Pantostin topical DHT blocker (alfatradiol)

Άκης

Administrator
Έπεσα τυχαία σε ένα προϊόν, το οποίο το χρησιμοποιούν περισσότεροι οι Γερμανοί (οι φίλοι μας, u know) με πολύ καλά αποτελέσματα όπως λένε.

Περιέχει Alfatradiol, όπου σύμφωνα με το Wiki:
Alfatradiol or 17α-estradiol, trade names Ell-Cranell Alpha and Pantostin in Germany) is a 5α-reductase inhibitor used topically for the treatment of androgenic alopecia (hair loss) in men and women.
Alfatradiol is used in form of an ethanolic solution for topical application on the scalp. Similarly to other drugs against alopecia, topical or oral, it has to be applied continuously to prevent further hair loss.
Regrowth of hair that was already lost is only possible to a limited extent. In general, advanced alopecia does not respond well to medical treatment, which is thought to be a consequence of the hair roots being lost.

A study in 103 women comparing alfatradiol to minoxidil, another topical hair loss treatment, found the latter to be more effective. In contrast to minoxidil, alfatradiol did not result in an increase of hair density or thickness, but only in slowing down or stabilization of hair loss in this study.


Πιθανών είναι παρόμοιο με τα τοπικά σκευάσματα με οιστραδιόλη (σχετική έρευνα), αλλά το συγκεκριμένο είναι λιγότερο δυνατό (και άρα λιγότερο αποτελεσματικό και πιο λίγα/ως καθόλου sides από τα τοπικά οιστρογόνα).
Σε μια έρευνα που έγινε (και μπορεί να βρεθεί και εδώ, απ'όπου μπορεί να το προμηθευτεί και κανείς με τιμή $28, γύρω στα 21€ χωρίς μεταφορικά), έδειξε ότι η μινοξιδίλη 2% είναι μεν καλύτερη στο να δίνει μαλλιά (ΟΚ, σαν τοπικό η μίνοξ απλά τα σπάει), αλλά το συγκεκριμένο έδειξε ότι μπορεί να σταθεροποιήσει την τριχόπτωση.

CONCLUSIONS:
Treatment with minoxidil can induce an increase in hair density and hair thickness, whereas treatment with alfatradiol results in deceleration or stabilization of hair loss.


Με λίγα λόγια μου κάνει (εμένα και χωρίς να το δοκιμάσω, κάτι που θα κάνω σύντομα γιατί σκοπεύω να το παραγγείλω για δοκιμή) για μια ελαφριά έκδοση της φιναστερίδης, για όσους δεν θέλουν να λάβουν κάτι σε μορφή χαπιού και θέλουν να την παλεύουν μόνο με τοπικά, ώστε να μειωθούν τα sides κλπ.
Σαν "ελαφριά φινα" εννοώ ότι αυτό περιορίζει/σταματά την τριχόπτωση, ενώ η μινοξ δίνει την τριχοφυΐα.

Ήδη το hype με το cetirizine έχει αρχίσει να κοπάζει από παντού, αποτελέσματα λίγα ως καθόλου (από εμένα τίποτα, αλλά κάπου διάβασα ότι μπορεί να φταίει και το οινόπνευμα, ότι δηλαδή χαλάει την ενεργή ουσία) και έτσι ίσως αυτό να'ναι το νέο "παιχνιδάκι" μέχρι να βγει κάτι άλλο τοπικό για δοκιμή (και φτηνό γιατί το RU είναι άστα να πάνε σε κόστος).
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gianniskritikos2

Active Member
ακη να σου πω εχει κανεις sides με αυτο? ξερεις? επειδη λες το χρισιμοποιει πολυς κοσμος στην γερμανια... επισεις μπορει να κρατησει τα υπαρχωντα? για καποιο διαστυμα? πως ακριβως λειτουργει δεν εχω καταλαυει :(
 

Mengoni

Member
Άκης είπε:
Έπεσα τυχαία σε ένα προϊόν, το οποίο το χρησιμοποιούν περισσότεροι οι Γερμανοί (οι φίλοι μας, u know) με πολύ καλά αποτελέσματα όπως λένε.

Περιέχει Alfatradiol, όπου σύμφωνα με το Wiki:
Alfatradiol or 17α-estradiol, trade names Ell-Cranell Alpha and Pantostin in Germany) is a 5α-reductase inhibitor used topically for the treatment of androgenic alopecia (hair loss) in men and women.
Alfatradiol is used in form of an ethanolic solution for topical application on the scalp. Similarly to other drugs against alopecia, topical or oral, it has to be applied continuously to prevent further hair loss.
Regrowth of hair that was already lost is only possible to a limited extent. In general, advanced alopecia does not respond well to medical treatment, which is thought to be a consequence of the hair roots being lost.

A study in 103 women comparing alfatradiol to minoxidil, another topical hair loss treatment, found the latter to be more effective. In contrast to minoxidil, alfatradiol did not result in an increase of hair density or thickness, but only in slowing down or stabilization of hair loss in this study.


Πιθανών είναι παρόμοιο με τα τοπικά σκευάσματα με οιστραδιόλη (σχετική έρευνα), αλλά το συγκεκριμένο είναι λιγότερο δυνατό (και άρα λιγότερο αποτελεσματικό και πιο λίγα/ως καθόλου sides από τα τοπικά οιστρογόνα).
Σε μια έρευνα που έγινε (και μπορεί να βρεθεί και εδώ, απ'όπου μπορεί να το προμηθευτεί και κανείς με τιμή $28, γύρω στα 21€ χωρίς μεταφορικά), έδειξε ότι η μινοξιδίλη 2% είναι μεν καλύτερη στο να δίνει μαλλιά (ΟΚ, σαν τοπικό η μίνοξ απλά τα σπάει), αλλά το συγκεκριμένο έδειξε ότι μπορεί να σταθεροποιήσει την τριχόπτωση.

CONCLUSIONS:
Treatment with minoxidil can induce an increase in hair density and hair thickness, whereas treatment with alfatradiol results in deceleration or stabilization of hair loss.


Με λίγα λόγια μου κάνει (εμένα και χωρίς να το δοκιμάσω, κάτι που θα κάνω σύντομα γιατί σκοπεύω να το παραγγείλω για δοκιμή) για μια ελαφριά έκδοση της φιναστερίδης, για όσους δεν θέλουν να λάβουν κάτι σε μορφή χαπιού και θέλουν να την παλεύουν μόνο με τοπικά, ώστε να μειωθούν τα sides κλπ.
Σαν "ελαφριά φινα" εννοώ ότι αυτό περιορίζει/σταματά την τριχόπτωση, ενώ η μινοξ δίνει την τριχοφυΐα.

Ήδη το hype με το cetirizine έχει αρχίσει να κοπάζει από παντού, αποτελέσματα λίγα ως καθόλου (από εμένα τίποτα, αλλά κάπου διάβασα ότι μπορεί να φταίει και το οινόπνευμα, ότι δηλαδή χαλάει την ενεργή ουσία) και έτσι ίσως αυτό να'ναι το νέο "παιχνιδάκι" μέχρι να βγει κάτι άλλο τοπικό για δοκιμή (και φτηνό γιατί το RU είναι άστα να πάνε σε κόστος).
----------------------------------------------------------------------
Άκη η 17 a estradiol είναι το βασικό συστατικό αυτής της λοσιόν?

ΥΓ: Αυτο που διάβασα για την 17 a estradiol είναι ότι λειτουργεί σαν dht block στους άνδρες.... Λες γι αυτο οι Γερμανοί να έχουν δει καλά αποτελέσματα?
 

Άκης

Administrator
gianniskritikos2 είναι dht blocker από'τι κατάλαβα, αλλά σε πιο ήπια μορφή από άλλα δυνατότερα (πχ φιναστερίδη) και αυτό γιατί είναι σε τοπική μορφή.
Sides δεν έχουν δει οι Γερμανοί από'τι διάβασα, αλλά έχουν δει καλά αποτελέσματα και γι'αυτό θέλω να το δοκιμάσω.
Πιστεύω ότι μόνο του δεν θα κάνει και παπάδες, αλλά με κάτι άλλο ίσως. Γι'αυτό και πιστεύω δημιουργήθηκε και ένα hype με το cetirizine, ίσως επειδή πολλοί έλιωναν εκεί μέσα τα χάπια.

Mengoni ναι αυτό είναι. Αν δεν κάνω λάθος είναι ένα κλασικό διάλυμα με τα γνωστά οχήματα και το κύριο συστατικό.
 

Άκης

Administrator
krhtikos21 είπε:
αυτό που παίζει να το βρούμε? φαρμακεία όχι?
τιμή?

Αν διαβάσεις το 1ο ποστ θα σου λυθούν οι απορίες σου :)
Πάντως δεν ξέρω που μπορεί να βρεθεί, είναι homemade (κάπως) οπότε το link που δίνω είναι το μοναδικό που βρήκα. Φυσικά
 

Άκης

Administrator
krhtikos21 είπε:
θα το δοκιμάσεις εσύ? το χεις παραγεείλει?
Ναι το έχω παραγγείλει οπότε ότι παρατηρήσω θα το αναφέρω.

Διαβάστε επίσης:
7.5 months treatment with alfatradiol increased the proportion of frontal anagen hair statistically significantly, in women from 69 % to 77 % (means) and in men from 56 % to 65 % (στα Γερμανικά, με Google Translate μπορείτε να το διαβάσετε). Επίσης η αρχική έρευνα που αναφέρω υπάρχει και εδώ.
 
Άκη αν δε κάνω λάθος χρησιμοποιούσες και revivogen....το σταμάτησες
? Σε ρωτάω γιατί σκέφτομαι να αντικαταστήσω τη μίνοξ με αυτό,μιας και δε βλέπω να έχει επίδραση και αποτέλεσμα τριχοφυίας σε μένα...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vayero

Member
Τι εντυπώσεις άφησε αυτό το σκεύασμα σε όσους το δοκίμασαν, συγκριτικά με την φιναστερίδη;
 

Άκης

Administrator
Για όσους ρωτάτε, το είχα διακόψει το συγκεκριμένο γιατί δοκίμαζα κάτι άλλο και δεν ήθελα να μπερδευτούν οι δοκιμές.
Το δοκιμάζω καθημερινά εδώ και 2 εβδομάδες περίπου, οπότε θα σας ενημερώσω αργότερα.
Το revivogen (sorry για την καθυστέρηση Moonsorrow, τώρα το είδα) το διέκοψα όταν άρχισα φιναστερίδη, δηλαδή πολύ καιρό πριν.
 

vayero

Member
OK ενημέρωνε οπότε μπορείς απλά επειδή αναφέρθηκε ότι δεν έχει παρενέργειες ή τουλάχιστον σημαντικές.
 

Άκης

Administrator
Παρενέργειες δεν έχει, ή δεν παρατήρησα το παραμικρό (και αναφέρομαι σε στύση/σπέρμα κλπ). Επίσης δεν αφήνει κάποια "λαδίλα" στο μαλλί. Αυτά μπορώ να πω μέχρι στιγμής :)
 

TheoZKS

Member
Ακη χρησημοπειω και εγω Pantostin απο χθες.

Μενω Γερμανια και το αγορασα εδω απο φαρμακειο 22,95€ τα 200ml

Οπως αναφερε και ο Ακης πραγματικα δεν αφηνει λαδιλα και αποροφαται κατα την γνωμη μου τρομερα γρηγορα.
 

krhtikos21

Member
ελπίζω να αρχίσουνε να το χρησιμοποιουν και άλλοι να δούμε αν έχουμε κάποια αποτελέμστα εναθαρρυντικά αν και τοπικά η dht δύσκολα σταματιέται προς το παρόν....στο μέλλον σίγουρα θα υπάρξει κτ παρόμοιο που θα μηδενίζει την dht χωρίς παρενέργεις......
 
Μπλουζα