Traccas, fue, 3500 grafts, 20-21/11/2014

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

geroksouras

Active Member
Καλη επιτυχια
Στο αεροδρομιο τους λες οτι εκανες μτχ στο κεφαλι κ αν σου ζητησουν να δουν
εχει διπλα παραβαν πας βγαζεις βλεπουν βαζεις φευγεις χωρις να σε δει κανεις
Εμενα πριν 10 μερες θελαν να δουν κ πηγα παραβαν.περυσι δεν εβγαλα καθολου.
Κ βεβαια να φορεσεις καπελο να το ανοιξεις οσο γινετε,να πλεει,κ να φορας κ να βγαζεις προσεκτικα.προσεχε γενικα 1η εβδομαδα μπες βγες σε αυτοκινητα
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Φιλαρακο καλη επιτυχια. Η δουλεια φαινεται προσεγμενη, ευελπιστω να σε προσεξε ο γιατρος και ειμαι σιγουρος πως θα εχεις εξαιρετικη επιτυχια. Το pattern της επεμβασης σου εχει πολλα κοινα με την δικη μου. Επειδη φευγω τωρα αυριο θα σου γραψω περισσοτερα. Κουραγιο και υπομονη στο μεταξυ και καλη φυτρωση!!!
 

traccas

Active Member
Καλη επιτυχια
Στο αεροδρομιο τους λες οτι εκανες μτχ στο κεφαλι κ αν σου ζητησουν να δουν
εχει διπλα παραβαν πας βγαζεις βλεπουν βαζεις φευγεις χωρις να σε δει κανεις
Εμενα πριν 10 μερες θελαν να δουν κ πηγα παραβαν.περυσι δεν εβγαλα καθολου.
Κ βεβαια να φορεσεις καπελο να το ανοιξεις οσο γινετε,να πλεει,κ να φορας κ να βγαζεις προσεκτικα.προσεχε γενικα 1η εβδομαδα μπες βγες σε αυτοκινητα
Τελικά πήγα έτσι φόρα παρτίδα..ούτε καπέλο ούτε τίποτα. Όσοι με κοιτούσαν περίεργα τους κοιτούσα κόντρα και άλλαζαν βλέμμα :). Ευχαριστώ πάντως. Αν το είχα διαβάσει νωρίτερα θα σκεφτόμουν να το βάλω το καπέλο.
 

traccas

Active Member
Φιλαρακο καλη επιτυχια. Η δουλεια φαινεται προσεγμενη, ευελπιστω να σε προσεξε ο γιατρος και ειμαι σιγουρος πως θα εχεις εξαιρετικη επιτυχια. Το pattern της επεμβασης σου εχει πολλα κοινα με την δικη μου. Επειδη φευγω τωρα αυριο θα σου γραψω περισσοτερα. Κουραγιο και υπομονη στο μεταξυ και καλη φυτρωση!!!
Σε ευχαριστώ φίλε dance. Χαίρομαι και ανακουφίζομαι να ακούω τέτοια από άτομα που έχουν εμπειρία. Μακάρι να έχω τόσα καλά αποτελέσματα όπως εσύ. Ο γιατρός και η ομάδα πιστεύω ότι έκαναν το καλύτερο δυνατό. Περιμένω να ακούσω κι αύριο πιο λεπτομερώς τη γνώμη σου καθώς και άλλων μελών.
 

traccas

Active Member
Σε ευχαριστώ φίλε μου. Θα ανεβάζω φώτο στα κομβικά σημεία της φύτρωσης. Μακάρι να αγγίξω τα δικά σου αποτελέσματα. John(καθώς και άλλων μελών που έχουν περάσει το ίδιο) θέλω τα φώτα σου φίλε. Με το λούσιμο πως το πήγες; Θυμάσαι; Είμαι στη δεύτερη μέρα λούσιμο και απλά ίσα που ακουμπάω τα χέρια μου με το αντισηπτικό σαμπουαν που μου έδωσαν πάνω στα μεταμοσχεμένα και ξεπλένομαι με ένα μπουκάλι στο οποίο έχω ανοίξει τρεις τρύπες (σκέφτηκα αυτό γιατί δεν έχω βοήθεια προς το παρόν).
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Εμενα μου τα ελουζαν οι ιδιοι για μια εβδομαδα στην κυπρο γιατι εμεινα εκει και πηγαινα πρωι και απογευμα.
Χλιαρο νερο.
Απο εκει και περα εγω εκανα και μηνες μεχρι να βαλω πιεση στην ντουζερια λογο οτι ειμαι πολυ επιφυλακτικος.
Βεβαια τα κακαδακια με εκαναν αρκετο καιρο και μηνα μπορω να πω για να φυγουν γιατι δεν τα ετριβα φοβομουν.
Η βοηθος εκει με τα ελουζε απαλα αλλα κανονικα με απαλες κινησεις.Εγω λουζομουν ακομη πιο προσεχτικα απο αυτην.
 

traccas

Active Member
Έκανες καλή μαγκιά που έμεινες παραπάνω. Στη φάση που είμαι πιο πολύ με δυσκολεύει το λούσιμο και καθόλου ο ύπνος (που φοβόμουν ότι θα με δυσκόλευε). Ελπίζω να αρχίσουν να φεύγουν μόνα τους και να με βγάλουν από τη δύσκολη θέση, γιατί ούτε κι εγώ με βλέπω να τα τρίβω αρκετά.
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Φίλε τράκα καλησπέρα. Καταρχάς για μια ακόμη φορά καλή επιτυχία και καλή φύτρωση. Εύχομαι όλα να σου πάνε με το δεξί. Είδα προσεκτικά τις φωτογραφίες μου, βλέπω πως είχες κάπως μεγαλύτερο πρόβλημα απο εμένα και κινήθηκες σε παρόμοιο στυλ. Βασικά επιλέξατε το ίδιο μοτίβο και στρατηγική τοποθέτησης και παρόμοιο σχεδιασμό hairline. Εκτιμώ πως οι επιλογές σου θα σε δικαιώσουν. Σημείωσε όμως πως ακόμη και αν πετύχεις την μέγιστη φύτρωση, έχεις 2 ντισαβανταζ σε σχέση με εμένα για την τελική σου εικόνα: 1. δεν κάνεις ισχυρή θεραπεία με αντιαδρογόνα ώστε να διασφαλίσεις τυχόν shockloss (που εκτιμώ δεν θα έχεις) και να παγιώσεις την τριχόπτωση σου, που σημαίνει πως θα αραιώνεις και άλλο σταδιακά με τον χρόνο, κάτι που δεν θα υποστηρίξει το όποιο σου αποτέλεσμα σαν δέσιμο μεταμοσχευμένων και μαμά μαλλιών... και 2. είχες μεγαλύτερη αραίωση απο εμένα, θα πρέπει να επισκεφτείς ξανά συγκεκριμένες περιοχές, το crown ειδικά.

Απο εκεί και πέρα, εμένα μου άρεσε η δουλειά που έγινε, ευελπιστώ πως σε πρόσεξε ο γιατρός και δεν θα επαναληφθούν τα λάθη του παρελθόντος. Πραγματικά είχαμε με τον συγκεκριμένο γιατρό κάποια κακά περιστατικά τον τελευταίο καιρό. Χειρουργεία που έγιναν απο τέλος καλοκαιριού 2013 μέχρι το πρώτο 6μηνο του 2014 παρουσίασαν στο φόρουμ μας κακά αποτελέσματα με μέτριες φυτρώσεις και άλλα ανεξήγητα ως και τώρα ευτράπελα. Δεν ξέρω αν ήταν ο υπερβολικός φόρτος δουλειάς εκείνη την περίοδο και σε συνδυασμό με το μικρό αριθμό προσωπικού που οδήγησε στα αποτελέσματα αυτά ορισμένα παιδιά, ή η μη τήρηση ιατρικών πρωτοκόλλων. Το φόρουμ πάντως και αρκετοί απο εδώ πέρασαν το μήνυμα στον γιατρό πως απέτυχε σε κάποια περιστατικά, νομίζω το πήρε, και για καλό δικό του, να υποστηρίξει όσους δεν έδωσε σωστό αποτέλεσμα, και απο εδώ και πέρα να ξαναγίνει αυτό που ήταν. Εγώ ήμουν ένα οχι σπάνιο για το παρελθόν, καλό του αποτέλεσμα σε εκείνη την περίεργη περίοδο. Αλλά και εγώ θορυβήθηκα πως όσα έγιναν και κλονίστηκε η εμπιστοσύνη μου για το μέλλον μαζί του, ευελπιστώ όμως να την ξανακερδίσει. Απαταιώνας δεν ειναι, κακός γιατρός δεν ειναι, αλλά σίγουρα έγιναν ορισμένα μεγάλα μάλιστα λάθη. Ήταν μεγάλη απόφαση και για εσένα να τον επιλέξεις την δύσκολη αυτή περίοδο με τα περίεργα αυτά φαινόμενα, και εύχομαι να μην ξαναδούμε ποτέ ξανά κανένα ευτράπελο ούτε απο εσένα ούτε απο άλλους. Κάτι μου λέει πως απο τον ilcapitano, robot και εσένα θα έχουμε θετικό feedback.

Πρόσεχε πολύ αυτές τις μέρες, οι πρώτες 7 ειναι κρίσιμες, μην χτυπήσεις μην ζορίζεσαι, προσοχή στα λουσίματα, οχι ήλιο 6 μήνες κτλ, τα γράφουν παντού στο φόρουμ. Καλά κάνατε και βάλατε λίγα πίσω να δεις πως θα πάει, άλλωστε θα ειναι βαρόμετρο για το πως θα κινηθείς στο μέλλον η τρέχουσα επέμβαση στο crown και οχι μόνο. Υπομονή τώρα, πολύ!!! Ηρεμία, και καλή φύτρωση. Οτι χρειαστείς μην διστάσεις να ρωτήσεις.
 

traccas

Active Member
Φίλε dance σε ευχαριστώ και πάλι. Μακάρι να πάνε όλα κατ'ευχήν. Η στρατηγική όντως μοιάζει πολύ με τη δικιά σου και αν είχα καλύτερο crown θα ανέμενα τα δικά σου αποτελέσματα. Τώρα το ξέρω (και με αυτό το σκεπτικό κινήθηκα) ότι θα ακολουθήσει κι άλλη στο μέλλον, αλλά εύχομαι η φύτρωση να πάει εξίσου καλά με σένα.
Η αλήθεια είναι ότι όλα αυτά που άκουγα για το γιατρό μου προκαλούσαν άγχος , αλλά η απόφασή μου να τον επισκεφθώ βασιζόταν σε κάποια δικά μου κριτήρια που ξεχώρισα σε αυτόν και δε θα άλλαζε (και δεν έχει αλλάξει ως τώρα). Μακάρι η δίκη μου περίπτωση και των άλλων 2 μελών που αναφέρεις να έχουν θετική εξέλιξη. Αναμένουμε..
Όσον αφορά στη θεραπεία, φίνα δε θα πάρω, αλλά μάλλον θα αλλάξω το regaine σε kirkland foam και θα ξεκινήσω πάλι το revivogen shampoo.
Γενικά προσέχω πολύ. Είμαι χωμένος στο σπίτι και θα είμαι μέχρι την Πέμπτη και έτσι που είμαι εδώ μέσα μόνος όλο απορίες μου προκύπτουν και έχω ξεψαχνίσει όλο το φορουμ, αλλά θα σας ζαλίσω κιόλας.
Σε ευχαριστώ και πάλι για τις ευχές και τις συμβουλές σου φίλε μου! Άτομα έμπειρα σαν εσένα με βοηθούν πολύ αυτές τις πρώτες μέρες που ψάχνω να βρω το ρυθμό μου.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Δημητρης38

Active Member
Σε ευχαριστώ φίλε μου. Θα ανεβάζω φώτο στα κομβικά σημεία της φύτρωσης. Μακάρι να αγγίξω τα δικά σου αποτελέσματα. John(καθώς και άλλων μελών που έχουν περάσει το ίδιο) θέλω τα φώτα σου φίλε. Με το λούσιμο πως το πήγες; Θυμάσαι; Είμαι στη δεύτερη μέρα λούσιμο και απλά ίσα που ακουμπάω τα χέρια μου με το αντισηπτικό σαμπουαν που μου έδωσαν πάνω στα μεταμοσχεμένα και ξεπλένομαι με ένα μπουκάλι στο οποίο έχω ανοίξει τρεις τρύπες (σκέφτηκα αυτό γιατί δεν έχω βοήθεια προς το παρόν).

Tracca.. με συγκινησες ρε φιλε !! ... ευχομαι να σου πανε ολα καλα !!!
Με το λουσιμο να κανεις απαλο ταμποναρισμα στα μοσχευματα για μια εβδομαδα, ασε το αντισηπτικο λιγα λεπτα επανω να τα μουλιασει και μετα βρες εναν τροπο να τα ξεπλενεις καλα χωρις να ασκειται μεγαλη πιεση στην επιφανεια !!! Μετα απο μια εβδομαδα να τα τριβεις απαλα μεχρι να καθαρισει απο τα πηγματα και να μην μαζευει μικροβια/νεκρα κυτταρα απο κατω που μπορουν να προκαλεσουν Φλεγμονη.
Να εισαι πολυ προσεκτικος με ολους του κανονες υγιεινης !!!
Οι πρωτες ημερες ειναι πολυ κρισιμες, να ρωτας τον Γιατρο σου για οτι κανεις !!!!

Δεν εχεις καποιον δικο σου ανθρωπο βρε φιλε να σε βοηθησει λιγο ?
Τον πρωτο καιρο που ειναι κρισιμος μονο ....
 

traccas

Active Member
Σε ευχαριστώ φίλε Δημήτρη38 για τη συμπαράσταση και τις συμβουλές. Πραγματικά το φόρουμ είναι τρομερή συντροφιά.
Θα είμαι με την κοπέλα μου από την Πέμπτη και μετά οπότε θα έχω βοήθεια. Τώρα δυστυχώς θα σκαρφίζομαι τρύπες σε πλαστικά μπουκάλια για να κάνω τη δουλειά μου :) , γιατί επαγγελματικές υποχρεώσεις δε μας το επιτρέπουν. Απλό ταμπονάρισμα κάνω αλλά νομίζω ότι δεν πάει πολύ φάρμακο στο δέρμα γιατί με το που ακουμπάω τριχίτσες σταματάω. Λέω να διαλύσω λίγο σαμπουάν στο ψεκαστήρι που μου είχαν δώσει για να ψεκάζομαι με φυσιολογικό ορό και να ψεκάσω σαμπουάν στο κεφάλι. Πιστεύεις θα βοηθήσει; Θέλω να είμαι πολύ προσεκτικός που ακόμα και για πράγματα που φαίνονται απλά φοβάμαι να πάρω πρωτοβουλία.
 

Δημητρης38

Active Member
Οι 3 πρωτες ημερες ειναι οι κρισιμες !!!
Εσυ θα αφηνεις το αντισηπτικο στην επιφανεια (οσο φαρμακο πηγαινει ειναι αρκετο), θα ταμποναρεις πολυ απαλα και θα ξεπλενεις προσεκτικα και χωρις πιεση να μην τραυματισεις την εγχειρισμενη επιφανεια!!!

Μετα τις 3 πρωτες ημερες και για τις 4επομενες ημερες τα πραγματα γινονται ποιο απλα.
Ακολουθεις την ιδια διαδικασια, με προσοχη στην υγιεινη και να μην τραυματισεις την επιφανεια που χειρουργησες.

Στην 1 εβδομαδα απο την επεμβαση αν ολα κυλανε ομαλα χωρις περιεργες φλεγμονες, αιμορραγιες και οτιδηποτε αλλο που δεν σου φαινεται φυσιολογικο, τοτε ξεφευγεις απο τον κινδυνο να παει κατι ασχημα (που δεν θα παει!!!!). Μιλας με τον Γιατρο σου και τον ρωτας αν μπορεις να τριβεις σιγα/απαλα τα πηγματα για να καθαριζει το δερμα. Ξεπλυμα καλο και προσοχη στους κανονες υγιεινης.

Στις 3 εβδομαδες μην φοβασαι τιποτα !!!
Μιλας με τον Γιατρο σου, τον ενημερωνεις και τον ρωτας αν μπορεις να τριψεις δυνατα να φυγουνε οσα πηγματα εχουν/αν μεινει (μην το φοβηθεις, τα μοσχευματα ηδη ριζωσανε !!!)
Να εχεις κυριο μελημα ολο αυτον τον καιρο να ειναι το κεφαλι σου καθαρο, να μην το τραυματισεις και να μην το εκθετεις υπερβολικα σε ηλιο/σκονη και οτιδηποτε αλλο μπορει να προκαλεσει φλεγμονη !!!

Στον 1 μηνα οταν θα λουζεσαι θα βλεπεις τριχες φυτεμμενες να φευγουν...μην αγχωθεις καθολου ειναι φυσιολογικο, θα ξεκινουν να επιστρεφουν μετα απο 2/3 μηνες σιγα σιγα !!!
Εχω ποσταρει στην αλλη ενοτητα με τις μεταμοσχευσεις Χρονοδιαγραμμα Αναπτυξης των μ/μ... Ισχυει !!! Διαβασε το να ξερεις τι να περιμενεις...

Μπες σε Ξενα Φορουμς και οτι αποριες εχεις Googlare το να περνας την ωρα σου και να ενημερωνεσαι !!!
Ολα καλα θα πανε Αρχηγε μου, ευχομαι μετα απο 12 μηνες να εχεις 100% φυτρωση, την Κοπελα σου και αλλες 20 κρυφες να περνας καλα !!! ;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

prowler3

Member
Ευχομαι να δεις ότι καλύτερο φίλε Traccas.
Είσαι στο δύσκολο κομμάτι τώρα. Υπομονή και μεγάλη προσοχή!
 

Stripar

Established Member
Καλή φύτρωση και απο μένα!....

Μέχρι να έρθει η κοπέλα σου και να σε βοηθήσει στο λούσιμο , τί μπορείς να κάνεις για να αποφύγεις το τρύπημα των μπουκαλιών και την πιθανή καταπόνηση των Grafts...

Πηγαίνεις στο Macro, Lidl & πέρνεις 2 μπουκάλια με ψεκαστήρι , στον δρόμο σταματάς και πέρνεις απο ένα φαρμακείο 1-2 Lt Water for Injection.(max να δώσεις 5 euro σε όλα)

Στο ένα μπουκάλι βάζεις το σαμπουάν στο άλλο το W.F.I
Ρυθμίζεις τον ψεκαστήρα και των δύο μπουκαλιών έτσι ώστε το υγρό να ψεκάζεται σε μεγάλη επιφάνεια , να διασπάτε . συνεπώς να πέφτει με την λιγότερη δυνατή ορμή δηλ να μήν τραμαυτίζει τα grafts.

Ψεκάζεις πρώτα με το μπουκάλι με το σαμπουάν αρκετή ποσότητα και αφήνεις κάποια λεπτά να μουλιάσει η περιοχή.
Έπειτα ψεκάζεις & ξεπλένεις καλά-καλά με το W.F.I το οποίο είναι νερό εργαστηριακής καθαρότητας , το λεγόμενο "ΥΠΕΡΚΑΘΑΡΟ" νερό , ότι καλύτερο για ανοικτές πληγές και για αποφυγή φλεγμονών , απαλαγμένο απο κάθε μκρόβια , χλώρια & επιβλαβή συστατικά που έχει το απλό τρεχούνεμο νερό και πολύ ανώτερο απο το εμφιαλωμένο όπου έχει επιπλέον συστατικά και προσμίξεις για τον οργανισμό μας.

Αφήνεις έπειτα την επιφάνεια να στεγνώσει φυσιολογικά...και είσαι τζιτζί!.
Έχεις πλήνει τα μαλλάκια με το λιγότερο δυνατόν ρίσκο τραυματισμού των grafts!

;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

traccas

Active Member
poseidonas77, Flosk, prowler3 και Stripar καλημέρα! Σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας.
Stripar σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου.
Από χθες κιόλας το φαρμακευτικό shampoo που μου έδωσαν το ψεκάζω, για να πάει σίγουρα παντού, αλλά βάζω και λίγο στο χέρι και ταμπονάρω (όπως μου είπαν στην κλινική να κάνω), για να συνηθίζω λίγο και την αίσθηση και να αρχίζω να 'ξεψαρώνω' σιγά -σιγά.
 
Μπλουζα