Salonikios30, fue, 1900 grafts, 17-05-2016

hijikos

Active Member
Koumparos, η περίπτωση του Salonikiou είναι το τέλειο παράδειγμα για το πως μια απλή περίπτωση μπορεί να μετατραπεί σε εφιάλτη. Επίσης αποδεικνύεται η τεράστια σημασία του να κάνεις consultation με 2-3 δυνατούς γιατρούς πριν πάρεις την οποιαδήποτε απόφαση. Το σωστό planning είναι πάνω από το μισό της επιτυχίας. Προφανώς και η κίνηση του Γεωργίου είναι ευπρόσδεκτη αλλά νομίζω ότι τώρα ο Σαλονικιός δεν πρέπει να βιαστεί αλλά να μελετήσει καλύτερα το θέμα και θα μας έχει όλους δίπλα του γιατί είναι κρίμα αυτό που έγινε....

Sent from my iPhone using Tapatalk

Αυτο το κραταμε σαν ευαγγελιο !
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

athenian

Well-Known Member
Athenian η εκτίμηση έγινε από τις φώτο πριν την επέμβαση (πρακτικά), όταν δηλαδή ήταν ξυρισμένο το κεφάλι (μετά την μμ) και φαινόταν "φάτσα κάρτα" όλη η περιοχή . Από αυτές τις φώτο φαίνεται και από εκεί έγινε κυρίως η διάγνωση του Lorenzo. Αν επιδεινώθηκε και μετά την μμ είναι άλλο θέμα.

Προβολή συνημμένου 16061
Στην περιοχή με μαύρο περίγραμμα, φαίνεται η χαμηλή πυκνότητα και η ύπαρξη σχεδόν μόνο μονοτρίχων (χαρακτηριστικό της DUPA και της retro). Παρόλαυτα έχουν παρθεί αρκετά graft. Εννοείται ότι με την αφαίρεση αυτών των graft η περιοχή θα φαίνεται χειρότερα από πριν.
Επειδή η δουλεια μου είναι αυτή του κομμωτή θα σου πω ότι αν ξυρισεις τα πλαϊνά στο 80% των ανδρών θα δεις ότι στο σημείο που είναι λίγο πάνω από το αυτί αλλά και περιφερειακά των γραμμών των αυτιών και του αυχένα τα μαλλιά είναι πιο αραιά. Δεν είναι εικόνα διάχυτης αλωπεκίας αυτή. Άν έχεις κρατήσει τις φωτο που σου είχα στείλει για το world θα δεις και τα δικά μου πλαϊνά μαλλιά να είναι έτσι. Πάσχω και εγώ από διάχυτη?
 

athenian

Well-Known Member
Να ξεκαθαρίσουμε και κάτι ακόμα. Στην συγκεκριμένη μμ δεν μιλάμε για μη φύτρωση μοσχευμάτων, αν και δεν βγήκε το 100%.
Μιλάμε για μάλλον μόνιμο shock loss σε δοτρια και ληπρτια περιοχή σε μαμά μαλλιά. Επίσης τα grafts δεν πάρθηκαν τόσο από την περιοχή που έχεις κυκλωσει αλλά από πιο safe zone.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αυτό είναι σωστό, πάντα στα πλαινά είναι πιο αραιά και ειδικά περιμετρικά του αυχένα και στα αυτιά σε μια σχετικά λεπτή γραμμή. Όταν όμως αυτή η γραμμή αρχίζει και επεκτείνεται προς τα πάνω (στην περιοχή των αυτιών), δηλαδή αποκτά εύρος και στην πίσω μεριά αρχίζει και κάνει γραμμές προς τα πάνω (σαν ποτάμια) αυτό είναι σαφέστατη ένδειξη retro (όχι απαραίτητα DUPA). Για την retro ήμουν σίγουρος πριν να μου πει ο Lorenzo κάτι γιατί επειδή πάσχω έχω δει αμέτρητες φωτο και μπορώ να την ξεχωρίσω από χιλιόμετρα. Ο Λορενζο μίλησε για DUPA λόγω της επέκτασης και προς την parietal περιοχή και λόγω της γενικότερης εικόνας της occipital . Εξάλλου όταν ο Γεωργίου αναφέρει ότι έχει μόνο 700g ακόμα (αυτό δεν το ανέφερα στον Lorenzo) πρακτικά μας λέει ότι η περιοχή είναι προσβεβλημένη. Αλλίως γιατί έχει μόνο τόσο (απορία Stripar).
 
Τελευταία επεξεργασία:

alexandros _athens

Active Member
Αυτό με τη μη safe zone ισχύει γενικά ή μόνο για την περίπτωση του φίλου που πάσχει από DUPA; Γιατί γενικά, δεν είναι λίγοι οι γιατροί που κάνουν εξαγωγή και από αυτά τα σημεία που έχεις βάλει σε μαύρο πλαίσιο. Και μένα ας πούμε, μου είχαν πάρει κ απ τα πλάγια και από πίσω αρκετά ψηλά.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Επίσης τα grafts δεν πάρθηκαν τόσο από την περιοχή που έχεις κυκλωσει αλλά από πιο safe zone.

Από την περιοχή που έχω κυκλώσει μέτρησα γύρω στα 120, αν βάλουμε άλλα τόσα από την άλλη πλευρά και πρός τα κάτω μιλάμε χονδρικά γύρω στα 300-400, χονδρικά γύρω στο 20%. Για μένα έπρεπε να γίνει κανονική τριχομέτρηση (όπως κάνει ο Erdo) για να δε ισε κάθε περιοχή (sides, parietal, occipital) το ποσοστο thinning και να είναι 100% σίγουρος.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αυτό με τη μη safe zone ισχύει γενικά ή μόνο για την περίπτωση του φίλου που πάσχει από DUPA; Γιατί γενικά, δεν είναι λίγοι οι γιατροί που κάνουν εξαγωγή και από αυτά τα σημεία που έχεις βάλει σε μαύρο πλαίσιο. Και μένα ας πούμε, μου είχαν πάρει κ απ τα πλάγια και από πίσω αρκετά ψηλά.

Αν εξαιρέσεις αυτό που είπε ό Athenian (δηλαδή περίπου 1-1.5cm πάνω από τα αυτία και πάνω από τον σβέρκο), αυτή η περιοχή είναι safe. Στο πάνω της κομμάτι δε αγγίζει την parietal zone που είναι σαφεστατα η πιο safe περιοχή μαζί με την occipital. Απλά στο κάτω κομμάτι παίρνεις λιγότερα γιατί έχει μικρότερη πυκνότητα, στο πάνω παίρνεις περισσότερα γιατί έχει μεγαλύτερη πυκνότητα.
 

koumparos

Well-Known Member
Eγκληματισαν και εχουν ηθικη υποχρεωση να του επιστρεψουν το ποσο.
Και μη μου γραψει κανας πονηριδης οτι ειμαι υπερβολικος διοτι εδω εχουμε 2 εγκληματα.
Το πρωτο τα μοσχευματα που χαθηκαν και το δευτερο που δεν του ανεφεραν οτι πρεπει να κανει θεραπεια να σωσει τη δοτρια.
Ακομα και μετα το ξυρισμα θα επρεπε να του ζητησουν συγνωμη και να του εξηγησουν οτι δεν μπορουν να τον αναλαβουν διοτι εχει σοβαρο προβλημα με τη δοτρια και θα ηταν ρισκο να προχωρησουν.Η μιλαμε για αγνοια η απλα εβαλαν το κερδος πανω απο το ηθικο συμφερον του πελατη.Τι θα ακουγαμε και τι θα λεγαμε εαν το βλεπαμε αυτο σε ελληνικη κλινικη.:eek:
 

John1924

Active Member
Eγκληματισαν και εχουν ηθικη υποχρεωση να του επιστρεψουν το ποσο.
Και μη μου γραψει κανας πονηριδης οτι ειμαι υπερβολικος διοτι εδω εχουμε 2 εγκληματα.
Το πρωτο τα μοσχευματα που χαθηκαν και το δευτερο που δεν του ανεφεραν οτι πρεπει να κανει θεραπεια να σωσει τη δοτρια.
Ακομα και μετα το ξυρισμα θα επρεπε να του ζητησουν συγνωμη και να του εξηγησουν οτι δεν μπορουν να τον αναλαβουν διοτι εχει σοβαρο προβλημα με τη δοτρια και θα ηταν ρισκο να προχωρησουν.Η μιλαμε για αγνοια η απλα εβαλαν το κερδος πανω απο το ηθικο συμφερον του πελατη.Τι θα ακουγαμε και τι θα λεγαμε εαν το βλεπαμε αυτο σε ελληνικη κλινικη.:eek:
To να του επιστρέψουν το ποσό που κατέβαλε ειναι το λιγότερο. Το να του έδιναν κι ένα επιπλέον ποσο ως αποζημίωση θα ήταν μια ηθική ικανοποίηση. Το πιο σημαντικό ομως ειναι (οπως ειπε και αλλο μέλος πιο πάνω) οτι ο άνθρωπος εμεινε πλέον χωρίς επιλογές, με τη ζημιά που του έγινε να ειναι ανεπανόρθωτη. Αυτό δεν το αναπληρώνει κανένα χρηματικό ποσό.
 

athenian

Well-Known Member
Παιδια στην μμ τελικα φαινεται να παιζει εξισου σημαντικο ρολο το team οσο και ο γιατρος.Το λαθος εκει πρεπει να εγινε,περαν απο τον λαθος σχεδιασμο.
 

koumparos

Well-Known Member
Τωρα εξηγειται γιατι δεν τον αναλαμβανουν.Φυσικα και δεν γινεται να παραδεχτουν οτι η δοτρια του πασχει απο dupa διοτι τοτε γιατι τον ανελαβαν?Προφανως η dupa θα εξελιχθει και η τραυματικη διαδικασια της μμ μπορει να την επιταχυνει αρα μεγαλες πιθανοτητες για δευτερη αποτυχια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

alexandros _athens

Active Member
Eγκληματισαν και εχουν ηθικη υποχρεωση να του επιστρεψουν το ποσο.
Δεν ξέρω τι χαρτιά έχει υπογράψει και αν θα καταφέρει να πάρει πίσω τα χρήματα του αλλά όντως, ίσως πλέον θα πρέπει να το κοιτάξει πιο σοβαρά.
 

athenian

Well-Known Member
Δεν ξέρω τι χαρτιά έχει υπογράψει και αν θα καταφέρει να πάρει πίσω τα χρήματα του αλλά όντως, ίσως πλέον θα πρέπει να το κοιτάξει πιο σοβαρά.
Για να μπορεσει να γινει αυτο θελει γνωματευση απο δερματολογο και μαλιστα δημοσιου νοσοκομειου,που να λεει οτι πασχει απο διαχυτη αλωπεκια και μετα μια σειρα απο ενεργειες που μαλλον ο φιλος δεν εχει το κουραγιο να κανει καθως η ψυχολογια του εχει υποστει πληγμα.Βεβαια και παλι τιποτα δεν ειναι σιγουρο,αλλα ας αφησουμε να δουμε αν εχει να πει δημοσια και κατι η κλινικη.Καλο θα ηταν να επεμβει στο θεμα και να μας πει την γνωμη της.
 

alexandros _athens

Active Member
Θα συμφωνήσω μαζί σου πως πρέπει να το ψάξει και σε καμία περίπτωση να μην αφήσει την απογοήτευση να τον καταβάλλει. Πάντως, όσες γνωματεύσεις και αν πάρει, δε μπορεί σε καμία περίπτωση να εξασφαλίσει επιστροφή χρημάτων. Για αυτό είπα πως δεν ξέρω τι χαρτιά έχει υπογράψει. Μην ξεχνάμε πως υπάρχουν άνθρωποι που έχουν χάσει την ακοή τους, την όραση τους ή ακόμη και τη ζωή τους από ιατρικά λάθη και δυστυχώς, δεν έχουν δικαιωθεί.
 
Άκυρο όλο το μνμ σου haris_g..και βέβαια έχεις άλλες προσδοκίες όταν πας σε αυτούς τους γιατρούς διότι θεωρούνται κορυφαίοι..επίσης δεν ισχυει αυτό που λες για Έλληνες και φτηνό και καλό..αν ίσχυε αυτό κανεις Έλληνας δεν θα πήγαινε εξωτερικό για επέμβαση..απλά ο κάθε average Έλληνας σαν εσένα, σε όποια πατάτα εξωτερικού γινει,την βλέπει σαν γλυκοπατάτα απλα και δεν έχει καρκαλα να μιλήσει καν για αυτό..πιστεύει το shit happens και κάνει τουμπεκί.ενω εδώ αν δώσει 2-3 χιλιάρικα περιμένει απο Τσακώνα να τον κάνει valderama ,και αν δεν τον κάνει(που δεν γίνεται κιόλας)αρχίζει να κράζει και να λέει για Ελλαδισταν και παπαριές. Που όλοι λέτε..και αν δεν πάει και καλά?? Εκεί να δεις τι βατράχια βγαίνουν από τα στόματα πολλών..με τι μυαλό στο φίλο εδώ ο feriduni έβαλε 2800grafts ενώ ήταν νοργουντ άστα να πάνε??του τσίμπησε 12000€ για να του βάλει το 1/4 από αυτά που έπρεπε,δεν έχει πάει και καλά καθόλου και λες shit happens??τι λες ρε μαν??πλάκα κανεις??β κουτοπονηρια εδώ δεν είναι εμφανής??

Για να μην υπάρχουν παρανοήσεις να διευκρινίσω το εξής. Πριν κάνω την μμ είχα consultations με 3-4 ισάξιους με τον Feriduni γιατρούς σε Βέλγιο και αλλού. Όλοι μου είπαν το ίδιο πράγμα, δηλαδή να ξεκινήσω με 3.000-3.500 grafts (και αν γίνεται και 4.000) στην μπροστινή περιοχή και σε 1 περίπου χρόνο να συνεχίζω με 1.000-2.000 grafts και να πάω προς τα πίσω. Το ότι τελικά μου έβαλε το ελάχιστο αριθμό των προτεινόμενων grafts οφείλεται στο κακό strip της DHI. Και μιας και μου υπολογίσανε το σύνολο των grafts στη δότρια περιοχή γύρω στα 7.000-8.000 grafts, μου πρότειναν να αφήσω τα υπόλοιπα 2 με 3.000 χιλιάδες grafts για μετά. Όλα αυτά μου φάνηκαν πολύ λογικά και συμφώνησαν όλοι οι γιατροί σε αυτό το πλάνο.
 

Stripar

Established Member
Εγω δεν μπορω να καταλαβω 2 κουβεντες του στριπαρ και θα ηθελα σχετικη ενημερωση!1ον)γιατι δεν γινεται να εχει χαμηλοτερη δοτρια των 4-5κ γκραφτ?εγω στις φωτο τ σαλιονικιου και προ μεταμοσχευσης βλεπω παλι πλ κακη δοτρια...πραγμα π σημαινει πως ειχε γενικη αραιωση ακομα κ σε δοτρια(ισως κανω λαθος,αυτο βλεπω)και 2ερη και σημαντικοτερη ερωτηση...ειπες ο τουρκος δεν κανει σε 600-800 γκραφτς επεμβαση..ο λογος?επειδη ειναι πλ λιγα γενικα και ειναι μικρο τ κερδος,η επειδη ειναι πλ λιγα για τον σαλονικιο?

Όταν φίλε μου το ένα KEEP κάνει 60 euro
και χρειάζεται 3-4 διαφορετικού διαμετρήματος στην τοποθέτηση x 2 (2 Placers) = 500euro μόνο για τα KEEP
Όπου άν προσθέσεις και την αξία των Manual Punch x 2 (2 extractors) , αντιβιωτικά , ναρκώσεις , αναισθησίες , αναλώσιμα χειρουργείου , στολή ασθενή , γεύματα και ένα στρατό προσωπικού τόσο κατά την διάρκεια του session , αλλά και πρίν και μετά...

Καθιστά το κόστος του χειρουγείου μεγαλύτερο απο το σύνολο των χρημάτων των 600-800g δηλ 1500-2000 euro

Και δέν μιλάμε για κέρδος σε τέτοιo αριθμό grafts , απλά ανευ ουσίας (δεδομένου των Stantard εξόδων) για να ασχοληθεί η κλινκή-γιατρός.

Απλά πράγματα.

Σημείωση: το 1ο σκέλος της ερώτησής σου , απαντήθηκε απο τον cvial οπότε δέν χρειάζεται να επεκταθώ
 
Τελευταία επεξεργασία:

kolias

Active Member
καλα με αυτα που ακουω εχω φρικαρει τελειως . Δηλαδη ακομα και με 7000 ευρω η αντιμετωπιση ειναι βαλε τον καραφλα κατω και βαλτου οτι να ναι χωρις καν να τον εξετασεις ουτε καν να τον δεις ? Και βαζεισ καια τομα τα οποια δεν εχουν μια σοβαρη ιατρικη καταρτιση? ΑΙΣΧΟΣ
 

tasos33

Well-Known Member
Έχω ξαναγράψει στο παρελθόν πως τα consultation by fiouris πρέπει να σταματήσουν. Ο άνθρωπος που έχει μεν εμπειρία αλλά γιατρός δεν είναι δεν μπορεί να διακρίνει αλλά σοβαρά θέματα. Έχω την εμπειρία consultation από fiouris στο παρελθόν και έπειτα από επικοινωνία μας μετά από 1.5 χρόνο επαναπροσεγγισης μας διαπίστωσα πως το μόνο που είχε κρατήσει από την συνάντηση ήταν το όνομα και 4φωτογραφιες. Τίποτα άλλο, ούτε καν το στριπ που έχω. Ακλαφτος θα κατέβαινα Κύπρο, αλλά θα ήξερε ο Μάρας και άλλα θα έβλεπε εκεί.
 

Eltherion

Member
Όταν φίλε μου το ένα KEEP κάνει 60 euro
και χρειάζεται 3-4 διαφορετικού διαμετρήματος στην τοποθέτηση x 2 (2 Placers) = 500euro μόνο για τα KEEP
Όπου άν προσθέσεις και την αξία των Manual Punch x 2 (2 extractors) , αντιβιωτικά , ναρκώσεις , αναισθησίες , αναλώσιμα χειρουργείου , στολή ασθενή , γεύματα και ένα στρατό προσωπικού τόσο κατά την διάρκεια του session , αλλά και πρίν και μετά...

Καθιστά το κόστος του χειρουγείου μεγαλύτερο απο το σύνολο των χρημάτων των 600-800g δηλ 1500-2000 euro

Και δέν μιλάμε για κέρδος σε τέτοιo αριθμό grafts , απλά ανευ ουσίας (δεδομένου των Stantard εξόδων) για να ασχοληθεί η κλινκή-γιατρός.

Απλά πράγματα.

Σημείωση: το 1ο σκέλος της ερώτησής σου , απαντήθηκε απο τον cvial οπότε δέν χρειάζεται να επεκταθώ
Α ωραια απαντησες αυτο ακριβως που υποψιαζομουν...με λιγα λογια δλδ πλ μικρο νοργουντ και ερντογαν δεν πανε μαζι λογο μικρου κοστους...παντως εχω δει μικροεπεμβασεις της ταξεως των 1000 γκραφτ και απο ερντογαν και απο αλλους μεγαλους γιατρους!
 
Μπλουζα