Wounding - dermapen, τοπικά και συμπληρώματα.

nikosssss

Active Member
Παιδιά το folligen είναι ας το πω εξαρτησιογόνο απο τον οργανισμό σε περίπτωση χρήσης του? Δηλαδή λειτουργεί κάπως σαν τα υπόλοιπα oral όπου αν το ξεκινήσεις σε βοηθάει, και σε περίπτωση διακοπής του, σου αναχαιτεί οτι σου έδωσε οπως η μίνοξ ας πουμε?? Ή απλά λειτουργεί βοηθώντας το δέρμα του τριχωτού, αλλά σε περίπτωση που το σταματήσεις έπειτα σου κάνει ζημια?? Πρέπει δλδ να το βάζεις εφόρου?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Παιδιά το folligen είναι ας το πω εξαρτησιογόνο απο τον οργανισμό σε περίπτωση χρήσης του? Δηλαδή λειτουργεί κάπως σαν τα υπόλοιπα oral όπου αν το ξεκινήσεις σε βοηθάει, και σε περίπτωση διακοπής του, σου αναχαιτεί οτι σου έδωσε οπως η μίνοξ ας πουμε?? Ή απλά λειτουργεί βοηθώντας το δέρμα του τριχωτού, αλλά σε περίπτωση που το σταματήσεις έπειτα σου κάνει ζημια?? Πρέπει δλδ να το βάζεις εφόρου?

Το folligen δουλεύει καθαρά στο δέρμα και περισσότερο στα κερατινοκύτταρα. Δεν αποτελεί εξάρτηση, αλλά είναι καλό να μην χρησιμοποιείται σε μόνιμη βάση αλλά να γίνεται μια διακοπή πχ 2 μηνών μετά το 6μηνο μαζί με συμπλήρωμα 50mg zinc. Ο ψευδάργυρος μπορεί να λαμβάνεται και κατά τη χρήση του στα 30mg μέρα παρά μέρα εφόσον το folligen χρησιμοποιείται καθημερινά.
 

neos90

New Member
Aν είχα σκοπό να κάνω μεταμόσχευση, δεν θα χρησιμοποιούσα ρολλερ πάνω από 0,75 προσωπικά και αυτό κάθε 10-12 ημέρες.
Είναι το πιο ασφαλές πρωτόκολλο που θα κατέληγα λόγω του ότι παίρνεις τα θετικά της ανανέωσης του δέρματος δίχως να επηρεάζεις τους ινοβλάστες.

GOMI εγώ που έχω κάνει ήδη roller με 1,5 για χρόνο και βάλε κάθε εβδομάδα με πίεση 7 με άριστα το 10. Πάει η μεταμόσχευση που σχεδίαζα ακόμα και ας περάσουνε κάμποσα χρονια?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν είναι απαραίτητο να δημιουργηθεί ίνωση, απλά εδώ προσπαθούμε πάντα να δίνουμε περισσότερη έμφαση στα αρνητικά για να έχουμε το κεφάλι μας όσο γίνεται πιο ήσυχο. Μπορείς να παρατηρείς την ελαστικότητα του δέρματος, να κάνεις ελαφρύ μασάζ όποτε μπορείς κλπ...
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού

Ναι, η doxycycline αναφέρεται πως αν εφαρμοστεί πριν τον τραυματισμό δημιουργεί νεοτριχογέννεση. Το θέμα είναι πως για τον fgf 9 αναφέρονται σε transgenic mice, τα οποία δηλαδή είναι γεννετικά τροποποιημένα να υπερ εκφράζουν ορισμένους παράγοντες όταν υποκινηθούν από εξωτερικά ερεθίσματα. Δεν είναι απόλυτο ότι θα δουλεύει το ίδιο σε ανθρώπους.
 

dk1984

Member
Ναι, η doxycycline αναφέρεται πως αν εφαρμοστεί πριν τον τραυματισμό δημιουργεί νεοτριχογέννεση. Το θέμα είναι πως για τον fgf 9 αναφέρονται σε transgenic mice, τα οποία δηλαδή είναι γεννετικά τροποποιημένα να υπερ εκφράζουν ορισμένους παράγοντες όταν υποκινηθούν από εξωτερικά ερεθίσματα. Δεν είναι απόλυτο ότι θα δουλεύει το ίδιο σε ανθρώπους.
Τι ουσίες θεωρητικα θα βοηθούσαν στην αυξηση την fgf9?
 

fasda

Active Member
ΓΚΟΜΙ μιας και εισαι ψαγμενος καποιος πχ που αρχισει μινοξ μπορει να κρατησει τα αποτελεσματα της η ειναι αδυνατον?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
ΓΚΟΜΙ μιας και εισαι ψαγμενος καποιος πχ που αρχισει μινοξ μπορει να κρατησει τα αποτελεσματα της η ειναι αδυνατον?

Μόνο με φιναστερίδη κρατάνε κάποιοι τα αποτελέσματά της και αυτά όχι μόνιμα, λόγω της διέγερσης του ενζύμου 17b - HSD που προκαλεί. Αν μπορούσαμε να τα κρατήσουμε, πάνω κάτω οι περισσότεροι θα είχαν λύσει το θέμα φαλάκρας μέσα σε 6μήνες.

Πάντως, αν τυχόν την ξαναξεκινούσα, θα το επιχειρούσα με κάποιον τοπικό 3a HSD agonist
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

35007

Member
Μόνο με φιναστερίδη κρατάνε κάποιοι τα αποτελέσματά της και αυτά όχι μόνιμα, λόγω της διέγερσης του ενζύμου 17b - HSD που προκαλεί. Αν μπορούσαμε να τα κρατήσουμε, πάνω κάτω οι περισσότεροι θα είχαν λύσει το θέμα φαλάκρας μέσα σε 6μήνες.

Πάντως, αν τυχόν την ξαναξεκινούσα, θα το επιχειρούσα με κάποιον τοπικό 3a HSD agonist
GOMI σε εμενα η κανονικη μινοξ δουλευε αριστα απο τα 18 μεχρι τα 30. Απο τα 30 μεχρι τα 40 που ειμαι τωρα τζιφος. Μου εδινε τα γνωστα sides χωρις επανεκφυση καθολου. Εκανα και διακοπες-παυσεις στη χρηση της ετήσιες, διετείς αλλα δεν ξαναδουλεψε ομως. Εχω ελπιδα πιστευεις να κερδισω κατι απο τη Minoxidil Sulfate ή η μινοξ σε οποιαδηποτε μορφη της τελειωσε για εμενα οριστικα ;
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν μπορώ να σου πω 100% γιατί δεν την έχω δοκιμάσει. Πάντως η sulfate είναι για όσους δεν έκανε κάτι η κλασσική μινοξ, οπότε, εφόσον σε εσένα δούλεψε δεν ξέρω αν η συγκεκριμένη θα σου προσφέρει κάτι περισσότερο. Πρέπει πάντως να βρεις αξιόπιστη πηγή να αγοράσεις και εκτός αυτού να ψάξεις πως μπορείς να σταθεροποιήσεις το διάλυμα γιατί δεν είναι και ότι καλύτερο ως προς αυτό το τομέα.
Εναλλακτικά, η αδενοσίνη (adenogen) σε έρευνες δείχνει ότι δουλεύει όπως η μινοξιδίλη, αλλά δεν θυμάμαι να είδα αποτελέσματα αντίστοιχα με την μινοξιδίλη σε όσους την δοκίμασαν.

Το έχω πάρει το adenogen, αλλά δεν ξέρω πότε θα το χρησιμοποιήσω ώστε να σου πω σίγουρα...
 

35007

Member
Δεν μπορώ να σου πω 100% γιατί δεν την έχω δοκιμάσει. Πάντως η sulfate είναι για όσους δεν έκανε κάτι η κλασσική μινοξ, οπότε, εφόσον σε εσένα δούλεψε δεν ξέρω αν η συγκεκριμένη θα σου προσφέρει κάτι περισσότερο. Πρέπει πάντως να βρεις αξιόπιστη πηγή να αγοράσεις και εκτός αυτού να ψάξεις πως μπορείς να σταθεροποιήσεις το διάλυμα γιατί δεν είναι και ότι καλύτερο ως προς αυτό το τομέα.
Εναλλακτικά, η αδενοσίνη (adenogen) σε έρευνες δείχνει ότι δουλεύει όπως η μινοξιδίλη, αλλά δεν θυμάμαι να είδα αποτελέσματα αντίστοιχα με την μινοξιδίλη σε όσους την δοκίμασαν.

Το έχω πάρει το adenogen, αλλά δεν ξέρω πότε θα το χρησιμοποιήσω ώστε να σου πω σίγουρα...
Το adenogen το χρησιμοποιω ενα τριμηνο τωρα. Στο αντιστοιχο διαστημα η μινοξ ετρεχε με χιλια! Εγω μεχρι στιγμης ειμαι απογοητευμενος απο αυτο.
Κανε copy-paste αυτον το τιτλο στο ebay να δεις το προιον. Η συσκευασια δειχνει αναλογη με αυτη του ru.

POWERFUL-for-Hair-Loss-Minoxidil-Sulfate-14x-Stronger-than-Rogaine-Keranique

Με την προυποθεση οτι ειναι διαλυμα σταθεροποιημενο τι ποσοστο δινεις να δουλεψει στην δικη μου περιπτωση; Μπορεις να κανεις μια εκτιμηση;
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Το adenogen το χρησιμοποιω ενα τριμηνο τωρα. Στο αντιστοιχο διαστημα η μινοξ ετρεχε με χιλια! Εγω μεχρι στιγμης ειμαι απογοητευμενος απο αυτο.
Κανε copy-paste αυτον το τιτλο στο ebay να δεις το προιον. Η συσκευασια δειχνει αναλογη με αυτη του ru.

POWERFUL-for-Hair-Loss-Minoxidil-Sulfate-14x-Stronger-than-Rogaine-Keranique

Με την προυποθεση οτι ειναι διαλυμα σταθεροποιημενο τι ποσοστο δινεις να δουλεψει στην δικη μου περιπτωση; Μπορεις να κανεις μια εκτιμηση;

Είχα διαβάσει κάποια πράγματα για την συγκεκριμένη μορφή και απ όσο θυμάμαι, το θέμα σταθερότητας είχε να κάνει με την σύσταση του νερού. Το ότι χρησιμοποιούν reverse osmosis water ενδεχομένως να βοηθάει σε αυτό. Δεν ξέρω να σου πω σίγουρα. Διαφορετικά και πάλι σκέτη μινοξιδίλη θα βάζεις και μάλιστα λιγότερο απορροφήσιμη.

Το άλλο θέμα τώρα, έχει να κάνει με ένα ένζυμο που έχουμε το οποίο μετατρέπει την μινοξιδίλη (regaine) σε μορφή sulfate. Δηλαδή ουσιαστικά, εφόσον δούλευε σε εσένα όπως λες, η δραστική ουσία ήταν και πάλι η sulfate. Σε όσους δεν δούλευε, ενδεχομένως να είχαν μειωμένη δραστηριότητα του συγκεκριμένου ενζύμου (sulfotransferase) που βοηθάει στην αύξηση της διαμέτρου των αιμοφόρων αγγείων με την συγκεκριμένη μορφή μινοξιδίλης.

Υπό αυτή την οπτική πλευρά, πιστεύω πως δεν θα σε βοηθήσει περισσότερο ακόμα και σταθεροποιημένη να είναι.

Υπάρχει όμως και κάτι άλλο, που μόνο αν δοκιμάσεις θα μάθεις. Π.χ, χωρίς να ξέρω την σύσταση του συγκεκριμένου ενζύμου, ενδεχομένως να υπόκειται με τον χρόνο σε degradation, όπως και αρκετά άλλα ένζυμα. Δηλάδή να εξασθενεί με τον χρόνο.
Υπό αυτές τις συνθήκες, αν η συγκεκριμένη μορφή είναι όντως σταθερή, ναι, θα μπορούσε να δουλέψει εξίσου καλά, ή και καλύτερα.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
gomi κανενα λινκ με το 3a HSD agonist να αρχισω δοκιμες αμα ειναι?

H πιο ακίνδυνη μορφή είναι η Sulforaphane που απομωνόνεται από το μπρόκολο, αλλά είναι δυσκολοδιάλυτη, θέλει dmso κλπ
Υπάρχει σε λοσιόν και κρέμες ως Brocco Fusion, αλλά τα περισσότερα λινκ είναι στον Καναδά και τα μεταφορικά είναι υψηλά.
Δεν έχω ψάξει πολύ, ρίξε μια ματιά πάνω σε αυτά και αν σε ενδιαφέρει ρώτα και τον συγκεκριμένο πωλητή αν το διάλυμα έχει έξτρα suflοraphane και σε τι ποσοστό ή είναι σκέτο έλαιο
-http://www.ebay.com/itm/Inta-Broccoli-Sulforaphane-Buds-Ampoule-Serum-50ml-Brand-New-Free-Shipping-/142035956322?hash=item211200b262:g:ZaYAAOSwnNBXbgxG
 
Τελευταία επεξεργασία:

35007

Member
H πιο ακίνδυνη μορφή είναι η Sulforaphane που απομωνόνεται από το μπρόκολο, αλλά είναι δυσκολοδιάλυτη, θέλει dmso κλπ
Υπάρχει σε λοσιόν και κρέμες ως Brocco Fusion, αλλά τα περισσότερα λινκ είναι στον Καναδά και τα μεταφορικά είναι υψηλά.
Δεν έχω ψάξει πολύ, ρίξε μια ματιά πάνω σε αυτά
Η Sulforaphane υπαρχει νομιζω και στο Broccoli Seed Oil το οποιο μπορει να χρησιμοποιηθει σαν οχημα για τα αιθερια ελαια και με καλη απορροφηση απ'οσο διαβασα.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ok εγώ έχω ξεκινήσει μια νέα ταλιμπανιά με ρόλερ, μινοξιδίλη, υδροκορτιζόνη parttime και κάτι που δοκιμάζω πάνω στο ρόλερ τη στιγμή που τρυπάω αλλά δεν είμαι σίγουρος αν θα δώσει και είναι κάτι που δεν το έχει δοκιμάσει κάνεις απ'όσο έχω δει και στα έξω φόρουμ και μου κάνει εντύπωση.
Θα επανέρθω μόνο αν έχω αποτελέσματα.

@pithikas Yδροκορτιζόνη με ποιο σκεπτικό την βάζεις?
Διάβασα κάτι πολύ ενδιαφέρον και σκέφτομαι για betamethasone

Results: During LiCl-induced HFSC differentiation into hair follicle cells, the Wnt/β-catenin signaling pathway was activated and the expression of GSK-3β, a vital component of the degradation compound, was inhibited. This led to increased cytoplasmic β-catenin expression, nuclear translocation, and subsequent target gene transcription. By contrast, KGF induced the differentiation of HFSCs into epidermal cells and did not affect the expression of β-catenin
http://parjournal.net/article/view/1282

Δηλαδή με λίγα λόγια, επειδή ο Keratinocyte growth factor αυξάνεται αμέσως κατά τον τραυματισμό, ωθεί τα βλ.κύτταρα του θύλακα ως προς την αποκατάσταση του δέρματος, σε αντίθεση με τις wnt που τα ωθούν σε θυλακικά κύτταρα.

Οπότε έχουμε, lidocaine ως egfr blocker, betamethasone ως KGFr blocker, Stemoxydine ως VEGF agonist, Vpa ως wnt b catenin agonist, Mmp-9 blocker, tgf-b2 blocker. Μας μένει κάποιος blocker για tgf-b1 (ίσως doxycycline 0.2% με ιδανικότερο το tamoxifen, αλλά δεν το βρίσκω σε υγρή μορφή εντός Ελλάδος) και πως θα γίνει η χρήση του vpa. Πριν τον τραυματισμό και μόνο ή και στη συνέχεια... o_O
 
Μπλουζα