Spi, 12/11/19, FUE, 2542 grafts, AHC Θεσσαλονίκης, Ανδριοπούλου Κατερίνα

spi

Well-Known Member
Σας ευχαριστώ πολύ. Έχω τόση αγωνία για το αποτέλεσμα που για πρώτη φορά στη ζωή μου νιώθω αγχωμενος ενώ είμαι σε μόνιμη κατάσταση ζεν. Πάντως δεν βγάζω φωτογραφίες μόνο αυτές που ανεβάζω. Στον καθρέφτη ότι βλέπω είστε η καλύτερη δύναμη παιδιά θενξ
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

spi

Well-Known Member
Σχεδόν 4ος μήνας και η κατάσταση είναι η παρακάτω. Δεν μπορώ ακόμα να κρίνω και αγχώνομαι γιατί μοιάζει να πάει αργά. Όμως νιώθω ότι κάτι κινείται αλλά με ενθαρρύνει ότι μπαίνω στον μήνα που γίνεται το μπαμ
 

Συνημμένα

  • IMG_20200309_222658.jpg
    IMG_20200309_222658.jpg
    1,010.4 KB · Προβολές: 523
  • IMG_20200309_222636.jpg
    IMG_20200309_222636.jpg
    923.3 KB · Προβολές: 478
  • IMG_20200309_222613.jpg
    IMG_20200309_222613.jpg
    971.8 KB · Προβολές: 418
  • IMG_20200309_222552.jpg
    IMG_20200309_222552.jpg
    995.6 KB · Προβολές: 388
  • IMG_20200309_222520.jpg
    IMG_20200309_222520.jpg
    1.2 MB · Προβολές: 443
  • IMG_20200309_222449.jpg
    IMG_20200309_222449.jpg
    893.9 KB · Προβολές: 568

Georgie

Well-Known Member
Δε σε παει αργά , εσυ βιάζεσαι !
Καθε εβδομάδα θα βλεπεις βελτίωση , μη τρελαθείς, δε θα γίνεις μαλλιάς την αλλη εβδομάδα , θελει χρονο αρκετό ακομα ,αλλα η φυτρωση ξεκίνησε
 

dimitris50423

Well-Known Member
Φυσιολογικά πάει η φυτρωση σου. Ακόμη και τώρα που είναι πολύ νωρίς βλέπω τη φωτό σου προ μεταμόσχευσης και έχει αλλάξει όλη σου η εμφάνιση.
Έχεις πολύ δρόμο ακόμη για την τελική φυτρωση. Υπομονή και απόλαυσε την βελτίωση που έρχεται
 

spi

Well-Known Member
Λέτε ε; Χαχαχα δεν ξέρω τι έχω πάθει σας το είπα και τον προηγούμενο μήνα χωρίς να είμαι αγχωδης νιώθω έτσι μάλλον γιατι βιάζομαι να δω αποτέλεσμα. Βέβαια ξέρω πως ο μήνας αυτός είναι ο πιο σημαντικός. Κι εγώ βλέπω διάφορα θα ήμουν χαζός αν δεν έβλεπα απλά πίστευα ότι θα έβλεπα μικρές τρίχες αλλά οκ. Βέβαια εδώ είναι και με κόντρα φλας σε κανονικές συνθήκες φαίνεται καλύτερα, στον ήλιο πάλι όχι και τόσο. Υπομονή λοιπόν
 

proklos

Member
Καλησπέρα.
Όταν λες στον 4 με 6 μήνα γίνεται το πανηγύρι, εννοούμε ότι τότε αρχίζει η επανεκφυση των μοσχευμάτων ή ότι έχει αρχίσει πιο νωρίς και σε εκείνο το διάστημα αποδίδει οπτικά;
Ευχαριστώ
 

tol

Well-Known Member
Καλησπέρα.
Όταν λες στον 4 με 6 μήνα γίνεται το πανηγύρι, εννοούμε ότι τότε αρχίζει η επανεκφυση των μοσχευμάτων ή ότι έχει αρχίσει πιο νωρίς και σε εκείνο το διάστημα αποδίδει οπτικά;
Ευχαριστώ
Αν μου επιτρεπεις, φιλε μου, να απαντησω....η επανεκφυση αρχιζει περιπου τον τριτο μηνα. Εξαλλου ενα ποσοστο μοσχευματων δεν πεφτει μετα τη μεταμοσχευση (περιπου 20%).
Ομως, οπως καταλαβαινεις, για να αρχισει οπτικα να γινεται "πανηγυρι", πρεπει να αποκτησουν οι τριχες ενα σχετικο μηκος (ανω του ενος εκατοστου) και φυσικα να ειναι πολλες αριθμητικα. Γι' αυτο μετα τον τεταρτο-πεμπτο μηνα αρχιζει πραγματικα να φαινεται το αποτελεσμα της μεταμοσχευσης και περιπου τον ογδοο εχει ολοκληρωθει σε ποσοστο 80-90%. Απο τον ενατο και μετα μιλαμε κυριως για παχυνση των τριχων που καλυτερευει περαιτερω την εικονα.

Ελπιζω να ημουν διαφωτιστικος. Καληνυχτα.
 

proklos

Member
Αν μου επιτρεπεις, φιλε μου, να απαντησω....η επανεκφυση αρχιζει περιπου τον τριτο μηνα. Εξαλλου ενα ποσοστο μοσχευματων δεν πεφτει μετα τη μεταμοσχευση (περιπου 20%).
Ομως, οπως καταλαβαινεις, για να αρχισει οπτικα να γινεται "πανηγυρι", πρεπει να αποκτησουν οι τριχες ενα σχετικο μηκος (ανω του ενος εκατοστου) και φυσικα να ειναι πολλες αριθμητικα. Γι' αυτο μετα τον τεταρτο-πεμπτο μηνα αρχιζει πραγματικα να φαινεται το αποτελεσμα της μεταμοσχευσης και περιπου τον ογδοο εχει ολοκληρωθει σε ποσοστο 80-90%. Απο τον ενατο και μετα μιλαμε κυριως για παχυνση των τριχων που καλυτερευει περαιτερω την εικονα.

Ελπιζω να ημουν διαφωτιστικος. Καληνυχτα.
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε. Ναι όντως με κάλυψες κ μου δημιουργείς ένα άλλο ερώτημα. Στον δεύτερο μήνα μετά την επέμβαση, κάποιες μικρές που νιώθεις με το χέρι οταν αγγίζεις το κεφάλι, είναι αυτές που επανέρχονται απο το schock loss ή αυτές που ενεργοποιήθηκαν μετά τη χρήση μινοξυδιλης; Υπάρχει κάποια τεκμηριωμένη απάντηση;
Ζητάω συγγνώμη απο τον φίλο για την χρησιμοποίηση του νήματος του,αλλά ενδεχομένως να καλύπτουμε κ δικά του ερωτήματα.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
  • Like
Reactions: spi

tol

Well-Known Member
Αν μου επιτρεπεις, φιλε μου, να απαντησω....η επανεκφυση αρχιζει περιπου τον τριτο μηνα. Εξαλλου ενα ποσοστο μοσχευματων δεν πεφτει μετα τη μεταμοσχευση (περιπου 20%).
Ομως, οπως καταλαβαινεις, για να αρχισει οπτικα να γινεται "πανηγυρι", πρεπει να αποκτησουν οι τριχες ενα σχετικο μηκος (ανω του ενος εκατοστου) και φυσικα να ειναι πολλες αριθμητικα. Γι' αυτο μετα τον τεταρτο-πεμπτο μηνα αρχιζει πραγματικα να φαινεται το αποτελεσμα της μεταμοσχευσης και περιπου τον ογδοο εχει ολοκληρωθει σε ποσοστο 80-90%. Απο τον ενατο και μετα μιλαμε κυριως για παχυνση των τριχων που καλυτερευει περαιτερω την εικονα.

Ελπιζω να ημουν διαφωτιστικος. Καληνυχτα.
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε. Ναι όντως με κάλυψες κ μου δημιουργείς ένα άλλο ερώτημα. Στον δεύτερο μήνα μετά την επέμβαση, κάποιες μικρές που νιώθεις με το χέρι οταν αγγίζεις το κεφάλι, είναι αυτές που επανέρχονται απο το schock loss ή αυτές που ενεργοποιήθηκαν μετά τη χρήση μινοξυδιλης; Υπάρχει κάποια τεκμηριωμένη απάντηση;
Ζητάω συγγνώμη απο τον φίλο για την χρησιμοποίηση του νήματος του,αλλά ενδεχομένως να καλύπτουμε κ δικά του ερωτήματα.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Φιλε μου, οι μικρες τριχες που νιωθεις στο χερι,οταν αγγιζεις το κεφαλι το δευτερο μηνα, μπορει να ειναι είτε προϋπαρχουσες δικες σου που μετα το ξυρισμα μεγαλωνουν και γινονται πιο αισθητες στο αγγιγμα, ειτε προϋπαρχουσες δικες σου που υπεστησαν σοκ λος και επανηλθαν μετα απο δυο μηνες, ειτε μεταμοσχευμενες που δεν επεσαν και ξεκινουν να αναπτυσσονται στο διμηνο.

Ειναι πραγματικα δυσκολο να καταλαβεις/υποθεσεις σε ποια απο τρεις κατηγοριες ανηκουν. Μια απλη παραμετρος που, ισως, βοηθησει ειναι η υφη που εχουν. Αν ειναι σκληρες και αγριες, ισως, να ειναι μεταμοσχευμενες, γιατι ειναι υγιεις (προερχονται απο τη δοτρια) και οχι εξασθενημενες, οπως πιθανον οι προϋπαρχουσες στη ληπτρια που εχουν χτυπηθει απο την ανδρογενετικη αλωπεκια.

ΥΓ Σε τελικη αναλυση, νομιζω ειναι ελασσονος σημασιας η προελευση αυτων των τριχων. Εκεινο που εχει σημασια ειναι να νιωθεις ολοενα και περισσοτερες τετοιες τριχες που ξεπεταγονται στη δοτρια. Οσο περισσοτερες, ευλογα μεγαλωνει η πυκνοτητα και ειναι σημαδι οτι ολα βαινουν κατ' ευχην. Καλο απογευμα!
 

proklos

Member
Ωραία ευχαριστώ πολύ.
Ευχαριστώ και τον φίλο Spi για τη φιλοξενία.
Περιμένουνε νεότερα σου φίλε ως προς την εξέλιξη της διαδικασίας.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

spi

Well-Known Member
5 μήνες σχεδόν πάρα 3 μέρες. Η κατάσταση είναι αυτή που παραθέτω στις φωτογραφίες. Όλες με φλας κόντρα.
 

Συνημμένα

  • IMG_20200411_144313.jpg
    IMG_20200411_144313.jpg
    987.8 KB · Προβολές: 444
  • IMG_20200411_144336.jpg
    IMG_20200411_144336.jpg
    1.1 MB · Προβολές: 405
  • IMG_20200411_144354.jpg
    IMG_20200411_144354.jpg
    733.1 KB · Προβολές: 457
  • IMG_20200411_144238.jpg
    IMG_20200411_144238.jpg
    1.1 MB · Προβολές: 518
  • IMG_20200411_144257.jpg
    IMG_20200411_144257.jpg
    438.5 KB · Προβολές: 444
  • IMG_20200411_144418.jpg
    IMG_20200411_144418.jpg
    944.8 KB · Προβολές: 464
  • IMG_20200411_144445.jpg
    IMG_20200411_144445.jpg
    566.6 KB · Προβολές: 520

dimitris50423

Well-Known Member
Αλλαξε το προσωπο σου φιλε. Δειχνεις πολυ νεοτερος. Πηγα στην 1η σελιδα στις φωτο προ επεμβασης να δω παντα ετσι πρεπει να συγκρινεις πως ηταν καποιος και πως εγινε.
Μου αρεσει η hairline σου και καλυτερα που δεν κατεβασες πιο κατω. στο μελλον αν χρειαστεις μια ακομη θα ειναι πολυ πιο ευκολο να γεμισεις με οριοθετημενη τη hairline εκει. περιμενουμε τη συνεχεια. ;)
 
  • Like
Reactions: spi

spi

Well-Known Member
Σε ευχαριστώ Δημήτρη. Τελευταία μου μπαίνουν ιδέες όσο αφορά την πύκνωση γιατί νομίζω πως αυτό που βλέπω είναι οι τρίχες που δεν έπεσαν καθόλου (δεν ξέρω πόσο καλό η κακο είναι αυτό). Σίγουρα όμως θα περιμένω κι άλλο διάστημα θεωρώ πως μέχρι τον 8ο μήνα θα καταλάβω τι και πώς, πέραν των προφανή που σαφώς άλλαξε το πρόσωπο μου και δεν έχω σχέση με την καμία με τον προ 6 μηνών εαυτών μου
 

dimitris50423

Well-Known Member
Για πυκνωση θα σκεφτεις αφου περασουν 12-14 μηνες. θα δεις το αποτελεσμα ολοκληρωμενο και μετα αποφασιζεις αν θες να μπεις ξανα.
Εχει γινει ευκολη υποθεση η μμ μαλλιων πλεον και τα ποσοστα επιτυχιας ειναι πολυ μεγαλα οποτε το διλημμα δεν ειναι για εμενα το αν πρεπει να κανει κανεις μεταμοσχευση αλλα το πότε. Καλη Ανασταση!
 

piros75

Well-Known Member
Υπάρχει βελτίωση φίλε spi αλλά απέχεις αρκετά ακόμα από το 100% φύτρωσης, θα έλεγα ότι μάλλον εξελίσσεται αργά σε εσένα, όπως και σε μένα. Μακάρι να κάνει μπαμ από τώρα και μέχρι τον 8ο. Κοιτούσα και εγώ τις φώτο πριν και τώρα και θα έλεγα ότι συμφωνώ μαζί σου. Μου φαίνεται ότι ακόμα δεν υπάρχει έντονη φύτρωση, ελπίζω αυτό να αλλάξει τους επόμενους μήνες. Παραθέτω και τις συγκριτικές σου για να έχουμε μια ιδέα.
 

Συνημμένα

  • before after 5 months up.jpg
    before after 5 months up.jpg
    1.1 MB · Προβολές: 345
  • before after 5 months.jpg
    1.5 MB · Προβολές: 145
  • Like
Reactions: spi

spi

Well-Known Member
Σύμφωνω. Βέβαια στην πρώτη συγκριτική να πούμε ότι η πριν είναι τέρμα παραπλανητική καθώς είναι προς τα μπροστά όλα συν ότι εκεί πίσω δεν έβαλα τίποτα. Όμως βλέπω ότι πάει αργά η φυτρωση και ότι μάλλον θα χρειαστεί να περιμένω άλλους 3 μήνες. Βέβαια να πω ότι πάντα τα μαλλιά μου πάνω αργούσαν να μεγαλώσουν σε σχέση με τα πλαϊνά και πίσω αλλά δεν ξέρω αν παίζει ρόλο.
 

spi

Well-Known Member
Πάντως το ομολογώ από αυτά που βλέπω η διαχείριση πισω μοιάζει να είναι σούπερ
 

Adriano

Well-Known Member
Χριστός ανέστη! Χρόνια πολλά σε όλους με υγεία.

@spi
Ακριβώς. Η κριτική που άσκησε συνολικά το forum έπιασε τόπο. Η κλινική αξίζει συγχαρητήρια από την άποψη ότι βελτιώθηκε πολύ σε αυτό το κομμάτι και ότι έδειξε ευασθησία και άκουσε. Μπράβο σε όλους.

Μια χαρά τα πας. Αντε με το καλό.
 
Μπλουζα