Spi, 12/11/19, FUE, 2542 grafts, AHC Θεσσαλονίκης, Ανδριοπούλου Κατερίνα

dimitris50423

Well-Known Member
Η αλήθεια είναι ότι στο μυαλο μου είχα να γεμίσουμε πολύ την χερλαιν και την α ζώνη. Βέβαια και από σειφ επιλογή πιθανότατα επεκταθηκαμε και στις β και γ ζώνη. Εγώ ήθελα να τελειώσω με μπροστά και να ρίξω άλλη μια πίσω. Η τρίχα δεν βοηθάει και το ξέρω. Βοηθάει το χρώμα. Ότι θέλω και 2η μμ το είχα πει εξ αρχής. Απλά τώρα υπάρχει ο φόβος του σοκλος στην επόμενη που θα είναι γέμισμα και ρίξιμο πίσω και λίγο μιντλ. Τον λόγο δεν τον ξέρω και μάλλον θα το.ζητησω. δεν είμαι απογοητευμένος, αυτό έλειπε κιόλας, απλά ήθελα πιο γεμάτο το μπροστά κι ας έχανα λίγο στο πίσω που όμως δένει καλα

Spi έθεσες σοβαρή βάση για το μέλλον. Μόλις είδα τις φωτογραφίες που είχες βάλει προ μεταμόσχευσης. Ήδη δείχνεις χωρίς υπερβολή 10 χρόνια νεότερος.
Και είσαι και στους 7 μηνες. Η δοτρια που ξοδέψατε έπιασε τόπο. Αυτό το πράγμα για τον κάθε έναν από εμάς είναι τεράστιας σημασίας.
Αν εκμεταλλευτείς σωστά τη δοτρια και δεν χαθούν μοσχευματα τα περιθώρια για να βελτιωθεί κάποιος είναι αρκετά μεγάλα.
Βάλε την πανοραμική προ μμ που είχες δείξει το πως είσαι τώρα και φαντάσου αλλά 2500 grafts με τα ίδια ποσοστά φυτρωσης που έπιασες τώρα στις μπροστά κ πίσω ζώνες.
Θα είσαι γεμάτος και θα έχεις και κάβα άνετα αλλά 1500 στη δοτρια.
Αντίθετα αν κάποιος κάνει μια μμ με 2500-3000
Μοσχευματα και πάει στραβά με σχεδόν καθόλου αποτέλεσμα έχει χάσει τη μισή δυναμικότητα της δοτριας του.
Αυτό δεν αναπληρώνεται με χρήματα.
Για αυτό λεω συνήθως ότι η φυτρωση για εμένα αν δεν γίνουν αλλά τραγικά λάθη είναι το πιο σημαντικό πράγμα σε μια μμ.
Η κάλυψη στη ληπτρια θέλει μοσχευματα τα οποία εκ φύσεως είναι λιγότερα στη δοτρια από αυτά που χρειαζόμαστε πραγματικά. Άρα είναι πολύτιμα και πρέπει να σκεφτούμε και πως θα τα μοιράσουμε.
 
  • Like
Reactions: spi

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Καλημέρα Spi,
Αν μας επέλεγες τώρα δεν θα υπήρχαν αυτές οι ανησυχίες και φυσικά δεν θα χρειαζόταν να μπεις για δεύτερη μεταμόσχευση και πύκνωση στην ήδη πρώτη σου μεταμόσχευση με κίνδυνο το Σοκλος. Θα ήσουν καλυμμένος και μόνο αν αραίωνες και πίσω θα έπρεπε να ξανά μπεις για μμ.
Δεν τα πήγες άσχημα άλλα θα μπορούσες να ήσουν πολύ καλύτερα.
Σε φιλικό επίπεδο διότι ξέρω τι παιδί είσαι σε γνώρισα και από κοντά.
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Reactions: spi

spi

Well-Known Member
Φίλε John το γνωρίζω δυστυχώς υπήρχαν κάποιοι αστάθμητοι παράγοντες που δεν με άφησαν να επιλέξω την κλινική. Ο βασικός μου ήταν το αεροπλάνο και το είχαμε ξανασυζητήσει. Πίστεψέ με προσπάθησα πολύ να ξεπεράσω την φοβία αλλά για μένα ήταν μεγάλο άλμα αυτή η ώρα πάνω σε αεροπλάνο
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Καλά λες ναι θυμήθηκα,προσπάθησε το,να ξέρεις σίγουρα θα σου αρέσει. Πετάξου Θεσνικη-Αθήνα.
 
  • Like
Reactions: spi

spi

Well-Known Member
9μηνες και 7 μέρες από την μμ. Απο θεραπεία χρησιμοποιώ πια μόνο μινοξιδιλη 5% φτιαχτή από το φαρμακείο ενώ θα ξεκινήσω και βιταμίνες στο εγγύς μέλλον.
 

Συνημμένα

  • IMG_20200819_213931.jpg
    IMG_20200819_213931.jpg
    717 KB · Προβολές: 308
  • IMG_20200819_213949.jpg
    IMG_20200819_213949.jpg
    914 KB · Προβολές: 325
  • IMG_20200819_213850.jpg
    IMG_20200819_213850.jpg
    559.1 KB · Προβολές: 352
  • IMG_20200819_213907.jpg
    IMG_20200819_213907.jpg
    578.4 KB · Προβολές: 354
  • IMG_20200819_214004.jpg
    IMG_20200819_214004.jpg
    946.9 KB · Προβολές: 355
  • IMG_20200819_214028.jpg
    IMG_20200819_214028.jpg
    712.3 KB · Προβολές: 318
  • IMG_20200819_213820.jpg
    IMG_20200819_213820.jpg
    1.4 MB · Προβολές: 324
  • IMG_20200819_214403.jpg
    IMG_20200819_214403.jpg
    2.5 MB · Προβολές: 295

Xristoforaz

Well-Known Member
Μπροστα και μεσαια ζωνη φαινονται αρκετα καλυμμενες! Η δοτρια σου βρισκεται σε πολυ καλη κατασταση δηλαδη δεν εχει φαγωθει! Το κραουν απο πισω οταν κοιταμε δε φαινεται αδειο αλλα οταν κοιταμε πανοραμικα τοτε ενα μερος του κραουν δε φαινεται εντελως γεματο (εκτος αν δεν ειναι κραουν εκει αλλα αρκετα πισω ζωνη)...
Η προσθια γραμμη επρεπε να ναι λιγο πιο μπροστα και τα πλαγια της να χαν γεμισει με μοσχευματα! Συνεχισε να βαζεις μινοξιδιλη για συντηρηση!
Εισαι ικανοποιημενος απ το αποτελεσμα μεχρι στιγμης? Υποψιν οτι στο 12μηνο ολοκληρωνεται η φυτρωση!
 

spi

Well-Known Member
Εισαι ικανοποιημενος απ το αποτελεσμα μεχρι στιγμης? Υποψιν οτι στο 12μηνο ολοκληρωνεται η φυτρωση!
Δεν ήθελα να πω την γνώμη μου μέχρι τώρα αλλά να περιμένω το 12μηνο ίσως και το 14μηνο. Οι παρατηρήσεις σου είναι σωστές εν μέρει. Στην τέρμα πίσω ζώνη και στο κροουν έχω κενά αλλά δεν είναι άδεια και δεν μπήκαμε καν εκεί. Η χερλαιν είναι σε ένα μήκος που μου αρέσει δεν νομίζω πως έπρεπε να κατέβω πιο κάτω επουδενί, όπως και το σχήμα που έδωσε. Ήθελα λίγο κροτάφους ένα "Τσικ" γέμισμα, αν και σε όσους γιατρούς πήγα όλοι μου είπαν να μην γεμίσω. Αυτό που με χαλάει είναι η πυκνότητα. Έπαιξαν σειφ και δεν γέμισαν όσο θα ήθελα στην Α ζώνη με αποτέλεσμα στο φως να φωτίζει και να φαίνεται οποίος με κοιτάει από κάτω ή όταν πέφτει φως από πίσω. Με έχει ξενερώσει αυτό γιατί ήμουν κάθετος να μπούμε μπροστά όσα μπορούμε, αλλά χαραμίσαμε γκραφτς στην Γ ζώνη. Με λίγο τοπικ το αποτέλεσμα μοιάζει πάρα πάρα πολύ καλό. Το θέμα είναι ότι εγώ ήθελα να βάζω τοπικ μόνο πίσω και όχι μπροστά έστω και αυτό το ελάχιστο που βάζω.
Η δοτρια είναι σε άριστη κατάσταση δεν καταλαβαίνεις ότι πάρθηκαν μοσχεύματα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

manly_Man

Well-Known Member
9μηνες και 7 μέρες από την μμ. Απο θεραπεία χρησιμοποιώ πια μόνο μινοξιδιλη 5% φτιαχτή από το φαρμακείο ενώ θα ξεκινήσω και βιταμίνες στο εγγύς μέλλον.
spi μπραβο καταρχην που ανεβαζεις τολμηρες φωτο κατω απο flash...νομιζω τα τα μοσχευματα δεν εχουν παει χαμενα, καλα πηγες.... απλα αν στα εβαζε ολα στις μπροστινες ζωνες και δεν στα απλωνε και στις πιο πισω, θα ειχες πιο πυκνο αποτελεσμα μπροστα αλλα λιγοτερο πυκνο συνολικα!
Ξεκινα καλυτερα φιναστεριδη αυτη θα σε βοηθησει στην περιπτωση σου και οχι οι βιταμινες, γιατι ηδη παιζει να εξελιχθηκε κιολας η αραιωση σου επειτα απο 9 μηνες χωρις τη φιναστεριδη!
 
  • Like
Reactions: spi

spi

Well-Known Member
spi ανεβαζεις παντως τολμηρες φωτο μπραβο...νομιζω τα τα μοσχευματα δεν εχουν παει χαμενα, καλα πηγες.... απλα αν στα εβαζε ολα στις μπροστινες ζωνες και δεν στα απλωνε και στις πιο πισω, θα ειχες πιο πυκνο αποτελεσμα μπροστα αλλα λιγοτερο πυκνο συνολικα!
Ξεκινα καλυτερα φιναστεριδη αυτη θα σε βοηθησει στην περιπτωση σου και οχι οι βιταμινες, γιατι ηδη παιζει να εξελιχθηκε κιολας η αραιωση σου επειτα απο 9 μηνες χωρις τη φιναστεριδη.
Θα ανεβάσω και ακόμα πιο τολμηρές. Πάντα χρησιμοποιώ φλας. Κι εγώ. Πιστεύω ότι δεν έπρεπε να πάνε χαράμι τα μοσχεύματα πιο πίσω. Αυτά τα 300 (κατά προσέγγιση δική μου) θα έπρεπε να μπουν μπροστά κάποια ελάχιστα χερλαιν και όλα τα υπόλοιπα Α ζώνη. Εξάλλου πίσω θα κάνω μμ απλά τώρα θα πρέπει να βάλουμε και μπροστά κάτι που δεν ήθελα. Δεν νομίζω πως εξελίχθηκε πολύ η αραίωση νομίζω πως καθόλου κιόλας χωρίς να είμαι απόλυτος καθώς δεν είχα και πολλά για να φύγουν. Για την φίνα το σκέφτομαι ακόμα. Σίγουρα θα μου δώσει πάρα πολύ μπούστ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εμένα πάντως δεν με ενθουσίασε ούτε η προσέγγιση της μμ, αυτό το άπλωμα, ούτε το τελικό αποτέλεσμα. Πολύ σωστά το λες πάσχει από πυκνότητα ειδικά στις μπροστινές ζώνες αφού δεν κατέβηκε και η hairline νομίζω ότι η στρατηγική ήταν λάθος. Έπρεπε να δημιουργηθεί μια πολύ πυκνή ζώνη μπροστά θα έδειχνε απείρως καλύτερο. Αυτό βέβαια που με προβληματίζει πολύ είναι και η δότρια. Φαίνεται πολύ αραιή πίσω έχεις φώτο πριν την μμ;
 
  • Like
Reactions: spi

spi

Well-Known Member
Εμένα πάντως δεν με ενθουσίασε ούτε η προσέγγιση της μμ, αυτό το άπλωμα, ούτε το τελικό αποτέλεσμα. Πολύ σωστά το λες πάσχει από πυκνότητα ειδικά στις μπροστινές ζώνες αφού δεν κατέβηκε και η hairline νομίζω ότι η στρατηγική ήταν λάθος. Έπρεπε να δημιουργηθεί μια πολύ πυκνή ζώνη μπροστά θα έδειχνε απείρως καλύτερο. Αυτό βέβαια που με προβληματίζει πολύ είναι και η δότρια. Φαίνεται πολύ αραιή πίσω έχεις φώτο πριν την μμ;
Συμφωνώ για το απλωμα και για την πυκνότητα. Η δοτρια δεν είναι αραιη απλά επειδή είμαι ξανθός στην φωτογραφία με το φλας δεν φαίνονται οι πολύ ξανθιές τρίχες. Από άτομα που τους έβαλα επίτηδες να δουν από πίσω κανένας δεν κατάλαβε ότι έχει γίνει κάτι. Ο κομμωτής μου επίσης μου λέει το ιδιο εκτός ίσως από ένα μικρό κομμάτι πίσω αριστερά αλλά πρέπει να πας κοντά πολύ. Θεωρώ πως έπρεπε να πυκνώσουν πίσω από την χερλαιν αυτά που μπήκαν άσκοπα στην Γ ζώνη. Θα τους στείλω μέιλ μάλιστα για αυτό
 

spi

Well-Known Member
Αυτή είναι φωτογραφία που τράβηξα πέρυσι περίπου ίδια περίοδο ίσως κάποιους μήνες νωρίτερα. Βέβαια εδώ τα μαλλιά είναι σε μεγαλύτερο μήκος. Δεν ξέρω αν μπορέσω να βρω αλλη
 

Συνημμένα

  • IMG_20200820_003236.jpg
    IMG_20200820_003236.jpg
    681.1 KB · Προβολές: 268

vagosx

Well-Known Member
Spi κατα τη γνωμη μου για το προβλημα σου χρειαζόσουν μαζί με crown για πλάκα 4500 με 5000 grafts, οποτε με δεδομένο ότι εχεις βάλει και αποκαλυπτικές φωτο μη παραπονιέσαι μια χαρά σε πήγε και μάλιστα και οικονομικότατα.
Από εδώ και πέρα εαν ήμουν στη θέση σου με 2,25€ ανα graft θα πήγαινα στον Dr Kaan Pekiner να μου φτιάξει τις λεπτομέρειες και πιθανότατα να μάζευα και το crown.
 

manly_Man

Well-Known Member
Spi κατα τη γνωμη μου για το προβλημα σου χρειαζόσουν μαζί με crown για πλάκα 4500 με 5000 grafts, οποτε με δεδομένο ότι εχεις βάλει και αποκαλυπτικές φωτο μη παραπονιέσαι μια χαρά σε πήγε και μάλιστα και οικονομικότατα.
Από εδώ και πέρα εαν ήμουν στη θέση σου με 2,25€ ανα graft θα πήγαινα στον Dr Kaan Pekiner να μου φτιάξει τις λεπτομέρειες και πιθανότατα να μάζευα και το crown.
Συμφωνω...spi εχεις μια καλη βαση τωρα για να πας σε εναν καλο γιατρο εξωτερικο ή και Κύπρο να σου κανει πυκνωση, τουρκια εκτος απο Dr Kaan Pekiner παιζει κ η HLC στα 2.5 και πορτογαλια Dr Bruno Ferreira παλι στα 2.5 (ο οποιος κανει επεμβασεις και στην κλινικη του lorenjo στην Ισπανια αλλα πιο ακριβος εκει στα 3.5)...βεβαια ισως σου φανουν καπως ακριβες δεδομενου οτι πληρωσες μονο 2000 ευρω στην πρωτη σου μεταμοσχευση.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα