To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

pithikas

Well-Known Member
Εγω θα ελεγα στον φιλο να μη παρει καν φιναστεριδη γιατι πολυ απλα δεν εχει ακομα τουλαχιστον εμφανες προβλημα.
Ακομα και ΑΑ να μην εχει καποιος, μετα τα 30 σπανια να εχει το μαλλι που ειχε στα 20.Εαν αυτο επιδιωκεις δυσκολο να σε βοηθησει η φιναστεριδη. Υπαρχει και το ενδεχομενο αν αποφασισεις καποια στιγμη να την κοψεις λογω παρενεργειων, να σου φυγουν μαλλια που δε θα επρεπε να πεσουν λογω της επιδρασης της διαδικασιας που η ουσια επιφερει, στους ανδρογονους υποδοχεις. Εσυ ξερεις καλυτερα...
Η Ε1 και Ε2 και d2 ειναι ακομα υποθεσεις που δεν εχουν αποδειχτει κλινικα Γιωργο. Μπορει να εχεις σπουδασει, αλλα το να επιλεγεις ερευνες για να βγαλεις συμπερασμα δεν ειναι και σωστο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gkast

Active Member
Εγω θα ελεγα στον φιλο να μη παρει καν φιναστεριδη γιατι πολυ απλα δεν εχει ακομα τουλαχιστον εμφανες προβλημα.
Ακομα και ΑΑ να μην εχει καποιος, μετα τα 30 σπανια να εχει το μαλλι που ειχε στα 20.Εαν αυτο επιδιωκεις δυσκολο να σε βοηθησει η φιναστεριδη. Υπαρχει και το ενδεχομενο αν αποφασισεις καποια στιγμη να την κοψεις λογω παρενεργειων, να σου φυγουν μαλλια που δε θα επρεπε να πεσουν λογω της επιδρασης της διαδικασιας που η ουσια επιφερει, στους ανδρογονους υποδοχεις. Εσυ ξερεις καλυτερα...
Η Ε1 και Ε2 και d2 ειναι ακομα υποθεσεις που δεν εχουν αποδειχτει κλινικα Γιωργο. Μπορει να εχεις σπουδασει, αλλα το να επιλεγεις ερευνες για να βγαλεις συμπερασμα δεν ειναι και σωστο.
Θα συμφωνήσω με τα λεγόμενα σου μιας και έπαιρνα φίνα για μια πενταετία
 
Εγω θα ελεγα στον φιλο να μη παρει καν φιναστεριδη γιατι πολυ απλα δεν εχει ακομα τουλαχιστον εμφανες προβλημα.
Ακομα και ΑΑ να μην εχει καποιος, μετα τα 30 σπανια να εχει το μαλλι που ειχε στα 20.Εαν αυτο επιδιωκεις δυσκολο να σε βοηθησει η φιναστεριδη. Υπαρχει και το ενδεχομενο αν αποφασισεις καποια στιγμη να την κοψεις λογω παρενεργειων, να σου φυγουν μαλλια που δε θα επρεπε να πεσουν λογω της επιδρασης της διαδικασιας που η ουσια επιφερει, στους ανδρογονους υποδοχεις. Εσυ ξερεις καλυτερα...
Η Ε1 και Ε2 και d2 ειναι ακομα υποθεσεις που δεν εχουν αποδειχτει κλινικα Γιωργο. Μπορει να εχεις σπουδασει, αλλα το να επιλεγεις ερευνες για να βγαλεις συμπερασμα δεν ειναι και σωστο.
Η κατάσταση φιλε pithikas είναι Πολύ στάσιμη στο χώρο της αντιμετώπισης της τριχόπτωσης.

Διότι βλέπεις μεγάλες Εταιρείες ασχολούνται ακόμη με τη Βιοτινη κ το zn.

Πάλι καλά που το shen min έχει και 4 pgd2blockers και 1 pge2agonist.
Αλλά εχει κ 4 COXblockers, που σημαίνει πάλι τα μπέρδεψαν.

Πάντως το Μέλλον είναι η Θεωρεία Cotsarelis.

Αρκεί να βγουν γρήγορα στο εμπόριο οι blockers κ agonist οι κατάλληλοι για καθε είδος τριχόπτωσης.

Οι κλινικές έρευνες κοστίζουν ακριβά (18.000ευρω) για 40 άτομα.
Στα Φορουμ πάντως βγαίνουν σπουδαία αποτελέσματα, που είναι μίνι κλινικές έρευνες.
 
Προτεινε καναν proteasome inhibitor, Γιωργο.
Αυτό το εχω ψάξει,

υπάρχει ζωικό προϊόν (εκχυλισμα) που είναι proteasome inhibitor, αλλά είναι πανάκριβο 300-500 ευρω το κιλό απο Κίνα.

Το θέμα είναι οτι δουλεύει μονο για οσους έχουν τριχόπτωση λόγω υψηλής Ε2 (και προδιάθεση για θυρεοειδή).

Και δεν αξιζει τον κόπο γιατί, υπάρχουν άλλα φυτικά προϊόντα που είναι ποιο ισχυρά, κ δουλεύουν ως pge2agonist, φυσικά κ στην υψηλή Ε2.
 

Drake

New Member
Έχω καιρό να γράψω αλλά ήμουν εκτός...τα συμπτώματα τελικά έχουν υποχωρήσει...και το πουλάκι δουλεύει ρολόι...η τριχοπτωση εχει σταματήσει κατά 80-90%....
Αυτό με τα Ε1 και Ε2 θα το δοκιμάσω να δω τι παίζει...
Και θα δώσω ένα 3 μηνο στην φινα να δω τι γίνεται
 
Έχω καιρό να γράψω αλλά ήμουν εκτός...τα συμπτώματα τελικά έχουν υποχωρήσει...και το πουλάκι δουλεύει ρολόι...η τριχοπτωση εχει σταματήσει κατά 80-90%....
Αυτό με τα Ε1 και Ε2 θα το δοκιμάσω να δω τι παίζει...
Και θα δώσω ένα 3 μηνο στην φινα να δω τι γίνεται
Πάρε Σταφυλαιλεο βρώσιμο, herbstore, ρυθμίζει τα της αυξημένης Ε1.(μια κουταλιά της σούπας τη βδομάδα)
 

Panos12

New Member
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?


Πόση ποσότητα έλαβες; Πάντως, να σου μάσει το μόριο σε μία μέρα, δεν το έχω ακούσει συχνά.
Μείωσε την ποσότητα, αν πηρες πολύ και κάνε υπομονή. Σε λίγο καιρό θα αρχίσεις να ξαναβλέπεις τον παλιό εαυτό σου (επειδή ο οργανισμός μπαίνει σε προσαρμογή).


Πάρα πολύ ωραία. Πάρα πολύ φυσιολογικό να μικρύνει το πέος σου !. Οσο πιο πολύ συνεχίσεις τη χρήση του φαρμάκου τόσο πιο "καλά" θα τα πας.

Αύριο το πρωί νηστικός στις 8.30 κατευθύνσου στο πλησιέστερο ενδοκρινολογικό εργαστήριο και πες τους πως θες να κάνεις τις εξής εξετάσεις


Καλησπέρα σας...είμαι πρώην χρήστης φινας και την διέκοψα απότομα...είναι κακό πρώτον;δεύτερον επδ νομίζω είστε γιατρός μπορείτε να μου στείλετε ένα σμσ; είμαι πολύ άσχημα ψυχολογικά και βλέπω οτι ίσως μπορείτε να βοηθήσει...
 

Socratis

Active Member
Παντως παιδια ειναι καλυτερο να το παρεις απο το να εισαι χαλια καθε μερα λογο τους μαλλιου σου.
Οκ λεει σε ριχνει ψυχολογικα ,πεφτεις ,μπορει να εχεις προβληματα στην στυση κτλ.Πως νιωθει ενας ανθρωπος που καθε μερα ξυπναει και βλεπει 100 τριχες να πεφτουν και να γεμιζει τρυπες το κεφαλι του?Να καραφλιαζει τελειως μερα με την μερα?Τουλαχιστον λες ,εκανα οτι καλυτερο μπορουσα να τις κρατησω τις ρημαδες τις τριχες και απλα σου φευγει ολο αυτο το ανγχος κτλ ,γιατι πραγματικα δεν μπορεις να κανεις και κατι παραπανω.
Οποτε για εμενα αν καποιον τον πειραζει τοσο πολυ που του πεφτουν τα μαλλια να παρει φινα ,γιατι τα ψυχολογικα που θα εχει απο το μαλλι του ειναι χειροτερα .
 
Παντως παιδια ειναι καλυτερο να το παρεις απο το να εισαι χαλια καθε μερα λογο τους μαλλιου σου.
Οκ λεει σε ριχνει ψυχολογικα ,πεφτεις ,μπορει να εχεις προβληματα στην στυση κτλ.Πως νιωθει ενας ανθρωπος που καθε μερα ξυπναει και βλεπει 100 τριχες να πεφτουν και να γεμιζει τρυπες το κεφαλι του?Να καραφλιαζει τελειως μερα με την μερα?Τουλαχιστον λες ,εκανα οτι καλυτερο μπορουσα να τις κρατησω τις ρημαδες τις τριχες και απλα σου φευγει ολο αυτο το ανγχος κτλ ,γιατι πραγματικα δεν μπορεις να κανεις και κατι παραπανω.
Οποτε για εμενα αν καποιον τον πειραζει τοσο πολυ που του πεφτουν τα μαλλια να παρει φινα ,γιατι τα ψυχολογικα που θα εχει απο το μαλλι του ειναι χειροτερα .
Δεν ειναι ετσι ακριβως Σωκρατη,

για να παρει καποιος Φινα πρεπει να μετρησει την DHT και να την βρει αυξημενη.

Αλλιως αν η DHT ειναι σε κανονικα επιπεδα,
τοτε θα ειναι αυξημενη η Οιστρονη ή η Εστραδιολη.

Οποτε τοτε ενας DHT blocker δεν χρειαζεται (και δημιουργει κ side effects)
αλλα χρειαζεται ενας Ε1 ή Ε2 blocker,
μαζι με pgd2 blockers.
 

Socratis

Active Member
Γενικά λέω. Οποίο φάρμακο και να είναι. Αν είσαι χάλια επειδή σου πέφτουν τα μαλλιά καλό να πάρεις το ρίσκο γιατί δεν θα σου μείνει τίποτα μετα και θα είσαι ψυχολογικά χάλια όχι μόνο από το φάρμακο αλλά γενικά
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

danceworld_2001

Well-Known Member
Μετά απο χρήση φίνας απο το 2005 χωρίς sides θα έλεγα και με σημαντική επιτυχία διατήρησης των μαλλιών σε Β και Γ ζώνη, μπορώ να πω δίνοντας και το feedback μου πως συνεχίζω κανονικά, τεκνοποίησα τον Οκτώβριο όντας σε χρήση φίνας, γεννήσαμε τον γιόκα πριν 1 βδομάδα και όλα τέλεια!!! Ήταν κάπως ατύχημα η σύλληψη και έγινε με το 1 στα 1, ρώτησα πόσους γιατρούς και γυναικολόγους κτλ γιατί σκέφτηκα μήπως έχω θέμα, όλοι με διαβεβαίωσαν πως δεν συντρέχει τίποτα για το παιδί, οι γιατροί συστήνουν διακοπή της φίνας για λόγους γονιμότητας, αλλά προφανώς σε εμένα δεν ισχύει... σας χαιρετώ όλους, λόγω χρόνου δεν γράφω πολύ αλλά σας παρακολουθώ!!
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Μακάρι να συνεχίσει έτσι και να λαμβάνω την ωφέλεια μόνο χωρίς ζημιά γιατί πάντα κρατάω μια πισινή σε μακροπρόθεσμη βαση.
 

hairlosscursed

Well-Known Member
Κατ αρχήν τα θερμά μου συγχαρητήρια στον φίλο dance και τις ευχές για υγεία και τύχη στο νέο μέλος.
Με την σειρά μου και εγώ ύστερα από 4.5 χρόνια διακοπής φινας λόγω τεκνοποιησης καθαρά για λόγους ασφαλείας και όντας 14ετης χρήστης ξαναρχίζω κανονικά το γνωστό big3 για να διατηρήσουμε τα κεκτημένα.
Βέβαια στα 40 δεν περιμένω θαύματα από την φινα αλλά ότι δώσει αν δώσει θα είναι σίγουρα κάτι καλύτερο.σημερα ότι έχω είναι από μμ και φινα.ευτυχως παρενέργειες ποτέ δεν μου έδωσε και σήμερα έχω 2 παιδακια.παλαιοτερα ήλπιζα πως όταν θα είμαι 40 θα είχε βγει κάτι πολύ καλύτερο αλλά διαψεύστηκα.
Οπότε συνεχίζω όπως ξερω.
Θα σας έχω update για να δούμε αν τελικά η φίνα λειτουργεί και στα 40.
 

leas

Well-Known Member
Κατ αρχήν τα θερμά μου συγχαρητήρια στον φίλο dance και τις ευχές για υγεία και τύχη στο νέο μέλος.
Με την σειρά μου και εγώ ύστερα από 4.5 χρόνια διακοπής φινας λόγω τεκνοποιησης καθαρά για λόγους ασφαλείας και όντας 14ετης χρήστης ξαναρχίζω κανονικά το γνωστό big3 για να διατηρήσουμε τα κεκτημένα.
Βέβαια στα 40 δεν περιμένω θαύματα από την φινα αλλά ότι δώσει αν δώσει θα είναι σίγουρα κάτι καλύτερο.σημερα ότι έχω είναι από μμ και φινα.ευτυχως παρενέργειες ποτέ δεν μου έδωσε και σήμερα έχω 2 παιδακια.παλαιοτερα ήλπιζα πως όταν θα είμαι 40 θα είχε βγει κάτι πολύ καλύτερο αλλά διαψεύστηκα.
Οπότε συνεχίζω όπως ξερω.
Θα σας έχω update για να δούμε αν τελικά η φίνα λειτουργεί και στα 40.

φιλε hairlosscursed μιας και τοσα χρονια χρηστης του φαρμακου και καθως δεν σου εχει βγαλει παρενεργεις οπως και αναφερεις .. Στο θεμα διατηρησης σε εχει κρατησει σε ενα ικανοποιητικο επιπεδο.,δλδ τι νοργουντ εχεις φτασει χωρις να λογαριασεις την μμ .,και καποιες παραπανω πληροφοριες ,,δλδ μπηκες σταδιακα στο φαρμακο αυτο,κανεις εξετασεις συχνα και ειχε συμβουλευτει καποιον ενδοκρινολογο..μοσα mg παιρνεις την μερα...??
 

hairlosscursed

Well-Known Member
Κατ αρχήν καλώς ή κακώς δεν έχω συμβουλευτει ποτέ κανέναν για το propecia.
Είναι αδύνατον να γνωρίζω σε τι Norwood είμαι χωρίς την μμ.
Εγώ αυτό που έβλεπα ήταν ένα πιο υγιές κεφάλι, χοντρή τρίχα και γενικά καλύτερη πυκνοτητα.
Τώρα για το come back ξεκίνησα 0.25 για 2 εβδομάδες και θα το αυξάνω μέχρι το 1mg.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nine

Active Member
με τα 4.5 χρονια διακοπης εχασες αρκετο εδαφος;

Γενικα το εχω απορια υπαρχει καποιος 50αρης+ στο φορουμ που να σταματησε την φινα 45-50 και μετα εως τα 60+ να μην προχωρησε η αραιωση και το norwood παρα πολυ. Δηλαδη να μην εγινε μεγαλο norwood οπως θα γινονταν αν δεν επερνε φινα απο 25 εως 45-50. Νομιζω καποια στιγμη σταθεροποιείται η τριχοπτωση δηλαδη το περισσοτερο εδαφος θα το χασουμε μεχρι τα 40. Οπως και γραφουν και αρκετοι εδω μεσα αν εχεις μαλλια μεχρι τα 40 με ελαχιστα ανοιχτους κροταφους μετα δυσκολα να κανεις μεγαλη καραφλα. Βεβαια αυτο ισχυει σε περιπτωσεις που δεν επερναν φινα. :p
 
Μπλουζα