Saw Palmetto - Προσοχή στις ετικέτες !!!

proklos

Member
Καλημέρα,
έπειτα από καθημερινή χρήση από τις 29/11, παραθέτω τα συμπεράσματα μου.
Χρησιμοποιώ το γνωστό προϊόν που συζητήθηκε στις προηγούμενες σελίδες.

Προβολή συνημμένου 24444

1. Δεν παρατήρησα καμία διαφορά (τουλάχιστον ορατή) όσο αναφορά την τριχόπτωση.
Όσες τρίχες έχανα, τόσες συνέχιζα να χάνω.
2. Καμία απολύτως επανέκφυση. Ούτε καν χνούδι
3. Μειωμένη σεξουαλική επιθυμία. Η στύση όμως παραμένει κανονική, χωρίς προβλήματα.
4. Ξηρότητα στο τριχωτό της κεφαλής.
(Δεν γνωρίζω αν οφείλετε στην χρήση αυτού, μένει να το διαπιστώσω)
5. Αυξημένη ροή κατά την ούρηση
6. Ξηρότητα στην βάλανο
(Δεν πρόκειται για θέμα υγιεινής 100% , ούτε λόγω απραξίας.... ;) )

Θα διακόψω την χρήση του, για 1-2 μήνες έτσι να διαπιστώσω εάν τα άνωθεν συμπτώματα οφείλονται στην χρήση του εν λόγω σκευάσματος.




Το έχω παρατηρήσει και εγω τον τελευταίο καιρό, δεν γνωρίζω όμως εάν οφείλεται σε αυτό.
Θα σε ενημερώσω μόλις έχω νεότερα.



Τουλάχιστον ατυχές και άκομψο το σχόλιο σου.
Εάν δεν έχεις να συνεισφέρεις με κάποια τρόπο στην συζήτηση είναι καλύτερα να απέχεις, από το να αστειεύεσαι με τους προβληματισμούς των άλλων.
Θεωρώ οτι το σχόλιο ο φίλος το έκανε καλοπροαίρετα και χωρίς να θέλει να θίξει. Ας περιοριστούμε στα των αποτελεσμάτων και των αποριών. Όλα καλά, προχωράμε..
Στα αλλα θέματα τώρα, φίλε αυτο που χρησιμοποιείς (το σκεύασμα της φώτο) είναι αυτό το standardised που έχει αναφερθεί κ στις προηγούμενες σελίδες;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Παντως εγω δταματησα τωρα για βα δω τη θα γινει νε την ξυροτιτα στον βαλανο .. παντως και εγω μετα απο 3_4 μηνες βλεπω νεες τριχες στο κεφαλι μου ειδικα στην hairline αλλα η τριχωπτωση ειναι ιδια αλλα η στυση καλυτερα απο πριν αλλα οχι τοσο εντονη διαθεση
 

mic6

Well-Known Member
@proklos , ναι ειναι το standarized.

Ειναι ακριβως το σκευασμα που δειχνω στην φωτο.

Αυτό παίρνω κι εγώ και η τριχόπτωση σταμάτησε μαχαίρι. Προφανώς δεν έχουν όλα τα προϊόντα το ίδιο αποτέλεσμα σε όλους.
 

manly_Man

Well-Known Member
θα ηθελα να επισημανω καποιους λογους που πιστευω οτι εχει διαφορετικο αποτελεσμα στον καθεναν:
1) προφανως μετραει κ ποσο τεστο μετατρεπεται σε dht στον καθε οργανισμο.
2) παιζει ρολο και σε τι ηλικια εισαι...συνηθως αλλη τριχοπτωση θα ειχε ενας 25αρης και αλλη ενας 45-50αρης λογω ορμονων.
3) επισης αλλο να εχεις μονο δικα σου μαλλια το οποια ειναι επηρεασμενα απο dht και αλλο να εχεις κανει μεταμοσχευσεις με πολλα grafts οποτε δεν τα χτυπαει κ η dht και κατα συνεπεια έχεις λιγοτερη τριχοπτωση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

mic6

Well-Known Member
θα ηθελα να επισημανω καποιους λογους που πιστευω οτι εχει διαφορετικο αποτελεσμα στον καθεναν:
1) προφανως μετραει κ ποσο τεστο μετατρεπεται σε dht στον καθε οργανισμο.
2) παιζει ρολο και σε τι ηλικια εισαι...συνηθως αλλα τριχοπτωση θα ειχε ενας 25αρης και αλλη ενας 45-50αρης λογω ορμονων.
3) επισης αλλο να εχεις μονο δικα σου μαλλια το οποια ειναι επηρεασμενα απο dht και αλλο να εχεις κανει μεταμοσχευσεις με πολλα grafts οποτε δεν τα χτυπαει κ η dht και κατα συνεπεια έχεις λιγοτερη τριχοπτωση.
Σωστός, εννοείται
 

tol

Well-Known Member
Αυτό παίρνω κι εγώ και η τριχόπτωση σταμάτησε μαχαίρι
Φιλε mic, συγγνωμη...αλλά τετοιες αποψεις μελων προσωπικα με οδηγουν στη δυσπιστια, στην αμφιβολια και εν τελει στην αμφισβητηση της αξιοπιστιας τους.

Οταν διαβαζω αποψεις που αναιρουν τομους ιατρικων βιβλιογραφιων, λογικο ειναι να αμφιβαλλω για την αξιοπιστια των φορεων τους. Ολοι παγκοσμιως οι δερματολογοι ισχυριζονται οτι ειναι απολυτα φυσιολογικη μια καθημερινη πτωση 70 περιπου τριχων...ισχυριζονται οτι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗ ΧΑΝΕΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 50 ΤΡΙΧΕΣ....ισχυριζονται οτι ετσι ειναι η ανατομια των τριχων...οτι ενα ποσοστο των υπαρχουσων τριχων καθημερινα βρισκονται σε τελογενη φαση και πεφτουν.

Απλα η διαφορα με την αλωπεκια εγκειται στο γεγονος οτι σε ενα φυσιολογικο κεφαλι οι τριχες που πεφτουν αναπληρωνονται, ενω σε ενα κεφαλι με αλωπεκια ενα ποσοστο χανεται οριστικα και αραιωνει.

Επομενως, πως ειναι δυνατον να υπαρχουν ατομα που γραφουν οτι η τριχοπτωση κοπηκε μαχαιρι; Πως ειναι δυνατον να γραφουν οτι δε χανουν καμια τριχα καθημερινα; Πως ειναι δυνατον να ΚΑΤΑΜΕΤΡΟΥΝ τις τριχες που χανουν καθημερινα; Εχουν καποιον ανιχνευτη τριχων και καθε φορα που πεφτει καποια, χτυπαει ειδοποιηση; Δεν καταλαβαινετε οτι οι τριχες πεφτουν σε ανυποπτο χρονο; Ειστε διαρκως (24 ωρες το 24ωρο) πανω σε εναν νιπτηρα και μετρατε τις τριχες; Οταν λουζεστε καθημερινα, πως μπορειτε και καταμετρατε τις τριχες που πεφτουν;

Πριν περιπου ενα χρονο ειχα μια αναλογη "λεκτικη αντιπαραθεση" με εναν απο τους διαχειριστες του forum, τον συμπαθεστατο και πολυ ευγενικο kappa, ο οποιος επεμενε στην παραλογη αποψη οτι με το derma roller ειχε κοπει μαχαιρι η τριχοπτωση.

Ταπεινη προσωπικη αποψη...υπερβολες και, μαλλον, ανακριβειες συνεπαγονται και ελλειψη αξιοπιστιας.

Προσωπικα, ως χρηστης φινας εδω και τρια χρονια, με τρεις μμ και σε ηλικια 50 χρονων, εχω διαπιστωσει οτι η ΑΛΩΠΕΚΙΑ ΕΧΕΙ ΚΟΠΕΙ ΜΑΧΑΙΡΙ.....Η ΑΛΩΠΕΚΙΑ....ΟΧΙ Η ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ. Καθημερινα εξακολουθω να χανω 50-80 τριχες...ισως και παραπανω, αφου ειναι δυσκολο, οπως προανεφερα, να τις καταμετρησει κανείς. Απλα εχω καταλαβει οτι αναπληρωνονται και ετσι δεν υφισταται πλεον η αλωπεκια.

Ας προσπαθουμε, λοιπον, να μην ειμαστε υπερβολικοι, να ειμαστε απολυτα αντικειμενικοι σε αυτα που γραφουμε.

Φιλικες, καλοπροαιρετες συμβουλες.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Φιλε mic, συγγνωμη...αλλά τετοιες αποψεις μελων προσωπικα με οδηγουν στη δυσπιστια, στην αμφιβολια και εν τελει στην αμφισβητηση της αξιοπιστιας τους.

Οταν διαβαζω αποψεις που αναιρουν τομους ιατρικων βιβλιογραφιων, λογικο ειναι να αμφιβαλλω για την αξιοπιστια των φορεων τους. Ολοι παγκοσμιως οι δερματολογοι ισχυριζονται οτι ειναι απολυτα φυσιολογικη μια καθημερινη πτωση 70 περιπου τριχων...ισχυριζονται οτι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗ ΧΑΝΕΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 50 ΤΡΙΧΕΣ....ισχυριζονται οτι ετσι ειναι η ανατομια των τριχων...οτι ενα ποσοστο των υπαρχουσων τριχων καθημερινα βρισκονται σε τελογενη φαση και πεφτουν.

Απλα η διαφορα με την αλωπεκια εγκειται στο γεγονος οτι σε ενα φυσιολογικο κεφαλι οι τριχες που πεφτουν αναπληρωνονται, ενω σε ενα κεφαλι με αλωπεκια ενα ποσοστο χανεται οριστικα και αραιωνει.

Επομενως, πως ειναι δυνατον να υπαρχουν ατομα που γραφουν οτι η τριχοπτωση κοπηκε μαχαιρι; Πως ειναι δυνατον να γραφουν οτι δε χανουν καμια τριχα καθημερινα; Πως ειναι δυνατον να ΚΑΤΑΜΕΤΡΟΥΝ τις τριχες που χανουν καθημερινα; Εχουν καποιον ανιχνευτη τριχων και καθε φορα που πεφτει καποια, χτυπαει ειδοποιηση; Δεν καταλαβαινετε οτι οι τριχες πεφτουν σε ανυποπτο χρονο; Ειστε διαρκως (24 ωρες το 24ωρο) πανω σε εναν νιπτηρα και μετρατε τις τριχες; Οταν λουζεστε καθημερινα, πως μπορειτε και καταμετρατε τις τριχες που πεφτουν;

Πριν περιπου ενα χρονο ειχα μια αναλογη "λεκτικη αντιπαραθεση" με εναν απο τους διαχειριστες του forum, τον συμπαθεστατο και πολυ ευγενικο kappa, ο οποιος επεμενε στην παραλογη αποψη οτι με το derma roller ειχε κοπει μαχαιρι η τριχοπτωση.

Ταπεινη προσωπικη αποψη...υπερβολες και, μαλλον, ανακριβειες συνεπαγονται και ελλειψη αξιοπιστιας.

Προσωπικα, ως χρηστης φινας εδω και τρια χρονια, με τρεις μμ και σε ηλικια 50 χρονων, εχω διαπιστωσει οτι η ΑΛΩΠΕΚΙΑ ΕΧΕΙ ΚΟΠΕΙ ΜΑΧΑΙΡΙ.....Η ΑΛΩΠΕΚΙΑ....ΟΧΙ Η ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ. Καθημερινα εξακολουθω να χανω 50-80 τριχες...ισως και παραπανω, αφου ειναι δυσκολο, οπως προανεφερα, να τις καταμετρησει κανείς. Απλα εχω καταλαβει οτι αναπληρωνονται και ετσι δεν υφισταται πλεον η αλωπεκια.

Ας προσπαθουμε, λοιπον, να μην ειμαστε υπερβολικοι, να ειμαστε απολυτα αντικειμενικοι σε αυτα που γραφουμε.

Φιλικες, καλοπροαιρετες συμβουλες.
tol φιλικα στο λεω,πρεπει καποια στιγμη να μαθεις να ακους,οταν σου λενε 20 η 30 ατομα κατι σημαινει οτι κατι γινεται
 

mic6

Well-Known Member
Φιλε mic, συγγνωμη...αλλά τετοιες αποψεις μελων προσωπικα με οδηγουν στη δυσπιστια, στην αμφιβολια και εν τελει στην αμφισβητηση της αξιοπιστιας τους.

Οταν διαβαζω αποψεις που αναιρουν τομους ιατρικων βιβλιογραφιων, λογικο ειναι να αμφιβαλλω για την αξιοπιστια των φορεων τους. Ολοι παγκοσμιως οι δερματολογοι ισχυριζονται οτι ειναι απολυτα φυσιολογικη μια καθημερινη πτωση 70 περιπου τριχων...ισχυριζονται οτι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗ ΧΑΝΕΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 50 ΤΡΙΧΕΣ....ισχυριζονται οτι ετσι ειναι η ανατομια των τριχων...οτι ενα ποσοστο των υπαρχουσων τριχων καθημερινα βρισκονται σε τελογενη φαση και πεφτουν.

Απλα η διαφορα με την αλωπεκια εγκειται στο γεγονος οτι σε ενα φυσιολογικο κεφαλι οι τριχες που πεφτουν αναπληρωνονται, ενω σε ενα κεφαλι με αλωπεκια ενα ποσοστο χανεται οριστικα και αραιωνει.

Επομενως, πως ειναι δυνατον να υπαρχουν ατομα που γραφουν οτι η τριχοπτωση κοπηκε μαχαιρι; Πως ειναι δυνατον να γραφουν οτι δε χανουν καμια τριχα καθημερινα; Πως ειναι δυνατον να ΚΑΤΑΜΕΤΡΟΥΝ τις τριχες που χανουν καθημερινα; Εχουν καποιον ανιχνευτη τριχων και καθε φορα που πεφτει καποια, χτυπαει ειδοποιηση; Δεν καταλαβαινετε οτι οι τριχες πεφτουν σε ανυποπτο χρονο; Ειστε διαρκως (24 ωρες το 24ωρο) πανω σε εναν νιπτηρα και μετρατε τις τριχες; Οταν λουζεστε καθημερινα, πως μπορειτε και καταμετρατε τις τριχες που πεφτουν;

Πριν περιπου ενα χρονο ειχα μια αναλογη "λεκτικη αντιπαραθεση" με εναν απο τους διαχειριστες του forum, τον συμπαθεστατο και πολυ ευγενικο kappa, ο οποιος επεμενε στην παραλογη αποψη οτι με το derma roller ειχε κοπει μαχαιρι η τριχοπτωση.

Ταπεινη προσωπικη αποψη...υπερβολες και, μαλλον, ανακριβειες συνεπαγονται και ελλειψη αξιοπιστιας.

Προσωπικα, ως χρηστης φινας εδω και τρια χρονια, με τρεις μμ και σε ηλικια 50 χρονων, εχω διαπιστωσει οτι η ΑΛΩΠΕΚΙΑ ΕΧΕΙ ΚΟΠΕΙ ΜΑΧΑΙΡΙ.....Η ΑΛΩΠΕΚΙΑ....ΟΧΙ Η ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ. Καθημερινα εξακολουθω να χανω 50-80 τριχες...ισως και παραπανω, αφου ειναι δυσκολο, οπως προανεφερα, να τις καταμετρησει κανείς. Απλα εχω καταλαβει οτι αναπληρωνονται και ετσι δεν υφισταται πλεον η αλωπεκια.

Ας προσπαθουμε, λοιπον, να μην ειμαστε υπερβολικοι, να ειμαστε απολυτα αντικειμενικοι σε αυτα που γραφουμε.

Φιλικες, καλοπροαιρετες συμβουλες.
Εντάξει φίλε μου. Οπότε να σου πω ότι έχω ακόμα τριχόπτωση να χαρείς;

Εδώ είμαστε να βοηθήσουμε αγαπητέ με τις εμπειρίες μας.

Έβαζα επί πολλούς μήνες μινοξιδίλη και κατά την εφαρμογή έβλεπα στο χέρι μου 5 με 10 τριχούλες καθημερινά. Εδώ και ένα εξάμηνο που παίρνω saw, (χωρίς να έχω κόψει τη μινοξιδίλη), δεν έχω ξαναδεί καμία τριχούλα ποτέ. Αυτή είναι η εμπειρία μου και μόνο αυτό έχω να δηλώσω. Το τι λένε οι επιστήμονες και οι έρευνες με αφήνει αδιάφορο όταν έχω ένα κεφάλι σπίτι μου να βλέπω μόνος μου τι γίνεται.

Καλή συνέχεια.
 

Georgie

Well-Known Member
Σε αυτο που αναφέρει ο @tol θα συμφωνήσω .
Προσωπικα αραιωνα για χρονια χωρις να βλέπω τρίχες ( πολλές ) στο μπανιο η στο μαξιλάρι .
Δεν αμφισβητώ το αποτέλεσμα της χρήσης απο τον @mic6 σε καμία περίπτωση. Αλλα νομίζω οτι η ΑΑ ειναι εξελικτική με διαστήματα μεγάλης η μικρής παύσης .
 
  • Like
Reactions: tol

vag25

Well-Known Member
Τριχοπτωση δεν γινεται να μην εχεις mic, απλα πλεον ειναι φυσιολογικη και απλα δεν την παρατηρεις.

Ποσο καιρο εχει σταματησει η τριχοπτωση σου με το palmetto?.

Οταν λενε τριχοπτωση εννοουμε την επιπλεον.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
το saw palmetto ειναι αντιανδρογονο και μιμειται την δραση της φιναστεριδης,οπως υπαρχουν πολλα ακομα βοτανα που το κανουν.
δεν ειναι τυχαιο που οι χρηστες εκτος απο αλαγες στην τριχοπτωση βλεπουν και αλαγες στην λιμπιντο ακομα και στην ουρηση.
υπαρχουν 20 βοτανα και αλλα 20 φαρμακα που το κανουν αυτο
 

manly_Man

Well-Known Member
και εγω δεν το καταλαβαινω πως γινεται καποιος να ισχυριζεται οτι δεν εχει καθολου τριχοπτωση...προφανως θα εχει μειωμενη κ φυσιολογικη την οποια δεν παρατηρει ειτε στο λουσιμο ειτε σε διαφορες στιγμες μεσα στη μερα.
 
  • Like
Reactions: tol

tol

Well-Known Member
Εντάξει φίλε μου. Οπότε να σου πω ότι έχω ακόμα τριχόπτωση να χαρείς;

Εδώ είμαστε να βοηθήσουμε αγαπητέ με τις εμπειρίες μας.

Έβαζα επί πολλούς μήνες μινοξιδίλη και κατά την εφαρμογή έβλεπα στο χέρι μου 5 με 10 τριχούλες καθημερινά. Εδώ και ένα εξάμηνο που παίρνω saw, (χωρίς να έχω κόψει τη μινοξιδίλη), δεν έχω ξαναδεί καμία τριχούλα ποτέ. Αυτή είναι η εμπειρία μου και μόνο αυτό έχω να δηλώσω. Το τι λένε οι επιστήμονες και οι έρευνες με αφήνει αδιάφορο όταν έχω ένα κεφάλι σπίτι μου να βλέπω μόνος μου τι γίνεται.

Καλή συνέχεια.
tol φιλικα στο λεω,πρεπει καποια στιγμη να μαθεις να ακους,οταν σου λενε 20 η 30 ατομα κατι σημαινει οτι κατι γινεται
Φιλοι μου, επιμενετε σε μια παραλογη αποψη.
Δεν υπαρχει καμια λογικη σε αυτο που γραφετε.
Ακομη και ο Ρουβας, ο Μπεζος κ.α. χανουν καθημερινα πανω απο 50 τριχες.
Τι δεν καταλαβαινετε;
Αυτη ειναι η ανατομια της τριχας.

Φιλε mic, λυπαμαι ειλικρινα που επιμενεις σε κατι που δεν εχει ιχνος λογικης.

Δηλαδη μονο οταν βαζεις μινοξιδιλη πεφτουν οι τριχες; Τι σημαινει το γεγονος οτι δεν βλεπεις στα χερια σου τριχες κατα την εφαρμογη της; Οτι σταματα η τριχοπτωση;

Τις υπολοιπες ωρες της ημερας τι γινεται; Καθε δευτερολεπτο ειστε σε εναν νιπτηρα και κανετε ακριβη καταμετρηση των τριχων; Οταν εργαζεστε, οταν ειστε σε εξωτερικους χωρους, οταν κινειστε...οταν..οταν...οταν...με ποιον τροπο καταγραφετε στα τεφτερια σας τις τριχες που πεφτουν;

Συμπαθεστατε φιλε kapa, ενω τοτε (πριν απο εναν περιπου χρονο που διαλεχθηκαμε πανω στο συγκεκριμενο θεμα) υπηρξαν τουλαχιστον άλλα 10 ατομα που σου εγραφαν οτι δεν στεκουν οι αποψεις σου, εσυ επιμενεις.

ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ, ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ, ΟΤΙ ΟΙ ΤΡΙΧΕΣ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΤΡΕΙΣ ΦΑΣΕΙΣ ΣΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΟΥΣ. ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΕΝΑ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΡΙΧΩΝ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΕ ΤΕΛΟΓΕΝΗ ΦΑΣΗ. ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΦΤΟΥΝ ΤΡΙΧΕΣ. ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΤΙΣ ΒΛΕΠΕΤΕ.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Συμπαθεστατε φιλε kapa, ενω τοτε (πριν απο εναν περιπου χρονο που διαλεχθηκαμε πανω στο συγκεκριμενο θεμα) υπηρξαν τουλαχιστον άλλα 10 ατομα που σου εγραφαν οτι δεν στεκουν οι αποψεις σου, εσυ επιμενεις.

ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ, ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ, ΟΤΙ ΟΙ ΤΡΙΧΕΣ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΤΡΕΙΣ ΦΑΣΕΙΣ ΣΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΟΥΣ. ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΕΝΑ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΡΙΧΩΝ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΕ ΤΕΛΟΓΕΝΗ ΦΑΣΗ. ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΦΤΟΥΝ ΤΡΙΧΕΣ. ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΤΙΣ ΒΛΕΠΕΤΕ.
tol μην εισαι απολυτος στα πιστευω σου.δεν στο λεω για την τριχοπτωση αλλα γενικα στην ζωη σου,μαθε ακους
 

edy8444

New Member
εκανα παραγγελία απο iherb 42 ευρω θα πληρώσω τελωνείο?αν ξερει καποιος ας απαντήσει παρακαλω
 

tol

Well-Known Member
tol μην εισαι απολυτος στα πιστευω σου.δεν στο λεω για την τριχοπτωση αλλα γενικα στην ζωη σου,μαθε ακους
Φυσικα ως λατρης της αρχαιοτητας (φιλολογος γαρ) πρεσβευω το..."γηρασκω αει διδασκομενος".

Αλλά, φιλε kapa, πρεσβευω και κατι αλλο που οι αρχαιοι ημων προγονοι ειχαν θεοποιησει....τον ΛΟΓΟ..με την εννοια της λογικης.

Οτιδηποτε, λοιπον, αντιβαινει τους κανονες της λογικης, ακομη και αν το ισχυριζεται ο ιδιος ο Παπας (που, ως γνωστον, διαθετει το αλαθητο!!!), δεν προκειται ποτέ στη ζωη μου να το ασπαστω.

Δηλαδη, αν καποιος επιμενει οτι ο ηλιος γυριζει γυρω απο τη γη, οτι ο ηλιος δυει στην ανατολη, οτι η γη ειναι επιπεδη....πρεπει να μαθω να τον ακουω; Να βιαζω την ιδια μου τη λογικη απλά για να μαθω να ακουω παραλογες αποψεις;

Οχι, φιλε μου, ποτέ δεν προκειται να λειτουργησω κατ' αυτον τον τροπο.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Φυσικα ως λατρης της αρχαιοτητας (φιλολογος γαρ) πρεσβευω το..."γηρασκω αει διδασκομενος".

Αλλά, φιλε kapa, πρεσβευω και κατι αλλο που οι αρχαιοι ημων προγονοι ειχαν θεοποιησει....τον ΛΟΓΟ..με την εννοια της λογικης.

Οτιδηποτε, λοιπον, αντιβαινει τους κανονες της λογικης, ακομη και αν το ισχυριζεται ο ιδιος ο Παπας (που, ως γνωστον, διαθετει το αλαθητο!!!), δεν προκειται ποτέ στη ζωη μου να το ασπαστω.

Δηλαδη, αν καποιος επιμενει οτι ο ηλιος γυριζει γυρω απο τη γη, οτι ο ηλιος δυει στην ανατολη, οτι η γη ειναι επιπεδη....πρεπει να μαθω να τον ακουω; Να βιαζω την ιδια μου τη λογικη απλά για να μαθω να ακουω παραλογες αποψεις;

Οχι, φιλε μου, ποτέ δεν προκειται να λειτουργησω κατ' αυτον τον τροπο.
ναι αλλα στο διαταυτα υπαρχουν ερευνες οτι το saw palmetto μειωνει την τριχοπτωση,δηλαδη προσπαθουμε να τις αναιρεσουμε?
 

proklos

Member
Επιτρέψετε μου να πω πως διαφωνείτε ενώ παράλληλα συμφωνείτε ταυτόχρονα .. ειναι λογικό αν χάνεις 200 τρίχες την ημέρα, να τις παρατηρείς παντού, νιπτήρα, μαξιλάρι, πάτωμα κτλ. Αν με τη χρήση saw μειωθεί η τριχόπτωση σε επίπεδα 50 τρίχες/μέρα, είναι απολύτως φυσιολογικό να τύχει, για παράδειγμα στον νιπτήρα να μη δεις κ καμία..
 

Jumanji

Active Member
Προφανως ο mic λέγοντας οτι κοπηκε μαχαιρι εννοει οτι εχει δει αισθητη διάφορα σε σχεση με πριν που θα ήτανε πιο εντονη.ειδε μια διάφορα και την επισήμανε επειδη του ζηταμε και οι υπολοιποι χρηστες να μας ενημερωνει για την καθαρα δικια του προσωπικη εμπειρια.ο tol δυστυχως δεν ακουει κανεναν,αν ο mic ελεγε κοπηκε μαχαιρι με φινα θα εκανε λαικ ή θα του ελεγε μπραβο.αν εχεις μεσα την λεξη φινα χωρις το παρενεργειες ολα καλα.προσπαθει να μας πεισεις οτι ολοι που εχουμε παρενεργειες απο φινα ειναι στο μυαλο μας και τις δημιουργουμε μονοι μας.προσωπικα tol μπορει η φινα να σε παει τρενο αλλα υπαρχει και το 3%(εδω προσωπικα γελαω) μην το ξεχνας.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα