Tελικά τι συμβαίνει με την φιναστερίδη?

tsilas

New Member
Αρχιζουμε τα του κοβιντ πάλι με τους επιστήμονες αντιεμβολίαστες - μοναχικούς καβαλάρηδες. Δεν εχει σημασια τι θα πει ενας γιατρος, αλλα αν εχει μελετηθει η ουσια. Το συγκεκριμενο φαρμακο εχει μελετηθει πολυ και ειναι αρχαιο πλεον.

Παω για 2 χρονια χρήσης και εγω σιγα σιγα. Δεν ειμαι ικανοποιημένος απο το αποτέλεσμα, αλλα οσον αφορα τις παρενέργειες δεν υπαρχει καμία. Νερωμένο σπέρμα τον πρωτο μήνα μονο; Ουτε καν που θυμαμαι. Μονο αυτό.

Ξυπναω σχεδον καθε μέρα κάγκελο με morning wood και την περιόδο που καταναλώνω φίνα η σεξουαλική διάθεση και η λειτουργία γενικά έχει βελτιωθει σε σύγκριση με την περιοδο προ φινας. Δεν το ρίχνω στο φάρμακο, αλλα θα μπορούσα.
Όταν λες δεν είσαι ικανοποιημένος;
Μεγάλωσε η αραίωση ;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dim d

Well-Known Member
Παραθετω τα εξης του άρθρου....."Προληπτικά ο υπογοναδικός μεσήλικας που υποβάλλεται σε HRT , ενδέχεται να λάβει ακετυλοσαλυκιλικό οξύ (ασπιρίνη) και ιχθυέλαια Ω3 (DHA/EPA) ως αντιπηκτικά μέσα, αναστολέας αρωματάσης (αναστροζόλη) και φιναστερίδη (αναστολέας 5α ρεδουκτάσης) για τις αλληλεπιδράσεις της διυδροξυτεστοστερόνης (DHT) στο τριχωτό μαλλιών και τον προστατικό αδένα.
Βέβαια, η χρήση της τελευταίας θα εξασθενήσει τη γενετήσια ορμή και ενδέχεται να επιφέρει μελαγχολία, αφού η DHT αποτελεί ένα ισχυρό ανδρογόνο με αντικαταθλιπτικές ιδιότητες για το μεσήλικα άνδρα.

Κάθε νόμισμα έχει δύο όψεις- από τη μια η κατάχρηση έχει τις συνέπειες της, από την άλλη οι χαμηλές υπογοναδικές τιμές ως αποτέλεσμα της χρόνια κατάχρησης έχουν κι εκείνες τις επιπτώσεις της.
Αυξημένη ποσότητα τεστοστερόνης, επιφέρει ελάττωση της λιποπρωτεΐνης υψηλής πυκνότητας που δρα καρδιοπροστατευτικά στο αρτηριακό ενδοθήλιο.

Σε αυτό εμπλέκεται η αναγόμενη DHT, ανδρογόνο ισχυρότερο πέντε φορές της τεστοστερόνης....
Πραγματικά δεν έχω επαρκείς γνώσεις του θέματος αλλά καταλαβαίνω ότι δεν πας όπως στο περίπτερο να πάρεις τσίχλα

Παντως εγω που παιρνω σκετη ντουντα σχεδον 3 χρονια ηδη, πρπ 3/4 χαπακια ανα βδομαδα, εχω τρομερη ορεξη και ορμη, κανω 6/7 προπονηση, τρωω καλα. Εχω εξαιρετικες εξετασεις και πολυ υψηλες τεστο. Dht δεν εχω μετρησει. Αλλα μπορω να πω οτι στα 32 μου δεν ειχα ποτε τοση επιθυμια. Το θεμα ειναι οτι για πολλους ανδρες απο τα 30 ηδη η κακη ζωη, τσιγαρο, υπνο, διατροφη και ειδικα λιπος σππλαχνικο φερνουν υπογοναδισμο και δεν εχει καθολου να κανει με καποια αγωγη. Οντως η dht ειναι ορμονη που βοηθα στην διαθεση αλλα ξανα για μενα, κι με πολυ ζορικη περιοδο, η διαθεση μου ειναι εξαιρετικη.

Πολυ καλα ενημερωμενος ειναι ο Τουλιατος σε θεματα ανδρολογικα.
 

Stradlin

Member
Ας αφήσω και γω το στόρυ μου με φίνα/ντούτα:
Τοπική φίνα με μινοξ για 1 χρόνο. Δούλεψε αλλά βαρέθηκα τη λαδίλα και μετά ξεκίνησα propecia γυρνώντας σύντομα σε proscar για να μην πληρώνω αέρα κοπανιστό. Στο μισό χρόνο περίπου το γύρισα σε ντούτα γιατί δεν είδα βελτίωση αν και η τριχόπτωση πάγωσε. Έμεινα στη ντούτα (2 avodart τη βδομαδα) γιατί είδα με έκπληξη διαφορά στο δέρμα του προσώπου (όχι ότι είχα πρόβλημα αλλά το έκανε ακόμη καλύτερο). Πέρυσι το καλοκαίρι (2 χρόνια χρήσης) άρχισα να βλέπω άσπρες τρίχες να μαυρίζουν. Σήμερα μετά από σχεδόν 3 χρόνια ντούτα συνεχίζω να βλέπω άσπρες τρίχες να μαυρίζουν αλλά για πρώτη φορά επιτέλους βλέπω και τάσεις πύκνωσης. Σε όλη αυτή τη διαδρομή σοβαρή παρενέργεια καμία. Με το σοβαρή εννοώ κάτι που να με κάνει να πάω σε γιατρό ή να επηρεάσει την καθημερινότητά μου. Ίσως λίγο αραιωμένο σπέρμα στην αρχή της φίνας αλλά ακόμη και αυτό αν δεν το ήξερα από πριν μάλλον δεν θα το πρόσεχα. Αυξομειώσεις στη σεξουαλική διάθεση ναι, αλλά αυτές είναι τόσο ψυχοεξαρτώμενες που δε θα βιαζόμουν να τις αποδόσω στο ένα ή το άλλο φάρμακο. Στην αρχή της φίνας πχ. ήμουν κάγκελο κάθε πρωί. Ήταν και αρχή Άνοιξης όμως...
Ήμουν και είμαι κατά της κατανάλωσης φαρμάκων εκτός αν δε γίνεται αλλιώς. Ήμουν πολύ επιφυλακτικός για φίνα και (ακόμη περισσότερο) για ντούτα, αλλά τώρα στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα. Αν τα είχα ξεκινήσει τον καιρό που πρωτοασχολήθηκα με την τριχόπτωση (γύρω στο 2017) μπορεί και να μην χρειαζόμουν τόπικ σήμερα. Αλλά το τι διαβάζαμε εδώ τότε για βυζιά που στάζουν και δεν ξεφουσκώνουν δε λέγεται. Τότε αναρωτιώμουν αν μπορεί να είναι αλήθεια, τώρα τα θυμάμαι και γελάω. και τα γράφω όλα αυτά για να μη χάσει χρόνο κάποιος άλλος όπως έχασα εγώ κρίσιμα χρόνια τότε.
 

Vdupa

Well-Known Member
Όταν λες δεν είσαι ικανοποιημένος;
Μεγάλωσε η αραίωση ;
Νομιζω με φινα ειχα το πιο επιθετικο ροκανισμα hairline ever. Ο λoρενζο που ειπε οτι η δοτρια εχει βελτιωθει. Αλλα γενικα στην ληπτρια θα ηθελα περισσοτερα πραγματα. Μιλαω για 5mg/w.
 

LoverBoy

Well-Known Member
Σε εμένα 7-8 μήνες που λαμβάνω Φίνα έχω δει βελτίωση στην τρίχα και πύκνωση στο crown παίρνω περίπου 1 mg ημερησίως και βάζω μίνο πλέον κάθε βράδυ.......!Εφόσον έχω δει κάποια διαφορά απο την Φίνα πράγμα που σημαίνει ότι δούλεψε επάνω μου πιστεύετε ότι καλό θα ήταν να μείνω εδώ?ή να το γυρίσω σε ντούτα καθώς ακούω ότι κάθετε καλύτερα στον οργανισμό χωρίς παρενέργειες?
 

Vdupa

Well-Known Member
Ας αφήσω και γω το στόρυ μου με φίνα/ντούτα:
Τοπική φίνα με μινοξ για 1 χρόνο. Δούλεψε αλλά βαρέθηκα τη λαδίλα και μετά ξεκίνησα propecia γυρνώντας σύντομα σε proscar για να μην πληρώνω αέρα κοπανιστό. Στο μισό χρόνο περίπου το γύρισα σε ντούτα γιατί δεν είδα βελτίωση αν και η τριχόπτωση πάγωσε. Έμεινα στη ντούτα (2 avodart τη βδομαδα) γιατί είδα με έκπληξη διαφορά στο δέρμα του προσώπου (όχι ότι είχα πρόβλημα αλλά το έκανε ακόμη καλύτερο). Πέρυσι το καλοκαίρι (2 χρόνια χρήσης) άρχισα να βλέπω άσπρες τρίχες να μαυρίζουν. Σήμερα μετά από σχεδόν 3 χρόνια ντούτα συνεχίζω να βλέπω άσπρες τρίχες να μαυρίζουν αλλά για πρώτη φορά επιτέλους βλέπω και τάσεις πύκνωσης. Σε όλη αυτή τη διαδρομή σοβαρή παρενέργεια καμία. Με το σοβαρή εννοώ κάτι που να με κάνει να πάω σε γιατρό ή να επηρεάσει την καθημερινότητά μου. Ίσως λίγο αραιωμένο σπέρμα στην αρχή της φίνας αλλά ακόμη και αυτό αν δεν το ήξερα από πριν μάλλον δεν θα το πρόσεχα. Αυξομειώσεις στη σεξουαλική διάθεση ναι, αλλά αυτές είναι τόσο ψυχοεξαρτώμενες που δε θα βιαζόμουν να τις αποδόσω στο ένα ή το άλλο φάρμακο. Στην αρχή της φίνας πχ. ήμουν κάγκελο κάθε πρωί. Ήταν και αρχή Άνοιξης όμως...
Ήμουν και είμαι κατά της κατανάλωσης φαρμάκων εκτός αν δε γίνεται αλλιώς. Ήμουν πολύ επιφυλακτικός για φίνα και (ακόμη περισσότερο) για ντούτα, αλλά τώρα στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα. Αν τα είχα ξεκινήσει τον καιρό που πρωτοασχολήθηκα με την τριχόπτωση (γύρω στο 2017) μπορεί και να μην χρειαζόμουν τόπικ σήμερα. Αλλά το τι διαβάζαμε εδώ τότε για βυζιά που στάζουν και δεν ξεφουσκώνουν δε λέγεται. Τότε αναρωτιώμουν αν μπορεί να είναι αλήθεια, τώρα τα θυμάμαι και γελάω. και τα γράφω όλα αυτά για να μη χάσει χρόνο κάποιος άλλος όπως έχασα εγώ κρίσιμα χρόνια τότε.
φιλε Stradlin, μπορεις να εξηγησεις τι εννοεις με την αλλαγη στο δερμα και το άσπρες σε μαυρες (εννοεις χνουδια που έγιναν μαυρες ή ασρπες λογω ηλικιας έγιναν μαυρες; )
 

kollaps

Member
Παντως εγω που παιρνω σκετη ντουντα σχεδον 3 χρονια ηδη, πρπ 3/4 χαπακια ανα βδομαδα, εχω τρομερη ορεξη και ορμη, κανω 6/7 προπονηση, τρωω καλα. Εχω εξαιρετικες εξετασεις και πολυ υψηλες τεστο. Dht δεν εχω μετρησει. Αλλα μπορω να πω οτι στα 32 μου δεν ειχα ποτε τοση επιθυμια. Το θεμα ειναι οτι για πολλους ανδρες απο τα 30 ηδη η κακη ζωη, τσιγαρο, υπνο, διατροφη και ειδικα λιπος σππλαχνικο φερνουν υπογοναδισμο και δεν εχει καθολου να κανει με καποια αγωγη. Οντως η dht ειναι ορμονη που βοηθα στην διαθεση αλλα ξανα για μενα, κι με πολυ ζορικη περιοδο, η διαθεση μου ειναι εξαιρετικη.

Πολυ καλα ενημερωμενος ειναι ο Τουλιατος σε θεματα ανδρολογικα.
Τι αποτελέσματα είχες με duta μέρα παρά μέρα; Είδες και δυνάμωμα/επανέκφυση ή απλά συντήρηση;
 

tsilas

New Member
Σε εμένα 7-8 μήνες που λαμβάνω Φίνα έχω δει βελτίωση στην τρίχα και πύκνωση στο crown παίρνω περίπου 1 mg ημερησίως και βάζω μίνο πλέον κάθε βράδυ.......!Εφόσον έχω δει κάποια διαφορά απο την Φίνα πράγμα που σημαίνει ότι δούλεψε επάνω μου πιστεύετε ότι καλό θα ήταν να μείνω εδώ?ή να το γυρίσω σε ντούτα καθώς ακούω ότι κάθετε καλύτερα στον οργανισμό χωρίς παρενέργειες?
Σου είναι εύκολο να μας δείξεις φωτογραφίες πριν και μετά φίνα ;
 

LoverBoy

Well-Known Member
Σου είναι εύκολο να μας δείξεις φωτογραφίες πριν και μετά φίνα ;
Δυστυχώς η αλήθεια είναι ότι δεν έβγαλα φώτο πρίν Φίνα αλλά πρίν εκεί πίσω υπήρχαν μερικές μόνο αδύναμες τρίχες διάφανες ούτε που φσινόντουσαν και το αντιλαμβάνομαι πλέον καθώς έχει σχηματισετί πάλι κορυφή(στρόβυλος).Αραιό μεν αλλά πλέον φαίνεται μαλλί!
 

Stradlin

Member
φιλε Stradlin, μπορεις να εξηγησεις τι εννοεις με την αλλαγη στο δερμα και το άσπρες σε μαυρες (εννοεις χνουδια που έγιναν μαυρες ή ασρπες λογω ηλικιας έγιναν μαυρες; )
Είχα πάντα καλό δέρμα αλλά τώρα είναι σα να γύρισε ο χρόνος πίσω στο πρόσωπο. Δηλαδή ακόμη πιο λείο και ελαστικό. Και μιλάμε ούτε καν σαπούνι ψαγμένο δεν χρησιμοποιώ ούτε τίποτα. Δεν το περίμενα και ακόμη αναρωτιέμαι αλλά πέρα από ντούτα δεν έχω αλλάξει κάτι τα τελευταία χρόνια άρα...
Μιλάω για κανονικές χοντρές άσπρες τρίχες λόγω ηλικίας που ξεκίνησαν να μαυρίζουν. Αυτό ήταν άλλη έκπληξη. Δες κουλή φάση: Τρίχα σε σταθερό μήκος (άρα resting phase?) ξεκινά να μαυρίζει από τη ρίζα χωρίς να μεγαλώνει σε μήκος και το μαύρισμα προχωρά μέχρι την άκρη! Σήμερα βρήκα και άλλη τέτοια, στο hairline βέβαια γιατί μέσα στα μαλλιά δεν μπορώ να ψάξω τέτοιες λεπτομέρειες. Αν μάλιστα συνδυαστεί αυτό με τη θεωρία που λέει ότι οι τρίχες ασπρίζουν αποβάλοντας μελανοκύτταρα γιατί τα τελευταία είναι ευάλωτα στις ανταγωνιστικές της τρίχας ουσίες (χοντρικά το λέω, ένας γιατρός είναι ευπρόσδεκτος να το αναλύσει όπως και το φαινόμενο του μαυρίσματος) τότε δείχνει την "ανάσα" που παίρνουν οι τρίχες ερήμην της DHT. Ο φίλος Λάζαρος (δεν θυμάμαι το όνομα να τον ταγκάρω) είχε πει ότι η ντούτα του μαύρισε και αυτού τα μαλλιά αλλά μόνο για ένα χρόνο. Ίσως και σε μένα να σβήσει το φαινόμενο αυτό στο χρόνο - θα το παρακολουθώ.
 

FreeThinker

Well-Known Member
Εφόσον έχω δει κάποια διαφορά απο την Φίνα πράγμα που σημαίνει ότι δούλεψε επάνω μου πιστεύετε ότι καλό θα ήταν να μείνω εδώ?ή να το γυρίσω σε ντούτα καθώς ακούω ότι κάθετε καλύτερα στον οργανισμό χωρίς παρενέργειες?
Τώρα είναι δυνατόν να κάνεις τέτοιες ερωτήσεις και απλουστεύσεις επειδή "ακούς" κάτι? Η ντουταστερίδη έχει πιο έντονες και συχνές παρενέργειες από τη φιναστερίδη, αυτό είναι αποδεδειγμένο από όλες τις μελέτες που έχουν γίνει και γι αυτό δεν έχει πάρει ακόμα έγκριση. Δεν λέω ότι είναι επικίνδυνη, αλλά μην τα λέμε και ανάποδα.

Το ότι έκατσε καλά στο λάζαρο πχ που είχε και θέμα με υπερπλασία προστάτη και είναι 50 χρονών δεν έχει καμία σχέση με τη δική σου περίπτωση. Για τον μέσο άνθρωπο η ντουταστερίδη είναι λιγότερο ανεκτή από την φιναστερίδη σε θέματα παρενεργειών.

Αν αρχίσουμε και αναπαράγουμε τέτοιες λάθος πληροφορίες μετά θα έχουν όντως πάτημα να μας τη λένε κάτι ιατροί-youtubers
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

LoverBoy

Well-Known Member
Τώρα είναι δυνατόν να κάνεις τέτοιες απλουστεύσεις επειδή "ακούς" κάτι? Η ντουταστερίδη έχει πιο έντονες και συχνές παρενέργειες από τη φιναστερίδη, αυτό είναι αποδεδειγμένο από όλες τις μελέτες που έχουν γίνει και γι αυτό δεν έχει πάρει ακόμα έγκριση. Δεν λέω ότι είναι επικίνδυνη, αλλά μην τα λέμε και ανάποδα.

Το ότι έκατσε καλά στο λάζαρο πχ που είχε και θέμα με υπερπλασία προστάτη και είναι 50 χρονών δεν έχει καμία σχέση με τη δική σου περίπτωση. Για τον μέσο άνθρωπο η φιναστερίδη είναι πιο ανεκτή από την ντουταστερίδη σε θέματα παρενεργειών.

Αν αρχίσουμε και αναπαράγουμε τέτοιες λάθος πληροφορίες μετά θα έχουν όντως πάτημα να μας τη λένε κάτι ιατροί-youtubers
Αδερφέ δεν το έχω ψάξει το θέμα και ίσως έχεις δίκιο για αυτό τον λόγο έκανα την ερώτηση!Στην τελική εμένα προς το παρόν δείχνει ότι δουλεύει η φίνα.....Είδωμεν! :)
 

thatcher

Active Member
Παντως εγω που παιρνω σκετη ντουντα σχεδον 3 χρονια ηδη, πρπ 3/4 χαπακια ανα βδομαδα, εχω τρομερη ορεξη και ορμη, κανω 6/7 προπονηση, τρωω καλα. Εχω εξαιρετικες εξετασεις και πολυ υψηλες τεστο. Dht δεν εχω μετρησει. Αλλα μπορω να πω οτι στα 32 μου δεν ειχα ποτε τοση επιθυμια. Το θεμα ειναι οτι για πολλους ανδρες απο τα 30 ηδη η κακη ζωη, τσιγαρο, υπνο, διατροφη και ειδικα λιπος σππλαχνικο φερνουν υπογοναδισμο και δεν εχει καθολου να κανει με καποια αγωγη. Οντως η dht ειναι ορμονη που βοηθα στην διαθεση αλλα ξανα για μενα, κι με πολυ ζορικη περιοδο, η διαθεση μου ειναι εξαιρετικη.

Πολυ καλα ενημερωμενος ειναι ο Τουλιατος σε θεματα ανδρολογικα.
Αποτελέσματα vs fina εσύ είχες Dim? Ή σταθεροποιηση?
 

Nikos81

New Member
Κι εγώ παίρνω πλέον 3 μήνες φίνα και οδεύω στον τέταρτο. Η διαφορά πάρα πολύ μεγάλη. Η τρίχα είναι πιο χοντρή, έχει πύκνωση σε σημεία που ήταν αραιά και το μαλλί έχει πλέον σταματήσει να λαδώνει και να φαίνεται ταλαιπωρημένο συνεχώς. Δεν περίμενα τέτοιο αποτέλεσμα τόσο γρήγορα. Παίρνω 1,25 mg την ημέρα.
Από παρενέργειες, τίποτα. Σεξουαλικά καμία διαφορά. Σε αιματολογικές για ήπαρ κλπ καμία διαφορά επίσης.
 

WalzBlue

New Member
τι εξετάσεις πρέπει να κάνει κανείς πριν λάβει φιναστερίδη?

να προτιμησω χάπι ή τοπικη?

αν κάποιος ειχε θεμα με γυναικομαστια (ασχετα απο το χαπι) πως πρέπει να κινηθει?
 

dlazaros

Well-Known Member
Καλησπέρα ..μπορεί η φιναστεριδη να επηρεάσει το σχήμα τους πέους πχ κάμψη η ότι διποτε τέτοιο ;;
Απο την εμπειρία μου οχι, ούτε με την ντούτα. Απο όσο ξέρω τίποτα δεν μπορεί να δημιουργήσει στράβωμα του πέους ακόμα και εαν το παρκάρεις για μια ζωή αριστερά αυτό θα μένει ίσιο. Μόνο εκ γεννητής και απο ένα σύνδρομο μετά τα 40 σπάνιο. Η ταμσουλοσίνη απο την άλλη και η μινοξιδίλη (ιδιαιτερα το χάπι) επειδή είναι μυοχαλαρωτικά έχουν την επίδραση οτι είναι μεγαλύτερο το πέος σε χαλάρωση, σχεδόν το διπλό. Δεν είναι πρόβλημα, απλά να το ξέρεις.
 

Quarantine

Active Member
Απο την εμπειρία μου οχι, ούτε με την ντούτα. Απο όσο ξέρω τίποτα δεν μπορεί να δημιουργήσει στράβωμα του πέους ακόμα και εαν το παρκάρεις για μια ζωή αριστερά αυτό θα μένει ίσιο. Μόνο εκ γεννητής και απο ένα σύνδρομο μετά τα 40 σπάνιο. Η ταμσουλοσίνη απο την άλλη και η μινοξιδίλη (ιδιαιτερα το χάπι) επειδή είναι μυοχαλαρωτικά έχουν την επίδραση οτι είναι μεγαλύτερο το πέος σε χαλάρωση, σχεδόν το διπλό. Δεν είναι πρόβλημα, απλά να το ξέρεις.
Δλδ η μινοξιδιλη ακόμα και η τοπική μπορεί να χαλαρώσει το πέος?
Καλά για φίνα και ντούτα έχουν πει ακόμα και για σμίκρυνση πέους σαν παρενέργεια.
 
Μπλουζα