Super ZIX. Το δικό σας DHT Blocker!

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

sito

Active Member
Απ: Super ZIX. Το δικό σας DHT Blocker!

Φιλε μου καπαμαρου, παλι χρειαζομαι την συμβουλη σου :9m:

Πιο πάνω ανεφερα για προσθηκη προπυλαινογλυκολης στο ζιξ. Το εκανα. Δεν πετυχα ομως αυτο που ηθελα. Βασικα ηθελα να κανω το ζιξ να μοιαζει σε υφη με την μινοξ (κιρκλαντ χρησιμοποιω). Ηθελα να εχει ενα ειδος λαδιλας ωστε να απλωνετε ευκολα η λοσιον. π.χ. την μινοξ με 1 μλ και παρ'ολο που εχω αρκετο μαλι (ακομα - δοξα τω Θεω) ενδιαμεσα καλυπτω αρκετα μεγαλη επιφανεια στο κεφαλι μου και ειμαι σιγουρος οτι με 1,5 μλ θα μπορουσα πολυ ανετα να καλυψω ολο το πανω μερος (1,5 μλ σ'ολο το πανω μερος του κεφαλιου πιστευω οτι θα εφτανε το 1μλ στους θυλακες και το υπολοιπο θα κολουσε στα μαλλια). Καταλαβς τι εννοω;

Εγω λοιπον το ζιξ τωρα τελευται φορα το εκανα ετσι. Συνολικα τα υγρα ηταν 120 μλ
70 μλ οινοπνευμα 70% - δηλ. 70μλ * 0,70 = 49 μλ οινοπνευμα + 21 μλ (μαλλον) νερο
30 μλ προπυλαινογλυκολη
15 μl hairmuck
5 μλ απιονισμενο νερο

αν θεωρησουμε οτι το hairmuck και το υπολοιπο 30% του οινοπνευματος ειναι νερο εχουμε περιπου :
40% οινοπνευμα 25% προπυλαινογλυκολη και 35% νερο

Αλλα και πάλι δεν εχει την υφη που θελω, δηλαδη δυσκολευομαι πιο πολυ να το απλωνω απο οτι την μινοξ και νιωθω οτι στεγνωνει και πιο γρηγορα.

Εσυ τι ποσοστο οινοπνευματος και προπυλαινογλυκολης θα προτινες για να πετυχω την υφη που θελω;
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Super ZIX. Το δικό σας DHT Blocker!

sito είπε:
Φιλε μου καπαμαρου, παλι χρειαζομαι την συμβουλη σου :9m:

Πιο πάνω ανεφερα για προσθηκη προπυλαινογλυκολης στο ζιξ. Το εκανα. Δεν πετυχα ομως αυτο που ηθελα. Βασικα ηθελα να κανω το ζιξ να μοιαζει σε υφη με την μινοξ (κιρκλαντ χρησιμοποιω). Ηθελα να εχει ενα ειδος λαδιλας ωστε να απλωνετε ευκολα η λοσιον. π.χ. την μινοξ με 1 μλ και παρ'ολο που εχω αρκετο μαλι (ακομα - δοξα τω Θεω) ενδιαμεσα καλυπτω αρκετα μεγαλη επιφανεια στο κεφαλι μου και ειμαι σιγουρος οτι με 1,5 μλ θα μπορουσα πολυ ανετα να καλυψω ολο το πανω μερος (1,5 μλ σ'ολο το πανω μερος του κεφαλιου πιστευω οτι θα εφτανε το 1μλ στους θυλακες και το υπολοιπο θα κολουσε στα μαλλια). Καταλαβς τι εννοω;

Εγω λοιπον το ζιξ τωρα τελευται φορα το εκανα ετσι. Συνολικα τα υγρα ηταν 120 μλ
70 μλ οινοπνευμα 70% - δηλ. 70μλ * 0,70 = 49 μλ οινοπνευμα + 21 μλ (μαλλον) νερο
30 μλ προπυλαινογλυκολη
15 μl hairmuck
5 μλ απιονισμενο νερο

αν θεωρησουμε οτι το hairmuck και το υπολοιπο 30% του οινοπνευματος ειναι νερο εχουμε περιπου :
40% οινοπνευμα 25% προπυλαινογλυκολη και 35% νερο

Αλλα και πάλι δεν εχει την υφη που θελω, δηλαδη δυσκολευομαι πιο πολυ να το απλωνω απο οτι την μινοξ και νιωθω οτι στεγνωνει και πιο γρηγορα.

Εσυ τι ποσοστο οινοπνευματος και προπυλαινογλυκολης θα προτινες για να πετυχω την υφη που θελω;
με αναλογεια 25% προπυλαινογλυκολη 50% οινοπνευμα η λοσιον βγαινει εντελως ουδετερη στο δερμα,ουτε ξηρη ουτε λιπαρη.
αν τα βαλεις 50% προπυλαινογλυκολη,50% οινοπνευμα θα βγει ελαιωδες σαν την κιρκλαντ και το regaine
μπορεις να χρησιμοποιησεις και γλυκερινη αντι για προπυλαινογλυκολη που ειναι πολυ ποιο ελαιωδες ουσια
 

sito

Active Member
Απ: Super ZIX. Το δικό σας DHT Blocker!

Ευχαριστω πολυ καπαμαρου! :9m: :8m: :3m: :20:

τη επομενη θα αυξησω προπυλαινογλυκολη. Οσο για την γλυκερινη, πρωτη φορα που ειχα παρει μινοξ ειχα παρει με γλυκερινη, ασ'το μιλαμε για πολυ λαδιλα . δεν θυμαμαι καμμια μερα να ειχε στεγνωσει....
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Super ZIX. Το δικό σας DHT Blocker!

τη επομενη θα αυξησω προπυλαινογλυκολη. Οσο για την γλυκερινη, πρωτη φορα που ειχα παρει μινοξ ειχα παρει με γλυκερινη, ασ'το μιλαμε για πολυ λαδιλα . δεν θυμαμαι καμμια μερα να ειχε στεγνωσει....
η γλυκερινη ειναι τοσο ελαιωδες που ειναι σχεδον σε στερεα κατασταση σαν ζελε,βαζω στην σπιρονολακτονη.
Ευχαριστω πολυ καπαμαρου! :9m: :8m: :3m: :20:
:7m: :8m: :9m: :22m:
 

sakis9282

Member
Απ: Super ZIX. Το δικό σας DHT Blocker!

sito είπε:
Ευχαριστω πολυ καπαμαρου! :9m: :8m: :3m: :20:

τη επομενη θα αυξησω προπυλαινογλυκολη. Οσο για την γλυκερινη, πρωτη φορα που ειχα παρει μινοξ ειχα παρει με γλυκερινη, ασ'το μιλαμε για πολυ λαδιλα . δεν θυμαμαι καμμια μερα να ειχε στεγνωσει....
Εγώ βρίσκω θετικό που δεν έχει αυτή τη λαδίλα το zix.
 

sakis9282

Member
Απ: Super ZIX. Το δικό σας DHT Blocker!

Fenimore είπε:
Η βιταμίνη B6 είναι το μπουκαλάκι που λέει "pyridoxal-5-phosphate". Λοιπόν, για αρχή πέρνεις ένα άδειο μπουκαλάκι (να χωράει τουλάχιστων 150 ml υγρό), και βάζεις μέσα 100 ml απιονισμένο νερό. Ύστερα προσθέτεις 15 ml οινόπνευμα. Ανοίγεις 3 κάψουλες βιταμίνης Β6, και 1 κάψουλα ψευδάργηρου (zinc) και αδιάζεις την σκόνη που έχουν μέσα στο μπουκαλάκι με το νερό και ανακοινείς καλά. Ύστερα πέρνεις 10 ml hairmuck (το μεγάλο μπουκάλι) και το προσθέτεις και αυτό μέσα στο μπουκαλάκι σου. Τέλος πέρνεις το polysorbate 80 (το πολύ μικρό μπουκαλάκι), το κρατάς ακριβώς από πάνω από το μπουκαλάκι με το μείγμα σου και το πιέζεις λίγο μέχρι να αρχίσουν να πέφτουν μία μία οι σταγόνες. (Μην το φοβάσε, είναι έυκολο, λίγο το πιέζεις και πέφτουν μία μία οι σταγονίτσες). Ρίχνεις 20 σταγόνες από αυτό, και μετά ανακοινείς πολύ καλά το τελικό μείγμα και τελείωσες. To zix, το hairmuck, και το polysorbate τα συντηρείς στο ψυγείο.
fenimore λες στο ψυγείο,σωστά.Τα έχω βάλει όλα να σου πω την αλήθεια.Το hairmuck απο Αμερική μέχρι να έρθει ήταν εκτός ψυγείου,αεροστεγός δεν ήταν κλειστό(μια ταινία είχε πάνω να μη μπαίνει αέρας,)Επίσης έκανα το μείγμα αλλά στην επιφάνεια έχει κάτι ασπράκια δεν ξέρω από τις βιταμίνες έμεινε λίγο και δε διαλύθηκε; Το ανακάτεψα πολύ καλά πάντως.
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Super ZIX. Το δικό σας DHT Blocker!

sakis9282 είπε:
fenimore λες στο ψυγείο,σωστά.Τα έχω βάλει όλα να σου πω την αλήθεια.Το hairmuck απο Αμερική μέχρι να έρθει ήταν εκτός ψυγείου,αεροστεγός δεν ήταν κλειστό(μια ταινία είχε πάνω να μη μπαίνει αέρας,)Επίσης έκανα το μείγμα αλλά στην επιφάνεια έχει κάτι ασπράκια δεν ξέρω από τις βιταμίνες έμεινε λίγο και δε διαλύθηκε; Το ανακάτεψα πολύ καλά πάντως.
Εφόσον ήταν σφραγισμένο δεν υπάρχει πρόβλημα. Αφού το ανοίξεις και μετά θέλει ψυγείο. Polysorbate 80 έριξες? Η B6 διαλύετε εύκολα στο νερό, μόλις πέσει η σκόνη πάνω στο υγρό, αυτό γίνετε κίτρινο - πράσινο. Αν έβαλες ψευδάργηρο στο zix τότε τα ασπράκια που βλέπεις είναι από αυτό, διότι δεν διαλύετε εύκολα. Απλά θα ανακοινείς καλά το zix κάθε φορά πριν το χρησιμοποιήσεις με το dropper. Το τελικό μείγμα βγένει κάπως κιτρινο-πράσινο με λίγο αφρό ψηλά και με λίγη σκόνη απο ψευδάργηρο στον πάτο. Περίπου όπως εδώ http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,159.msg3439.html#msg3439 .
 

sakis9282

Member
Απ: Super ZIX. Το δικό σας DHT Blocker!

Fenimore είπε:
Εφόσον ήταν σφραγισμένο δεν υπάρχει πρόβλημα. Αφού το ανοίξεις και μετά θέλει ψυγείο. Polysorbate 80 έριξες? Η B6 διαλύετε εύκολα στο νερό, μόλις πέσει η σκόνη πάνω στο υγρό, αυτό γίνετε κίτρινο - πράσινο. Αν έβαλες ψευδάργηρο στο zix τότε τα ασπράκια που βλέπεις είναι από αυτό, διότι δεν διαλύετε εύκολα. Απλά θα ανακοινείς καλά το zix κάθε φορά πριν το χρησιμοποιήσεις με το dropper. Το τελικό μείγμα βγένει κάπως κιτρινο-πράσινο με λίγο αφρό ψηλά και με λίγη σκόνη απο ψευδάργηρο στον πάτο. Περίπου όπως εδώ http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,159.msg3439.html#msg3439 .
Ναι έριξα Polysorbate 80 έβαλα.Μάλλον ο ψευδάργυρος δεν διαλύθηκε καλά.Ναι είναι περίπου όπως στη φωτογραφία με πιο λίγο αφρό όμως.Σαν ριζόγαλο μυρίζει κάπως σωστά; :)
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Super ZIX. Το δικό σας DHT Blocker!

sakis9282 είπε:
Ναι έριξα Polysorbate 80 έβαλα.Μάλλον ο ψευδάργυρος δεν διαλύθηκε καλά.Ναι είναι περίπου όπως στη φωτογραφία με πιο λίγο αφρό όμως.Σαν ριζόγαλο μυρίζει κάπως σωστά; :)

Δεν το είχα προσέξει :p , πάντως το άρωμα του δεν είναι καθόλου έντονο, και καθόλου δυσάρεστο. Γενικά, με την ποσότητα μην το φοβάσε, αν δεν σου φτάνουν τα προτεινόμενα ml για να καλύψεις τις περιοχές αραίωσεις, άπλωσε λίγη παραπάνω ποσότητα.
 

sakis9282

Member
Απ: Super ZIX. Το δικό σας DHT Blocker!

Δυο φορές την ημέρα βάζετε super zix;
Ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την χρήση της μινοξ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

sakis9282

Member
Απ: Super ZIX. Το δικό σας DHT Blocker!

Fenimore είπε:
Κανονικά ναι, αλλά αν βάζεις και άλλα τοπικά την ίδια μέρα μπορείς να βάζεις 1 φορά zix, δεν υπάρχει πρόβλημα.
Σχετικά με τη μινοξ.Ο Άκης στην 1η σελίδα λέει διαφορά 3ωρών ώστε να έχει απορροφηθεί το ένα ή το άλλο.
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Super ZIX. Το δικό σας DHT Blocker!

sakis9282 είπε:
Σχετικά με τη μινοξ.Ο Άκης στην 1η σελίδα λέει διαφορά 3ωρών ώστε να έχει απορροφηθεί το ένα ή το άλλο.

Ναι, τουλάχιστον 3 ώρες διαφορά με την μινοξιδίλη, εφόσον το φτιάξουμε κανονικά το zix με ψευδάργηρο.
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Super ZIX. Το δικό σας DHT Blocker!

spi είπε:
Γιατι μπορούμε να βάλουμε τίποτα άλλο αντί για ψευδάργυρο;
Μπορείς να ενισχύσεις το zix με διάφορα συστατικά. Δες πχ το homemade που είχα φτιάξει να πάρεις μια ιδέα. Αλλά και γενικά μόνο του το super zix 2 χωρίς ψευδάργηρο είναι αρκετά καλό.
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Super ZIX. Το δικό σας DHT Blocker!

spi είπε:
Αυτό όμως είναι το super zix κι όχι το ΙΙ σωστα;Ποια η διαφορά;

Δεν έχουν μεγάλη διαφορά. Απλά στο ΙΙ αντί για σκέτο saw palmetto που έιχε το super zix έχουν προστεθεί και άλλα όπως beta sitosterol, corn oil, κτλ (το "hairmuck" δηλαδή)
 
Μπλουζα