Tasos33 Dr.Jose Lorenzo FUE 3051 2nd OPERATION (CROWN) 6-7/6/2023

bobby

Well-Known Member
Καλό είναι αν γίνεται touch να γίνεται για να γίνει ένα καλό σημείο καλύτερο και όχι να διορθώνει αστοχίες.
Ίδωμεν.
Αυτό που πρέπει να καταλάβουνε όλοι είναι ότι ακόμα και να διαλέξουμε τον πιο καλό (για εμάς) γιατρό, να κάνουμε συντηρητική προσέγγιση και όχι «ταρζανιές», να ακολουθήσουμε όλες τις προεγχειρητικές και μετεγχειρητικές οδηγίες ευλαβικά, πάλι η επιτυχία δεν είναι 100% δεδομένη…….για αυτό ας κάνουμε και τον σταυρό μας για την επιτυχία!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tasos33

Well-Known Member
Ενημέρωση με υλικό και στην πρώτη σελίδα ...
Πάει κ ο πέμπτος μήνας , προχωράμε αργά και σταθερά αλλά με έναν προβληματισμό ,αυτόν με την ανομοιόμορφη φυτρωση στο crown και όσο περνάει ο καιρός βλέπω ότι αυτή η κάθετη λωρίδα δεν πρόκειται να ακολουθήσει την εξέλιξη του υπόλοιπου.
IMG_20231111_000421.jpg


Παρακάτω συγκριτικες φωτό 4ου-5ου μήνα.
 

Συνημμένα

  • Screenshot_2023-11-10-23-31-38-388_com.miui.gallery.jpg
    Screenshot_2023-11-10-23-31-38-388_com.miui.gallery.jpg
    638.5 KB · Προβολές: 138
  • Screenshot_2023-11-10-23-31-43-792_com.miui.gallery.jpg
    Screenshot_2023-11-10-23-31-43-792_com.miui.gallery.jpg
    585.8 KB · Προβολές: 133
  • Screenshot_2023-11-10-23-31-34-798_com.miui.gallery.jpg
    Screenshot_2023-11-10-23-31-34-798_com.miui.gallery.jpg
    695.3 KB · Προβολές: 135
  • Screenshot_2023-11-10-23-31-30-781_com.miui.gallery.jpg
    Screenshot_2023-11-10-23-31-30-781_com.miui.gallery.jpg
    711.6 KB · Προβολές: 131
  • IMG_20231111_002819.jpg
    IMG_20231111_002819.jpg
    277.2 KB · Προβολές: 167

bobby

Well-Known Member
Πολύ καλά πας Τάσο! Και εγώ έχω αντίστοιχο θέμα με τον δεξί κρόταφο. Οι ασυμμετρίες στην φυτρωση συμβαίνουν αλλά σύμφωνα με Λορεντζο είναι φυσιολογικές και θα πρέπει να επανακάμψουν αργότερα. Ταμείο στο τέλος (12 μήνες).
 

tasos33

Well-Known Member
Πολύ καλά πας Τάσο! Και εγώ έχω αντίστοιχο θέμα με τον δεξί κρόταφο. Οι ασυμμετρίες στην φυτρωση συμβαίνουν αλλά σύμφωνα με Λορεντζο είναι φυσιολογικές και θα πρέπει να επανακάμψουν αργότερα. Ταμείο στο τέλος (12 μήνες).
Όντως συμβαίνουν, εσένα πιστεύω θα ευθυγραμμιστεί . Στην δική μου περίπτωση οχι
 

bobby

Well-Known Member
Όντως συμβαίνουν, εσένα πιστεύω θα ευθυγραμμιστεί . Στην δική μου περίπτωση οχι
Εγώ είμαι σίγουρος για το ανάποδο καθώς στο κράουν τα πράγματα πάνε αρκετά αργότερα από ότι μπροστά άρα θα δεις βελτίωση σίγουρα. Αλλά σε κάθε περίπτωση στον 5ο μήνα, υπό κανονικές συνθήκες, είμαστε ακόμα στο 40% του αποτελέσματος. Για εμένα αν ο δεξιός κρόταφος ήταν στα περίπου ίδια με το αριστερό αυτό θα εκτιμούσα. τώρα που υστερεί λέω 35%. Έχουμε ακόμα 7 γεμάτους μήνες μέχρι να "σκάσουν" όσα γκραφτ δεν έχουν σκάσει, τα πολύτριχα να εμφανίσουν όλες τις τρίχες τους και οι τρίχες να χοντρύνουν. Εγώ αν ο δεξιός κρόταφος ήταν στα περίπου ίδια με τον αριστερό θα ήμουν ευχαριστημένος με την μέχρι τώρα πορεία, τώρα είμαι λίγο επιφυλακτικός. Πάντως όλοι μου λένε τι έχεις κάνει…… και βέβαια τους λέω!
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Σαν 2 φορες μεταμοσχευμενος το 2012 και 2019 το 40% ειναι πολυ λιγο. Το ποσοστο φυτρωσης ειναι πολυ μεγαλυτερο στον 5 μηνα. με αυτην την λογικη θα περιμενεις τα διπλασια μαλλια θελεις να πεις? Και αν γινει καποια αλλαγη θα ειναι λογο του οτι το μαλλι μακρυνε περισσοτερο.
 

bobby

Well-Known Member
Όλα σχετικα είναι και κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Εγώ διαφορά είδα από τον 4ο στον 5ο αλλά μπροστα τουλάχιστον βλέπω ακόμα να σκάνε και τα πολύτριχα δεν είναι ολοκληρωμένα για αυτό το 40%. Μπροστά έχω βάλει 3001 με 2,7 περίπου λόγο, από αυτά δεν βλέπω ακόμα πάνω από 40%, μινο δεν παιρνω οπότε να είναι μειωμένη φύτρωση? η λεπτή μου τρίχα? ακόμα (εκτός από τον δεξί κρόταφο που όντως υστερεί) δεν μπορώ να βγάλω συμπέρασμα για φύτρωση στα υπόλοιπα. Είναι νωρίς. Ταμείο στο τέλος.
 

TopBoy

Member
Σαν 2 φορες μεταμοσχευμενος το 2012 και 2019 το 40% ειναι πολυ λιγο. Το ποσοστο φυτρωσης ειναι πολυ μεγαλυτερο στον 5 μηνα. με αυτην την λογικη θα περιμενεις τα διπλασια μαλλια θελεις να πεις? Και αν γινει καποια αλλαγη θα ειναι λογο του οτι το μαλλι μακρυνε περισσοτερο.
Και εγώ από οτι έχω δει μέχρι τον 6ο μήνα συνήθως επιτυγχάνεται το μεγαλύτερο ποσοστό της φυτρωσης και αν μέχρι τον 6ο-7ο μήνα υπάρχει μειωμένη φύτρωση σε κάποια σημεία, δυσκολα θα αλλάξει αυτό τους επόμενους μήνες. Απλά το επόμενο διάστημα θα βγουν ολες οι τρίχες των πολυτριχων και θα βελτιωθεί η κάλυψη στα σημεία που ηδη ειχαν βγει οι τριχες..Επίσης σε περιπτώσεις λεπτής τρίχας οι τρίχες φυτρώνουν πιο γρήγορα από οτι έχω δει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Όλα σχετικα είναι και κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Εγώ διαφορά είδα από τον 4ο στον 5ο αλλά μπροστα τουλάχιστον βλέπω ακόμα να σκάνε και τα πολύτριχα δεν είναι ολοκληρωμένα για αυτό το 40%. Μπροστά έχω βάλει 3001 με 2,7 περίπου λόγο, από αυτά δεν βλέπω ακόμα πάνω από 40%, μινο δεν παιρνω οπότε να είναι μειωμένη φύτρωση? η λεπτή μου τρίχα? ακόμα (εκτός από τον δεξί κρόταφο που όντως υστερεί) δεν μπορώ να βγάλω συμπέρασμα για φύτρωση στα υπόλοιπα. Είναι νωρίς. Ταμείο στο τέλος.
Μπροστά έβαλες 3000 και crown 620? Μια μμ έκανες σωστά bobby?
 

dlazaros

Well-Known Member
Ενημέρωση με υλικό και στην πρώτη σελίδα ...
Πάει κ ο πέμπτος μήνας , προχωράμε αργά και σταθερά αλλά με έναν προβληματισμό ,αυτόν με την ανομοιόμορφη φυτρωση στο crown και όσο περνάει ο καιρός βλέπω ότι αυτή η κάθετη λωρίδα δεν πρόκειται να ακολουθήσει την εξέλιξη του υπόλοιπου.

Παρακάτω συγκριτικες φωτό 4ου-5ου μήνα.
Πολύ καλά πάει. Να σου πω οτι σου πηγαίνει καλύτερα το πιο κοντό σε σχήμα προσώπου σε συνδυασμό με τα γένια αλλά είναι προσωπική προτίμηση. Το crown το εχω κάνει μια φορά έτσι κατα λάθος σε κούρεμα καθώς ο κουρέας δεν κατάλαβε πως πήγαινε η σβούρα και πήγε ανάποδα μέχρι την μέση και μετά το κατάλαβε και πήγε κανονικά και είχα μια γραμμή για ενα μήνα. Θα το δείς πως θα εξελιχθεί αλλά δεν βλέπω να έχει θέμα. Την καλημέρα μου.

υγ. έτσι κάπως το είχε κάνει, φαίνεται λίγο. Όταν μάκρυναν 1 πόντο "λύγιζαν" ξανά και έκαναν την σβούρα πάλι.
PXL_20220425_091516950.MP.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tasos33

Well-Known Member
Πολύ καλά πάει. Να σου πω οτι σου πηγαίνει καλύτερα το πιο κοντό σε σχήμα προσώπου σε συνδυασμό με τα γένια αλλά είναι προσωπική προτίμηση. Το crown το εχω κάνει μια φορά έτσι κατα λάθος σε κούρεμα καθώς ο κουρέας δεν κατάλαβε πως πήγαινε η σβούρα και πήγε ανάποδα μέχρι την μέση και μετά το κατάλαβε και πήγε κανονικά και είχα μια γραμμή για ενα μήνα. Θα το δείς πως θα εξελιχθεί αλλά δεν βλέπω να έχει θέμα. Την καλημέρα μου.

υγ. έτσι κάπως το είχε κάνει, φαίνεται λίγο. Όταν μάκρυναν 1 πόντο "λύγιζαν" ξανά και έκαναν την σβούρα πάλι.
Προβολή συνημμένου 60890
Λάζαρε θα συμφωνήσω με το κοντό ,τα γύρω τα παίρνω συχνά , τα είχα αφήσει 15 Χιλ να δω πως είναι η δοτρια. Έχει επανέλθει ήδη η ταξη
 

tasos33

Well-Known Member
Καλώς ήρθε το επτάμηνο λοιπόν και καλησπέρα σε όλους, με υγεία, καλές γιορτές, πολλα μελομακάρονα και ατίθασα graft .Με το κλείσιμο των πρώτων έξι μηνών της 2ης ΜΜ ήρθε η ώρα για μια πρώτη εκτίμηση για το που βρισκόμαστε και που βαδίζουμε( αβέβαιο το μέλλον). Η εκτίμηση θα χωριστεί σε τρείς τομείς Α. δότρια Β. crown Γ. hairline και φυσικά με πλήρη αυστηρότητα και αποκαλυπτικότητα .

ΔΟΤΡΙΑ. Η προβληματική μου δότρια( κυρίως λόγο retro) μετά από ένα strip της κακιάς ώρας 750graft το 2008 και 2 fue των 6150graft παραμένει σε πολλή καλή κατάσταση ακόμα και σε μήκος κάτω του ενός 1cm , αυτό που χτυπάει στην πίσω πλευρά είναι η τομή όπου τα graft που τοποθετήθηκαν σε αυτή έχουν πιο έντονο μαύρο χρώμα(ακόμα) από τα υπόλοιπα, σε μήκος 1,5cm περίπου δε φαίνεται τίποτα. Αν τα πλαινά μου δεν είχαν γκριζάρει η συνολική εικόνα θα ήταν εξαιρετικά ομοιόμορφη.

CROWN. Στο crown τοποθετήθηκαν σχεδόν όλα τα 3τριχα ,4τριχα κτλ , επομένως θα αργήσει το αποτέλεσμα να έρθει, το βασικό πρόβλημα εξαρχής ήταν, είναι και θα είναι η λωρίδα με την χαμηλή φύτρωση . Όπως φαίνεται και στην συγκριτική φωτό η διαφορά από το πεντάμηνο στο εξάμηνο είναι αμελητέα και εκτιμώ πως το κενό δε θα ακολουθήσει το υπόλοιπο crown όπως παρατηρώ και από την μικροκάμερα, αφού δεν δείχνει στο σημείο να έρχονται νέα graft σε ικανοποιητικό βαθμό και πλέον το έχω πάρει απόφαση πως θα έχω ένα ωραίο κενό και θα χρειαστεί αποκατάσταση. Ευελπιστώ να κλείσει όσο το δυνατόν περισσότερο ώστε να μη σπαταλήσουμε πολλά graft.

HAIRLINE. Ενώ στο crown η κατάσταση είναι πιο ξεκάθαρη, στην hairline και στην υπόλοιπη επιφάνεια της 1ης ΜΜ είναι λίγο πιο πολύπλοκα. Στην 2ΜΜ ενισχύσαμε με 700 graft,σύμφωνα με το γιατρό, 800 σύμφωνα με τα click από το ποντίκι του laptop, όλη την 1η ΜΜ με την δεξιά πλευρά να έχει λάβει τα περισσότερα για να χτενίζονται από τα δεξιά προς τα αριστερά και να έχω ωραία φράντζα. Έτσι λοιπόν στην hairline τοποθετήθηκαν αρκετά μονότριχα στην πρώτη γραμμή για να βελτιώσουμε το κακό transizione zone της 1ης ΜΜ και το βελτιώσαμε.
Η εικόνα που έχει σήμερα το μπροστινό μέρος του κεφαλιού σε συνθήκες σκιάς η χαμηλού φωτισμού βλέποντας κάποιος το κεφάλι από μπροστά η από πάνω είναι άκρως ικανοποιητική για 6 μηνο σύμφωνα και με τα σχόλια των γύρω μου. Εγώ βέβαια έχω άλλα μάτια γι αυτό τον λόγο τις κλασσικές φωτό που ως ένα βαθμό ωραιοποιούν τα φώτα και το flash(1η σελίδα) ακολουθούν κάποιες κοντινές κάτω από το φώτα του μπάνιου(σε αυτό το post) για να αποκαλύψουν αυτό που βλέπω καθημερινά στα ασανσέρ(hard rock) και σε διάφορους εσωτερικούς χώρους με κανονικό φωτισμό , μια see through εικόνα σε όλο το εύρος της μπροστινής επιφάνειας, σε μία επιφάνεια όπου έχουν τοποθετηθεί συνολικά 4000!! graft με τα 750 της 2ης ΜΜ να έρχονται??? και αυτή η εικόνα φυσικά δε μου αρέσει καθόλου. Η κατάσταση τους επόμενους μήνες θα βελτιωθεί αλλά το ζητούμενο είναι αν θα φτάσει εκεί που πρέπει.
 

Συνημμένα

  • 1702146063409.jpg
    1702146063409.jpg
    662.1 KB · Προβολές: 120
  • 1702146063418.jpg
    1702146063418.jpg
    693.5 KB · Προβολές: 114
  • 1702146063426.jpg
    1702146063426.jpg
    899.4 KB · Προβολές: 122
  • 1702146063434.jpg
    1702146063434.jpg
    620 KB · Προβολές: 113
  • 1702146063444.jpg
    1702146063444.jpg
    578.5 KB · Προβολές: 125

Harris_G

Well-Known Member
Το πισω θα ρολάρει αλλά θέλω να μιλησω για το μπροστά. Μετά και το touch-up δεν υπάρχουν δικαιολογίες. Πρέπει να είναι μπετόν αρμέ και με φως και με ημίφως και με Χριστουγεννιάτικα φωτάκια και με το Άγιο Φως.
 

TopBoy

Member
Γενικά έχει αλλαξει πολυ η εικόνα σου σε σχέση με το πριν. Όμως ακόμα υπάρχει το πρόβλημα με τη φύτρωση στο crown εντός του κόκκινου σχήματος αλλά και με τη hairline να υστερεί πολύ ακόμα και να φαινεται see through μετά από 2 επεμβάσεις και με τόσα grafts που έβαλες με τη δεύτερη ενίσχυση δεν θα έπρεπε να δειχνει έτσι στο 7μηνο, που συνήθως μέχρι τον 7ο μήνα ολοκληρώνεται η φύτρωση τουλάχιστον μπροστά...
 

tasos33

Well-Known Member
Γενικά έχει αλλαξει πολυ η εικόνα σου σε σχέση με το πριν. Όμως ακόμα υπάρχει το πρόβλημα με τη φύτρωση στο crown εντός του κόκκινου σχήματος αλλά και με τη hairline να υστερεί πολύ ακόμα και να φαινεται see through μετά από 2 επεμβάσεις και με τόσα grafts που έβαλες με τη δεύτερη ενίσχυση δεν θα έπρεπε να δειχνει έτσι στο 7μηνο, που συνήθως μέχρι τον 7ο μήνα ολοκληρώνεται η φύτρωση τουλάχιστον μπροστά...
Δεν είναι 7 μηνό είναι 6μηνο.
 

tasos33

Well-Known Member
Το πισω θα ρολάρει αλλά θέλω να μιλησω για το μπροστά. Μετά και το touch-up δεν υπάρχουν δικαιολογίες. Πρέπει να είναι μπετόν αρμέ και με φως και με ημίφως και με Χριστουγεννιάτικα φωτάκια και με το Άγιο Φως.
Πιστεύω το Πάσχα ,ελέω ονομαστικής εορτής, το Άγιο Φως θα μας φωτίσει....σε πυκνοτητα
 

Harris_G

Well-Known Member
Έλα για να σε φτιάξω... Πασίγνωστος Μαδριλένος Ιατρός με εντυπωσιακά βιντεάκια.. αποτέλεσμα 6μιση μηνών..
 

Συνημμένα

  • madrid.png
    madrid.png
    2.5 MB · Προβολές: 115

tasos33

Well-Known Member
Έλα για να σε φτιάξω... Πασίγνωστος Μαδριλένος Ιατρός με εντυπωσιακά βιντεάκια.. αποτέλεσμα 6μιση μηνών.
Έλα για να σε φτιάξω... Πασίγνωστος Μαδριλένος Ιατρός με εντυπωσιακά βιντεάκια.. αποτέλεσμα 6μιση μηνών..
Είναι πολλοί οι πασίγνωστοι μαντριλενοι.
 
Μπλουζα