Trixofilos, dr. kesser, fue, 1500 grafts, 21/5/2009

tmad77

Member
Απ: 1500 τριχοθυλάκια (FUE)

ΓΙΑ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ!

ΤΡΙΧΟΦΙΛΟΣ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ... ΜΕ ΠΟΙΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΚΑΤΕΛΗΞΕΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟΝ KESER ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΕΝΑΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΛΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΟΠΩΣ FELLER, COLE ? ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΦΥΣΙΚΑ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

πληροφορίεϛ σχετικά με την επέμβαση

γεια σαϛ παιδια! πριν γράψω οτιδηποτε σχετικά με την επεβmαση μου κ τον τρόπο εργασίαϛ του Keser, θα ήθελα - επειδή κάτι ειπωθηκε προϛ αυτή την κατευθυνση (προσηλυτισμοϛ πελατων) - να πω δύο πραγματα.

ειμαι υπερ τηϛ διαφανειαϛ κ τηϛ ειλικρινειαs. ούτε ηρθα εδώ για να πεισω κάποιον να πάει σε έναν συγκεκριμένο γιατρο, ούτε συνεργαζομαι με τον δρ. Keser, ούτε λαβανω κάποια ανταμοιβη. (αν συνεργαζομουν με κάποιον θα το έλεγα ξεκαθαρα κ θα φαινότανε στην υπογραφή μου.) αυτό όμωϛ δεν σημαίνει ότι δεν έχω το δικαιωμα να μοιραστω τιϛ εμπειριεϛ μου με αυτούϛ που θέλουν να τιϛ μοιραστουν μαζί μου. αλλωστε για αυτό το λογο υπάρχουν τα forum, για να ανταλλασονται αποψειϛ κ εμπειριεϛ κ να μαθαινουμε ο έναϛ από τον αλλον. οποιοϛ θέλει αϛ διαβασει, αϛ δεί τιϛ φωτογραφίεϛ κ αϛ κρινει μόνοϛ του. αλλα για να μην σαϛ κουραζω ασκοπα, θα μπω κατευθειαν στο ψαχνο (δλδ δεν θα αναφέρω τα γυρω-γυρω όπωϛ ταξιδι, ξενοδοχειο κτλ).

την πρώτη μέρα τηϛ επεβmασηϛ (αφου συμφωνησαμε για το πωϛ πρέπει να γίνει η hairline, μου ξυρισε κ έλουσε ο γιατροϛ το κεφαλι) μου μεταμοσχευσε 600 τριχοθυλακια. πρώτα μου έκανε μερικέϛ ενεσειϛ στην δοτρια περιοχη για να ναρκωθει αλλα κ για να βγαινουν πιο εύκολα τα grafts. το αλφα κ το ωμεγα στη μεθοδο FUE εινα η εξαγωγη των grafts. χρειαζεται ιδιαιτερη επιδεξιοτhτα κ ευαισθησια στα δαχτυλα. κ αυτό η το έχειϛ η δεν το έχειϛ (μια συβουλη για όσουϛ σκεφτονται να υποβληθουν σε επεβαση FUE: μαθετε τι εργαλεια εξαγωγηϛ χρησιμοποιουν. αν ακουσετε την λεξη "mikromotor" κάντε την με ελαφρα πηδηματακια).

η πρώτη διάφορα που διαπίστωσα μεταξυ Keser κ άλλων γιατρων FUE είναι ότι ο Keser απλά σπρωχνει/χωνει το εργαλειο εξαγωγηϛ στο δερμα κ το ξαναβγαζει (μια γρηγορη κινηση), ενώ οι αλλοι σπρωχνονταϛ το στριφογυριζουν 2-ξ φορέϛ δεξια-αριστερα.

η δευτερη διαφορα: μου εβγαλε μόνο 300 grafts (κατα τη γνώμη μου πολύ σημαντικο!) κ επειτα τα έβαλε αμεσωϛ ενα-ενα στην ληπτρια περιοχη. δλδ έκανε μια τρυπιτσα, εβαζε ένα graft, επομενη τρυπιτσα, επόμενο graft. οι πιο πολλοί γιατροι εξαγουν πρώτα όλα τα grafts που πρόκειται να μεταμοσχευσουν, ανοιγουν επειτα όλεϛ τιϛ τρυπεϛ κ μετά ta εμφυτευουν (δλδ στην δικιά μου περίπτωση κάποιοϛ άλλοϛ θα εξηγαγε πρώτα όλα τα 1500 grafts, επειτα θα ανοιγε 1500 τρυπιτσεϛ στην ληπτρια (μερικοι ανοιγουν πρώτα όλεϛ τιϛ τρυπεϛ κ επειτα γίνεται η εξαγωγη!) κ μετά θα τα εβαζε ενα-ενα (πιο πιθανο είναι τιϛ τελευταιεϛ δύο διαδικασιεϛ να τιϛ έκανε κάποιοϛ βοηθοs). αφού λοιπόν μου έβαλε τα πρώτα 300 grafts κάναμε ένα διαλλειμα για να φάμε μεσημεριανο. στο δευτερο ημιχρονο ακολουθησε η ίδια διαδικασια όπωϛ πριν (αλλα 300 gr).

αυτό που μου έκανε ιδιαιτερα εντυπωση ήταν ότι ο τυποϛ τα κάνει όλα μόνοϛ του. το μόνο που αφήνει να κάνει η βοηθοϛ του, είναι να βγαζει τα grafts με μια τσιμπιδα (αφου πρώτα τα "τρυπισε" ο γιατροs) κ να τα τοποθετει σε ένα δοχειο κ επειτα όταν έρθει η ώρα τηϛ εμφυτευσηϛ του τα ξαναδινει.

υπαρχουν γιατροι που κάνουν όλη την εξαγωγη μονοι τουϛ κ την υπολοιπη μεταμοσχευση οι βοηθοι τουs. καποιοι άλλοι εξαγουν τα πρώτα 200-300 grafts κ τα υπολοιπα οι βοηθοι τουϛ (για να μαθαινουν κ αυτοι). έπειτα ανοιγουν τιϛ τρυπεϛ στην ληπτρια κ τα grafts τα τοποθετουν κ πάλι οι βοηθοι τουs. ο μόνοϛ που κάνει από την αρχή μέχρι το τέλοϛ τα πάντα με τα ίδια του τα χερια είναι αυτόϛ (τουλαχιστον εγώ δεν έχω ακουσει για αλλον. αν κάποιοϛ γνωρίζει κάποιον αλλον αϛ μαϛ το πει).

την δευτερη μέρα μου εμφυτευσε πάλι 600 grafts με την ίδια διαδικασια. την τρίτη μέρα κάναμε διαλλειμα κ την τετάρτη τα υπολοιπα 300.

αυτα εν ολιγειϛ
 

geofish

New Member
Απ: 1500 τριχοθυλάκια (FUE)

Χωρίς να είμαι ρατσιστής, για τούρκος από τον τρόπο που μας περιγραφείς φαίνετε πολύ επαγγελματίας, μπράβο του.
Οι δικοί μας οι πατριώτες τι κάνουν.
 
Απ: 1500 τριχοθυλάκια (FUE)

geofish είπε:
Χωρίς να είμαι ρατσιστής, για τούρκος από τον τρόπο που μας περιγραφείς φαίνετε πολύ επαγγελματίας, μπράβο του.
Οι δικοί μας οι πατριώτες τι κάνουν.

λιγο ρατσιστεϛ είμαστε κατά βαθοϛ λιγο-πολυ όλοι μαs...ειμαι όμωϛ τηϛ γνωμηϛ πωϛ ούτε η καταγωγη, ούτε η εθνικοτhτα δηλωνουν το ποιον του ανθρωπου, αλλα οι πραξειϛ του!
 
Απ: 1500 τριχοθυλάκια (FUE)

tmad77 είπε:
ΓΙΑ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ!

ΤΡΙΧΟΦΙΛΟΣ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ... ΜΕ ΠΟΙΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΚΑΤΕΛΗΞΕΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟΝ KESER ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΕΝΑΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΛΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΟΠΩΣ FELLER, COLE ? ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΦΥΣΙΚΑ.

γεια σου τμαδ77! επετρεψε μου να σου απαντήσω με μια ερωτhση: εσύ θα πήγαινεϛ σε έναν γιατρο, για τον οποιον γνωριζειϛ πωϛ 99% των πελατων του είναι με την επεmβαση που κανανε ικανοποιημενοι;
 
Απ: 1500 τριχοθυλάκια (FUE)

aleksandros είπε:
trixofile και αυτος ειναι ο dr Kesser ?
Οι πελατες του ειναι 99% ικανοποιημενει?

ναι Aλεξανδρε. αλλωστε δεν θα πήγαινα σε αυτόν αν δεν το πιστευα. από όλεϛ τιϛ περιπτωσειϛ που γνωρισα στα δύο χρόνια ερευναϛ μόνο έναϛ δεν ήταν ικανοποιημενοs. πηγε επειτα στον Heitmann για δευτερη επεmβαση FUE, αλλα δυστυχωϛ δεν μαϛ έδειξε το αποτέλεσμα του...

αν είσαι άλληϛ γνωμηϛ δειξε αποτελεσματα που να μην πειθουν.
 

aleksandros

New Member
Απ: 1500 τριχοθυλάκια (FUE)

Δηλαδη μας λες οτι ειναι εγγυημενος.
Το ξερεις οτι με την fue εχεις μια απωλεια 40% δεν φυτρωνει οσες βαζει.
Θα σου κανω μια αλλη ερωτηση, τη γνωμη εχεις για τον dr hasson?
Σε εμπνεει εμπιστοσυνη?
 
Απ: 1500 τριχοθυλάκια (FUE)

aleksandros είπε:
Δηλαδη μας λες οτι ειναι εγγυημενος.
Το ξερεις οτι με την fue εχεις μια απωλεια 40% δεν φυτρωνει οσες βαζει.
Θα σου κανω μια αλλη ερωτηση, τη γνωμη εχεις για τον dr hasson?
Σε εμπνεει εμπιστοσυνη?

τώρα με κανείϛ κ ανησυχω...40% απωλεια; Aλεξανδρε, αν από τα 1500 grafts που εβαλα είχα 40% απωλεια, τώρα θα ήμουν ο κλοουν τηϛ γειτονιαs. κανω τέτοια εντυπωση στιϛ φωτο; 40% κ παραπάνω απωλεια θα έχειϛ σίγουρα αν παϛ σε κάποιον που δεν ξέρει να κάνει τη δουλειά του. και εκτόϛ την απωλεια που θα εχειs, θα σου μαμησει κ τη δοτρια. ποιοϛ είναι νομίζειϛ ο λόγοϛ που έκανα 3 αεροπορικά ταξιδια για μια επεmβαση; σίγουρα όχι επειδή με ενδιαφέρouv ta bonus για μιλια.

τι γνώμη έχω για τον Hasson; παίζει πρώτη εθνική αλλα η ειδικότητα του είναι max-στριπ!! μη μπερδευειϛ τα πραγματα. ο μεν Hasson κάνει FUT-only, ο δε Keser FUE-only. κ ανάλογα το προβλημα που έχειϛ διαλεγειϛ κ τον καταλληλο γιατρο. αν έχειϛ πονοδοντο δεν παϛ σε παθολογο...
 

giannis1991

Well-Known Member
Απ: 1500 τριχοθυλάκια (FUE)

ναι αλλα σε στριπ που ενδιαφερει τη συντριπτικη πλειοψηφια μαλλον ειναι ο καλυτερος....ειναι κατι σα τη ρεαλ στο champions league ;D ;D ;D

fue ειναι γνωστο οτι δεν κανει καθολου.....
 

NGL

Member
Απ: 1500 τριχοθυλάκια (FUE)

giannis13 είπε:
ναι αλλα σε στριπ που ενδιαφερει τη συντριπτικη πλειοψηφια μαλλον ειναι ο καλυτερος....ειναι κατι σα τη ρεαλ στο champions league ;D ;D ;D

fue ειναι γνωστο οτι δεν κανει καθολου.....

οι λογοι που δεν κανει fue ειναι γιατι δεν την εμπιστευεται καθολου....
οπως μου ειπε ακομα και ενας πολυ εμπειρος γιατρος ειναι σαν να παιζει λοττο κατα την εξαγωγη..
τριχοφιλε βαλε κι αλλα περιστατκα του κεσερ να δουμε τι παιζει!σιγουρα σ εσενα εχει γινει πολυ καλη δουλεια και ησουν πολυ τυχερος γι αυτο.
μπορεις να βοηθησεις κοσμο κι ευχομαι ολα να ειναι οπως τα λες και να μην εισαι η εξαιρεση στον κανονα.ειμαστε εδω για να ακουμε αποψεις και να τις κρινουμε.ουτε θαβουμε ,ουτε γελοιοποιουμε ατομα που δεν το αξιζουν.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

aleksandros

New Member

NGL

Member
Απ: 1500 τριχοθυλάκια (FUE)

giannis13 είπε:
ε ναι συνηθως πανε ατομα με μικρο προβλημα αραιωσης για fue.....

δεν ειναι ακριβως ετσι γιαννη..
για fue πανε και πολλοι με περιορισμενη ή κατεστραμμενη δοτρια.που εκει το προβλημα πιθανοτατα δεν θα ειναι και τοσο μικρο.
 

aleksandros

New Member
Απ: 1500 τριχοθυλάκια (FUE)

Αφου ειναι τοσο καλος ας μας δειξει ενα βιντεο με περιστατικο που να τον χτενιζει απο κοντα.
Οπως τα βιντεο του hasson.
Οχι απλες φωτο.
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: 1500 τριχοθυλάκια (FUE)

aleksandros είπε:
Αφου ειναι τοσο καλος ας μας δειξει ενα βιντεο με περιστατικο που να τον χτενιζει απο κοντα.
Οπως τα βιντεο του hasson.
Οχι απλες φωτο.

αλεξ δεν χρειαζετε να βαζουμε στο εδωλειο του κατηγορουμενου τον κεσερ και να λεμε δειξε μας το ενα δειξε μας το αλλο.....αν οντως ειναι αληθινες οι φωτο.....τοτε αυτο σημαινει οτι ο γιατρος μπορει και εχει την δυνατοτητα να φερει καλα αποτελεσματα........το θεμα ομως δεν ειναι μονο αυτο.....το θεμα ειναι το σε τι ποσοστο πελατων εχει πιθανοτητα να φερει καλα αποτελεσματα????
δλδ οκ θα σου δειξει 4-5 βιντεο......ο κεσερ ομως σαν πελατες εχει χιλιαδες.......μπορει να 4-5 να πηγε καλα και να τα δεις στο βιντεο και να πεις εινια καλος και απο πισω να υπαρχουν αλλοι 500 που ειναι μετριοι οι χαλια.....οποτε οταν ψανχεις για ενα γιατρο περιμενεις να δεις τα αποτελεσματα στα φορουμ απο πελατες.....σε καποιους αν δε πετυχει και δεν εχει αποτελεσμα θα φανει.....γενικα ο χρονος θα δειξει στο τελος αν ο γιατρος εινια καλος η κακος......
εγω πηγα χασσον γιατι προσωπικα δεν εχω δει αποτελεσμα χαλια....στην χειροτερη εχω δει να ειναι το αποτελεσμα "απλα καλο" και αυτο σημαινει οτι οι πιθανοτητες αποτυχιας ειναι ελαχιστες.....αυτο εχει μεγαλη σημασια......και προσωπικα φοβαμαι πολυ την fue ακομα.......
 
Απ: 1500 τριχοθυλάκια (FUE)

NGL είπε:
[quote author=giannis13 link=topic=1489.msg26118#msg26118 date=1266241375]
ναι αλλα σε στριπ που ενδιαφερει τη συντριπτικη πλειοψηφια μαλλον ειναι ο καλυτερος....ειναι κατι σα τη ρεαλ στο champions league ;D ;D ;D

fue ειναι γνωστο οτι δεν κανει καθολου.....

οι λογοι που δεν κανει fue ειναι γιατι δεν την εμπιστευεται καθολου....
οπως μου ειπε ακομα και ενας πολυ εμπειρος γιατρος ειναι σαν να παιζει λοττο κατα την εξαγωγη..
τριχοφιλε βαλε κι αλλα περιστατκα του κεσερ να δουμε τι παιζει!σιγουρα σ εσενα εχει γινει πολυ καλη δουλεια και ησουν πολυ τυχερος γι αυτο.
μπορεις να βοηθησεις κοσμο κι ευχομαι ολα να ειναι οπως τα λες και να μην εισαι η εξαιρεση στον κανονα.ειμαστε εδω για να ακουμε αποψεις και να τις κρινουμε.ουτε θαβουμε ,ουτε γελοιοποιουμε ατομα που δεν το αξιζουν.
[/quote]

ποιοϛ ο λόγοϛ που δεν κάνει FUE ο Hasson; κατα τη γνώμη μου, γιατί δεν έχει κάποιο λογο να κάνει FUE (ειναι περιπου σαν να αναρωτιεσαι γιατί ο Zidan δεν έπαιζε μπασκετ, αφού ήταν τοσο καλοs). ο Hasson έχει δειξει τόσα εξαιρετικα αποτελεσματα, για αυτό θεωρειται κ ο καλύτεροϛ για max-στριπ. γιατί να αρχίσει τώρα με FUE κ να ρισκαρει το όνομα του;

συγγνωμη NGL που θα το πω τοσο ωμα, αλλα αυτόϛ ο πολύ εμπειροϛ γιατροϛ έλεγε ******* ,αν πραγματι το εξεφρασε κατά αυτόν τον τροπο (όσα δεν φτάνει η αλεπου... ). το να παίζειϛ λοττο, σημαίνει ότι ελπιζειϛ να βρειϛ από τουϛ 13983816 διαφορετικούϛ συνδυασμουϛ τον μόνο σωστό (δλδ η πιθανοθτα να κερδισειϛ είναι 0,000072%). αν ήταν ετσι δεν θα υπηρχαν κλινικεϛ FUE.

ο comb έβαλε σε κάποιο θέμα το link τοu ιταλικοu forum. εχτεϛ μπήκα για πρώτη φορά κ είδα (εκτοϛ από τον εαυτο μου :) ότι υπάρχουν μέσα κ αποτελεσματα του Keser. στο ισπανικο το forum (εκει εμπαινα αραια κ που) επίσηϛ (αν κ θα είναι μάλλον τα ίδια).
 

NGL

Member
Απ: 1500 τριχοθυλάκια (FUE)

Trixofilos είπε:
[quote author=NGL link=topic=1489.msg26197#msg26197 date=1266252072]
[quote author=giannis13 link=topic=1489.msg26118#msg26118 date=1266241375]
ναι αλλα σε στριπ που ενδιαφερει τη συντριπτικη πλειοψηφια μαλλον ειναι ο καλυτερος....ειναι κατι σα τη ρεαλ στο champions league ;D ;D ;D

fue ειναι γνωστο οτι δεν κανει καθολου.....

οι λογοι που δεν κανει fue ειναι γιατι δεν την εμπιστευεται καθολου....
οπως μου ειπε ακομα και ενας πολυ εμπειρος γιατρος ειναι σαν να παιζει λοττο κατα την εξαγωγη..
τριχοφιλε βαλε κι αλλα περιστατκα του κεσερ να δουμε τι παιζει!σιγουρα σ εσενα εχει γινει πολυ καλη δουλεια και ησουν πολυ τυχερος γι αυτο.
μπορεις να βοηθησεις κοσμο κι ευχομαι ολα να ειναι οπως τα λες και να μην εισαι η εξαιρεση στον κανονα.ειμαστε εδω για να ακουμε αποψεις και να τις κρινουμε.ουτε θαβουμε ,ουτε γελοιοποιουμε ατομα που δεν το αξιζουν.
[/quote]

ποιοϛ ο λόγοϛ που δεν κάνει FUE ο Hasson; κατα τη γνώμη μου, γιατί δεν έχει κάποιο λογο να κάνει FUE (ειναι περιπου σαν να αναρωτιεσαι γιατί ο Zidan δεν έπαιζε μπασκετ, αφού ήταν τοσο καλοs). ο Hasson έχει δειξει τόσα εξαιρετικα αποτελεσματα, για αυτό θεωρειται κ ο καλύτεροϛ για max-στριπ. γιατί να αρχίσει τώρα με FUE κ να ρισκαρει το όνομα του;

συγγνωμη NGL που θα το πω τοσο ωμα, αλλα αυτόϛ ο πολύ εμπειροϛ γιατροϛ έλεγε *******
[/quote]

επειδη ειμαι κι εγω πονηριδης τον ρωτησα να μου πει ακριβως του λογους (καπου το χουμε ξανακανει θεμα το συγκεκριμενο) και τι εννοει οταν λεει λοττο.πηρε μολυβι και χαρτι και μου εφτιαχνε τριχοθυλακια.δεν μπορεις να ξερεις ποτε ακριβως ,μου ειπε,την φορα που εχει ΄το θυλακιο γιατι το μεγαλυτερο μερος του ειναι μη ορατο ακομα και απ τα μικροσκοπια-γυαλια που φοραει ενας γιατρος.δεν μποορεις ν αφαιρεσεις ενα θυλακιο και να του φας λιγο απο δω ή λιγο απο κει.το κατεστρεψες.πρεπει να βγει ακριβως ενα τριχοθυλακιο,και οχι ενα και λιγο απ το διπλα.εδω με τα στερεομικροσκοπια και ακομα και στο στριπ μου ειπε οτι κατα τον διαχωρισμο μπορει να γινει ζημια αν τα τριχοθυλακια ειναι πολυ κοντα..
γι αυτο ακομα και στο στριπ,ακομα και στην κλινικη του, λεει ο ιδιος οτι υπαρχει ενα ποσοστο απο 2-5% μη επιβιωσης grafts.
επειδη εζησα ολη αυτην την ιστορια απο πολυ κοντα,θα σου πω μονο οτι η κλινικη ειναι top class και ψαχνεται πολυ σε θεματα τριχοπτωσης περα απο τα στριπ ή fue..
 
Απ: 1500 τριχοθυλάκια (FUE)

aleksandros είπε:
Εχω δει σε φωτο αρκετα περιστατικα του dr kesser, αλλα το προβλημα που ειχαν ηταν απυροελαχιστο.
Δεν ειχε κλιμακες πανω απο nw3.

http://www.hairlossexperiences.com/view_topic.php?id=1063&forum_id=4

http://www.hairlossexperiences.com/view_topic.php?id=1070&forum_id=4

http://www.hairlossexperiences.com/view_topic.php?id=1021&forum_id=4


σε πολύ γενικέϛ γραμμέϛ ισχυει: μικροϛ βαθμοϛ NW (μεχρι NW3) -> FUE, μεγάλο NW -> FUT φυσικα παιζουν κ άλλοι παραμετροι ρολο, όπωϛ ιστορικο, ηλικια, προσδοκιεϛ κτλ.
οποιοϛ είναι NW5 κ θέλει τη μέγιστη δυνατον καλυψη, εννοείται ότι θα πάει για max-στριπ. παρολα αυτά υπάρχουν κ αυτοί με μεγάλο NW κ για κάποιουϛ λόγουϛ (π.χ. δεν χουν καλή ελαστικοτhtα στην δοτρια λόγω προηγουμενων στριπ η επειδή φοβουνται μην τουϛ τεντωσει/πρηστει η ουλη...) κ κάνουν επεmβαση με τη μεθοδο FUE-"less-is-more".

Aλεξανδρε υπάρχουν πολλέϛ γραπτεϛ εμπειριεϛ από πελατεϛ του Keser, αλλα είναι όλεϛ στα γερμανικα. ο τυποϛ από το τρίτο link ποσταρε εχτεϛ στο γερμανικό forum κ ξεκινησε πάλι καβγαϛ χαχα... είχε κάνει καποτε μια στριπ (δε θυμάμαι που), επειτα πήγε στον Koray για FUE, τελευταία στιγμή όμωϛ το μετανιωσε κ του είπε πωϛ θέλει FUT για να του βγαλει κ την πρώτη ουλη, η όποια btw ήταν πολύ καλη. του Koray όμωϛ δε του άρεσε καθόλου (εχασε βλέπειϛ αρκετά χρηματα), στραβομουτζουνιασε κ αναλογο έγινε κ το αποτελεσμα. η ουλη έγινε χάλια κ στη hairline έχει καμία τουλάχιστον 80 multi-grafts. οποτε πήγε στον Keser για repair.

δεν μπορείϛ όμωϛ να κρινειϛ την δουλειά του Keser σε αυth την περίπτωση γιατί δεν υπάρχει ακόμα αποτέλεσμα (η επεmβαση έγινε πριν κάποιεϛ μερεs).
 
Απ: 1500 τριχοθυλάκια (FUE)

NGL είπε:
επειδη ειμαι κι εγω πονηριδης τον ρωτησα να μου πει ακριβως του λογους (καπου το χουμε ξανακανει θεμα το συγκεκριμενο) και τι εννοει οταν λεει λοττο.πηρε μολυβι και χαρτι και μου εφτιαχνε τριχοθυλακια.δεν μπορεις να ξερεις ποτε ακριβως ,μου ειπε,την φορα που εχει ΄το θυλακιο γιατι το μεγαλυτερο μερος του ειναι μη ορατο ακομα και απ τα μικροσκοπια-γυαλια που φοραει ενας γιατρος.δεν μποορεις ν αφαιρεσεις ενα θυλακιο και να του φας λιγο απο δω ή λιγο απο κει.το κατεστρεψες.πρεπει να βγει ακριβως ενα τριχοθυλακιο,και οχι ενα και λιγο απ το διπλα.εδω με τα στερεομικροσκοπια και ακομα και στο στριπ μου ειπε οτι κατα τον διαχωρισμο μπορει να γινει ζημια αν τα τριχοθυλακια ειναι πολυ κοντα..
γι αυτο ακομα και στο στριπ,ακομα και στην κλινικη του, λεει ο ιδιος οτι υπαρχει ενα ποσοστο απο 2-5% μη επιβιωσης grafts.
επειδη εζησα ολη αυτην την ιστορια απο πολυ κοντα,θα σου πω μονο οτι η κλινικη ειναι top class και ψαχνεται πολυ σε θεματα τριχοπτωσης περα απο τα στριπ ή fue..

NGL μου κινησεϛ την περιεργεια. για ποια top class κλινικη μιλαs; αν θέλειϛ στείλε μου pm. θα συμφωνhσω με τα πιο πολλά που λεs. σιγουρα είναι η εξαγωγη με FUE πιο δυσκολη απ ότι στο στριπ. για αυτό αλλωστε υπάρχουν 20-30 καλοι γιατροι FUT ανα τον κόσμο, ενώ οι καλοι γιατροι FUE είναι μετρημενοι στα δατχυλα - να μη σου πω τουϛ ενόϛ χεριου.

ένα ποσοστο μη επιβιωσηϛ μέχρι 5% θεωρειται καλο.

όταν αρχιζει η εξαγωγη με τη μεθοδο FUE, τα πρώτα 5-10 grafts είναι "δοκιμαστικα". εκει θα καταlαβει ο γιατροϛ τη γωνια/κλιση/φορα των graftsκ επίσηϛ το βαθοϛ τουs κ ρυθμιζει ανάλογα το εργαλειο εξαγωγηs. όταν έκανα την επεmβαση, κάθε φορά που τελειωνε ο γιατροϛ την εξαγωγη, καθομουνα κ "καμαρωνα" τα grafts μέσα στο δοχειο. πιστεψε με ότι φαίνεται με το γυμνο το μάτι αν τα grafts είναι σωα κ αβλαβειϛ η πετσοκομμενα.

NGL πόσα αποτελεσματα FUE θέλειϛ να σου δειξω για να πειστειϛ ότι h FUE δεν είναι λοττο;

υ.γ. αν θέλειϛ ριξε μια μάτια εδώ να δειϛ τι γράφει σχετικά ο Dr Mwamba.

http://www.hairsite.com/hair-loss/board_entry-id-63630-da-DESC-page-0-order-last_answer-descasc-DESC-category-2.html
 
Μπλουζα