Red(panax) ginseng extract

tasos33

Well-Known Member
Κάπα εγώ είδα σαφως πάχυνση και καλύτερη ποιότητα με 3000mg μετα απο δυο μηνες χρήσης
Ακομα δεν βλεπω κατι στο μαλλι αλλα δεν ειμαι και σιγουρος.χρησιμοποιουσα και εναν μηνα πριν 1200mg της lamberts συν καποιο διαστημα με lamberts 2400mg.
Θα περιμενωνα τελειωσει αυτο που χρησιμοποιω και θα ξεκινησω το αλλο
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Κάπα εγώ είδα σαφως πάχυνση και καλύτερη ποιότητα με 3000mg μετα απο δυο μηνες χρήσης
Ειχα ψιλοδει κατι στην αρχη με τα lamberts τα οποια τα θεωρώ τα καλυτερα συμπληρωματα αλλα δεν ειμαι σιγουρος.μιλαω για συμπληρωμα και οχι λοσιον και για πρωτον μήνα
 

SinsemillaGR

New Member
Gibik οποιος ειναι χρηστης φινα και μινοξ μπορει να μπει στην διαδικαδια να δοκιμασει και ginseng? Τι λες?
 

Gibik

Active Member
Gibik οποιος ειναι χρηστης φινα και μινοξ μπορει να μπει στην διαδικαδια να δοκιμασει και ginseng? Τι λες?
Ναι μπορεί. Με δεδομένο ότι η dht είναι το πρόβλημα το Ginseng θα βοηθήσει πολύ την μινοξ στο να έχει αποτελέσματα πολύ γρήγορα. Στο θέμα της φινας επίσης μπορεί, αλλά δεν ξέρω αν σου κάνει πόνους στους ορχεις. Αν κάνει μειώνεις τις δοσολογίες του ginseng.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
To πρόβλημά μου είναι η dht και οχι οιστρογονα σε μακροσκελεις συζητήσεις με το μέλος που ολοι ξέρετε οτι ξέρει απο αυτά.

Σύμφωνα με αυτό, περισσότερο θα με ανησυχούσαν τα οιστρογόνα παρά η dht
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1226845316300240

Γενικότερα τα Ginsenosides δρουν σε πολλούς μηχανισμούς που έχουν άμεση σχέση με την ΑΓΑ (περιγράφει τι κάνει το καθένα από αυτά στον αντίστοιχο πίνακα) αλλά οι δόσεις που αναφέρονται στην έρευνα, 3000mg είναι ιδιαίτερα υψηλές (ανάλογα και το σκεύασμα) και προσωπικά δεν θα το επιχειρούσα δίχως να κάνω συχνές εξετάσεις σε βασικές τιμές.
Επίσης, ενώ το ginseng δεν έχει αποδειχθεί να είναι τοξικό, επειδή επηρεάζει άμεσα και σε πολύ μικρότερες δόσεις (πχ 500mg/day) το κυτόχρωμα P450, αν κάποιος χρειαστεί κάποια στιγμή να κάνει οποιαδήποτε φαρμακευτική αγωγή, θα είναι πλήρως εκτεθειμένος σε τοξικότητα.
 

Gibik

Active Member
Σύμφωνα με αυτό, περισσότερο θα με ανησυχούσαν τα οιστρογόνα παρά η dht
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1226845316300240

Γενικότερα τα Ginsenosides δρουν σε πολλούς μηχανισμούς που έχουν άμεση σχέση με την ΑΓΑ (περιγράφει τι κάνει το καθένα από αυτά στον αντίστοιχο πίνακα) αλλά οι δόσεις που αναφέρονται στην έρευνα, 3000mg είναι ιδιαίτερα υψηλές (ανάλογα και το σκεύασμα) και προσωπικά δεν θα το επιχειρούσα δίχως να κάνω συχνές εξετάσεις σε βασικές τιμές.
Επίσης, ενώ το ginseng δεν έχει αποδειχθεί να είναι τοξικό, επειδή επηρεάζει άμεσα και σε πολύ μικρότερες δόσεις (πχ 500mg/day) το κυτόχρωμα P450, αν κάποιος χρειαστεί κάποια στιγμή να κάνει οποιαδήποτε φαρμακευτική αγωγή, θα είναι πλήρως εκτεθειμένος σε τοξικότητα.
Ευχαριστώ που ασχολήθηκες αλλά δεν καταλαβαίνω το συμπέρασμα λόγω ορολογίας και γνώσεων. Επίσης δεν μπόρεσα να διαβάσω πλήρως την έρευνα που μας παρέθεσες. Θέλει λεξικό λόγω ορολογίας.
Για τα οιστρογόνα δεν έχω σχηματίσει σαφή εικόνα ομολογώ. Αντικρουόμενα πράγματα διαβάζω. Για την κυκλοφορία του αίματος δεν βλέπω αρκετά κείμενα.
Τα 3.000mlg βγάζουν μαλλιά στο κεφάλι μου. Τα 500mlg ή τα 1.200mlg όχι.
Σε ποιες εξετάσεις και βασικές τιμές αναφέρεσαι?
Το κυτόχρωμα P450 τι είναι?
Τι είδους τοξικότητα και από τι? Από τα φάρμακα που θα χρειαστεί να πάρουμε αν πάθουμε κάτι? Πρέπει να είναι αυτονόητο ότι θα διακόπτουμε εντελώς την λήψη του Ginseng σε περίπτωση που χρειαστεί να πάρουμε φάρμακα και να αφήσουμε και ενα χρονικό διάστημα να περάσει μετά την λήψη των φαρμάκων για να ξαναρχίσουμε το Ginseng εν προκειμένω. Ότι βελτιώνει αιμάτωση αυξάνει την ισχύ των φαρμάκων οπότε μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα. Λέμε στους γιατρούς πάντα τι παίρνουμε σε συμπληρώματα, η σταματάμε την λήψη τους γιατί δεν είναι δυνατόν οι γιατροί να ξέρουν τι κάνει το κάθε συμπλήρωμα ή βότανο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Gibik, δεν είμαι αντίθετος με το ginseng, αλλά είμαι πάντα υπερ του να δοκιμάζουμε οτιδήποτε, αρκεί να γνωρίζουμε αν κάνει για εμάς.
Π.χ για τα δικά μου στάνταρ και με τα όσα προβλήματα έχω καθώς και τα όσα ακολουθώ, δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω, παρά μόνο σε μικρές δόσεις κατά καιρούς και μόνο κορεάτικο 6 ετών.
Για το κυτόχρωμα είναι πολύ εύκολο να δεις τι αφορά στο νετ. Σε γενικές γραμμές είναι ισοένζυμα που βρίσκονται σε όλους τους ιστούς και βοηθάνε στον μεταβολισμό των φαρμάκων. Λίγο πολύ όλα τα φάρμακα μπορεί να έχουν ένα μικρό βαθμό τοξικότητας. Άλλα πολύ υψηλό άλλα ανεπαίσθητο. Μέσω την κατηγορίας αυτών των ισοένζυμων (5-6 αν θυμάμαι καλά) μεταβολίζονται και αποβάλλονται από τον οργανισμό από το ήπαρ.
Το ginsengn μειώνει την δράση τους, τώρα το κατά πόσο, υπήρχαν αρκετές αντικρουόμενες απόψεις τότε που το έψαχνα, αλλά λίγο πολύ όλες οι έρευνες συμφωνούσαν πως όντως έχει επίδραση.
Δεν θυμάμαι να σου πω αν κατά τη διακοπή του τα ισοένζυμα αυτά επανέρχονται ή όχι. Μπορείς να το ψάξεις αν θες.
Οπότε αν τυχόν χρειαστεί κάποια στιγμή να κάνει κάποιος μια φαρμακευτική αγωγή, καλό θα ήταν να δει από πριν το βαθμό τοξικότητας του φαρμάκου και σαφώς να διακόπτει τη λήψη ginseng.

Εξετάσεις που θα έκανα κατά καιρούς πάνω σε αυτό, είναι για τα ένζυμα του συκωτιού. Αν φανούν αυξημένα, σημαίνει ότι κάτι το στρεσάρει.

Σε ότι αφορά την έρευνα με το θέμα των οιστρογόνων, η παγίδα του ginseng είναι η εξής.
Ενδεχομένως σε μια εξέταση αίματος να μην φανούν αυξημένα, αλλά αν κάποιος πχ είχε ανέκαθεν αυξημένη οιστραδιόλη, (όπως εγώ πχ) η λήψη ginseng είναι πολύ επίφοβη γιατί ενεργοποιεί τους υποδοχείς των οιστρογόνων και μάλιστα και τους 2 (Α+Β).

Να σου δώσω ένα παράδειγμα σε ότι αφορά εμένα προσωπικά. Η οιστραδιόλη μου κατά καιρούς φτάνει στο 60 -65 με ανώτατο φυσιολογικό το 50.
Κάποιες στιγμές με την λήψη του ginseng, ενώ στις εξετάσεις δεν είδα αύξησή τους, μετά από μια εβδομάδα ένιωθα ευαισθησία στις θηλές του στήθους. Μόλις έπαιρνα nolvadex (serm, που μπλοκάρει τους υποδοχείς) σε 2 ημέρες έφευγε.
Eπίσης έτυχε κατά τη λήψη του να τεστάρω και την τεστοστερόνη και την dht και η δεύτερη εμφανιζόταν ελαφρώς μειωμένη κατά 90 μονάδες. Φυσικά δεν βγαίνει ασφαλές συμπέρασμα από μια και μόνο εξέταση, ίσως να έτυχε. Η τέστο ήταν αμετάβλητη.

Οπότε εξετάσεις που θα έκανα πάνω σε αυτό, είναι ανδρογόνων, τεστο και φυσικά οιστραδιόλη. Αν η τελευταία είναι σχετικά χαμηλή, δεν νομίζω πως υπάρχει φόβος από το ginseng.
Το ότι ενεργοποιεί τους υποδοχείς των οιστρογόνων, σαφώς και κάνει καλό στο μαλλί, όπως επίσης και στο θέμα αιμάτωσης που αναφέρεις, προφανώς είναι μέσω της αύξησης του νιτρικού οξειδίου.

Εν ολίγοις, καλής ποιότητας ginseng, υπό προϋποθέσεις, θα το προτιμούσα από την λήψη φιναστερίδης, αλλά οικονομικά, η διαφορά είναι επίσης τεράστια.
 

Dim10

Active Member
Ναι ξεχασα, και ε2 φυσιολογικη χαμηλη, μαζι με ε1, dht , και τεστο.
Τι benefits μπορει να εχει το τζινσενκ για το μαλλι.
@GOMI Δεν υποτιθεται οτι κανει για αυτους με υψηλη dht ? Για καποιον με φυσιολογικη και με φυσιολογικες τις αλλες Μήπως δε κανει;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tasos33

Well-Known Member
μην διυλιζεις το κουνουπακι, ξεκινα και βλεπεις, αν δεν παρεις δε θα μαθεις, προς το παρον οσοιτο δοκιμασαμε ειδαμε θετικα
Ναι ξεχασα, και ε2 φυσιολογικη χαμηλη, μαζι με ε1, dht , και τεστο.
Τι benefits μπορει να εχει το τζινσενκ για το μαλλι.
Δεν υποτιθεται οτι κανει για αυτους με υψηλη dht ? Για καποιον με φυσιολογικη και με φυσιολογικες τις αλλες Μήπως δε κανει;
 

Dim10

Active Member
Εχω ήδη παρει και επαιρνα της λαμπερτσ πριν λιγο καιρο. Και επειδη θελω να μαθω εφοσον παραθέτει ο @GOMI στοιχεια και πληροφοριες και ψηνομαι να το ξανασυνεχισω Ναι θα διυλιζω το κουνουπακι γτ παλι ετσι πηγα να κανω θεραπεια πριν μηνες με ρολλερ και τα αποτελεσματα μου ειναι δημοσιοποιημενα στο αντιστοιχο νημα. Ρωταω με βαση τις εργαστηριακες
 

tasos33

Well-Known Member
Όλα αυτά που δοκιμαζουμε,μινοξ,ρολλερ συμπληρώματα κτλ μπορεί να υποκρύπτουν κάτι στο παρασκηνιο ,,αν θες να έχεις το κεφάλι σου ησυχο δεν παίρνεις τίποτα,απο την αλλη κανένας gomi δε μπορεί να σε διαβεβαιωσει για το αν θα είναι ασφαλές η όχι για την περιπτωση σου η την περιπτωση μου το ginsengk και το οποίο παρεμπιπτόντως δεν είναι καν φάρμακο ,χωρίς αυτό να σημαίνει και τίποτα φυσικά.

Εγώ που το δοκιμασα 4 μηνες δεν είδα κάποια εμφανη παρενέργεια,είδα θετικά σημάδια στο μαλλί σαφως.
 

tasos33

Well-Known Member
Επίσης να καταλάβουμε κάτι εδώ μέσα,ο gomi και ο κάθε gomi δεν είναι γιατρός,έχει μια τεραστια εμπειρία βεβαίως αλλά δεν είναι γιατρος,μπορεί επίσης να κατέχει και περισσότερες γνώσεις απο κάποιους γιατρούς αλλά δεν είναι γιατρός ούτε γενετικός επιστημών.
Ο gomi με πολύ κόπο και δοκιμές και έρευνα παραθέτει κάποια στοιχεια,αναλύει την θεωρεία που πιστεύει πχ ρολλερ, χωρίς να σημαίνει οτι είναι λάθος η σωστο και απο κει πέρα οποίος θέλει ακολουθει.

Ακολουθουμε λοιπον μια θεωρια,αυτό δε μας κάνει γιατρούς η εξειδικευμένους,οποτε το να ρωτάνε τον οποιοδήποτε εδώ μέσα αν κανει να παρουμε αυτό η το άλλο είναι εντελώς άστοχο.

Σκέφτεται επίσης πως κάθε οργανισμός διαφέρει ,αλλους η φίνα τους σκίζει και αλλους τους αγαπα
 

Gibik

Active Member
Gibik, δεν είμαι αντίθετος με το ginseng, αλλά είμαι πάντα υπερ του να δοκιμάζουμε οτιδήποτε, αρκεί να γνωρίζουμε αν κάνει για εμάς.
Π.χ για τα δικά μου στάνταρ και με τα όσα προβλήματα έχω καθώς και τα όσα ακολουθώ, δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω, παρά μόνο σε μικρές δόσεις κατά καιρούς και μόνο κορεάτικο 6 ετών.
Για το κυτόχρωμα είναι πολύ εύκολο να δεις τι αφορά στο νετ. Σε γενικές γραμμές είναι ισοένζυμα που βρίσκονται σε όλους τους ιστούς και βοηθάνε στον μεταβολισμό των φαρμάκων. Λίγο πολύ όλα τα φάρμακα μπορεί να έχουν ένα μικρό βαθμό τοξικότητας. Άλλα πολύ υψηλό άλλα ανεπαίσθητο. Μέσω την κατηγορίας αυτών των ισοένζυμων (5-6 αν θυμάμαι καλά) μεταβολίζονται και αποβάλλονται από τον οργανισμό από το ήπαρ.
Το ginsengn μειώνει την δράση τους, τώρα το κατά πόσο, υπήρχαν αρκετές αντικρουόμενες απόψεις τότε που το έψαχνα, αλλά λίγο πολύ όλες οι έρευνες συμφωνούσαν πως όντως έχει επίδραση.
Δεν θυμάμαι να σου πω αν κατά τη διακοπή του τα ισοένζυμα αυτά επανέρχονται ή όχι. Μπορείς να το ψάξεις αν θες.
Οπότε αν τυχόν χρειαστεί κάποια στιγμή να κάνει κάποιος μια φαρμακευτική αγωγή, καλό θα ήταν να δει από πριν το βαθμό τοξικότητας του φαρμάκου και σαφώς να διακόπτει τη λήψη ginseng.

Εξετάσεις που θα έκανα κατά καιρούς πάνω σε αυτό, είναι για τα ένζυμα του συκωτιού. Αν φανούν αυξημένα, σημαίνει ότι κάτι το στρεσάρει.

Σε ότι αφορά την έρευνα με το θέμα των οιστρογόνων, η παγίδα του ginseng είναι η εξής.
Ενδεχομένως σε μια εξέταση αίματος να μην φανούν αυξημένα, αλλά αν κάποιος πχ είχε ανέκαθεν αυξημένη οιστραδιόλη, (όπως εγώ πχ) η λήψη ginseng είναι πολύ επίφοβη γιατί ενεργοποιεί τους υποδοχείς των οιστρογόνων και μάλιστα και τους 2 (Α+Β).

Να σου δώσω ένα παράδειγμα σε ότι αφορά εμένα προσωπικά. Η οιστραδιόλη μου κατά καιρούς φτάνει στο 60 -65 με ανώτατο φυσιολογικό το 50.
Κάποιες στιγμές με την λήψη του ginseng, ενώ στις εξετάσεις δεν είδα αύξησή τους, μετά από μια εβδομάδα ένιωθα ευαισθησία στις θηλές του στήθους. Μόλις έπαιρνα nolvadex (serm, που μπλοκάρει τους υποδοχείς) σε 2 ημέρες έφευγε.
Eπίσης έτυχε κατά τη λήψη του να τεστάρω και την τεστοστερόνη και την dht και η δεύτερη εμφανιζόταν ελαφρώς μειωμένη κατά 90 μονάδες. Φυσικά δεν βγαίνει ασφαλές συμπέρασμα από μια και μόνο εξέταση, ίσως να έτυχε. Η τέστο ήταν αμετάβλητη.

Οπότε εξετάσεις που θα έκανα πάνω σε αυτό, είναι ανδρογόνων, τεστο και φυσικά οιστραδιόλη. Αν η τελευταία είναι σχετικά χαμηλή, δεν νομίζω πως υπάρχει φόβος από το ginseng.
Το ότι ενεργοποιεί τους υποδοχείς των οιστρογόνων, σαφώς και κάνει καλό στο μαλλί, όπως επίσης και στο θέμα αιμάτωσης που αναφέρεις, προφανώς είναι μέσω της αύξησης του νιτρικού οξειδίου.

Εν ολίγοις, καλής ποιότητας ginseng, υπό προϋποθέσεις, θα το προτιμούσα από την λήψη φιναστερίδης, αλλά οικονομικά, η διαφορά είναι επίσης τεράστια.
Πολύ κατατοπιστική η ανάλυσή σου, ευχαριστούμε πολύ ειλικρινά. Ισχύουν τα όσα λές, τα έχω δει και εγω εμπειρικά βλέποντας τις επιδράσεις του Ginseng στον οργανισμό μου του τις οποίες νιώθω αλλά και τις αλληλεπιδράσεις του με φάρμακα, αλκοόλ, κλπ. Κάποια φάρμακα τα εκμηδενίζει όντως, άλλα τα αυξάνει, όπως και το αλκοόλ ανάλογα αν η λήψη του Ginseng με τα φάρμακα κλπ έγινε ταυτόχρονα ή μεσολάβησαν κάποιες ώρες.
Σε μένα η Ε1 ειναι 28, η Ε2 23,8 και η dht 750 σε μέτρηση προ λήψης Ginseng.

Tελικά είδες κάποια βελτίωση στα μαλλιά απο το Ginseng και με τι δοσολογία?

Το κόστος του Korean Ginseng της Lamperts σε δοσολογια 3.000mlg είναι 20 ευρω περιπου το μήνα. Το εχω ξανααναφέρει η φίνα μου κάνει πόνους στους όρχεις σε σημείο τρέλας με δόσεις 0.25 propecia σε 3 μέρες, οπότε το θέμα φίνας έχει κλεισει οριστικά για εμένα.
Θα επανέλθω στο θέμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Dim10

Active Member
Τασο γι αυτο μιλαω επειδη εχω εργαστηριακες , και επειδη κανει συγκεκριμενη δουλεια το τζινσενκ, απ τη στιγμη που βλεπω πως εχει καταλαβει ο γκομι πανω κατω τη λειτουργεια του γι αυτο ρωταω συγκεκριμενο πραγμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
@Dim10 , όπως τα είπε ο tasos, δηλαδή πειραματίζεσαι και βλέπεις, αρκεί να είναι δική σου επιλογή και κανενός άλλου.
Αφού έχεις τιμές αναφοράς, οι οποίες δείχνουν μια χαρά, απλά μια στο τόσο να τις τσεκάρεις εφόσον παίρνεις ginseng. Οι υποδοχείς των οιστρογόνων είναι αρκετά πολύπλοκο θέμα και ο τρόπος λειτουργίας τους εξαρτάται από άλλες ισορροπίες στον οργανισμό όπως π.χ προλακτίνης, προγεστερόνης, ανδρογόνων, ορμόνες επινεφριδίων και φυσικά και η ηλικία. Όλα δρουν ανταγωνιστικά.
Εμένα ας πούμε μου προκαλούσε ευαισθησία στις θηλές, σε άλλον μπορεί να προκαλεί προβλήματα στις αρθρώσεις. (αναφέρω αυτά που εμφανίζονται πρώτα) κλπ...
Δεν υπάρχει κάποιο στάνταρ πρότυπο για όλους, δυστυχώς.
@Gibik , το ginseng το έπαιρνα σε υγρή μορφή δίνοντας μόνο βάση στα Ginsenosides. Οπότε η ημερήσια δόση μου περιελάμβανε 20mg πλήρους φάσματος από αυτά, οπότε αντίστοιχο της Lamperts 1200mg.
Δεν το έπαιρνα για το μαλλί, αλλά για λίμπιντο και γενικότερα για το Ν.Ο. Δεν είδα κάτι ιδιαίτερο στο μαλλί, αλλά γενικότερα τότε ήμουν σε πολύ καλή κατάσταση λόγω χρήσης serms, που έχουν αντίστοιχη δράση στο θέμα οιστρογόνων.
Αν κάποια στιγμή ξανατσεκάρεις τιμές εξετάσεων, θα είχε ενδιαφέρον αν θες να τις ποστάρεις να δούμε που παίζεις κατά την λήψη του.
 

Dim10

Active Member
Κατάλαβα. Δηλαδη @GOMI σε καποιον που εχει dht στη μεση και οχι υψηλή και χαμηλη οιστραδιολη , μπορει να χρησιμοποιηθεί για θετικοτερη εικονα κλπ; απλα σε ρωτάω γιατι νομιζα οτι ειναι για τους υψηλους dht , μηπως παιρνοντας ginseng σου ριξει κιαλλο την τιμη και εχεις μετα θεματα .
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Κατάλαβα. Δηλαδη @GOMI σε καποιον που εχει dht στη μεση και οχι υψηλή και χαμηλη οιστραδιολη , μπορει να χρησιμοποιηθεί για θετικοτερη εικονα κλπ; απλα σε ρωτάω γιατι νομιζα οτι ειναι για τους υψηλους dht , μηπως παιρνοντας ginseng σου ριξει κιαλλο την τιμη και εχεις μετα θεματα .

Δεν μπορώ να σου εγγυηθώ ότι δεν θα σου ρίξει πχ την dht, ή δεν θα σου αυξήσει τα οιστρογόνα. Αυτό θα φανεί μόνο με πειραματισμό και εξετάσεις. Όπως σου είπα και πιο πάνω, συγκεκριμένα η προγεστερόνη παίζει σημαντικό ρόλο εδώ, αλλά όχι μόνο αυτή. Δεν στο αναλύω περισσότερο αυτό, γιατί δεν έχει νόημα να μπεις σε τέτοιες λεπτομέρειες. Απλά παρατηρείς πως νιώθεις.
Γενικότερα όμως, όπως φαίνεται και στον πίνακα με την δράση των ginsenosides, ο μηχανισμός τους είναι πολυποίκιλος και ιδιαίτερα εντυπωσιακός σε ότι αφορά το θέμα των υποδοχέων, όχι μόνο των οιστρογονικών, αλλά και των κασπασών. κάτι που αν κάποιος το μελετήσει εξονυχιστικά θα δει ότι αποτρέπει σε αρκετά επίπεδα τον κυτταρικό θάνατο - απόπτωση, σήμα κατατεθέν της ΑΓΑ, κάτι που ουσιαστικά θα μπορούσε να μεταφραστεί ως δράση στο ίδιο το DNA και ιδιαίτερα στο ασθενές, όπως αυτό των dp cells.
Το red panax, και ειδικότερα ο καρπός του (berry), είναι από τα λίγα συμπληρώματα που ίσως αξίζει κάποιος να ρισκάρει για το θέμα μαλλί, αν φυσικά η πηγή είναι καλή και τα οικονομικά του το επιτρέπουν. Αν και εδώ το timing, δηλαδή να το προλάβεις πριν γίνει μεγάλη ζημιά, είναι βασικό.
Δεν γνωρίζω πολλά για το συμπλήρωμα της Lamperts, (δεν ξέρω αν υπάρχει κάπου το φάσμα των ginsenosides που περιέχει δηλαδή) γιατί πάντα έψαχνα στο κορεάτικο red panax, οπότε πάνω σε αυτό μετράει η γνώμη των μελών που το δοκιμάζουν.
 
Μπλουζα