Traccas, fue, 3500 grafts, 20-21/11/2014

traccas

Active Member
Παιδιά καλησπέρα και από εμένα.
Εδώ και ενάμιση χρόνο παρακολουθώ το forum το οποίο με βοήθησε πάρα πολύ (κυρίως ψυχολογικά) αλλά και στην απόφασή μου να προσανατολιστώ προς Κύπρο μεριά για τη μμ.
Έτσι αποφάσισα να αρχίσω να γράφω κι εγώ για να βοηθήσω με τη σειρά μου το forum είτε με τα θετικά (μακάρι να είναι αυτά) είτε με τα αρνητικά αποτελέσματα της δικιάς μου μμ αλλά και επιλογής γιατρού, αλλά και να βοηθηθώ από εσάς και κυρίως από τα παιδιά που έχουν κάνει κάτι παρόμοιο.
Όσον αφορά στην περίπτωσή μου. Είμαι 29 χρονών και το πρόβλημά μου άρχισε να εμφανίζεται στους κροτάφους από τα 20. Αρχικά πήρα κάποιες βιταμίνες και μετά αφού συμβουλεύτηκα δερματολόγο ξεκίνησα μινοξιδίλη την οποία παίρνω μέχρι και σήμερα με μικρές μόνο διακοπές ενδιάμεσα. Από σαμπουάν τον τελευταίο χρόνο χρησιμοποιώ Revivogen χωρίς να μπορώ να κρίνω τα αποτελέσματά του. Φίνα πήρα συνολικά ενάμιση χρόνο την οποία και έκοψα από φόβο κυρίως μήπως εμφανίσω παρενέργειες χωρίς όμως να είχα κάποια. Αυτή τη στιγμή είμαι Norwood 3V.
Πριν πάρω την απόφαση να πάω στην MH*C ήρθα σε επαφή και με την H*C όπου δε μου άρεσε πολύ γιατί έχω την εντύπωση (χωρίς να είμαι απόλυτα βέβαιος) ότι οι φωτο που μου έδειχναν ήταν από την εποχή που ο Γεω***ου ήταν ακόμα εκεί, σε όσες είχε ημερομηνία κάτω δεξιά.
Έτσι αφού μίλησα με 2 άτομα από το forum και αφού συναντήθηκα με το γιατρό στην Αθήνα πήρα την απόφαση να κατέβω Κύπρο να κάνω τη δική μου προσπάθεια.
Αυτά από μένα όσον αφορά τη γνωριμία.
Ελπίζω με τα αποτελέσματά μου να βοηθήσω κι εγώ όσο μπορώ κι εύχομαι η επιλογή μου να είναι σωστή.

[Update: Οι συζητήσεις γίνονται εδώ]
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

traccas

Active Member
Ευχαριστώ φίλε danceworld. Μακάρι να έχω τα δικά σου αποτελέσματα.Θα βάλω τις επόμενες μέρες γιατί τώρα δεν έχω πολύ χρόνο.
 

Bouklas

Well-Known Member
Καλή επιτυχία και από μένα φιλε. Εκτος από τις φωτογραφίες, πες μας ποσα grafts? και αν θες και τιμή.
 

traccas

Active Member
giwrgos athina είπε:
Kαλη επιτυχια.Περιμενουμε φοτο σου

Ευχαριστώ giwrgo.


Bouklas είπε:
Καλή επιτυχία και από μένα φιλε. Εκτος από τις φωτογραφίες, πες μας ποσα grafts? και αν θες και τιμή.

Ευχαριστώ φίλε Boukla. Πιστεύω κι εσύ θα πας πολύ καλά. Η εκτίμηση πριν ένα χρόνο που συνάντησα το γιατρό ήταν για 3000 grafts fue. H τιμή είναι στα 2,5 ευρώ δηλαδή 7.500 σύνολο. Βέβαια νομίζω ότι πρέπει να βάλω κι άλλα αυτή τη στιγμή. Λέω να του παζαρέψω τα υπόλοιπα γιατί είδα από τα δικά σας post ότι είναι γενικά ανεκτικός σε τέτοια.
Για ανεβάσω φώτο πάω απλά στην εισαγωγή εικόνας παραπάνω;


Vranousis είπε:
Και απο μενα καλη επιτυχια αδερφε!
FUE η strip;
και οπως λεει ο Bouklas, τιμη και φωτο παντα βοηθανε:)

Σε ευχαριστώ κι εσένα φίλε μου. Fue θα κάνω. Θα ανεβάσω φώτο μόλις βρώ λίγο χρόνο γιατί έχω λίγο τρέξιμο στη δουλειά.
 

Bouklas

Well-Known Member
traccas είπε:
Ευχαριστώ φίλε Boukla. Πιστεύω κι εσύ θα πας πολύ καλά. Η εκτίμηση πριν ένα χρόνο που συνάντησα το γιατρό ήταν για 3000 grafts fue. H τιμή είναι στα 2,5 ευρώ δηλαδή 7.500 σύνολο. Βέβαια νομίζω ότι πρέπει να βάλω κι άλλα αυτή τη στιγμή. Λέω να του παζαρέψω τα υπόλοιπα γιατί είδα από τα δικά σας post ότι είναι γενικά ανεκτικός σε τέτοια.
Σε ευχαριστώ φιλε μου, μακάρι.

Για να ανεβάσεις φωτογραφία κανεις επιλογή αρχείου και διπλα πατάς προσθήκη συνημμένου. Μόλις την κάνει upload ξανά το ίδιο στα καπάκια, μέχρι 5 το ποσταρισμα επιτρέπει (εάν θες κανεις νέο μήνυμα για + άλλες) και χωρητικότητα να μην ξεπερνάει τα 2.5MB η κάθε μια.
 

traccas

Active Member
Sven σε ευχαριστώ και εσένα.
Καλησπέρα παιδιά και πάλι. Μετά από λίγο τρέξιμο στη δουλειά και μια μετακόμιση επιτέλους έχω internet και χρόνο.
Παρακάτω κάποιες φωτογραφίες μου με το πρόβλημα όπως είμαι τώρα. Το μαλλί είναι 1 μήνα ακούρευτο και μισή μέρα άλουστο.
Περιμένω τη γνώμη σας!
 

Συνημμένα

  • DSC_0446.1.jpg
    DSC_0446.1.jpg
    66.2 KB · Προβολές: 1,794
  • DSC_0451.1.jpg
    DSC_0451.1.jpg
    71.8 KB · Προβολές: 1,751
  • DSC_0452.1.jpg
    DSC_0452.1.jpg
    64.6 KB · Προβολές: 1,735
  • DSC_0455.1.jpg
    DSC_0455.1.jpg
    70.3 KB · Προβολές: 1,848

traccas

Active Member
Παιδιά καλησπέρα και από εδώ. Με αυτά και με αυτά ήρθε και εμένα η ώρα μου να κάνω τη δική μου προσπάθεια στην καταπολέμηση της καράφλας μου :) .
Θα το πω και εδώ όποιος θέλει να ρωτήσω κάτι το γιατρό μου αυτές τις μέρες να μου το γράψει είτε εδώ είτε pm.
Αύριο μπαίνω για την πρώτη συνεδρία και μεθαύριο η δεύτερη.
Θέλω να ανεβάσω επιπλέον κάποιες φώτο με την κατάστασή μου στις οποίες είναι φρεσκοκουρεμένος και λουσμένος, αλλά δε μου έχει την επιλογή επισύναψη αρχείου. Ξέρετε τι μπορεί να φταίει;


Άκυρο. Το βρήκα. Αυτές λοιπόν είναι οι καινούριες φώτο.
 

Συνημμένα

  • DSC_0625 (HT-μεγάλο).jpg
    DSC_0625 (HT-μεγάλο).jpg
    103.4 KB · Προβολές: 1,794
  • DSC_0626 κρύψε.jpg
    DSC_0626 κρύψε.jpg
    58.7 KB · Προβολές: 1,816
  • DSC_0632 (2).jpg
    DSC_0632 (2).jpg
    3.5 MB · Προβολές: 1,822
  • DSC_0640 (2).jpg
    DSC_0640 (2).jpg
    3.4 MB · Προβολές: 1,855

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

traccas

Active Member
Η εκτίμηση για 3000 grafts έγινε πριν ένα χρόνο. Μάλλον τώρα θέλω πιο πολλά. Θα βάλω και μπρος και πίσω σίγουρα. Θα το συζητήσω αύριο με το γιατρό πώς και πόσα θα μπουν. Στο μόνο που θα επιμείνω είναι να κινηθούμε με την μεγαλύτερη ασφάλεια και να μη ρισκάρουμε μοσχεύματα και ας χρειαστεί να κάνω κι άλλη στο μέλλον.
Έχεις κάτι να μου προτείνεις;
 

petrospap

Active Member
εγω στη θεση σου θα το σπαγα σε 2 μεταμοσχευσεις...θα εφτιαχνα το μπροστα πρωτα και μετα απο κανα χρονο θα εβαζα και πισω...συζητα με το γιατρο και αποφασιζεις
 

traccas

Active Member
Καλησπέρα! Επιτέλους μετά από δυο μέρες με αρκετή αλλά ευχάριστη ταλαιπωρία βρίσκομαι χαλαρός στο ξενοδοχείο περιμένοντας να περάσουν οι μέρες..
Δε θα γράψω τίποτα για παροχές εγκαταστάσεις και τα υπόλοιπα που είναι γνωστά.
Θα περιγράψω κάθε μέρα ξεχωριστά και στο τέλος της περιγραφής θα ανεβάσω φώτο της κάθε μέρας. Οι φώτο με το πώς ήμουν πριν είναι στο τέλος της 1 σελίδας και λίγο πιο πάνω.
Την πρώτη μέρα έγινε ο σχεδιασμός όπου ο γιατρός μου είπε ότι τα max grafts που μπορούν βγουν με ασφάλεια είναι 3.400-3.500 (έχω δότρια καλή με 95/cm2 και μπορεί να δώσει γύρω στα 7500). Στο σχεδιασμό μου έλεγε με πόσα grafts τι περιοχή μπορεί να καλύψει και με άφησε να παίρνω εγώ τις αποφάσεις. Έτσι με πολύ σκέψη αποφάσισα να φτιάξω τη hairline και την περιοχή πίσω από αυτή πολύ καλά και να γεμίσω και λίγο το crown με αυτά που θα μείνουν (υπολογίσαμε γύρω στα 600). Ο λόγος που έβαλα και κάποια στο crown και δεν το άφησα εξ' ολοκλήρου για άλλη φορά είναι γιατί η επόμενη μμ θα γίνει μάλλον σε 2 χρόνια οπότε ήθελα να το βελτιώσω όσο μπορούσα μέχρι τότε.
Με αυτά και με αυτά την πρώτη μέρα βάλαμε 2106 grafts (691 μονότριχα, 1029 δίτριχα, 386 τρίτριχα). Η διάρκειά της ήταν με τα μικροδιαλείμματα 12 ώρες και η φώτο είναι αυτές:
Ο σχεδιασμός:
[attachment=7255]
Μετά το τέλος της πρώτης ημέρας:
[attachment=7255][attachment=7256][attachment=7257][attachment=7258][attachment=7259]





Τη δεύτερη ημέρα -μετά από λίγο ύπνο το βράδυ λόγω άγχους για να μην τραυματίσω κάτι- έγινε η τοποθέτηση 1420 grafts (170 μινότριχα, 745 δίτριχα, 205 τρίτριχα) οπότε και γέμισε η περιοχή πίσω από τη hairline, φτιάχτηκε κι άλλο αυτή και τοποθετήθηκαν 580 στο πίσω μέρος του crown.
Η συνολική επέμβαση μου κόστισε: (3000 Χ 2,5 = 7.500 + 500 Χ 2 = 1000) δηλαδή 8500. Στα επιπλέον 500 μου έκανε καλύτερη τιμή γιατί δεν ήταν στο πρόγραμμα.
Οι φωτογραφίες της δεύτερης ημέρας είναι:

 

Συνημμένα

  • DSCN4601(συμπιεσμένη).jpg
    DSCN4601(συμπιεσμένη).jpg
    59.3 KB · Προβολές: 1,607
  • DSCN4603(συμπιεσμένη).jpg
    DSCN4603(συμπιεσμένη).jpg
    80.6 KB · Προβολές: 1,560
  • DSCN4605(συμπιεσμένη).jpg
    DSCN4605(συμπιεσμένη).jpg
    84 KB · Προβολές: 1,486
  • DSCN4608(συμπιεσμένη).jpg
    DSCN4608(συμπιεσμένη).jpg
    82.9 KB · Προβολές: 1,475
  • DSCN4614(συμπιεσμένη).jpg
    DSCN4614(συμπιεσμένη).jpg
    83.6 KB · Προβολές: 1,456
  • DSCN4600(συμπιεσμένη).jpg
    DSCN4600(συμπιεσμένη).jpg
    66.4 KB · Προβολές: 1,488
  • DSCN4616(συμπιεσμένη).jpg
    DSCN4616(συμπιεσμένη).jpg
    76.7 KB · Προβολές: 1,505
  • DSCN4617(συμπιεσμένη).jpg
    DSCN4617(συμπιεσμένη).jpg
    86.8 KB · Προβολές: 1,510
  • DSCN4619(συμπιεσμένη).jpg
    DSCN4619(συμπιεσμένη).jpg
    80.4 KB · Προβολές: 1,410
  • DSCN4620(συμπιεσμένη).jpg
    DSCN4620(συμπιεσμένη).jpg
    81.5 KB · Προβολές: 1,420
  • DSCN4622(συμπιεσμένη).jpg
    DSCN4622(συμπιεσμένη).jpg
    94.5 KB · Προβολές: 1,442
  • DSCN4625(συμπιεσμένη).jpg
    DSCN4625(συμπιεσμένη).jpg
    80.8 KB · Προβολές: 1,452
  • DSCN4626(συμπιεσμένη).jpg
    DSCN4626(συμπιεσμένη).jpg
    100.6 KB · Προβολές: 1,434
Τελευταία επεξεργασία:

traccas

Active Member
Θα ήθελα τη βοήθεια των εμπειρότερων. Αρχικά από πότε πιστεύετε ότι θα πρέπει να φορέσω καπέλο; Αύριο πετάω για Ελλάδα λέτε να βάλω ή είναι επικίνδυνο; Επίσης, πώς κρίνετε την απόφασή μου για τον τρόπο που τοποθετήθηκαν τα μοσχεύματα;
Εσύ φίλε dance που ήμασταν πάνω κάτω το ίδιο (ήμουν λίγο χειρότερα βέβαια στο crown) πώς τη βλέπεις την απόφαση;


petrospap είπε:
εγω στη θεση σου θα το σπαγα σε 2 μεταμοσχευσεις...θα εφτιαχνα το μπροστα πρωτα και μετα απο κανα χρονο θα εβαζα και πισω...συζητα με το γιατρο και αποφασιζεις
Ουσιαστικά αυτό έκανα αλλά επειδή η επόμενη θα είναι δύσκολο να είναι σε ένα χρόνο είπα μήπως σώσω λίγο την κατάσταση πίσω.
Ευχαριστώ πάντως για τη συμβουλή.
 

tropheus

Well-Known Member
traccas είπε:
Θα ήθελα τη βοήθεια των εμπειρότερων. Αρχικά από πότε πιστεύετε ότι θα πρέπει να φορέσω καπέλο; Αύριο πετάω για Ελλάδα λέτε να βάλω ή είναι επικίνδυνο;
...

Καλά αποτελέσματα tracca.
Δεν είναι επικίνδυνο να βάλεις καπέλο αρκεί να είσαι προσεχτικός. Εγώ θα σου έλεγα πάντως να μη βάλεις καπέλο για να είσαι και πιο άνετος. Μήπως θα τους ξαναδείς;;;
Έχε υπόψιν σου ότι στον έλεγχο του αεροδρομίου είναι πιθανό να σου ζητήσουν να το βγάλεις (στο λέω για να μην αιφνιδιαστείς).
 

traccas

Active Member
tropheus είπε:
traccas είπε:
Θα ήθελα τη βοήθεια των εμπειρότερων. Αρχικά από πότε πιστεύετε ότι θα πρέπει να φορέσω καπέλο; Αύριο πετάω για Ελλάδα λέτε να βάλω ή είναι επικίνδυνο;
...

Καλά αποτελέσματα tracca.
Δεν είναι επικίνδυνο να βάλεις καπέλο αρκεί να είσαι προσεχτικός. Εγώ θα σου έλεγα πάντως να μη βάλεις καπέλο για να είσαι και πιο άνετος. Μήπως θα τους ξαναδείς;;;
Έχε υπόψιν σου ότι στον έλεγχο του αεροδρομίου είναι πιθανό να σου ζητήσουν να το βγάλεις (στο λέω για να μην αιφνιδιαστείς).
Σε ευχαριστώ. Δε θα βάλω. Αν είναι να το βαζω-βγάζω τότε αυξάνονται οι πιθανότητες να τα τραυματίσω. Αν δεν τους αρέσει το θέαμα να μην κοιτάνε!
 

zotrix

Active Member
tropheus είπε:
traccas είπε:
Θα ήθελα τη βοήθεια των εμπειρότερων. Αρχικά από πότε πιστεύετε ότι θα πρέπει να φορέσω καπέλο; Αύριο πετάω για Ελλάδα λέτε να βάλω ή είναι επικίνδυνο;
...
Έχε υπόψιν σου ότι στον έλεγχο του αεροδρομίου είναι πιθανό να σου ζητήσουν να το βγάλεις (στο λέω για να μην αιφνιδιαστείς).

Δεν είναι πιθανόν, είναι σίγουρο. το εχω πάθει και εγώ με δική μου μεταμόσχευση. Και είναι λίγο ψιλορεζιλίκι γιατί σε κοιτάνε όλοι, αλλά τι να κάνεις...
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
το θεμα μεταφερθηκε στο ΄παρουσιασεις μεταμοσχευσεων΄
καλη φυτρωση και απο μενα :9m:
 
Μπλουζα