Vlafo. FUE, 4158g, 09-10/01/2021

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Με 75τμ επιφάνεια βγαίνει μια χαρά και κουμπώνουν όλα.
Μου φαίνεται μεγάλη όμως δεν είναι τόση.
Εδώ του Aldo ήταν η διπλάσια και τη μετρήσατε στα 50τμ.
Κάτι δεν πάει καλά.

Και εγώ θα συμφωνήσω. Στα 58cm2 που έβγαλα και το έκανα 65 για την καμπυλότητα και το σφάλμα αν παρατηρήσεις έχω βάλει την γραμμή μπροστά από την hairline εκεί που έχει σχεδόν μηδενική πυκνότητα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Ακριβώς εσύ έβαλες για ασφάλεια και ένα 10+% παραπάνω για να μηδενίσεις τυχόν αποκλίσεις.
Με τίποτα πάνω από 65 δε βγαίνει.
 

makis25

Well-Known Member
vlafo αν εγιναν συνολο 4158 εξαγωγες και τα 500 πηγαν σκουπιδια επειδη ηταν χαλασμενα απο τρανσεξιον τοτε αυτο ειναι 12% πολυ μεγαλο ποσοστο . Εμενα αυτο που με ενοχλει ειναι το μεγαλο punch 1mm . Εγραψες πως ο γιατρος στο δικαιολογησε . Με ποιο τροπο; Εξηγησε σε παρακαλω .
 

vlafo

Well-Known Member
vlafo αν εγιναν συνολο 4158 εξαγωγες και τα 500 πηγαν σκουπιδια επειδη ηταν χαλασμενα απο τρανσεξιον τοτε αυτο ειναι 12% πολυ μεγαλο ποσοστο . Εμενα αυτο που με ενοχλει ειναι το μεγαλο punch 1mm . Εγραψες πως ο γιατρος στο δικαιολογησε . Με ποιο τροπο; Εξηγησε σε παρακαλω .
Μάκη υποθετικά μιλάμε προσπαθώντας να εξηγήσουμε το συμβαίνει.
Κοίτα εμένα η δότρια είναι μια χαρά μια βδομάδα μετά και αυτή τη βδομάδα θα έχει κλείσει εντελώς.
Το transaction που βγάζει είναι περίπου στο 3% στα περιστατικά του το συζητήσαμε.
Του το είπα δεν παίζει μεγάλο ρόλο μου είπε, σε ξύρισμα δότριας και με κακή επούλωση και με μικρά punch φαίνονται white dots.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
To μεγάλο punch βγάζει καλύτερα graft (μικρό transection) αλλά μπορεί να κάνει ζημιά σε αυτά που μένουν μέσα τα γειτονικά.
 

vlafo

Well-Known Member
Γυμνή περιοχή δουλεύτηκε αν εξαιρέσεις το crown πόσο κίνδυνο να έχει?
Αυτό μου το είπε και αυτός ότι βγάζει πολύ καλύτερα g.
 

tol

Well-Known Member
Σύνολον: 58.29cm2. Ακόμα και αν δεχτώ ότι λόγω καμπυλότητας χάνεται κάποια επιφάνεια (παρόλο που το έσπασα σε 2 μέρη δεξιά αριστερά) η πραγματική περιοχή δεν πρέπει να υπερβαίνει τα 60cm2

Φιλε Cvial, αν και φαινεται οξυμωρο ενας φιλολογος να εκθετει αποψη σε θεματα που αφορουν θετικες επιστημες, θα καταθεσω την προσωπικη μου αποψη (πιθανως εσφαλμενη).

Κρινοντας την παρακατω φωτογραφια με βαση την οποια εκανες τις μετρησεις σου, θεωρω οτι τα νουμερα, ισως, ειναι εσφαλμενα.

Screenshot_20210118-201818.png


Συγκεκριμενα, απο τις μαθηματικες/γεωμετρικες γνωσεις που εχω, θεωρω οτι το συγκεκριμενο σχημα προσομοιαζει με τραπεζιο.
Επομενως, ο τυπος με τον οποιο θα εξαγουμε το εμβαδον ειναι:

Β (μεγαλη βαση) + β (μικρη βαση) × υψος και ολο αυτο το διαιρουμε με το 2.

Προσωπικες, λοιπον, εμπειρικες μετρησεις:

Β = 9 cm
β = λιγοτερο απο 7 cm
υψος = 5 cm

Επομενως, εβδαδον επιφανειας:
(9+λιγοτερο απο 7)×5 / 2 = περιπου 40 cm2

Θεωρω, λοιπον, οτι η συνολικη επιφανεια της ληπτριας ειναι γυρω στα 80 cm2.

Εδώ φαίνονται άνετα για 3500g.
Cvial εννοείται δεν πάει για σένα.


η ενσταση μου ειναι τα 65 cm2....ισως πρεπει να ξανα τσεκαρεις αυτο....

Με τους δικους μου, λοιπον, υπολογισμους βγαινουν τα νουμερα. Και ο γιατρος φαινεται οτι εβαλε 3500 grafts, οπως ισχυριζονται ο vlafo και ο Γιωργος, και οι ενστασεις του Cvial για την πυκνοτητα ξεδιαλυνονται.

Θεωρω οτι η μεση πυκνοτητα, αν συνυπολογισουμε και τα μαμισια grafts του vlafo, προσεγγιζει τα 50 grafts ανα cm2.

Επαναλαμβανω...θεωρητικες/εμπειρικες μετρησεις με το ματι ενος φιλολογου. :D ;)

Περιμενω τις νεες μετρησεις που θα κανετε σε δυο μερες, για να δω αν εχω πεσει μεσα στις μετρησεις/υπολογισμους μου.
 

alex7

Well-Known Member
Συγγνώμη που παρεμβαίνω αλλά ο Cvial από όσο γνωρίζω είναι μηχανικός και μάλιστα με ειδικότητα που ασχολείται με εμβαδομετρήσεις και ογκομετρήσεις.Δεν προκύπτει τόσο απλοικά το εμβαδό της μετρούμενης περιοχής.Εχει και καμπυλότητα εκτός των άλλων
 

tol

Well-Known Member
Συγγνώμη που παρεμβαίνω αλλά ο Cvial από όσο γνωρίζω είναι μηχανικός και μάλιστα με ειδικότητα που ασχολείται με εμβαδομετρήσεις και ογκομετρήσεις.Δεν προκύπτει τόσο απλοικά το εμβαδό της μετρούμενης περιοχής.Εχει και καμπυλότητα εκτός των άλλων

Μα φυσικα, φιλε alex, ο Cvial ειναι πιο ειδικος. Δεν το αμφισβητησα.

Προσωπικα κατεθεσα μια υποκειμενικη αποψη που στηριζεται στις όποιες μαθηματικες γνωσεις εχω και στην εμπειρικη παρατηρηση...η εμπειρια μου υποδεικνυει οτι η συγκεκριμενη περιοχη δεν ειναι 60 cm2. Θεωρω οτι ειναι 80 cm2.

Δε διεκδικω το αλαθητο...μια απλη αποψη διατυπωσα.
 

vlafo

Well-Known Member
Την καμπυλότητα την έχουμε υπολογίσει.
Alex απλά είναι αυτά δεν είναι τίποτα ιδιαίτερα,καλά τα υπολογίζει ο tol απλά ο Cvial θα τα βγάλει ακριβώς γιατί έχει και τον κατάλληλο εξοπλισμό.
Το λάθος που είναι να μου βρείτε.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

alex7

Well-Known Member
Την καμπυλότητα την έχουμε υπολογίσει.
Alex απλά είναι αυτά δεν είναι τίποτα ιδιαίτερα,καλά τα υπολογίζει ο tol απλά ο Cvial θα τα βγάλει ακριβώς γιατί έχει και τον κατάλληλο εξοπλισμό.
Το λάθος που είναι να μου βρείτε.
για να μειώσεις το σφάλμα στην μέτρηση της επιφάνειας θα πρέπει να την τεμαχίσεις σε μικρότερεςκαι μετά να τις προσθέσεις.Πρέπει να υπάρχουν αρκετές εφαρμογές που κάνουν τέτοιες μετρήσεις.Ο Cvial πιστεύω θα στο υπολογίσει ακριβώς .
 

alex7

Well-Known Member
για να μειώσεις το σφάλμα στην μέτρηση της επιφάνειας θα πρέπει να την τεμαχίσεις σε μικρότερεςκαι μετά να τις προσθέσεις.Πρέπει να υπάρχουν αρκετές εφαρμογές που κάνουν τέτοιες μετρήσεις.Ο Cvial πιστεύω θα στο υπολογίσει ακριβώς .
αν την σκανάρεις με καποια εφαρμογή scan μετά την εισάγεις με κατάλληλη κλίμακα σε autocad και ζητήσεις από το πρόγραμμα εμβαδομέτρηση θα στην υπολογίσει ακριβώς
 

vlafo

Well-Known Member
για να μειώσεις το σφάλμα στην μέτρηση της επιφάνειας θα πρέπει να την τεμαχίσεις σε μικρότερεςκαι μετά να τις προσθέσεις.Πρέπει να υπάρχουν αρκετές εφαρμογές που κάνουν τέτοιες μετρήσεις.Ο Cvial πιστεύω θα στο υπολογίσει ακριβώς .
Σωστό αλλά τα υπολόγισαμε όλα αν διάβασες από κοντά και προκύπτει απόκλιση,οπότε αύριο ή μεθαύριο που καθαρίζω θα έχουμε πλήρη εικόνα.
 

Aldo

Well-Known Member
Φιλε Cvial, αν και φαινεται οξυμωρο ενας φιλολογος να εκθετει αποψη σε θεματα που αφορουν θετικες επιστημες, θα καταθεσω την προσωπικη μου αποψη (πιθανως εσφαλμενη).

Κρινοντας την παρακατω φωτογραφια με βαση την οποια εκανες τις μετρησεις σου, θεωρω οτι τα νουμερα, ισως, ειναι εσφαλμενα.

Προβολή συνημμένου 31035

Συγκεκριμενα, απο τις μαθηματικες/γεωμετρικες γνωσεις που εχω, θεωρω οτι το συγκεκριμενο σχημα προσομοιαζει με τραπεζιο.
Επομενως, ο τυπος με τον οποιο θα εξαγουμε το εμβαδον ειναι:

Β (μεγαλη βαση) + β (μικρη βαση) × υψος και ολο αυτο το διαιρουμε με το 2.

Προσωπικες, λοιπον, εμπειρικες μετρησεις:

Β = 9 cm
β = λιγοτερο απο 7 cm
υψος = 5 cm

Επομενως, εβδαδον επιφανειας:
(9+λιγοτερο απο 7)×5 / 2 = περιπου 40 cm2

Θεωρω, λοιπον, οτι η συνολικη επιφανεια της ληπτριας ειναι γυρω στα 80 cm2.






Με τους δικους μου, λοιπον, υπολογισμους βγαινουν τα νουμερα. Και ο γιατρος φαινεται οτι εβαλε 3500 grafts, οπως ισχυριζονται ο vlafo και ο Γιωργος, και οι ενστασεις του Cvial για την πυκνοτητα ξεδιαλυνονται.

Θεωρω οτι η μεση πυκνοτητα, αν συνυπολογισουμε και τα μαμισια grafts του vlafo, προσεγγιζει τα 50 grafts ανα cm2.

Επαναλαμβανω...θεωρητικες/εμπειρικες μετρησεις με το ματι ενος φιλολογου. :D ;)

Περιμενω τις νεες μετρησεις που θα κανετε σε δυο μερες, για να δω αν εχω πεσει μεσα στις μετρησεις/υπολογισμους μου.
Aγαπητε φιλε tol, οι μετρησεις αυτες δεν μπορουν να γινουν με το ματι! Ο λογος απλος.
Αυτο που βλεπεις, ειναι μια οριοθετημενη δισδιαστατη (2Δ) περιοχη επανω σε μια ΜΗ επιπεδη επιφανεια, κυρτη θα ελεγα.
Θεωρητικα, αυτη η περιοχη μπορει να υπολογιστει ως εμβαδον χωριοu μεσω ολοκληρωματος!
Ομως, λαμβανοντας υποψιν οτι το ανθρωπινο κεφαλι ειναι τρισδιαστατο, για να μπορεσουμε να μετρησουμε μια τετοια επιφανεια θα πρπεει να εφαρμοστει αντιστροφη μηχανικη (Reverse Εngineering).
Υπαρχουν πολλοι τροποι για να γινει, ο Cvial εχει τον πιο δοκιμο και απλο τροπο, μεσω διαφανειας!

Επισης, εαν ο vlafo ειχε καλυτερεσ φωτογραφιες και απο τρια επιπεδα ΧΥ, ΧΖ, ΥΖ συνοδευομενα απο ενα χαρακα παντα, θα μπορουσαμε να αποσπασουμε τις εκαστοτε καμπυλες και να δημιουργησουμε και παλι αυτη την 3Δ επιφανεια.. με μια μικρη ανοχη παντα!

Βεβαια, υπαρχουν κ αλλοι τροποι με μακραν μεγαλυτερη ακριβεια, εαν ο vlafo ηταν εδω που ειμαι, θα ειχαμε την δυνατοτητα να εχουμε σκαναρισμενη ολη την γεωμετρια της κεφαλης, με ακριβεια στα μικρα" ...... απλα για την πρωτοπορια του hairlossgr εναντι των αλλων φορουμ :)
 

Georgie

Well-Known Member
Aγαπητε φιλε tol, οι μετρησεις αυτες δεν μπορουν να γινουν με το ματι! Ο λογος απλος.
Αυτο που βλεπεις, ειναι μια οριοθετημενη δισδιαστατη (2Δ) περιοχη επανω σε μια ΜΗ επιπεδη επιφανεια, κυρτη θα ελεγα.
Θεωρητικα, αυτη η περιοχη μπορει να υπολογιστει ως εμβαδον χωριοu μεσω ολοκληρωματος!
Ομως, λαμβανοντας υποψιν οτι το ανθρωπινο κεφαλι ειναι τρισδιαστατο, για να μπορεσουμε να μετρησουμε μια τετοια επιφανεια θα πρπεει να εφαρμοστει αντιστροφη μηχανικη (Reverse Εngineering).
Υπαρχουν πολλοι τροποι για να γινει, ο Cvial εχει τον πιο δοκιμο και απλο τροπο, μεσω διαφανειας!

Επισης, εαν ο vlafo ειχε καλυτερεσ φωτογραφιες και απο τρια επιπεδα ΧΥ, ΧΖ, ΥΖ συνοδευομενα απο ενα χαρακα παντα, θα μπορουσαμε να αποσπασουμε τις εκαστοτε καμπυλες και να δημιουργησουμε και παλι αυτη την 3Δ επιφανεια.. με μια μικρη ανοχη παντα!

Βεβαια, υπαρχουν κ αλλοι τροποι με μακραν μεγαλυτερη ακριβεια, εαν ο vlafo ηταν εδω που ειμαι, θα ειχαμε την δυνατοτητα να εχουμε σκαναρισμενη ολη την γεωμετρια της κεφαλης, με ακριβεια στα μικρα" ...... απλα για την πρωτοπορια του hairlossgr εναντι των αλλων φορουμ :)
Πςςςςς!!
Τι είπες τωρα ρε τρελέ .
Αντε να googlaρω και εσένα μετα τον @tol .
XY XZ YZ ειναι για αρχοντους μου βγάζει .
Οχι για Αυγολεμονους!
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Φιλε Cvial, αν και φαινεται οξυμωρο ενας φιλολογος να εκθετει αποψη σε θεματα που αφορουν θετικες επιστημες, θα καταθεσω την προσωπικη μου αποψη (πιθανως εσφαλμενη).

Κρινοντας την παρακατω φωτογραφια με βαση την οποια εκανες τις μετρησεις σου, θεωρω οτι τα νουμερα, ισως, ειναι εσφαλμενα.

Προβολή συνημμένου 31035

Συγκεκριμενα, απο τις μαθηματικες/γεωμετρικες γνωσεις που εχω, θεωρω οτι το συγκεκριμενο σχημα προσομοιαζει με τραπεζιο.
Επομενως, ο τυπος με τον οποιο θα εξαγουμε το εμβαδον ειναι:

Β (μεγαλη βαση) + β (μικρη βαση) × υψος και ολο αυτο το διαιρουμε με το 2.

Προσωπικες, λοιπον, εμπειρικες μετρησεις:

Β = 9 cm
β = λιγοτερο απο 7 cm
υψος = 5 cm

Επομενως, εβδαδον επιφανειας:
(9+λιγοτερο απο 7)×5 / 2 = περιπου 40 cm2

Θεωρω, λοιπον, οτι η συνολικη επιφανεια της ληπτριας ειναι γυρω στα 80 cm2.






Με τους δικους μου, λοιπον, υπολογισμους βγαινουν τα νουμερα. Και ο γιατρος φαινεται οτι εβαλε 3500 grafts, οπως ισχυριζονται ο vlafo και ο Γιωργος, και οι ενστασεις του Cvial για την πυκνοτητα ξεδιαλυνονται.

Θεωρω οτι η μεση πυκνοτητα, αν συνυπολογισουμε και τα μαμισια grafts του vlafo, προσεγγιζει τα 50 grafts ανα cm2.

Επαναλαμβανω...θεωρητικες/εμπειρικες μετρησεις με το ματι ενος φιλολογου. :D ;)

Περιμενω τις νεες μετρησεις που θα κανετε σε δυο μερες, για να δω αν εχω πεσει μεσα στις μετρησεις/υπολογισμους μου.

Tol κάνεις λάθος. Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες (τα είπαν οι προλαλήσαντες) αλλά το μεγαλύτερο λάθος από αυτά που αναφέρεις είναι το ύψος. Δεν είναι 5cm. Δες το παρακάτω σχήμα. Αν αντί για 5cm βάλεις 4cm (που είναι περίπου σωστό) θα βγάλεις 31cm2. Όπως είπε και ο Aldo αυτό που χάνουμε είναι η καμπυλότητα που σίγουρα αυξάνει την επιφάνεια. Οι μετρήσεις μου επειδή γίνονται με το κατάλληλο πρόγραμμα αυτόματα (με reference point το 1cm του χάρακα) έχουν ακρίβεια 99%. Το μόνο που χάνουμε είναι η καμπυλότητα που σίγουρα δίνει μεγαλύτερο εμβαδόν. Πόσο? Άγνωστο. Εγώ το θεωρώ γύρω στο 12% αλλά μπορεί να κάνω λάθος και να είναι παραπάνω. Η διαφάνεια θα μας το πει με ακρίβεια.

Screenshot_20210118-201818r.png
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
για να μειώσεις το σφάλμα στην μέτρηση της επιφάνειας θα πρέπει να την τεμαχίσεις σε μικρότερεςκαι μετά να τις προσθέσεις.Πρέπει να υπάρχουν αρκετές εφαρμογές που κάνουν τέτοιες μετρήσεις.Ο Cvial πιστεύω θα στο υπολογίσει ακριβώς .

Σωστά για αυτό πήρα το δεξί και το αριστερό χωριστά και δεν πήρα μόνο μια λήψη πανοραμική.
 
Μπλουζα