Pantostin topical DHT blocker (alfatradiol)

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

akol

Member
διαβασα πολύ καλα σχόλια για το ell cranell σε γερμανικα site.το χρησιμοποιουν πολλοι στη γερμανια με πολύ καλα αποτελέσματα.ειναι το ιδιο με το pantosin Που πηρε ο ακης,μιας και εχει alfatrdiol.ξερει κανει από που μπορούμε να το παραγγείλουμε??
 

zafi1988

Member
akol είπε:
διαβασα πολύ καλα σχόλια για το ell cranell σε γερμανικα site.το χρησιμοποιουν πολλοι στη γερμανια με πολύ καλα αποτελέσματα.ειναι το ιδιο με το pantosin Που πηρε ο ακης,μιας και εχει alfatrdiol.ξερει κανει από που μπορούμε να το παραγγείλουμε??

http://www.apotheke-online-internet.de/advanced_search_result.php?keywords=ELL-CRANELL%20L%F6sung%20gegen%20Haarausfall

Mε 10,44 μεταφορικά....πόσο βγάζουν τα 200ml?
 

akol

Member
ζητάει για μεταφορικά 28 ευρώ....πιο πολλα και από το κοστος της λοσιον. τι γερμανικα συστηματα είναι αυτά;
 

lalakis

Active Member
http://www.superhumanstore.com/shg/shop/hairloss/pantostin-100-ml-anti-hair-loss-topical-dht-blocker-alfatradiol-malefemale-baldness/# διάβασε αυτό κ θα καταλάβεις οτι δεν είναι τίποτα σπουδαίο το παντοστιν
 

istorias

Chalandri
Παιδιά έχουμε κανένα νέο από το pantostin;
Προκαλεί shedding;

Πριν το αγοράσετε είχατε όντως δει θετικά σχόλια σε γερμανικά site; Προσπαθώ να βρω σχόλια σε ανάλογα forum, αλλά ούτε το google translate δεν μπορεί να με βοηθήσει. Σε αγγλικά forum πάντως έχει συζητηθεί ελάχιστα και δεν γίνεται να βγάλει κάποιος άκρη.
 

istorias

Chalandri
Επίσης αυτό που ήθελα να σχολιάσω είναι το ότι δεν ξέρουμε εάν είναι κατάλληλο για άντρες, καθώς στη γερμανία συνταγογραφείται για γυναίκες μόνο.
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
ιδού και η έρευνα
 

Συνημμένα

  • The Efficacy and Safety of 17α-Estradiol.pdf
    958 KB · Προβολές: 36

istorias

Chalandri
Την έρευνα αυτή την έχω ξαναδεί! Αυτό όμως που με κρατάει πίσω στο να μη το χρησιμοποιήσω είναι ότι η έρευνα αυτή αναφέρεται σε female pattern baldness. Θέλω να πω ότι οι Γερμανοί είναι χαζοί και δεν εγκρίνουν αυτό το φάρμακο και για άντρες; Άμα όντως υπήρχαν στοιχεία ότι βοηθάει (στοιχεία όπως η παραπάνω έρευνα η οποία αφορά σε γυναίκες όμως) γιατί ο αντίστοιχος Γερμανικός ΕΟΦ δεν εγκρίνει το φάρμακο και για άντρες, ενώ το έχει ήδη κάνει για γυναίκες; Με τη βοήθεια του google translate δεν διάβασα και τα καλύτερα σχόλια σε γερμανικά φόρουμ (βάζω αστεράκι γιατί μπορεί να φταίει το translate).
 

istorias

Chalandri
Άρα φαντάζομαι ότι δεν γνωρίζει κάποιος αν αυτό το φάρμακο είναι ασφαλές-αποδοτικό για άντρες... Πάντως φαινόταν δυνατό χαρτί.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Άρα φαντάζομαι ότι δεν γνωρίζει κάποιος αν αυτό το φάρμακο είναι ασφαλές-αποδοτικό για άντρες... Πάντως φαινόταν δυνατό χαρτί.
H λογική λέει ότι εφ' όσον είναι τοπικό DHT blocker θα δουλεύει και στους άνδρες, απλά αυτό μαρκετάρεται στις γυναίκες γιατί αυτές δεν μπορούν να πάρουν χάπι φίνα.
 

Dragon

Member
Νομίζω ότι μόνο ο Ακης μπορεί να μας πει κάποια γνώμη που το δοκίμασε. Ακη μήπως μπορείς να μας πεις τη γνώμη σου?
 

istorias

Chalandri
Ο Άκης και όποιος ξέρει έστω βασικά γερμανικά, γιατί δεν βγαίνει καθόλου άκρη από τα Γερμανικά φόρουμ με το google translate. Thanks in advance!
 

sven

Active Member
Το χρησιμοποιώ εδώ και έναν μηνα,δεν έχω δει κάτι,ούτε με την φίνα είχα δει,η φίνα συντήρηση μου έκανε,γερμανία που μένω το διαφημίζουν στην tv και έχουνε άνδρα όχι γυναίκα. Σε δυο βδομάδες που περνώ άδεια θα κάτσω να δω τι λένε γι αυτό, δεν έχω γενικά ελεύθερο χρόνο.

Είχα πάει να παραγγείλω το ru πιο πριν,ψιλοκαταπια την ακριβή του τιμή αλλα είχε νταβατζιλίκι 40 euro μεταφορικά θες δεν θες, και στα δυο τα site που το βρήκα, σε ebay δεν το έχουνε.Είναι που είναι ακριβό,και ταρίφα 40 euro μεταφορικά;δεν σου πίανουνε απλά τον κώλο σε δακτυλόνουνε κανονικά.
 

istorias

Chalandri
Λογικό είναι να μην έχεις δει κάτι μετά από ένα μήνα (το λένε και στο site τους ότι θέλει ελάχιστο 3-4 μήνες). Έτσι και αλλιώς και με τη φιναστερίδη που είναι το δυνατότερο dht blocker (μετά το avodart) αν θέλει κάποιος να δει κάτι πέρα από συντήρηση θα πρέπει να περιμένει στην καλύτερη περίπτωση 8μήνες-χρόνο.

sven περιμένουμε να μας πεις εντυπώσεις από την χρήση του και να μας μεταφέρεις γενικά σχόλια Γερμανών από τα φόρουμ τους! :) Το pantostin πήρες ή το ell cranell;
 

sven

Active Member
Την έρευνα αυτή την έχω ξαναδεί! Αυτό όμως που με κρατάει πίσω στο να μη το χρησιμοποιήσω είναι ότι η έρευνα αυτή αναφέρεται σε female pattern baldness. Θέλω να πω ότι οι Γερμανοί είναι χαζοί και δεν εγκρίνουν αυτό το φάρμακο και για άντρες; Άμα όντως υπήρχαν στοιχεία ότι βοηθάει (στοιχεία όπως η παραπάνω έρευνα η οποία αφορά σε γυναίκες όμως) γιατί ο αντίστοιχος Γερμανικός ΕΟΦ δεν εγκρίνει το φάρμακο και για άντρες, ενώ το έχει ήδη κάνει για γυναίκες; Με τη βοήθεια του google translate δεν διάβασα και τα καλύτερα σχόλια σε γερμανικά φόρουμ (βάζω αστεράκι γιατί μπορεί να φταίει το translate).

Το pantostin πήρες ή το ell cranell;

Διάβασα σε ένα forum εντυπώσεις για αυτό αλλα δεν ήτανε και πολλές. Μέτρια έως ανύπαρκτα αποτελέσματα λέγανε.Μονο ένας έλεγε καλά λόγια.

Για δώσε αν μπορείς το link που έκανες μετάφραση στο google μήπως είναι άλλο αυτό που δίαβασες για να δω τι λένε.

Το ell cranell πήρα.
 

istorias

Chalandri
Έψαξα αλλά δεν μπόρεσα να βρω που τα είχα δει. Νομίζω ότι είχα μπει στο alopezie πάντως. Σαν προϊόν πάντως, το λένε και οι ίδιοι στο site ότι αυτό που κάνει είναι να επιβραδύνει την τριχόπτωση, όχι να την σταματά. Μιας και που μένεις Γερμανία, ξέρεις εάν το συστήνουν οι γιατροί εκεί και για άντρες;
Επίσης θεωρείς ότι έχει σημαντική διαφορά το ell cranell από το pantostin; Το λέω γιατί το πρώτο είναι πολύ πιο ακριβό.
 

sven

Active Member
Έψαξα αλλά δεν μπόρεσα να βρω που τα είχα δει. Νομίζω ότι είχα μπει στο alopezie πάντως. Σαν προϊόν πάντως, το λένε και οι ίδιοι στο site ότι αυτό που κάνει είναι να επιβραδύνει την τριχόπτωση, όχι να την σταματά. Μιας και που μένεις Γερμανία, ξέρεις εάν το συστήνουν οι γιατροί εκεί και για άντρες;
Επίσης θεωρείς ότι έχει σημαντική διαφορά το ell cranell από το pantostin; Το λέω γιατί το πρώτο είναι πολύ πιο ακριβό.

Διάβασα τι λένε στο alopezie για αυτό :

-Pantostin και ell cranell είναι ακριβώς το ίδιο.
-Ερωτήσεις από κάποιους ότι αν είναι μονο για γυναίκες είπαν ότι είναι και για άντρες χωρίς αμφιβολίες ή διαμάχες.
-Τώρα για αποτελέσματα άλλοι λέγανε αξίζει άλλοι λέγανε δεν κάνει τίποτα, πάντως δεν είναι ελάχιστοι εκεί μέσα που χρησιμοποιούνε ru. H αλήθεια ειναι οι πιο πολλοί στις υπογραφες τους που έβλεπα έιχαν αναφορα περισσότερο για το pantostin παρα για το ru.
-Αλλοι κάνουν και μίξη μέσα σε minox, spiro ή lipogaine.

Προσωπικά δεν ξέρω αν το συνιστούν οι γιατροί μονο σε γυναίκες ή όχι, δεν έχω επισκεφθεί ακόμα δερματολόγο αλλα πιστεύω άλλοι θα το προτείνουν άλλοι όχι ,οι γιατροί εδώ ειναι οπως στην Ελλάδα,άλλος ξέρει καλά άλλος καλύτερα και άλλος είναι ημιμαθείς ,ανάλογος σε ποιον θα πας.

Διαβάζοντας μονο για αυτό γίνονται αρκετές καλές αναφορές σε KET shampoo - lotion και στο lipogaine 3 σε 1 και lipogaine big 3 που δεν τα είχα ακούσει στο παρελθόν. Ας μας πει κάποιος αν ξέρει για αυτά ή να δει κάποιος έμπειρος τα συστατικά του να δούμε αν αξίζουνε αυτά τα προϊόντα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα