Pgd(2) blockers και pge(2) agonist . πως τις ρυθμίζουμε

erevos

Active Member
Μιας και αναφέρθηκε η ασφάλεια των σκευασμάτων που μας πλασαρουν οι φαρμακευτικές. Βρήκα έρευνα (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15659218) η οποία αναφέρει ότι η PGD2 συμβάλλει στην προστασία των νευρώνων και ότι υπάρχει σε αφθονία στον εγκέφαλο και ρυθμίζει τον ύπνο, την θερμοκρασία και την αλγαισθησία.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GiannisTak

Active Member
Κι εγω πιστεύω οι γνώσεις Τεχνολογίας Ενζύμων που έμαθα στο Εθνικο Μετσοβειο Πολυτεχνείο τα 3 τελευταία χρονια των Σπουδών μου, ειναι πολυ απαραίτητες για την ερμηνεία της Τριχωπτωσης.
Αν οι σπουδές σου στους Χημικούς Μηχανικούς του ΕΜΠ σε οδηγούν στα σπανάκια τότε κάτι δεν πάει καλά. Δεν ξέρω τί εννοείς ως "ερμηνεία της Τριχόπτωσης" αλλά αυτά που γράφεις είναι για γέλια και για κλάματα. Μην το συνεχίζεις γιατί εκτίθεσαι και εκθέτεις και το φόρουμ κατα τη γνώμη μου.
 
Μιας και αναφέρθηκε η ασφάλεια των σκευασμάτων που μας πλασαρουν οι φαρμακευτικές. Βρήκα έρευνα (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15659218) η οποία αναφέρει ότι η PGD2 συμβάλλει στην προστασία των νευρώνων και ότι υπάρχει σε αφθονία στον εγκέφαλο και ρυθμίζει τον ύπνο, την θερμοκρασία και την αλγαισθησία.
Αρα ο Κουταλιανος σιγουρα ειχε πολυ χαμηλη pgd2 γιαυτο δεν πονούσε καθόλου.
 

Mageiras

Member
Φυσικά και δεν είμαι πολέμιος του Kωτσαρέλη και των πολύ σοβαρών ερευνών του. Ξαναδιάβασε τί γράφω.
Επίσης δεν είμαι τόσο προπέτης ώστε να βγάζω συμπεράσματα από τις επικεφαλίδες 2-3 άρθρων στο διαδίκτυο και να παριστάνω τον ειδικό στο φόρουμ γράφοντας κουταμάρες του τύπου "τσιμπημένη η Ε1 εδώ" και ρίξτην με μπρόκολα και σπανάκια.
Χρειάζεται περισσότερη σοβαρότητα και λιγότερη βιασύνη. Όταν ολοκληρωθούν και δημοσιευτούν οι έρευνες, οι ειδικοί επιστήμονες θα βγάλουν συμπεράσματα.
Τωρα το νοεμβριο θα γινει το
World Congress for Hair Research
στο Μιαμι και ισως να εχουμε καποιο ελπιδοφορο νεο
 
Αν οι σπουδές σου στους Χημικούς Μηχανικούς του ΕΜΠ σε οδηγούν στα σπανάκια τότε κάτι δεν πάει καλά. Δεν ξέρω τί εννοείς ως "ερμηνεία της Τριχόπτωσης" αλλά αυτά που γράφεις είναι για γέλια και για κλάματα. Μην το συνεχίζεις γιατί εκτίθεσαι και εκθέτεις και το φόρουμ κατα τη γνώμη μου.
Μαλλον για ειναι για γέλια, χωρις να ξερεις ποιες ουσιες από κάποιο φυτό παρεμποδίζουν ή ενεργοποιούν συγκεκριμένο ενζυμο ή ασθένεια, να διατυπώνεις συμπεράσματα.

Πιθανών θα γελάσεις αρκετά οταν μάθεις οτι το resversatol(που βγαινει απτα κοκκινα σταφύλια) εχει αποδειχθεί απο τον Cotsareli, οτι βοηθάει στην θεραπεία της τριχωπτωσης(πειράματα σε ποντίκια).

Βέβαια το γέλιο ειναι καλο.

Ειναι κ μεταδοτικό, αρα μια χαρα παμε.
Που τοις έμαθες τοις γνωσεις βιολογίας?
 
Τελευταία επεξεργασία:

pithikas

Well-Known Member
Γιωργο συμπαθεστατος εισαι, αλλα δε μπορω να σε παρω στα σοβαρα οταν μου γραφεις οτι η στεμοξιδινη κατεβαζει την pgd2 και μετα οταν σου ζηταω πηγη μου λες οτι δε βρισκω κατι.
Και το κορυφαιο ολων μου λες να απευθυνθω στον Κωτσαρελλη. Εκει ελιωσα.:)
Εισαι ευχαριστη νοτα στο φορουμ παντως.
 

GiannisTak

Active Member
Μαλλον για ειναι για γέλια, χωρις να ξερεις ποιες ουσιες από κάποιο φυτό παρεμποδίζουν ή ενεργοποιούν συγκεκριμένο ενζυμο ή ασθένεια, να διατυπώνεις συμπεράσματα.

Πιθανών θα γελάσεις αρκετά οταν μάθεις οτι το resversatol(που βγαινει απτα κοκκινα σταφύλια) εχει αποδειχθεί απο τον Cotsareli, οτι βοηθάει στην θεραπεία της τριχωπτωσης(πειράματα σε ποντίκια).

Βέβαια το γέλιο ειναι καλο.

Ειναι κ μεταδοτικό, αρα μια χαρα παμε.
Που τοις έμαθες τοις γνωσεις βιολογίας?
δρ βιοχημικός είμαι, από το 2012. πρωτο πτυχίο βιολογία.
Δεν κερδίζεις τίποτα με το να πετάς δεξιά και αριστερά μπρόκολα, σπανάκια και σταφύλια λέγοντας ούτε λίγο ούτε πολύ πως εκεί βρίσκεται το μυστικό της ανδρικής φαλάκρας. Πετάς και έναν κωτσαρέλη και καθάρισες.
Κουταμάρες γράφεις και το ξέρεις. Το κάνεις για να περνά η ώρα; Για να σπας πλάκα;

Θα συμφωνήσω με τον πίθηκα πάντως. Γέλασα με την καρδιά μου με τον Κουταλιανό και την PGD2. Σου αρέσουν τόσο οι προσταγλανδίνες που όλα σε αυτό τον κόσμο τα ερμηνεύεις με βάση τις υψηλές ή χαμηλές τιμές τους. :)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Γιωργο συμπαθεστατος εισαι, αλλα δε μπορω να σε παρω στα σοβαρα οταν μου γραφεις οτι η στεμοξιδινη κατεβαζει την pgd2 και μετα οταν σου ζηταω πηγη μου λες οτι δε βρισκω κατι.
Και το κορυφαιο ολων μου λες να απευθυνθω στον Κωτσαρελλη. Εκει ελιωσα.:)
Εισαι ευχαριστη νοτα στο φορουμ παντως.
Εγω το εχω μελετήσει πειραματικά, τωρα δεν εχω κάποιο πρόγραμμα να χρηματοδότησω τα έξοδα της έρευνας, (γιατι εργαστήριο εχω, στο ΙΤΕ Ηρακλειου) θα εκανα μια ωραία δημοσίευση.
Αλλά εχω τέτοια θέματα πολύ ποιό σπουδαία.
Ο Cotsarelis προφανώς έχει και συνεργάτες πολλούς κ πόρους για τα πειραματα του.
Θα του στείλω email.
 

erevos

Active Member
Αρα ο Κουταλιανος σιγουρα ειχε πολυ χαμηλη pgd2 γιαυτο δεν πονούσε καθόλου.
Απλά επισημαίνω με βάση την έρευνα ότι το blockάρισμα συστηματικά με φάρμακα μιας προσταγλαδίνης την οποία ο οργανισμός χρησιμοποιεί για λειτουργίες του δεν πρέπει να είναι και ότι καλύτερο.
 

Mageiras

Member
Απλά επισημαίνω με βάση την έρευνα ότι το blockάρισμα συστηματικά με φάρμακα μιας προσταγλαδίνης την οποία ο οργανισμός χρησιμοποιεί για λειτουργίες του δεν πρέπει να είναι και ότι καλύτερο.
Για αυτο και η σουλφασαλαζινη προφανως δεν ειναι το καλυτερο σε σχεση με το setipiprant
 

erevos

Active Member
Η έρευνα λεεί επίσης ότι και η PGE2 παίζει ρόλο στην προστασία των νευρώνων. Το θέμα είναι τι γίνεται αν διαταραχτεί αυτή η ισορροπία χρησιμοποιώντας PGD2 blocker. Ακόμα και αν δεν υπάρχουν σοβαρά sides (μόνο ξηροστομία λένε) ποιός ξέρει τι μπορεί να προκαλέσει η μακροπρόθεσμη χρήση, μιας και απ' ότι βλέπουμε οι PGs παίζουν με το νευρικό σύστημα. Ακόμα κι αν υπάρχουν κίνδυνοι, τι πιστεύετε, θα τους αναφέρει η φαρμακευτική?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Mageiras

Member
Η έρευνα λεεί επίσης ότι και η PGE2 παίζει ρόλο στην προστασία των νευρώνων. Το θέμα είναι τι γίνεται αν διαταραχτεί αυτή η ισορροπία χρησιμοποιώντας PGD2 blocker. Ακόμα και αν δεν υπάρχουν σοβαρά sides (μόνο ξηροστομία λένε) ποιός ξέρει τι μπορεί να προκαλέσει η μακροπρόθεσμη χρήση, μιας και απ' ότι βλέπουμε οι PGs παίζουν με το νευρικό σύστημα. Ακόμα κι αν υπάρχουν κίνδυνοι, τι πιστεύετε, θα τους αναφέρει η φαρμακευτική?
Για ποιο φαρμακο μιλας?
 

LostUser

Active Member
Εγώ πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί του κάνετε τέτοια επίθεση...Ναι η αλήθεια είναι πως ορισμένες φορές γράφει κάπως συγκεγχυμένα κάποια πράγματα αλλά είχε δίκιο σχετικά με τις Ε1 και Ε2 και φάνηκε από πολλούς εδώ μέσα συμπεριλαμβανομένου και εμένα.Το αν θα αποδώσουν οι θεραπείες που προτείνει είναι κάτι που θα δείξει.
Αυτό που με θόλωσε όμως άπειρα είναι αυτό που διάβασα,ΑΣΤΟ ΣΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ.Εκεί κόντεψα να σπάσω την οθόνη.Σε ΠΟΙΟΥΣ? Σε αυτούς που κοιμούνται με τα τσαρούχια? Που πήγα στην ενδοκρινολόγο και ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ ΚΑΝ τι σημαίνει να έχω υψηλή Ε1 και πως μπορώ να την κατεβάσω? Δεν λέω καν για τις προσταγλανδίνες και τα μαλλιά.Αλλά να μην ξέρει την γ******* ειδικότητά της?
Να τους χέσω λοιπόν τους "δόκτορες".Ναι είμαι μηχανικός και έχω δικαίωμα να το λέω.Κοιμούνται με τα τσαρούχια και έχουν περιοριστεί σε συμβατικές θεραπείες και μεθόδους.
Και κάτι τελευταίο.Πολύ κοντινός μου φίλος γιατρός τελειόφοιτος μου παραδέχτηκε πως αυτό που ψάχνω ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ καν σε βιβλία βιοχημείας/φυσιολογίας κτλπ και μόνο ίσως κάποιος ΒΙΟΤΕΧΝΟΛΟΓΟΣ να ήξερε.
 

Mageiras

Member
Η έρευνα λεεί επίσης ότι και η PGE2 παίζει ρόλο στην προστασία των νευρώνων. Το θέμα είναι τι γίνεται αν διαταραχτεί αυτή η ισορροπία χρησιμοποιώντας PGD2 blocker. Ακόμα και αν δεν υπάρχουν σοβαρά sides (μόνο ξηροστομία λένε) ποιός ξέρει τι μπορεί να προκαλέσει η μακροπρόθεσμη χρήση, μιας και απ' ότι βλέπουμε οι PGs παίζουν με το νευρικό σύστημα. Ακόμα κι αν υπάρχουν κίνδυνοι, τι πιστεύετε, θα τους αναφέρει η φαρμακευτική?
Γιατι αν μιλας για ουσιες εδω μιλαμε για 2 πειραματικες που τις αγοραζουν απο ξενα forum σε grup απο κινα και σε σχεση με καποιον ελβετο που εβγαλε μαλλια. Κατσε να κυκλοφορισουν επισημα αν γινει αυτο και οταν.Αυτα οσον αφορα τα φαρμακα.Τα αλλα που λεει ο bioherbal εγω τα βρισκω αστεια και δεν θα του ελεγα τπτ αν δεν μου εκανε διαγνωση απο το πουθενα και μου προτεινε χωρις να τον ρωτησω
 

erevos

Active Member
Ναι ρε Μάγειρα. Απλά μου κάνει εντύπωση να θέλουν να βγάλουν φάρμακο που να blockάρει την PGD2 σε όλο το σώμα λες και ο οργανισμός την έχει έτσι για να ρίχνει τα μαλλιά μόνο...
 

Mageiras

Member
Ναι ρε Μάγειρα. Απλά μου κάνει εντύπωση να θέλουν να βγάλουν φάρμακο που να blockάρει την PGD2 σε όλο το σώμα λες και ο οργανισμός την έχει έτσι για να ρίχνει τα μαλλιά μόνο...
Κατσε να βγει πρωτα... και θα δουμε..Η φιναστεριδη δλδ ειναι καλη για το σωμα?Και ομως κυκλοφορει..
 

erevos

Active Member
Ακριβώς. Για την ώρα οι λύσεις από τους επιστήμονες είναι τύπου πονάει κεφάλι... κόψει κεφάλι :rolleyes:
 

Mageiras

Member
Ακριβώς. Για την ώρα οι λύσεις από τους επιστήμονες είναι τύπου πονάει κεφάλι... κόψει κεφάλι :rolleyes:
Θελουμε δε θελουμε αυτους ακουλουθουμε..Ναι ειναι αληθεια δεν εχει βρεθει ακομη η θεραπεια! εχεις να προτεινεις τπτ που να δουλευει και να μην εχει καμια παρενεργεια?Ο καθε ενας κανει επιλογες.. το αν αξιζει η οχι για το μαλλι αυτο το κρινει ο καθενας για τον εαυτο του πιστευω
 

Άκης

Administrator
Πιθανών θα γελάσεις αρκετά οταν μάθεις οτι το resversatol(που βγαινει απτα κοκκινα σταφύλια) εχει αποδειχθεί απο τον Cotsareli, οτι βοηθάει στην θεραπεία της τριχωπτωσης(πειράματα σε ποντίκια).
Υπάρχουν έρευνες που αναφέρουν ότι η ποσότητα της ρεσβερατρόλης είναι πολύ μικρή και θα έπρεπε να πίνουμε μπόλικα λίτρα καθημερινά. Είναι μύθος το κόκκινο κρασί:
Είναι το κόκκινο κρασί τόσο ωφέλιμο;

Αυτό που με θόλωσε όμως άπειρα είναι αυτό που διάβασα,ΑΣΤΟ ΣΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ.Εκεί κόντεψα να σπάσω την οθόνη.Σε ΠΟΙΟΥΣ? Σε αυτούς που κοιμούνται με τα τσαρούχια? Που πήγα στην ενδοκρινολόγο και ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ ΚΑΝ τι σημαίνει να έχω υψηλή Ε1 και πως μπορώ να την κατεβάσω? Δεν λέω καν για τις προσταγλανδίνες και τα μαλλιά.Αλλά να μην ξέρει την γ******* ειδικότητά της?
Και όμως αυτούς περιμένουμε. Δεν είπε γιατρούς, που όντως πολλοί δεν ξέρουν την τύφλα τους, αλλά επιστήμονες.

Βέβαια να ρωτήσεις κ τους ειδικούς επιστήμονες της Bayer γιατί κάνανε τέτοιο κακό σε τόσους ανθρώπους?
Όχι Bayer, Merck. Της Merck είναι το Propecia. Απλά να μην έχουμε κανένα θέμα...
 
Μπλουζα