Pantel, fue, 2838 grafts, 13-14/07/2017

pantel

Active Member
Παντελή, αυτό που βλέπω εγώ σαν πρόβλημα είναι η απογοήτευσή σου σε σχέση με αυτό που περίμενες. Όλα τα άλλα θα φανούν σε 3 μήνες. Αν δε υπάρχει και καλή(ες) φώτο με ξυρισμένο το κεφάλι πριν την μμ από 2-3 γωνίες έτσι ώστε να μπορούν να μετρηθούν τα graft της 1ης μμ τότε μπορεί να προσεγγιστεί με μεγάλη ακρίβεια (πάλι με ξούρα φυσικά) η φύτρωση της 2ης.

Δυστυχώς όμως για μια ακόμη φορά φαίνεται η παντελής έλλειψη αναλυτικής πληροφόρησης από την πλευρά της κλινικής preop έτσι ώστε να καταλάβει ο υποψήφιος πελάτης τι μπορεί να περιμένει και να πάρει την αποφασή του. Αν σου έλεγαν ότι η περιοχή προς κάλυψη είναι περίπου 120cm2, τα graft που θα μπουν στην 1μμ είναι περίπου 3000 και έχεις και άλλα 5g από την 1μμ (όλες τυχαίες τιμές) θα καταλάβαινες ότι και με 100% φύτρωση δεν θα ξεπέρναγες συνολικά τα 30g, πυκνότητα χαμηλή και άρα πολύ μέτριο αποτέλεσμα. Αν επίσης μέτραγαν και το πάχος της τρίχας και φυσικά εκτιμούσαν και τον χαμηλό λόγο pre op ή σου το επισήμαναν post op θα είχες προσαρμόσει τις προσδοκίες σου στην πραγματικότητα. Έχει μαλλιάσει η γλώσα μου να το λεω: "numbers don't lie".
δυστυχώς όμως Εγώ την πληρώνω φίλε. Αν μου έλεγαν ότι θα έχεις το τάδε αποτέλεσμα με αυτά τα κριτήρια θα έκανα τη μμ? Δεν θα την έκανα. Μου είχαν δείξει (μανατζερ) φωτογραφίες από άλλο πελάτη πως κάπως έτσι θα γινόμουν, Έτσι και πείστηκα να την κάνω. Αυτό είναι το πρόβλημα μου. Με κορόιδεψαν για να μου παρουν τα λεφτά μου. Τους στέλνω email δεν μου απαντάνε. Εγώ περίμενα από μέρους τους να με πάρουν ένα τηλέφωνο και να μου πουν έλα να τα βρούμε. Όχι να μου λένε έλα μετά από 3 μήνες να μετρήσουμε τα γραφτ. Αυτό δεν είναι λύση. Το πρόβλημα είναι άλλο Αλλά μου έδειξαν και Αλλά μου εμπηξαν.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Zob

Active Member
Αποψη μου ειναι οτι η κλινικη δεν πιστευει (παραδεχεται) οτι υπαρχει ελλιπης φυτρωση,εστω και της ταξεως του 70%.
Για αυτο και προτεινει να γινει (κατα)μετρηση.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Επειδή ανακυκλωνόμαστε να τα πω άλλη μια φορά:

1. Αν η κλινική έχει τέτοιες φώτο προ μμ τότε θα βρεθεί άκρη (ως προς την φύτρωση). Αν δεν έχει απλά θα κάνουμε υποθέσεις. Για να λέει 95% φαντάζομαι πως θα έχει κάποια στοιχεία έτσι ώστε να προκύπτει. Καλό είναι να μας τα παραθέσει. Εξάλλου οι μετρήσεις με καλές φώτο (πριν την μμ και μετά από 10μήνες) μπορεί να γίνουν σε οποιοδήποτε χώρο, δεν χρειάζεται παρουσία στην κλινική.
hairloss1.jpg hairloss2.jpg hairloss3.jpg
2. Πρέπει να περιμένουμε άλλους 3-4 μήνες για την τελική εικόνα. Έχουν δει πολλά τα μάτια μας.
3. Το μείζον θέμα δεν είναι η φύτρωση μόνο αλλά τι εικόνα είχε σχηματίσει ο Παντελής για το αποτέλεσμα της μμ του. Για μένα αυτή είναι και η ουσία. Αν κάποιος του είχε πει ότι για να πάρεις ένα δυνατό αποτέλεσμα δεν θες 2838g αλλά 5000g και δεν θα σου στοιχίσει 7100€ αλλά 12500€ θα είχε κάποια άλλα δεδομένα για να αποφασίσει. Φυσικά δεν ισχυρίζομαι ότι είπε κάτι τέτοιο η κλινική. Αυτή είναι μια κουβέντα μεταξύ Παντελή και "μάνατζερ" και ο καθένας έχει την ευθύνη να αποδείξει τους ισχυρισμούς του.
 

kolias

Active Member
μετα την εντυπωσιακη αναλυση του πανου εγω στην θεση σου παντελη θα κοιμομουν πιο ησυχος μια λαθος προσεγγιση στον σχεδιασμο ,ενας χαμηλος λογος ...ας περιμενουμε να δουμε το τελικο ποσοστο φυτρωσης και το προβλημα σου διορθωνεται ευκολα. Αν θελει η κλινικη να κρατησει την φημη της και να μην παμε ολοι στην τουρκια , ας γινει μια διορθωτικη 1000-1500 στο σημειο που χαλαει την εικονα ,να παρεις και εσυ αυτο που σου υποσχεθηκαν και σε εψησαν και ολα καλα
 

pantel

Active Member
μετα την εντυπωσιακη αναλυση του πανου εγω στην θεση σου παντελη θα κοιμομουν πιο ησυχος μια λαθος προσεγγιση στον σχεδιασμο ,ενας χαμηλος λογος ...ας περιμενουμε να δουμε το τελικο ποσοστο φυτρωσης και το προβλημα σου διορθωνεται ευκολα. Αν θελει η κλινικη να κρατησει την φημη της και να μην παμε ολοι στην τουρκια , ας γινει μια διορθωτικη 1000-1500 στο σημειο που χαλαει την εικονα ,να παρεις και εσυ αυτο που σου υποσχεθηκαν και σε εψησαν και ολα καλα
Η κλινική δεν προκείτε να κάνει Έτσι πραγμα
 

kolias

Active Member
μην απογοητευεσαι ετσι ευκολα ειναι κριμα..... εδω ρε συ ειναι διατεθειμενοι να δεχτουν και να πληρωσουν εκπροσωπο του φορουμ γιατι νομιζεις οτι το κανουν? γιατι θελουν καλη σχεσημε το φορουμ, θα μεσολαβησουν τα παιδια και θα παρεις αυτο που θελεις μην ανησυχεις λιγο υπομονη κανε, δεν θελουν να φανει οτι βγαζουν μετρια αποτεελσματα
 

kolias

Active Member
ενα καλο αποτεελσμα στο κεφαλι σου ειναι αυτο χρειαζεσαι εσυ πανω απο ολους , εμεις για να ησυχασουμε και αυτοι για την φημη τους , με το που θα ανεβασεις μια φωτο που θα δειχνει κατι τετοιο θα δεις χαρες και πανυγηρια που θα κανουμε, και για να γινει αυτο απλα θα σου βαλουν 1500 g χωρις χρεωση, σιγα το πραγμα που ειναι πια το δυσκολο?
 

Harris_G

Well-Known Member
Το μόνο πράγμα που μετανιώνω είναι που δεν πήγα στον Ερντογάν, με τα ίδια λεφτά
Εγω προσωπικα το έχω γραψει 30 φορες. Ή η Λευκωσία πρέπει να χρεώνει λιγότερο ή η Κων/πολη περισσότερο, αλλιώς δεν υπάρχει καμία λογική στην ισοτιμία αυτή.
 

kolias

Active Member
ειναι πολυ πιο ευκολο να δεχτουν μια τετοια λυση, το να πληρωσουν τα g που δεν φυτρωσαν θα καταληξει σε πολυ μεγαλο φιασκο δεν θα γινει σωστη καταμετρηση
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αν ημουν στη θεση του Παντελη, ουτε μισο graft δε θα τους αφηνα να μου τοποθετησουν οχι 1500.

Για αυτό έχει μεγάλη σημασία το ποσοστό φύτρωσης. Άλλο το 95% (επιτυχία) οπότε εμπιστεύεσαι να σου βάλουν τα 1500 και άλλο το 70% (αποτυχία) οπότε φοβάσαι να ξαναπάς.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Για αυτό έχει μεγάλη σημασία το ποσοστό φύτρωσης. Άλλο το 95% (επιτυχία) οπότε εμπιστεύεσαι να σου βάλουν τα 1500 και άλλο το 70% (αποτυχία) οπότε φοβάσαι να ξαναπάς.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Αυτό είναι που μετράει πάνω από όλα γιατί αυτό μένει. Είναι προτιμότερο να βαλεις 1500 με 95% πάρα 3000 με 70% επιβίωση.
 

Harris_G

Well-Known Member
Μακάρι πάντως να μπορέσεις να πας εσύ @CVIAL, γιατί πραγματικά θα ήσουν το καλύτερο στήριγμα που θα μπορούσε να έχει ο Παντελής.
 

Zob

Active Member
Το θεμα ειναι οτι το εαν υπαρχει 95% επιτυχια φυτρωσης ή οχι μπορει εστω και δυσκολα να αποδειχθει.
Ομως, το τι ειχε ειπωθει στο συμβουλευτικο ραντεβου δεν αποδεικνυεται εκτος και εαν υπηρξε βιντεοσκοπηση.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μακάρι πάντως να μπορέσεις να πας εσύ @CVIAL, γιατί πραγματικά θα ήσουν το καλύτερο στήριγμα που θα μπορούσε να έχει ο Παντελής.

Δεν το έχω σε τίποτα να πάω αν χρειαστεί, απλά νομίζω ότι αν υπάρχουν καλές φωτό μπορεί να βγει άκρη χωρίς ταξίδια. Αν δεν υπάρχουν απλά θα χάσουμε τον καιρό μας.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Tsek

Well-Known Member
Παντελη, αυτο ειναι μεσα στα ορια του επιτρεπτου και συμβαινει σε ολες τις κλινικες σε ολους του ασθενεις σε ολο το κοσμο...
( στον ερντο προφανως λιγοτερο λογω keep ) .

Οι φωτο σου δεν ειναι πολυ ποιοτικες δειχνουν συνηθως την γενικη εικονα του μαλλιου σου και οχι τοσο την "ειδικη"
δλδ πολυ κοντινες σε καλη αναλυση να φαινονται καθαρα οι τριχες για να βγαλουμε καλυτερα συμπερασματα....

Ωστοσο παρ ολα αυτα βλεποντας αρκετα καλα τις φωτο του πριν κ του μετα θεωρω οτι η φυτρωση σου ειναι πανω απο 65-70%
δε μπορω να ξερω ποσο ειναι ακριβως αλλα βλεποντας το πριν και το μετα και γνωριζοντας την εκταση στην οποια εχουν μπει αυτα τα 2800 θυλακια, η τελικη εικονα δειχνει οτι η φυτρωση αυτη ειναι τουλαχιστον απο ενα 65-70% και πανω...

Για εμενα, ακομα κι αν ειναι τοσο χαμηλο το ποσοστο της ταξεως του 70% καλο ειναι να τα βρεις με την κλινικη γιατι βλεπω καλη διαθεση εκ μερους τους ετσι ωστε να βρεθει μια κοινη λυση αποδεκτη κ για τους δυο , και ειναι ενα καλο πρωτο βημα, ενω απο εσενα βλεπω μια πιο σκληρη σταση και θεωρεις οτι μονο το διακστηριο εχει μεινει ως λυση.

Ακομα κι ετσι , ακομα κι αν στο τελος θεωρησουμε οτι εχεις δικιο και δικαιωθεις στο δικαστηριο και παρεις το 30% των χρηματων σου πισω ( απ το 30% θυλακιων που δε φυτρωσαν) θα παρεις ενα 30% των 7000 ευρω.
δλδ περιπου 2000 ευρω. Ακομα κι αν παρεις για ψυχικη οδυνη αλλα 1000-1500 ,θα τα ξαναχαλασεις για τα εξοδα δικαστηριων και τον δικηγορο οποτε παλι 2000 θα σου μεινουν μετα απο 3-4 χρονια διακστηριων εφεσεων κτλπ.
Αξιζει το κοπο ολο αυτο ? θα εισαι ικανοποιημενος ? ο σκοπος σου ειναι να παρεις καποια λεφτα πισω η να εχεις μαλλια ?
φυσικα να εχεις μαλλια διοτι γι αυτο εδωσες τα λεφτα σου οταν αρχισε η επεμβαση, για να εχεις μαλλια !!!

Επειδη βλεπω την κλινικη διατεθημενη να βοηθησει για το ζητημα και ειναι διατεθειμενη να πληρωσει αεροπορικα εισητηρια ξενοδοχεια μεροκαματα εξοδα κτλπ καποιου απο Ελλαδα για να παει στην Κυπρο.
Αντ αυτου θα προτεινα να χαραμισει η κλινικη αυτα τα χρηματα οχι για να βγαλουν λεφτα οι αεροπορικες εταιριες , και τα ξενοδοχεια αλλα να τα χαραμισει για να ειναι ικανοποιημενος ο παντελης επειδη αυτο ειναι κ το ζητουμενο.

Εν ολιγης αν ειναι διατεθημενη η κλινικη να του βαλει ενα ποσοστο περιπου των 600-700 θυλακιων που ας πουμε δεν φυτρωσαν και να του κανει δωρο κι αλλα 500 θυλακια για την ψυχικη του οδυνη κ ταλαιπωρια + τις παραπλανητικες φωτο που του εδειξαν οπως ισχυριζεται στην αρχη στην προσπαθεια τους να τον πεισουν για κατι που τα 2800 θυλακια δε μπορουσαν πραγματικα να προσφερουν τοτε ειναι μια εκδοχη που θα την προτιμουσα και πιστευω θα ηταν ικανοποιημενος και ο παντελης αλλα και η κλινικη γιατι και το κυρος της θα προστατευσει και θα δειξει οτι ειναι κοντα στους πελατες της και θα ειναι πιο ικανοποιημενος ο πελατης της σε σχεση με το τωρα θεωρω.

δλδ ενας αριθμος των 1000-1200 θυλακιων δωρεαν εκ μερους της κλινικης ειναι ενα ποσο περιπου στα 2000-2500 ευρω.
Αυτα ειναι κ τα λεφτα που θα κερδισει ο παντελης αν παει δικαστικος ισως...και θα περιμενει κ καποια χρονια για να τα παρει.... ενω αν συμφωνησουν σε μια διορθωτικη δωρεαν επεμβαση ενος τετοιου πανω κατω αριθμου θεωρω οτι ειναι κερδος κ για τις δυο πλευρες.

Μιλαω ανιδιοτελως και δειχνω μια κατευθυνση που θα προτιμουσα εγω αν ημουν στην θεση αυτη να πανε τα πραγματα....
δε ξερω οι δυο πλευρες αν τα βρουν αν συμφωνησουν και τι θα κανουν αλαλ εκφραζω την αποψη μου γιατι αυτο νοιωθω οτι θα ηταν το καλυτερο για ολους.

**αλλωστε εχοντας κανει 2 επεμβασεις μια στο χασσον 3260 (ειχα πληρωσει για 3000) και μια στον ερντο 5165 (ειχα πληρωσει για 5000) βλεπουμε οτι ηδη μου εχουν γινει δωρο 400+ θυλακια απο τις κλινικες αυτες ανευ λογου κ αιτιας...
ποσο μαλλον οταν υπαρχει λογος , τοτε θεωρω οτι αν τον ικανοποιει τον παντελη μια τετοια εκδοχη τοτε η κλινικη ειναι σχεδον υποχρεωση της να το βαλει στο τραπεζι....
Πολύ σωστή και δίκαιη η πρότασή σου αλλα η τακτική της κλινικής όπως βλέπω είναι στο τέλος να φανεί ο Παντέλ ως ένας απαιτητικός-παράλογος πελάτης και όχι σαν ένα άστοχο περιστατικό.
Εαν είχε άλλες προθέσεις θα του πρότεινε άμεσα αποκατάσταση.
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Ψυχραιμία Παντελή, μην γράφεις και πολλά εδώ αν θες να το πας στα δικαστήρια, κυρίως όμως περίμενε άλλους 6 μήνες να τελεσιδικίσει το αποτέλεσμα. Και εγώ θεωρώ πως 95% για την ώρα φύτρωση δεν έχεις σε καμία περίπτωση, βια 70% αλλά ίσως δώσει και άλλο, αλλά αν χάνεις μεταμοσχευμένα αυτό ειναι άλλου παπά ευαγγέλιο. Repair στα χέρια τους με τέτοια κατάσταση δεν θα δεχόμουν, δεν ειναι τα πράγματα ωστόσο τραγικά με την ως τώρα φύτρωση και εν γένει εικόνα σου, δες αν θα συμβιβαστείς χρηματικά και τράβα αλλού αλλά σιγουρέψου πως δεν χάνεις μεταμοσχευμένα. Δυστυχώς ενώ αποτελούσαν μια αξιοπρεπή και ποιοτική λύση, ο τρόπος που διεξάγουν τα συμβουλευτικά παραπέμπει σε μπακαλικο και πλέον βλέπεις 2 άκρα, όλα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω ή στον αντίποδα, περιστατικά πύκνωσης εύκολα να τα απορρίπτουν, και το χειρότερο απο όλα οι συκοφαντίες και τα ψέματα που σηκώνουν μυνησάρα για άλλους γιατρούς και κλινικές, μην επεκταθώ και σε άλλα. Και αν δεν ήταν το φόρουμ και η δύναμη του, περιστατικά όπως εσύ και σαλονικιός θα ήταν στο συρτάρι.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν ήθελα να επεκταθώ στα περί φυτρωσης αλλά θα πω λίγα πράγματα στον Παντελή για να ηρεμήσει. Όπως προειπα σίγουρα η εικόνα του δεν είναι καλή αυτή την στιγμή.

Όμως κάνεις δεν μπορεί να υποθέσει πόση είναι η φύτρωση εκτός και αν τον δει από κοντά. Δεν πρέπει να συγχέουμε την φύτρωση με την εικόνα. Κάποιος μπορεί να έχει φύτρωση 95% και η εικόνα του να είναι κακή γιατί είτε τα graft μόλις έχουν αρχίσει να «σκάνε», είτε έχουν αναπτυχθεί αλλά είναι εξαιρετικά λεπτά, είτε γιατί δεν έχουν πολλαπλασιαστεί τα πολυτριχα. Όλα αυτά θα συμβούν μέχρι τον 10-12 μήνα και εκεί θα κριθεί το αποτέλεσμα. Άρα υπομονή.

Το γεγονός ότι χάνει μοσχεύματα θα πρέπει και αυτό να αξιολογηθεί εν καιρώ.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

kolias

Active Member
παντως cvial η παρουσια σου στην κλινικη οπως και να εχει θα ηταν κινηση ματ στον αγωνα για σωστη αντιμετωπιση "ατυχων" περιστατικων
 
Μπλουζα