Pgd(2) blockers και pge(2) agonist . πως τις ρυθμίζουμε

Bρε Γιωργο σταματα με τις διαδικτυακες διαγνωσεις. Δε βαζω καστορελαιο,ακομα.....
"Εκαστος στο είδος του κ o Λουμιδης ..."
Απο οτι είπες δεν δέχεσαι τη θεωρεία για τοις προσταγλαδινες, θα ακουσεις εμένα?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Hanneman

New Member
Αυτο που μπορεις να προσθέσεις για την αύξηση της pge2 ειναι το κιχωριο σε ρόφημα, κ τοπικο.

http://levantabio.blogspot.gr/2011/09/blog-post.html?m=1
Ετσι θα κρατήσεις τα ευεργετικά αποτελέσματα απο την μειωση της pgd2 με τη resversatol κ τη κουρκουμινη.
Ποια κουρκουμινη πέρνεις, γιατι υπαρχουν διάφορες ποιότητες.

Παίρνω την πιό φθηνή που είχα βρει (turmeric health aid 750mg).
Σε ευχαριστώ για το κιχώριο.
Προς το παρών ξεκινάω καστορέλαιο για να δω τι επίδραση έχει σε εμένα.
Παράλληλα κάθομαι στον ήλιο 15 λεπτά κάθε μέρα και νομίζω ότι μου κάνει καλό (ίσως λόγω υπεριώδους ακτινοβολίας και αύξησης PGE2).
(Μπoρεί να είναι βέβαια και για άλλους λόγους. Βιταμίνη D παίρνω συμπλήρωμα πάντως. Συνεχίζω με ότι δουλεύει σε εμένα).
 
Τελευταία επεξεργασία:

pithikas

Well-Known Member
Το stemox την ιδια δουλεια κανει με το ζιρτεκ.
Απλως ειναι πολυ πιο δυνατο, και θα σου μείωσει την pgd2 παρα πολυ (περισσότερο απο οτι πρεπει).
Αυτο θα εχει ως συνέπεια να μειωθούν οι Οιστρονες σε πολυ χαμηλά επίπεδα, με τοις γνωστες παρενέργειες.
Αλλο παλι και τουτο...Απο που βγαινει το συμπερασμα οτι μειωνει την pgd2 η stemoxydine;
 
Παίρνω την πιό φθηνή που είχα βρει (turmeric health aid 750mg).
Σε ευχαριστώ για το κιχώριο.
Προς το παρών ξεκινάω καστορέλαιο για να δω τι επίδραση έχει σε εμένα.
Παράλληλα κάθομαι στον ήλιο 15 λεπτά κάθε μέρα και νομίζω ότι μου κάνει καλό (ίσως λόγω υπεριώδους ακτινοβολίας και αύξησης PGE2).
(Μπoρεί να είναι βέβαια και για άλλους λόγους. Βιταμίνη D παίρνω συμπλήρωμα πάντως. Συνεχίσω με ότι δουλεύει σε εμένα).
Κουρκουμινη να παρεις της novasoll που ειναι φοβερη ποιότητα (μεγαλη βιοδιαθεσιμοτητα)
Και reversatol το καλυτερο ειναι της neosell.
Δυστυχώς στο δικο σου ισοενζυμο το καστορελαιο δεν δουλεύει.
Το κιχωριο ειναι πανίσχυρος pge2 agonist για το ισοενζυμο 17bhsd που εχεις.
 

Hanneman

New Member
Κουρκουμινη να παρεις της novasoll που ειναι φοβερη ποιότητα (μεγαλη βιοδιαθεσιμοτητα)
Και reversatol το καλυτερο ειναι της neosell.
Δυστυχώς στο δικο σου ισοενζυμο το καστορελαιο δεν δουλεύει.
Το κιχωριο ειναι πανίσχυρος pge2 agonist για το ισοενζυμο 17bhsd που εχεις.

Γιώργο σε έχασα. Τι εννοείς με το ισοένζυμο 17bhsd?
 
Γιώργο σε έχασα. Τι εννοείς με το ισοένζυμο 17bhsd?
Το ενζυμο 17bhsd μετατρέπει την Τεστοστερονη σε αυξημενη Ε1, (ειναι δυο ενζυμα ψιλοομοια, αλλα εχουν διαφορετικους blocker)

μετα ξεφευγουν και οι προσταγλαδινες απτα φυσιολογικά ορια.

Και τέλος μαδαει η "Μαργαριτα"
δηλ η τριχα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Gibik

Active Member
Εγω διαφωνώ οτι εχει φινα αυτο, γιατι αν ειχε Φινα, θα σου εκανε καλο χωρις παρενεργειες γιατι εχεις υψηλη dht.
Τη ζημια σου εκανε η βρωμολαινη, που σου εριξε τα Οιστρογονα στον πατω, αφου πρωτα επιρεαζε ΟΛΕΣ ΤΟΙΣ PGs, γιαυτο ενιωθες το μυρμήγκιασμα.
Μπορεις να ξαναπαρεις blomalein κ θα το δεις.
Γιώργο, το μυρμήγκιασμα στο μέτωπο το έπαθα και με Ω3, Βιοτίνη και βιταμίνη Ε μαζί όλα ταυτόχρονα και μετά πέφτανε οι τρίχες ραγδαία, γέμισε το σπίτι τρίχες, ουτε σκύλος να ήμουνα...
Πριν κανά 4μηνο έγινε αυτό, τότε είχα πελαγώσει με το θέμα τριχόπτωση, κατάπινα γενικώς....
Ενισχύει το ανωτέρω "μπούκωμα" και οι παρενέργεια του κάποια άποψη σχετικά με dht και οιστρογόνα ?
Ευχαριστώ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

sito

Active Member
καποτε συζητουσα με εναν συμφορουμιτη για την σουλφασαλαζίνη.
αν θυμαστε ειχε γινει θεμα-θεματα οτι τα φαρμακα της ρευματοειδης αρθριτιδας καταπολεμουν την ΑΑ.
το λοιπον καποιος το ειχε δοκιμασει και αργα πηρε ολα τα μαλλια του πισω.
απο προσωπικη ερευνα βρηκα οτι αυτην η ουσια ειναι ηπιο ανασοκατασταλτικο και αυτο με σταματησε να το δοκιμασω

http://www.hairlossgr.com/threads/Τριχόπτωση-και-φάρμακα-για-την-αρθρίτιδα.4589/


Σ'αυτην την περίπτωση θυμάμαι καλά είχαν αναφέρει οτι είχαν καεί απτον ήλιο και μετά ξεκίνησε η επανέκφυση..... Το παζλ αρχίζει και δένει
 

rainbowblue

New Member
Ουσιαστικα ριχνει την cox2 και επομενως την pge κι λογικα την pgd. Επισης αναφερεται σε ω3 απο fish oil, δεν ξερω αν αυτο ισχυει για ω3 που προερχονται απο φυτικες πηγες οπως το λινελαιο...?
 

Hanneman

New Member
Ουσιαστικα ριχνει την cox2 και επομενως την pge κι λογικα την pgd. Επισης αναφερεται σε ω3 απο fish oil, δεν ξερω αν αυτο ισχυει για ω3 που προερχονται απο φυτικες πηγες οπως το λινελαιο...?

Δεν ξέρω την απάντηση. Ίσως κάποιος πιο ειδικός από εδώ να μπορεί. Στην περίπτωση μου όταν πήγα να προσθέσω και ω3 παράλληλα με κουρκουμίνη και ρεζβερατρόλη (το δοκίμασα για μικρό χρονικό διάστημα), δεν μου έδωσε κάτι παραπάνω.
Πιθανόν επειδή είχα ήδη ρίξει αποτελεσματικά την PGD2.
 

Mageiras

Member
Λοιπον βαζω εδω και ενα μηνα μινοξ 5% 2 φορες τη μερα και το βραδυ καμια ωρα μετα τη μινοξ καστορελαιο τοπικα και το αφηνω ολο το βραδυ το πρωι κανω μπανιο με ενα σαμπουαν Foltene επαιρνα και ω3 για κανα μηνα αλλα τα σταματησα προς το παρον.Απο χθες ξεκινησα και Sulfasalazine το πηρα απο το φαρμακειο Salopyrine 500mg αλλα παιρνω ενα την ημερα.Επισεις ρολλερ 1.5 mm μια φορα τη βδομαδα. Μια φορα εχω κανει roller μεχρι τωρα.Θα ανεβασω και μερικες φωτο που φαινεται η αραιωση.Να μην ξεχασω και καστορελαιο 1 ml τη μερα ποσιμο.

με βρεγμενα μαλλια, με στεγνα, μια κροταφος, και μια απο μπροστα
 
Τελευταία επεξεργασία:
Γιώργο, το μυρμήγκιασμα στο μέτωπο το έπαθα και με Ω3, Βιοτίνη και βιταμίνη Ε μαζί όλα ταυτόχρονα και μετά πέφτανε οι τρίχες ραγδαία, γέμισε το σπίτι τρίχες, ουτε σκύλος να ήμουνα...
Πριν κανά 4μηνο έγινε αυτό, τότε είχα πελαγώσει με το θέμα τριχόπτωση, κατάπινα γενικώς....
Ενισχύει το ανωτέρω "μπούκωμα" και οι παρενέργεια του κάποια άποψη σχετικά με dht και οιστρογόνα ?
Ευχαριστώ.
Φυσικα πήρες 3 ουσίες που ριχνουν τοις PGS, (ενω εχεις κανονικές και δεν πρεπει να τοις πειράζεις.
Οποτε μειωσες την pge2 που την χρειαζόσουν για τροφή στην τριχα σου, μειώσες κ την Ε1, μειώθηκε μετά κ ο αυξητικος παράγοντας.
Αυτη η μέθοδος ειναι η γνωστη της Πολιορκίας τ Μεσολογγίου.
Δηλ κόβεις το φαγητό για να παραδοθεί ο "εχθρος".

Οποτε το αποτέλεσμα που πήρες ηταν το αναμενωμενο, οι τρίχες έπεσαν λογω "πείνας".
 
Μπλουζα