Proscar

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

azyx

New Member
Απ: Proscar

lalakos είπε:
azyx, άμα δεις πριν λίγους μήνες είχα ανοίξει ένα θεματάκι σχετικά με το να διαλύεις το προσκαρ μέσα σε αλκοόλη και μετά με δοσομετρητή να παίρνεις την ποσότητα φίνας που επιθυμείς. Δεν καταλήξαμε βέβαια στο αν τελικά η αλκοόλη μπορεί να επηρεάζει την απόδοση της φίνας, και στο κατά πόσο ομογενές διάλυμα μπορείς να φτιάξεις. Το ότι το προσκαρ διαλύεται μέσα στην αλκοόλη, αυτό δεν σημαίνει ότι φτιάχνεις ομογενές διάλυμα. Γενικά υπάρχει μια αμφιβολία στο net σχετικά με αυτό... Πάντως αν τελικά η φίνα είναι όντως διαλυτή μέσα στην αλκοόλη και δεν επηρεάζει την απόδοσή της τότε μπορείς άνετα να φτιάξεις διάλυμα για ένα μήνα και να απαλλαγείς από το 5ήμερο κόψιμο.

Να σου πω την λογικη μου! Η φινα βγαινει και σε λοσιον με βαση την αλκοολη, την εχουν ψαξει οι αλλοι(οι εταιριες που την βγαζουν) λιγο παραπανω και ειδαν οτι δεν αλλοιώνετε η ισως αλλοιώνετε αλλα πολι λιγο... τοσο καιρο που το κανω αυτο βλεπω το σπερμα αραιωμενο=δουλευει:)
Σε οτι υγρο και να βαλεις τη φινα που ειναι σε σκονη (ακομα και σε νερο) αν χτυπήσεις=ανακατεψεις το διάλυμα πριν την κατάποση το περιεχομενο θα ειναι ομογενές πανω απο 95% πιστευω! Δεν νομιζω να ειναι καλη ιδεα να κανεις διάλυμα με φινα για ενα μηνα! Δεν το προτείνω γιατι σε ενα μηνα θα αλλοιωθεί λιγο περισσοτερο απ οτι σε μια βδομαδα αφου αναφερεις την αλλοίωση:)! Εγω διαλυω ενα χαπακι καθε φορα σε 10ml οινοπνευμα 70% η οτι αλκοολούχο βρω αν δεν εχω οινόπνευμα...! + του οτι παλι πιστευω με την λιγη λογικη κριση μου διαθετω παντα:) οτι επειδη ειναι ειδη διαλυμένη η φινα σε οινοπνευμα=υγρη μορφη απορροφάται απο τον οργανισμό και καθε φορα η ιδια ποσοτητα! Ενω σε χαπι καθε φορα θα απορροφαται λιγο διαφορετικη (νομιζω μπορει να ειμαι και εντελος γκαου:)
Αλλα σκεψου και το αναβραζον ντεπον ασπουμε! Η την κοτοσουπα! Γενικα τα υγρα απορροφώνται πιο ευκολα απ οτι στερεα! Γιατι το λεω αυτο? γιατι το στομάχι μας δεν ειναι στην ιδια κατασταση καθε μερα και δεν εχει την ιδια απορροφητική ικανοτητα ουτε εχει την ιδια ποσότητα φαγητου κτλπ μεσα ετσι αν κατι ειναι στερεο θα μεταβολιστει λιγο διαφορετικα καθε φορα... τα υγρα ομως που σε οτι κατασταση και αν ειναι το στομαχι μας ε θα απορροφηθουν καλητερα απο στερεα οσο να ναι! Αυτα ειναι αυτο που πιστευω απλα δεν εχω ιδεα αν στέκουν και αποδεικνύονται επιστημονικά! Αλλα οι επιστήμονες και δάσκαλοι ακόμα πιστεύουν - διδασκουν το νομο του νευτονα με τα μηλα που πεφτουν:) ελεος.. ενω εεχει καταρριφθεί προ πολου από την κβαντικη φυσικη! οπως την βρισκει ο καθε ενας παντα! και εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι δεν πιστευω πως παιζει ρολο αν παιρνεις λιγο πανω λιγο κατω... το αποτελεσμα το ιδιο θα ειναι:) Φιλικα Παντα! Συζητηση κανουμε!
 

captkostas

New Member
Απ: Proscar

azyx στην υπογραφη σου βλεπω 3 proskar μεσα στην kirkland.
Τα ριχνεις ετσι μεσα απλα η τα τριβης πριν??

kirkland 5% ( 2 X day)
spiro 5% (2 X day)
fungoral 3 X week
 

azyx

New Member
Απ: Proscar

captkostas είπε:
azyx στην υπογραφη σου βλεπω 3 proskar μεσα στην kirkland.
Τα ριχνεις ετσι μεσα απλα η τα τριβης πριν??

kirkland 5% ( 2 X day)
spiro 5% (2 X day)
fungoral 3 X week

Τα κανω σκονη παντα! Βαζω 3 χαπακια μεσα σε ενα σφηνοποτηρο και τα χτυπαω απο πανω με ενα μεταλλικο αντικείμενο:) μετα βαζω μεσα 10ml καθαρο οινοπευμα το ανακατευω καλα και ολο αυτο το ριχνω μεσα στο μπουκαλακι τις μινοξ = kirkland,,, ετσι εχω 70 ml kirkland πλεον με λιγοτερη PPG και περισσοτερο οινοπνευμα σε αναλογια!
Το αποτελεσμα ειναι μινοξ 4,28% με 0,02% φιναστεριδη!


Το αποτελεσμα μεχρι τωρα ειναι αυτο! Ποιο χοντρες τριχες σε περιοχη οπου το εφαρμοζω! Επισης οι τριχες εκει που βαζω μινοξ γινονται πιο κατσαρες... δεν λεω με ποιες μοιαζουν:)

myhairdiameter.jpg




Επισης το εν λογω διάλυμα το εφαρμοζω 5 φορες στους κροταφους μαζι με τρετινοινη χ2 φορες
Πριν ξεκινησω BIG3 23august 2009
before23aug2009.jpg






ΤΩΡΑ σημερα 7-11-2009 γιατι χωρις εικονες οτι και να λεμε δεν ειναι το ιδιο:) (το μαυρο σημαδακι ειναι μαρκαδορος :)
now1p.jpg

now2.jpg

now3.jpg

now4.jpg
 

captkostas

New Member
Απ: Proscar

οκ ευχαριστω,

νομιζεις οτι ετσι δουλευει καλα σαν blocker ??

εξωτερικα η φινα νομιζω δεν θα εχει παρενεργειες εεεε ??

σκοπευω να το εφαρμοσω, αν εβαζα kirkland - με 3 proskar προι, και βραδυ spiro + kirkland θα ειναι οκ??? η δεν πανε μαζι ολα αυτα??

kirkland 5% ( 2 X day)
spiro 5% (2 X day)
fungoral 3 X week
 

SE-freak

New Member
Απ: Proscar

azyx είπε:

azyx, τα αποτελέσματά σου είναι εξαιρετικά. Συνέχισε να σπας τα μούτρα στην αλλωπεκία με αυτό το ρυθμό... wow

Δεν μπορώ επίσης παρά να σε ευχαριστήσω για τα πολύ αναλυτικά posts σου. Μου φέρνεις στο μυαλό τον TynanW/Radio από HLT, κάθε του post απολαυστικό και πλήρως κατατοπιστικό.
 

azyx

New Member
Απ: Proscar

captkostas είπε:
οκ ευχαριστω,

νομιζεις οτι ετσι δουλευει καλα σαν blocker ??

εξωτερικα η φινα νομιζω δεν θα εχει παρενεργειες εεεε ??

σκοπευω να το εφαρμοσω, αν εβαζα kirkland - με 3 proskar προι, και βραδυ spiro + kirkland θα ειναι οκ??? η δεν πανε μαζι ολα αυτα??

Νομιζω οτι κανει δουλεια σαν blocker λογω φιναστεριδης και αυτος ειναι ο λογος που κανω:)
Δεν νομιζω να εχεις παρενεργεις τοπικα απο φινα σε τοσο μικρη περιεκτικοτητα και αν διαπιστοσεις κατι ποτε παντα μπορεις να σταματησεις!
Νομιζω πως δεν θα εχεις προβλημα ακομα και αν βαζεις και το βραδυ Kirkland+3xProscar αλλα οπως με καθε τοπικο πιστευω πως πρεπει να παρεμβαλεται ενα διάστημα μεταξυ των εφαρμογων της μινοξ και σπιρονολακτονης! Και αν το εκανα θα εβαζα πρωτα μινοξ και μετα απο καμια ωρα σπιρο! Ετσι πιστευω θα βοηθουσα τη μινοξ που δεν εχει αποροφηθει επειδη εχει στεγνωσει-κρυσταλοποιηθει να το κανει μαζι με την σπιρονολακτονη!
 

azyx

New Member
Απ: Proscar

SE-freak είπε:
azyx, τα αποτελέσματά σου είναι εξαιρετικά. Συνέχισε να σπας τα μούτρα στην αλλωπεκία με αυτό το ρυθμό... wow

Δεν μπορώ επίσης παρά να σε ευχαριστήσω για τα πολύ αναλυτικά posts σου. Μου φέρνεις στο μυαλό τον TynanW/Radio από HLT, κάθε του post απολαυστικό και πλήρως κατατοπιστικό.

Πραγματικα χαίρομαι να ακουω τετοια απο σενα μετα απο 100δες ποστ σου στο HAIRLOSSTALK που εχω διαβάσει και μ εχουν μαθει τοσα!!!
Ευχαριστώ!!!
τις τελευταίες μερες την ψαχνω πολυ μ αυτο!
http://www.john-libbey-eurotext.fr/en/revues/medecine/ejd/e-docs/00/01/86/A5/article.phtml

CS-891 inhibits 5*-reductase activity in freshly isolated dermal papilla of human hair follicles
και απ οτι διαβαζω στην ερευνα εχουν απομονωσει θυλακια και εφαρμοζοντας τοπικα πανω τους αυτη την ουσια εχουν καταφερει 5AR inhibition 100%
Αλλα δυστυχώς δεν υπαρχουν πολλες πληροφορίες!
Την ουσια την εχουν φτιαξει γιαπωνέζοι Laboratories, Sankyo Co. και ο μοριακός της τυπος ειναι παρομοιος με αυτον της φιναστεριδης!

Finasteride = N-(2-methyl-2-propyl)-3-oxo-4-aza-5alpha-androst-1-ene-17beta-carboxamide = C23H36N2O2
CS-891 = N-[1-(4-methoxyphenyl)-1-methylethyl]-3-oxo-4-aza-5alpha-androst-1-ene-17beta-carboxamide = ? (καποιος χημικος ισως μπορει να το μεταφρασει?)


Skin.jpg



Επισης αλλες ουσιες με παρομοια δραση μ αυτη της φιναστεριδης εδω http://clonemyhair.com/hairlossdrugs/hairlossdrugs/category1.html
 

magic810

New Member
Απ: Proscar

Μπραβο ρε μαγκα azyx...
Εκτος απο πολυ καλα αποτελεσματα...
Βλεπω οτι εχεις και μερακι να μαθαινεις καινουρια πραγματακια για το προβλημα σου και να εχεις εξισου το ιδιο μερακι οταν προσπαθεις να τα μοιραστεις και μαζι μας...... ;)
 

captkostas

New Member
Απ: Proscar

azyx είπε:
[quote author=captkostas link=topic=5.msg20164#msg20164 date=1257622818]
οκ ευχαριστω,

νομιζεις οτι ετσι δουλευει καλα σαν blocker ??

εξωτερικα η φινα νομιζω δεν θα εχει παρενεργειες εεεε ??

σκοπευω να το εφαρμοσω, αν εβαζα kirkland - με 3 proskar προι, και βραδυ spiro + kirkland θα ειναι οκ??? η δεν πανε μαζι ολα αυτα??

Νομιζω οτι κανει δουλεια σαν blocker λογω φιναστεριδης και αυτος ειναι ο λογος που κανω:)
Δεν νομιζω να εχεις παρενεργεις τοπικα απο φινα σε τοσο μικρη περιεκτικοτητα και αν διαπιστοσεις κατι ποτε παντα μπορεις να σταματησεις!
Νομιζω πως δεν θα εχεις προβλημα ακομα και αν βαζεις και το βραδυ Kirkland+3xProscar αλλα οπως με καθε τοπικο πιστευω πως πρεπει να παρεμβαλεται ενα διάστημα μεταξυ των εφαρμογων της μινοξ και σπιρονολακτονης! Και αν το εκανα θα εβαζα πρωτα μινοξ και μετα απο καμια ωρα σπιρο! Ετσι πιστευω θα βοηθουσα τη μινοξ που δεν εχει αποροφηθει επειδη εχει στεγνωσει-κρυσταλοποιηθει να το κανει μαζι με την σπιρονολακτονη!
[/quote]

OK, καταλαβα , ευχαριστω

kirkland 5% ( 2 X day)
spiro 5% (2 X day)
fungoral 3 X week
 

Joda

Member
Απ: Proscar

azyx και τα antisense oligunocleotides λενε οτι μπλοκαρουν 100%.
εψαχνα διαφορα για τοπικα αντι-dht στο http://www.freepatentsonline.com/ και ειχε πεσει το ματι μου εκει και μετα αφου εκανα κ googling ειδα οτι ηταν το asao 18.1 που ειχε παραθεσει ο Ακης http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,920.0.html ..
αλλα πες οτι το βρισκεις μετα τι κανεις...ειναι ασφαλες?σε τι ποσοτητες?εχει αποτελεσματα? κτλ
επισης οπως ειπες μονο ενας χημικος μπορει να καταλαβει κιολας τις πατεντες...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

azyx

New Member
Απ: Proscar

Joda είπε:
αλλα πες οτι το βρισκεις μετα τι κανεις...ειναι ασφαλες?σε τι ποσοτητες?εχει αποτελεσματα? κτλ
επισης οπως ειπες μονο ενας χημικος μπορει να καταλαβει κιολας τις πατεντες...

Φυσικα κ συμφωνω μαζι σου:) Ο λογος που προσπαθω να μαθω περισσοτερα ειναι για να διασταυρώσω την δραση και τα κοινα αυτων των ουσιων! μήπως μ κανει κλικ καποια στιγμη για κατι περισσοτερο:)
 

Georgex6

Well-Known Member
Απ: Proscar

vrm είπε:
[quote author=Georgex6 link=topic=5.msg20096#msg20096 date=1257525868]
εγω παιρνω φιναστεριδη απο το φαρμακειο ετοιμη σε εξευτελιστικη τιμη και regaine απο το φαρμακειο η απο http://www.pharmacy2u.co.uk/productdetail.aspx?code=FMREES360

Πόσο αν επιτρέπεται; :)
[/quote] φιλε vrm sorry για τη καθυστερημενη απαντηση λοιπον
τη φιναστεριδη τη παιρνω πολυ φθηνα γιατι μου την εχει γραψει στο βιβλιαριο ο δερματολογος που παω
 

vrm

Member
Απ: Proscar

Georgex6 είπε:
[quote author=vrm link=topic=5.msg20100#msg20100 date=1257528799]
[quote author=Georgex6 link=topic=5.msg20096#msg20096 date=1257525868]
Πόσο αν επιτρέπεται; :)
[/quote] φιλε vrm sorry για τη καθυστερημενη απαντηση λοιπον
τη φιναστεριδη τη παιρνω πολυ φθηνα γιατι μου την εχει γραψει στο βιβλιαριο ο δερματολογος που παω
[/quote]

Σ'ευχαριστώ!!!

Γίνεται να τη συνταγογραφήσει τη φιναστερίδη ο δερματολόγος;;
 

vrm

Member
Απ: Proscar

Σπύρος είπε:
ακόμα και γενικός γιατρός (Κέντρου Υγείας) μπορεί!
Ναι, αυτό νομίζω ότι το έχεις αναφέρεις σε παλαιότερο πόστ σου. Εκείνο που δε γνώριζα ήταν πώς και δερματολόγοι μπορούν να συνταγογραφήσουν το proscar. Αλήθεια, με ποιά αιτιολογία ;
 

dim74

Member
Απ: Proscar

νομιζω πως εχουμε μπερδευτει λιγο εδω!στοχος ειναι να γραψουμε την φιναστεριδη σε καποιο ταμειο ετσι ωστε να την παρουμε αρκετα πιο φτηνα!η φιναστεριδη κυκλοφορει στην χωρα μας μονο στο προσκαρ(τελευταια και καποιες αλλες εταιρειες κυκλοφορουν στην χωρα μας με αλλες ονομασιες φιναστεριδη 5mg αλλα οχι 1).οποτε ο δερματολογος ευλογο ειναι πως δεν μπορει να γραψει το προσκαρ ετσι ωστε να το παρεις μεσω ταμειου φτηνα!αυτο μπορει να το κανει γιατρος, της ειδικοτητας μονο, που απευθυνεται το φαρμακο η εστω γενικος ιατρος!
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα