Vlafo. FUE, 4158g, 09-10/01/2021

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Συγγνώμη που παρεμβαίνω αλλά ο Cvial από όσο γνωρίζω είναι μηχανικός και μάλιστα με ειδικότητα που ασχολείται με εμβαδομετρήσεις και ογκομετρήσεις.Δεν προκύπτει τόσο απλοικά το εμβαδό της μετρούμενης περιοχής.Εχει και καμπυλότητα εκτός των άλλων

Δεν έχω τέτοια ειδικότητα αλλά για έναν μηχανικό είναι εύκολα πράγματα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

makis25

Well-Known Member
Αν υπηρχε πιο καθαρη φωτογραφια αμεσως μετα την επεμβαση θα τα μετρουσα ολα τα μοσχευματα ενα ενα αλλα με τις διαθεσιμες φωτογραφιες ειναι δυσκολο εως αδυνατο τοσο για μπροστα οσο και για πισω . Παντως με ενοχλει το μεγαλο punch . Δε θα σταματησω να το σχολιαζω . Αναστασακης 0,9mm προσφατα 0,8mm , Κυπρος , απο οσα γνωριζω τοσο HDC οσο και MHRC 0,9mm και κατω και οι δυο , μεχρι και τις προαλες μαθαμε στα figura που ειναι κεντρο αισθητικης , 0,9mm punch . Οι ισπανοι χρησιμοποιουν 0,9mm και κατω εδω και 6-7 χρονια . Οι γνωστοι καλοι στη τουρκια το ιδιο . Ελβετια χατιγκεν το ιδιο 0,8-0,9 , Hasson wong επισης . Ολοι αυτοι εχουν παρουσιασει υπεροχα αποτελεσματα με μια χαρα grafts . Εχουμε μια δοτρια , ολοι , περιορισμενη. Γιατι να μη κανουμε το καλυτερο δυνατο για τη μικροτερη πιθανη βλαβη σε διπλανες τριχες .
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
IMG_0715rr.jpg


Αν μετρήσεις την πανοραμική αυξάνεις το σφάλμα καμπυλότητας (δεξια/αριστερά). Εδώ με απόλυτη ακρίβεια το πρόγραμμα μας δίνει 47cm2.
Όταν το αναλύσουμε σε 2 περιοχές που προσεγγίζουν πλέον αρκετά τo 2D πέρνουμε 58cm2. Για αυτό θεωρώ πιθανότερο το 65cm2.

Εδώ βλέπεις και το max υψος περίπου 4cm και κάτι. Το μέσο είναι μικρότερο.

IMG_0715r.jpg
 

Aldo

Well-Known Member
Προβολή συνημμένου 31037

Αν μετρήσεις την πανοραμική αυξάνεις το σφάλμα καμπυλότητας (δεξια/αριστερά). Εδώ με απόλυτη ακρίβεια το πρόγραμμα μας δίνει 47cm2.
Όταν το αναλύσουμε σε 2 περιοχές που προσεγγίζουν πλέον αρκετά τo 2D πέρνουμε 58cm2. Για αυτό θεωρώ πιθανότερο το 65cm2.

Εδώ βλέπεις και το max υψος περίπου 4cm και κάτι. Το μέσο είναι μικρότερο.

Προβολή συνημμένου 31038
Cvial εγω υπολογιζα το peak height στην εγκαρσια τομη, γυρω στο 10% του μηκους!
Θεωρω οτι η προβλεψη σου ειναι σωστη, και το αναπτυγμα θα ειναι καπου στο 10 με 15% μεγαλυτερο απο αυτο που μετραμε τωρα!
 

vlafo

Well-Known Member
Το 65 φαίνεται να προσεγγίζει και να είναι το πιο σωστό και αν ή απόκλιση είναι της τάξης όχι του 12% αλλά του 15% θα προσεγγίζει τη μέτρηση του Lorenzo που ήταν 68τμ,αλλά αυτός τσιμπάει λίγο και περιφερειακά.
Το πιο ακριβές φαίνεται να είναι το 65τμ.
 

vlafo

Well-Known Member
Αν καταλήξουμε λοιπόν με ακρίβεια στα 65 τότε προκύπτει μια διαφορά 500g,γιατί αν έχουνε μπει εκεί 3000/65=46g που φαίνεται λογικό και σύμφωνα με την τοποθέτηση.
Από το σύνολο δηλαδή των 4158 αν τα 658 μπήκαν crown που προκύπτει,τότε τα 500 που περισσεύουν που είναι?
Να υπολογίσουμε και το transaction στο 5%?
Άρα μείον 200 ακόμα άρα μας λείπουν 300g.
Είναι πολλά.
 

Xristos87

Well-Known Member
Την καμπυλότητα την έχουμε υπολογίσει.
Alex απλά είναι αυτά δεν είναι τίποτα ιδιαίτερα,καλά τα υπολογίζει ο tol απλά ο Cvial θα τα βγάλει ακριβώς γιατί έχει και τον κατάλληλο εξοπλισμό.
Το λάθος που είναι να μου βρείτε.
ας περιμενουμε να πας στον cvial για ακριβή μετρηση (με ελαχιστη αποκλιση απο αυτην π εχει βγαλει ως τωρα) κ μετα εφοσον ειναι αυτα τα πραγματικα νουμερα να πας στον γιατρο να σου βρει το λαθος.

Διαβαζοντας απο την αρχη το νημα σε "εβλεπα" σιγουροτατο για τα ΠΑΝΤΑ...τωρα περνώντας οι μερες κ κοιταζοντας- αναλυοντας τις φωτογραφιες κ τα στοιχεια π δινεις σε "βλεπω" στρεσαρισμενο κ μ ενα αγχος να αποδειξεις οτι ολα εγιναν οπως μας τα ειπες οπως κ οπως σ τα ειπε ο γιατρος. Ηρεμησε οτι εγινε εγινε. θετικο θα ειναι το αποτελεσμα.

σε 1 2 μερες θα μαθουμε ολοι μαζι τα ακριβη νουμερα(να ναι καλα ο cvial) .
 

Aldo

Well-Known Member
Αν καταλήξουμε λοιπόν με ακρίβεια στα 65 τότε προκύπτει μια διαφορά 500g,γιατί αν έχουνε μπει εκεί 3000/65=46g που φαίνεται λογικό και σύμφωνα με την τοποθέτηση.
Από το σύνολο δηλαδή των 4158 αν τα 658 μπήκαν crown που προκύπτει,τότε τα 500 που περισσεύουν που είναι?
Να υπολογίσουμε και το transaction στο 5%?
Άρα μείον 200 ακόμα άρα μας λείπουν 300g.
Είναι πολλά.
Vlafo δεν νομιζω οτι υπαρχει κλινικη που σεβεται τον εαυτο της, που προσμετρα και τα transacted grafts στο τελικο report χωρις την απαραιτητη υποσημειωση!
Αν ειναι ετσι λοιπον, δεν ξερει ο ασθενης τι του βαλαμε στο κεφαλι....
Παρολαυτα, εγω επιλεγω να τα προσπερασω αυτα, και πιστευω πως με 3500 grafts θα εισαι οπως θελεις! Μην σκας :)
 

midnight express

Well-Known Member
Εχω την αισθηση απο την φωτογραφια παραπανω οτι η δεξια πλευρα εχει μεγαλυτερο υψος απο την αριστερη.Μηπως αυτο μπορει να λειτουργησει προσθετικα στο εμβαδον και να εχουμε 70?
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Το 65 φαίνεται να προσεγγίζει και να είναι το πιο σωστό και αν ή απόκλιση είναι της τάξης όχι του 12% αλλά του 15% θα προσεγγίζει τη μέτρηση του Lorenzo που ήταν 68τμ,αλλά αυτός τσιμπάει λίγο και περιφερειακά.
Το πιο ακριβές φαίνεται να είναι το 65τμ.

Μπορεί να είναι και 10% αυτό δεν το ξέρω είναι λίγο αυθαίρετο, αυτό που μπορούμε να πούμε μέχρι στιγμής με μια σχετική βεβαιότητα ότι δεν βγαίνουν τα νούμερα. Το ποσό δεν βγαίνουν προσεχώς.
 

vlafo

Well-Known Member
Δεν υπάρχει κανένα στρες απλά διασταυρώνω όλα τα στοιχεία που έχω παραθέσει αναλυτικότατα και βλέπω μια δυσαρμονία και προσπαθώ να βγάλω άκρη.
Αυτό είναι όλο,σαν άνθρωπος που λατρεύει τα νούμερα και τα αντιμετωπίζω μόνιμα αυτά,έτσι και τώρα στη μμ μου.
Προσεχώς θα το βρούμε.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Vlafo δεν νομιζω οτι υπαρχει κλινικη που σεβεται τον εαυτο της, που προσμετρα και τα transacted grafts στο τελικο report χωρις την απαραιτητη υποσημειωση!
Αν ειναι ετσι λοιπον, δεν ξερει ο ασθενης τι του βαλαμε στο κεφαλι....
Παρολαυτα, εγω επιλεγω να τα προσπερασω αυτα, και πιστευω πως με 3500 grafts θα εισαι οπως θελεις! Μην σκας :)

Να σου πω την αλήθεια πιο πολύ θα αγχωνόμουν αν έβλεπα πυκνότητες 55&60g και μάλιστα με τόσο μαμά μάλι. Το 46 είναι ένα άριστο νούμερο και με τέτοιο λόγο θα είναι άψογο αποτέλεσμα αν η φυτρωση είναι καλή (που με τέτοιες πυκνότητες έχει μεγάλες πιθανότητες να είναι καλή).
 

Aldo

Well-Known Member
Να σου πω την αλήθεια πιο πολύ θα αγχωνόμουν αν έβλεπα πυκνότητες 55&60g και μάλιστα με τόσο μαμά μάλι. Το 46 είναι ένα άριστο νούμερο και με τέτοιο λόγο θα είναι άψογο αποτέλεσμα αν η φυτρωση είναι καλή (που με τέτοιες πυκνότητες έχει μεγάλες πιθανότητες να είναι καλή).
Το μαμα μαλλι με προβληματιζε και μενα, κ οταν ειδα crown ειπα ελπιζω ναμην μπηκαν .. εγω προσωπικα δεν θα το πειραζα!
Συμφωνω, με αυτον το λογο δεν νομιζω οτι υπαρχει αμφιβολια οτι θα παει πολυ καλα, το πιστευω οτι θα παει αψογα.
 

tol

Well-Known Member
Όταν το αναλύσουμε σε 2 περιοχές που προσεγγίζουν πλέον αρκετά τo 2D πέρνουμε 58cm2. Για αυτό θεωρώ πιθανότερο το 65cm2

Ναι, αλλά δε βγαινουν τα νουμερα, φιλε Cvial.

Ειναι δυνατον να ειναι μονο 60-65 cm2;

Ας υποθεσουμε οτι μπηκαν 3500 σε αυτη την επιφανεια. Δειτε με προσοχη την παρακατω φωτογραφια...

Screenshot_20210118-231948.png



Σε αυτη την περιοχη, αν ζουμαρουμε, ο φιλος vlafo εχει, τουλαχιστον 1200 grafts δικα του.

3500+1200=4700 grafts

4700/60cm2=78 grafts
4700/65cm2=72 grafts

Ειναι δυνατον να ισχυουν αυτα τα νουμερα; Τετοιες πυκνοτητες προσομοιαζουν με μαμισιες. Προσωπικα τις θεωρω ανεφικτες.

Επομενως, ή ο γιατρος εβαλε πολυ λιγοτερα (κατι αρνητικο) ή οι υπολογισμοι σας ειναι λαθος και οι δικοι μου (εμπειρικοι...με το ματι) οι σωστοι.

Μονο, αν η επιφανεια ειναι 80 cm2 ταιριαζουν τα νουμερα που εχουν δοθει.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Τολ, το μόνο που μπορώ να σου πω με βεβαιότητα είναι ότι δεν είναι 80. Ο Λορενζο που τον μέτρησε με ακρίβεια (διαφάνεια) του τα έβγαλε 68cm2 και όπως είπε και ο Vlafo ήταν μεγαλύτερη η περιοχή. Άρα;
 

vlafo

Well-Known Member
Το μαμα μαλλι με προβληματιζε και μενα, κ οταν ειδα crown ειπα ελπιζω ναμην μπηκαν .. εγω προσωπικα δεν θα το πειραζα!
Συμφωνω, με αυτον το λογο δεν νομιζω οτι υπαρχει αμφιβολια οτι θα παει πολυ καλα, το πιστευω οτι θα παει αψογα.
Η πικρή μου η αλήθεια είναι ότι το crown ήθελα να το φτιάξω αλλά το φοβάμαι μην έχω shock loss.
Με το Γιατρό αρχικά είχαμε πει να το φτιάξουμε αλλά θα το έβλεπε στο ξύρισμα και μόλις το κάναμε,μου λέει έχει κενά δουλεύουμε πολύ άνετα.Σε ερώτηση μου αν χάσω ότι υπάρχει και αυτές τις τρίχες που είναι σε λέπτυνση,μου ανέφερε πως δεν μπορεί να πει με βεβαιότητα αλλά η αποκατάσταση θα γίνει με πολλά νέα πολυτριχα υγιή που θα δώσουν εντελώς διαφορετική εικόνα.
Για αυτό άμα δεις στα στατιστικά έχει βγάλει 1600 τρίτριχα.
Αυτό μου το είχε πει και κάποιος άλλος.
Για αυτό έκανε 3 ομόκεντρους κύκλους και εστίασε στον πρώτο που εκεί φεγγιζει και αντανακλάει το φως.
Τους άλλους ούτε που τους ακούμπησε.
 

andy.k

Active member
Ελπίζω το ποστ που έκανα για τον αριθμό των grafts να μη γίνει αιτία να μπουκωσει το νήμα με άσχετο υλικό. Περισσότερο το είπα ως γενικότερο προβληματισμό για να είμαστε επιφυλακτικοί. Επίσης όταν είδα την επιφάνεια χωρίς να την έχω μετρήσει φυσικά σκέφτηκα...που τα χώρεσε ο μάστορας? Περίμενα να δω λοιπόν ένα κεφάλι με υπερβολικα πολλές μικρές οπές εισαγωγηςκαι πολύ πυκνά τη μια δίπλα στην άλλη που όμοιο δεν έχω ξαναδεί . Εγώ αυτό που βλέπω μου φαίνεται κοντά σε αυτο... που για εμένα είναι πολύ δυνατό ούτως η άλλως.

Και σαν πατερν και σαν πυκνοτητα τοποθετησης. Για εμβαδόν φυσικά δε γνωρίζω δε μπορώ να συγκρίνω τα 2 κεφαλια.

Πάντως και αν ο vlafo αντί για 55 gts / cm2 έχει 50 η 51 δε θα χαθεί και ο κόσμος. Πάλι τούμπανο θα γίνει. Απλα είναι γεγονός ότι αυτό με τον αριθμό των grafts είναι ένα σημείο που οι γιατροί μπορούν να παίξουν και με την τσέπη μας και με την ψυχολογία μας. Ας έχουμε κατά νου ότι και κάποια από τα κακαδάκια μπορεί να έφυγαν, κάποια να μη τα βλέπουμε η δε ξέρω τι αλλο...εγώ πραγματικά πιστεύω ότι ο μόνος τρόπος να δει κανείς πόσα μπήκαν είναι να έχει κατά την εισαγωγη μια "spy" camera καθόλη την διαρκεια. Και μετά να κάτσει και σιγά σιγά να δει πόσες τρύπες κάνανε στο σουρωτηρι.:p Πάντως ακόμα και αν υπάρχει διαφορά στα grafts που θα μετρήσουμε εδω από τα 4158 που έχει δηλώσει η κλινική το πιο πιθανό πιστεύω είναι η να τα χάνουμε λίγο στο μετρημα η να μην έχουμε υπολογίσει το εμβαδό με μεγάλη ακρίβεια. Δε νομίζω ότι υπάρχει δόλος από τον συγκεκριμένο γιατρο... Άλλωστε απόλυτα ορθη τιμή με αναγωγική μεθοδο δε μπορει να προκύψει...η λύση είναι μέτρημα όλα ένα προς ένα...
 

manly_Man

Well-Known Member
Η πικρή μου η αλήθεια είναι ότι το crown ήθελα να το φτιάξω αλλά το φοβάμαι μην έχω shock loss.
Με το Γιατρό αρχικά είχαμε πει να το φτιάξουμε αλλά θα το έβλεπε στο ξύρισμα και μόλις το κάναμε,μου λέει έχει κενά δουλεύουμε πολύ άνετα.Σε ερώτηση μου αν χάσω ότι υπάρχει και αυτές τις τρίχες που είναι σε λέπτυνση,μου ανέφερε πως δεν μπορεί να πει με βεβαιότητα αλλά η αποκατάσταση θα γίνει με πολλά νέα πολυτριχα υγιή που θα δώσουν εντελώς διαφορετική εικόνα.
Για αυτό άμα δεις στα στατιστικά έχει βγάλει 1600 τρίτριχα.
Αυτό μου το είχε πει και κάποιος άλλος.
Για αυτό έκανε 3 ομόκεντρους κύκλους και εστίασε στον πρώτο που εκεί φεγγιζει και αντανακλάει το φως.
Τους άλλους ούτε που τους ακούμπησε.
vlafo, για το shockloss ξεκινα φινα καθε μερα, μινοξιδιλη 2 φορες τη μερα, μεχρι να ολοκληρωθει η φυτρωση σου και βιταμινες αν δεν παιρνεις ηδη.... Οσο για το crown δεν επρεπε να το αφησεις και αφου ο γιατρος ηταν σιγουρος καλα εκανες και το εφτιαξες. Ειναι και θεμα αυτοπεποιθησης του γιατρου, να μη διστάζει κτλπ....και να σου δινει τη σιγουρια οτι μπορει.
 
Μπλουζα