The curious case of Oreo

oreo

Well-Known Member
Εγώ πάντως που βλέπω τα βιντεάκια και των τριών, δε βλέπω διάφορες στη φυσικότητα της hairline. Πιστεύω πιο πολύ παίζει ρόλο το πάχος της μαμάς τρίχας για τη φυσικότητα. Αυτή δηλαδή που έχουν πιο λεπτό μαλλί φαίνεται πιο καλά. Μπορεί να κάνω κ λάθος αλλά στα μάτια μου δε διακρίνω διαφορές καλλιτεχνικής φύσεως των γιατρών
Μα μόνο που έχουν διαφορετικό στυλ σχεδιασμού της hairline και των peak, αυτό αυτόματα τους διαχωρίζει καλλιτεχνικά. Το πάχος της τρίχας όντως είναι η διαφορά του φυσικού με το αφύσικο , όταν το δεις. Το θέμα είναι, οτι αν όντως είναι 1 μετ τα αποτελέσματα που ανεβάζουν στο youtube (προφανώς και θα είναι τα top) τότε μιλάμε για καλλιτέχνες.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

oreo

Well-Known Member
Μακάρι να είχαν όλοι εδώ μέσα το "πρόβλημα" σου φίλε oreo..Τι να πουν και άλλοι με DUPES-BUPES, περιορισμένες δότριες που δεν φτάνουν να καλύψουν το πρόβλημα τους, μεγάλα norwood, επιθετικές μορφές αραιωσης σε μικρές ηλικίες, με λεπτές τρίχες κτλπ....Θα βλέπουν την περίπτωση σου και θα γελάνε.. :p
Για να κρατηθεί το μαλλί στο κεφάλι, το dna έκανε τρίπλες σαν τον Χατζηπαναγή, για να αποφύγει τα κακώς κείμενα του γενεαλογικού δένδρου. Άλλοι δεν θα ασχολούνταν ίσως, εγώ ευτυχώς βρήκα πριν χρόνια το φορουμ και με έσωσε στο "παρα πέντε καρδιά μου" (είχα επισκεφτεί advanced). Παρά το μικρό και ίσως για κάποιους μη πρόβλημα, έκατσα διάβασα , ασχολήθηκα και δεν πήρα βιαστικές αποφάσεις. Βέβαια αν και έχω μαλλί αρκετό , δεν έχω πολύ μυαλό και εξισορροπούνται οι καταστάσεις.
 

Marios1982

Well-Known Member
Μα μόνο που έχουν διαφορετικό στυλ σχεδιασμού της hairline και των peak, αυτό αυτόματα τους διαχωρίζει καλλιτεχνικά. Το πάχος της τρίχας όντως είναι η διαφορά του φυσικού με το αφύσικο , όταν το δεις. Το θέμα είναι, οτι αν όντως είναι 1 μετ τα αποτελέσματα που ανεβάζουν στο youtube (προφανώς και θα είναι τα top) τότε μιλάμε για καλλιτέχνες.
Μα ο σχεδιασμός δε γίνεται σε συμφωνία με τον ασθενή;
 

Marios1982

Well-Known Member
Προσωπικά φίλε Μάριε, πολύ λίγους γιατρούς βλέπω να εφαρμόζουν όλα αυτά που πρέπει ώστε να φαίνεται φυσική μια χερλαιν και να δένει με τα υπόλοιπα μαλλιά αρμονικά, και να μην κάνει μπαμ από το χιλιόμετρο ότι κάποιος έκανε ΜΜ.
Τα "ριγαρισμένα" χερλαιν είναι συχνό φαινόμενο..
Στην προσπάθεια πολλές φορές να κάνουν πυκνή χερλαιν την μετατρέπουν σε "ριγαρισμένη" και αφύσικη, και αντίστροφα στην προσπάθεια τους να κάνουν φυσική χερλαιν χάνουν σε πυκνότητα.
Για να επιτευχθεί και η φυσικότητα και η πυκνότητα την ίδια ώρα απαιτούνται ασσυμετρίες στις πρώτες σειρές του transition zone, και η πυκνότητα να αυξάνεται-διαβαθμίζεται καθώς πηγαίνουμε στις πίσω σειρές και στο defined zone.
Ακριβως ακριβως ακριβως. Κ αυτό με το πυκνό hairline που φαίνεται αφύσικο λόγω της υπερβολικής πυκνότητας με χαλάει πολύ! Το θέμα είναι το εξής. Όταν εξηγήσεις την ασυμμετρία και τη διαβάθμιση κλπ. ο γιατρός θα στη βγάλει η θα σε σε γράψει στα ουμπαλα του; Μιλάμε πάντα για τους καλοπληρωμένους τοπ.
 

oreo

Well-Known Member
Μα ο σχεδιασμός δε γίνεται σε συμφωνία με τον ασθενή;
Όπως έχω παρατηρήσει κάποιους γιατρούς που με ενδιέφεραν, το pattern σχεδίασης, είναι σαν την γραφή περίπου, καθένας έχει το στυλ του που αυτόματα το βγάζει στο σχέδιο. Τώρα ο πελάτης με το που δει τον μαρκαδόρο να του φτιάχνει την γραμμή της hairline "χέζεται" απο χαρά, οπότε μένει το λίγο πιο πάνω λίγο πιο κάτω να αποφασιστεί.
 

Marios1982

Well-Known Member
Όπως έχω παρατηρήσει κάποιους γιατρούς που με ενδιέφεραν, το pattern σχεδίασης, είναι σαν την γραφή περίπου, καθένας έχει το στυλ του που αυτόματα το βγάζει στο σχέδιο. Τώρα ο πελάτης με το που δει τον μαρκαδόρο να του φτιάχνει την γραμμή της hairline "χέζεται" απο χαρά, οπότε μένει το λίγο πιο πάνω λίγο πιο κάτω να αποφασιστεί.
Κατάλαβα. Εγώ εκεί που θα επέμενα θα ήταν φυσικότητα hairline βάσει των τεχνικών που αναφέρθηκαν. Έχω λεπτή τρίχα, πιστεύω μπορώ να βγάλω πολύ καλή φυσικότητα. Απλά ελπίζω να με καταλάβει ο Λορέντσο κ να μου βγάλει αυτό που θέλω, με τη βοήθεια του cvial πάντα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δυστυχώς οι πιο πολλοί βλέπουν την ΑΑ σαν το αποτέλεσμα του Α' ημιχρόνου ενός αγώνα (1 μμ). Η ΑΑ είναι αγώνες ομίλων που οι περισσότεροι, αν έχουν πλάνο, διαρκεί 3-4 αγώνες (αν χρειαστεί). Αν επιλέξεις καλό προπονητή (χειρούργο) δεν υπάρχει περίπτωση να χάσεις. Ακόμα και αυτά περί φυσικότητας, ή μιας ατυχίας στην φύτρωση, διορθώνονται εύκολα.
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Το θέμα να σεβαστούν τη δότρια διότι τα λάθη εκεί πολλές φορές είναι μη αναστρέψιμα σε σχέση με τη λήπτρια.
 

seeker

Verified MM member
Δυστυχώς οι πιο πολλοί βλέπουν την ΑΑ σαν το αποτέλεσμα του Α' ημιχρόνου ενός αγώνα (1 μμ). Η ΑΑ είναι αγώνες ομίλων που οι περισσότεροι, αν έχουν πλάνο, διαρκεί 3-4 αγώνες (αν χρειαστεί). Αν επιλέξεις καλό προπονητή (χειρούργο) δεν υπάρχει περίπτωση να χάσεις. Ακόμα και αυτά περί φυσικότητας, ή μιας ατυχίας στην φύτρωση, διορθώνονται εύκολα.
Σωστο στη θεωρια, στην πραξη ομως λιγοι μπορουν να κανουν αυτο το πραγμα καθε λιγα χρονια με τους εμφανισιακους περιορισμους που δημιουργει το πρωτο 2μηνο.

Για εμενα προσωπικα ηταν once in a lifetime ευκαιρια ο τροπος που το εκανα και ενω ξερω οτι χρειαζομαι δευτερη σε 5-10 χρονια για να ολοκληρωθει φτιαχνοντας και το crown, δε θα ξαναεχω πιθανοτατα εκεινο το μοναδικο window of opportunity που μου παρουσιαστηκε περσι.
 

vlafo

Well-Known Member
Όταν είσαι μέχρι nw3 και πιθανόν και 4 υπό προυποθέσεις,μπορείς να το τελειώσεις με τη μία.
Ειδικά αν την προλάβεις στην αρχή την αα και με φίνα μόνο μπορείς να το σώσεις,ούτε καν μμ.
 

montecristo

Well-Known Member
Πέρα από το γεγονός ότι χρειάζεται να μπουν πιο λεπτά τριχοθυλάκια μπροστά, για την φυσικότητα μετράει και πως θα σου διατάξει τα τριχοθυλάκια ο γιατρός, τι ασσυμετρίες θα κάνει ώστε μετά αυτό να αποτυπωθεί στο τελικό αποτέλεσμα. Μερικοί γιατροί τα καταφέρνουν πολύ καλύτερα από άλλους και παράγουν πολύ φυισικά αποτελέσματα ενώ άλλοι παρόλο που τα κάνουν όλα τα άλλα καλά χάνουν σε φυσικότητα, και οτι και να του πεις εσύ αυτός θα κάνει αυτό που ξέρει. Εσύ μπορείς να επέμβεις στο σχήμα, αν και εκεί πολλοί γιατροί τείνουν στα δικά τους..
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Σωστο στη θεωρια, στην πραξη ομως λιγοι μπορουν να κανουν αυτο το πραγμα καθε λιγα χρονια με τους εμφανισιακους περιορισμους που δημιουργει το πρωτο 2μηνο.

Για εμενα προσωπικα ηταν once in a lifetime ευκαιρια ο τροπος που το εκανα και ενω ξερω οτι χρειαζομαι δευτερη σε 5-10 χρονια για να ολοκληρωθει φτιαχνοντας και το crown, δε θα ξαναεχω πιθανοτατα εκεινο το μοναδικο window of opportunity που μου παρουσιαστηκε περσι.

Όλα είναι ένα mind set. Αν θες να κάνεις κάτι καλά και να εξαφανίσεις τον παράγοντα τύχη πρέπει να το δεις σωστά και με την προσήκουσα σοβαρότητα.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Όταν είσαι μέχρι nw3 και πιθανόν και 4 υπό προυποθέσεις,μπορείς να το τελειώσεις με τη μία.
Ειδικά αν την προλάβεις στην αρχή την αα και με φίνα μόνο μπορείς να το σώσεις,ούτε καν μμ.

Αν ξεκινήσεις φίνα στα 20+ (όπως έχω κάνει με τους γιούς μου) και δεν πάσχεις από επιθετική ΑΑ πιθανότατα θα χρειαστείς μόνο τους κροτάφους.
 

vlafo

Well-Known Member
Αν ξεκινήσεις φίνα στα 20+ (όπως έχω κάνει με τους γιούς μου) και δεν πάσχεις από επιθετική ΑΑ πιθανότατα θα χρειαστείς μόνο τους κροτάφους.
Και 30 να είσαι πάλι εκεί θα χρειαστείς μόνο (κροτάφους) με φίνα στο πρόγραμμα.
 
Μπλουζα