Papakos, FUE, 3539g, 9-10/11/20

aeratos28

Just aeratos
Όταν η μαϊμού ανεβαίνει ψηλά φαίνεται ο κωλος της λένε..με λίγα λόγια εννοώ πως τώρα σιγά σιγά αρχίζει να φτιάχνει το όνομα του μόνος του..θα ήταν χαζό να ανεβάσει τις τιμές χωρίς να έχει παγιωθεί ..φαίνεται σωστός και μυαλομένος άνθρωπος και θα ήταν πολύ κουτοπονηρο να ανεβάσει τιμές από τώρα.ισια ίσα δείχνει εξυπνάδα,κοβωντας και τα 250€ για αναλώσιμα..τα ονόματα χτίζονται σιγά σιγά και όχι απότομα αδερφέ,όποτε και εσύ στη δουλειά σου περίμενε να γίνεις πραγματικά καλός και να αποκτήσεις μεγάλη φήμη και μετά ανέβασε και εσύ τις τιμές σου
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Aldo

Well-Known Member
ηδη 3500+ που βαλες ειναι πολλα νοιωθω πως ειναι στο οριο , σπανιως βλεπεις γιατρους και κλινικες να βαζουν με τη μια πανω απο αυτα τα νουμερα ακομα και σε πολυ μεγαλα προβληματα . 1mm εργαλειο εισαγωγης οποτε πολυ πιθανο 1mm να ειναι και το εργαλειο εξαγωγης . Ειναι στο οριο επισης. 2021 δεν υπαρχει δικαιολογια , θα πρεπει το ταβανι μας να ειναι 0,9mm. Απο οσους γιατρους ψαχνω που κανουν παρουσιασεις και λενε τι εργαλεια χρησιμοποιουν βλεπω μεχρι 0,9mm ( πχ ισπανους, κυπρος νομιζω hdc , καποιοι ξεχωριστοι Τουρκια , ελβετια , Αναστασακης ) . Ενδιαφερον αυτο που λες πως η εξαγωγη ειναι "υβριδικη" μια μιξη με εξαγωγη με χερι και μοτερ . Το χω δει αυτο σε βιντεο απο παρουσιασεις ισπανων γιατρων . Θα εχει ενδιαφερον να δουμε πως θα επουλωθει η δοτρια σου τις επομενες μερες .
Καταρχήν να ευχηθώ καλή φύτρωση στον φίλο, και υπομονή.

Μακη, είναι πρακτικά αδύνατο να έχει χρησιμοποιηθεί ίδιας διαμέτρου εργαλείο για εξαγωγή και εισαγωγή, υπάρχει το ενδεχόμενο να έχει χρησιμοποιηθεί 1mm για τα πολύτριχα graft όμως αυτόσ δεν είναι ο κανόνας! Συγκεκριμένα, έαν η εξωτερική διάμετρος του implanter είναι 1mm, η εσωτερική θα είναι 0,9mm(~.05mm πάχος τοιχωμάτων). Επομένως, για να χωρέσει το graft μέσα στο implanter δίχως να τραυματιστεί πρέπει να έχει διάμετρο αρκετά μικρότερη.
Επίσης, δεν είναι απαραίτητο να χρησιμοποιηθεί 1mm για εξαγωγή πολύτριχων, αφου η αποκόλληση επιτυγχάνεται μολίς κοπεί ο αδένας-μύς σε βάθος ~2 mm. Δεν χρειάζεται λοιπόν το punch να ''αγκαλιάσει'' το graft σε όλο το μήκος, 'ετσι ώστε να αποφευχθεί και ο κίνδυνος τραυματισμού του.
 

vagosx

Well-Known Member
Προφανως το 1€/graft είναι οριακή τιμη όταν την επέμβαση την κάνει ο ιδιος ο γιατρος, οποτε το μέγιστο που μπορεί να τζιράρει ημερησίως είναι 1700ευρω και έχει να πληρώσει ενοίκια, απόσβεση εξοπλισμού, μισθούς, αναλώσιμα, ασφαλιστικές εισφορές, ΦΠΑ, νεκρούς μήνες, δωρα, ρεύματα,κλπ. Μην ξεχνάτε επίσης οτι η συγκεκριμένη δουλειά είναι ιδιαίτερα επίπονη, με μεγάλη λεπτομέρεια και κοπιαστική (προβλήματα μεσης, σπονδυλικης στηλης, ορασης, κλπ). Δεν είναι τυχαίο ότι οι περισσότεροι μεγαλογιατροί από ένα σημείο και μετα πετάνε από πάνω τους κομμάτια της δουλειάς όπως για παράδειγμα την εξαγωγή, ενώ πολλοι αφήνουν στους βοηθούς και την τοποθέτηση.

Για μένα ο γιατρος χτίζει όνομα με τη συγκεκριμένη τιμη και καποια στιγμή θα ανεβεί. Βέβαια αποψη μου είναι ότι στην Ελλάδα κλινική με τιμη άνω του 1,5ευρω/graft δύσκολα μπορεί να κρατηθεί, όταν στην Κύπρο κοντα σε αυτή την τιμη σου πληρώνουν αεροπορικά, διαμονή, μεταφορές, κλπ. και ειδικά μάλιστα όταν η HDC θεωρείται world class κλινική σε πολλα διεθνή φόρουμ.
 

spi

Well-Known Member
Προφανως το 1€/graft είναι οριακή τιμη όταν την επέμβαση την κάνει ο ιδιος ο γιατρος, οποτε το μέγιστο που μπορεί να τζιράρει ημερησίως είναι 1700ευρω και έχει να πληρώσει ενοίκια, απόσβεση εξοπλισμού, μισθούς, αναλώσιμα, ασφαλιστικές εισφορές, ΦΠΑ, νεκρούς μήνες, δωρα, ρεύματα,κλπ. .
Αν τα 1700 ευρώ τζιρος την μέρα είναι οριακή τιμή μάλλον κάτι δεν πάει καλά.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Γιατί να ανέβει Γιώργο?
Μια χαρά είναι η τιμή του.
Ο Γιατρός δείχνει να αντιλαμβάνεται με τη στάση του την γενικότερη κατάσταση .
Εγώ πιστεύω ότι θα "αναγκαστεί" να ανέβει για να αερωσει ο κόσμος ...να αποθαρρύνει κάποιους ίσως ...αν θέλει να συνεχίσει να τα κάνει όλα αποκλειστικά μόνος του με τις δύο νοσηλεύτριες και κανέναν άλλον υπάρχουν δύο επιλογές θεωρώ όσο αυξάνεται η πελατεία του ...η εκπαιδεύεις και παίρνεις κόσμο κ το κάνεις εμπορικό κέντρο η συνεχίζεις να δουλεύεις μόνος με λίστες αναμονής... Πάντως εγώ αν ήμουν υποψήφιος ασθενής του (γιατί πλέον δεν ειμαι) θα ήθελα να μου την κανει ο ίδιος κ όχι εκπαιδευόμενοι του. Γενικά δεν Μ αρέσει η φάση των μεγαλοκλινικων που μπαίνεις μέσα και χάνει το παιδί την μάνα ....όλα αυτά είναι εικασίες επαναλαμβάνω γιατί δεν γνωρίζω τίποτα... Μιλάω καθαρά από διαίσθηση...μακάρι να μείνει όπως έχει η κατάσταση και να σώζει όσο τον δυνατόν περισσότερους ....
 

manly_Man

Well-Known Member
Προφανως το 1€/graft είναι οριακή τιμη όταν την επέμβαση την κάνει ο ιδιος ο γιατρος, οποτε το μέγιστο που μπορεί να τζιράρει ημερησίως είναι 1700ευρω και έχει να πληρώσει ενοίκια, απόσβεση εξοπλισμού, μισθούς, αναλώσιμα, ασφαλιστικές εισφορές, ΦΠΑ, νεκρούς μήνες, δωρα, ρεύματα,κλπ. Μην ξεχνάτε επίσης οτι η συγκεκριμένη δουλειά είναι ιδιαίτερα επίπονη, με μεγάλη λεπτομέρεια και κοπιαστική (προβλήματα μεσης, σπονδυλικης στηλης, ορασης, κλπ). Δεν είναι τυχαίο ότι οι περισσότεροι μεγαλογιατροί από ένα σημείο και μετα πετάνε από πάνω τους κομμάτια της δουλειάς όπως για παράδειγμα την εξαγωγή, ενώ πολλοι αφήνουν στους βοηθούς και την τοποθέτηση.

Για μένα ο γιατρος χτίζει όνομα με τη συγκεκριμένη τιμη και καποια στιγμή θα ανεβεί. Βέβαια αποψη μου είναι ότι στην Ελλάδα κλινική με τιμη άνω του 1,5ευρω/graft δύσκολα μπορεί να κρατηθεί, όταν στην Κύπρο κοντα σε αυτή την τιμη σου πληρώνουν αεροπορικά, διαμονή, μεταφορές, κλπ. και ειδικά μάλιστα όταν η HDC θεωρείται world class κλινική σε πολλα διεθνή φόρουμ.
συνηθως χρεωνει και τα αναλωσιμα 250 ευρω..οποτε πες 2000 τη μερα σαν ελαχιστη χρεωση...2000* 6 φορες την εβδομαδα (αν κανει καθε μερα εκτος Κυριακης), βγαινει 12000 ευρω την εβδομαδα ητοι 48.000 ευρω το μηνα τζιρο....δεν τα λες κ λιγα...(!) :p Αυτο για να δειτε ποσα λεφτα βγαζουν οι γιατροι των μεταμοσχευσεων με μια ελαχιστη χρεωση και γιατι δεν δικαιουνται να ανεβαζουν τις τιμες τους απο ενα σημειο και πανω.... Υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός και πρεπει να δελεασεις τον αλλο για να ερθει σε σενα με καθε τροπο...Δεν νομιζω οτι εχει κανεις πληροτητα και τον παιρνει να ανεβαζει τιμες αυτη την περιοδο...
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Reactions: spi

makis25

Well-Known Member
οπως και να χει ειναι μολις το τεταρτο περιστατικο στο φορουμ .Οταν θα χουμε μερικα ακομα , συνολο 10 πχ ολοκληρωμενααπο το γιατρο αυτο θα μπορω να μιλησω με μεγαλυτερη βεβαιοτητα για ολα .
 
  • Like
Reactions: tol

vagosx

Well-Known Member
Χωρίς να κάνω το συνήγορο του διαβολου, κανεις δε μπορεί να χειρουργεί 24 ημέρες το μήνα επι 8 έως 10 ωρες την ημέρα. Ανθρωπίνως θεωρώ εφικτό να χειρουργεί κάποιος 4 ημέρες την εβδομαδα. Αυτό σημαίνει με μέσο όρο 1500grafts 24000ευρω το μήνα. Ομως βγάλε έξω τον Αύγουστο, Χριστούγεννα και Πάσχα, σημαίνει ότι πας στα 24000 * 10/12= 20000 ευρώ ανα μήνα τζίρο. Απο αυτά εαν αρχίσεις να αφαιρείς όλα όσα σου ανέφερα παραπάνω μη νομίζεις ότι υπάρχει και κανενα πολυ μεγάλο κέρδος.
Προφανως και δε μπαίνουν μέσα, αλλά με αυτες τις τιμες δεν κερδίζουν και όσα νομίζουν κάποιοι. Γι αυτό από ένα σημείο και μετα, πολλοί για να αυξηθεί ο τζίρος βαζουν να χειρουργούν και άλλοι.
 

manly_Man

Well-Known Member
Χωρίς να κάνω το συνήγορο του διαβολου, κανεις δε μπορεί να χειρουργεί 24 ημέρες το μήνα επι 8 έως 10 ωρες την ημέρα. Ανθρωπίνως θεωρώ εφικτό να χειρουργεί κάποιος 4 ημέρες την εβδομαδα. Αυτό σημαίνει με μέσο όρο 1500grafts 24000ευρω το μήνα. Ομως βγάλε έξω τον Αύγουστο, Χριστούγεννα και Πάσχα, σημαίνει ότι πας στα 24000 * 10/12= 20000 ευρώ ανα μήνα τζίρο. Απο αυτά εαν αρχίσεις να αφαιρείς όλα όσα σου ανέφερα παραπάνω μη νομίζεις ότι υπάρχει και κανενα πολυ μεγάλο κέρδος.
Προφανως και δε μπαίνουν μέσα, αλλά με αυτες τις τιμες δεν κερδίζουν και όσα νομίζουν κάποιοι. Γι αυτό από ένα σημείο και μετα, πολλοί για να αυξηθεί ο τζίρος βαζουν να χειρουργούν και άλλοι.
Καταρχην μπορει να εχει μια ελαχιστη χρεωση ασχετως grafts...δηλαδη αν βαλει 1000 grafts θα χρεωσει 1000 ευρω; δεν νομιζω... οποτε γιαυτο ειπα 2000 κατα μεσο ορο τη μερα...για 5 φορες την εβδομαδα βγαινει τζιρος 40000 ευρω το μηνα....τον Αυγουστο, Χριστουγεννα, Πασχα, κτλπ που αφαιρεις, ουτε οι πελατες βγαζουν λεφτα τοτε εκτος και αν ειναι δημοσιοι υπαλληλοι... δηλαδη κανε μια απλη συγκριση με ενα φυσιολογικο ανθρωπο ποσα βγαζει καθε μηνα σημερα με το ποσα μπορει να βγαλει ενα γιατρος μεταμοσχευσεων και δες οτι ειναι το α με το ω
 

Papakos

Member
Καλημέρα,
δευτερη μερα μετα την μ.μ. (τρίτη για το crown) και η εικόνα είναι η παρακάτω. Αυριο πάω για το πρώτο λούσιμο. Το καλό είναι ότι δεν έχω φαγούρα- δεν ξέρω αν είναι νωρίς ακόμα- και το ότι δεν με πονάει καθόλου η δότρια. Το άσχημο οτι έχω τρια βράδια να κοιμηθώ σαν άνθρωπος γιατι φοβάμαι μην κάνω ζημιά στα μοσχεύματα. Αλήθεια, απο ποια μέρα και μετά δεν θα έχω πρόβλημα στον ύπνο;
IMG_2005.JPEG IMG_2007.JPEG IMG_2008.JPEG IMG_2010.JPEG IMG_2012.JPEG IMG_2013.JPEG IMG_2015.JPEG
 
Καλημέρα,
δευτερη μερα μετα την μ.μ. (τρίτη για το crown) και η εικόνα είναι η παρακάτω. Αυριο πάω για το πρώτο λούσιμο. Το καλό είναι ότι δεν έχω φαγούρα- δεν ξέρω αν είναι νωρίς ακόμα- και το ότι δεν με πονάει καθόλου η δότρια. Το άσχημο οτι έχω τρια βράδια να κοιμηθώ σαν άνθρωπος γιατι φοβάμαι μην κάνω ζημιά στα μοσχεύματα. Αλήθεια, απο ποια μέρα και μετά δεν θα έχω πρόβλημα στον ύπνο;
Προβολή συνημμένου 28863Προβολή συνημμένου 28864Προβολή συνημμένου 28865Προβολή συνημμένου 28867Προβολή συνημμένου 28868Προβολή συνημμένου 28869Προβολή συνημμένου 28871
Δεν φοράς γάζα αυτές τις μέρες στην δοτρια;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kharmacoma

Well-Known Member
Καταρχάς να ευχηθω καλή επιτυχία στο φίλο.

Μίλησα και εγώ με το γιατρό και μου φάνηκε προσγειωμένος άνθρωπος. Η τιμή που μου ανέφερε ήταν 2500EUR για μονή συνεδρεία και 4000ΕUR για διπλή συνεδρία και όσα μοσχεύματα βγουν. Δεν ανέφερε πουθενα τιμή ανα graft, παρα μόνο ότι πάντα κάνει το καλύτερο δυνατόν να εξάγει όσο περισσότερα μοσχεύματα μπορεί για να λύσει το πρόβλημα.
 

manly_Man

Well-Known Member
Καταρχάς να ευχηθω καλή επιτυχία στο φίλο.

Μίλησα και εγώ με το γιατρό και μου φάνηκε προσγειωμένος άνθρωπος. Η τιμή που μου ανέφερε ήταν 2500EUR για μονή συνεδρεία και 4000ΕUR για διπλή συνεδρία και όσα μοσχεύματα βγουν. Δεν ανέφερε πουθενα τιμή ανα graft, παρα μόνο ότι πάντα κάνει το καλύτερο δυνατόν να εξάγει όσο περισσότερα μοσχεύματα μπορεί για να λύσει το πρόβλημα.
αυτο μου θυμιζει το μοντελο LP clinic....
 

vlafo

Well-Known Member
O τζίρος δεν έχει καμία σχέση με την κερδοφορία μιας επιχείρησης.Δείχνει απλά το μέγεθος μια εταιρίας.
Η κερδοφορία είναι αυτή που καθορίζει τι βγάζει και ειδικά μετά την αφαίρεση φόρων όπως προανέφερε ο vagosx.
Aυτά που μένουν (€ )τελικά στο γιατρό δεν έχουνε καμία σχέση με αυτά που νομίζει ο κόσμος,αλλά φυσικά είναι πολύ καλά λεφτά για να μπορείς να είναι άνετος.Και φυσικά δεν είναι κριτήριο η σύγκριση που γίνεται με τον μέσο άνθρωπο.Άτοπο.
Υπάρχουνε άπειροι γιατροί που δουλεύουνε με 1000€ σαν επιμελητές.
 

vlafo

Well-Known Member
Αυτή η τιμή σίγουρα δεν είναι 1€ το g γιατί μέχρι max 2000g μπορεί να βγάλει τη μέρα.
Στα 2000g βγαίνει 1,25€ στα 4000 βγαίνει 1,05€ με εξαγωγή με βάση το τι έχουμε δει μέχρι τώρα,άρα max 3800g άρα 1,05€.
Βέβαια αν προσθέσεις και τα 250€ ανα μέρα βγαίνει το νούμερο.
 

manly_Man

Well-Known Member
O τζίρος δεν έχει καμία σχέση με την κερδοφορία μιας επιχείρησης.Δείχνει απλά το μέγεθος μια εταιρίας.
Η κερδοφορία είναι αυτή που καθορίζει τι βγάζει και ειδικά μετά την αφαίρεση φόρων όπως προανέφερε ο vagosx.
Aυτά που μένουν (€ )τελικά στο γιατρό δεν έχουνε καμία σχέση με αυτά που νομίζει ο κόσμος,αλλά φυσικά είναι πολύ καλά λεφτά για να μπορείς να είναι άνετος.Και φυσικά δεν είναι κριτήριο η σύγκριση που γίνεται με τον μέσο άνθρωπο.Άτοπο.
Υπάρχουνε άπειροι γιατροί που δουλεύουνε με 1000€ σαν επιμελητές.
ναι ρε vlafo, αλλα ολοι πληρωνουμε φορους και λογικο ειναι να πληρωνεις περισσοτερα οταν βγαζεις περισσοτερα, αλλα υπαρχει κ το παραθυρο του να δηλωνεις οσα θες και οχι οσα πραγματικα παιρνεις. Προφανως γνωριζουμε οτι δεν ειναι το κερδος αυτο αλλα σιγουρα θα ειναι αρκετα υψηλο κ επειτα απο την αφαιρεση μισθων υπαλληλων (ποσοι να ναι αυτοι:), φορους, ασφαλειες κτλπ... Μη τρελαθουμε κιολας οτι δεν βγαινει μεγαλο κερδος απο τις μεταμοσχευσεις...
 
  • Like
Reactions: spi

vlafo

Well-Known Member
ναι ρε vlafo, αλλα ολοι πληρωνουμε φορους και λογικο ειναι να πληρωνεις περισσοτερα οταν βγαζεις περισσοτερα, αλλα υπαρχει κ το παραθυρο του να δηλωνεις οσα θες. Προφανως γνωριζουμε οτι δεν ειναι το κερδος αυτο αλλα σιγουρα θα ειναι αρκετα υψηλο κ επειτα απο την αφαιρεση μισθων υπαλληλων (ποσοι να ναι αυτοι:), φορους, ασφαλειες κτλπ... Μη τρελαθουμε κιολας οτι δεν βγαινει μεγαλο κερδος απο τις μεταμοσχευσεις...
Manly man
Η κερδοφορία που μπορεί να παίζει μπορεί να είναι μεν υψηλή αλλά τα έξοδα δεν μπορείς να φανταστείςς πόσα είναι.
Όταν σου παίρνει το 45% δηλαδή τα μισά μόνο η εφορία και έχεις όλα τα υπόλοιπα έξοδα μισθοδοσίας ,ασφαλιστικές εισφορές,άλλα λειτουργικά έξοδα,σου μένει ενα τελικό 20% που όπως είπα είναι αρκετό για να είναι άνετος κάποιος όταν τζιράρει πολύ.
Αλλά δεν μπορείς να αισθάνεσαι καλά όταν βγάζεις 100€ και σου μένουν 20€.Αυτό λέω.
Απλά έχουν το παραθυράκι με τις αποδείξεις και εκει μπορεί να γλυτώσουνε αρκετά λεφτά.
Αυτό είναι όλο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Papakos

Member
Καλή φύτρωση @Papakos . Να σε ρωτήσω, ο γιατρός σε ποια στάδια της επέμβασης συμμετείχε;
Ευχαριστώ για τις ευχές σου.
Ο γιατρός συμμετείχε καθόλη τη διάρκεια της επέμβασης. Αυτός έκανε και την εξαγωγή και την εμφύτευση. One man show. Με τη βοηθό του τη Χρυσά που διαχώριζε στην αρχή τα grafts κι στη συνέχεια τα τροφοδοτούσε στο implanter.
 
Μπλουζα