POLYSORBATE 80 και POLYSORBATE 60 DHT blockers?

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Άκης

Administrator
Απ: POLYSORBATE 80 και POLYSORBATE 60 DHT blockers?

Γεια σου someone1.
Δεν κατάλαβα ακριβώς τι να βάλω. Το post σου μόνο του κάπου κεντρικά ή το link που έχεις?
Αν εννοείς το site που δίνεις, μπορώ να κάνω ένα ποστ με όσα αναφέρει, γιατι απαιτεί να είσαι μέλος.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

someone1

New Member
Προς Ακη

Γεια σου Άκη,

στο βασικό μου post στο thread που σου είπα, έγραφα μια προσωπική ιστορία μου που έγινε πριν λίγους μήνες με γιατρούς κτλ. Λόγω του άγχους που πέρασα, τη σοβαρότητα του τι τελικά μπορεί να είχα (και ευτυχώς δεν είχα), και όλου του διαβάσματος που έκανα για παρενέργειες σκέφτηκα πως έχει αξία όλο το ποστ να το μεταφέρεις κάπου ποιο κεντρικά, ας πούμε σε ένα μεγάλο thread για rogaine που υπάρχει ή στην κατηγορία για τα τοπικά (γιατί τώρα είναι και σε κρυφή ενότητα για τους επισκέπτες)

Πάντως δεν καίγομαι για το ποστ μου, το βασικό είναι το link - εκεί έχει τα πάντα. Ας μπει ίσως και στην παρουσίαση της μινοξιλίδης ως "πιθανές παρενέργειες;" ή "προσοχή στη χρήση της μίνοξ"

Αυτό που ήθελα να τονίσω ήταν να μην παίζουμε με τα φάρμακα. Ξέρω τη διαφορά που έχει η τοπική από την από στόματος λήψη. Όμως όλα παίζουν με το ποσοστό απορρόφησης. Η δόση του χαπιού είναι 5mg, το 1ml της τοπικής είναι 50mg. Αν τυχόν η απορρόφηση αυξηθεί στο 5% τότε με διπλή δόση έχουμε την ίδια ποσότητα εσωτερικά.

Και όλα αυτά τα κορτιζονούχα που δίνουν εδώ, ή οι αναμίξεις με tretinoin (ή πως γράφεται) ή οι περιεκτικότητες πάνω από 5% αυτό κάνουν. Και όταν ούτως ή άλλως η κανονική απορρόφηση κυμαίνεται από 1.2 - 4%, δε θέλει πολύ...

Τα προηγούμενα χρόνια, πριν φτιάξεις αυτό το ωραίο site, ενημερωνόμουν από τα βασικά ξένα αντίστοιχα forums. Θα ξέρεις και συ πόσος κόσμος "βουτά" το κεφάλι του στη μινοξιλίδη - στο hairlosstalk υπάρχει και η ιστορία ενός παιδιού που που και που την έπινε...

Για αυτό θεωρώ καλό να μπει κάπου που θα το διαβάσουν όσοι μπαίνουν στο site για πληροφόρηση ώστε να μη φρικάρουν αργότερα και να αποφεύγουν τις υπερβολές, και επειδή υπάρχει η γενική άποψη - και γω την είχα - πως επειδή είναι τοπικό, δεν τρέχει και τίποτα, είναι κάτι σαν καλυντικό.

Αν θέλεις μπορώ να γράψω ένα μαζεμένο ποστ με όλα αυτά και να μου πεις που σε ποιο thread να το βάλω ή δημιουργήσω.


Κατά τ' άλλα, παρακολουθείς καθόλου την ιστορία με τη δεύτερη φάση των δοκιμών της aderans; Οι δοκιμές γίνονται σε πάνω από 100 άτομα που έχουν μάλιστα εμφανείς άδειες περιοχές στο κεφάλι. Τέτοιας κλίμακας δοκιμή και με τέτοια προϋπόθεση μου φαίνεται αισιόδοξο γεγονός που δείχνει εμπιστοσύνη στη διαδικασία τους.

Λες σε καμιά πενταετία να έχει λήξει το ζήτημα της τριχόπτωσης;
 

Άκης

Administrator
Απ: Προς Ακη

someone1 είπε:
Γεια σου Άκη,

στο βασικό μου post στο thread που σου είπα, έγραφα μια προσωπική ιστορία μου που έγινε πριν λίγους μήνες με γιατρούς κτλ. Λόγω του άγχους που πέρασα, τη σοβαρότητα του τι τελικά μπορεί να είχα (και ευτυχώς δεν είχα), και όλου του διαβάσματος που έκανα για παρενέργειες σκέφτηκα πως έχει αξία όλο το ποστ να το μεταφέρεις κάπου ποιο κεντρικά, ας πούμε σε ένα μεγάλο thread για rogaine που υπάρχει ή στην κατηγορία για τα τοπικά (γιατί τώρα είναι και σε κρυφή ενότητα για τους επισκέπτες)

Πάντως δεν καίγομαι για το ποστ μου, το βασικό είναι το link - εκεί έχει τα πάντα. Ας μπει ίσως και στην παρουσίαση της μινοξιλίδης ως "πιθανές παρενέργειες;" ή "προσοχή στη χρήση της μίνοξ"

Αν θέλεις μπορώ να γράψω ένα μαζεμένο ποστ με όλα αυτά και να μου πεις που σε ποιο thread να το βάλω ή δημιουργήσω.
Αυτό που έπαθες, το οποίο είναι σοβαρό και σε καταλαβαίνω, είναι κάτι που πολύ σωστά θέτεις, ότι πρέπει να το γνωρίζουν όλοι.
Έτσι, μετακίνησα την ενότητα sides από υποφόρουμ στα χάπια σε κεντρική ενότητα και είναι πλέον για όλα τα σκευάσματα, φάρμακα κλπ.
Μπορείς να κάνεις, αν δεν σου κάνει κόπο, ένα νέο θέμα και να αντιγράψεις ότι αναφέρεις εκεί, ή να σου μεταφέρω το ποστ σου.
Είναι εμφανή στα μη μέλη.

someone1 είπε:
Αυτό που ήθελα να τονίσω ήταν να μην παίζουμε με τα φάρμακα. Ξέρω τη διαφορά που έχει η τοπική από την από στόματος λήψη. Όμως όλα παίζουν με το ποσοστό απορρόφησης. Η δόση του χαπιού είναι 5mg, το 1ml της τοπικής είναι 50mg. Αν τυχόν η απορρόφηση αυξηθεί στο 5% τότε με διπλή δόση έχουμε την ίδια ποσότητα εσωτερικά.

Και όλα αυτά τα κορτιζονούχα που δίνουν εδώ, ή οι αναμίξεις με tretinoin (ή πως γράφεται) ή οι περιεκτικότητες πάνω από 5% αυτό κάνουν. Και όταν ούτως ή άλλως η κανονική απορρόφηση κυμαίνεται από 1.2 - 4%, δε θέλει πολύ...

Τα προηγούμενα χρόνια, πριν φτιάξεις αυτό το ωραίο site, ενημερωνόμουν από τα βασικά ξένα αντίστοιχα forums. Θα ξέρεις και συ πόσος κόσμος "βουτά" το κεφάλι του στη μινοξιλίδη - στο hairlosstalk υπάρχει και η ιστορία ενός παιδιού που που και που την έπινε...

Για αυτό θεωρώ καλό να μπει κάπου που θα το διαβάσουν όσοι μπαίνουν στο site για πληροφόρηση ώστε να μη φρικάρουν αργότερα και να αποφεύγουν τις υπερβολές, και επειδή υπάρχει η γενική άποψη - και γω την είχα - πως επειδή είναι τοπικό, δεν τρέχει και τίποτα, είναι κάτι σαν καλυντικό.
Όντως το παίρνουμε καμιά φορά αψήφιστα το ότι κάτι είναι τοπικό. Αν διαβάσεις, είδα sides από τοπική χρήση ντουταστερίδης

someone1 είπε:
Κατά τ' άλλα, παρακολουθείς καθόλου την ιστορία με τη δεύτερη φάση των δοκιμών της aderans; Οι δοκιμές γίνονται σε πάνω από 100 άτομα που έχουν μάλιστα εμφανείς άδειες περιοχές στο κεφάλι. Τέτοιας κλίμακας δοκιμή και με τέτοια προϋπόθεση μου φαίνεται αισιόδοξο γεγονός που δείχνει εμπιστοσύνη στη διαδικασία τους.

Λες σε καμιά πενταετία να έχει λήξει το ζήτημα της τριχόπτωσης;
Είχα επισκεφτεί το site τους όταν πρώτο διάβασα το όνομα της εταιρίας (ας το πούμε έτσι).
Αναμένουμε αποτελέσματα και όπως βλέπω το έχουν πάρει σοβαρά το θέμα και έχουμε από πολλές πλευρές να δούμε αποτέλεσμα (πχ Follica κλπ)
 

show_palmettos

New Member
Απ: POLYSORBATE 80 και POLYSORBATE 60 DHT blockers?

το MEN'S Rogaine foam γραφει στα inactive ingredients του POLYSORBATE 60

Αρα συνδυαζει μινοξιδιλη με ενα dht blocker συστατικο !!!
 

geofish

New Member
Απ: POLYSORBATE 80 και POLYSORBATE 60 DHT blockers?

Στην προκειμένη περίπτωση το POLYSORBATE 60 δεν είναι ενεργό συστατικό αλλά χρησιμοποιείται σαν γαλακτοματοποιητής (δηλ για να ενώνει τα διάφορα συστατικά του αφρού και να μην διαχωρίζονται με την πάροδο του χρόνου)

Επίσης τα POLYSORBATE 60 και POLYSORBATE 80 δεν είναι για την ακρίβεια DHT blocker αλλά χρησιμοποιούνται σαν καθαριστές της DHT.
Κατά την γνώμη μου τα δυο αυτά συστατικά όταν βρίσκονται στον θύλακα κατά κάποιο τρόπο δεσμεύουν την DHT και δεν την αφήνουν να δράσει.

Να πω ότι έχω σταματήσει την χρήση της σκέτη και την χρησιμοποιώ μόνο σαν προσθετό κυρίως σαν γαλακτοματοποιητή
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

toxotis18

Member
Απ: POLYSORBATE 80 και POLYSORBATE 60 DHT blockers?

Τα Polysorbate 80 και Polysorbate 60 ειναι απο τους "αρχαιοτερους" γαλακτωματοποιητες που υπαρχουν, ανηκουν στην κατηγορια των μη-ιονικων επιφανιωδραστικων, δηλαδη εχουν την ικανοτητα ενωσης ελαιου-νερου για αυτο τα βρισκουμε σε καθε ειδους καλλυντικα.Οι συγκεκριμενοι γαλακτωματοποιητες ειναι εξαιρετικα υδροφιλοι και εκει οφοιλεται η ικανοτητα τους αυτη να δεσμευουν το σμηγμα και στην συνεχεια ευκολα να ξεπλενονται και να το απομακρυνουν μαζι τους.Η αληθεια ειναι οτι το polysorbate 80 εχει καλυτερες καθαριστικες ιδιοτητες απο οτι το polysorbate 60
Και τα 2 τα βρισκουμε με τις εμπορικές ονομασιές "Tween 80" και "Tween 60" τα παρασκευζει μια απο τις μεγαλυτερες εταιριες καλλυντικων παγκοσμιως , η Cognis και στην Αθηνα μπορει κανεις να τα προμηθευτει απο:
ΡΟΥΜΠΟΥΛΑΚΗΣ , ΣΩΚΡΑΤΟΥΣ 30 ,210 5222294 210 5222348
Σε συσκευασια 1L, δεν κοστιζει πανω απο 10-15 ευρω , αν θυμαμαι καλα.


Μην ψαχνεται τετοιου ειδους υλικα σε φαρμακεια οπως π.χ. Μπακακος ,δεν θα βρειται τιποτα .
Ασχολουμαι με τη παρασκευη καλλυντικων εδω και 4 χρονια και θυμαμαι οτι οταν ξεκινησα ειχα παει στον Μπακακο και οταν τους ζητουσα αυτα που ηθελα με κοιτουσαν σαν χαζο.
 

akishellas3

Well-Known Member
Απ: POLYSORBATE 80 και POLYSORBATE 60 DHT blockers?

Mισο αν ειναι ετσι δεν θα ειναι καλυτερο να το προσθεσω στο μποκαλακι με το libroman στο οποιο επισης εχω προσθεσει κ λαδακι ? Επισης δεν θα βοηθησει κ ταυτοχρονα στον καθαρισμο εφοσον το κρατησω κανα 10-15 λεπτο?
Η εγω δεν καταλαβα καλα ?
 

geofish

New Member
Απ: POLYSORBATE 80 και POLYSORBATE 60 DHT blockers?

Akishellas3, δεν θα στο συμβούλευα να κάνεις αυτό που λες.
Θα σου πρότεινα το εξής να κάνεις. Αν έχεις έτοιμο polysorbate 80 αραίωσε το κατά 1/5 (δηλαδή 1/5 polysorbate 80 και 4/5 νερό και αν θέλεις πρόσθεσε 1/5 λάδι της αρεσκείας σου που από ότι βλέπω χρησιμοποιείς emu oil)
Χρησιμοποίησε 1 με 2 ml από το παραπάνω μείγμα κάνε μασάζ για κανένα τρίλεπτο και άφησε το για κανένα μισάωρο και ύστερα κάνε μπάνιο με το σαμπουάν που θέλεις.
Δεν σου εγγυούμαι αποτέλεσμα αλλά σίγουρα θα νιώθεις την αίσθηση του υγιούς και καθαρού μαλλιού.
Εσύ αποφασίζεις.

Τώρα αν έχεις όρεξη για διάβασμα δες και εδώ

http://www.hairlosstalk.com/interact/viewtopic.php?f=11&t=47849

http://www.hairlosshelp.com/FORUMS/messageview.cfm?catid=10&threadid=69718&STARTPAGE=1&FTVAR_FORUMVIEWTMP=Linear
 

hairfull

Member
Απ: POLYSORBATE 80 και POLYSORBATE 60 DHT blockers?

toxotis18 είπε:
Τα Polysorbate 80 και Polysorbate 60 ειναι απο τους "αρχαιοτερους" γαλακτωματοποιητες που υπαρχουν, ανηκουν στην κατηγορια των μη-ιονικων επιφανιωδραστικων, δηλαδη εχουν την ικανοτητα ενωσης ελαιου-νερου για αυτο τα βρισκουμε σε καθε ειδους καλλυντικα.Οι συγκεκριμενοι γαλακτωματοποιητες ειναι εξαιρετικα υδροφιλοι και εκει οφοιλεται η ικανοτητα τους αυτη να δεσμευουν το σμηγμα και στην συνεχεια ευκολα να ξεπλενονται και να το απομακρυνουν μαζι τους.Η αληθεια ειναι οτι το polysorbate 80 εχει καλυτερες καθαριστικες ιδιοτητες απο οτι το polysorbate 60
Και τα 2 τα βρισκουμε με τις εμπορικές ονομασιές "Tween 80" και "Tween 60" τα παρασκευζει μια απο τις μεγαλυτερες εταιριες καλλυντικων παγκοσμιως , η Cognis και στην Αθηνα μπορει κανεις να τα προμηθευτει απο:
ΡΟΥΜΠΟΥΛΑΚΗΣ , ΣΩΚΡΑΤΟΥΣ 30 ,210 5222294 210 5222348
Σε συσκευασια 1L, δεν κοστιζει πανω απο 10-15 ευρω , αν θυμαμαι καλα.


Μην ψαχνεται τετοιου ειδους υλικα σε φαρμακεια οπως π.χ. Μπακακος ,δεν θα βρειται τιποτα .
Ασχολουμαι με τη παρασκευη καλλυντικων εδω και 4 χρονια και θυμαμαι οτι οταν ξεκινησα ειχα παει στον Μπακακο και οταν τους ζητουσα αυτα που ηθελα με κοιτουσαν σαν χαζο.

Μπήκα κατά "λάθος" σε αυτόν τον Ρουμπουλάκη Σωκράτους 34 στην Ομόνοια κοντά και έπαθα την πλάκα μου! είχε τα πάντα... Απ΄ότι πρόλαβα και είδα είχε π.χ. Gingko Biloba extract, Angelica extract ....όλα σε συσκευασίες 1 λίτρου όμως! Εγώ ήθελα θειικό ψευδάργυρο και το είχε σε συσκ. 1 κιλού στα 49.50 € και φυσικά δεν το πήρα :-\
Αν πάντως κάποιος θέλει να φτιάξει πράμα για 2-3 χρόνια :D είναι ο ιδανικός

Άσχετο: ρώτησα και σε άλλο θέμα: όποιο ψευδάργυρο και να πάρουμε κάνει για super zix? πουλάνε βλέπω π.χ. zinc oxide ...κάνει? διαβάσω ότι βάζουν κρέμες με αυτό μέσα και βλέπουν πολύ καλά αποτελέσματα!!
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: POLYSORBATE 80 και POLYSORBATE 60 DHT blockers?

μηπως εχουμε καμια σελιδα στο ιντερνετ απο τον τυπο
που εχει μαγαζι

επειδη πλεον δεν μενω αθηνα θα ηταν πολυ χρησιμο για μενα να ειχα εναν καταλογο

νομιζω θα γινω πολυ καλος του πελατης ;D ;D ;D
 

hairfull

Member
Απ: POLYSORBATE 80 και POLYSORBATE 60 DHT blockers?

Δεν νομίζω να έχει γιατί είναι σαν παλιό μπακάλικο - αποθήκη!! εγώ πάντως με το όνομά του δεν βρήκα site

Θα μου απαντήσεις και μένα βρε Παναγιώτη ή όποιος άλλος ξέρει! Για το Super Zix κάνει οποιοσδήποτε ψευδάργυρος?
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα