Pan77, FUE, 3871g, 1-2/9/2021

aeratos28

Just aeratos
Φίλε ιούλιε ,δεν ρίχνει κάνεις το ανάθεμα,στον φίλο pan..απλά ,τουλάχιστον εγώ,αυτό που ήθελα να τονίσω και στον pan αλλά και σε όλους τους ενδιαφερόμενους ,είναι πως από τη στιγμή,που η επέμβαση θα γίνει εδώ Ελλάδα,για τους Χ ψ λόγους,τότε θα πρέπει να είσαι πολύ καλά προετοιμασμένος πριν ξαπλώσεις..δλδ στο τι έχεις να δώσεις (δοτρια),αν έχει η όχι κάποιο θέμα αυτή,dupa bupa ,σούπα ,μουπα τουπα..στο που και πόσα πρέπει να μπουν στη ληπτρια ..να τα ξέρεις αυτά και να τα έχεις γραπτά κατά την διάρκεια της κουβέντας με τον γιατρό..να συζητήσετε τυχόν διορθώσεις που θέλεις εσύ,αν είναι εφικτό..και αυτά τα γραπτά να τα έχεις μαζί σου την μέρα της επέμβασης και πριν ξεκινήσετε να κάτσετε πάλι ,να του δείξεις τι έχετε πει ,να θυμηθεί ακριβώς τι είπατε ώστε να έχει στο μυαλό του πάλι το πλάνο για να μην κάνει ότι του κατέβει του γιατρού..
Αν δεν το κάνει ο ασθενής αυτό,περιμένεις να το κάνει ο γιατρός?οποιος γιατρός και αν ειναι
Pan! Εσύ φταις για ολα :D :D :D
Μου θυμίζει την κοπέλα που πέφτει θύμα βιασμού και ασφαλώς δε φταίει ο βιαστής, αλλά εκείνη που φορούσε μίνι.(το τράβηξα λίγο)
Καλή επιτυχία σου εύχομαι!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

aeratos28

Just aeratos
Ε ρε Γιώργη,vlafo δεν τον είπες ποτέ..ποτέ δεν τον πέτυχες.χαχαχαχαχαχ
Εγώ βλέπω το κεφάλι του vaflo για παράδειγμα και μου αρέσει πολύ περισσότερο από δουλειές
για την ώρα ας σχολιάσουμε αρνητικά τα κονς που κάνει και πως τα κάνει και αν τα κάνει και που είναι τα μοσχεύματα του βαλφο....
 

Gianney

Well-Known Member
Η τελική δικαίωση πάντως είναι η εικόνα στους 12 μήνες.Αν η εικόνα είναι καλή,ξεχνάς οργάνωση και όλα τα περιφερειακά όπως cons καλά που δεν γίναν και όσα πείραξανε τον καθένα.Ομως αν η εικόνα δεν είναι αυτή που θα έπρεπε, τότε ξεκινάνε όλα τα υπόλοιπα ας τα πούμε περιφερειακά να αποκτούν νόημα,δύναμη και να ασκούν πίεση προς τον εκάστοτε γιατρό να αλλάξει.Επισης υπάρχει και το ρητό η όπως αλλιώς λέγεται πως στην ήττα μαθαίνουμε.Στην συγκεκριμένη περίπτωση αν όλα πάνε καλά που το εύχομαι θα θεωρηθεί νίκη οπότε θα πει ο γιατρός και που δεν έκανα εκείνο κλαιν και που δεν έκανα τ άλλο πάλι κλαιν.Αν όμως δεν βγει καλό και παράλληλα όμως ασκηθεί πίεση από μια μάζα ασθενών τότε θα επέλθει η περαιτέρω βελτίωση.Τελος ο ανταγωνισμός προάγει την βελτίωση.Και μην ξεχνάμε σε κάθε βελτίωση τους συνεπάγεται και μικρή πρόοδος για εμάς.
 

alex7

Well-Known Member
Η τελική δικαίωση πάντως είναι η εικόνα στους 12 μήνες.Αν η εικόνα είναι καλή,ξεχνάς οργάνωση και όλα τα περιφερειακά όπως cons καλά που δεν γίναν και όσα πείραξανε τον καθένα.Ομως αν η εικόνα δεν είναι αυτή που θα έπρεπε, τότε ξεκινάνε όλα τα υπόλοιπα ας τα πούμε περιφερειακά να αποκτούν νόημα,δύναμη και να ασκούν πίεση προς τον εκάστοτε γιατρό να αλλάξει.Επισης υπάρχει και το ρητό η όπως αλλιώς λέγεται πως στην ήττα μαθαίνουμε.Στην συγκεκριμένη περίπτωση αν όλα πάνε καλά που το εύχομαι θα θεωρηθεί νίκη οπότε θα πει ο γιατρός και που δεν έκανα εκείνο κλαιν και που δεν έκανα τ άλλο πάλι κλαιν.Αν όμως δεν βγει καλό και παράλληλα όμως ασκηθεί πίεση από μια μάζα ασθενών τότε θα επέλθει η περαιτέρω βελτίωση.Τελος ο ανταγωνισμός προάγει την βελτίωση.Και μην ξεχνάμε σε κάθε βελτίωση τους συνεπάγεται και μικρή πρόοδος για εμάς.
Έτσι ακριβώς είναι .Προβλέπεται happy end όπως στις ελληνικές ταινίες
 

Gianney

Well-Known Member
@alex7 χακαρισμα και εύρεση IP του φίλου Άλεξ.
Πόρισμα:ppc1845461 Καλαμαριά οικίας Τιρκαλα γιατρού μμ στην κλινική Starks αχαχα Συγγενής Α βαθμού η κάτι τεσπα αχχαχαχαχ.Νομιζω το έπιασες έτσι ;;;;;
 

alex7

Well-Known Member
@alex7 χακαρισμα και εύρεση IP του φίλου Άλεξ.
Πόρισμα:ppc1845461 Καλαμαριά οικίας Τιρκαλα γιατρού μμ στην κλινική Starks αχαχα Συγγενής Α βαθμού η κάτι τεσπα αχχαχαχαχ.Νομιζω το έπιασες έτσι ;;;;;
Ο Τιρκαλας είναι Κατερινιωτης ,εγώ Καλαμαριωτης .Τυχαία μπήκα στην κλινική που είναι στην Καλαμάρια δίπλα στο σπίτι μου .Ευτυχώς πήγε πολύ καλά η μμ .Δε θέλω ούτε να σκεφτώ τι θα γινόταν αν δε πήγαινε καλά
 

Gianney

Well-Known Member
Ο Τιρκαλας είναι Κατερινιωτης ,εγώ Καλαμαριωτης .Τυχαία μπήκα στην κλινική που είναι στην Καλαμάρια δίπλα στο σπίτι μου .Ευτυχώς πήγε πολύ καλά η μμ .Δε θέλω ούτε να σκεφτώ τι θα γινόταν αν δε πήγαινε καλά
Είπα να σου κάνω πλακιτσα αδελφέ :cool: :)
 

jersey

Well-Known Member
Ο Τιρκαλας είναι Κατερινιωτης ,εγώ Καλαμαριωτης .Τυχαία μπήκα στην κλινική που είναι στην Καλαμάρια δίπλα στο σπίτι μου .Ευτυχώς πήγε πολύ καλά η μμ .Δε θέλω ούτε να σκεφτώ τι θα γινόταν αν δε πήγαινε καλά
η δότρια σου πως ειναι φίλε μετά από 4600 μοσχεύματα με μια μεταμόσχευση;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

oreo

Well-Known Member
Το ενημερώνομαι με το κάνω υποδείξεις στο γιατρό στο τι θα μου κάνει απέχει έτη φωτός .....κάποιοι δυστυχώς έχετε παρασυρθεί από την αγωνία και την υπερβολική πληροφορία μέσα στο κεφάλι σας που σας έχει δημιουργηθεί μια ανασφάλεια ουσιαστικά δεν ψάχνετε γιατρό για να κάνετε μμ αλλά ψάχνετε στο κάθε γιατρό να βρείτε κάτι που θα σας αποτρέψει να μην πάτε... Κάποιοι αποκτούν γνώσεις από δω μέσα που δεν ξέρουν να αξιοποιήσουν ...κάποιοι δεν μπορούν να ωφεληθούν από αυτό επειδή δεν μπορούν να διαχωρησουν κάποια πράγματα στο κεφάλι τους ... Σε μερικούς αυτό το φόρουμ δεν κάνει τόσο καλό και δεν τους "ταιριάζει" γιατί δεν μπορούν να το αξιοποιήσουν σωστά .....και δεν έρχομαι σε αντιπαράθεση με σένα .... Εγώ ότι λέω το λέω πιο πολύ απευθυνόμενος προς όλες τις κατευθύνσεις....και το σταματάω εδώ μην πω πράγματα που δεν πρεπει να πω ακόμα δημόσια....
Γιώργο, δεν έκρινα σε κάποιο post ούτε την επάρκεια, ούτε την ικανότητα του Τύρκαλα, αντίθετα θα έλεγα σε διάφορα νήματα εξήρα το αποτέλεσμα. Εγώ μίλησα με σαφήνεια για άλλα πράγματα. Δεν ξέρω για ποιους είναι το φόρουμ και τι σύγχυση δημιουργεί στα μέλη. Σε εμένα είναι ξεκάθαρο, οτι με βοήθησε άπειρα στο να λάβω την απόφαση οτι το deadline της μετ μου, θα είναι τώρα. Έχω τοποθετηθεί δημόσια για αυτό και σε προσωπικές συζητήσεις με μέλη που τα λέμε.

Όσον αφορά τους αριθμούς θα δώσω ένα παράδειγμα (και εγώ τους σιχαίνομαι μα να που είναι τελικά αναγκαίο κακό). Χρειάζομαι χοντρικά 1000 graft, αν ο λόγος hair/graft δεν είναι ο επιθυμητός, δεν θα έχω την κάλυψη που θέλω. Απλά τα πράγματα. Δεν θα υποδείξω λοιπόν στον γιατρό την δουλειά του, όμως θα συζητήσω μαζί του τον σχεδιασμό και θα του πω αυτό θέλω, μπορεί να γίνει ? ναι, τότε καλώς, όχι, τότε εξηγησέ μου σε παρακαλώ πως πρέπει να κινηθούμε. Απλά , λιτά και απέριττα γιατί αν δεν έχουμε εμείς λόγο για το τι θα γίνει πάνω μας, ε τότε ποιός ?

Αυτό για την δημόσια τοποθέτηση, μιας και δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο, αν αφορά εμένα, δηλώνω ένοχος εξ αρχής για νυχτοπερπατήματα. Είναι έκδηλη η αδυναμία μου στο γυναικείο φύλο.
 

Mizerix

Active Member
Δεν έχω καμία πρόθεση να παίξω το ρόλο του δικηγόρου κανενός,απλά είμαι αποδέκτης πολλών ασθενών κατά δική τους δήλωση σε πολλές συζητήσεις.
Δεν θα μπω σε κυνήγι μαγισσών ας βγούνε οι ίδιοι να μιλήσουνε.
Εδώ είναι ένα περιστατικό και αυτό επικαλούμαστε,αν υπάρχουν και άλλα να τα ακούσουμε.

Διαφωνώ,δεν πάει να έχει η κλινική οργάνωση εμένα δε μου λέει κάτι όλα αυτό,απλά με κάνει να αισθάνομαι λίγο ασφαλέστερος από το χύμα εντελώς,
Προσωπική ευθύνη έχει ο ασθενής θέλει δε θέλει και όταν το καταλάβει τότε θα μάθει και να διεκδικεί.
Δηλαδή για να καταλάβω έχουμε 2021 και θα πρέπει ο ίδιος ο ασθενής να είναι ικανός με δικά του εργαλεία και μετρήσεις:
1. Να αξιολογήσει σωστά τη δότριά του
2. Να καταστρώσει όλο το πλάνο της εξαγωγής και τί θα μπει πού
3. Να πει στο γιατρό πώς θα κάνει τη δουλειά του?

Παιδιά συγγνώμη αλλά ένα consultation το 21’ ΠΡΕΠΕΙ να γίνεται 100% ΣΩΣΤΑ από το γιατρό! Δεν θα κάτσω εγώ ως ασθενής να κάνω 2-3 διδακτορικά προκειμένου να κάνω τη δουλειά για την οποία θα πληρωθεί ο γιατρός! Επίσης στο νήμα του Petr1991 ο γιατρός του έδωσε απλά ένα χαρτί χωρίς καμία εξήγηση χωρίς τίποτα.

Αυτό που πρέπει να υπερασπιζόμαστε τον γιατρό που θα κάνουμε ή κάναμε μεταμόσχευση, δεν το καταλαβαίνω.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Γιώργο, δεν έκρινα σε κάποιο post ούτε την επάρκεια, ούτε την ικανότητα του Τύρκαλα, αντίθετα θα έλεγα σε διάφορα νήματα εξήρα το αποτέλεσμα. Εγώ μίλησα με σαφήνεια για άλλα πράγματα. Δεν ξέρω για ποιους είναι το φόρουμ και τι σύγχυση δημιουργεί στα μέλη. Σε εμένα είναι ξεκάθαρο, οτι με βοήθησε άπειρα στο να λάβω την απόφαση οτι το deadline της μετ μου, θα είναι τώρα. Έχω τοποθετηθεί δημόσια για αυτό και σε προσωπικές συζητήσεις με μέλη που τα λέμε.

Όσον αφορά τους αριθμούς θα δώσω ένα παράδειγμα (και εγώ τους σιχαίνομαι μα να που είναι τελικά αναγκαίο κακό). Χρειάζομαι χοντρικά 1000 graft, αν ο λόγος hair/graft δεν είναι ο επιθυμητός, δεν θα έχω την κάλυψη που θέλω. Απλά τα πράγματα. Δεν θα υποδείξω λοιπόν στον γιατρό την δουλειά του, όμως θα συζητήσω μαζί του τον σχεδιασμό και θα του πω αυτό θέλω, μπορεί να γίνει ? ναι, τότε καλώς, όχι, τότε εξηγησέ μου σε παρακαλώ πως πρέπει να κινηθούμε. Απλά , λιτά και απέριττα γιατί αν δεν έχουμε εμείς λόγο για το τι θα γίνει πάνω μας, ε τότε ποιός ?

Αυτό για την δημόσια τοποθέτηση, μιας και δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο, αν αφορά εμένα, δηλώνω ένοχος εξ αρχής για νυχτοπερπατήματα. Είναι έκδηλη η αδυναμία μου στο γυναικείο φύλο.
Αυτά που λες είναι τα λογικά και τα "επιτρεπτά" που μπορείς να λες με ένα γιατρό ...τα θέλω σου και πόσο κοντά μπορεί να φτάσει σε αυτό . Εκεί όμως μπαίνει μια τέλεια ... Στο τι εργαλεία θα χρησιμοποιήσει ο γιατρός και πως θα στο κάνει εσύ δεν πρέπει να έχεις άποψη .... Έχει χαθεί λίγο το μέτρο και πάμε σαν ασθενεις και απλώνουμε την γλώσσα μας παραπάνω απ' όσο πρεπει... Μιλάς τον γιατρό ...μιλάς και με ασθενείς του... Βλέπεις και δουλειές του ...και τέλος ... Σου κάνει ; Καλώς ...δεν σου κάνει ; Άντε γεια .....γουστάρεις εξελ γραμμουλες πινάκακια εξισωσεις και αλγόριθμους; Πολύ ωραία ... Υπάρχουν επιλογές... Εγώ το μόνο που ζήτησα ήταν έναν γιατρό να πάρει το μάξιμουμ από το κεφάλι μου με βάση τα χαρακτηριστικά μου και την φιλοσοφία μου (όχι κούμπωμα).... Απ' ότι φαίνεται ο γιατρός χωρίς εξελ μετρήσεις και ιστορίες και με βάση την πείρα του με έκατσε και σε μονοήμερες και σε διήμερη και τριήμερη και με λαβίδα και χωρίς και έλιωσε άπειρες ώρες στο κεφάλι μου για να πετύχει αυτό..... Πέρα το οικονομικό που δεν το συζητώ σαν μέτρο σύγκρισης άλλος γιατρός δεν θα φερόταν έτσι στο κεφάλι μου πουθενά και σίγουρα δεν θα έπαιρνα καλύτερο αποτέλεσμα.....και Χάρης την προσέγγιση του και παίζοντας άμυνα σε μένα σε σχέση με το στυλ του που είναι επιθετικό γενικά ακόμα γεννάω μοσχεύματα (με εργαλείο 1.0 κ 1.1 μου έχει βγάλει 8.091 μοσχεύματα από δοτρια με στριπ...αληθεια πως γίνεται αυτό αφού καταστρέφονται γειτονικά μόσχευματα με τέτοιο εργαλείο;)... Το ότι είναι πάντως καιρού λοιπόν και άνετος με τον εαυτό του έπρεπε να σας χαλαρώνει και όχι να σας προβληματίζει.....όσο για το παράδειγμα που λες είναι ότι θα του πεις θέλω αυτό και σου πει αυτός πόσο ρεαλιστικό η όχι είναι αυτό που ζητάς.... Για εμένα εκεί σταματά η συζήτηση γιατί από κει και μετά κατά την άποψη μου δείχνεις ότι αμφισβητείς την ίδια σου την επιλογή....
 

bobby

Well-Known Member
Αυτό είπες

Δεν ξέρω αν μιλούσες μαζί του για ένα χρόνο, πάντως στην παρουσίασή σου γράφεις ότι το γιατρό τον έμαθες καλοκαίρι, Σεπτέμβριο έστειλες φωτογραφίες και άρχισες να μιλάς μαζί του και Ιανουάριο μπήκες για επέμβαση. Άρα είναι 4 μήνες και όχι ένας χρόνος.

Η νοσηλεύτρια μπήκε μέσα και μου είπε θα σε κουρέψω με εντολή γιατρού. Εννοείται ότι μίλησα, το έγραψα και στην αρχή άλλωστε και μου είπε αυτό που λέει ο Giorgos-3 πάνω κάτω (θα τα έβλεπε όλα κατά την διάρκεια της εξαγωγής). Ναι λάθος μου που δεν πίεσα περισσότερο και επαναπαύτηκα, το είπα και αυτό ήδη πάνω από δύο φορές. Την παρουσίαση την κάνω κυρίως για τα άτομα που σκέφτονται να κάνουν μμ κυρίως για να ξέρουν τι να προσέξουν, τι να αποφύγουν κλπ. Το μεγαλύτερο μερίδιο το έχω εγώ στο πως πήγε το όλο θέμα αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ο γιατρός είναι άμοιρος των ευθυνών του και ότι ο καθένας πρέπει να του πρήζει τα φρύδια κάνοντας του τον ειδικό (σε αυτό συμφωνώ με τον Giorgos-3). Αλίμονο αν ήμασταν υποχρεωμένοι να ξέρουμε όλοι όλες τις παραμέτρους μιας μμ και ο γιατρός έκανε ''καλή δουλειά'' μόνο στους γνώστες, γιατί αν ήταν έτσι το 80% των περιστατικών θα ήταν ανεπιτυχές.
Διαφωνώ κάθετα ότι το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης το έχεις εσύ. Έχεις ένα μικρό μερίδιο ευθύνης γιατί έχεις εξεταστεί ξανά από γιατρό (Λορέντζο) και ξέρεις τι θα έπρεπε να γίνει πρίν την ΜΜ (πολύ πριν ή τουλάχιστον την ημέρα της ΜΜ).

Το ότι ο γιατρός σε έστειλε για κούρεμα και ξέκινησε την διαδικασία της ΜΜ χωρίς να σε εξετάσει από κοντά και να επιβεβαιώσει το πλάνο που έχετε συζητήσει (εκ του μακρόθεν) είναι φάουλ, πως να το κάνουμε.... Δεν είναι εγχείρηση αφαίρεσης χολής που ακολουθείς το checklist. Είναι αισθητική επέμβαση, απαιτείται να γίνει.

Το μεγαλύτερο μέρος της ευθύνης βαραίνει τον γιατρό για αυτό. Αυτό επαναλαμβάνω δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλός γιατρός (προσωπικά πιστεύω ότι είναι και σίγουρα είναι ο πλέον VFM στην Ελλάδα), αλλά υπάρχει έλλειμα οργάνωσης και ίσως λόγω μεγάλης αύξησης της πελατείας τείνει να γίνει "σουπερμάρκετ".
 

jersey

Well-Known Member
Το μεγαλύτερο μέρος της ευθύνης βαραίνει τον γιατρό για αυτό. Αυτό επαναλαμβάνω δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλός γιατρός (προσωπικά πιστεύω ότι είναι και σίγουρα είναι ο πλέον VFM στην Ελλάδα), αλλά υπάρχει έλλειμα οργάνωσης και ίσως λόγω μεγάλης αύξησης της πελατείας τείνει να γίνει "σουπερμάρκετ".
η μεγάλη αύξηση της πελατείας οφείλεται στο γεγονός ότι προσφέρει καλές υπηρεσίες σε ανταγωνιστικές τιμές. Ενώ βλέπουμε άλλους γιατρούς να χρεώνουν πολύ περισσότερα χωρίς να το αξίζουν. Οπότε λογικό να υπάρχει μια αύξηση στην δημοφιλία του συγκεκριμένου γιατρού, καθώς κορόιδο δεν ειναι κανένας να πληρώνει για κάτι που δεν αξίζει.

Αυτό που λες περί σουπερμάρκετ είναι άτοπο, καθώς ο Τυρκαλάς κάνει τα πάντα στην επέμβαση πλάνο, εξαγωγή, τοποθέτηση μοσχευμάτων και αναλαμβάνει έναν ασθενή τη μέρα. Οπότε ασχολείται αποκλειστικά με τον ασθενή ο ίδιος χωρίς να αναθέτει το μεγαλύτερο μέρος σε βοηθούς όπως κάνουν άλλοι γιατροί που απλά κάνουν τις τομές ή την τοποθέτηση και εξαφανίζονται μετά για να πάνε σε άλλα χειρουργεία ή απλα να μην αφιερώσουν πολύ χρόνο, ενώ ο Τυρκαλάς αφιερώνει όλη την μέρα στον ασθενή....
 

Kostas97

Well-Known Member
Πέραν του vlafo που πήρε φοβερό αποτελεσμα, ποιό αλλο μέλος είναι τόσο εντυπωσιακό από τον Τυρκαλα;
Αν μπορουσε καποιος να με κατευθύνει θα ταν τελεια. Γιατι προσωπικα στο τυρκαλας μου έρχεται στο μυαλό ο vlafo.
 
Μπλουζα