Proscar

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Άκης

Administrator
Εννοείτε ότι δεν μπορούν όλοι να παραγγήλουν το Propecia από το internet.
Εκτός ότι είναι ακριβό (~40$) το κουτί, θα βγεί ακριβό και λόγω μεταφορικών κλπ

Εδώ έρχεται η εξής λύση, το Proscar.
Το Proscar το ζητάτε από το φαρμακείο και χωρίς συνταγή. Έρχεται σε χάπι των 5mg και κοστίζει γύρω στα 16€ τα 14 χάπια.
Τώρα ζητήστε από τον φαρμακοποιό να σας το κόψει με βάση την δοσολογία που σας αναφέρω εδώ ή ζητήστε το μαχαιράκι που έχουν στα φαρμακεία για να κόβουν τα χάπια.
Εναλλακτικά, χρησιμοποιήστε ξυράφι, χαρτοκόπτι κλπ.
Δεν χαλάει το χάπι εάν γίνει κομμάτια, μην το φοβάστε.
Επειδή το σχήμα του είναι 5γωνο, για να το κόψετε βάλτε την λεπίδα να πιάνει κάθε γωνιά.
Κόψτε το στην μέση και απο εκεί, κάθε κομμάτι και αυτό στην μέση.
Διαιρέστε τα κομμάτια με το 5 (που είναι η ποσότητα φιναστερίδης που περιέχεται) και θα δείτε που περίπου σε mg βρίσκεστε...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Απ: Proscar

Ακη ειναι αληθεια οτι η φιναστεριδη εχει απιτυχη αποτελεσματα σε ηλικιες απο 18-41 χρονων ; ειμαι 42 χρ ειναι ασκοπο που το περνω;
και αν ξερεις να μου πεις επειδη με την κοπη του proscar ειναι δυσκολο να το κοψω ακριβως στο 1 mg αν κυκλοφορει στα φαρμακεια το propecia 1 mg .
εδω κι ενα μηνα επερνα καψουλες που τις ετοιμαζε φαρμακοποιος αλλα δεν του εχω εμπιστοσυνη πια οταν ανοιγοντας τις καψουλες διαπιστωσα μια δυσαναλογια στις ποσοτητες .
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Proscar

triantafilos είπε:
Ακη ειναι αληθεια οτι η φιναστεριδη εχει απιτυχη αποτελεσματα σε ηλικιες απο 18-41 χρονων ; ειμαι 42 χρ ειναι ασκοπο που το περνω;
και αν ξερεις να μου πεις επειδη με την κοπη του proscar ειναι δυσκολο να το κοψω ακριβως στο 1 mg αν κυκλοφορει στα φαρμακεια το propecia 1 mg .
εδω κι ενα μηνα επερνα καψουλες που τις ετοιμαζε φαρμακοποιος αλλα δεν του εχω εμπιστοσυνη πια οταν ανοιγοντας τις καψουλες διαπιστωσα μια δυσαναλογια στις ποσοτητες .

εδω να σου πω οτι η δυσαναλογια στις ποσοτητες; μεσα στη καψουλα δεν εχει να λεει.....
το 1χλγ φιναστεριδης ειναι ενα μικρο τριματακι σαν το κεφαλι μιας καρφιτσας.......ολο το υπολοιπο που βλεπεις μεσα στην καψουλα ειναι κατι σαν ζαχαρη και στο βαζουν μεσα απλα για να γεμισει η καψουλα.....γιατι δεν ειναι δυνατον οπως θα καταλαβαινεις να ριχνουν σε ολοκληρη καψουλα μονο ενα τριματακι 1χλγμ και ολη η αλλη να ειναι αδεια....αυτο το ενα χλγμ το μετρανε με μηχανηματα ακριβειας......οποτε το υπολοιπο που βλεπεις αυτη η "ζαχαρη" που σου ειπα δεν εχει στανταρ ποσοτητα απλα τη ριχνουν να γεμισει η καψουλα.....γι αυτο και μπορει την μια να την εβλεπες τεζα γεματη και την αλλη λιγο πιο κατω....δεν παιζει ρολο....το 1χλγμ ειναι καπου χωμενο εκει μεσα.....

Ολα αυτα μου τα ειπε ο φαρμακοποιος μου οταν του ειπα το ιδιο πραγμα.....και ειπε οτι τα μηχανηματα που εχουν να μετρανε τις ποσοτητες στα εργαστηρια που φτιαχνεται η καψουλα ειναι πολυ μεγαλης ακριβειας και να μην φοβαμαι!
 
Απ: Proscar

Σε ευχαριστω για την ενημερωση φιλε πανο ησυχασα καπως αλλα να ειμαι σιγουρος θα παρω προσκαρ η μηπως ξερεις καποιο καλο εργαστηριο στην αθηνα; ο μαρινο---ος τι λεει; :) για τις ηλικιες που αναφερω πιο πανω ισχυει;
εχεις δει βελτιωση με την φιναστεριδη;
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Proscar

triantafilos είπε:
Σε ευχαριστω για την ενημερωση φιλε πανο ησυχασα καπως αλλα να ειμαι σιγουρος θα παρω προσκαρ η μηπως ξερεις καποιο καλο εργαστηριο στην αθηνα; ο μαρινο---ος τι λεει; :) για τις ηλικιες που αναφερω πιο πανω ισχυει;
εχεις δει βελτιωση με την φιναστεριδη;

τριανταφυλλε οι κλινικες ερευνες εγιναν σε ατομα απο 18-41 επειδη ειναι πιο νεοι και επειδη τα μαλλια τους ειχαν χαθει σχετικα προσφατα....οποτε υπιρχε μεγαλη πιθανοτητα να ξαναδουνε θετικα αποτελεσματα.....Τωρα σε εναν που ειναι 50 χρονων και του εχουν πεσει ολα τα μαλλια απ τα 30 δεν νομιζω οτι μπορει η φινα να κανει το παραμικρο....αν στην ηλικια που εισαι εχεις χασει σχεδον ολα τα μαλλια σου μη περιμενεις πολλα απ την φινα και μονο.....αν ομως εχεις πολλα φυσικα μαλλια ακομα να εισαι σιγουρος οτι η φινα θα στα διατηρησει για αρκετα χρονια......Οσο για το προσκαρ αν βρεις κανενα καλο μηχανημα (εγω δεν εχω βρει) που το κοβει σωστα στα 4 παρτο ειναι σιγουρα πιο αξιοπιστο..... Εγω ειμαι στον 5ο μηνα φινας...με το ματι δεν εχω δει καμμια διαφορα....ειχα ενα shedding στο 2ο μηνα και μετα ειχε σταματησει...τωρα παλι οταν λουζομαι ενω για κανα δυο μηνες δεν επεφταν πολλες τριχες τωρα παλι εχουν αρχισει και πεφτουν αρκετες....τωρα τι φταιει δε ξερω....ισως το καλκαιρι..ισως παλι shedding....ισως ειναι η τριχοπτωση μου και η φινα δε δουλευει να την σταματησει.......θα δειξει....

Υ.Γ εχει αποδειχθει οτι μερικοι εβγαλαν μερικες νεες τριχες ακομα και 15 χρονια μετα απο την απωλεια τους....οποτε ποτε δεν ξερεις....ακομα κι αυτο εχει μια μικρη πιθανοτητα να συμβει.....
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Proscar

[quote author=dim74 link=topic=5.msg16396#msg16396 date=1250421284]
εγω παντως με 11 μηνες φιναστεριδη δεν ειδα τιποτα!και την εκοψα.
[/quotε]

ναι αλλα εχεις προβλημα μπροστα και στους κροταφους.....η φινα κανει πιο πολυ δουλεια στο mid και crown...
τεσπα εσυ ξερεις.....δεν δουλευει και για ολους...αυτο ειναι οντως αληθεια...
 

dim74

Member
Απ: Proscar

εδω και ενα μηνα που την εχω κοψει δεν ειδα καποια διαφορα...εχω προσθεσει ομως το revivogen και το crinagen συγκριτικα με πριν ...
 

seeker

Verified MM member
Απ: Proscar

Παιδια το proscar δινεται οντως χωρις συνταγη; Μη παμε στο φαρμακειο και μας αρχισουν τη μανουρα.
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Proscar

seeker είπε:
Παιδια το proscar δινεται οντως χωρις συνταγη; Μη παμε στο φαρμακειο και μας αρχισουν τη μανουρα.

τσαμπουκαλεψου λιγο και θα στο δωσουν μη μασας..... :mad:
Ελα πλακα κανω το δινουν ετσι δεν υπαρχει προβλημα......
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dante09

New Member
Απ: Proscar

ρε παιδια αρχισα το προσκαρ απο τισ 15 αυγουστου κ νομιζω οτι εχω πιο εντονη τριχοπτωση. ειναι φυσιολογικο?
 

dim74

Member
Απ: Proscar

ο υπευθυνος πολυ γνωστης κλινικης μεταμοσχευσης μαλλιων εκτος ελλαδας σε επικοινωνια που ειχα μαζι του τηλεφωνικος μου ειπε 1)να μην χρησιμοποιω minoxidil περαν του regaine καθως τα αλλα δεν ειναι ιδιας αξιας 2)το κοψιμο του προσκαρ σε κομματια ειναι εντελως λαθος!καθως πρωτον ετσι ειναι σιγουρο πως δεν περνουμε καθημερινα την ιδια ποσοτητα φιναστεριδης(1mg) καθως να κοπει ακριβως δεν γινεται,αλλα το βασικο ειναι πως η δραστικη ουσια δεν ειναι σε ολο το χαπι...οποτε εμεις κοβωντας το μπορει την μια μερα να περνουμε ολη σχεδον την δραστικη ουσια και τις αλλες σκετη σκονη!οποτε αποτελεσμα μηδεν!ακομα ανεφερε μια προσφατη ερευνα στην οποια οταν κοβεις το χαπι η εξωτερικη μεμβρανη με καποιον τροπο που δεν καταλαβα μπορει να προκαλεσει καρκινο στον οισοφαγο!οποτε ομολογω πως ενω επερνα το 1/5 του προσκαρ και δεν ειδα κατι...τωρα σκεφτομαι να ξεκινησω νεο γυρω αλλα αγοραζωντας το propecia.περιμενω αποψεις...
 

SE-freak

New Member
Απ: Proscar

dim74 είπε:
αλλα το βασικο ειναι πως η δραστικη ουσια δεν ειναι σε ολο το χαπι...

Τα χάπια φτιάχνονται μαζικά και όχι ένα ένα, δεν θα ήταν δυνατό να τα κατασκευάσει η Merck χωρίς υπέρογκο κόστος αν δεν ήταν ομογενοποιημένα. Βολεύει όμως εμπορικά να υπάρχουν αμφιβολίες μια και το propecia είναι πολύ πιο ακριβό φάρμακο που απευθύνεται σε μια πολύ πιο κερδοφόρα αγορά- αυτή της τριχόπτωσης. (Η προθεση της Merck να κάνει τα πράγματα δύσκολα στο κοψιμο του Proscar φαίνεται και από το σχήμα του.

Το αν θα πάρεις καθημερινά 1mg, 1,03 mg ή 1,12 mg δεν παίζει καθοριστικό ρόλο αφού δεν είναι σίγουρο οτι μεταβολίζεται έτσι και αλλιώς κάθε φορά απο τον οργανισμό σου το 100% της φιναστερίδης. Τα 0.5mg δραστικής ουσίας έχουν παραπλήσια αποτελέσματα στη μείωση της διυδροτεστοστερόνης με αυτά που έχει το 1mg. Και αυτό είναι που ενδιαφέρει τελικά, τα επιπεδα της dht στους ιστούς και στο αίμα και όχι το ποσο fin κυκλοφορεί στο σώμα σου.

Οσο για την έρευνα που ανέφερες θα ήθελα πάρα πολύ να μάθω περισσότερα αν μπορέσεις να βρεις πληροφορίες. Αν η φιναστερίδη είναι καρκινογόνος για τον οισοφάγο πάντως, μου φαίνεται πολύ κουλό να μην είναι καρκινογόνος και για τους υπολοιπους ιστούς με τους οποίους έρχεται σε επαφή. (ωραίο επιχείρημα... μπρρρρ)

Σέβομαι τον προβληματισμό σου, αλλά δεν μπορώ παρά να σημειώσω το πόσο θα βόλευε εμπορικά τη Merck να διαδοθεί μια τρομοκρατία τέτοιου είδους.
 

azyx

New Member
Απ: Proscar

dim74 είπε:
ο υπευθυνος πολυ γνωστης κλινικης μεταμοσχευσης μαλλιων εκτος ελλαδας σε επικοινωνια που ειχα μαζι του τηλεφωνικος μου ειπε 1)να μην χρησιμοποιω minoxidil περαν του regaine καθως τα αλλα δεν ειναι ιδιας αξιας 2)το κοψιμο του προσκαρ σε κομματια ειναι εντελως λαθος!καθως πρωτον ετσι ειναι σιγουρο πως δεν περνουμε καθημερινα την ιδια ποσοτητα φιναστεριδης(1mg) καθως να κοπει ακριβως δεν γινεται,αλλα το βασικο ειναι πως η δραστικη ουσια δεν ειναι σε ολο το χαπι...οποτε εμεις κοβωντας το μπορει την μια μερα να περνουμε ολη σχεδον την δραστικη ουσια και τις αλλες σκετη σκονη!οποτε αποτελεσμα μηδεν!ακομα ανεφερε μια προσφατη ερευνα στην οποια οταν κοβεις το χαπι η εξωτερικη μεμβρανη με καποιον τροπο που δεν καταλαβα μπορει να προκαλεσει καρκινο στον οισοφαγο!οποτε ομολογω πως ενω επερνα το 1/5 του προσκαρ και δεν ειδα κατι...τωρα σκεφτομαι να ξεκινησω νεο γυρω αλλα αγοραζωντας το propecia.περιμενω αποψεις...

Την λυση στην ιση κατανομη της ουσιας την δινεις διαλύοντας το χαπι=προσκαρ σε οινόπνευμα και τοποθετώντας το διάλυμα σε καποιον δοσομετρητη (εγω το βαζω σε σύριγγα 10ml) ετσι καθε μερα παιρνεις ακριβως την ιδια ποσοτητα! (ανακατευεις το διαλυμα πριν τη χρηση) Εγω βλεπω πολυ καλα αποτελεσματα με KIRKLAND και τριχες ακομα και εκει που δεν υπηρχαν οποτε λιγο μουφα μ ακουγετε αυτο με το REGAIN (προσοχη μην σουρώσετε με 1ml οινοπνευμα:)
 

lalakos

Member
Απ: Proscar

azyx είπε:
[quote author=dim74 link=topic=5.msg20083#msg20083 date=1257514475]
ο υπευθυνος πολυ γνωστης κλινικης μεταμοσχευσης μαλλιων εκτος ελλαδας σε επικοινωνια που ειχα μαζι του τηλεφωνικος μου ειπε 1)να μην χρησιμοποιω minoxidil περαν του regaine καθως τα αλλα δεν ειναι ιδιας αξιας 2)το κοψιμο του προσκαρ σε κομματια ειναι εντελως λαθος!καθως πρωτον ετσι ειναι σιγουρο πως δεν περνουμε καθημερινα την ιδια ποσοτητα φιναστεριδης(1mg) καθως να κοπει ακριβως δεν γινεται,αλλα το βασικο ειναι πως η δραστικη ουσια δεν ειναι σε ολο το χαπι...οποτε εμεις κοβωντας το μπορει την μια μερα να περνουμε ολη σχεδον την δραστικη ουσια και τις αλλες σκετη σκονη!οποτε αποτελεσμα μηδεν!ακομα ανεφερε μια προσφατη ερευνα στην οποια οταν κοβεις το χαπι η εξωτερικη μεμβρανη με καποιον τροπο που δεν καταλαβα μπορει να προκαλεσει καρκινο στον οισοφαγο!οποτε ομολογω πως ενω επερνα το 1/5 του προσκαρ και δεν ειδα κατι...τωρα σκεφτομαι να ξεκινησω νεο γυρω αλλα αγοραζωντας το propecia.περιμενω αποψεις...

Την λυση στην ιση κατανομη της ουσιας την δινεις διαλύοντας το χαπι=προσκαρ σε οινόπνευμα και τοποθετώντας το διάλυμα σε καποιον δοσομετρητη (εγω το βαζω σε σύριγγα 10ml) ετσι καθε μερα παιρνεις ακριβως την ιδια ποσοτητα! (ανακατευεις το διαλυμα πριν τη χρηση) Εγω βλεπω πολυ καλα αποτελεσματα με KIRKLAND και τριχες ακομα και εκει που δεν υπηρχαν οποτε λιγο μουφα μ ακουγετε αυτο με το REGAIN (προσοχη μην σουρώσετε με 1ml οινοπνευμα:)
[/quote]

azyx, άμα δεις πριν λίγους μήνες είχα ανοίξει ένα θεματάκι σχετικά με το να διαλύεις το προσκαρ μέσα σε αλκοόλη και μετά με δοσομετρητή να παίρνεις την ποσότητα φίνας που επιθυμείς. Δεν καταλήξαμε βέβαια στο αν τελικά η αλκοόλη μπορεί να επηρεάζει την απόδοση της φίνας, και στο κατά πόσο ομογενές διάλυμα μπορείς να φτιάξεις. Το ότι το προσκαρ διαλύεται μέσα στην αλκοόλη, αυτό δεν σημαίνει ότι φτιάχνεις ομογενές διάλυμα. Γενικά υπάρχει μια αμφιβολία στο net σχετικά με αυτό... Πάντως αν τελικά η φίνα είναι όντως διαλυτή μέσα στην αλκοόλη και δεν επηρεάζει την απόδοσή της τότε μπορείς άνετα να φτιάξεις διάλυμα για ένα μήνα και να απαλλαγείς από το 5ήμερο κόψιμο.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα