Vlafo. FUE, 4158g, 09-10/01/2021

Hairsick

Active Member
Στην Ελλάδα οι σοβαρές ανεπιθύμητες ενέργειες που έχουν διερευνηθεί και δηλωθεί επίσημα, είναι οι εξής:
Αναφυλακτικές αντιδράσεις
  • Pfizer (0,5/100.000)
  • Moderna (1/100.000)
Αρτηριακή θρόμβωση και θρομβοπενία
  • AstraZeneca (1/300.000)
Πάρεση προσωπικού νεύρου
  • Pfizer (0,3/100.000)
  • AstraZeneca (0,3/100.000)
Σύνδρομο Guillen Barre
  • AstraZeneca (0,3/100.000)
Αναζωπύρωση ή υποτροπή Έρπητα Ζωστήρα
  • Pfizer (0,8/100.000)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

alex7

Well-Known Member
Στην Ελλάδα οι σοβαρές ανεπιθύμητες ενέργειες που έχουν διερευνηθεί και δηλωθεί επίσημα, είναι οι εξής:
Αναφυλακτικές αντιδράσεις
  • Pfizer (0,5/100.000)
  • Moderna (1/100.000)
Αρτηριακή θρόμβωση και θρομβοπενία
  • AstraZeneca (1/300.000)
Πάρεση προσωπικού νεύρου
  • Pfizer (0,3/100.000)
  • AstraZeneca (0,3/100.000)
Σύνδρομο Guillen Barre
  • AstraZeneca (0,3/100.000)
Αναζωπύρωση ή υποτροπή Έρπητα Ζωστήρα
  • Pfizer (0,8/100.000)
η πάρεση προσωπικου νεύρου θεραπεύεται στις περισσότερες περιπτώσεις με κορτιζόνη
 

Hairsick

Active Member
Εγώ έκανα 30/4 ΑστραΖενεκα, χωρίς καμία παρενέργεια, αλλά και πυρετό κτλ να είχα φυσιολογικό θα το θεωρούσα. Έχουν κάνει αρκετοί γνωστοί μου, οι μισοί δεν είχαν καμία παρενέργεια, οι άλλοι κάναν λίγο πυρετό. Η μόνη σοβαρή περίπτωση είναι σε γυναίκα 60ετων, όπου έκανε φλεγμονή στον εγκέφαλο και παράλυση στην μιση πλευρά. Βέβαια και σε νοσηλεύτρια στην Κέρκυρα είχε κάνει κάτι παρόμοιο κ το Pfizer πριν κάτι μήνες. Ευτυχώς αυτή επανηλθε.
 

alex7

Well-Known Member
Εγώ έκανα 30/4 ΑστραΖενεκα, χωρίς καμία παρενέργεια, αλλά και πυρετό κτλ να είχα φυσιολογικό θα το θεωρούσα. Έχουν κάνει αρκετοί γνωστοί μου, οι μισοί δεν είχαν καμία παρενέργεια, οι άλλοι κάναν λίγο πυρετό. Η μόνη σοβαρή περίπτωση είναι σε γυναίκα 60ετων, όπου έκανε φλεγμονή στον εγκέφαλο και παράλυση στην μιση πλευρά. Βέβαια και σε νοσηλεύτρια στην Κέρκυρα είχε κάνει κάτι παρόμοιο κ το Pfizer πριν κάτι μήνες. Ευτυχώς αυτή επανηλθε.
δε κάνω διαφήμιση αλλά της Pfizer μέχρις στιγμής είναι και το πιό δοκιμασμένο και το πιό ασφαλές από τις δημοσιευμένες μελέτες
 

KMP

Member
Astra και Johnson έχουν παρόμοια «τεχνολογία» πάντως.
Δεν το ήξερα, απλά διάβασα για μία δόση και λέω είναι βολικό, το κάνεις και ξεμπερδεύεις.
Ίσως πρέπει να επιλέξω της Pfizer, ποιος ξέρει όμως πότε θα ξε στοκάρουν τα εμβόλια της Astra;
 

Hairsick

Active Member
Δεν το ήξερα, απλά διάβασα για μία δόση και λέω είναι βολικό, το κάνεις και ξεμπερδεύεις.
Ίσως πρέπει να επιλέξω της Pfizer, ποιος ξέρει όμως πότε θα ξε στοκάρουν τα εμβόλια της Astra;
Το είπαν, τέλη Μαΐου θα ανοίξουν οι πλατφόρμες για 30-44, όποτε κάπου εκεί.
 

KMP

Member
και εγώ είχα κλείσει Μοντέρνα 11-5 και μόλις διάβασα τον πίνακα άλλαξα αμέσως με πφιζερ 19-5.Η 2η δόση στην Pfizer είναι και 1 εβδομάδα νωρίτερα.Εμεις πάντως που τώρα κάναμε ΜΜ πρέπει να γλυτώσουμε την μόλυνση πάση θυσία γιατί διαβάζω ακόμα και για μεγάλη τριχόπτωση σε κάποιους ασθενείς.Κυρίως σε γυναίκες ευτυχώς
Εγώ που το πέρασα, ίσως να είχα κάποια τριχόπτωση, δεν παρατήρησα όμως κάτι το δραματικό, βέβαια δεν είχα συμπτώματα , δεν ήξερα ότι νοσώ.
Προκαλεί αλωπεκία δλδ μόνιμη βλάβη , ή παροδική; Δεν επανέρχονται τα μαλλιά;
Αυτό μας έλειπε τώρα, δεν μας έφταναν όλα τ άλλα!
 

Georgie

Well-Known Member
δε κάνω διαφήμιση αλλά της Pfizer μέχρις στιγμής είναι και το πιό δοκιμασμένο και το πιό ασφαλές από τις δημοσιευμένες μελέτες
Ρε συ. Alex διαφήμιση δε κανείς
Αλλά τρομάζεις το κόσμο :)
Αν ήταν έτσι όπως τα λες με τριχόπτωσεις και παρενέργειες
Όλη η Αγγλία θα είχε καταρρεύσει
Αντί αυτού όμως οι Άγγλοι κάνουν παρταρες τώρα
 

alex7

Well-Known Member
Ρε συ. Alex διαφήμιση δε κανείς
Αλλά τρομάζεις το κόσμο :)
Αν ήταν έτσι όπως τα λες με τριχόπτωσεις και παρενέργειες
Όλη η Αγγλία θα είχε καταρρεύσει
Αντί αυτού όμως οι Άγγλοι κάνουν παρταρες τώρα
Μα οι Άγγλοι προχτές απαγόρεψαν τα Άστρα στους κάτω των 40.Η τριχόπτωση είναι στα συμπτώματα της πάθησης όχι στις παρενέργειες των εμβολίων.Αγνωστο αν είναι μόνιμη
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

KMP

Member
Ρε συ. Alex διαφήμιση δε κανείς
Αλλά τρομάζεις το κόσμο :)
Αν ήταν έτσι όπως τα λες με τριχόπτωσεις και παρενέργειες
Όλη η Αγγλία θα είχε καταρρεύσει
Αντί αυτού όμως οι Άγγλοι κάνουν παρταρες τώρα
Δεν προκαλεί το εμβόλιο τριχόπτωση, αλλά ένα από τα συμπτώματα της νόσησης είναι και η τριχόπτωση.
Πχ εγώ που το πέρασα 1-4 μήνες πριν (έτσι είπαν οι γιατροί), το πιο κοντινό σύμπτωμα, αν ήταν κορονοιός και όχι η αλλεργική μου ρινίτιδα, ήταν η αλλοίωση στη γεύση και στην οσμή, είχα για δέκα μέρες μπούκωμα πχ δεν καταλάβαινα την διάφερα στο λευκό κρασί στο θέμα παυλίδη και βίβλια χώρα.....Δεν ξεχώριζα αν έπινα φραπέ με νες καφέ φραπέ ή άλλη μάρκα......αν έτρωγα λάκτα σοκολάτα ή ίον γάλακτος.... Όμως επειδή έχω τα αλλεργικά μου και δυο φορές το χρόνο μπουκώνομαι και δεν έχω καλή οσμή και όσφρηση, θεώρησα ότι είναι αλλεργία, αντιισταμινικά έπαιρνα.
 

crossfire

Well-Known Member
Εγώ ζήτησα άστρα αλλά εκανα Johnson .
Ψηθηκα στον πυρετό για ενα βράδυ μαζί με ρίγος
 

F1ght3r

Well-Known Member
μία δόση αλλά είναι ίδια τεχνολογία με το Αστρα
Astra, johnson γονιδιακός κώδικας αποτελείται από DNA’.
Pfizer, Modena είναι mRNA.
Διαφορετικά σε σχέση.
Ο πατέρας μου και η μάνα μου έκαναν pfizer, ο πατέρας μου πυρετό 37.7 2 μέρες. Η Μάνα μου όμως πολύ μα παρα πολύ πόνο και στα δυο τα πόδια και το ένα χέρι για 2 μέρες. Η μάνα μου το σκέφτεται για δεύτερο γιατί αυτά που τράβηξε αυτές τις 2 μέρες τους πόνους που είχε δεν είναι σίγουρη ότι θα το κάνει γιατί στο δεύτερο θα είναι ακόμα και χειρότερα. Και η δυο πέρασαν το covid πριν ακριβώς 10 μήνες. Εγώ το είχα 1 Απριλίου το πέρασα με όλα τα σκατό συμτώματα σε 10 μέρες και στις 25 Απριλίου πήγα για MM.
 

KMP

Member
Εγώ ζήτησα άστρα αλλά εκανα Johnson .
Ψηθηκα στον πυρετό για ενα βράδυ μαζί με ρίγος
Ο πυρετός είναι κοινό σύμπτωμα στα περισσότερα ε
Εγώ ζήτησα άστρα αλλά εκανα Johnson .
Ψηθηκα στον πυρετό για ενα βράδυ μαζί με ρίγος
Και ένας φίλος μου, πριν δυο μέρες έκανε το Astra , είχε 38 πυρετό για μια μέρα. Ο γιατρός του είπε ότι το σύμπτωμα του πυρετού δεν έχει να κάνει με την εταιρία ή την τεχνολογία του εμβολίου αλλά από την αντίδραση του οργανισμού του. Και Pfizer, να έκανε θα είχε πυρετό.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Παιδιά οι πυρετοί και τα συγκρια είναι απόλυτα λογικά και αυτό θέλετε αν θέλετε να δουλέψει το εμβόλιο...γι αυτο το κάνετε...επίσης το κάθε εμβόλιο αντιδρά διαφορετικά και έχει διαφορετική λογική ....για παράδειγμα όταν κάνεις της άστρα όλη η δουλειά γίνεται στην πρώτη δόση και μετά η 2η είναι σχεδόν διαδικαστικό....της φαιζερ είναι ακριβώς το ανάποδο....σου κάνουν την πρώτη δόση Ηπια και την δεύτερη είναι όλη η δράση και τα συμπτώματα ουσιαστικά που θα προκύψουν....ο πατέρας μου 76 έκανε άστρα και ούτε που κτλ τι έγινε όταν συμπαίκτες μου όλοι όσοι έκαναν χτυπούσαν 40αρια πυρετό με κουβέρτες και πόνους στα κόκκαλα για 14 ώρες περίπου....
 

Fiponazio

Active Member
Ο πυρετός είναι κοινό σύμπτωμα στα περισσότερα ε

Και ένας φίλος μου, πριν δυο μέρες έκανε το Astra , είχε 38 πυρετό για μια μέρα. Ο γιατρός του είπε ότι το σύμπτωμα του πυρετού δεν έχει να κάνει με την εταιρία ή την τεχνολογία του εμβολίου αλλά από την αντίδραση του οργανισμού του. Και Pfizer, να έκανε θα είχε πυρετό.
Φυσικά έτσι είναι καλά του είπε και γενικά όλα είναι ένας πόλεμος μεταξύ κρατών γιατί στην Ευρώπη άραγε θάβουν το AstraZeneca γιατί είναι Αγγλικό φυσικά αποθεώνουν το Pfizer επειδή οι Γερμανοί τρώνε καλά.
 
Μπλουζα