Roni, FUE repair, 2000g + 500g γένια, 28/8/2020

vag25

Well-Known Member
Σε προκαλω παλι ευθεως...αναφερε, εστω και μια, περιπτωση που χωρις επιχειρηματα (δεν μας ενδιαφερει αν ηταν σωστα ή οχι) κατηγορησα καποιον.

Θα σου πω. Καταρχας εχεις εναν εντονο γραπτο λογο που ενω μεσα στο κειμενο υπερτονιζεις(λεκτικα) οτι κρατας ισες αποστασεις απο ενα ερωτημα που θετεις για παραδειγμα, στην πραγματικοτητα δεν το κανεις. Ο αναγνωστης δεν εισπρατει κατι τετοιο. Εισπρατει οτι εχεις παρει απο πριν ξεκαθαρη(και συχνα επικριτικη) θεση. Ασχετα αν προς τιμην σου οταν δεις την αλλη πλευρα εχεις την ικανοτητα να αναθεωρησεις βαζοντας στην ακρη τυχον εγωισμους.

πχ Εντοπισες να εχει γραψει κατι ο Αναστασακης που πιστευες οτι ερχοταν σε αντιθεση με κατι αλλο που εχει ο ιδιος πει προηγουμενως. Ενας ωραιος τροπος ειναι να παρεις το πρωτο κομματι (quote) που εγραψε, να παρεις το δευτερο κομματι(quote) που πιστευεις οτι λεει κατι αλλο και να ρωτησεις απο κατω ΄΄γιατρε μπορεις να μου εξηγησεις τι εννοεις?''

Αντι αυτου εγραψες με τον γνωστο εντονο τροπο σου ''γιατρε φασκεις και αντιφασκεις'' και το συνεχισες με ενα μεγαλο κειμενο οπως και σε επομενα κειμενα σου. Ο αναγνωστης( ο Αναστατασακης στην συγκεκριμενη περιπτωση) αν απαντησει, εχει αποδεχθει τον ρολο του απολογουμενου για την ξεκαθαρη κατηγορια σου οτι πχ μας κοροιδευει. Οσο και να το καλλωπισεις στην συνεχεια του ποστ εχεις προδιαθέσει ηδη τον συνομιλητη σου αρνητικα.

Εντελως καλοπροαιρετα το λεω το παραπανω. Πολυ συχνα θα πεσουμε ολοι σε τετοιου η αλλου ειδους παγιδες.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vag25

Well-Known Member
Το εκανες ομως, φιλε vag, και εισαι ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΟΣ. Μας χαρακτηρισες ομαδα που ενεργουμε με εμπαθεια. Αναλογιζεσαι ποσο βαρυς ειναι ο χαρακτηρισμος ΕΜΠΑΘΗΣ; Πότε σε αποκαλεσαμε ετσι; Πότε αναφερθηκαμε υποτιμητικα στο προσωπο σου;

Ε κατσε βρε, βιαζεσαι, Σου απαντησα παραπανω :p

Ταμπελα ειναι το Εμπαθης πραγματι. Αλλα εγω μιλησα για εμπαθεια σε ενα συγκεκρικενο θεμα/κατασταση. Οχι ταμπελα που σε χαρακτηριζει για παντα. Αυτο θα ηταν πραγματι υποτιμητικο και αδικο αν το εκανα. Δεν σε γνωριζω περα απο καποια ποστ εδω.

Εσυ συγκεκριμενα δεν εχεις αναφερθει υποτιμητικα στο προσωπο μου, αλλα ουτε εγω το εκανα. Λυπαμαι ειλικρινα αν φανηκε κατι τετοιο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tol

Well-Known Member
Ε κατσε βρε, βιαζεσαι, Σου απαντησα παραπανω :p
Δεν εδωσες ΚΑΜΙΑ ΠΕΙΣΤΙΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.
Που εντοπιζεις την εμπαθεια; Πώς τολμας να χαρακτηριζεις τους αλλους εμπαθεις;

Εντοπισες να εχει γραψει κατι ο Αναστασακης που πιστευες οτι ερχοταν σε αντιθεση με κατι αλλο που εχει ο ιδιος πει προηγουμενως. Ενας ωραιος τροπος ειναι να παρεις το πρωτο κομματι (quote) που εγραψε, να παρεις το δευτερο κομματι(quote) που πιστευεις οτι λεει κατι αλλο και να ρωτησεις απο κατω ΄΄γιατρε μπορεις να μου εξηγησεις τι εννοεις?''

Αντι αυτου εγραψες με τον γνωστο εντονο τροπο σου ''γιατρε φασκεις και αντιφασκεις''

Ειλικρινα δεν καταλαβαινω το σκεπτικο σου. Δεν καταλαβα ποιο ειναι το στοιχειο που με κανει εμπαθη στην προηγουμενη περιπτωση που ανεφερες.

Σε ρωτω ευθεως...οσα ειχα γραψει εκεινη την ημερα ηταν αναληθη; Σε προκαλω...πηγαινε διαβασε το αντιστοιχο νημα...ποιο ψεμα εγραψα;

Ο κ. Αναστασακης σε μενα προσωπικα την προηγουμενη μερα ειχε γραψει αυτολεξει: "ειναι συνηθισμενη τακτικη η μονοπλευρη εξαγωγη μοσχευματων".

Την επομενη μερα, στριμωγμενος απο τις παρατηρησεις αλλων μελων, εγραψε αυτολεξει: "ειναι εξαιρεση στην προκειμενη περιπτωση η μονοπλευρη εξαγωγη μοσχευματων".

ΦΑΣΚΕΙ ΚΑΙ ΑΝΤΙΦΑΣΚΕΙ...ναι ή οχι; Που ειναι το λαθος μου; Που ειναι η εμπαθεια μου, οταν επισημανα αυτη την ανακολουθια του γιατρου;

Θα τρελαθουμε τελειως; Ειναι αυτο το μοναδικο παραδειγμα που μπορεσες να φερεις, για να αποδειξεις την εμπαθεια μου;

Σε παρακαλω για αλλη μια φορα να ανακαλεσεις τους χαρακτηρισμους σου...το εχεις κανει και αλλες φορες...καλλιστα θα μπορουσα να σε αποκαλεσω ΕΜΠΑΘΗ προς το προσωπο μου. Τι σου εχω κανει; Πότε εχω αναφερθει σε εσενα υποτιμητικα, οπως κανεις εσυ; Ειλικρινα ειμαι πολυ εξοργισμενος με την ανεπιτρεπτη συμπεριφορα σου.
 

vag25

Well-Known Member
tol

Μου ζητησες ενα παραδειγμα και σου εξηγησα ακριβως που βρισκω την εμπαθεια. Να ξαναγραψω παλι το ιδιο πραγμα;

Δεν εγραψα καπου οτι ειπες ψεμματα, ουτε εξετασα αν τελικα θα ειχες δικιο ή οχι(δεν ειναι κατι που εχει σχεση με την συζητηση που κανουμε τωρα).

Επισης οσες φορες και το πεις οτι σε αποκαλεσα εμπαθη(χαρακτηρισμο, ταμπελα) η οτι μιλησα υποτιμητικα για σενα δεν θα αλλαξει την πραγματικοτητα οτι δεν το εκανα(ουτε το αισθανομαι προς εσενα κατι τετοιο). Τα γραπτα ειναι εκει. Μενουν.

Δεν εχω καμια εμπαθεια προς το προσωπο σου, ισα ισα μου εισαι συμπαθης. Κρατα το η πετα το. Αυτη ειναι η αληθεια και εγω την ξερω.

ΥΓ. Δεν ειναι το μοναδικο παραδειγμα, αλλα δεν βλεπεις το μοτιβο εδω? Ο γιατρος συνεχισε μετα το φασκεις και αντιφασκεις? εγω γιατι να συνεχισω αφου εχεις βγαλει ηδη πορισμα. Ας μεινουμε στο οτι διαφωνουμε.
ΥΓ2. Εντωμεταξυ φαινεται ξεκαθαρα στο κειμενο μου οτι δεν ειμαι επιθετικος προς εσενα. Δεν ξερω γιατι το παιρνεις τοσο ασχημα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
[QUOTE="vlafo, post: 237910, member: 22010
Νομίζω κόσμια χαρακτηριστικά είναι,αλλά δεν υπάρχουν άλλες λέξεις στην ελληνική γλώσσα για να απεικονίσουνε καλύτερα την πραγματικότητα.
Φαντάζομαι ο Roni δεν θα παρεξηγηθεί.
Από τη άλλη 33 χρονών?Τι να πω όλα είναι πιθανά αλλά η άμεση παρέμβαση της κλινικής και το σβήσιμο των σχολίων άμεσα τι σου λέει?

Να ρωτήσω κάτι άλλο.
Ο Bill που ξεμπαναρίστηκε και μπήκε φουριόζος,είχε πει θα απαντήσει σε όλα τα ερωτήματα μας.Και ξαφνικά πάλι εξαφανίστηκε.
Όλα τυχαία ένα πράγμα.
[/QUOTE]

Για να κρίνεις κάποιον πρέπει να ξέρεις τι είναι, δεν έχουν όλοι τεκμηριωμένο λόγο και καθαρό συλλογισμό. Εδώ γράφουν από αγρότες μέχρι καθηγητές πανεπιστημίου χωρίς φυσικά να υποτιμώ κανέναν, μιλώ μόνο για δομημένο λόγο. Ηάποψη του δικηγόρου υπεράσπισης επί του θέματος είναι η εξής: αν έχει δίκιο η κλινική, την έπεσε στον Roni και προφανώς του ζήτησε να ανασκευάσει. Αυτός μάλλον θεώρησε καλό να τα σβήσει αντί να βγει και να κάνει μια διορθωτική δήλωση. Αν ήταν οργανωμένο θα γινόταν πολύ διαφορετικά και πιο επαγγελματικά.
 

tol

Well-Known Member
Ηάποψη του δικηγόρου υπεράσπισης επί του θέματος είναι η εξής: αν έχει δίκιο η κλινική, την έπεσε στον Roni και προφανώς του ζήτησε να ανασκευάσει. Αυτός μάλλον θεώρησε καλό να τα σβήσει αντί να βγει και να κάνει μια διορθωτική δήλωση.
Και ο εισαγγελεας της εδρας (οπως απεκαλεσες τον υποφαινομενο ) σε αυτη την ετυμηγορια καταληγει...μαλλον ετσι εγιναν τα πραγματα...αυτη ειναι η πιο λογικοφανης ερμηνεια της υποθεσης...το "εγκλημα" διαλευκανθηκε...ληγει η συνεδριαση.
 

manly_Man

Well-Known Member
η εμπαθεια για να καταλαβω ειναι η κριτικη προς ασχημες συμπεριφορες που μονο χαζοι πρεπει να ειμαστε για να μην αντιληφθουμε; δηλαδη να βλεπουμε με τα ιδια τα ματια μας πραγματα που δεν συμφωνουμε, και να κανουμε τους χαζους και οτι δεν καταλαβαινουμε ;;; τετοια μελη θελουμε να υπαρχουν στο φορουμ; ατομα που κοιμουνται στο ληθαργο και αδυνατουν να καταλαβουν ολα αυτα που γινονται και αν μη τι αλλο επηρεαζουν ενα αποτελεσμα;

να λεει το μελος ρονι αλλα το πρωι αλλα το βραδυ και να σβηνει μηνυματα που ο ιδιος ειχε πει και να του λεμε μπραβο φιλε, εισαι ο καλυτερος και εχεις δικιο;

οπως ειχα πει και σε παλια μου αναρτηση ολες αυτες οι υποστηριξεις προς τις κακες συμπεριφορες των κλινικων, μονο εις βαρος μας ειναι και δεν βοηθαει τα νεα μελη να αντιληφθουν τι πραγματικα συμβαινει οδηγώντας τους σε λανθασμένες αποφάσεις....δηλαδη να παραβλεπουμε καποιες κακες συμπεριφορες που δεν αρμοζουν σε μια κλινικη και να τους λεμε μπραβο συνεχειστε το εργο σας....αν δεν μαθαίνεται η αληθεια και μονο τότε ο καθενας θα πιστεύει και θα τρωει αμασητο οτι του σερβιρει η καθε κλινικη....λυπαμαι αλλα εγω ΔΕΝ μπορω να συναινεσω στο να ΑΠΟΚΡΥΠΤΕΤΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ και να κανω τα στραβά ματια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν εδωσες ΚΑΜΙΑ ΠΕΙΣΤΙΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.
Που εντοπιζεις την εμπαθεια; Πώς τολμας να χαρακτηριζεις τους αλλους εμπαθεις;



Ειλικρινα δεν καταλαβαινω το σκεπτικο σου. Δεν καταλαβα ποιο ειναι το στοιχειο που με κανει εμπαθη στην προηγουμενη περιπτωση που ανεφερες.

Σε ρωτω ευθεως...οσα ειχα γραψει εκεινη την ημερα ηταν αναληθη; Σε προκαλω...πηγαινε διαβασε το αντιστοιχο νημα...ποιο ψεμα εγραψα;

Ο κ. Αναστασακης σε μενα προσωπικα την προηγουμενη μερα ειχε γραψει αυτολεξει: "ειναι συνηθισμενη τακτικη η μονοπλευρη εξαγωγη μοσχευματων".

Την επομενη μερα, στριμωγμενος απο τις παρατηρησεις αλλων μελων, εγραψε αυτολεξει: "ειναι εξαιρεση στην προκειμενη περιπτωση η μονοπλευρη εξαγωγη μοσχευματων".

ΦΑΣΚΕΙ ΚΑΙ ΑΝΤΙΦΑΣΚΕΙ...ναι ή οχι; Που ειναι το λαθος μου; Που ειναι η εμπαθεια μου, οταν επισημανα αυτη την ανακολουθια του γιατρου;

Θα τρελαθουμε τελειως; Ειναι αυτο το μοναδικο παραδειγμα που μπορεσες να φερεις, για να αποδειξεις την εμπαθεια μου;

Σε παρακαλω για αλλη μια φορα να ανακαλεσεις τους χαρακτηρισμους σου...το εχεις κανει και αλλες φορες...καλλιστα θα μπορουσα να σε αποκαλεσω ΕΜΠΑΘΗ προς το προσωπο μου. Τι σου εχω κανει; Πότε εχω αναφερθει σε εσενα υποτιμητικα, οπως κανεις εσυ; Ειλικρινα ειμαι πολυ εξοργισμενος με την ανεπιτρεπτη συμπεριφορα σου.

Αν μου επιτρέπεται να καταθέσω την ειλικρινή άποψη μου. Ο Tol γενικώς αρέσκεται σε μια «εισαγγελική» γραφή, πολύ σωστά το διατύπωσε «αλογόμυγα», πάντα όμως έχοντας μια στέρεη βάση επιχειρημάτων. Συνήθως αυτού του είδους οι γραφές φαίνονται εριστικές αλλά δεν έχουν τέτοια πρόθεση. Λειτουργούν άψογα σε μια δομημένη συζήτηση και προάγουν τον διάλογο αφού ξέρουν που να σταματήσουν, δεν πλατειάζουν. Αν και οι υπόλοιποι συνομιλητές ενεργούσαν παρόμοια δεν θα υπήρχε θέμα, σε 5-10 σχόλια θα είχαμε τελειώσει και θα πηγαίναμε παρακάτω.
 

vag25

Well-Known Member
η εμπαθεια για να καταλαβω ειναι η κριτικη προς ασχημες συμπεριφορες

Επιβαλεται να υπαρχει κριτικη. Αλλα αυτη κατα την γνωμη μου δεν ηταν εποικοδομητικη(δεν μιλαω για το θεμα του Roni).


Συνήθως αυτού του είδους οι γραφές φαίνονται εριστικές αλλά δεν έχουν τέτοια πρόθεση.

Oυτε εγω πιστευω οτι υπαρχει κατι τετοιο. Για αυτο ειπα οτι ο tol ποτε δεν θα παραμεινει στην αποψη του με το ζορι. Ομως ο τροπος που ξεκινας εναν διαλογο η κανεις μια παρατηρηση, κατι, παιζει τον ρολο του παντα για την συνεχεια της συζητησης. Ειναι το introduction ρε παιδι μου, για να το παμε και στα papers. :p ξεκινας καπως πιο αοριστα με lιterature review(ενα μαζεμα αρχικα δεδομενων) και μετα δινεις πονο στα results παιρνοντας θεση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Επιβαλεται να υπαρχει κριτικη. Αλλα αυτη κατα την γνωμη μου δεν ηταν εποικοδομητικη(δεν μιλαω για το θεμα του Roni).




Oυτε εγω πιστευω οτι υπαρχει κατι τετοιο. Για αυτο ειπα οτι ο tol ποτε δεν θα παραμεινει στην αποψη του με το ζορι. Ομως ο τροπος που ξεκινας εναν διαλογο η κανεις μια παρατηρηση, κατι, παιζει τον ρολο του παντα για την συνεχεια της συζητησης. Ειναι το introduction ρε παιδι μου, για να το παμε και στα papers. :p ξεκινας καπως πιο αοριστα με lιterature review(ενα μαζεμα αρχικα δεδομενων) και μετα δινεις πονο στα results παιρνοντας θεση.

Δυστυχώς σε «βαβυλωνείες» όπως εδώ υπάρχει θέμα, το είπα. Νομίζω όμως ότι θα υπήρχε θέμα έτσι και αλλιώς, είτε το ξεκίναγε ο Tol είτε όχι. Πάντα θα βρίσκεται ένας «βομβιστής». Θεωρώ όμως το γρήγορο «μάζεμα» της συζήτησης πιο σημαντικό από μια εκρηκτική αρχή. Εκεί πάσχουμε.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Το εκανες ομως, φιλε vag, και εισαι ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΟΣ. Μας χαρακτηρισες ομαδα που ενεργουμε με εμπαθεια. Αναλογιζεσαι ποσο βαρυς ειναι ο χαρακτηρισμος ΕΜΠΑΘΗΣ; Πότε σε αποκαλεσαμε ετσι; Πότε αναφερθηκαμε υποτιμητικα στο προσωπο σου;
Είναι ένας χαρακτηρισμός που τον χρησιμοποιεί συχνά ...το πετάει έτσι για πλάκα κ χωρίς να έχει κ βάση ...η είναι επιπόλαιος η δεν ξέρει την σημασία της λέξης ...κ μενα με χαρακτήρισε έτσι στο παρελθόν μόνο όταν κράζω την συγκεκριμένη κλινική κατά περίεργο λόγο κ όχι όταν έχω κράξει dhi lp και Γεωργίου κατά σειρά ....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Giorgos-3

Well-Known Member
[QUOTE="vlafo, post: 237910, member: 22010
Νομίζω κόσμια χαρακτηριστικά είναι,αλλά δεν υπάρχουν άλλες λέξεις στην ελληνική γλώσσα για να απεικονίσουνε καλύτερα την πραγματικότητα.
Φαντάζομαι ο Roni δεν θα παρεξηγηθεί.
Από τη άλλη 33 χρονών?Τι να πω όλα είναι πιθανά αλλά η άμεση παρέμβαση της κλινικής και το σβήσιμο των σχολίων άμεσα τι σου λέει?

Να ρωτήσω κάτι άλλο.
Ο Bill που ξεμπαναρίστηκε και μπήκε φουριόζος,είχε πει θα απαντήσει σε όλα τα ερωτήματα μας.Και ξαφνικά πάλι εξαφανίστηκε.
Όλα τυχαία ένα πράγμα.

Για να κρίνεις κάποιον πρέπει να ξέρεις τι είναι, δεν έχουν όλοι τεκμηριωμένο λόγο και καθαρό συλλογισμό. Εδώ γράφουν από αγρότες μέχρι καθηγητές πανεπιστημίου χωρίς φυσικά να υποτιμώ κανέναν, μιλώ μόνο για δομημένο λόγο. Ηάποψη του δικηγόρου υπεράσπισης επί του θέματος είναι η εξής: αν έχει δίκιο η κλινική, την έπεσε στον Roni και προφανώς του ζήτησε να ανασκευάσει. Αυτός μάλλον θεώρησε καλό να τα σβήσει αντί να βγει και να κάνει μια διορθωτική δήλωση. Αν ήταν οργανωμένο θα γινόταν πολύ διαφορετικά και πιο επαγγελματικά.
[/QUOTE]
Όταν λες αγρότες υποθέτω αναφέρεις τον εαυτό σου ....
 

giamakr1

Active Member
Ενδεχομένως θα έπρεπε να εξυγιανθεί το νήμα , μεταφέροντας κομμάτι της αξιολόγησης της στάσης της κλινικής στην ενότητα "σχετικά με την κλινική" και εδώ να συνεχίσουμε με την μεταμόσχευση σε καθαρά τεχνική βάση. Αυτό φυσικά προυποθέτει την συνεργασία όλων.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Stratos

Well-Known Member
Καλησπέρα σε όλους,
Θελουμε να διαβασουμε, να ενημερωθουμε για κλινικες, για αποτελεσματα και χρειαζομαστε ωρες για να διαβάσουμε ολα αυτα που γραφετε τα οποια απο ενα σημειο και μετα ειναι κουραστικα και περιττά. Αποθαρρύνετε κοσμο ετσι που ψαχνει μια λυση στο προβλημα του. Μηπως αυτα να τα γραφετε αλλου και οχι σε νηματα παρουσιασεων;
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ενδεχομένως θα έπρεπε να εξυγιανθεί το νήμα , μεταφέροντας κομμάτι της αξιολόγησης της στάσης της κλινικής στην ενότητα "σχετικά με την κλινική" και εδώ να συνεχίσουμε με την μεταμόσχευση σε καθαρά τεχνική βάση. Αυτό φυσικά προυποθέτει την συνεργασία όλων.
Θα γίνει.
 

manly_Man

Well-Known Member
Παντως δεν λεμε καλα που υπαρχουν ακομα μελη σαν τον @tol , που φροντιζει να μαθαινεται η αληθεια, του αρεσει να υπάρχει διαφανεια, δεν υποστηριζει καμια κλινικη, κρινει οτι δεν ειναι σωστο, και τα λεει εξω απο τα δοντια....και παμε να τον φιμώσουμε και αυτον; αν χαθει αυτη η φωνη και αλλες παρόμοιες φωνες που δεν φοβουνται να τα λενε στα ισια, λυπαμαι αλλα θα καταντήσει το forum με στρατιωτακια των κλινικων να μας πλασαρουν οτι θελουν οπως το θελουν και να λεμε και ευχαριστω...! αυτο σαν τελευταιο σχολιο για να το λειξουμε το θεμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Νομίζω ότι είσαι ο ορισμός του πλατειάζω. Κανείς δεν πάει να φιμώσει κανέναν. Απόψεις ανταλλάσουμε, κρίση έχουμε και σίγουρα δεν χρειαζόμαστε πατρονάρισμα από κανέναν και υποδείξεις για το τι θα γίνει. Όποια φωνή και να χαθεί πάντα θα υπάρξει κάποια άλλη, έτσι λειτουργεί η ζωή, απεχθάνεται το κενό.
 

vag25

Well-Known Member
Είναι ένας χαρακτηρισμός που τον χρησιμοποιεί συχνά ...το πετάει έτσι για πλάκα κ χωρίς να έχει κ βάση ...η είναι επιπόλαιος η δεν ξέρει την σημασία της λέξης ...κ μενα με χαρακτήρισε έτσι στο παρελθόν μόνο όταν κράζω την συγκεκριμένη κλινική κατά περίεργο λόγο κ όχι όταν έχω κράξει dhi lp και Γεωργίου κατά σειρά ....
Εισαι σιγουρος οτι ξερεις τι λες εδω?

Λοιπον ειναι η τελευταια φορα που το λεω. Το οτι ειχες εμπαθεια σε ενα συγκεκριμενο θεμα, μια συγκεκριμενη χρονικη περιοδο, για ενα συγκεκριμενο γεγονος, δεν σημαινει οτι εισαι εμπαθης. Για αυτο και εγω ποτε δεν θα σε χαρακτηριζα ετσι. Χαρακτηρισα πολυ συγκεκριμενη(με αυστηρα ορια) σταση σου οχι εσενα.

Ελπιζω ο Cvial, να το δει αν συνεχισουμε να λεμε οτι η γη ειναι επιπεδη.

Παντως δεν λεμε καλα που υπαρχουν ακομα μελη σαν τον @tol , που φροντιζει να μαθαινεται η αληθεια, του αρεσει να υπάρχει διαφανεια, δεν υποστηριζει καμια κλινικη, κρινει οτι δεν ειναι σωστο, και τα λεει εξω απο τα δοντια....και παμε να τον φιμώσουμε και αυτον; αν χαθει αυτη η φωνη και αλλες τετοιες λυπαμαι αλλα θα γινουμε στρατιωτακια των κλινικων να μας πλασαρουν οτι θελουν οπως το θελουν και να λεμε και ευχαριστω...! αυτο σαν τελευταιο σχολιο για να το λειξουμε το θεμα.
Nομιζω οτι ο τροπος σκεψης σου δουλεψε μονο με ασπρο η μαυρο στο παραπανω σχολιο. Αναθεμα αν υπαρχει καποιος που διαβασε προσεκτικα το ποστ μου και καταλαβε οτι προκυπτει κατι τετοιο απο την αποψη μου.

Παιδια(γενικο σχολιο) αν ειναι να χρειαζομαστε αλλα 5-10 ποστ να εξηγουμε τι δεν καταλαβε(ή τι δεν ηθελε να καταλαβει) ο καθενας απο το πρωτο μας σχολιο, να το κλεισουμε το μαγαζι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Επισυναπτω τις σχετικες φωτογραφιες...

Φιλε Roni, αν θελεις επιβεβαιωσε ή διαψευσε οτι τα συγκεκριμενα σημαδια στον κροταφο ειναι παρελθοντικα μεταμοσχευμενα grafts που αφαιρεθηκαν απο τον κ. Αναστασακη.

Ερωτηση...απευθυνομενη κυριως στον αγαπητο CVIAL, ωστε για πολλοστη φορα να μας διαφωτισει εκφεροντας μια εμπεριστατωμενη αποψη ως ο απολυτος γνωστης του forum.

Συμφωνεις, φιλε CVIAL, με τη συγκεκριμενη αφαιρεση; Αν παρατηρησεις προσεκτικα τις φωτογραφιες απο τη hairline, θα δεις και καποια άλλα διασπαρτα grafts να εχουν αφαιρεθει.

Τα διασπαρτα, λοιπον, grafts, που ο φιλος Roni ορθα τα χαρακτηρισε "ακυρα", πολυ σωστα αφαιρεθηκαν, γιατι δεν προσφεραν απολυτως τιποτα στην εικονα του.

Τα συγκεκριμενα, ομως, grafts στις παρυφες των κροταφων, γιατι αφαιρεθηκαν; Ποιος ο λογος; Προκειται για περιπου 60 grafts σε μια εκταση περιπου 3 cm2 που ΔΕ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ χαμηλα, αλλά στην ακρη του κροταφου. Γιατι, λοιπον, να αφαιρεθουν, αντι να γινει κατι αλλο που, κατα την ταπεινη μου αποψη, θα ηταν ΚΑΛΥΤΕΡΟ και θα ΒΕΛΤΙΩΝΕ την εικονα του μαλλιου; ...Να προστεθουν άλλα 20 grafts και ετσι να εχει καταλληλη πυκνοτητα η περιοχη.

Δε νομιζω οτι για 20 grafts θα χανοταν ο κοσμος. Η hairline ειναι το σημαντικοτερο κομματι της εικονας μας...ας θυσιαζοταν η πυκνοτητα στη Β ζωνη...προς θεου...για 20 grafts μιλαμε!!!

Αυτη ειναι η δικη μου αποψη...ισως κανω λαθος...θα ηθελα να διαβασω και τη δικη σου αποψη φιλε CVIAL...και φυσικα των υπολοιπων μελων του forum.
Προβολή συνημμένου 27689


Προβολή συνημμένου 27690

Επανήλθα όπως σου υποσχέθηκα. Από την επόμενη φώτο προκύπτει ότι οι 2 πλευρές του Roni δεν είναι συμμετρικές. Φαίνεται καθαρά. Η δεξιά είναι πιο ανοιχτή από την αριστερή.

DSC04926r.jpg

Με δεδομένο ότι η συμμετρία (αλλά όχι η απόλυτη) είναι το ζητούμενο αισθητικά, υπήρχαν 2 επιλογές Ή να κλείσουν και οι 2 κροτάφοι στο πρότυπο του αριστερού, ή να γίνει αυτό που έγινε. Και οι 2 ενέργειες είναι σωστές ανάλογα με την περίπτωση του ασθενούς και την ηλικία. Εδώ μιλάμε για repair case όπου πλέον έχεις αρχίσει και το BHT και είναι μικρός σε ηλικία. Άρα πρέπει να πας σαφώς με την συντηρητική επιλογή τουτέστιν αυτό που έγινε. Αν ήθελες να κάνεις την 1η επιλογή θα σου στοίχιζε περίπου άλλα 140g η αριστερή και άλλα 200g η δεξιά χωρίς να υπολογίσουμε τι θα γινόταν σε περίπτωση που η φύτρωση δεν θα ήταν άριστη ή χάσεις τις μαμα. Έπρεπε να έχεις δηλαδή ένα περίσσευμα περίπου 500g για να είσαι καλυμμένος 100%. Είναι προφανές ότι τέτοια πολυτέλεια δεν υπάρχει εδώ. Οι τρίχες που ήταν κοντά στην οριοθετημένη hairline θα μπορούσαν να μην αφαιρεθούν (κόκκινοι κύκλοι) αφού αυτά τα φυσικά sentinel hairs προσφέρουν στην φυσικότητα. Αυτό όμως είναι μια λεπτομέρεια, δεν είναι η ουσία. Το επισημαίνω όμως για να γνωρίζουμε την σημασία των sentinel hair στην φυσικότητα της hairline.

DSC04971r.jpg


Ένα άλλο θέμα συμμετρίας έχει σχέση με τα temporal peaks. Aν επιλεγόταν η επιθετική προσέγγιση (μαύρη γραμμή) τα temporal peaks θα έμεναν λίγο πίσω, θα χάνονταν χωρίς να υπολογίσουμε τι θα γίνει στο μέλλον αν υποχωρήσουν περαιτέρω. Η συντηρητική προσέγγιση (κόκκινη γραμμή) που ακολουθήθηκε τονίζει τα temporal peaks τα οποία δημιουργούν την ψευδαίσθηση των πιο κλειστών κροτάφων σήμερα και ακόμα και αν υποχωρήσουν στο μέλλον δεν θα εκθέσουν τους κροτάφους.

DSC04928rr.jpg
 
Μπλουζα