Spi, 12/11/19, FUE, 2542 grafts, AHC Θεσσαλονίκης, Ανδριοπούλου Κατερίνα

asdasd

Member
εχω κανει κ εγω μμ στην AHC, εχουν ενα θεμα με το hairline , καταλαβαινεις με την μια οτι ο αλλος εχει κανει μμ
 
  • Like
Reactions: spi

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

spi

Well-Known Member
εχω κανει κ εγω μμ στην AHC, εχουν ενα θεμα με το hairline , καταλαβαινεις με την μια οτι ο αλλος εχει κανει μμ
Η δική μου πάντως μου αρέσει γιατί την έκανε πριονητη. Αυτή τη στιγμή το μόνο που με χαλάει είναι η πύκνωση που περιμένω να δω πως θα εξελιχθεί. Ίσως αν γυρνούσα τον χρόνο να επέμενα να μπουν και κάποια λίγα γκραφτς στους κροτάφους ίσα ίσα να κλείσουν λιγάκι, αλλά εντάξει.
 

spi

Well-Known Member
6 μήνες ακριβώς από την μμ. Ανεβάζω φωτογραφίες με την κατάσταση μόλις κουρεύτηκα και τα πίσω τα πήρα αρκετά κοντά στα 3mm. Η δοτρια ακόμα στο κούρεμα με ενοχλεί και σε κάποια σημεία νιώθω πληγές όταν τα παίρνουν με την μηχανη. Ήταν λίγο ερυθρή το πρωί αλλά νομίζω το απόγευμα έστρωσε. Πριν πω την γνώμη μου για την ως τώρα πορεία πείτε την δική σας
 

Συνημμένα

  • IMG_20200516_021110.jpg
    IMG_20200516_021110.jpg
    1.3 MB · Προβολές: 447
  • IMG_20200516_021007.jpg
    IMG_20200516_021007.jpg
    767.8 KB · Προβολές: 404
  • IMG_20200516_021047.jpg
    IMG_20200516_021047.jpg
    699 KB · Προβολές: 431
  • IMG_20200516_021027.jpg
    IMG_20200516_021027.jpg
    1.3 MB · Προβολές: 425
  • IMG_20200516_020908.jpg
    IMG_20200516_020908.jpg
    948.1 KB · Προβολές: 477
  • IMG_20200516_020930.jpg
    IMG_20200516_020930.jpg
    304 KB · Προβολές: 443
  • IMG_20200516_022045.jpg
    IMG_20200516_022045.jpg
    687.1 KB · Προβολές: 498

Giorgos-3

Well-Known Member
6 μήνες ακριβώς από την μμ. Ανεβάζω φωτογραφίες με την κατάσταση μόλις κουρεύτηκα και τα πίσω τα πήρα αρκετά κοντά στα 3mm. Η δοτρια ακόμα στο κούρεμα με ενοχλεί και σε κάποια σημεία νιώθω πληγές όταν τα παίρνουν με την μηχανη. Ήταν λίγο ερυθρή το πρωί αλλά νομίζω το απόγευμα έστρωσε. Πριν πω την γνώμη μου για την ως τώρα πορεία πείτε την δική σας
Μια χαρά δείχνει αλλά βγάλε καμιά έξω...χαρά Θεού είναι ... καλοκαίρι...
 
  • Like
Reactions: spi

koumparos

Well-Known Member
Ξεφύγες από το μέτριο και πας προς το καλό αποτέλεσμα.Υπομονη 2 μήνες να δεις εάν καταλήξεις στο πολύ καλό με βάση τα μοσχεύματα που έβαλες.Το σίγουρο είναι ότι εάν χρειαστείς πάλι μπροστά διόρθωση θα καθαρίσεις με λίγα μοσχεύματα 1000-1500.
 
  • Like
Reactions: spi

proklos

Member
Καλημέρα. Θα βοηθούσε πολλούς απο εδω μέσα, αν στο ίδιο post έβαζες ακριβώς την ίδια λήψη φωτογραφίας με το πριν κ το μετά. Ώστε να είναι ευδιάκριτη η διαφορά. Συγχαρητήρια, παει αρκετά καλά, υπομονή λίγο ακόμα.
 
  • Like
Reactions: spi

spi

Well-Known Member
Γιώργο έχεις δίκιο αυτό με το έξω. Απλά να πω πως θεωρώ πως δεν έχει νόημα τώρα παρά μόνο όταν έρθει το τελικό αποτέλεσμα. Παρόλα αυτά θα βγάλω για να μην υπάρχουν "σκιές". Νομίζω πως επειδή μεγαλώνουν αργά οι τρίχες μου πάει λίγο αργά αν και τον τελευταίο μήνα είδα διαφορα οπότε περιμένω. Έχω τις αμφιβολίες μου ακόμα για την πύκνωση ειδικά της χερλαιν αλλά δεν προδικαζω
Proklos όταν λες με το πρίν; Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω βγάλει τέτοιες φωτογραφίες με το πρίν δεν το είχα σκεφτεί μόνο ότι έχω ανεβάσει στην αρχή του ποστ.
Σας ευχαριστώ για τις ευχες
 

dimitris50423

Well-Known Member
Υπάρχει αλλαγή προς το καλύτερο από την τελευταία ενημέρωση. Μέχρι το 12μηνο θα βελτιώνεται. Ήδη είσαι σε καλό δρόμο. Καλή συνέχεια φίλε.
 
  • Like
Reactions: spi

spi

Well-Known Member
7 μήνες από την μμ. Υπάρχουν προβληματισμοί για την πυκνότητα της hairline και δεν ξέρω που οφείλεται. Στην αραιή τοποθέτηση ή στην μικρή φυτρωση. Βέβαια μπορεί και να είναι ίδεα μου.. έχω βάλει και κάποιες με βρεγμένα μαλλια
 

Συνημμένα

  • IMG_20200614_160115.jpg
    IMG_20200614_160115.jpg
    789.2 KB · Προβολές: 411
  • IMG_20200614_155816.jpg
    IMG_20200614_155816.jpg
    1.1 MB · Προβολές: 390
  • IMG_20200614_155834.jpg
    IMG_20200614_155834.jpg
    1.2 MB · Προβολές: 406
  • IMG_20200614_155859.jpg
    IMG_20200614_155859.jpg
    726.9 KB · Προβολές: 390
  • IMG_20200614_160025.jpg
    IMG_20200614_160025.jpg
    543.6 KB · Προβολές: 364
  • IMG_20200614_160044.jpg
    IMG_20200614_160044.jpg
    654.3 KB · Προβολές: 379
  • IMG_20200614_160057.jpg
    IMG_20200614_160057.jpg
    880.4 KB · Προβολές: 361
  • IMG_20200614_155935.jpg
    IMG_20200614_155935.jpg
    400.7 KB · Προβολές: 342
  • IMG_20200614_160000.jpg
    IMG_20200614_160000.jpg
    426.3 KB · Προβολές: 292
  • IMG_20200614_160011.jpg
    IMG_20200614_160011.jpg
    1.7 MB · Προβολές: 273

Georgie

Well-Known Member
Spi η φυτρωση μετα απο τη μεταμοσχευση ειναι σε πολυ φυσιολογικούς ρυθμούς.
Βλεπεις και μονος σου στο καθρέπτη οτι η εικόνα σου εχει αλλάξει παρα πολυ.
Έκλεισες τον έβδομο μηνα και εχεις άλλους πέντε για να ολοκληρωθεί το αποτέλεσμα .
Κανε υπομονή να δεις το αποτέλεσμα να ολοκληρώνεται, οχι μονο απο φυτρωση αλλα και το texture της τρίχας.
Επίσης γνωρίζεις οτι επειδή η αραιωση σου εχει επεκταθεί και πιο πίσω θα χρειαστείς στο μέλλον αλλη μια επέμβαση .
Εγω σε βλέπω παρα πολυ καλο για τα μοσχευματα που έβαλες.
 
  • Like
Reactions: spi

spi

Well-Known Member
Spi η φυτρωση μετα απο τη μεταμοσχευση ειναι σε πολυ φυσιολογικούς ρυθμούς.
Βλεπεις και μονος σου στο καθρέπτη οτι η εικόνα σου εχει αλλάξει παρα πολυ.
Έκλεισες τον έβδομο μηνα και εχεις άλλους πέντε για να ολοκληρωθεί το αποτέλεσμα .
Κανε υπομονή να δεις το αποτέλεσμα να ολοκληρώνεται, οχι μονο απο φυτρωση αλλα και το texture της τρίχας.
Επίσης γνωρίζεις οτι επειδή η αραιωση σου εχει επεκταθεί και πιο πίσω θα χρειαστείς στο μέλλον αλλη μια επέμβαση .
Εγω σε βλέπω παρα πολυ καλο για τα μοσχευματα που έβαλες.
Το ξέρω ότι έχει αλλάξει η εικόνα μου εννοείται. Για την πύκνωση της χερλαιν μιλάω κι έχω ανησυχία γιατί την περιμένω πιο πυκνή. Επίσης ξέρω ότι το τελικό αποτέλεσμα θα το έχω στους 14 πιθανόν μηνες. Φυσικά και γνωριζω ότι χρειάζομαι ακόμα μια μία μμ. Το είχα γραψει κι εδώ αλλά το είπα και στην γιατρό όταν μιλήσαμε. Είμαι συνειδητοποιημένος όσο αφορά αυτό το κομμάτι
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kardinalios

Well-Known Member
@spi δεν είναι κακη η εικόνα της hairline . Χρειαζοσουν περισσότερα μοσχεύματα για να είναι πιο πυκνή αλλά θα έχανες προς τα πίσω . Ίσως όταν ξανακάνεις να την μπολιασεις ( πατήσεις ) με μονοτριχα για να δείξει περισσότερο . Η περιοχή ήταν εντελώς γυμνή .
Εμένα με προβληματίζει λίγο η εικόνα της δοτριας πίσω στο κέντρο να σου πω την αλήθεια . Βέβαια μπορεί να φταίει και η φωτογραφία . Το έχεις συζητήσει καθόλου το θέμα με τη γιατρό ;
 
  • Like
Reactions: spi

spi

Well-Known Member
@spi δεν είναι κακη η εικόνα της hairline . Χρειαζοσουν περισσότερα μοσχεύματα για να είναι πιο πυκνή αλλά θα έχανες προς τα πίσω . Ίσως όταν ξανακάνεις να την μπολιασεις ( πατήσεις ) με μονοτριχα για να δείξει περισσότερο . Η περιοχή ήταν εντελώς γυμνή .
Εμένα με προβληματίζει λίγο η εικόνα της δοτριας πίσω στο κέντρο να σου πω την αλήθεια . Βέβαια μπορεί να φταίει και η φωτογραφία . Το έχεις συζητήσει καθόλου το θέμα με τη γιατρό ;
Η δοτρια είναι πάρα πολύ καλή κανείς δεν έχει καταλάβει τίποτα και άτομα που έχουν κάνει μμ μου λένε μόνο τα καλύτερα. Ακόμα όμως στο κούρεμα με την μηχανή με ενοχλεί λίγο. Είναι η φωτογραφία έτσι γιατί βγάζω με φλας, πιστεύω. Η γιατρός μου είπε ότι θα χρειαστώ γέμισμα μπροστά.
Ποιο θέμα εννοείς να έχω συζητήσει; Της δοτριας ή της πυκνότητας;
 

kardinalios

Well-Known Member
Αναφερόμουν στο θέμα της δοτριας πίσω στο κέντρο αλλά δέχομαι ότι μπορεί να με ξεγελάει η φωτογραφία . ( το ανέφερα κιόλας )
Όσον αφορά την φυτρωση εγώ τη βλέπω φυσιολογική .
Ακολουθείς κάποια θεραπεία ;
 
  • Like
Reactions: spi

spi

Well-Known Member
Αναφερόμουν στο θέμα της δοτριας πίσω στο κέντρο αλλά δέχομαι ότι μπορεί να με ξεγελάει η φωτογραφία . ( το ανέφερα κιόλας )
Όσον αφορά την φυτρωση εγώ τη βλέπω φυσιολογική .
Ακολουθείς κάποια θεραπεία ;
Το ξέρω ότι το ανέφερες αλλά για την επιβεβαίωση ρώτησα μόλις ένα άτομο για να μου πει πως φαίνεται γιατί εγώ δεν μπορώ να έχω άποψη :p
μου είπε ότι δεν διακρίνεται κάτι. Μόνο σε ένα σημείο στα αριστερά κάτω αλλά λέει πολύ λιγο κι αυτό μόνο επειδή το ψαχουλεψε.
Μόνο μινοξ χρησιμοποιώ και έπαιρνα και saw Palmetto κάψουλες αλλά εντάξει δεν νομίζω πως αυτές κάνουν καμία σοβαρή δουλειά. Τώρα θα ξεκινήσω και βιταμίνες βιοτινης. Δεν έχω πάρει ποτέ φίνα αν και ξέρω πως θα μου δώσει πολύ καλό αποτέλεσμα
 

dimitris50423

Well-Known Member
Μια χαρά πας φιλε. Θα γεμίσει και άλλο το κεφάλι. Δες από κοντά αν σκάνε και άλλα μοσχευματα. Θα χοντρυνουν οι τρίχες που έχουν βγει έως τώρα και θα πάρεις επιπλέον κάλυψη.
Όταν κάνεις δεύτερη για πίσω όπως σου είπαν με μερικά μονοτριχα μπροστά θα γίνεις τέλειος. Καλή συνέχεια.
 

kardinalios

Well-Known Member
Και η μινοξιδιλη βοηθάει και το saw palmetto βοηθάει .
Στην δεύτερη μεταμόσχευση που θα κάνεις όταν κανείς να προσέξεις πολύ την επιλογή γιατρού και να του εξηγήσεις πολύ το πλάνο που έχεις . Είναι πολύ πιο εύκολο να χτίσεις σε μια κενη περιοχή από το να μπεις ανάμεσα σε μαλλιά μεταμοσχευμενα .
Όσον αφορά τη φιναστεριδη η χρήση της για μένα είναι απόφαση ζωής . Σίγουρα θα σε βοηθούσε πολύ ειδικά στο crown . Δεν κάνει θαύματα το φάρμακο . Δεν το παίρνεις και βγάζεις μαλλιά . Αλλά βοηθάει πολύ .
Με μια μεταμόσχευση ακόμα και με τις θεραπείες που ακολουθείς θα έχεις μαλλί ικανοποιητικό και θα είσαι μια χαρά.
 
  • Like
Reactions: spi

koumparos

Well-Known Member
Η φυτρωση πήγε καλά.Μεχρι τον 12 θα δεις σίγουρα βελτίωση αλλά όχι εντυπωσιακή.Δεν έφτασαν τα μοσχεύματα αδερφέ και δεν είχες και υψηλο λόγο(καλά θυμάμαι??) για να πάρεις την μάξιμουμ πυκνότητα.Ισως δεν βοηθάει και η τρίχα.Εχεις καλή βάση πλέον και άνετα με μια μικρή μμ θα φτάσεις στην (λογική)εικόνα που έχεις στο μυαλό σου.Μπραβο στην κλινική που σε θέματα φυτρωσης συνεχίζει να έχει επιτυχίες.

@Η εικόνα της δοτριας καλή.
 
  • Like
Reactions: spi

spi

Well-Known Member
Η φυτρωση πήγε καλά.Μεχρι τον 12 θα δεις σίγουρα βελτίωση αλλά όχι εντυπωσιακή.Δεν έφτασαν τα μοσχεύματα αδερφέ και δεν είχες και υψηλο λόγο(καλά θυμάμαι??) για να πάρεις την μάξιμουμ πυκνότητα.Ισως δεν βοηθάει και η τρίχα.Εχεις καλή βάση πλέον και άνετα με μια μικρή μμ θα φτάσεις στην (λογική)εικόνα που έχεις στο μυαλό σου.Μπραβο στην κλινική που σε θέματα φυτρωσης συνεχίζει να έχει επιτυχίες.

@Η εικόνα της δοτριας καλή.
Η αλήθεια είναι ότι στο μυαλο μου είχα να γεμίσουμε πολύ την χερλαιν και την α ζώνη. Βέβαια και από σειφ επιλογή πιθανότατα επεκταθηκαμε και στις β και γ ζώνη. Εγώ ήθελα να τελειώσω με μπροστά και να ρίξω άλλη μια πίσω. Η τρίχα δεν βοηθάει και το ξέρω. Βοηθάει το χρώμα. Ότι θέλω και 2η μμ το είχα πει εξ αρχής. Απλά τώρα υπάρχει ο φόβος του σοκλος στην επόμενη που θα είναι γέμισμα και ρίξιμο πίσω και λίγο μιντλ. Τον λόγο δεν τον ξέρω και μάλλον θα το.ζητησω. δεν είμαι απογοητευμένος, αυτό έλειπε κιόλας, απλά ήθελα πιο γεμάτο το μπροστά κι ας έχανα λίγο στο πίσω που όμως δένει καλα
 

tol

Well-Known Member
. δεν είμαι απογοητευμένος, αυτό έλειπε κιόλας, απλά ήθελα πιο γεμάτο το μπροστά κι ας έχανα λίγο στο πίσω
Φιλε spi, οι περισσοτεροι εχουμε στο μυαλο μας μια ιδεατη εικονα και θα θελαμε να αποκτησουμε μαλλι εφηβου.

Απο τα γραφομενα σου αντιλαμβανομαι οτι εσυ εισαι πιο "προσγειωμενος" και ρεαλιστης. Εχεις χαμηλα τον πηχυ των προσδοκιων και επιζητας το εφικτο και οχι το ουτοπικο.

Με βαση, λοιπον, αυτο το δεδομενο, θεωρω οτι πρεπει να εισαι αισιοδοξος και να ατενιζεις το μελλον με σιγουρια και αυτοπεποιθηση.

Ηδη εχεις πετυχει μια βελτιωση της εικονας του μαλλιου σου. Σιγουρα πλεον δε θα βασανιζεσαι απο αρνητικα προγενεστερα συναισθηματα. Απολαυσε τη νεα κατασταση, περιμενε μια περαιτερω βελτιωση τους επομενους μηνες και με ηρεμια σχεδιασε το μελλον. Διαθετεις καλη δοτρια και μπορεις μελλοντικα, χωρις αγχος και βιασυνη, να κάνεις την καλυτερη δυνατη επιλογη για την επομενη μεταμοσχευση σου. Ηδη θα εχεις αποκτησει μεγαλυτερη εμπειρια και γνωσεις (και απο την πρωτη μμ και απο την ενασχοληση σου με τα νηματα του forum). Η γνωση και η εμπειρια μας βοηθουν να προβουμε σε ορθες επιλογες.

Σου ευχομαι καλη συνεχεια και απο δω και περα να χαιρεσαι καθε στιγμη της ζωης σου!
 
  • Like
Reactions: spi
Μπλουζα