When will life return to normal ?

Xristoforaz

Well-Known Member
Δυστυχως φιλε χριστοφορε πανω κατω εχουν τον ιδιο βαθμο iq, η μαλλον αναλογη ποιοτητα κριτικης σκεψης.
Μα για αυτο το λογο διαφωνουμε! Αλλα εσυ δεν ηρθες να με υποβαθμισεις οπως ενας αλλος φορουμιτης που μονο ελευθερα σκεπτομενος δεν ειναι κατ εμε! Υπαρχει η μεριδα των ανθρωπων που αναπτυσσουν την κριση και την κριτικη τους τακτικη συμφωνα με οσα τους ενημερωνει η τηλεοραση...υπαρχει ομως και η μεριδα των συνανθρωπων μας που δεν πιστευουν στην υπαρξη του κορονοιου και τον θεωρουνε πολυ απλα κοροιδοιο (και ονομαζουν προβατα οσους δεχθηκαν την υπαρξη της ασθενειας κοβιντ), δεν πιστευουν σε οσα λενε τα μεσα μαζικης εξαπατησης και βγαινουν στο δρομο αντιστεκομενοι!
Δεν ειναι αληθινος ο αριθμος των θυματων απ την πανδημια, πιστεψε με!
Ολοι οσοι ξεσηκωνονται και δε γουσταρουνε φιμωτρα να μπουν στους απογονους τους, κατηγορουνται ως ψεκασμενοι-συνωμοσιολογοι! Οχι απο εσενα! Γενικα μιλαω! Cool!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vag25

Well-Known Member
Υπαρχει η μεριδα των ανθρωπων που αναπτυσσουν την κριση και την κριτικη τους τακτικη συμφωνα με οσα τους ενημερωνει η τηλεοραση...υπαρχει ομως και η μεριδα των συνανθρωπων μας
...που ενημερωνονται απο την συνωμοσολογια μιας μεριδας ανθρωπων στο ιντερνετ. Και ομως η τιβι παρολο που πραγματι δεν ειναι ποιοτικη δεν φτανει ποτε σε τετοιο πατο. Με την τιβι ξερεις τι να περιμενεις.

Το ιντερνετ μπορει να προσφερει τονους ποιοτητας στα καλυτερα του, αλλα στα χειροτερα του ειναι βουρκος. Λυπαμαι που θα στο πω φιλε Χριστοφορε αλλα φαινεται να εισαι θυμα της χειροτερης πλευρας του ιντερνετ.
 

dim d

Well-Known Member
Ενα θετικο απο ολο αυτο θα ναι η μειωση και στις εξαρσεις και αλλων ασθενειων οπως κοινη γριπη, γαστρεντεριτιδες κλπ, λογω της αυξημενης χρησης μασκων, γαντιων, αποστασεων κλπ...Το οτι υπαρχουν ανθρωποι που θεωρουν καταπιεση να φορανε μια μασκουλα οταν μπαινουν σε εναν κλειστο χωρο, ειναι κατι που δεν μπορουμε να αποφυγουμε, δυστυχως η ανθρωπινη ηλιθιοτητα ηταν και θα ειναι ανικητη. Ευελπιστω να γινει μια ενεση ρευστοτητας στην οικονομια ευρωπαικα, αλλιως ο χειμωνας θα ειναι εξαιρετικα δυσκολος.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ενα θετικο απο ολο αυτο θα ναι η μειωση και στις εξαρσεις και αλλων ασθενειων οπως κοινη γριπη, γαστρεντεριτιδες κλπ, λογω της αυξημενης χρησης μασκων, γαντιων, αποστασεων κλπ...Το οτι υπαρχουν ανθρωποι που θεωρουν καταπιεση να φορανε μια μασκουλα οταν μπαινουν σε εναν κλειστο χωρο, ειναι κατι που δεν μπορουμε να αποφυγουμε, δυστυχως η ανθρωπινη ηλιθιοτητα ηταν και θα ειναι ανικητη. Ευελπιστω να γινει μια ενεση ρευστοτητας στην οικονομια ευρωπαικα, αλλιως ο χειμωνας θα ειναι εξαιρετικα δυσκολος.

There is no free lunch.
 

Georgie

Well-Known Member
Ενα θεμα παλι που εχει συζητηθεί έντονα ειναι πως θα ειναι τα πράγματα σε 2 μηνες απο τωρα δηλαδή το Νοέμβριο .
Αν ακυρωθούν και τα Χριστούγεννα τον ήπιαμε κανονικά παιδια .
Τα Χριστούγεννα στη Δυτική Ευρωπη ειναι οτι και το καλοκαιρι για την Ελλαδα .
Απο οικονομικής και ψυχολογικής άποψης.
 

koumparos

Well-Known Member
Καλό θα ήταν να δείτε ένα καταπληκτικό ντοκυμαντερ στο νετφλιξ που αναφέρεται στους ιούς και πως μεταφέρονται στον άνθρωπο.Συμετεχουν επιδημιολογοι από όλο τον κοσμο και θα σας λυθούν όλες οι απορίες.Η επιστήμη απαντάει σε όλα.Ουτε συνωμοσίες τσιπακια και ένα κάρο βλακείες που διαβάζουμε.Στην ισπανική γρίπη πέθαναν 50εκ.ανθρωποι.Στα ζώα πιστεύετε ότι υπάρχουν 1.000.000 αχαρτογραφητοι ιοί.Καποιοι από αυτούς είναι θανατηφόροι.Κατα καιρούς εμφανίζονται κάποιοι από αυτούς τους ιούς στον άνθρωπο.Η1Ν1 aids ebola κτλπ.Η ιστορία μπορεί να δώσει απαντήσεις.

@Φυσικα η κυρία Σούλα από το facebook δεν τα πιστεύει όλα αυτά.Αλλα έχει τις δικές της πηγές που βγάζουν ψεύτες τους επιστήμονες διότι οι δικές της πηγές είναι μέσα στο σύστημα..σε ποιο συστημα???κάποιο σύστημα δαιμονικό που συμμάχησε με τον Σόρος και τον Μπιλ Γκέιτς...

@Την καλύτερη άποψη την άκουσα στην ουρά στα ΕΛΤΑ....""μας ψεκάζουν Αλιεν από την στρατόσφαιρα""..δεν υπάρχει covid...ξυπνήστε πρόβατα!!!
 

tasos33

Well-Known Member
@Την καλύτερη άποψη την άκουσα στην ουρά στα ΕΛΤΑ....""μας ψεκάζουν Αλιεν από την στρατόσφαιρα""..δεν υπάρχει covid...ξυπνήστε πρόβατα!!!
Το θέμα δεν είναι αυτό, αλλά τι μας ρίχνουν, εκεί πρέπει να γίνει ερευνα
 

koumparos

Well-Known Member
Επίσης να αναφέρω αληθινό περιστατικό συνάδελφος του καλύτερου μου φίλου(αστυνομικός) ο οποίος κόντεψε να πεθάνει από covid πρόσφατα.Του το γύρισε σε βαριά πνευμονία μέσα στο κατακαλοκαιρο και έμεινε στο νοσοκομειο ένα μήνα.Υγιεστατος πριν τον covid.Εχασε 10 κιλά και ανάφερε ότι η ασθένεια έχει απίστευτη ταλαιπωρία.Αληθινο περιστατικό.
 

Georgie

Well-Known Member
Εγώ προσωπικά τα έχω παρατήσει με αυτούς .
Επίσης να αναφέρω αληθινό περιστατικό συνάδελφος του καλύτερου μου φίλου(αστυνομικός) ο οποίος κόντεψε να πεθάνει από covid πρόσφατα.Του το γύρισε σε βαριά πνευμονία μέσα στο κατακαλοκαιρο και έμεινε στο νοσοκομειο ένα μήνα.Υγιεστατος πριν τον covid.Εχασε 10 κιλά και ανάφερε ότι η ασθένεια έχει απίστευτη ταλαιπωρία.Αληθινο περιστατικό.
Αν το πεις σε ψεκασμένο θα σου κανει διαγνώση Μάτιασμα .
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Επίσης να αναφέρω αληθινό περιστατικό συνάδελφος του καλύτερου μου φίλου(αστυνομικός) ο οποίος κόντεψε να πεθάνει από covid πρόσφατα.Του το γύρισε σε βαριά πνευμονία μέσα στο κατακαλοκαιρο και έμεινε στο νοσοκομειο ένα μήνα.Υγιεστατος πριν τον covid.Εχασε 10 κιλά και ανάφερε ότι η ασθένεια έχει απίστευτη ταλαιπωρία.Αληθινο περιστατικό.

Και το σημαντικότερο, δεν ξέρεις και τι κουσούρι σου αφήνει. Θα φανεί στο μέλλον.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Georgie

Well-Known Member
Η βαριά πνευμονία πάντα αφήνει κατι πίσω δυστυχώς.
Αυτο που με φοβίζει και με έκανε να δημιουργήσω το νήμα για συζητήση, ειναι ο προβληματισμός για το τι θα αφήσει πίσω αυτη η κατάσταση.
Όσα αισιόδοξα ακούγονται για εμβόλια στη φάση της παραγωγής κλπ, δεν ειναι ακομα ικανά στο να περιορίσουν την παγκόσμια ανασφάλεια.
Απο τα στοιχεία που βλεπουμε στην Ευρωπη εάν θεωρήσουμε οτι βρισκόμαστε στην αρχη? του δεύτερου κύματος, τοτε υπαρχει η αισιοδοξία οτι φαινομενικά ειναι πιο light αφού δεν εχουν αυξηθεί οι Θάνατοι αλλα ουτε οι εισαγωγές στις ΜΕΘ σε σχεση με τα κρούσματα.
Ειναι όμως έτσι ?
Προσωπική άποψη ειναι οτι η κανονικότητα θα αργήσει παρα πολυ.
Αν υπάρξει ποτε ξανά .
Δύσκολη η επιστροφή μετα απο τέτοιες αλλαγές
Νομίζω οτι μόλις μπήκαμε στην αρχη ενός νέου κοσμου .
 

Kalow

Member
Χώρες τις Ασίας όπως Κίνα και Ιαπωνία εχουν μάθει σε αυτον τροπο ζωης απο το 2002 οταν εμφανίστηκε ο ιός Sars. Για οσους εχουν ταξιδέψει εκει, η χρηση μασκας ανηκει στη καθημερινοτητα τους. Η εμπειρία τους σε αυτες τις κατασυασεις τουε οδηγησε σε χαμηλο αριθμο κρουσματων παρα την πυκνότητα του πληθυσμού. Νεο lifestyle θα ελεγα υιοθετούμε, παρα νεο κοσμο. Και όπως εχει δειξει κ η ιστορία με τις πανδημίες, σε 2-3 χρονια υποστρεφουν.
 

Xristoforaz

Well-Known Member
Επίσης να αναφέρω αληθινό περιστατικό συνάδελφος του καλύτερου μου φίλου(αστυνομικός) ο οποίος κόντεψε να πεθάνει από covid πρόσφατα.Του το γύρισε σε βαριά πνευμονία μέσα στο κατακαλοκαιρο και έμεινε στο νοσοκομειο ένα μήνα.Υγιεστατος πριν τον covid.Εχασε 10 κιλά και ανάφερε ότι η ασθένεια έχει απίστευτη ταλαιπωρία.Αληθινο περιστατικό.
Απο πνευμονια κοντεψα να πεθανω και ο ιδιος το 2010 που υπηρετουσα τη θητεια μου στο Καβουρι! Αν ειχα νοσηλευτει το 2020, θα εξηγαγαν πορισμα οτι κοντεψα να πεθανω απο covid! Ειμαι πεπεισμενος οτι αυτο θα συνεβαινε! Η ιστορια του συναδελφου του φιλου σου ειναι ΑΛΗΘΙΝΗ μεν, η διαγνωση ειναι ψευτικη δε!
Παιζουν τρελα πακετα στο παρασκηνιο..λυσσανε να βγαλουν τους ανθρωπους που αποχαιρετουν την προσωρινη και ματαιη αυτη ζωη (μετα το θανατο αρχιζει η αιωνια) ως θυματα του κοβιντ! Κανουν το παν για το συγκεκριμενο σκοπο ! Η ανθρωποτητα επιθυμουν να υποταχθει μεσω των εμβολιων κατα του κορονοιου!
 

Massimo

Member
Απο πνευμονια κοντεψα να πεθανω και ο ιδιος το 2010 που υπηρετουσα τη θητεια μου στο Καβουρι! Αν ειχα νοσηλευτει το 2020, θα εξηγαγαν πορισμα οτι κοντεψα να πεθανω απο covid! Ειμαι πεπεισμενος οτι αυτο θα συνεβαινε! Η ιστορια του συναδελφου του φιλου σου ειναι ΑΛΗΘΙΝΗ μεν, η διαγνωση ειναι ψευτικη δε!
Παιζουν τρελα πακετα στο παρασκηνιο..λυσσανε να βγαλουν τους ανθρωπους που αποχαιρετουν την προσωρινη και ματαιη αυτη ζωη (μετα το θανατο αρχιζει η αιωνια) ως θυματα του κοβιντ! Κανουν το παν για το συγκεκριμενο σκοπο ! Η ανθρωποτητα επιθυμουν να υποταχθει μεσω των εμβολιων κατα του κορονοιου!

Ποιος νομίζεις ότι είσαι ρε φίλε; Ένας τυπος που μένει με τους γονείς του 30 χρόνων που ενημερώνεται αποκλειστικά από βιντεάκια στο Ίντερνετ και κάνει γκράφιτι στους δρόμους ορθόδοξια η θάνατος. Οι απόψεις σου προκαλούν θλιψη, όχι επειδή διαφωνούμε, μακάρι να ταν γ αυτό. Επειδή επιβεβαιώνεται σ όλους ότι όντως υπάρχουν ψεκασμένοι γύρω μας και ότι μπορεί να μην είστε τόσο μικρή μειοψηφία.

Θελεις να πείσεις μια κοινότητα αγνώστων, ότι ο κοβιντ δεν υπάρχει, ότι οι γιατροι λένε ψέματα, ότι θα μπει εμβόλιο με τσιπάκι να μας ελέγχουν. Ήδη σε ελέγχουν ξυπνα, μερα νύχτα με το κινητό σου είσαι ποστάρεις κάθε 5 λεπτά, άμα θέλουν ξέρουν που μένεις. Δρ χρειάζονται το τσιπ.

Το να επιμένεις ότι δεν υπάρχει αυτός ο ιός π αλλάξε τη ζωή όλων μας απλάμας προσβάλει. Νομίζεις ότι ξέρεις την αλήθεια αλλά δες με ποιους συναναστρέφεται, η πραγματικότητα είναι πολύ ποιο συνθέτη απ το «μας λένε ψέματα όλοι» η το «θέλουν να μας ελέγξουν». Σύνελθε, πάρε κανα βιβλίο, καο άσε τις άγιες γραφές. Και εγώ χριστιανός είμαι αλλά δε μπορώ να βασίσω ταπάντα εκεί. Είσαι 30 χρόνων Ξεκολλά τη ζωή σου, σταματά να φέρεσαι σα μωρό. Η ζωή δεν είναι τόσο απλή που να εξηγείται με συνομωσίες.
 

george_hatzi

Well-Known Member
Νομίζω οτι μόλις μπήκαμε στην αρχη ενός νέου κοσμου .
Georgie εμένα πάλι με φοβίζει το ότι θα αργήσουμε να μπούμε. Γιατί όπως είπε και κάποιος πιο σοφός, όταν το παλιό πεθαίνει και το νέο δυσκολεύεται να γεννηθεί συμβαίνουν νοσηρά φαινόμενα
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Καταιγιστικες οι εξελιξεις,δυστηχως η κατασταση χειροτερευει με την παροδο του χρονου.Φυσικα εγιναν τρομερα λαθη απο αναποτελεσματικους χειρισμους στην προσπαθεια περιορισμου εξαπλωσης της πανδημιας ,τα οποια πιστωνονται ολα ενα προς ενα στην κυβερνηση.
Για την κανονικοτητα ,τουλαχιστον με την μορφη που ειχε προ κορωνοιου ,δεν ειμαι και τοσο αισιοδοξος οτι υπαρχει τροπος επιστροφης.
 

Georgie

Well-Known Member
Αν και δε θα ήθελα να μπω στη διαδικασία υπεράσπισης πολιτικών εδω θα το κάνω .
Για να μη βγουν εύκολα συμπεράσματα σου αναφέρω με ειλικρίνεια οτι δεν ανήκω στο χώρο της δεξιάς.
Τα λάθη ( εάν ειναι όντως λάθη ) που αναφέρεις φίλε εχουν γινει απο όλες τις κυβερνήσεις του δυτικού κοσμου σε μια δύσκολη προσπάθεια αναχαίτισης ενός αγνώστου Ιού που δυστυχώς μας απειλεί ολους σε πολλα επίπεδα .

Τι μπορούσαν να κανουν παραπάνω ?
Να μας εχουν μαντρωμενους 1 χρονο στο σπίτι μεχρι να βγει κάποιο εμβόλιο?
Να μην άνοιγαν τα αεροδρόμια ?
Να μην άνοιγαν η εστίαση , τα εμπορικά, ο τουρισμός και άλλες υπηρεσίες έστω για κάποιους μηνες?
Να μην άνοιγαν τα σχολεία ?
Εχεις σκεφτεί το δυσανάλογο κόστος για όλα αυτα?
Σίγουρα εχουν γινει και λάθη
Λάθη γίνονται πάντα όπου υπαρχει δράση
Αυτο ειναι το φυσικό .


Μη κανεις σύγκριση με Σιγκαπούρη, Νότια Κορέα, Κίνα κλπ επειδή εκει οι κοινωνίες ειναι πολυ πιο εκπαιδευμένες σε καταστάσεις τέτοιες .
Οταν η οικονομική δραστηριότητα αναγκαία άνοιξε το καλοκαιρι σε όλη την Ευρωπη, οι κυβερνήσεις συντονισμένα έδωσαν ενα guideline μέτρων αυτοπροστασίας που βασιζόταν στη συνείδηση των πολιτών .
Ελάχιστα ακολουθήθηκε απο τους πολίτες και αυτο ηταν το αναμενόμενο .
Ο Ιος αποδείχθηκε ανθεκτικός το καλοκαιρι και τα κρούσματα εχουν πια εκτοξευθεί παντού στην Ευρωπη .
Στην Ιρλανδία πριν απο το μερικό lockdown που ξεκίνησε πριν απο 2 εβδομάδες τα κρούσματα έπαιζαν στα 1200-1600 την ημέρα με πληθυσμό στο μισό της Ελλαδας .
Σε 2 εβδομάδες εχουν μειωθεί στα 450 .
Φαίνεται οτι μονο το lockdown δουλευει,
Αλλα 150000 έχασαν τις δουλειές τους .
Ας μην αναφέρουμε και τις αυτοκτονίες!


Θα μας ταλαιπωρήσει αρκετά ακομα με τις μακροχρόνιες συνέπειες να παραμένουν άγνωστες δυστυχώς .
Δεν ειναι μονο στην Ελλαδα ο Ιος
Και ο Κύριος Τσιόδρας που βάλετε αδίκως απο ορισμένους γραφικούς κύκλους μια χαρά τα λεει και τα εχει παει .
Τα ίδια λενε και στην Ιρλανδία που ζω, τα ίδια λενε και παντού .
Υπομονή θα κανουμε
Και κατι σημαντικό
Να προσπαθήσουμε να ειμαστε οσο ευγενικοί μπορούμε με τους άλλους .
Το εχουμε ανάγκη όλοι παιδια .
 
Μπλουζα