Proscar vs finar

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Δηλαδη σε λενε Kapa και εισαι καθαρος εδω και 5 μερες.:D
Τι ενοεις καψιμο?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nikolaos2014

New Member
Νίκο από regain να έχεις θολούρα στην όραση το βλέπω δύσκολο τα sides που μπορει να έχεις ειναι σχετικά με πρήξιμο στο πρόσωπο ....
Καλό ειναι όμως να εξετάσεις την πίεση σου γιατί η μινοξιδίλη μπορει να δημιουργήσει πρόβλημα εαν είσαι σχετικά ευσθητος ....γιαυτό να νιώθεις ατονία


Ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Ακομα ηθελα να ρωτησω κάτι,θα κανω καποια εξεταση αιματος και σε ουρα,και ειμαι χρηστης του proscar εδω και 1 χρονο και 2 μηνες,θα φανει στις εξετασεις οτι το παιρνω; Και αν ναι με ποια περιγραφη ενοω αν γινει εξεταση σε τι; Γιατι δεν εχω πει κατι στον πατερα μου που ηταν αρνητικος στο να αρχισω θεραπεια πιο παλια. Ακομα αν δεν παρω δοση για μερικες μερες μπορει αυτο να μην φανει; Περιμενω τα νεα σας συντομα,ευχαριστω πολυ
 

Mizerix

Active Member
Γεια χαρα παιδια επιστεφεω για ενημερωση!!!Λοιπον ειμαι 23 και απο 5 Ιουνιου μεχρι σημερα παιρνω Finar.Τον πρωτο μηνα ολα μια χαρα αλλα τον 2ο πονοι στο στομαχι και στους ορχεις αρκετα συχνα, πολυ αραιο σπερμα και δραματικα μειωμενη ποσοτητα και σχεδον μηδενικη στυση-ελλειψη επιθυμιας για σεξ (δεν ειχα ποτε απολυτως κανενα προβλημα τετοιο).Σιγα σιγα κλεινω 4 μηνες και μπορω να πω οτι σχεδον ολα πανε καλα με τους πονους κλπ και το σπερμα ειναι πιο "ποιοτικο" φυσικα και οχι οπως πριν την χρηση της φινας αλλα τεσπα...Αυτο που παρατηρω ειναι οτι επιθυμια για σεξ εχει επανελθει αλλα θεωρω οτι δεν εχω καμια σχεση με το πως ημουν πριν αρχισω...Ημουν ενα πραγμα "party"-animal :D !!!Οσο για τη στυση ενταξει δεν ειναι μηδενικη οπως ημουν μετα το 2ο μηνα χρησης αλλα δεν ειναι πολυ καλη, ειναι πιο χαλαρη γενικοτερα πραγμα που με ξενερωνει λιγο...Αλλα ενταξει ας τα αφησω αυτα και να περασω στο κυριως πιατο οσον αφορα την τριχοπτωση....Ειδικα τωρα εχω 15-20 μερες που εχω αυξημενη τριχοπτωση ενω ενα διαστημα ειχε ελαττωθει αρκετα κι εδω θελω να ρωτησω!!!Ρε παιδια μηπως το γεννοσημο δεν εχει την ιδια αποτελεσματικοτητα με το πρωτοτυπο???Κανονικα τωρα δεν θα επρεπε να εχω μηδενικη τριχοπτωση???Βαζω και regaine υγρο ολο αυτο τον καιρο....Θα παω να εξετασω ορμονες να δω τι γινεται με την DHT γιατι αρχιζω και φρικαρω λιγο γιατι λεω αν δεν με πιανει και η φινα τι κανω?!?!?!:(:(Φιλε kapa απο οτι διαβασα ουτε σε εσενα ειχε πολυ καλα αποτελεσματα 8 μηνες τωρα...Μηπως πιανει μονο οσους δεν ειναι "party"-animals???Τι πιστευετε οτι φταιει στην περιπτωση μου???Να υπενθυμισω εχω ισα ισα κροταφους και ελαφρως "χαλασμενη" hairline και λιγο crown αλλα δεν με απασχολουν πολυ προς το παρον αλλα φοβαμαι για αργοτερα γι αυτο και ξεκινησα φινα...Οταν ξεκινουσα ελεγα απο μεσα μου οκ μετα απο 3-4 μηνες και μονο που θα αλλαξει η ποιοτητα καποιων τριχων θα ειμαι σουπερ ευχαριστημενος....Γενικοτερα εχω σκληρη τριχα...Τα φωτα σας παρακαλω!!!
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Φιλε kapa απο οτι διαβασα ουτε σε εσενα ειχε πολυ καλα αποτελεσματα 8 μηνες τωρα...Μηπως πιανει μονο οσους δεν ειναι "party"-animals???Τι πιστευετε οτι φταιει στην περιπτωση μου???Να υπενθυμισω εχω ισα ισα κροταφους και ελαφρως "χαλασμενη" hairline και λιγο crown αλλα δεν με απασχολουν πολυ προς το παρον αλλα φοβαμαι για αργοτερα γι αυτο και ξεκινησα φινα...Οταν ξεκινουσα ελεγα απο μεσα μου οκ μετα απο 3-4 μηνες και μονο που θα αλλαξει η ποιοτητα καποιων τριχων θα ειμαι ευχαριστημενος....Γενικοτερα εχω σκληρη τριχα...Τα φωτα σας παρακαλω!!!
παρατα τα αντιανδογονα και ξεκινα πραγματικη θεραπεια http://www.hairlossgr.com/threads/derma-roller-1-5mm-μονο-του.10024/
εγω δεν ειχα κανενα αποτελεσμα με την φινα,δεν μπορω να ριξω την dht μου με κανενα φαρμακο,οι παρενεργειες ερχονται πριν τα αποτελεσματα σε εμενα
 

Mizerix

Active Member
παρατα τα αντιανδογονα και ξεκινα πραγματικη θεραπεια http://www.hairlossgr.com/threads/derma-roller-1-5mm-μονο-του.10024/
εγω δεν ειχα κανενα αποτελεσμα με την φινα,δεν μπορω να ριξω την dht μου με κανενα φαρμακο,οι παρενεργειες ερχονται πριν τα αποτελεσματα σε εμενα
Κοιτα λεω να συνεχισω ακομα 3-4 μηνες να δω τι γινεται αλλα αν ειναι να εχω παρενεργειες και αποτελεσμα 20% δεν αξιζει....Καλυτερα να ειμαι "Super-Duracell" οπως ημουν και 100% υγιης και να μην παιζω με τις ορμονες!Θα κανω μετρηση DHT και θα ξαναποσταρω....Γαμωτο εκανα βλακεια που δεν ειχα κανει μια εξεταση πριν αρχισω Finar να δω τωρα πιο ξεκαθαρα τι γινεται....Ρε φιλε μιλαμε ομως για πραγματικο πονο ετσι ??Χαχαχα ενταξει θα το αντεξω κι αυτο αλλα για ποσο διαστημα θα δουλεψει????Το να παω σε DUTA ουτε καν θελω να το σκεφτομαι....Μετα θα νιωθω 10% αντρας :eek::eek:
 

ceman

New Member
ειχα DHT 0.99 ,λιγο πιο πανω απο το κανονικο μαζι με υποθυροειδη και μου προκαλεσε μικρη αραιωση εμφανισημη.
για τον υποθυροειδη χρησιμοποιω χαπια που εγραψε ο γιατρος και για την DHT,καταφερα σε 1 μηνα να την παω στα 0.29 με Saw Palmetto και Pumpkin seed oil σε καψουλες.Δεν περιμενα τετοια μειωση!
 
ειχα DHT 0.99 ,λιγο πιο πανω απο το κανονικο μαζι με υποθυροειδη και μου προκαλεσε μικρη αραιωση εμφανισημη.
για τον υποθυροειδη χρησιμοποιω χαπια που εγραψε ο γιατρος και για την DHT,καταφερα σε 1 μηνα να την παω στα 0.29 με Saw Palmetto και Pumpkin seed oil σε καψουλες.Δεν περιμενα τετοια μειωση!
0,29?? Ειναι παρα πολυ λιγο.. υποτιθεται οτι κατω απο 0,5 δεν πρεπει να πεφτεις.. απο παρενεργειες πως εισαι?
 

ceman

New Member
0,29?? Ειναι παρα πολυ λιγο.. υποτιθεται οτι κατω απο 0,5 δεν πρεπει να πεφτεις.. απο παρενεργειες πως εισαι?

Καμοια παρενεργεια!Ουτε στην στυση,ουτε στο σπερμα ουτε στη λιμπιντο.
Επειδη επεσα 0.29 το σταματαω και θα χρησιμοποιω 1 φορα την εβδομαδα.
Το saw palmetto της Lamberts ειχα παρει που μου το συστησε μελος.
Το pumpkin seed oil το πηρα απο ενα φαρμακειο της arkopharma λεγεται.
 

erevos

Active Member
Το pumpkin seed oil το πηρα απο ενα φαρμακειο της arkopharma λεγεται.
Πόσα mg λάδι/κάψουλα περιέχει?
Υπάρχει και έρευνα για το pso: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4017725/
"76 male patients with AGA received 400 mg of PSO per day or a placebo for 24 weeks"
"Mean hair count increases of 40% were observed in PSO-treated men at 24 weeks, whereas increases of 10% were observed in placebo-treated men (P < 0.001). Adverse effects were not different in the two groups."
 
Τελευταία επεξεργασία:

ceman

New Member
η καθε καψουλα εχει 500mg ενω στο saw palmetto 160mg που αντιστοιχουσε με 1.444mg του saw palmetto
τωρα θα τα παιρνω τις καψουλες(saw palmetto και pumpkin seed oil) 2 φορες την εβδομαδα ωστε να μην εχω καποιο προβλημα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

erevos

Active Member
Πάντως, μόνο αν τα δοκιμάσεις ξεχωριστά θα βγάλεις συμπέρασμα για την αποτελεσματικότητα του καθενός. Χρήσιμο feedback, όπως και να χει, φίλε ceman. Στο μαλλί είδες διαφορά?
 

ceman

New Member
η τριχοπτωση μειωθηκε.
αλλα εχω και τον υποθυροειδη που μου εκανα προβλημα με την αραιωση.
το saw palmetto το επερνα καθημερινα,καμοια φορα και 2 φορες την ημερα,και πριν 5-7 μερες εβαλα και το PSO.
πρεπει να παω και το θυροειδη σε σταθερες τιμες ωστε να δω αλλαγη στα μαλλια.
να σημιωσω πως παιρνω και βιοτινη σε καψουλες για ενδυναμομα τριχας.
 
Μπλουζα