To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

MariosOik

Active Member
με τα 4.5 χρονια διακοπης εχασες αρκετο εδαφος;

Γενικα το εχω απορια υπαρχει καποιος 50αρης+ στο φορουμ που να σταματησε την φινα 45-50 και μετα εως τα 60+ να μην προχωρησε η αραιωση και το norwood παρα πολυ. Δηλαδη να μην εγινε μεγαλο norwood οπως θα γινονταν αν δεν επερνε φινα απο 25 εως 45-50. Νομιζω καποια στιγμη σταθεροποιείται η τριχοπτωση δηλαδη το περισσοτερο εδαφος θα το χασουμε μεχρι τα 40. Οπως και γραφουν και αρκετοι εδω μεσα αν εχεις μαλλια μεχρι τα 40 με ελαχιστα ανοιχτους κροταφους μετα δυσκολα να κανεις μεγαλη καραφλα. Βεβαια αυτο ισχυει σε περιπτωσεις που δεν επερναν φινα. :p
Μεγάλη κουβέντα ανοίγεις και τεράστιο ερώτημα. Ειλικρινά αυτό δεν το ξέρει κανείς... εγώ ας πούμε 6,5 χρόνια φίνα και τώρα σιγά σιγά χάνω την α ζωνη αλλά οπως μου εχουν πει πολλοι δεν κανει και τοσα πολλα πια αυτο το φαρμακο. Αν ειχα προδιαθεση απο πλευρα πατερα θα ημουν 5αρι τωρα. Ειπαμε κανει θαυματα αλλα δεν γινεται το 1/5 proscar και χωρις μινοξιδιλη τοσα χρονια να ειμαι 1-1,5, θεωρω οτι ειναι μια ασφαλεια για να μην προχωρησω καποιος στις βαθμιδες 6-7 και να μεινει δυνατη η δοτρια... με την σειρα μου μιας και παραθετουμε εμπειριες, μηδενικες παρενεργειες απο το 2011 και εδω και 1 μηνα που το εκανα 1,25 αυξημενη λιμπιντο. Χωρίς φίνα κατά την προσωπική μου άποψη το πάτερν που θα ακολουθήσεις ολοκληρώνεται στα 33-34. Απο κει και περα περαιτερω αραιωσεις θεωρω δημιουργουνται επειδη μεγαλωνουμε. Γενικα παντως τα μεγαλα nw εξελισσονται επιθετικα μεχρι τα 25-26.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nine

Active Member
Εμενα η απορια μου ειναι αν ειναι σωστο να προστατευσουμε τα μαλλακια μας μεχρι τα 40 μας με φινα; Απο εκει και μετα αν σταματησουμε ειναι σιγουρο οτι θα αρχισουμε ξαφινα να φτασουμε στο norwood που θα ειμασταν αν δεν ειχαμε ξεκινησει; Δεν μιλαω για περιπτωσεις φινα και μμ που περνουν για σοκ loss και ενδυναμωση μαλλιων που ηδη εχουμε.

@MariosOik δυστηχως οπως ειπες δεν το ξερουμε. και εσυ μπορει στα 30 να ησουν norwood 2 ή λιγο χειροτερα και χωρις να επαιρνες φινα.
 

MariosOik

Active Member
Εμενα η απορια μου ειναι αν ειναι σωστο να προστατευσουμε τα μαλλακια μας μεχρι τα 40 μας με φινα; Απο εκει και μετα αν σταματησουμε ειναι σιγουρο οτι θα αρχισουμε ξαφινα να φτασουμε στο norwood που θα ειμασταν αν δεν ειχαμε ξεκινησει; Δεν μιλαω για περιπτωσεις φινα και μμ που περνουν για σοκ loss και ενδυναμωση μαλλιων που ηδη εχουμε.

@MariosOik δυστηχως οπως ειπες δεν το ξερουμε. και εσυ μπορει στα 30 να ησουν norwood 2 ή λιγο χειροτερα και χωρις να επαιρνες φινα.
Σωστα ολα αυτα που λες...! Κατσε ομως να φτασουμε σαραντα και βλεπουμε χαχα. Θεωρω οτι τα επιπεδα dht εκει πλεον θα εχουν πεσει ουτως ή αλλως οποτε οι απωλειες δεν θα ειναι μεγαλες. Αλλωστε η ευαισθησια στην dht των θυλακων απο ενα σημειο και μετα ριχνει οτι δεν κραταει η φινα. Οποτε μεχρι τα 40 οτι ηταν κυριως να χαθει θα χαθει. Το ζητουμενο ειναι οτι και με φινα δυστυχως χανουμε εδαφος.
 

nine

Active Member
Σωστα ολα αυτα που λες...! Κατσε ομως να φτασουμε σαραντα και βλεπουμε χαχα. Θεωρω οτι τα επιπεδα dht εκει πλεον θα εχουν πεσει ουτως ή αλλως οποτε οι απωλειες δεν θα ειναι μεγαλες. Αλλωστε η ευαισθησια στην dht των θυλακων απο ενα σημειο και μετα ριχνει οτι δεν κραταει η φινα. Οποτε μεχρι τα 40 οτι ηταν κυριως να χαθει θα χαθει. Το ζητουμενο ειναι οτι και με φινα δυστυχως χανουμε εδαφος.

Μπορει να ανδρογονα να μην ειναι τοσο ισχυρα οσο μεγαλωνουμε αλλα η ευαισθησια των θυλακων στα ανδρογονα αυξανει. Εχει ξανασυζητηθει αν ηταν να καναμε καραφλα θα γινονταν απο τα 18-22 που ειναι στο pick τα ανδρογονα οπως και η τεστο.
 

MariosOik

Active Member
Μπορει να ανδρογονα να μην ειναι τοσο ισχυρα οσο μεγαλωνουμε αλλα η ευαισθησια των θυλακων στα ανδρογονα αυξανει. Εχει ξανασυζητηθει αν ηταν να καναμε καραφλα θα γινονταν απο τα 18-22 που ειναι στο pick τα ανδρογονα οπως και η τεστο.
Εννοεις οτι πλεον γλιτωνουμε τα μεγαλα nw? Δεν ειναι σιγουρο αυτο, δυστυχως μεχρι τα 33-34 πολλοι εχουν εμφανισει προβλημα
 

nine

Active Member
Εννοεις οτι πλεον γλιτωνουμε τα μεγαλα nw? Δεν ειναι σιγουρο αυτο, δυστυχως μεχρι τα 33-34 πολλοι εχουν εμφανισει προβλημα

Οχι εννοω οσο μεγαλωνουμε επιβεβαιωνεται οτι η αα προχωραει λογω οτι τα μαλλια ειναι πιο ευαισθητα στα ανδρογονα (dht) ακομα και μετα τα 40 ασχετα αν τα ανδρογονα ειναι πιο χαμηλα λογω ηλικιας. Λογος που αρκετοι στο εξωτερικο ανεβαζουν την δοσολογια της φινας η ακομα καλυτερα το γυρνανε σε ντουτα.
 

MariosOik

Active Member
Εμεις που εχουμε προδιαθεση για nw6-7 δυστυχως για να το αποφυγουμε φαινεται οτι την παντρευομαστε εφορου ζωης. Ειναι δυστυχως τοση η πτωση της ψυχολογιας οταν βλεπεις τα μαλλια σου να πεφτουν που για μενα(λαθος βεβαια) προτιμω το φαρμακο και ας ρισκαρω. Η ιδεολογια βεβαια οταν φτιαξεις οικογενεια μπορει και να αλλαξει, τι να πω βλεπουμε τοτε...
 

FreeThinker

Well-Known Member
Υπομονή και υγεία να έχουμε σε 15 20 χρόνια θα σου πω.
Ούτως ή άλλως πάλι με φίνα βλέπω να ασχολούμαστε

Ειχες θυμαμαι ενα νημα που ελεγες ''Ντροπη ντροπη ντροπη εν ετη 2010 να ασχολουμαστε ακομα με φινα και μινοξ''. 7 χρονια ειναι πολυς καιρος για να μην εχει αλλαξει απολυτως τιποτα. Παρολα αυτα περνανε γρηγορα. Τα χανουμε τα χρονια μας μεσα στη μιζερια δυστυχως.

Χθες καποιος με ελεγε καραφλα για να με μειωσει, νομιζα οτι ειχα ξεπερασει αρκετα το κομπλεξ αλλα με πειραξε πιο πολυ απο οσο περιμενα. Να βρισκει ο αλλος πατημα να σε μειωσει τοσο ευκολα, και εσυ να μην μπορεις να κανεις τιποτα για να το διορθωσεις. Παιρνω 0.25 mg φινα εδω και 45 μερες, και ετσι μου ρθε χθες να κατεβασω ολο το κουτι μπας και φυτρωσω σημερα που λεει ο λογος... Σκεφτομαι ομως σοβαρα να το παω 1 mg. Δεν αντεχω αλλο να με βλεπω καραφλο στα 22 μου χρονια, εχω βαρεθει να ντρεπομαι για το κεφαλι μου εδω και 6 χρονια.
 

MariosOik

Active Member
Ειχες θυμαμαι ενα νημα που ελεγες ''Ντροπη ντροπη ντροπη εν ετη 2010 να ασχολουμαστε ακομα με φινα και μινοξ''. 7 χρονια ειναι πολυς καιρος για να μην εχει αλλαξει απολυτως τιποτα. Παρολα αυτα περνανε γρηγορα. Τα χανουμε τα χρονια μας μεσα στη μιζερια δυστυχως.

Χθες καποιος με ελεγε καραφλα για να με μειωσει, νομιζα οτι ειχα ξεπερασει αρκετα το κομπλεξ αλλα με πειραξε πιο πολυ απο οσο περιμενα. Να βρισκει ο αλλος πατημα να σε μειωσει τοσο ευκολα, και εσυ να μην μπορεις να κανεις τιποτα για να το διορθωσεις. Παιρνω 0.25 mg φινα εδω και 45 μερες, και ετσι μου ρθε χθες να κατεβασω ολο το κουτι μπας και φυτρωσω σημερα που λεει ο λογος... Σκεφτομαι ομως σοβαρα να το παω 1 mg. Δεν αντεχω αλλο να με βλεπω καραφλο στα 22 μου χρονια, εχω βαρεθει να ντρεπομαι για το κεφαλι μου εδω και 6 χρονια.
Εγώ πάντως αδερφέ μου λόγω κληρονομικότητας δεν θα έμπαινα καν στο κόπο να μπω κάποια στιγμή για μμ, με την φίνα όμως είναι αλλιώς. Και μόνο ότι προστατεύει και τη δότρια αρκεί. Εφόρου ζωής... άντε για τεκνοποίηση 3-4 μήμες αποχή, αλλά ως εκεί...
 

hairlosscursed

Well-Known Member
Τελευταίο και κλεινει από μέρους μου το πολυσυζητημένο θέμα ΦΙΝΑ.
Κανείς μα κανείς σε αυτόν τον κόσμο μην περιμένει λύσεις χωρίς να πληρωσει κάποιο τιμημα.βλεπε παρενέργειες σχετικά με την φίνα.
Και φυσικά σε όλους τους τομείς την ζωής.ειναι η φύση που λέει πως κάθε ενέργεια έχει σαν αποκολουθο την παρενέργεια.θεμελιωδης αρχή της φυσικής: δραση-αντιδραση κλπ.
Κοινός δεν τα έχεις ποτέ όλα.
Για να μην έχεις παρενέργειες δεν κάνεις ενεργειες και πορευεσαι με την κατάσταση που έχεις επιλεξει.
Πχ θες γάμο θα λουστεις τα του γάμου.θες εργενηλικη θα λουστεις τα του εργενηλικιου.και μην μου πει κανείς πως το να είσαι εργένης είναι και γαμω κλπ....η το να είσαι παντρεμένος επισης ....κάτι κερδίζεις και κάτι χάνεις.επελεξε λοιπόν τι θες να χασεις και τι θες να κερδίσεις και ας αφήσουμε τις υψηλές θεωρίες περί φινας.στο κάτω κάτω όλοι έχουμε wifi στα σπίτια μας που κυκλοφορούμε μέσα στην ακτινοβολία και όλα καλα. Συν ένα σωρό άλλα που κάνουμε καθημερινα πολύ χειρότερα της φινας.
Με μια μεγάλη διαφορά ...η φίνα έχει παρενέργειες και το ξέρεις.προφανως και εχει.στο λέει άλλωστε γιατί είναι φάρμακο.ποτε δεν είπε κανείς πως είναι ποπκορν.
Αναρωτηθητε πόσα άλλα πράγματα καθημερινά ΔΕΝ μας προειδοποιούν...και το κυριότερο ...δεν σου δίνουν επιλογή να τα πάρεις η όχι.
Μπορώ να γράφω ώρες αλλά δεν έχει νοημα.καλη τύχη σε όλους μας και εύχομαι ολόψυχα τα προβλήματα μας να περιοριστούν στην φίνα και στην τριχόπτωση.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

MariosOik

Active Member
Τελευταίο και κλεινει από μέρους μου το πολυσυζητημένο θέμα ΦΙΝΑ.
Κανείς μα κανείς σε αυτόν τον κόσμο μην περιμένει λύσεις χωρίς να πληρωσει κάποιο τιμημα.βλεπε παρενέργειες σχετικά με την φίνα.
Και φυσικά σε όλους τους τομείς την ζωής.ειναι η φύση που λέει πως κάθε ενέργεια έχει σαν αποκολουθο την παρενέργεια.θεμελιωδης αρχή της φυσικής: δραση-αντιδραση κλπ.
Κοινός δεν τα έχεις ποτέ όλα.
Για να μην έχεις παρενέργειες δεν κάνεις ενεργειες και πορευεσαι με την κατάσταση που έχεις επιλεξει.
Πχ θες γάμο θα λουστεις τα του γάμου.θες εργενηλικη θα λουστεις τα του εργενηλικιου.και μην μου πει κανείς πως το να είσαι εργένης είναι και γαμω κλπ....η το να είσαι παντρεμένος επισης ....κάτι κερδίζεις και κάτι χάνεις.επελεξε λοιπόν τι θες να χασεις και τι θες να κερδίσεις και ας αφήσουμε τις υψηλές θεωρίες περί φινας.στο κάτω κάτω όλοι έχουμε wifi στα σπίτια μας που κυκλοφορούμε μέσα στην ακτινοβολία και όλα καλα. Συν ένα σωρό άλλα που κάνουμε καθημερινα πολύ χειρότερα της φινας.
Με μια μεγάλη διαφορά ...η φίνα έχει παρενέργειες και το ξέρεις.προφανως και εχει.στο λέει άλλωστε γιατί είναι φάρμακο.ποτε δεν είπε κανείς πως είναι ποπκορν.
Αναρωτηθητε πόσα άλλα πράγματα καθημερινά ΔΕΝ μας προειδοποιούν...και το κυριότερο ...δεν σου δίνουν επιλογή να τα πάρεις η όχι.
Μπορώ να γράφω ώρες αλλά δεν έχει νοημα.καλη τύχη σε όλους μας και εύχομαι ολόψυχα τα προβλήματα μας να περιοριστούν στην φίνα και στην τριχόπτωση.
Πάρα πολύ σωστή η τοποθέτησή σου, όμως η φίνα είναι σίγουρο ότι σε περιορίζει από τα μεγάλα nw αν υπάρχουν συγγενείς 6-7...? Αναγκαστικά ανεβάζεις και κάποια στιγμή πας ντούτα, πράγμα που αν χρειαστεί είμαι διατεθειμένος να ρισκάρω. Οι παρενέργειες στον ψυχολογικό τομέα που δημιουργεί η αραίωση και η φαλάκρα είναι πολύ μεγαλύτερες από αυτές της φιναστερίδης.
 

hairlosscursed

Well-Known Member
Μάριε τίποτα δεν είναι σίγουρο.μην ψάχνεις εγγύησης γιατί κάθε οργανισμός είναι μοναδικος.ουτε η ντουτα εγγυάται τίποτα αλλιώς θα μιλάγαμε για το φάρμακο που λύνει το πρόβλημα.
Βάλε το ζυγι σου δεν προς τα που γέρνει και κάνε τις επιλογές σου και να είσαι έτοιμος να τις υποστηρίξεις.
Δηλαδή η' μπαίνεις στα φάρμακα κλπ με ενδεχόμενο τις γνωστές παρενέργειες και αμφίβολα αποτελέσματα η' μένεις ως έχει και ζεις την πραγματικότητά σου.
Διάλεξε πια είναι πιο επικίνδυνη και πιο επώδυνη.
 

MariosOik

Active Member
Έχω επιλέξει τον δρόμο των φαρμάκων και όπου βγει με γνώμονα να κάνω τουλάχιστον αξιοπρεπείς μμ
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Αγαπητέ φίλε σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου και συγγνώμη για την αργοπορημένη μου απάντηση. Θετικό που δίνεις και εσύ feedaback μιας και ειμαστε απο του πλέον παλαιούς χρήστες με αρκετά χρόνια θεραπείας στο παλμαρέ μας. Για μένα η αποτίμηση ηταν θετική και σε συνδυασμό με την μμ μου με βρίσκει στα 38 μου, ενώ χάνω μαλλιά απο τα 22, σε σημείο με full head of hair και πραγματικά χαίρομαι που δεν καράφλιασα. Ας ελπίσουμε παρενέργεια μην βγάλει στο μακρύ μέλλον γιατί με το χαπι αυτό θα μείνουμε χαλαρά για άλλα 50 χρόνια, δεν περιμένω άλλη θεραπεία.

Κατ αρχήν τα θερμά μου συγχαρητήρια στον φίλο dance και τις ευχές για υγεία και τύχη στο νέο μέλος.
Με την σειρά μου και εγώ ύστερα από 4.5 χρόνια διακοπής φινας λόγω τεκνοποιησης καθαρά για λόγους ασφαλείας και όντας 14ετης χρήστης ξαναρχίζω κανονικά το γνωστό big3 για να διατηρήσουμε τα κεκτημένα.
Βέβαια στα 40 δεν περιμένω θαύματα από την φινα αλλά ότι δώσει αν δώσει θα είναι σίγουρα κάτι καλύτερο.σημερα ότι έχω είναι από μμ και φινα.ευτυχως παρενέργειες ποτέ δεν μου έδωσε και σήμερα έχω 2 παιδακια.παλαιοτερα ήλπιζα πως όταν θα είμαι 40 θα είχε βγει κάτι πολύ καλύτερο αλλά διαψεύστηκα.
Οπότε συνεχίζω όπως ξερω.
Θα σας έχω update για να δούμε αν τελικά η φίνα λειτουργεί και στα 40.
 

nine

Active Member
Δυστηχως ετσι ειναι. και εγω πιστευω η φινα θα ειναι γνωστη για πολλα χρονια ακομα τουλαχιστον 50. οσο περνανε τα χρονια γινεται και πιο γνωστη απο κλινικες και τους γιατρους εφοσον βελτιωθηκαν και οι μεταμοσχευσεις που δεν ειχαμε τοσο καλα αποτελεσματα πριν 15 χρονια σε μμ και σε συνδιασμο με φινα κανει θαυματα. Η καλυτερη θεραπεια ειναι η προληψη της τριχοπτωσης και αυτο κανει η φινα ασχετα με τις παρενεργειες. Θεωρω στην γενια μας αδυνατο να βγει φαρμακο/θεραπεια που να βγαλει μαλλι με full πυκνοτητα σε τελειως αδεια περιοχη, κατι που δεν κανει ουτε η φινα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

hairlosscursed

Well-Known Member
Πρέπει επιτέλους εκτός από τις παρενέργειες που δίνει η φίνα και η κάθε φίνα να λάβουμε πιο σοβαρά τι παρενέργειες δίνει η ΤΡΙΧΌΠΤΩΣΗ από μόνη της καθώς οι παρενέργειες που δίνει ποικίλουν από άνθρωπο σε άνθρωπο.σας διαβεβαιω δίνει πολύ χειρότερες.καποια περίοδο πριν μπω σε αυτά τα τριπακια και χωρίς να παίρνω απολύτως ΤΙΠΟΤΑ γιατί πολύ απλά δεν γνώριζα είχα συμπτώματα άρρωστου ανθρώπου.βαρια κατάθλιψη κλπ.οσο για λίμπιντο μην συζητήσω.απλα το εργαλείο δεν υπήρχε.δεν μπορούσα να φάω και κοιμόμουν 14 ώρες την ημέρα ή 2-4 ώρες την ημέρα.μονιμη κόπωση και θολή οραση.
Για αυτό δεν λαμβάνω ιδιαίτερα σοβαρά υπερβολές που ακούγονται για αυτό το φάρμακο.δεν λέω πως δεν έχει παρενέργειες.φυσικα και έχει.αλλα ας αναρωτηθούμε επιτελούς τι δίνει χειρότερες παρενέργειες;;;η τριχόπτωση που σαπίζει την ψυχολογία και αλλοιώνει την προσωπικότητα η η κάθε φίνα;;;
 

Dim10

Active Member
Λογικο καθε ανθρωπος που παιρνει φινα να υποστηριζει την επιλογη του οπως και καθε ανθρωπος που δεν παιρνει επισης.
Ειναι διλλημα και ρισκο οντως , ειτε λογω ψυχολογιας ειτε λογω πραγματικων παρενεργειων.

Εφ οσον ακομα δεν εχει βγει κατι , για πολλους λογους , το φαρμακο αυτο καλα θα κρατει αφου ειναι οτι πιο δυνατο υπαρχει και σε μερικους αποτελεσματικο.

Παρολλα αυτα μονο κ μονο που υπαρχει απο δεκάδες γιατρους διαφορων ειδικοτητων επωνυμα αναρτημενες αποψεις , για μεταφιναστεριδικο συνδρομο φρεναρει πολλους και αυτοματα το κανει αναξιοπιστο και επικίνδυνο ακομα και σε αποτελεσματα " full head of hair ".
 
Τελευταία επεξεργασία:

MariosOik

Active Member
Πρέπει επιτέλους εκτός από τις παρενέργειες που δίνει η φίνα και η κάθε φίνα να λάβουμε πιο σοβαρά τι παρενέργειες δίνει η ΤΡΙΧΌΠΤΩΣΗ από μόνη της καθώς οι παρενέργειες που δίνει ποικίλουν από άνθρωπο σε άνθρωπο.σας διαβεβαιω δίνει πολύ χειρότερες.καποια περίοδο πριν μπω σε αυτά τα τριπακια και χωρίς να παίρνω απολύτως ΤΙΠΟΤΑ γιατί πολύ απλά δεν γνώριζα είχα συμπτώματα άρρωστου ανθρώπου.βαρια κατάθλιψη κλπ.οσο για λίμπιντο μην συζητήσω.απλα το εργαλείο δεν υπήρχε.δεν μπορούσα να φάω και κοιμόμουν 14 ώρες την ημέρα ή 2-4 ώρες την ημέρα.μονιμη κόπωση και θολή οραση.
Για αυτό δεν λαμβάνω ιδιαίτερα σοβαρά υπερβολές που ακούγονται για αυτό το φάρμακο.δεν λέω πως δεν έχει παρενέργειες.φυσικα και έχει.αλλα ας αναρωτηθούμε επιτελούς τι δίνει χειρότερες παρενέργειες;;;η τριχόπτωση που σαπίζει την ψυχολογία και αλλοιώνει την προσωπικότητα η η κάθε φίνα;;;
Επιτέλους...!
 
Μπλουζα