Tελικά τι συμβαίνει με την φιναστερίδη?

LoverBoy

Well-Known Member
Μήπως να μην ανοίγουμε 500 νήματα για το ίδιο πράγμα;
Σε αυτό που λες δεν έχεις άδικο αλλά πολλά νέα μέλη που θα μπούν στο Φόρουμ μπορεί να μη γνωρίζουν τον τρόπο που λειτουργεί οπότε είναι λογικό να συμβαίνει....Στην τελική κάνουμε και refresh μνήμης!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tsskrss

New Member
Καλησπερα σας! Σχετκα με την φιναστεριδη για το 2024 θελει συνταγογραφηση το proscar σε καψουλες 1mg? η γενικοτερα το proscar αν θελει συνταγογραφηση? και αν ειναι γνωριζουμε κανενα φαρμακειο στα βορεια προαστια που να το δινει χωρις συνταγογραφηση? ευχαριστω εκ των προτερων!
 

LoverBoy

Well-Known Member
Καλησπερα σας! Σχετκα με την φιναστεριδη για το 2024 θελει συνταγογραφηση το proscar σε καψουλες 1mg? η γενικοτερα το proscar αν θελει συνταγογραφηση? και αν ειναι γνωριζουμε κανενα φαρμακειο στα βορεια προαστια που να το δινει χωρις συνταγογραφηση? ευχαριστω εκ των προτερων!
Όχι φίλε μου δεν θέλει συνταγή!5 ευρώ περίπου απο το Φαρμακείο και το όνειρο ανήκει σε όλους!!!!
 

kollaps

Member
Καλησπερα σας! Σχετκα με την φιναστεριδη για το 2024 θελει συνταγογραφηση το proscar σε καψουλες 1mg? η γενικοτερα το proscar αν θελει συνταγογραφηση? και αν ειναι γνωριζουμε κανενα φαρμακειο στα βορεια προαστια που να το δινει χωρις συνταγογραφηση? ευχαριστω εκ των προτερων!
Όχι δεν θέλει συνταγογράφηση. Κάποια φαρμακεία έχουν το 1mg έτοιμο και δε χρειάζεται καν παραγγελία (π.χ. είχα πάρει παλιότερα από εδώ https://www.xo.gr/profile/profile-907475659/el/). Καλύτερα κάνε και μερικά τηλέφωνα σε φαρμακεία και ρώτα τους και τιμή να δεις από που σε συμφέρει καλύτερα να πάρεις.
 

Quarantine

Active Member
Μεγάλο θέμα το ψυχολογικά στον συγκεκριμένο χάπι.
Γενικά τα νεύρα μου τελευταία δεν είναι και στα καλύτερα τους και όταν πίνω καφέ έχω τέτοια υπερένταση όσο δεν φαντάζεστε.
Κοπέλα δεν έχω τώρα και όταν πάω να την κάνω λάστιχο δεν μπορώ με τίποτα να....... καταλαβαίνετε λογο υπερέντασης και τρέμουλου από τον καφέ.
Πάντως από ότι θυμάμαι η Σουηδία και η Αγγλία το έχουν απαγορεύσει το χάπι λόγο παρενεργειών?
 
Τελευταία επεξεργασία:

dlazaros

Well-Known Member
Μεγάλο θέμα το ψυχολογικά στον συγκεκριμένο χάπι.
Γενικά τα νεύρα μου τελευταία δεν είναι και στα καλύτερα τους και όταν πίνω καφέ έχω τέτοια υπερένταση όσο δεν φαντάζεστε.
Κοπέλα δεν έχω τώρα και όταν πάω να την κάνω λάστιχο δεν μπορώ με τίποτα να....... καταλαβαίνετε λογο υπερέντασης και τρέμουλου από τον καφέ.
Πάντως από ότι θυμάμαι η Σουηδία και η Αγγλία το έχουν απαγορεύσει το χάπι λόγο παρενεργειών?
Πολλοί το προσπερνάνε εύκολα το ψυχολογικό και ακόμα περισσότερο δεν αναζητούν τον λόγο που συμβαίνει ανα τακτά διαστήματα. Εαν το γνωρίζεις τότε απλά επαναλαμβάνομαι για τους άλλους: η φιναστερίδη σε αντίθεση με την ντουταστερίδη είναι πολύ μικρό μόριο και απορροφάται εύκολα απο τον οργανισμό και για αυτό τον λόγο "ξεγλυστράει" απο το φράγμα του εγκεφάλου και μειώνει τα νευροστειροειδή. Εαν εσυ αναπληρώνεις γρήγορα τότε δεν νιώθεις κάτι αλλά εαν "καθυστερήσει" η αναπλήρωση τότε έχεις συμπτώματα καταθλιπτικά και θέλει μεγάλη προσοχή και για αυτό τα διεγερτικά όπως καφές, τσάι, τσιγάρα και αναψυκτικά με καφείνη κλπ επιδεινώνουν την κατάσταση. Είναι ο βασικός λόγος που πήγα στην ντουταστερίδη και δεν ξανακοιτάω πίσω.
 

Gianney

Well-Known Member
Μεγάλο θέμα το ψυχολογικά στον συγκεκριμένο χάπι.
Γενικά τα νεύρα μου τελευταία δεν είναι και στα καλύτερα τους και όταν πίνω καφέ έχω τέτοια υπερένταση όσο δεν φαντάζεστε.
Κοπέλα δεν έχω τώρα και όταν πάω να την κάνω λάστιχο δεν μπορώ με τίποτα να....... καταλαβαίνετε λογο υπερέντασης και τρέμουλου από τον καφέ.
Πάντως από ότι θυμάμαι η Σουηδία και η Αγγλία το έχουν απαγορεύσει το χάπι λόγο παρενεργειών?
Αλήθεια Σουηδία και αγγλικά απαγορεύτηκε; @Anastasakis Hair Clinic γιατρέ μήπως γνωρίζεις;
 

JimKan1

Well-Known Member

Kostas97

Well-Known Member
Απλως εκει οπως λεει και Τζιμ ειναι με συνταγογραφηση, οπως αλλωστε και αλλα φαρμακα.
Δες αντιβιοτικα.
 

Quarantine

Active Member
Ρε φιλε ειπε καποιος μια μαλακια και την πιστεψες; Προφανως και ειναι διαθεσιμη σε ολους με συνταγογραφηση
Εσύ φαντάζομαι την ρουφας και από την μύτη,τι και αν δεν σου κάνει κούκου και το βυζί έχει κρεμάσει σαν 80νταρας.......το μαλλί να είναι καλά χαχαχαχα
 

Quarantine

Active Member
Αλήθεια Σουηδία και αγγλικά απαγορεύτηκε; @Anastasakis Hair Clinic γιατρέ μήπως γνωρίζεις;
Εσύ τώρα περιμένεις αντικειμενική άποψη από γιατρό που κάνει εμφυτεύσεις?
Εννοείται πως θα πάει με την πελατεία εφόσων έχει πολύ κασερακι η υπόθεση καράφλα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Πάντως εγώ προσωπικά δεν το φιλοσοφώ πλέον τόσο ρε μάγκες. Παίρνω κανονικά το κομματι που μου αναλογεί ημερησίως και προχωράω. Θα υπάρξουν μέρες που δε θέλω να δω ούτε την Angela White και άλλες που θα σπάσει το 8-2 της Μπάγερν επι της Μπαρτσα με δίδυμο Χρυσά Ροπα και Σοφία Μουτίδου ως Σέντερ φορ. Θα υπάρξουν μέρες καλές και μέρες κακές, So what, ανθρώπινο είναι. Το μόνο που με ανησυχει και δε θυμάμαι να έχω πριν χρόνια είναι να χάνομαι τόσο πολύ στις σκέψεις μου. Δεν το χρεώνω στη φίνα , ίσως να είναι ένα κομματάκι της ενήλικης ζωής που τώρα ανακαλύπτω, αλλα είναι στιγμές που δεν δύναμαι να επικοινωνήσω με κανέναν. Όπως και να έχει η φινα κάνει τη δουλειά της και μας κρατάει ζωντανούς τους θύλακες. Ας την αφήσουμε στην ησυχία της χωρις εσωτερικές υπέρ αναλύσεις και ας ελέγξουμε τα κομμάτια που εξαρτούνται από εμάς ( έρευνα αγοράς, αποταμίευση χρημάτων, εύρεση κατάλληλου γιατρού και κατάστρωση του πλάνου που επιθυμούμε για το κεφάλι μας ) με ηρεμία χωρίς να ανησυχούμε αν στο αυριανό ξύπνημα λειπουν 100 τρίχες.
 

kollaps

Member
Και Αμερική που ήμουν με συνταγή ήταν όπως ΟΛΑ τα φάρμακα.. και Βέλγιο το ίδιο…
Αμερική μπορείς να πάρεις συνταγή από online doctor και μετά το παραγγέλνεις από διάφορες εταιρείες που στα στέλνουν σπίτι σου. Ούτε επίσκεψη σε γιατρό χρειάζεται, ούτε φαρμακείο.
 

Kostas97

Well-Known Member
Εσύ τώρα περιμένεις αντικειμενική άποψη από γιατρό που κάνει εμφυτεύσεις?
Εννοείται πως θα πάει με την πελατεία εφόσων έχει πολύ κασερακι η υπόθεση καράφλα.
Βέβαια όπως έχει δείξει η ιστορία, το να ζητάς θεραπεία δε σου φέρνει πελατεία αλλά απωθεί πολύ κόσμο.
Με αποτέλεσμα τελικά οποίος στρογγυλευει την αλήθεια ταζοντας (πυκνό) αποτέλεσμα χωρίς φιναστεριδη, να γίνεται διάσημος και να παίρνει πελάτες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

LoverBoy

Well-Known Member
@Legwg James Συμφωνώ απόλυτα αδερφέ αλλά μη σε ανησυχεί αυτό με το χάσιμο στις σκέψεις....Πίστεψε με δεν είσαι ο μόνος....Με όλα αυτά που συμβαίνουν γύρω μας σε συνδυασμό με το οικονομικό και τα χρόνια που έχουμε φάει με την σκασίλα-Κατάθλιψη των μαλλιών είμαστε πολύ σκληρά παλικάρια!!!!
 

bobby

Well-Known Member
Αμερική μπορείς να πάρεις συνταγή από online doctor και μετά το παραγγέλνεις από διάφορες εταιρείες που στα στέλνουν σπίτι σου. Ούτε επίσκεψη σε γιατρό χρειάζεται, ούτε φαρμακείο.
Ναι αλλά θέλει συνταγή, χωρίς συνταγή δεν παιρνεις.
 

Gianney

Well-Known Member
Βέβαια όπως έχει δείξει η ιστορία, το να ζητάς θεραπεία δε σου φέρνει πελατεία αλλά απωθεί πολύ κόσμο.
Με αποτέλεσμα τελικά οποίος στρογγυλευει την αλήθεια ταζοντας (πυκνό) αποτέλεσμα χωρίς φιναστεριδη, να γίνεται διάσημος και να παίρνει πελάτες.
Γιατρέ και φίλε μου,που χάθηκες εσύ;με οραλ μινοξιδίλη έβγαλες άκρη;
 

Quarantine

Active Member
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται όταν οι ίδιες οι εταιρείες γράφουν στο φύλλο οδηγιών πως ενδέχεται να έχετε σεξουαλικές παρενέργειες ακόμα και μετά την διακοπή να υπάρχουν ακόμα άτομα που λένε πως δεν ισχύει αυτό με τίποτα.Κατσε ρε φίλε οι ίδιες οι εταιρείες που βγάζουν την φίνα και την ντουτα το αναγράφουν και εσύ τους βγάζεις τρελούς.Καταλαβαίνω πως έχεις κάνει την επιλογή σου να παίρνεις χάπια εφ όρου ζωής και έχεις ανάγκη να το υποστηρίξεις με νύχια και με δόντια για την ψυχολογία σου αλλά όχι να γίνεσαι και βασιλικότερος του βασιλεος λες και μοιράζεσαι τα δισεκατομμύρια με τις φαρμακευτικές εταιρείες.
Γενικά ο άνθρωπος από την φύση του δεν έχει εξελιχθεί να ζεί με φάρμακα ειδικά όταν δεν συντρέχει κάποιος σοβαρός λόγος υγείας και όχι οι τρίχες που πέφτουν.
Τόσα χρόνια δεν θεωρούσαμε ασφαλη τα χάπια για το στομάχι προζακ πως λέγονται τέλος πάντων και ξαφνικά βγήκανε και είπανε τέλος είναι καρκινογόνα? Αξίζει αυτό το ρίσκο?αν βγούνε και πούνε το ίδιο και για την φίνα ντουτα αξίζει το ρίσκο του καρκίνου για τις τρίχες?
Να είναι κάποιος παχύσαρκος και να μην έχει ζωή το καταλαβαίνω να παρει τα καινούργια χάπια αδυνατίσματος και ας έχουν παρενέργειες (έχει πεθάνει μια γυναίκα) διότι αξίζει το ρίσκο διότι η παχυσαρκία είναι σοβαρή ασθένεια η τριχόπτωση όμως όχι
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kostas97

Well-Known Member
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται όταν οι ίδιες οι εταιρείες γράφουν στο φύλλο οδηγιών πως ενδέχεται να έχετε σεξουαλικές παρενέργειες ακόμα και μετά την διακοπή να υπάρχουν ακόμα άτομα που λένε πως δεν ισχύει αυτό με τίποτα.Κατσε ρε φίλε οι ίδιες οι εταιρείες που βγάζουν την φίνα και την ντουτα το αναγράφουν και εσύ τους βγάζεις τρελούς.Καταλαβαίνω πως έχεις κάνει την επιλογή σου να παίρνεις χάπια εφ όρου ζωής και έχεις ανάγκη να το υποστηρίξεις με νύχια και με δόντια για την ψυχολογία σου αλλά όχι να γίνεσαι και βασιλικότερος του βασιλεος λες και μοιράζεσαι τα δισεκατομμύρια με τις φαρμακευτικές εταιρείες.
Γενικά ο άνθρωπος από την φύση του δεν έχει εξελιχθεί να ζεί με φάρμακα ειδικά όταν δεν συντρέχει κάποιος σοβαρός λόγος υγείας και όχι οι τρίχες που πέφτουν.
Τόσα χρόνια δεν θεωρούσαμε ασφαλη τα χάπια για το στομάχι προζακ πως λέγονται τέλος πάντων και ξαφνικά βγήκανε και είπανε τέλος είναι καρκινογόνα? Αξίζει αυτό το ρίσκο?αν βγούνε και πούνε το ίδιο και για την φίνα ντουτα αξίζει το ρίσκο του καρκίνου για τις τρίχες?
Να είναι κάποιος παχύσαρκος και να μην έχει ζωή το καταλαβαίνω να παρει τα καινούργια χάπια αδυνατίσματος και ας έχουν παρενέργειες (έχει πεθάνει μια γυναίκα) διότι αξίζει το ρίσκο διότι η παχυσαρκία είναι σοβαρή ασθένεια η τριχόπτωση όμως όχι
Ν.1 αιτία καρκινογένεσης σήμερα η παχυσαρκία. Ν.1 αιτία καρκίνου του πνεύμονα, το τσιγάρο.
Ο σημερινός άνθρωπος για να μειώσει τις πιθανότητες επιβλαβών καταστάσεων για τον ίδιο μπορεί να μειώσει- κόψει, το φαγητό, το ποτό το τσιγάρο.
Η διαβίωση στην πόλη είναι επίσης ανθυγιεινή δεδομένων των καυσαερίων.

Όταν κάποιος ρυθμίσεις αύρα ίσως μετά σκεφτεί και άλλους παράγοντες.
Χαρακτηριστικοτερος όλων ο ύπνος. Όσοι ξενυχτάνε έχουν πολλαπλασιες πιθανότητες ανάπτυξης καρκίνου καθώς η υπνια προκαλεί φλεγμονές.
Ο περιορισμός ζάχαρης επίσης βοηθάει.

Κάπου εδώ φτάνεις και στη φιναστεριδη καθώς όλα ριναι ανθυγιεινά μέχρι αποδείξεως του αντίθετου.

Πόσοι άραγε έχουν διανύσει όλη αυτή τη διαδρομή?

Προσωπικά όχι πάντως. Χωρίς να έχω καπνίσει ποτέ και πίνοντας, αρκετά, μόνο όταν βγαίνω.
 
Μπλουζα