Δεν κανετε τιποτα με τα τοπικα !!!

somari

Active Member
chemistry_humor.jpg
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

panoslydios

New Member
Σαν σημειωση :

Eπλυνα το προσωπο μου σημερα με 1 κουταλακι μαγειρικης σοδας
αραιωμενο σε 2 κουταλακια ζεστου νερου(κατι σαν αραιη παστα δηλαδη).

WOW. Καθαριζει απιστευτα!
Λεγεται οτι μετα πρεπει ,αφου ξεπλυνεις τη σοδα,να βαλεις ενα μειγμα με ξυδι -νερο σε αναλογια 1:8 για να επαναφερεις το ph.

Oποτε σκεφτομαι τι θα γινοταν αν καναμε μασαζ με τετοια παστα στο τριχωτο για να βγαλουμε τα πανω νεκρα κυτταρα+βακτηρια.

Επισης θεραπεια καρκινου με Baking soda.

http://healthnews.benabraham.com/html/stop_cancer_with_baking_soda.html

Θα αρχισω να παιρνω 1 κουταλακι απο το στομα την ημερα μαζι με 1 κουταλακι
φρεσκο χυμο λεμονι ή ενα κουταλακι μηλοξυδο/ξυδι.
 

somari

Active Member
H μαγειρικη σοδα ειναι πολυ καλο καθαριστικο... Αλλα οπως στα δοντια, μηπως εχει καταστροφικες παρενεργειες και στο δερμα;
 

Komis

Active Member
Το ολο θεμα με την σοδα το ειχα ψαξει πριν κατι βδομαδες.Βρηκα οτι η σοδα ειναι απο τα λιγα σκευασματα τα
οποια δεν αναγραφουνε πανω τα συστατικα που περιεχει.Αυτο ειναι παρανομο.
Υστερα απο ερευνες που κανανε,βρηκαν οτι η σοδα περιειχε αλουμινιο,μεταλλο πολυ βαρυ για τον οργανισμο.
Αν καποιος θελει να χρησιμοποιησει σοδα καλο ειναι να την παρει απο φαρμακειο.


Pano,εγω χρησιμοποιω σαν παστα που λες,πρασσινο αργυλο εδω και 6μερες
Αν θες ψαξε να δεις ποσο δυνατος ειναι και την ικανοτητα που εχει τα αποροφα το σμηγμα απο το δερμα,
να αναζωογονει τα νεκρα κυταρρα και να σκοτωνει παθογονους μικροοργανισμους.
Υστερα απο 6μερες χρησης παρατηρησα να δημιουργουνται πολυ μικρα τριχακια στους κροταφους.
Σκευτηκα σημερα να ανοιξω θεμα σχετικα με αυτο αλλα ειναι πολυ νωρις για να το κρινω και επισης δεν ξερω
αν οντως τα τριχακια αυτα οφειλονται στον αργυλο.
 

vag25

Well-Known Member
Komis είπε:
Pano,εγω χρησιμοποιω σαν παστα που λες,πρασσινο αργυλο εδω και 6μερες
Αν θες ψαξε να δεις ποσο δυνατος ειναι και την ικανοτητα που εχει τα αποροφα το σμηγμα απο το δερμα,

Το εχω ξαναακουσει και πηγα να παρω σαπουνι καποια στιγμη με πρασινο αργυλο.Εσυ για σαπουνι μιλας?
 

Komis

Active Member
Μπορεις να παρεις αργυλο σε σκονη και να φτιαχνεις παστα μονος σου καθε φορα πριν τη χρηση.
Εγω χρησιμοποιω κατι φακελακια που εχουν την παστα ετοιμη.
Τα χρησιμοποιει η αδερφη μου για καθαρισμο προσωπου και ειναι απιστευτος ο τροπος δρασης τους.
Αν το βαλεις γυρω απο τη μυτη(σε περιπτωση που εχεις μαυρους πορους σε στιγματα) στα αποροφαει μεσα σε 10λεπτα.Θα του δωσω μια προσπαθεια γιατι ειναι πολυ δυνατο και απαραιτητο.
 

panoslydios

New Member
Tα τριχακια που βλεπεις κomi ειναι απο τη συνολικη θεραπεια.
Λογικο ειναι,αν βγαλεις απο το σωμα σου τους περισσοτερους παθογονους και τοξινες,αυτος θα επουλωνει και θα αναγενναται=
θα γινετε και θα δειχνει νεοτερος.

Οσον αφορα τον πρασινο αργυλο,αν κανει παπαδες θα το χρησιμοποιησω.Με τι την ανακατευεις την σκονη?
Με νερο? Θα ηθελα να μην χρησιμοποιησω οινοπνευμα γενικα.

Θα το τσεκαρω.


Οκ την ανακατευεις με (φιλτραρισμενο νερο+ λαδι της επιλογης σου
,εμενα μ αρεσει το ελαιολαδο) μεχρι να γινει μια παχυρρευστη μαζα.

Thnx

Eπισης αν εχεις παρατηρησει,ολα εκεινα που εχουν πολυ καλο αποτελεσμα στο δερμα γενικα,ειναι εκεινα που βαφουν και δεν φευγει ευκολα ο λεκες τους στο δερμα ποσο μαλλον στα ρουχα(πρασινος αργυλος,ιωδιο-δεν φευγει με τιποτα στα ρουχα,παντζαρια ,καστορελαιο,extract ροδιου).

Γενικα φαινεται να εχουν μια περιεργη ιδιοτητα τα φυσικα προιοντα
που δημιουργουν λεκκε στο δερμα.
 

Bouklas

Well-Known Member
Η μαγειρική σόδα ήξερα πάντα από την αδελφή μου ότι κάνει καλο στο δέρμα, καθαρίζει το πρόσωπο, το σμήγμα, λειαίνει το δέρμα, πολλά καλά.
πχ. από ένα άρθρο που βρήκα τώρα: .Η γνωστή σε όλους μας μαγειρική σόδα δε χρησιμοποιείται λοιπόν μόνο στα φαγητά και τα γλυκά ή για την απορρόφηση των διαφόρων οσμών στο ψυγείο μας!! Τα οφέλη της μαγειρικής σόδας για το δέρμα είναι πολλά διότι είναι αντιοξειδωτική και αντιβακτηριδιακή ενώ περιέχει φυσικές μορφές της βιταμίνης C,απαραίτητη για ένα υγιές δέρμα.Πρόκειται για ένα φυσικό απολεπιστικό που απομακρύνει νεκρά κύτταρα,την περίσσεια σμίγματος και τη λιπαρότητα.Πολύ σημαντικό επίσης είναι ότι συμβάλλει στην αντιμετώπιση της ακμής εξισορροπώντας το pH του δέρματος και απομακρύνοντας βακτήρια που βρίσκονται βαθύτερα στο δέρμα.Τέλος, λειαίνει και καθιστά πολύ πιο απαλό το δέρμα συμβάλλωντας στην αντιγήρανση και την αποκατάσταση σημαδιών από ακμή.
 

somari

Active Member
Το ολο θεμα με την σοδα το ειχα ψαξει πριν κατι βδομαδες.Βρηκα οτι η σοδα ειναι απο τα λιγα σκευασματα τα
οποια δεν αναγραφουνε πανω τα συστατικα που περιεχει.Αυτο ειναι παρανομο.
Υστερα απο ερευνες που κανανε,βρηκαν οτι η σοδα περιειχε αλουμινιο,μεταλλο πολυ βαρυ για τον οργανισμο.
Αν καποιος θελει να χρησιμοποιησει σοδα καλο ειναι να την παρει απο φαρμακειο.

οι ερευνες ειναι εκ του blogspot.com? Γιατι δε στεκει... δεν εχει συστατικα η σοδα, είναι απλά μια χημική ένωση, όχι συνταγή φαγητού... NaHCO3, ορίστε, αυτά είναι τα συστατικά... είναι σαν να λες "γιατί δεν γράφει τα συστατικά του το μαγειρικό αλατι;"


οφέλη της μαγειρικής σόδας για το δέρμα είναι πολλά διότι είναι αντιοξειδωτική και αντιβακτηριδιακή ενώ περιέχει φυσικές μορφές της βιταμίνης C,

...................................................
wat?

θα ήθελα να μου εξηγήσει ο συγγραφέας του άρθρου πως ΑΥΤΟ:

130px-SodiumBicarbonate.svg.png


περιέχει αυτό:

620px-L-Ascorbic_acid.svg.png
 

orestis

Member
Komis είπε:
Μπορεις να παρεις αργυλο σε σκονη και να φτιαχνεις παστα μονος σου καθε φορα πριν τη χρηση.
Εγω χρησιμοποιω κατι φακελακια που εχουν την παστα ετοιμη.
Τα χρησιμοποιει η αδερφη μου για καθαρισμο προσωπου και ειναι απιστευτος ο τροπος δρασης τους.
Αν το βαλεις γυρω απο τη μυτη(σε περιπτωση που εχεις μαυρους πορους σε στιγματα) στα αποροφαει μεσα σε 10λεπτα.Θα του δωσω μια προσπαθεια γιατι ειναι πολυ δυνατο και απαραιτητο.

Η πρασινη άργιλος με την μαυρη εχουν μεγαλη διαφορα?
Εχω μια συσκευασια με ορυκτη μαυρη αργιλο, που λεει οτι ειναι για μασκα προσωπου και σωματος. Δεν την εχω χρησιμοποιησει ποτε.
Επίσης καπου διαβασα οτι επειδη εχει την ικανοτητα να συγκρατει τη θερμοκρασια , προκαλει υπεραιμια.
 

Komis

Active Member
Δεν βρηκα κατι για μαυρη αργιλο.
Αυτο το σαιτ γραφει τις διαφορες που εχουν τα διαφορα χρωματα αργιλου.
http://greenaidshop.blogspot.gr/2011/11/blog-post_5616.html
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

panoslydios

New Member
To εψαχνα ΠΑΝΤΑ αυτο το περιεργο πραγμα που
ειναι μωβ και εχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΟΦΕΛΗ στην αναγεννητικη διαδικασια
,επουλωση ,μακροζωια.

Παντα μου εκανε εντυπωση το πως βαφει και δεν φευγει ευκολα
απο το δερμα οπως και απο τα ρουχα.
Παντζαρια,ιωδιο,κοκκινο κρασι,ροδι ολα τους την εχουν αυτη την ουσια.

Ειναι το prima materia των αλχημιστων,και το βρηκα σε αλχημιστικες συζητησεις.
Ειναι μωβ οχι τυχαια.Αλλα το χρωμα αντανακλα μια απο τις ιδιοτητες να περιεχει το prima materia.
Δεν θα το πω,και κακως το βρηκα ψαχνοντας αλχημιστικες συζητησεις
θα επρεπε να το βρω εντελως εντελως μονος μου,ομως και μονο η περιεργεια μου ολους αυτους τους μηνες σχετικα με τη μωβ αυτη ουσια που εμπεριεχει κοκκινο,κιτρινο,ασπρο αν και αρχικα ειναι μαυρο και βρωμικο,με κανει να μην αισθανομαι τοσο ενοχος.


Την απαντηση μου την εδωσε η αλχημεια τελικα.

Το μονο που ξερω οτι μολις ανοιξε ενας τεραστιος δρομος.
Πειτε με τρελο, δν με νοιαζει:)
 

vag25

Well-Known Member
panoslydios είπε:
To εψαχνα ΠΑΝΤΑ αυτο το περιεργο πραγμα που
ειναι μωβ και εχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΟΦΕΛΗ στην αναγεννητικη διαδικασια
,επουλωση ,μακροζωια.

Παντα μου εκανε εντυπωση το πως βαφει και δεν φευγει ευκολα
απο το δερμα οπως και απο τα ρουχα.
Παντζαρια,ιωδιο,κοκκινο κρασι,ροδι ολα τους την εχουν αυτη την ουσια.

Ειναι το prima materia των αλχημιστων,και το βρηκα σε αλχημιστικες συζητησεις.
Ειναι μωβ οχι τυχαια.Αλλα το χρωμα αντανακλα μια απο τις ιδιοτητες να περιεχει το prima materia.
Δεν θα το πω,και κακως το βρηκα ψαχνοντας αλχημιστικες συζητησεις
θα επρεπε να το βρω εντελως εντελως μονος μου,ομως και μονο η περιεργεια μου ολους αυτους τους μηνες σχετικα με τη μωβ αυτη ουσια που εμπεριεχει κοκκινο,κιτρινο,ασπρο αν και αρχικα ειναι μαυρο και βρωμικο,με κανει να μην αισθανομαι τοσο ενοχος.


Την απαντηση μου την εδωσε η αλχημεια τελικα.

Το μονο που ξερω οτι μολις ανοιξε ενας τεραστιος δρομος.
Πειτε με τρελο, δν με νοιαζει:)

Με μπερδεψες:p

Τι ειναι αυτο το μωβ?
 

dk1984

Member
panoslydios είπε:
To εψαχνα ΠΑΝΤΑ αυτο το περιεργο πραγμα που
ειναι μωβ και εχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΟΦΕΛΗ στην αναγεννητικη διαδικασια
,επουλωση ,μακροζωια.

Παντα μου εκανε εντυπωση το πως βαφει και δεν φευγει ευκολα
απο το δερμα οπως και απο τα ρουχα.
Παντζαρια,ιωδιο,κοκκινο κρασι,ροδι ολα τους την εχουν αυτη την ουσια.

Ειναι το prima materia των αλχημιστων,και το βρηκα σε αλχημιστικες συζητησεις.
Ειναι μωβ οχι τυχαια.Αλλα το χρωμα αντανακλα μια απο τις ιδιοτητες να περιεχει το prima materia.
Δεν θα το πω,και κακως το βρηκα ψαχνοντας αλχημιστικες συζητησεις
θα επρεπε να το βρω εντελως εντελως μονος μου,ομως και μονο η περιεργεια μου ολους αυτους τους μηνες σχετικα με τη μωβ αυτη ουσια που εμπεριεχει κοκκινο,κιτρινο,ασπρο αν και αρχικα ειναι μαυρο και βρωμικο,με κανει να μην αισθανομαι τοσο ενοχος.


Την απαντηση μου την εδωσε η αλχημεια τελικα.

Το μονο που ξερω οτι μολις ανοιξε ενας τεραστιος δρομος.
Πειτε με τρελο, δν με νοιαζει:)

για τον ιωδιουχο ιδραργυρο και sulphur μιλας ?
 

Turbobox

New Member
Σε μια άσχετη συζήτηση που είχα με μια μεγάλη γυναίκα μου είπε πως έβραζε για τον άνδρα της, την μια φύλα καρυδιάς και την άλλη δεντρολίβανο. Με το νερό αυτό λουζόταν και εκτός από του ότι σταμάτησε η τριχόπτωση σκούρυνε και το μαλλί του που έτεινε να γκριζάρει. Το αναφέρω μήπως ενδιαφέρει κάποιον.
 

panoslydios

New Member
Turbobox είπε:
Σε μια άσχετη συζήτηση που είχα με μια μεγάλη γυναίκα μου είπε πως έβραζε για τον άνδρα της, την μια φύλα καρυδιάς και την άλλη δεντρολίβανο. Με το νερό αυτό λουζόταν και εκτός από του ότι σταμάτησε η τριχόπτωση σκούρυνε και το μαλλί του που έτεινε να γκριζάρει. Το αναφέρω μήπως ενδιαφέρει κάποιον.

To δενδρολιβανο ποως γνωριζουμε ειναι dht topical blocker.

Η καρυδια(βασικα τα καρυδια της, black walnuts)
περιεχουν ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ποσοτητες τανικου οξεος(τανινης).

Για αντιγηρανση ,οπως και γκριζαρισμα καποιος πρεπει να τσεκαρει τετοιου ειδους τροφες,πλουσιες σε τανινες.
http://www.widomaker.com/~jnavia/tannins/tannlist.htm

Φαντασου τα βατομουρα εχουν 6.000 ppm(parts per million).
Tα καρυδια εχουν 147.000 ppm οσον αφορα τανινες.χαχα

Το θεμα ειναι οτι η λιστα εν εχει τα παντζαρια.Το βασιλια της αντιγηρανσης.
Δεν ειναι αστειο να παιξει κανεις με τα παντζαρια.Τις πρωτες 4 μερες που εφτιαξα σκετο χυμο απο παντζαρια ημουν πτωμα κανονικο. Τωρα ξαναανεβηκα λιγο.
Και το καλυτερο:κατουρας το μωβ τους! ακομη και αν περασει μια ολοκληρη μερα
χωρις να εχεις πιει τετοιο χυμο.

Αυτο το μωβ,παει ΠΑΝΤΟΥ,παντου ομως μεσα στον οργανισμο.Σε κοκκαλα,χονδρους,οργανα,
θυλακες. Καθαριζει τους υποδοχεις των ορμονων και το βασικοτερο σκοτωνει τα ''κακα''
ερυθρα αιμοσφαιρια,που δυμιουργουν ελευθερες ριζες=η κυρια αιτια γηρανσης.

Κριμα ρε γαμωτο που δεν ασχολουνται περισσοτεροι με την διατροφη τους οον αφορα την τριχοπτωση. Και το λεω αυτο,που πριν απο καποια περιοδο,ετρωγα οτι να ναι και πιστευα
οτι θα βρω λυση απο τις ερευνες που ποσταρονταν στα ξενα φορουμ.
Τελικα η υση ερχεται απο τη διατροφη.Και το παραδοξο ειναι οτι καμια ερευνα των πανεπιστημιων δεν ασχολειται με τις ιδιοτητες της διατροφης στην τριχοπτωση,με τον αερα που αναπνεουμε,με το νερο που πινουμε και καουμε μπανιο,με με με
 

vag25

Well-Known Member
panoslydios είπε:
Η καρυδια(βασικα τα καρυδια της, black walnuts)
περιεχουν ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ποσοτητες τανικου οξεος(τανινης).

Ρε λες γι αυτο να ειδα μειωμενες ασπρες τελευταια?Ειχα λιωσει στα καρυδια:p
 

weznem

Well-Known Member
οταν λες δεν παιζει κανεις με τα παντζαρια..δηλαδη?αν εγω θελω να πινω ενα χυμο παντζαριου καθε μερα,δεν κανει καλο?
 
Μπλουζα