RETROGRADE ALOPECIA και πως αντιμετωπίζεται χειρουργικά part 3

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Τελική εικόνα ασθενούς μέτα από 2μερη συνεδρια.
Τελικα, δεν χρειαστηκαν τριθυλάκια από το στηθος!
Αυτα θα τα κρατησουμε για επόμνη συνεδρια ανδκαι εφοσον χρειαστει.

Ερωτησεις επιμορφωτικού χαρακτηρα θα απαντηθούν με χαρα.
Ερωτησεις δεικτικες και "εξυπνηστικες" από "ιατρούς του πληκτρολογιου" θα αγνοούνται.
Ερωτησεις αγενεις και με ...υφος "απαιτησεις" θα αγνοούνται και θα γινεται report
ΟΛΟΙ ξερουν πως να ρωτησουν κατι με ευγενεια και σεβασμό.
Οποιος το εφαρμόζει, θα χαρω να του απαντησω.


Screenshot 2021-12-18 at 12-55-00 Hairlossgr forum - Ολοκλήρωση επέμβασης.png
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Κύριε Αναστασακη μπορεί να παρατηρηθεί regrowth σε δοτρια που έχει retro με τη φιναστεριδη; Μπορεί να πυκνωσει το μαλλί εκεί;
 

dlazaros

Well-Known Member
Η ερώτηση μου είναι απλή και σαφής. Μπορεί ο ασθενής να αποκτήσει "φυσιολογική" εμφάνιση ανθρώπου και οχι την εμφάνιση κάποιου που είχε σοβαρό τροχαίο ατύχημα ή η εμφάνιση στον καθρέπτη (μόνο μπροστά) "λύνει" το θέμα?
 

Georgie

Well-Known Member
Κύριε Αναστασακη μπορεί να παρατηρηθεί regrowth σε δοτρια που έχει retro με τη φιναστεριδη; Μπορεί να πυκνωσει το μαλλί εκεί;
Πιο εύκολα θα δεις τον Santa παραμονή Χριστουγέννων να πίνει το γάλα που του άφησες :p
 

dlazaros

Well-Known Member
Κύριε Αναστασακη μπορεί να παρατηρηθεί regrowth σε δοτρια που έχει retro με τη φιναστεριδη; Μπορεί να πυκνωσει το μαλλί εκεί;
Σε εμένα που έχω χαμηλά στον σβέρκο και πίσω απο τα αυτιά retro δεν έχει πυκνώσει ποτέ με την φίνα.
 

Gianney

Well-Known Member
Γιατρέ εγώ ρώτησα και στο άλλο νήμα,πείτε μας λίγα λόγια για beard body μμ ,δηλ % επιβίωσης, δυσκολίες κτλ
 

giorgosv

Active Member
Η ερώτηση μου είναι απλή και σαφής. Μπορεί ο ασθενής να αποκτήσει "φυσιολογική" εμφάνιση ανθρώπου και οχι την εμφάνιση κάποιου που είχε σοβαρό τροχαίο ατύχημα ή η εμφάνιση στον καθρέπτη (μόνο μπροστά) "λύνει" το θέμα?

Τόσα κοψιματα και ουλές στο κεφάλι όντως σαν ατύχημα μοιάζει.
Φαντάσου να μην επουλώσει και καλά με τέτοια δοτρια δεν θα καλύπτεται.
 

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Κύριε Αναστασακη μπορεί να παρατηρηθεί regrowth σε δοτρια που έχει retro με τη φιναστεριδη; Μπορεί να πυκνωσει το μαλλί εκεί;

Δεν υπάρχει βιβλιογραφια αλλά το έχω δει να συμβαινει πολυ συχνα.
Θέλει τουλάχιστον 12-18 μηνες αγωγή όμως πριν φανει αποτέλεσμα.
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Δεν υπάρχει βιβλιογραφια αλλά το έχω δει να συμβαινει πολυ συχνα.
Θέλει τουλάχιστον 12-18 μηνες αγωγή όμως πριν φανει αποτέλεσμα.
Δεν είμαι τρελός τότε που πιάνω συνέχεια νέες τρίχες σαν γενιά στη δοτρια. Παίρνω φινα και έχω retro γι αυτό σας ρώτησα. Να είσαστε καλά!
 

Gianney

Well-Known Member
Δεν είμαι τρελός τότε που πιάνω συνέχεια νέες τρίχες σαν γενιά στη δοτρια. Παίρνω φινα και έχω retro γι αυτό σας ρώτησα. Να είσαστε καλά!
Πάνω από το αυτι δεν εννοείς;Πίσω δεν είδα να έχεις θέμα ούτε πάνω από τον σβέρκο χαμηλά που χτυπάει η ρετρό επίσης
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Η ερώτηση μου είναι απλή και σαφής. Μπορεί ο ασθενής να αποκτήσει "φυσιολογική" εμφάνιση ανθρώπου και οχι την εμφάνιση κάποιου που είχε σοβαρό τροχαίο ατύχημα ή η εμφάνιση στον καθρέπτη (μόνο μπροστά) "λύνει" το θέμα?

Η ερωτηση ειναι ασαφης, πολλαπλή και κατευθυντική.
Τι εννοεις "φυσιολογική"? Σε φυτρωση ναι (γωνια, φορα, υφη), σε πυκνοτητα, όχι, θα ΔΕΙΧΝΕΙ πυκνό μονο με συγκεκριμενο χτενισμα που προαποφασιζεται. Δεν γινεται αλλιως.
Τι εννοεις "σοβαρο τροχαιο"? Στα τροχαια κατα >95% η βλαβη είναι στο προσωπικό κρανιο και όχι στο εγκεφαλικό κρανιο, οποτε δεν καταλαβαινω τι εννοεις.
Τι εννοεις "η εμφανιση στον καθρεπτη"? Η ΜΕΤ γινεται σε ποσοστο >90% στην πρόσθια περιοχή, η οποια συμμετεχει στο 95% τον ανθρωπινων συναλλαγων/επικοινωνιας. Όταν υπάρχει περιορισμος σε μοσχευματα (εδω μάλιστα ειναι extreme), προφανως επιδιορθωνεται αισθητικα μονο η πρόσθια περιοχή. ΔΕΝ γινεται για τον ...καθρεπτη, γινεται γιατι το 95% τον ανθρωπινων συναλλαγων/επικοινωνιας γινεται καταφτσα ή σε γωνια μέχρι 45 μοιρες.
Η εναλλακτική ασπρο-μαυρο, δλδ, ή γεμάτο κεφαλι ή τον αφηνουμε στο Σταδιο 6 ή 7 αφου δεν μπορούμε να το γεμισουμε ολο εχω δει να την εχουν πολλοι εδω μέσα.
Την ...καταλαβαινω αλλα η βαση αυτης της προσεγγισης δεν ειναι η λογική ούτε η γνωση ΤΙ προσφερει ικανοποιηση στον μεσο ασθενή.
Η προσεγγιση αυτη πηγαζει (από την εμπειρια μου μιλάω ως χειρουργος που έχω εξετασει χιλιαδες ασθενείς) από χρόνια πικρία για την ταλαιπωρια της ανδρογενετικής αλωπεκίας, από πιθανόν έλλειψη πόρων για αποκατασταση που οδηγούν σε κυνισμό και λογική ασυμφωνία (cognitive dissonance) που κανει καποιους να βαφτιζουν τα σταφυλια ξινα και τα λεμονια γλυκα.
Ο ψυχολογικά υγιής/ισορροπημένος ασθενής σταδιου 5-7 που θα αποκατασταθει φυσικά και πυκνά η πρόσθια περιοχή ειναι τοσο ικανοποιημένος που πολλες φορες δεν ενδοιαφερεται καν για την οπίσθια περιοχή πλεον.
Οποιος θελει το πιστευει, οποιος θέλει πιστευει οτι νομιζει.
 

dlazaros

Well-Known Member
Η ερωτηση ειναι ασαφης, πολλαπλή και κατευθυντική.
Τι εννοεις "φυσιολογική"? Σε φυτρωση ναι (γωνια, φορα, υφη), σε πυκνοτητα, όχι, θα ΔΕΙΧΝΕΙ πυκνό μονο με συγκεκριμενο χτενισμα που προαποφασιζεται. Δεν γινεται αλλιως.
Τι εννοεις "σοβαρο τροχαιο"? Στα τροχαια κατα >95% η βλαβη είναι στο προσωπικό κρανιο και όχι στο εγκεφαλικό κρανιο, οποτε δεν καταλαβαινω τι εννοεις.
Τι εννοεις "η εμφανιση στον καθρεπτη"? Η ΜΕΤ γινεται σε ποσοστο >90% στην πρόσθια περιοχή, η οποια συμμετεχει στο 95% τον ανθρωπινων συναλλαγων/επικοινωνιας. Όταν υπάρχει περιορισμος σε μοσχευματα (εδω μάλιστα ειναι extreme), προφανως επιδιορθωνεται αισθητικα μονο η πρόσθια περιοχή. ΔΕΝ γινεται για τον ...καθρεπτη, γινεται γιατι το 95% τον ανθρωπινων συναλλαγων/επικοινωνιας γινεται καταφτσα ή σε γωνια μέχρι 45 μοιρες.
Η εναλλακτική ασπρο-μαυρο, δλδ, ή γεμάτο κεφαλι ή τον αφηνουμε στο Σταδιο 6 ή 7 αφου δεν μπορούμε να το γεμισουμε ολο εχω δει να την εχουν πολλοι εδω μέσα.
Την ...καταλαβαινω αλλα η βαση αυτης της προσεγγισης δεν ειναι η λογική ούτε η γνωση ΤΙ προσφερει ικανοποιηση στον μεσο ασθενή.
Η προσεγγιση αυτη πηγαζει (από την εμπειρια μου μιλάω ως χειρουργος που έχω εξετασει χιλιαδες ασθενείς) από χρόνια πικρία για την ταλαιπωρια της ανδρογενετικής αλωπεκίας, από πιθανόν έλλειψη πόρων για αποκατασταση που οδηγούν σε κυνισμό και λογική ασυμφωνία (cognitive dissonance) που κανει καποιους να βαφτιζουν τα σταφυλια ξινα και τα λεμονια γλυκα.
Ο ψυχολογικά υγιής/ισορροπημένος ασθενής σταδιου 5-7 που θα αποκατασταθει φυσικά και πυκνά η πρόσθια περιοχή ειναι τοσο ικανοποιημένος που πολλες φορες δεν ενδοιαφερεται καν για την οπίσθια περιοχή πλεον.
Οποιος θελει το πιστευει, οποιος θέλει πιστευει οτι νομιζει.
Δεν ήταν "παραπλανητική" η ερώτηση μου και ευχαριστώ για την σαφέστατη απάντηση. Αναρωτιέμαι απλά αν ενας άνθρωπος με τέτοια βλάβη μπορεί να αποκατασταθεί χειρουργικά σε τέτοιο σημείο (το φυσιολογικός ήταν κατάσταση οχι κρίση) που να μπορεί να συναστραφεί με άλλους ανθρώπους χωρίς το "βάρος" της επέμβασης σε αποδεκτό σημείο. Για αυτό ανέφερα το τροχαίο ατύχημα επειδή κάποιος μετά απο σοβαρό τροχαίο δεν μπορεί ποτέ να είναι ξανά ο ίδιος αλλά μπορεί ισως να φτάσει σε ένα σημείο που το ατύχημα του να μην τον χαρακτηρίζει στην καθημερινότητα του και να είναι αποδεκτό ψυχολογικά. Πιστεύεται οτι η περίπτωση μπορεί να καλύψει τις προσδοκίες του ασθενή ή απαιτούνται και άλλα μελλοντικά στάδια?
 

tol

Well-Known Member
Ερωτησεις επιμορφωτικού χαρακτηρα θα απαντηθούν με χαρα.

Κυριε Αναστασακη, διατυπωσα και χθες τη συγκεκριμενη ερωτηση.

Σας παρακαλω θερμα μπορειτε, αν θελετε, να μας απαντησετε; Νομιζω οτι θα μας διαφωτισετε.

Μετα απο αρκετα χρονια διαβασματος και μιας σχετικης εμπειριας, νομιζω οτι ειναι αδιαμφισβητητο οτι η επιθετικη αλωπεκια συνηθως δεν σταματα σε μικρη ηλικια. Προκειται για μια συνεχως εξελισσομενη κατασταση. Προσωπικα γνωριζω δεκαδες ατομα που στην ηλικια των 35 ειχαν κατεβασμενο αρκετα το crown και στην ηλικια των 50 το crown ειχε κατεβει ακομη περισσοτερο.

Τι εννοω;

Ο συγκεκριμενος πελατης φαινεται μικρος ηλικιακα (ισως 35 χρονων).

Ποιος εγγυαται οτι η αλωπεκια δε θα συνεχιστει; Οτι το ηδη χαμηλο crown δε θα κατεβει ακομη περισσοτερο;

Ας δουμε ολοι προσεκτικα την παρακατω φωτογραφια....

Screenshot_20211218-154155~2.png



Στο video, κυριε Αναστασακη, λετε οτι τα grafts που εχω μαρκαρει με κοκκινο χρωμα με τη μεθοδο FUE ειναι πολυ καλα.

Επιτρεψτε μου να εχω διαφορετικη αποψη.

Κατα την ταπεινη μου γνωμη τα συγκεκριμενα grafts ειναι επισφαλη.

Αν ηθελα να στοιχηματισω, θα πονταρα αρκετα χρηματα στο ενδεχομενο πολλα απο αυτα να χαθουν μελλοντικα (ειδικα οσα βρισκονται στις παρυφες του crown...περιπου 1 cm πιο κατω απο την τωρινη γραμμη του crown).

Αν ηθελα να αναλαβω το ρολο του Τειρεσια, θα ελεγα οτι το crown του πελατη ισως σε πεντε χρονια απο τωρα να εχει κατεβει αλλο μισο ή ενα εκατοστο.

Με αλλα λογια πολλα μεταμοσχευμενα grafts πιθανον θα χαθουν.

Αν ισχυει αυτη η πιθανοτητα, αν κανείς δεν μπορει να ισχυριστει με βεβαιοτητα οτι στα 35 εχει σταματησει η αλωπεκια, τοτε για ποιο λογο παρθηκαν απο το συγκεκριμενο σημειο;

Αν ο λογος ειναι οτι σε αυτο το σημειο υπηρχαν προς το παρον (οχι στο μελλον) τα καλυτερα τριχοθυλακια, μηπως χτιζετε παλατια στην αμμο;

Αν κρινατε οτι δεν υπηρχαν καλα/υγιη grafts σε αλλες περιοχες και αναγκαστηκατε να παρετε τοσο κοντα στο crown, μηπως ηταν προτιμοτερο να μην εξαχθουν ποτέ;

Εξηγησατε στον πελατη οτι το αποτελεσμα σε λιγα χρονια μπορει να ειναι πολυ χειροτερο, αφου ειναι πιθανον να χαθουν μεταμοσχευμενα grafts;

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων για τις απαντησεις που θα δωσετε.
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Πάνω από το αυτι δεν εννοείς;Πίσω δεν είδα να έχεις θέμα ούτε πάνω από τον σβέρκο χαμηλά που χτυπάει η ρετρό επίσης
Καλησπέρα Τζον. Έχω ρετρο σε όλη τη δότρια. Οι αριθμοί μου με προ τριετίας είναι πεσμένοι κατά 10 τοις εκατό περίπου στο πλάι και στο κέντρο από τα 93 τρχθλκ ανα cm2 έχω πέσει στα 70. Οπότε ρετρο παίζει και παραπαίζει. Για το regrowth που ρώτησα τον γιατρό θα κάνω ξανά μετρήσεις του χρόνου τα Χριστούγεννα.
 

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Δεν ήταν "παραπλανητική" η ερώτηση μου και ευχαριστώ για την σαφέστατη απάντηση. Αναρωτιέμαι απλά αν ενας άνθρωπος με τέτοια βλάβη μπορεί να αποκατασταθεί χειρουργικά σε τέτοιο σημείο (το φυσιολογικός ήταν κατάσταση οχι κρίση) που να μπορεί να συναστραφεί με άλλους ανθρώπους χωρίς το "βάρος" της επέμβασης σε αποδεκτό σημείο. Για αυτό ανέφερα το τροχαίο ατύχημα επειδή κάποιος μετά απο σοβαρό τροχαίο δεν μπορεί ποτέ να είναι ξανά ο ίδιος αλλά μπορεί ισως να φτάσει σε ένα σημείο που το ατύχημα του να μην τον χαρακτηρίζει στην καθημερινότητα του και να είναι αποδεκτό ψυχολογικά. Πιστεύεται οτι η περίπτωση μπορεί να καλύψει τις προσδοκίες του ασθενή ή απαιτούνται και άλλα μελλοντικά στάδια?

Οι προσδοκιες του ασθενή θα καλυφθούν περισσοτερο από όσο και ο ιδιος φανταζεται.
Οι προσδοκιες καποιων ειδικών εδω μεσα, ΟΧΙ. Αντιθετα θα βρουν πάτημα για να ξαναθυμισουν σε ολους πόσο κακός ιατρός ειμαι και πόσο
άσχετοι ειναι όλοι αυτοι που με εκτιμούν σε ακαδημαικά, επιστημονικά, συγγραφικά ακομα και οι συνάδελφοι που μου έχουν δωσει τοσα αξιώματα κτλ.
Διοτι αυτοι ξερουν και δεν ειναι προβατα.

Αντιθετα με οποιονδηποτε συναδελφο (από Ισπανια ή άλλη χωρα) παρουσιαζω περιστατικα ενιοτε εξαιρετικα απαιτητικα.
Τα παρουσιάζω γιατι αυτα εχουν για εμενα ενδιαφερον.
Τα περισσοτερα ΔΕΝ πληρούν τα ...standards των ειδικών εδω μεσα.
Standards που εχουν "χτιστει" βλεποντας τα καλυτερα περιστατικα (χοντρες τριχες, υψηλος λογος, πολλα χειρουργεια, φιναστεριδη κτλ.) των καλυτερων ιατρών στο κοσμο.
Ειναι αντιστοιχο του να φτιάχει καποιος standards για το γυναικειο φυλο από τι καλυτερες ταινίες πορνο...;)
99 στις 100 που θα γνωρισει στη ζωη ειναι λιγοτερο νεες, ομορφες, σεξυ, βαμμενες, φωτισμενες κτλ. Ως αποτέλεσμα, πολλοι μενουν
μονοι, επειδη δεν βρισκουν μια τετοια γυναικα! (εχουν γινει τεραστιες κοινωνιολογικες μελετες για αυτο το θεμα!)
Πιθανον, καποιοι να θεωρούν αντιστοιχα το μαλλι του Brad Pitt ως φυσιολογικό (οι τα σταδια ΙΙΙ με 5000 μοσχευματα) και αν δεν μπορουν να έχουν αυτο, "προτιμούν" να μεινουν φαλακροι.
Οι υπόλοιποι, που έρχονται σε μενα έχουν πιο "υγιη" (και αποδοτική για τους ιδιους) προσεγγιση: τους δινω οτι καλύτερο ΓΙΝΕΤΑΙ (φυσικα ΚΑΤΩ από τα standards των 5-6 ειδικών του φορουμ...), και άλλαζει η ζωη τους.
Οι υπόλοιποι, χαζευουν τους.... Brad Pitt στα φορουμ, βριζουν την τυχη τους ή τα κακα τους οικονομικα (όπως αντιστοιχα βριζουν τις ...Ελεεινιδες!), ψαχνουν τον ιατρό-σωτηρα και εκθειάζουν συγκεκριμένους ιατρούς, εντυπωσιακα αποτελεσματα (που ΕΙΝΑΙ, αλλα σπάνια άτομα ΕΧΟΥΝ τα φοντα για τετοια αποτελεσματα!) και παραμενουν ... μπροστα στις οθονες και ..."μονοι" την ζωή (δλδ χωρις μαλλια.)

Αν ο ασθενής επιθυμησει και άλλο σταδιο, εχουμε επιπλεον γενια και στηθος. θα δουμε σε κανα 12μηνο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

oreo

Well-Known Member
Οι προσδοκιες του ασθενή θα καλυφθούν περισσοτερο από όσο και ο ιδιος φανταζεται.
Οι προσδοκιες καποιων ειδικών εδω μεσα, ΟΧΙ. Αντιθετα θα βρουν πάτημα για να ξαναθυμισουν σε ολους πόσο κακός ιατρός ειμαι και πόσο
άσχετοι ειναι όλοι αυτοι που με εκτιμούν σε ακαδημαικά, επιστημονικά, συγγραφικά ακομα και οι συνάδελφοι που μου έχουν δωσει τοσα αξιώματα κτλ.
Διοτι αυτοι ξερουν και δεν ειναι προβατα.

Αντιθετα με οποιονδηποτε συναδελφο (από Ισπανια ή άλλη χωρα) παρουσιαζω περιστατικα ενιοτε εξαιρετικα απαιτητικα.
Τα παρουσιάζω γιατι αυτα εχουν για εμενα ενδιαφερον.
Τα περισσοτερα ΔΕΝ πληρούν τα ...standards των ειδικών εδω μεσα.
Standards που εχουν "χτιστει" βλεποντας τα καλυτερα περιστατικα (χοντρες τριχες, υψηλος λογος, πολλα χειρουργεια, φιναστεριδη κτλ.) των καλυτερων ιατρών στο κοσμο.
Ειναι αντιστοιχο του να φτιάχει καποιος standards για το γυναικειο φυλο από τι καλυτερες ταινίες πορνο...;)
99 στις 100 που θα γνωρισει στη ζωη ειναι λιγοτερο νεες, ομορφες, σεξυ, βαμμενες, φωτισμενες κτλ. Ως αποτέλεσμα, πολλοι μενουν
μονοι, επειδη δεν βρισκουν μια τετοια γυναικα! (εχουν γινει τεραστιες κοινωνιολογικες μελετες για αυτο το θεμα!)
Πιθανον, καποιοι να θεωρούν αντιστοιχα το μαλλι του Brad Pitt ως φυσιολογικό (οι τα σταδια ΙΙΙ με 5000 μοσχευματα) και αν δεν μπορουν να έχουν αυτο, "προτιμούν" να μεινουν φαλακροι.
Οι υπόλοιποι, που έρχονται σε μενα έχουν πιο "υγιη" (και αποδοτική για τους ιδιους) προσεγγιση: τους δινω οτι καλύτερο ΓΙΝΕΤΑΙ (φυσικα ΚΑΤΩ από τα standards των 5-6 ειδικών του φορουμ...), και άλλαζει η ζωη τους.
Οι υπόλοιποι, χαζευουν τους.... Brad Pitt στα φορουμ, βριζουν την τυχη τους ή τα κακα τους οικονομικα (όπως αντιστοιχα βριζουν τις ...Ελεεινιδες!), ψαχνουν τον ιατρό-σωτηρα και εκθειάζουν συγκεκριμένους ιατρούς, εντυπωσιακα αποτελεσματα (που ΕΙΝΑΙ, αλλα σπάνια άτομα ΕΧΟΥΝ τα φοντα για τετοια αποτελεσματα!) και παραμενουν ... μπροστα στις οθονες και ..."μονοι" την ζωή (δλδ χωρις μαλλια.)

Αν ο ασθενής επιθυμησει και άλλο σταδιο, εχουμε επιπλεον γενια και στηθος. θα δουμε σε κανα 12μηνο.
Όλα για το φουστάνι, που την ζημιά την κάνει, όλα για το φουστάνι, όλαααααα!!!!!
 

tol

Well-Known Member
Εδω, ειμαι εγω γνωστος και επωνυμος και εσυ εισαι ενας ΑΝΩΝΥΜΟΣ που κρυβεσαι (σου εχω ζητησει ΑΝΤΡΙΚΙΑ να μου δωσεις τα στοιχεια σου και να μην φερεσαι σαν θρασυδειλος κρυμμενος πισω από την ανωνυμια), με ΣΥΚΟΦΑΝΤΕΙΣ και με ΒΡΙΖΕΙΣ σε καθε ευκαιρια 2 χρονια τωρα, εχω ζητησει πολλακις να μου δωσεις τα στοιχεια σου να αμυνθω νομικα στις ΔΕΚΑΔΕΣ ΑΝΩΝΥΜΕΣ ΣΥΚΟΦΑΝΤΙΚΕΣ επιθεσεις που η νομική μου ομαδα εχει φωτογραφισει (screenshots) και με έχουν βλαψει, προσβαλλει και πληγωσει ως ανθρωπο και επιστημονα.

Ειλικρινα, κυριε Αναστασακη, λυπαμαι αν θεωρειτε οτι το σχολιο μου ηταν υβριστικο.

Θεωρω οτι εχω καποιες αμυδρες γνωσεις γλωσσολογιας. Με βαση αυτες φρονω πως σε κανενα σημειο δεν σας προσβαλα ή σας εβρισα.

Σας παρακαλω μπορειτε να μου υποδειξετε εστω και ενα σημειο που υπηρξα προσβλητικος;

Προσωπικα απλα διατυπωσα μια απορια που αφορα στη μελλοντικη βιωσιμοτητα των grafts. Τιποτα περισσοτερο. Νομιζω οτι ειναι μια απολυτα λογικη απορια.

Σας ζητω προκαταβολικα συγγνωμη αν μπορεσετε να μου παραθεσετε εστω και σημειο προσβλητικο ή υβριστικο.

Σας ευχομαι ολοψυχα υγεια και ευτυχια. Καλες γιορτες και ευτυχισμενο το καινουργιο ετος.
 
Μπλουζα