Tulkas, FUE 4010 grafts, 6-7/08/21

makis25

Well-Known Member
εξαρταται απο το τι επαφανεια ειναι το κομματι της hairline που δε μετρησα . Εγω μπορεις να δεις στη φωτο τι εχω μετρησει . 1800 αυτα που βλεπεις . Που σημαινει πως τα υπολοιπα 2200+ θα πρεπει να ναι στο κομματι της hairline που αφησα αμετρητο .
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Flag17

Well-Known Member
εξαρταται απο το τι επαφανεια ειναι το κομματι της hairline που δε μετρησα . Εγω μπορεις να δεις στη φωτο τι εχω μετρησει . 1800 αυτα που βλεπεις . Που σημαινει πως τα υπολοιπα 2200+ θα πρεπει να ναι στο κομματι της hairline που αφησα αμετρητο .
Μάκη έχουν μπει κάποια και πιο πίσω άμα δεις τις άλλες φωτό ακόμα και κάτω από εκεί που κάνει το στρόβιλο στο crown. Αυτή είναι σκοτεινή πίσω νομίζω και δεν φαίνεται
 

makis25

Well-Known Member
Επεξεργαστηκα τη φωτο την εκανα πιο φωτεινη και δυστηχως δε τα βρηκα αυτα που λες . Μπορεις να επεξεργαστεις σε παρακαλω τη φωτο και να μου τα δειξεις . Νομιζω πως και 50 παραπανω να υπαρχουν σε αυτα που μετρησα και μου ξεφυγαν , παλι δε τα βρισκω ολα .
 

oreo

Well-Known Member
επειδη δεν βλεπω να κανουν οι φιλοι κανενα σχολιο εδω , και το καταλαβαινω γιατι ειναι δυσκολο να βγαλεις συμπερασμα . Οι κουκιδες που μετρησα ειναι 1800 . Αυτα που βλεπετε μετρημενα ειναι 1800 graft . Που σημαινει πως το κομματι της hairline που αφησα ( γιατι μετρησα και λιγα εκει ) πρεπει να εχει 2200+ grafts ωστε να φτασουμε τα 4010 . Ποσα τετραγωνικα εκατοστα πιστευετε πως ειναι το κομματι αυτο που αφησα; Ζηταω τη βοηθεια απο εμπειρα μελη με καλο ματι οπως ο τολ ο αερατος ο βλαφο , που πολλες φορες ποσταρουν μεγαλες φωτο απο περιστατικα και ελεγχουν λεπτομεριες και αλλοτε κανουν σφοδρη κριτικη που πολυ καλα κανουν και την κανουν . Προφανως εχω κανει καπου λαθος , βοηθηστε εδω να βρουμε τα λαθη μου διοτι ειμαι προβληματισμενος. Το ιδανικο θα ηταν να βρεθει ακομη ενας δυο , να παρουν τις original φωτο να μετρησουν και αυτοι γιατι βλεπω πως κατι μου ξεφευγει αριθμητικα και δε βγαινω , αλλα απο τη φωτο οπτικα ολα φαινονται οπως τα μετραω. Η μεταμοσχευση στις 17 μερες φαινεται πολυ ωραια και μπραβο . Απλα απο αυτο που βλεπω , δυσκολευομαι να βρω τα 4000+ grafts . Αν κανω λαθος ευχαριστως να σβησω το ποστ και να ζητησω συγνωμη .
Ο makis τοποθετήθηκε πολύ όμορφα, θα ήθελα και εγώ με την σειρά μου, να παρακινήσω, τα εμπειρότερα μέλη να σχολιάσουν.
Δεν τα έχω καλά με το μέτρημα, αλλιώς θα το είχα κάνει ήδη.
 

vlafo

Well-Known Member
Μάκη
Τα 1800 εμπειρικά σου μιλάω,θεωρώ είσαι σωστός 100 πάνω 100 κάτω εκεί είναι και το βλέπεις από την πυκνότητα.
Τα 2200 που απομένουν στη χερλάιν αν δεις την τοποθέτηση πάλι μου φαίνονται απολύτως λογικά.
Δεν είμαι σε PC αλλιώς θα το έκανα.
 

makis25

Well-Known Member
Για το εμβαδο , με το δικο μου ματι , και εδω χρειαζεται σιγουρα να πουν την αποψη πολυ πιο εμπειροι ανθρωποι απο εμενα , μια τυπικη περιοχη hairline οπως βλεπουμε εδω ειναι αναμεσα στο 1,5χ16 με 2χ18 . Εγω εικαζω μια μεση τιμη γυρω στα 30 τετραγωνικα εκατοστα αλλα ισως ειναι λαθος . Απο αυτα τα 30 , να χω μετρησει περιπου το 1. Μενουν 29 . 2200+ γραφτ σε 29 τετραγωνικα σημαινει πως θα πρεπε να βλεπουμε φυτεμενη πυκνοτητα κοντα στα 80 γραφτ/cm2 πραγμα αδυνατο .
 

Flag17

Well-Known Member
Επεξεργαστηκα τη φωτο την εκανα πιο φωτεινη και δυστηχως δε τα βρηκα αυτα που λες . Μπορεις να επεξεργαστεις σε παρακαλω τη φωτο και να μου τα δειξεις . Νομιζω πως και 50 παραπανω να υπαρχουν σε αυτα που μετρησα και μου ξεφυγαν , παλι δε τα βρισκω ολα .
Νομίζω ότι αυτό το σημείο δεν φαίνεται στην πανοραμική που ανέβασε ο φίλος εδώ πρέπει να έχουν φύγει αρκετά κακαδια
 

Συνημμένα

  • IMG_20210815_094637.jpg
    IMG_20210815_094637.jpg
    1.3 MB · Προβολές: 142

jersey

Well-Known Member
Μάκη έχουν μπει κάποια και πιο πίσω άμα δεις τις άλλες φωτό ακόμα και κάτω από εκεί που κάνει το στρόβιλο στο crown. Αυτή είναι σκοτεινή πίσω νομίζω και δεν φαίνεται
Ναι τα ειχα δει και εγω αυτά που λες που δεν τα μέτρησε αλλα και σε αλλα σημεία ..τεσπα
 

vlafo

Well-Known Member
Η έκταση αυτή είναι ελάχιστη 150τμ και πιθανόν και παραπανω,δε βλέπω που μπορεί να υπάρχει απόκλιση σε τέτοια έκταση με 25g-30 ανα τετραγωνικό που φαίνεται να έχουν μπει πίσω από χερλάιν.
 

makis25

Well-Known Member
Εγω εκανα ενα ισχυρισμο και δημοσιευσα αποδειξεις για τα λογια μου . Λογια διχως αποδειξεις ειναι του αερα . Εχω κανει λαθη; Φυσικα πρωτος το ειπα . Εδω στο παιδι του παν πως τη πρωτη μερα βγηκαν 1930 και τη δευτερη 2080 . Και μετραω απο πισω ως μπροστα διχως hairline και βγηκαν 1800 . Και 100 εξω να επεσα που δεν συμβαινει , παλι σημαινει πως η hairline θα πρεπε να χει 75 γραφτ ανα εκατοστο πραγμα αδυνατο , αδιανοητο , επιστημονικη φαντασια .
 

makis25

Well-Known Member
vlafo δε με ενδιαφερει η εκταση στα σημεια που εχω ηδη μετρησει και ειμαι σιγουρος . Μονο το κομματι της hairline που δε μετρησα με ενδιαφερει . Ειναι λες μια καλη υποθεση πως το κομματακι που δε μετρησα μπροστα ειναι γυρω στα 30cm2 ? Αν ναι τοτε Θα επρεπε να βλεπουμε εδω hairline με εξωφρενικη πυκνοτητα . Που δε βλεπουμε . Βλεπουμε τυπικο περιστατικο hairline .
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Flag17

Well-Known Member
Εγω εκανα ενα ισχυρισμο και δημοσιευσα αποδειξεις για τα λογια μου . Λογια διχως αποδειξεις ειναι του αερα . Εχω κανει λαθη; Φυσικα πρωτος το ειπα . Εδω στο παιδι του παν πως τη πρωτη μερα βγηκαν 1930 και τη δευτερη 2080 . Και μετραω απο πισω ως μπροστα διχως hairline και βγηκαν 1800 . Και 100 εξω να επεσα που δεν συμβαινει , παλι σημαινει πως η hairline θα πρεπε να χει 75 γραφτ ανα εκατοστο πραγμα αδυνατο , αδιανοητο , επιστημονικη φαντασια .
Μάκη η φωτό που ποσταρα είναι αυτή που έχει ανεβάσει το παιδί . Νομίζω ότι στην πανοραμική δεν φαίνεται αυτό το σημείο έτσι δεν είναι ?
 

makis25

Well-Known Member
εγραψα πιο πανω απο 1,5χ16 ως 2χ18 . Εβγαλα μεσο 30 και αφαιρεσα 1 απο αυτα που μετρησα ηδη στη hairline . Αποτελεσμα 76 γραφτ/ψμ2 .Εξωφρενικο. Με συγχωρεις vlafo αλλα στις δικες σου φωτο , η δικη σου , που τελικα ειναι γυρω στα 42 με peak 45 αν θυμαμαι τις μετρησεις του cvial ,φαινεται αρκετα πιο πυκνη.
 

Neverwinter

Active Member
Για να κάνω τον συνήγορο του διαβόλου , θέλω να ρωτήσω
1.Τι κέρδος έχει ο γιατρός να πει ψέματα για τα μοσχεύματα που έβγαλε/έβαλε από την στιγμή που η χρέωση δεν γίνεσαι βάση τον grafs ;
2. Όταν ολοκληρωθεί το αποτέλεσμα και προφανώς αν τα grafs είναι πιο πολλά δηλωμένα από αυτά που μπήκαν θα φαίνεται ένα περιστατικό με «φτωχό» αποτέλεσμα και κάποιος ενδιαφερόμενος που θα το δει θα πει αααα γιατί να πάω εκεί άφου με τόσα grafs τελικά το αποτέλεσμα δεν φαίνεται πυκνό , άρα γιατί ο γιατρός να θέλει κάτι τέτοιο ;;

Με την απλή λογική μου πιστεύω ότι για να μετρηθούν ακριβώς τα grafs σε απλή μορφή φωτογραφίες είναι δύσκολο , ίσως θα μπορούσε να μετρήθουν αν έβγαινε μια φωτογραφία με άριστη ανάλυση και τελείως πανοραμική δηλαδή σε 1 φωτογραφία να φαίνεται όλο το περιστατικό γιατί αν μετράς απο φωτογραφία σε φωτογραφία σίγουρα χάνεις το σημείο που έχει μετρηθεί και λογικό είναι !
Γιαυτο και ο γιατρος θα πάθει κανα εγκεφαλικό γιατί πιστεύω δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα να ξέρεις ότι αυτά που δηλώνεις είναι τα πραγματικά και να σε αμφισβητούν για την δουλειά σου , εγώ προσωπικά στην δουλειά μου αν με αμφισβητούν ενώ λέω την αλήθεια τρελαίνομαι ,
Αυτά τα λίγα από έναν άσχετο με μεταμοσχεύσεις απλά με μια άποψη βάση λογικής !
 

Flag17

Well-Known Member
Παιδιά μήπως επειδή η φωτό είναι 3ης ημέρας έχουν φύγει κάποια με τα λουσιματα και φαίνονται σαν μαμα τρίχες ?
 

bobby

Well-Known Member
Για να κάνω τον συνήγορο του διαβόλου , θέλω να ρωτήσω
1.Τι κέρδος έχει ο γιατρός να πει ψέματα για τα μοσχεύματα που έβγαλε/έβαλε από την στιγμή που η χρέωση δεν γίνεσαι βάση τον grafs ;
2. Όταν ολοκληρωθεί το αποτέλεσμα και προφανώς αν τα grafs είναι πιο πολλά δηλωμένα από αυτά που μπήκαν θα φαίνεται ένα περιστατικό με «φτωχό» αποτέλεσμα και κάποιος ενδιαφερόμενος που θα το δει θα πει αααα γιατί να πάω εκεί άφου με τόσα grafs τελικά το αποτέλεσμα δεν φαίνεται πυκνό , άρα γιατί ο γιατρός να θέλει κάτι τέτοιο ;;

Με την απλή λογική μου πιστεύω ότι για να μετρηθούν ακριβώς τα grafs σε απλή μορφή φωτογραφίες είναι δύσκολο , ίσως θα μπορούσε να μετρήθουν αν έβγαινε μια φωτογραφία με άριστη ανάλυση και τελείως πανοραμική δηλαδή σε 1 φωτογραφία να φαίνεται όλο το περιστατικό γιατί αν μετράς απο φωτογραφία σε φωτογραφία σίγουρα χάνεις το σημείο που έχει μετρηθεί και λογικό είναι !
Γιαυτο και ο γιατρος θα πάθει κανα εγκεφαλικό γιατί πιστεύω δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα να ξέρεις ότι αυτά που δηλώνεις είναι τα πραγματικά και να σε αμφισβητούν για την δουλειά σου , εγώ προσωπικά στην δουλειά μου αν με αμφισβητούν ενώ λέω την αλήθεια τρελαίνομαι ,
Αυτά τα λίγα από έναν άσχετο με μεταμοσχεύσεις απλά με μια άποψη βάση λογικής !
Το θέμα με την απόκλιση στον αριθμό των graft δεν έχει να κάνει με το κόστος (τουλάχιστον στον συγκεκριμένο γιατρό, σε άλλους ναι) ούτε με το τελικό αποτέλεσμα (που θα το δούμε στο τέλος αλλά γενικά φαίνεται να το δίνει ο συγκεκριμένος γιατρός) αλλα με την διαχείριση της δότριας και κυρίως με το ενδεχόμενο σπατάλης πολύτιμων και μη αναπληρούμενων graft (transection ?????). Για αυτό τον λόγο πρέπει να διευκρινιστεί τι γίνεται και οι μετρήσεις των μελών δεν επαληθεύουν (έστω και με κάποια λογική απόκλιση) τον αριθμό των graft που μπήκαν.
 

Tulkas

Member
Ανεβάζω την ανάλυση των grafts. Όπως παρατηρείτε μπήκαν 3954 και όχι 4010 όπως λανθασμένα θυμόμουν. Ελπίζω να διευκολύνει τη συζήτηση.
Επιπλέον έχω την εξής ερώτηση: η αναλογία 1,80 τρίχες ανά graft είναι ικανοποιητική;
IMG_20210825_204517.jpg
 
Μπλουζα