Pantel, fue, 2838 grafts, 13-14/07/2017

Panos1982

Well-Known Member
Εννοει οτι πολλες φορες απο θυλακες 3τριχους η' 4τριχους κτλπ μπορει να φυτρωσει 1 τριχα ή δυο κ οχι ολες λογω ζημιας κατα την τοποθετηση του θυλακιου....
αυτο ειναι απωλεια επι της ουσιας γιατι μπορει ο θυλακας να φυτρωσε αλλα ο λογος πεφτει.... γιατι τα 4τριχα εγιναν μονοτριχα ή διτριχα κοκ....και το αποτελεσμα αλλαζει...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Είναι απλό. Με τα τσιμπιδακια έχει διαπιστωθεί ότι πολλά πολυτριχα φυτρώνουν μεν αλλά «χάνοντας» κάποιες τρίχες λόγω τραυματισμού κατά την εισαγωγή. Άρα μπορεί να έχεις καλή φύτρωση σε graft αλλά όχι σε τρίχες που είναι και το ζητούμενο.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

pantel

Active Member
Είναι απλό. Με τα τσιμπιδακια έχει διαπιστωθεί ότι πολλά πολυτριχα φυτρώνουν μεν αλλά «χάνοντας» κάποιες τρίχες λόγω τραυματισμού κατά την εισαγωγή. Άρα μπορεί να έχεις καλή φύτρωση σε graft αλλά όχι σε τρίχες που είναι και το ζητούμενο.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Άρα Εγώ τι κάνω?
 

pantel

Active Member
Εννοει οτι πολλες φορες απο θυλακες 3τριχους η' 4τριχους κτλπ μπορει να φυτρωσει 1 τριχα ή δυο κ οχι ολες λογω ζημιας κατα την τοποθετηση του θυλακιου....
αυτο ειναι απωλεια επι της ουσιας γιατι μπορει ο θυλακας να φυτρωσε αλλα ο λογος πεφτει.... γιατι τα 4τριχα εγιναν μονοτριχα ή διτριχα κοκ....και το αποτελεσμα αλλαζει...
Οκ δηλαδή και αυτή απώλεια είναι. Πάλι ο χαμένος Εγώ είμαι Αφού αυτά δεν θα τα μετρήσουν.
 

Stripar

Established Member
Οκ δηλαδή και αυτή απώλεια είναι. Πάλι ο χαμένος Εγώ είμαι Αφού αυτά δεν θα τα μετρήσουν.

Partial growth , αλλά και Graft growth πρακτικά είναι αδύνατον να μετρήσει η HDC αλλά και οι περισσότερες κλινικές.

Η μόνη κλινική που θα μπορεί να μετρήσει με ακρίβεια τα ανωτέρω σε λίγο καιρό είναι η Asmed - Erdogan!.

Ο Koray,
σε συνεργασία με τρεις κορυφαίες εταιρείες της Βιοτεχνολογίας ετοιμάζει ένα Robot - Scaner όπου και θα σου σκανάρει
όλο το κεφάλι (λήπτρια και δότρια) και θα μπορεί όχι μόνο να σου πεί το Graft growth αλλά και το Partial ,
όπως επίσης τον ρυθμό της τριχόπτωσής σου βάση της Baseline ,
τον πλήρη και ακριβή αριθμό της δότριάς σου αλλά
και το ποσοστό των 1h, 2h, 3h, 4h, κ.ο.κ
το caliber του doting απο τα Punch sizes και άλλα πολλά.

Γενικά το Robot αυτό θα φέρει επανάσταση στον χώρο των μτχ ,
των Consultation και επιτέλους θα μπορεί να υπάρχει,
ένα reference point και ένα follow up σχετικά με τα ποσοστά φύτρωσης που επιτυνχάνει ή και υπόσχεται η κάθε κλινική!.

Τώρα Παντελή,
σχετικά με την πρόταση που σου έκανε η HDC να την επισκεπτείς προκειμένου να προσδιορίσουνε το % φύτρωσης,
επέτρεψέ μου να σου πώ ή να τους πώ, ότι γίνεται για το Θεαθήναι!.

Και πραγματικά λυπούμαι και εκνευρίζομαι όταν τους δίνεται ο λόγος (HDC) εδώ στο forum,
και φέρονται και απαντάνε στo μέλος του forum και περαιτέρω στον moderator αλλά και στα λοιπά μέλη,
όπως στον κάθε ανίδεο περαστικό που θα μπεί στην κλινική τους ,
ενώ στην ουσία μιλάμε για advanced users και για Forum τριχόπτωσης και μεταμοσχεύσεων,
με διεθνή πλέον παρουσία και γνώσεις!

Αρκετά λοιπόν με αυτά τα παραμυθάκια ,
ας σοβαρευτούνε τόσο με αυτά που γράφουν αλλά και με αυτά που πράτουν...
 

tasos33

Well-Known Member
Τι είπες τώρα για το ρομπότ, κουφάθηκα, δε πρόκειται για επανάσταση στο χώρο αλλά για κάτι πολύ περισσότερο.

Αν μέχρι τώρα ήταν από τους κορυφαίους στην διαχείριση τώρα θα είναι ο κορυφαίος, αν το εργαλείο θα είναι ακριβές φυσικά.

Φαντάζομαι χωρίς να μπορώ να φανταστώ κάτι συγκεκριμένο, ότι ο ερντο θα ετοιμάζει και άλλες εκπλήξεις. Τα 2.5 ευρώ με όλα αυτά θα φαντάζουν ελάχιστα.


Partial growth , αλλά και Graft growth πρακτικά είναι αδύνατον να μετρήσει η HDC αλλά και οι περισσότερες κλινικές.

Η μόνη κλινική που θα μπορεί να μετρήσει με ακρίβεια τα ανωτέρω σε λίγο καιρό είναι η Asmed - Erdogan!.

Ο Koray,
σε συνεργασία με τρεις κορυφαίες εταιρείες της Βιοτεχνολογίας ετοιμάζει ένα Robot - Scaner όπου και θα σου σκανάρει
όλο το κεφάλι (λήπτρια και δότρια) και θα μπορεί όχι μόνο να σου πεί το Graft growth αλλά και το Partial ,
όπως επίσης τον ρυθμό της τριχόπτωσής σου βάση της Baseline ,
τον πλήρη και ακριβή αριθμό της δότριάς σου αλλά
και το ποσοστό των 1h, 2h, 3h, 4h, κ.ο.κ
το caliber του doting απο τα Punch sizes και άλλα πολλά.

Γενικά το Robot αυτό θα φέρει επανάσταση στον χώρο των μτχ ,
των Consultation και επιτέλους θα μπορεί να υπάρχει,
ένα reference point και ένα follow up σχετικά με τα ποσοστά φύτρωσης που επιτυνχάνει ή και υπόσχεται η κάθε κλινική!.

Τώρα Παντελή,
σχετικά με την πρόταση που σου έκανε η HDC να την επισκεπτείς προκειμένου να προσδιορίσουνε το % φύτρωσης,
επέτρεψέ μου να σου πώ ή να τους πώ, ότι γίνεται για το Θεαθήναι!.

Και πραγματικά λυπούμαι και εκνευρίζομαι όταν τους δίνεται ο λόγος (HDC) εδώ στο forum,
και φέρονται και απαντάνε στo μέλος του forum και περαιτέρω στον moderator αλλά και στα λοιπά μέλη,
όπως στον κάθε ανίδεο περαστικό που θα μπεί στην κλινική τους ,
ενώ στην ουσία μιλάμε για advanced users και για Forum τριχόπτωσης και μεταμοσχεύσεων,
με διεθνή πλέον παρουσία και γνώσεις!

Αρκετά λοιπόν με αυτά τα παραμυθάκια ,
ας σοβαρευτούνε τόσο με αυτά που γράφουν αλλά και με αυτά που πράτουν...
 

Stripar

Established Member
Τι είπες τώρα για το ρομπότ, κουφάθηκα, δε πρόκειται για επανάσταση στο χώρο αλλά για κάτι πολύ περισσότερο.

Αν μέχρι τώρα ήταν από τους κορυφαίους στην διαχείριση τώρα θα είναι ο κορυφαίος, αν το εργαλείο θα είναι ακριβές φυσικά.

Φαντάζομαι χωρίς να μπορώ να φανταστώ κάτι συγκεκριμένο, ότι ο ερντο θα ετοιμάζει και άλλες εκπλήξεις. Τα 2.5 ευρώ με όλα αυτά θα φαντάζουν ελάχιστα.
Λόγω πολλών υποχρεώσεων έχω μείνει πίσω σε σχετικές παρουσιάσεις μτχ ,
και πολλών ευχάριστων νέων.

Όμως σύντομα θα υπάρχουν σχετικές ενημερώσεις και πολλές εκπλήξεις...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Τάσο περίμενε να το δούμε. Το λέει 2 χρόνια τώρα, δεν είναι τόσο εύκολο. Γίνονται διάφορες προσπάθειες προς αυτή την κατευθυνση αλλά προς το παρόν δεν υπάρχει κάτι και μάλιστα που να δουλέυει σωστά (γιατί αυτό έχει σημασία)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Stripar

Established Member
Cvial σίγουρα δέν είναι εύκολο

Οι πληροφορίες μου όμως μου λένε ότι γίνονται προσπάθειες να παρουσίαστεί ένα prototype στο φετινό IWF workshop,
και τέλος του 2019 το επίσημο.

Τώρα άν θα τηρηθεί το χρονοδιάγραμμα δέν ξέρω, μίας και μιλάμε για ένα πολύ φιλόδοξο Project!.

Σημασία έχει όμως ότι γίνονται προσπάθειες να εξελιχθεί ο χώρος των μτχ περαιτέρω και αυτό είναι που μετράει.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μας το είπε στο workshop ότι θα το δείξει στη Λισαβώνα του χρόνου, απλά το ίδιο είχε πει και για την Αθήνα. Θεωρώ ότι είναι αρκετά δύσκολο και θα πάρει κάποια χρόνια για να έχει πρακτική σημασία. Πάντως συμφωνώ απόλυτα ότι μετράει η προσπάθεια και η διάθεση.
 

Stripar

Established Member
μετα το ρομποτ φανταζομαι τα 2.5 τα ξεχναμε

Το Robot είναι μια μακροπρόθεσμη υλοποίηση.
Υπάρχουν άλλες βραχυπρόθεσμες , που έπονται στο άμμεσο μέλλον και θα υπάρξει σχετική ενημέρωση.

Τώρα μπορεί να πάει στα 3 ή 4,
ή μπορεί να πάει και στα δύο , δεδομένου ότι πολλές φορές "το κέρδος έρχεται απο την κατανάλωση-πελατεία"

Εξαρτάται πώς θα το δεί - σίγουρα θα υπάρξουν αλλάγές προς το τέλος του έτους
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ρε παιδιά πλάκα κάνω. Το ρομποτ (και μιλάμε για σκανερ διάγνωσης) όπως και τα εργαλεία τα βγάζουν διάφοροι γιατροί - κλινικές για να τα πουλάνε ο ένας στον άλλο, δεν έχει σχέση με τις τιμές στις μμ
 

Stripar

Established Member
Ναι όντως δέν έχει απόλυτη σχέση.

Μπορεί αναλόγως το marketing που θα ακολουθήσει:
ή να το χρησιμοποιήσει για να μεγιστοποιήσει ακόμα παραπάνω το παγκόσμιο μερίδιο αγοράς του
ή να το απορροφήσει και να το ενσωματώσει στην όποια τιμή του
ή μπορεί να χρεώσει extra την υπηρεσία αυτή και να την κάνει deducted μόνο άν κλείσεις μτχ εκει.
ή μπορεί να το δεί εμπορικά και να πουλάει το Robot-scanner σε άλλες κλινικές

Εξαρτάται το Marketing που θα ακολουθήσει ,
τις προτεραιότητες που θα θέσει και θα ιεραρχήσει.
Μήν ξεχνάμε ότι σύν τις άλλης ο Koray είναι μανούλα σε αυτά!
 
Μπλουζα