POLYSORBATE 80 και POLYSORBATE 60 DHT blockers?

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

geofish

New Member
Μετά από καιρό απουσίας λόγο δουλειάς είπα να επανέλθω. Μετα από ψάξιμο βρήκα μια λίστα με όλες τις ουσίες που κάνουν η πρέπει να κάνουν δουλειά στο Μαλί.
Εκτός τις βασικές ουσίες που έχουν αναφερθεί (κετοκοναζολη, σπιρο, ντουντα, φινα, μινοξιδιλη) θα προσθέτω και μια από την λίστα κάθε φορά. Ξεκινώ με τις ουσίες Sorbimacrogol oleate (POLYSORBATE 80) και Sorbimacrogol sterate (POLYSORBATE 60)



Παραθέτω και δυο λινκ για κάποιες πληροφορίες και αναφορές.

http://www.polysorbate.info/

http://www.hairsite.com/late-polysorbate.htm
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vrm

Member
Απ: POLYSORBATE 80 και POLYSORBATE 60 DHT blockers?

Πάντως, η H & B pharma-hellas αναφερει οτι τα polysorbate 60 και polysorbate 80 -βασει κλινικων μελετων- ( που αποτελουν κυρια συστατικα του σαμπουαν της) αυξανουν την απομάκρυνση της χοληστερολης και κατ'επεκταση των ανδρογόνων στεροειδων ορμονων απο τους τριχικους θυλακους τροποποιωντας την μεταφορα των ουσιων απο την κυτταρικη μεμβράνη , με αποτελεσμα την αναστολη της πτωσης των τριχων και την ενεργοποιηση της τριχοφυιας. ::)
 

vrm

Member
Απ: POLYSORBATE 80 και POLYSORBATE 60 DHT blockers?

Και όλα αυτα με βαση κλινικες μελετες στο εξωτερικο και την Ελλαδα ?( παντα συμφωνα με οσα αναφερει η εταιρεια)
 
Απ: POLYSORBATE 80 και POLYSORBATE 60 DHT blockers?

Την λοσιόν polysorbate 60 80 αξίζει να την προσθέσει κάποιος; Υπάρχει κάποια αλληλεπίδραση πχ. με μινοξιδίλη; Αν πχ την προσθέσουμε στη μινοξιδίλη;
Απ'ότι γράφει δεν υπάρχουν side effects αλλά μπορεί να δώσει και αυτό shed.
Στο σαμπουάν υπάρχει περιορισμός χρήσης; Ή μπορούμε να το χρησιμοποιούμε καθημερίνα;
 

vrm

Member
Απ: POLYSORBATE 80 και POLYSORBATE 60 DHT blockers?

Χριστίνα είπε:
Την λοσιόν polysorbate 60 80 αξίζει να την προσθέσει κάποιος; Υπάρχει κάποια αλληλεπίδραση πχ. με μινοξιδίλη; Αν πχ την προσθέσουμε στη μινοξιδίλη;
Απ'ότι γράφει δεν υπάρχουν side effects αλλά μπορεί να δώσει και αυτό shed.
Στο σαμπουάν υπάρχει περιορισμός χρήσης; Ή μπορούμε να το χρησιμοποιούμε καθημερίνα;
Φιλη Χριστινα, νομίζω οτι αξιζει τον κοπο να το προσθεσεις στη θεραπεια σου.Δεν υπαρχει θεμα αλληλεπιδρασης μινοξιδιλης και polysorbate 60 80 :) Το polysorb 6080 shampoo ειναι δυνατον να χρησιμοποιηθει σε καθημερινη βαση χωρις να
ξηραινει/αφυδατωνει τα μαλλια.Το μονο αρνητικο... ειναι λιγο ακριβο :(
Αααα και δε δημιουργει εντονο αφρο( αυτο δεν ειναι απαραιτητα κακο τουναντιον...)
 
Απ: POLYSORBATE 80 και POLYSORBATE 60 DHT blockers?

Σ'ευχαριστώ :)
Απ' ότι έχω καταλάβει ότι βάζεις καλό είναι να περιμένεις 3 ώρες πρίν βάλεις κάτι άλλο.
Για παράδειγμα: βάζω σε νωπά μαλλιά tricomin, όταν στεγνώσουν καλά minoxidil περιμένω 3 ώρες και βάζω σπειρονολακτόνη. Κάπου εδώ σκέφτομαι να το προσθέσω αλλά δεν ξέρω πότε... Καμία ιδέα;
 
Απ: POLYSORBATE 80 και POLYSORBATE 60 DHT blockers?

Παναγιώτη δηλαδή πιστεύεις ότι είναι καλύτερα να προσπαθούσα να προσθέσω μέσα στη μινοξιδίλη αυτά που είχες γράψει σε άλλο post;

Ο ψευδάργυρος; ???αφού αλληλεπιδρά με τη μινοξιδίλη.

Απλά σκέφτηκα αν έβαζα την λοσιόν polysorbate 60 80 μετά από 1 ώρα αφού έχω βάλει μινοξιδίλη και μετά από ένα 2ωρο σπειρονολακτόνη.

Αλλά δεν ξέρω τι γίνεται με αλληλεπιδράσεις συστατικών και αποστάσεις ωρών μεταξύ τους και αν πραγματικά αξίζει να το επιχειρήσω γιατί έχω την εντύπωση ότι τις τελευταίες μέρες μου πέφτουν λίγο περισσότερο....
 

vrm

Member
Απ: POLYSORBATE 80 και POLYSORBATE 60 DHT blockers?

Χριστίνα είπε:
Σ'ευχαριστώ :)
Κάπου εδώ σκέφτομαι να το προσθέσω αλλά δεν ξέρω πότε... Καμία ιδέα;
Μηπως να το χρησιμοποιουσες λιγο πριν κοιμηθεις εκτος κι αν την ωρα αυτη χρησιμοποιεις τη σπειρολακτονη ;
 
Απ: POLYSORBATE 80 και POLYSORBATE 60 DHT blockers?

Καλά vrm πέφτει πολύ ξυπνητήρι για να τα βάλω όλα :p αλλά αφού βλέπω αποτέλεσμα ικανοποιητικό δεν με νοιάζει αυτό.

Απλά αν αρκεί ένα 2ωρο για να βάλω και την σπειρο μετά δεν ξέρω...
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: POLYSORBATE 80 και POLYSORBATE 60 DHT blockers?

Χριστίνα είπε:
Παναγιώτη δηλαδή πιστεύεις ότι είναι καλύτερα να προσπαθούσα να προσθέσω μέσα στη μινοξιδίλη αυτά που είχες γράψει σε άλλο post;

Ο ψευδάργυρος; ???αφού αλληλεπιδρά με τη μινοξιδίλη.

Απλά σκέφτηκα αν έβαζα την λοσιόν polysorbate 60 80 μετά από 1 ώρα αφού έχω βάλει μινοξιδίλη και μετά από ένα 2ωρο σπειρονολακτόνη.

Αλλά δεν ξέρω τι γίνεται με αλληλεπιδράσεις συστατικών και αποστάσεις ωρών μεταξύ τους και αν πραγματικά αξίζει να το επιχειρήσω γιατί έχω την εντύπωση ότι τις τελευταίες μέρες μου πέφτουν λίγο περισσότερο....

οχι χριστινα
αυτο που εγραψα πιο πανω ειναι κατι ξεχωριστω
δεν το ανεφερα για να το συνδιασεις με την μινοξιδιλη

για την μινοξιδιλη εγραψα σε αλλο ποστ στο τι μπορεις να βαλεις μεσα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

geofish

New Member
Απ: POLYSORBATE 80 και POLYSORBATE 60 DHT blockers?

Εδώ και 3 εβδομάδες χρησιμοποιώ polysorbate 80. Να σημειώσω ότι το polysorbate 80 θεωρούνταν το φάρμακο για την φαλάκρα την δεκαετία του 80. Μετά την έλευση όμως της μινοξιδίλης και αργότερα του propecia την δεκαετία του 90 ξεχάστηκε. Μάλιστα πολλοί το έθαψαν για την αποτελεσματικότητα του. Παρ όλα αυτά βλέπω ότι τώρα τελευταία ξανάρχεται στην επικαιρότητα σαν συμπληρωματική θεραπεία.
Έτσι από περιέργεια το ξεκίνησα και εγώ δοκιμαστικά.
Έκανα μια ιδιοκατασκευή σε αναλογία 15% polysorbate 80 σε νερό και το χρησιμοποιώ τις μέρες που δεν λούζομαι με fungoral μίση ώρα πριν το λούσιμο με άλλο σαμουαν.
Οι εντυπώσεις μου τώρα είναι μετά το λούσιμο ότι σου δίνει την αίσθηση του πολύ καθαρού και υγειούς μαλλιού συν του ότι ακουμπώντας τα μαλλιά σου έχεις την αίσθηση του ενός δυνατού μαλλιού χωρίς τριχόπτωση.
Αν και είναι δύσκολο να βρεθεί στην Ελλάδα θα ήθελα να το δοκιμάσουν και άλλοι και να μας πουν τις εντυπώσεις τους
 

barman

Member
Απ: POLYSORBATE 80 και POLYSORBATE 60 DHT blockers?

υπαρχει και σαμπουαν με polysorbate 60 kai polysorbate 80 αλλα και λοσιον-σπρει με αυτα τα συστατικα..
 

geofish

New Member
Απ: POLYSORBATE 80 και POLYSORBATE 60 DHT blockers?

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν πατρονάρω κανένα επώνυμο προϊόν. Το λέω αυτό, γιατί ξέρω ότι υπάρχει έτοιμο προϊόν σαν λοσιόν και σε σαμπουάν και το πουλάει ελληνική εταιρία, αλλά από όσο ξέρω ειδικά το σαμπουάν το της είναι πανάκριβο (17 € νομίζω) το ίδιο να υποθέσω και για την λοσιόν.
Εγώ λόγο πρόσβασης σε χημικές εταιρίες πήρα έτοιμο το polysorbate με κόστος 16€ τα 100ml. Με την αραίωση που κάνω 1 προς 8 και με την συχνότητα που το χρησιμοποιώ θα με βγάλει πάνω από 6 μήνες.
Το λέω αυτό για να μην τρέξουν κάποιοι και αγοράσουν έτοιμο προϊόν και ξοδέψουν ένα κάρο λεφτά.
Γιατί ακόμη εδώ στο site δεν έχω ακούσει κάποιον να το έχει χρησιμοποιήσει συστηματικά για να βγάλουμε συμπεράσματα. Σε ξένα site πάντως αναφέρουν ότι βλέπω και εγώ, ότι αισθάνονται πιο καθαρό, υγείες και πιο πυκνό το μαλλί τους.
Πάντως κάποια παιδία από τη Θεσσαλονίκη εδώ στο forum ανάφεραν ότι το βρήκαν κάπου στο κέντρο της σε σχετικά καλή τιμή ( νομίζω 30 €)
 

akishellas3

Well-Known Member
Απ: POLYSORBATE 80 και POLYSORBATE 60 DHT blockers?

Eγω το εχψ παρει κ το εχω ριξει σε σταγονες μεσα στην spiro .
 

show_palmettos

New Member
Απ: POLYSORBATE 80 και POLYSORBATE 60 DHT blockers?

DHT BLOKERS..μεχρι στιγμης καλοι ξερουμε...το γλυκηνηρρητικο οξυ...το σοου παλμεττο...τη φιναστεριδη και τη ντουσταστεριδη...τη τσουκνιδα...το πηγεουμ αφρικανιουμ...τη βιτα σιτοστερολη...την πολυσορβατη 60 και 80 και αν ξεχναω καποιο θυμιστε το μου

ομως σε αναζητηση στο ιντερνετ βρηκα τη μεσοθεραπεια > πατησα αναζητηση για λαουρινικο οξυ στο ιντερνετ και κοιταχτε τι μου βγαλε

Μεσοθεραπεία και τριχόπτωση:Όλο και περισσότεροι άνθρωποι και των 2 φύλων αντιμετωπίζουν πρόβλημα με την απώλεια των τριχών του κεφαλιού. Το αδυνάτισμα της τρίχας, η τριχόπτωση και τελικά η δημιουργία φαλάκρας οφείλονται στη συχνότερη διαταραχή της τριχοφυΐας που ονομάζεται αλωπεκία. Με τη βοήθεια της τεχνικής που χρησιμοποιείται στη μεσοθεραπεία ενίεται στο τριχωτό της κεφαλής ένα ειδικό κοκτέιλ ουσιών και βιταμινών που βελτιώνει την κυκλοφορία του αίματος στην περιοχή. Η καλύτερη κυκλοφορία επιτρέπει στους θύλακες των τριχών να θρέφονται καλύτερα, γεγονός που ευνοεί την αναδημιουργία τριχών. Με την πάροδο του χρόνου τα συστατικά της μεσοθεραπείας εξουδετερώνουν την ορμόνη DHT (υπεύθυνη για την τριχόπτωση) και επιτρέπουν στην τρίχα να αναπτυχθεί φυσιολογικά. Θα χρειαστούν περίπου 5 συνεδρίες μέσα σε ένα εξάμηνο για να δείτε τα πρώτα αποτελέσματα της θεραπείας (φυσικά ο αριθμός αυτός ποικίλει ανάλογα με το κάθε άτομο και το μέγεθος του προβλήματος). Τέλος είναι σημαντικό να γνωρίζετε ότι η θεραπεία αυτή έχει καλύτερα αποτελέσματα όταν συνδυάζεται με διατροφή απαλλαγμένη από τοξίνες και με σωματική άσκηση.
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: POLYSORBATE 80 και POLYSORBATE 60 DHT blockers?

έχει ξαναγραφεί για μεσοθεραπεία-ψάξε λίγο στις προσωπικές ιστορίες (νομίζω...)
 

NGL

Member
Απ: POLYSORBATE 80 και POLYSORBATE 60 DHT blockers?

χρησιμοποιουσα καποτε για κανα 6μηνο το helsinki formula (σαμπουαν + lotion) που κυκλοφορει ακομα στα φαρμακεια ,χωρις το παραμικρο εμφανες αποτελεσμα.πανακριβο και το σαμπουαν καθολου αφρο.η λοσιον σου αφηνε το μαλλι μεσ την λιγδα.
 

geofish

New Member
Απ: POLYSORBATE 80 και POLYSORBATE 60 DHT blockers?

NGL, η αγωγή Helsinki Formula ήταν πολύ γνωστή την δεκαετία του 80 και θεωρήθηκε τότε το φάρμακο για την φαλακρά ειδικά στην Αμερική. Ανάμεσα στα συστατικά του ήταν και το polysorbate 80, η νιασίνη και η βιταμίνη Β6
Πολλοί το κατηγόρησαν για snake oil και στα επόμενα χρόνια έχασε την αξιοπιστία του. Θυμάμαι κιόλας ότι ήταν και πανάκριβο και δεν το προτείνω σε κανέναν.
Ο λόγος όμως που ασχολήθηκα με το polysorbate 80 είναι ότι ψάχνοντας για τα υλικά του super zix, βρήκα αρκετούς χρήστες σε ξένα forum να το χρησιμοποιούν με καλά σχόλια όσο αφόρα ότι δίνει μια αίσθηση καθαρού και υγιούς μαλλιού.
Θεωρητικά βοηθά να απομακρύνει την DHT από τα τριχοθυλάκια.
Όσο αφορά εμένα χρησιμοποιώ το polysorbate 80 δοκιμαστικά εδώ και 2 μήνες περίπου σε αναλογία 1 προς 8 με νερό μια ώρα πριν το λούσιμο.
Το κόστος του 16 € τα 100 ml που σημαίνει με την αναλογία που κάνω ότι θα με πάει πάνω από 6 μήνες (αστείο ποσό)
Οι εντυπώσεις μου τώρα, σου δίνει μετά το λούσιμο την αίσθηση του δυνατού και καθαρού μαλλιού.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα