Yaman, 4380 grafts, FUE, 21-12-2020

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Σίγουρα Manly δεν βοηθάει η κατάσταση να τον αγχώνουμε αλλά ίδιος ανέφερε για το θέμα του scoksloss σε δότρια και λήπτρια.
Στην πρώτη σελίδα του το είχα γράψει από την πρώτη εβδομάδα ότι την βλέπω καταπονημένη την δότρια και ότι είναι τολμηρό αυτό που έκανε.
Κάποια πράματα φαίνονται εξ αρχής ακόμη και από τις αρχικές φώτο μπορείς να κρίνεις για το που θα καταλήξει.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Nik.Mos

Well-Known Member
Παιδια αφου το εχουμε ξαναπει,η τουρκικη αγορα ειναι ρωσσικη ρουλετα,αν σου βγει εχει καλως ,αν οχι τοτε μαθαινεις να συμβιβαζεσαι με την εικονα σου αφου η τουρκια δεν παρεχει επιδιορθωσεις χωρις κοστος.Μπορει ενας ασθενης να παει σε τουρκο γιατρο και να πανε ολα καλα απο αποψη αποτελεσματος και διαχειρισης δοτριας,και ο επομενος υποψηφιος στον ιδιο γιατρο να καταληξει με τελειως διαφορετικη εικονα.Και ειναι ακριβως αυτη η ασυνεπεια λογω της ελλειψη σωστων πρακτικων και πρωτοκολλων που καθιστα την επιλογη τουρκικης κλινικης επισφαλη.
Για τον φιλο ευχομαι να επανελθει,κατι σημαντικο που δεν αναφερθηκε ειναι η κατασταση της δοτριας του που πριν την μμ επασχε απο πυκνοτητα,δεν ξερω αν επαιζε θεμα dupa.Παντως σιγουρα δεν ηταν δοτρια που να δικαιολογει εξαγωγη 4300 grafts με ενα pass,η αραιωμενη δοτρια ηταν λογικο να γινει ακομα πιο αραιωμενη.Προσωπικα ειχα εκφρασει τις ανησυχιες μου και στο πρωτο του νημα.
Οπως και αν εχει,ευχομαι να εχει το αποτελεσμα που επιθυμει και να τελειωσει με το θεμα φαλακρας,καλη φυτρωση falakro kotopoulo
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
τελος παντως οπως ειπα κ πανω, το να λεμε ετσι σιγουρα δεν βοηθαει την κατασταση του φιλου που ηδη ειναι αγχωμενος. Και εγω δεν ειμαι της αποψης να τα βγαλεις ολα με μια μερα. Αν οντως του αφησει σημαδια τελικα κ δεν επανελθει θα ερθω πισω στο νημα να κραξω και εγω.

Δεν δικαιολογω την αποψη μου και δεν ειπα οτι αυτος ειναι ο σωστος τροπος να τα βγαζεις ολα με την μια. Απλα λεω στις αλλες περιπτωσεις πως δεν υπηρχε κανενα προβλημα; Ο καθενας ζυγιζει διαφορετικα τα κριτηρια του, και επιλεγει αναλογως. Υπαρχει κατι παραλογο σε αυτο που λεω να πρεπει να δεις πως θα εξελιχθει και να μην κανεις επιθεση με την πρωτη αφορμη;

Το να ισοπεδωνεις τα παντα απο την πρωτη αφορμη και να αγχωνεις τον φιλο εδω, σιγουρα δεν βοηθαει σε κατι το νημα, αλλα προσθετει κι αλλο αγχος στο μελος που κανει την παρουσιαση. Αν θεωρεις συνετο αυτο τοτε συνεχισετο. Γιαυτο τον λογο και πολλοι δεν παρουσιαζουν τις μεταμοσχευσεις τους, γιατι αγχωνονται μη τους κανουν επιθεση λογω αντιπαθειας προς την κλινικη....Προκειται για ενα αληθινο περιστατικο σε πραγματικο χρονο. Καλο ειναι να εχεις υπομονη να δεις αν οντως δεν επανελθει και του βγαλει προβλημα και μετα να κανεις επιθεση σε κλινικες που αντιπαθεις.

Εμένα να μου επιτρέψεις να κράζω από τώρα. Δεν θα το ξεκίναγα αν άκουγα 2 κουβέντες από εσένα παρότρυνσης προς τα μέλη για το λάθος και ότι πρέπει να το έχουν σοβαρά στο νου τους. Αντ' αυτού εποίησες την νήσσαν. Για το ότι σε κάποιους άλλους (1-2) δεν υπήρξε θέμα σου απάντησα ήδη. Να μην τα ξαναγράφω.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Παιδια αφου το εχουμε ξαναπει,η τουρκικη αγορα ειναι ρωσσικη ρουλετα,αν σου βγει εχει καλως ,αν οχι τοτε μαθαινεις να συμβιβαζεσαι με την εικονα σου αφου η τουρκια δεν παρεχει επιδιορθωσεις χωρις κοστος.Μπορει ενας ασθενης να παει σε τουρκο γιατρο και να πανε ολα καλα απο αποψη αποτελεσματος και διαχειρισης δοτριας,και ο επομενος υποψηφιος στον ιδιο γιατρο να καταληξει με τελειως διαφορετικη εικονα.Και ειναι ακριβως αυτη η ασυνεπεια λογω της ελλειψη σωστων πρακτικων και πρωτοκολλων που καθιστα την επιλογη τουρκικης κλινικης επισφαλη.
Για τον φιλο ευχομαι να επανελθει,κατι σημαντικο που δεν αναφερθηκε ειναι η κατασταση της δοτριας του που πριν την μμ επασχε απο πυκνοτητα,δεν ξερω αν επαιζε θεμα dupa.Παντως σιγουρα δεν ηταν δοτρια που να δικαιολογει εξαγωγη 4300 grafts με ενα pass,η αραιωμενη δοτρια ηταν λογικο να γινει ακομα πιο αραιωμενη.Προσωπικα ειχα εκφρασει τις ανησυχιες μου και στο πρωτο του νημα.
Οπως και αν εχει,ευχομαι να εχει το αποτελεσμα που επιθυμει και να τελειωσει με το θεμα φαλακρας,καλη φυτρωση falakro kotopoulo

Μα πως είναι δυνατόν κάποιος να παίξει ρουλέτα το κεφάλι του? Για ποιο λόγο? Για λίγα χιλιάρικα? Και τι επιδιόρθωση να σου κάνουν στην δότρια? Να πάρουν γένια να στην πυκνώσουν? Από την στιγμή που στην Ελλάδα υπάρχουν πλέον κλινικές με 1€ το graft είναι ηλιθιότητα να ψάχνεις το 0.5€ με τέτοια ρίσκα. Πρέπει να το καταλάβουμε όλοι. Όπως λέμε ότι κάποιοι είναι υπερτιμημένοι λόγω υψηλής τιμής, το ίδιο και χειρότερο είναι κάποιοι άλλοι, υπερτιμημένοι λόγω πολύ χαμηλής τιμής..
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Δεν εχω να προσθεσω κατι,συμφωνω απολυτως CVIAL.
Αλλα αυτο που πρεπει να μεινει ειναι οτι επειδη ενας ασθενης πηρε αξιολογο αποτελεσμα δεν σημαινει οτι καθε επομενος ασθενης θα παιρνει το ιδιο,ή οτι θα τυγχανει της ιδιας μεταχειρισης.Η ασυνεπεια και η ελλειψη σταθερας θα πρεπει να λαμβανεται σοβαρα υποψη και θα πρεπει αυτη να καθοριζει τις επιλογες μας
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν νομίζω ότι είναι θέμα ειδικής μεταχείρισης αλλά θέμα διαφορετικών χαρακτηριστικών σε κάθε δέρμα/κεφάλι. Μπορεί να δεις και περιπτώσεις που φεύγουν με την μια 5000g και η δότρια επανέρχεται με ελάχιστες απώλειες αλλά και περιπτώσεις που δεν επανέρχεται ποτέ. Αυτή η τακτική των Τούρκων βγάζω πολλά βάζω πολλά παράγει καλά αποτελέσματα στις λήπτριες λόγω πολλών graft αλλά παίζει ρουλέτα με τις δότριες. Αυτό είναι γνωστό στους πάντες. Άπειρες οι αναφορές σε όλα τα φόρουμ/συνεδρια/παρουσιάσεις.
 

manly_Man

Well-Known Member
Εμένα να μου επιτρέψεις να κράζω από τώρα. Δεν θα το ξεκίναγα αν άκουγα 2 κουβέντες από εσένα παρότρυνσης προς τα μέλη για το λάθος και ότι πρέπει να το έχουν σοβαρά στο νου τους. Αντ' αυτού εποίησες την νήσσαν. Για το ότι σε κάποιους άλλους (1-2) δεν υπήρξε θέμα σου απάντησα ήδη. Να μην τα ξαναγράφω.
Δεν θυμαμαι να το δικαιολόγησα οτι ειναι ενταξει, το ανεφερα κιολας οτι εχει shockloss και να βαλει μινοξιδιλη για να βοηθήσει την κατασταση μπας και επανελθει. Το να κραζουμε οταν ο αλλος βρισκεται σε δυσκολη περιοδο, μονο καλο δεν ειναι για τον ιδιο. Αυτος ειναι κ ο λογος που εχουν μειωθει οι ανεξαρτητες παρουσιασεις στο φορουμ. Πολλοι φοβουνται να βαλουν φωτογραφιες μην αγχωθουν με αυτα που θα διαβασουν.

Μπες στην θεση του αλλου να δεις πως θα ενιωθες αν ειχες το αγχος σου με την κατασταση και εβλεπες τον αλλον να σε φερνει σε ακομη χειροτερη κατασταση με το να σου λεει οτι δεν θα επανελθεις και οτι σε κατεστρεψαν κτλπ. Και σε ρωταω... Θα σου αρεσε αυτο;;; Όλα θα κριθουν στην ωρα τους και τιποτα δεν θα μεινει χωρις να κριθει...απλα να ειμαστε και ανρθωποι πανω απο ολα... Περαν των αποψεων μας που θελουμε να περασουμε παση θυσια στον κοσμο, ας μπουμε και στη θεση του αλλου. Εμενα αυτη ειναι η αποψη μου.
 
  • Like
Reactions: spi

bobby

Well-Known Member
Καλησπέρα και από εμένα, θα συμφωνήσω (αν και άπειρος ακόμα στα περί ΜΜ) με το προηγούμενο σχόλιο του αγαπητού Civial. Η δότρια του φίλου φαίνεται βομβαρδισμένο τοπίο. Ελπίζω πραγματικά να είναι προσωρινό το θέμα και να βελτιωθεί. Είναι μεγάλο ρίσκο να βγάζεις πάνω από 4000 τριχοθυλάκια με την μια.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν θυμαμαι να το δικαιολογησα, το ανεφερα κιολας οτι εχει shockloss και να βαλει μινοξιδιλη για να βιηθησει την κατασταση μπας και επανελθει. Το να κραζουμε οταν ο αλλος βρισκεται σε δυσκολη περιοδο, μονο καλο δεν ειναι για τον ιδιο.

Μπες στην θεση του αλλου να δεις πως θα ενιωθες αν ειχες το αγχος σου με την κατασταση και εβλεπες τον αλλον να σε φερνει σε ακομη χειροτερη κατασταση με το να σου λεει οτι δεν θα επανελθεις και οτι σε κατεστρεψαν κτλπ. Και σε ρωταω... Θα σου αρεσε αυτο;;; Όλα θα κριθουν στην ωρα τους και τιποτα δεν θα μεινει χωρις να κριθει...απλα να ειμαστε και ανρθωποι πανω απο ολα... Περαν των αποψεων μας που θελουμε να περασουμε παση θησεια στον κοσμο, ας μπουμε και στη θεση του αλλου. Εμενα αυτη ειναι η αποψη μου.

Σε αυτό το νήμα σε έπιασε ξαφνικά η ευαισθησία; Αλλού ξεσαλώνεις και δεν ακούς κανέναν. Τέλος πάντων δεν το συνεχίζω.
 

kharmacoma

Well-Known Member
Οκ η δοτρια ειναι λιγο βομβαρδισμενη, εγω βλέπω πολυ αραιωμένη και τη λήπτρια σε σχέση με το αρχικό μαλλί του φίλου. Θα επανέρθει φαντάζομαι.
 

Aris81

Well-Known Member
Δεν θυμαμαι να το δικαιολόγησα οτι ειναι ενταξει, το ανεφερα κιολας οτι εχει shockloss και να βαλει μινοξιδιλη για να βοηθήσει την κατασταση μπας και επανελθει. Το να κραζουμε οταν ο αλλος βρισκεται σε δυσκολη περιοδο, μονο καλο δεν ειναι για τον ιδιο. Αυτος ειναι κ ο λογος που εχουν μειωθει οι ανεξαρτητες παρουσιασεις στο φορουμ. Πολλοι φοβουνται να βαλουν φωτογραφιες μην αγχωθουν με αυτα που θα διαβασουν.

Μπες στην θεση του αλλου να δεις πως θα ενιωθες αν ειχες το αγχος σου με την κατασταση και εβλεπες τον αλλον να σε φερνει σε ακομη χειροτερη κατασταση με το να σου λεει οτι δεν θα επανελθεις και οτι σε κατεστρεψαν κτλπ. Και σε ρωταω... Θα σου αρεσε αυτο;;; Όλα θα κριθουν στην ωρα τους και τιποτα δεν θα μεινει χωρις να κριθει...απλα να ειμαστε και ανρθωποι πανω απο ολα... Περαν των αποψεων μας που θελουμε να περασουμε παση θυσια στον κοσμο, ας μπουμε και στη θεση του αλλου. Εμενα αυτη ειναι η αποψη μου.

Να μη φοβούνται και να μην αγχώνονται...
Η κακή κατάσταση της δικής μου δότριας,αναφέρθηκε και εδώ,αλλά και στο δικό μου thread.
Όταν ξεκίνησα την παρουσίασή μου,έγραψα ότι μπορούν να σχολιάσουν όλοι ελεύθερα,χωρίς φόβο και πάθος.
Η αναφορά στην κακή κατάσταση της δότριάς μου,με βοήθησε και να το συνειδητοποιήσω,αλλά και να αναζητήσω μέτρα επούλωσης.

Είναι πάρα πολύ σημαντικό,ειδικά για άτομα σαν εμένα με λίγες γνώσεις περί μμ,να παρουσιάζουμε τις μμ μας στο forum.
Kαι ο κύριος λόγος,είναι ότι έχουμε μία ως επί των πλείστων αντικειμενική κριτική,
που μας δίνει την ευκαιρία να απευθυνθούμε στην κλινική μας και σε ενδεχόμενο πρόβλημα,
να αναζητήσουμε λύσεις.

Και κάτι τελευταίο που ίσως ακουστεί σκληρό...
Όλοι εδώ μέσα είμαστε ενήλικες και όταν μιλάμε για επεμβάσεις,ευτυχώς μιλάμε για αισθητικές επεμβάσεις.
Επεμβάσεις που έχουν να κάνουν με την ευζωία και όχι με τη ζωή ή τον θάνατο.
Οπότε ας βρούμε όλοι το κουράγιο να εκτεθούμε,έτοιμοι να διαβάσουμε και κάτι αρνητικό,δεν θα πεθάνουμε κιόλας..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

manly_Man

Well-Known Member
Να μη φοβούνται και να μην αγχώνονται...
Η κακή κατάσταση της δικής μου δότριας,αναφέρθηκε και εδώ,αλλά και στο δικό μου thread.
Όταν ξεκίνησα την παρουσίασή μου,έγραψα ότι μπορούν να σχολιάσουν όλοι,ελεύθερα,χωρίς φόβο και πάθος.
Η αναφορά στην κακή κατάσταση της δότριάς μου,με βοήθησε και να το συνειδητοποιήσω,αλλά και να αναζητήσω μέτρα επούλωσης.

Είναι πάρα πολύ σημαντικό,ειδικά από άτομα σαν εμένα με λίγες γνώσεις περί μμ,να παρουσιάζουμε τις μμ μας στο forum.
Kαι ο κύριος λόγος,είναι ότι έχουμε μία ως επί των πλείστων αντικειμενική κριτική,
που μας δίνει την ευκαιρία να απευθυνθούμε στην κλινική μας και σε ενδεχόμενο πρόβλημα,
να αναζητήσουμε λύσεις.

Και κάτι τελευταίο που ίσως ακουστεί σκληρό...
Όλοι εδώ μέσα είμαστε ενήλικες και όταν μιλάμε για επεμβάσεις,ευτυχώς μιλάμε για αισθητικές επεμβάσεις.
Επεμβάσεις που έχουν να κάνουν με την ευζωία και όχι με τη ζωή ή τον θάνατο.
Οπότε ας βρούμε όλοι το κουράγιο να εκτεθούμε,έτοιμοι να διαβάσουμε και κάτι αρνητικό,δεν θα πεθάνουμε κιόλας..
φιλε αρη, καλα κανεις και το ειπες αλλα και ο καθενας ειναι διαφορετικος. Πολλοι εχουν δηλωσει οτι δεν κανουν παρουσιαση τους πρωτους μηνες γιατι δεν θελουν να φορτωθουν με περεταίρω αγχος τους δυσκολους μηνες της φυτρωσης. Οπου αν αγχωθεις πολυ ισως επηρεασει και το τελικο σου αποτελεσμα. Αλλοι δεν εχουν θεμα, σεβαστο και αυτο. Θεωρω πιο συνετο να βοηθησεις τον αλλο πως να προσπαθησει λυσει το προβλημα του, πχ οπως του ειπα να βαλει μινοξιδιλη για να βοηθηθεί το οποιο δεν το ανεφερε κανενας.
 

Stratos

Well-Known Member
δείξτε μου μία μμ με 4600grafts σε μία ημέρα και με καλύτερη εικόνα δότριας και
εξηγήστε μου γιατί αν τα βγάλει σε 2 ή 3 χρόνια σε 2 ή 3 μμ θα έχει καλύτερη εικόνα
δότριας αφού θα έχει βγει ο ίδιος αριθμός grafts συνολικά.
 

manly_Man

Well-Known Member
Μην γράφεις αυθαιρεσίες και σε διαβάζει κόσμος.
Αυθαιρεσιες; Το "ισως" δεν το ειδες; Καλο ειναι να εχει ψυχικη ηρεμία και να μην βρισκεται σε πανικο ο αλλος, αν εσυ πιστευεις οτι πρεπει να τρομοκρατησεις καποιον οταν κανει μια τοσο σοβαρη επεμβαση οπου το αποτελεσμα δεν ειναι δεδομενο και ο οργανισμος πρεπει να λειτουργει ομαλα για να αποδωσει τοτε τι να πω....
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
δείξτε μου μία μμ με 4600grafts σε μία ημέρα και με καλύτερη εικόνα δότριας και
εξηγήστε μου γιατί αν τα βγάλει σε 2 ή 3 χρόνια σε 2 ή 3 μμ θα έχει καλύτερη εικόνα
δότριας αφού θα έχει βγει ο ίδιος αριθμός grafts συνολικά.
Δοκίμασε να ανοίξεις μια τρύπα στο ένα σου χέρι διαμέτρου 5 πόντων και μια στο άλλο 2 πόντων και μόλις επουλωθούν και οι 2 πες μου που θα έχεις καλύτερη εικόνα. Αν δεν σε κάλυψα και θες πιο ιατρική ανάλυση πες μου.
 

Stratos

Well-Known Member
Δοκίμασε να ανοίξεις μια τρύπα στο ένα σου χέρι διαμέτρου 5 πόντων και μια στο άλλο 2 πόντων και μόλις επουλωθούν και οι 2 πες μου που θα έχεις καλύτερη εικόνα. Αν δεν σε κάλυψα και θες πιο ιατρική ανάλυση πες μου.
δεν απαντάς στο δεύτερο ερώτημα που ρωτάει τι διαφορά θα έχει στην τελική εικόνα αν βγουν 4600
σε μία φορά ή σε 2 ή 3. η διάμετρος που λες θα είναι η ίδια και στις δυο περιπτώσεις στο τέλος.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αυθαιρεσιες; Το "ισως" δεν το ειδες; Καλο ειναι να εχει ψυχικη ηρεμία και να μην στρεσαρεται, αν εσυ πιστευεις οτι πρεπει να τρομοκρατησεις καποιον οταν κανει μια σοβαρη επεμβαση τοτε τι να πω....

Το είδα άλλα δεν υπάρχει ούτε ίσως. Κάνεις αστήρικτες υποθέσεις (και με ένα "ίσως" για ξεκάρφωμα) απλά για να δικαιολογήσεις τις θέσεις σου. Αυτό καταλαβαίνω εγώ.
 

manly_Man

Well-Known Member
Το είδα άλλα δεν υπάρχει ούτε ίσως. Κάνεις αστήρικτες υποθέσεις (και με ένα "ίσως" για ξεκάρφωμα) απλά για να δικαιολογήσεις τις θέσεις σου. Αυτό καταλαβαίνω εγώ.
Κανενα ξεκαρφωμα. Οταν βαζουμε ισως δεν θεωρουμε κατι δεδομενο αλλα κανουμε μια υποθεση. Δεν εκφραζεις σιγουρια με το ισως για να λες αυθαιρεσιες. Και εσυ αστηρικτες υποθεσεις κανεις οτι δεν υπαρχει περιπτωση ουτε 1% να επηρεαστει το αποτελεσμα που δεν αφορα μονο τα μεταμοσχευμενα αλλα και τα υπαρχοντα μαλλια του. Ή εχεις καποια ερευνα γι'αυτο;
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Κανενα ξεκαρφωμα. Οταν βαζουμε ισως δεν θεωρουμε κατι δεδομενο αλλα κανουμε μια υποθεση. Δεν εκφραζεις σιγουρια με το ισως για να λες αυθαιρεσιες. Και εσυ αστηρικτες υποθεσεις κανεις οτι δεν υπαρχει περιπτωση ουτε 1% να επηρεαστει το αποτελεσμα. Ή εχεις καποια ερευνα γι'αυτο;

Όχι δεν έχω και ούτε θα κάτσω να ψάξω. Έχω καλύτερα πράγματα να κάνω από το αρχίσω το θέατρο του παραλόγου μαζί σου.
 
Μπλουζα