Pan77, FUE, 3871g, 1-2/9/2021

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

JimKan1

Well-Known Member
Λέτε νερό και άλας, δεύτερη επέμβαση και ολα καλά;;; Θεωριες συνωμοσίας μάλλον
0% πιθανοτητα, ο Pan77 ουτε με σφαιρες δεν ξαναπηγαινε στον Τυρκαλα, επισης δεν ειχε οικονομικο θεμα αφου εξ αρχη ειχε κλεισει με Λορενζο.
 

giannis1991

Well-Known Member
Τα οικονομικά αφήστε τα γιατί δεν ξέρετε...Μπορεί κάποιου να του έχει γίνει ο κωλος τάλιρο να τα μαζέψει και να είναι με αυτοκίνητο 20 εστίας για να κάνει μμ...
Κώστα 2η μμ δεν παίζει για σενάριο αλλά δεν είσαι μακριά...Όπως και να έχει αν θέλει να μιλήσει θα μιλήσει ας τον αφήσουμε και ότι θέλει!!!
 

JimKan1

Well-Known Member
Τα οικονομικά αφήστε τα γιατί δεν ξέρετε...Μπορεί κάποιου να του έχει γίνει ο κωλος τάλιρο να τα μαζέψει και να είναι με αυτοκίνητο 20 εστίας για να κάνει μμ...
Κώστα 2η μμ δεν παίζει για σενάριο αλλά δεν είσαι μακριά...Όπως και να έχει αν θέλει να μιλήσει θα μιλήσει ας τον αφήσουμε και ότι θέλει!!!
Το οικονομικο θεμα το αναφερω ως αντεπιχειρημα στην δωρεαν δευτερη επεμβαση αλλα τεσπα, Γιαννη ξερεις κατι παραπανω;
 

giannis1991

Well-Known Member
Ναι κατάλαβα Μητσαρα απλά όταν έχει πάει κάτι έστω και λίγο στραβά(πόσο μάλλον εδώ) δεν ξανακάνεις στον ίδιο γιατρό!
Δεν ξέρω τίποτα και για να το θέσω πιο σωστά δεν είναι μακριά ο Κώστας από ένα πιθανό σενάριο που έχω εγώ στο μυαλό μου και φαντάζει πιο λογικο,αλλά το θέμα είναι ο Παν να έχει πάρει τις σωστές "απαντήσεις" και αν και όποτε θέλει θα ενημερώσει αυτός κατάλληλα.
 

aeratos28

Just aeratos
Με ξέρεις ρε ???χαχαχαχααχαχα
Τα οικονομικά αφήστε τα γιατί δεν ξέρετε...Μπορεί κάποιου να του έχει γίνει ο κωλος τάλιρο να τα μαζέψει και να είναι με αυτοκίνητο 20 εστίας για να κάνει μμ...
Κώστα 2η μμ δεν παίζει για σενάριο αλλά δεν είσαι μακριά...Όπως και να έχει αν θέλει να μιλήσει θα μιλήσει ας τον αφήσουμε και ότι θέλει!!!
 

aeratos28

Just aeratos
Αυτό,είναι πλέον,αυτό που με έχει ξενερώσει απίστευτα εδώ και πολύ καιρό με το φόρουμ..όλοι κάπως έτσι λειτουργούν και δεν ξέρω αν έχει νόημα πλέον..τι πάει να πει αν και όποτε ..όταν καιγόταν ο κωλος του(δεν μιλάω συγκεκριμένα για τον pan) όλοι έγραφαν εδώ,ζηταγαν συμβουλές κτλ,πέφταμε όλοι πάνω ,αρχίζαμε τα κραξιματα σε γιατρούς κτλ,με σκοπό την αποκατάσταση ..μόλις έπαιρναν το οτιδήποτε ήταν αυτό,η εξαρχής καλό αποτέλεσμα η αν δεν πήγαινε κάτι καλά την επιδιόρθωση,αλεμαο..χάνονταν όλοι..παρτακισμος πολύ έχει πέσει
και αν και όποτε θέλει θα ενημερώσει αυτός κατάλληλα.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Καταρχήν να δούμε τις τελικές φωτός να δούμε αν όντως είναι κακό αποτέλεσμα η όχι .... Ας μην βιαζόμαστε..... Ο γιατρός του είχε πει να περιμένει .... Ε περιμένουμε να δούμε ....
 

giannis1991

Well-Known Member
Το αν και όποτε που λέω αερατε θα σου στείλω πμ να στο εξηγήσω και θα καταλάβεις πως το εννοώ και θα συμφωνήσεις θεωρώ ..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Pan77

Active Member
Νομίζω ότι όλες οι παρουσιάσεις πρέπει να κλείνουν είτε με τον έναν είτε με τον άλλο τρόπο. Και εγώ όταν διαβάζω μια παρουσίαση δεν μου αρέσει όταν ο νηματοθέτης την αφήνει στην μέση η εξαφανίζεται.

Πέρασε πολύς καιρός από την τελευταία φορά που ενημέρωσα αλλά λόγω υποχρεώσεων και επειδή δεν είχα συναντηθεί ακόμα με τον γιατρό, ήταν η αφορμή για να μην γράψω κάτι ουσιώδες. Πριν λίγες μέρες έγινε η συνάντηση δια ζώσης με τον γιατρό στην Θεσσαλονίκη και μέσα στην εβδομάδα θα γράψω τι ειπώθηκε, ώστε να απαντηθούν όλα όσα με ρωτάτε και εδώ αλλά και στα προσωπικά μηνύματα.
 

oreo

Well-Known Member
Νομίζω ότι όλες οι παρουσιάσεις πρέπει να κλείνουν είτε με τον έναν είτε με τον άλλο τρόπο. Και εγώ όταν διαβάζω μια παρουσίαση δεν μου αρέσει όταν ο νηματοθέτης την αφήνει στην μέση η εξαφανίζεται.

Πέρασε πολύς καιρός από την τελευταία φορά που ενημέρωσα αλλά λόγω υποχρεώσεων και επειδή δεν είχα συναντηθεί ακόμα με τον γιατρό, ήταν η αφορμή για να μην γράψω κάτι ουσιώδες. Πριν λίγες μέρες έγινε η συνάντηση δια ζώσης με τον γιατρό στην Θεσσαλονίκη και μέσα στην εβδομάδα θα γράψω τι ειπώθηκε, ώστε να απαντηθούν όλα όσα με ρωτάτε και εδώ αλλά και στα προσωπικά μηνύματα.
πρέπει να έχουν πάρει φωτιά τα p.m !!!
 

Pan77

Active Member
Όπως σας είχα ενημερώσει και πριν αρκετό καιρό, είχε δρομολογηθεί συνάντηση δια ζώσης με τον γιατρό και θα σας έγραφα τι ειπώθηκε μεταξύ μας σχετικά με το αποτέλεσμα. Αρχικά να πω ότι η συνάντηση έγινε σε καλό κλίμα παρότι και οι δύο πλευρές είχαν παράπονα όλη αυτή την περίοδο για την <<συνεργασία>> μας. Μιλάω για αυτά που ανέφερα στην αρχή της παρουσίασης μου (δότρια, συμπεριφορά κλπ.). Αυτά ξεπεράστηκαν γρήγορα καθώς για τα περισσότερα είχαμε μιλήσει και τηλεφωνικά. Ο γιατρός δεν ήθελε να δώσει συνέχεια και το ζητούμενο τόσο για αυτόν όσο και για εμένα ήταν να μιλήσουμε για το αποτέλεσμα.

Ο γιατρός μου είπε ότι η φύτρωση έχει κινηθεί σε υψηλά επίπεδα και ιδίως στις περιοχές της hairline, κρόταφοι αλλά και crown υπάρχει σημαντική διαφορά αν συγκρίνουμε το πως είμαι τώρα με το πως ήμουν προ μμ. Εγώ του απάντησα ότι όντως βλέπω διαφορά σε αυτά τα σημεία όμως για τα grafts που μπήκανε θεωρώ ότι το αποτέλεσμα έπρεπε να είναι καλύτερο. Ο γιατρός πιστεύει ότι υπήρξε shockloss σε όλες τις περιοχές που μπήκανε μαλλιά και στην ουσία ότι είχα πριν σχεδόν όλα πέσανε γιατί εκείνα τα μαλλιά ήταν πολύ αδύναμα.

Επίσης, με ρώτησε αν συνεχίζω την φίνα και σε τι δοσολογία την παίρνω. Του απάντησα ότι παίρνω 5g κάθε Δευτέρα πλέον, πράγμα που τον ξάφνιασε και το θεώρησε παράλογο καθώς όπως ξέρετε οι περισσότεροι ο Τυρκαλας είναι ενδοκρινόλογος, και μου είπε ότι για να έχει αποτέλεσμα η φίνα (σε όσους θέλουν να την παίρνουν για τα μαλλιά αν και ο ίδιος δεν την προτείνει) θα πρέπει να λαμβάνεται καθημερινά είτε 1mg είτε 0,5mg, καθώς μόνο με τέτοιες δοσολογίες υπάρχουν έρευνες ότι είχε αποτέλεσμα. Μάλιστα θεωρεί ότι με τον τρόπο που την έπαιρνα δεν με έχει βοηθήσει μέχρι στιγμής.

Τέλος μου είπε χαρακτηριστικά ότι, οτιδήποτε και αν πιστεύει αυτός για το αποτέλεσμα είναι δευτερεύον και το σημαντικότερο για αυτόν είναι να είμαι εγώ ικανοποιημένος. Δέχεται ότι εγώ δεν είμαι με το σημερινό αποτέλεσμα και μου πρόσφερε μια διορθωτική μμ με μεγάλο αριθμό grafts. Τον ευχαρίστησα αλλά αρνήθηκα και του είπα ακριβώς αυτό που είχα γράψει και εδώ λίγο πριν το καλοκαίρι, ότι ψυχολογικά αυτή την στιγμή δεν είμαι έτοιμος για άλλη μμ.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Όπως σας είχα ενημερώσει και πριν αρκετό καιρό, είχε δρομολογηθεί συνάντηση δια ζώσης με τον γιατρό και θα σας έγραφα τι ειπώθηκε μεταξύ μας σχετικά με το αποτέλεσμα. Αρχικά να πω ότι η συνάντηση έγινε σε καλό κλίμα παρότι και οι δύο πλευρές είχαν παράπονα όλη αυτή την περίοδο για την <<συνεργασία>> μας. Μιλάω για αυτά που ανέφερα στην αρχή της παρουσίασης μου (δότρια, συμπεριφορά κλπ.). Αυτά ξεπεράστηκαν γρήγορα καθώς για τα περισσότερα είχαμε μιλήσει και τηλεφωνικά. Ο γιατρός δεν ήθελε να δώσει συνέχεια και το ζητούμενο τόσο για αυτόν όσο και για εμένα ήταν να μιλήσουμε για το αποτέλεσμα.

Ο γιατρός μου είπε ότι η φύτρωση έχει κινηθεί σε υψηλά επίπεδα και ιδίως στις περιοχές της hairline, κρόταφοι αλλά και crown υπάρχει σημαντική διαφορά αν συγκρίνουμε το πως είμαι τώρα με το πως ήμουν προ μμ. Εγώ του απάντησα ότι όντως βλέπω διαφορά σε αυτά τα σημεία όμως για τα grafts που μπήκανε θεωρώ ότι το αποτέλεσμα έπρεπε να είναι καλύτερο. Ο γιατρός πιστεύει ότι υπήρξε shockloss σε όλες τις περιοχές που μπήκανε μαλλιά και στην ουσία ότι είχα πριν σχεδόν όλα πέσανε γιατί εκείνα τα μαλλιά ήταν πολύ αδύναμα.

Επίσης, με ρώτησε αν συνεχίζω την φίνα και σε τι δοσολογία την παίρνω. Του απάντησα ότι παίρνω 5g κάθε Δευτέρα πλέον, πράγμα που τον ξάφνιασε και το θεώρησε παράλογο καθώς όπως ξέρετε οι περισσότεροι ο Τυρκαλας είναι ενδοκρινόλογος, και μου είπε ότι για να έχει αποτέλεσμα η φίνα (σε όσους θέλουν να την παίρνουν για τα μαλλιά αν και ο ίδιος δεν την προτείνει) θα πρέπει να λαμβάνεται καθημερινά είτε 1mg είτε 0,5mg, καθώς μόνο με τέτοιες δοσολογίες υπάρχουν έρευνες ότι είχε αποτέλεσμα. Μάλιστα θεωρεί ότι με τον τρόπο που την έπαιρνα δεν με έχει βοηθήσει μέχρι στιγμής.

Τέλος μου είπε χαρακτηριστικά ότι, οτιδήποτε και αν πιστεύει αυτός για το αποτέλεσμα είναι δευτερεύον και το σημαντικότερο για αυτόν είναι να είμαι εγώ ικανοποιημένος. Δέχεται ότι εγώ δεν είμαι με το σημερινό αποτέλεσμα και μου πρόσφερε μια διορθωτική μμ με μεγάλο αριθμό grafts. Τον ευχαρίστησα αλλά αρνήθηκα και του είπα ακριβώς αυτό που είχα γράψει και εδώ λίγο πριν το καλοκαίρι, ότι ψυχολογικά αυτή την στιγμή δεν είμαι έτοιμος για άλλη μμ.
Ωραίος παν .... Περιεκτικός και ουσιαστικός .... Αν θες βάλε και καμιά φωτό σου για το τελικό αποτέλεσμα....
 

Kostas97

Well-Known Member
Ενδιαφεροντα οσα ανεφερες Pan και οντως το by the book ειναι το 1mg/day. Και το 0.5/day αποδεικνυεται επιλογη με αποτελεσματα κοντα στο 1, ΑΛΛΑ οχι σαν το 1mg/day.
Προφανως και το 5mg δεν ειναι το βελτιστο, ουτε εχει αναφερθει ως κατι τετοιο. ΟΜΩΣ ειναι πολυ καλυτερο οταν καποιος ξερεις οτι το 1mg/day δε θα το τηρησει ή θα το σταματησει πολυ συντομοτερα λογω nocebo. Συνεπως αν η στρατηγικη σου ηταν να παρεις 5μγ μια μερα προκειμενου να αποφυγεις τους συγκεκριμενους λογους επραξες σωστα!!!
Αν η στρατηγικη σου ηταν να παιρνεις 5mg μια μερα, ως ιδιο αποτελεσματικο με το 1mg/day προφανως και ειναι "λαθος".

Στα πιο ουσιωδη. Εγινε καποια αναφορα του γιατρου στα περι αποφυγης schockloss?
Γνωριζες εσυ νωριτερα την πιθανοτητα για κατι τετοιο; Ή καλυτερα σου ειχε επισημανει ο ιδιος οτι μπορει να πας για μαλλι και να βγεις κουρεμενος απο παραπλευρες απωλειες;
Υποθετω πως αν εκεινος σου ελεγε εξ αρχης οτι η φιναστεριδη, 1mg/day ειναι απαραιτητη για την μεταμοσχευση σου θα εκρινες διαφορετικα.(εκτος και αν σου τονισε την αναγκη της και η επιλογη ηταν δικια σου).
 

Georgie

Well-Known Member
Όσο νεώτερος μπαίνεις για μεταμόσχευση, τόσο δυνητικά αυξάνεται ο κίνδυνος για μόνιμο σοκ Λος σε πολλές αδύναμες τρίχες, και σε συνδιασμό πάντα με την πιο επιθετική εξέλιξη της ΑΑ.
Όχι ότι συμβαίνει πάντα .
Αλλά η χρήση Φιναστεριδης είναι must.
Ο μόνος τρόπος περιορισμού.

Κάτι άλλο.
Η προτεινόμενη και εγκεκριμένη δόση είναι 1 χάπι του 1mg την ημέρα.
Όλα τα άλλα είναι πειραματισμοί.

Απορώ γιατί ο γιατρός δε προτείνει τη χρήση της .
Το ίδιο συμβαίνει και με άλλους γιατρούς που προέρχονται από τη Dhi. ( Εκτός του Βεκρη)
Μάλιστα είχε βγάλει και ανακοίνωση η κλινική (DHI) για την αποφυγή της χρήσης.
Αν ψάξετε στο Net θα τη βρείτε.
Ο Παπανικολάου που είχα συναντήσει πριν από τη πρώτη μεταμόσχευση την είχε απορρίψει κατηγορηματικά.
 

JimKan1

Well-Known Member
Φιλε καλο θα ηταν να ποσταρεις καποιες φωτο εξω στον ηλιο για να εχει και το φορουμ μια εικονα περι τινος προκειται

Οσον αφορα την διορθωτικη παρε τον χρονο σου και οταν νιωσεις ετοιμος προχωρας, δοτρια εχεις ετσι κι αλλιως.
 

Xristos87

Well-Known Member
Δεν πιστευω οτι υπηρχε εκτενως shock loss. Θεωρω οτι ειχε αδυναμα μαλλακια τα οποια σαφως ο γιατρος ειδε κατα την εμφυτευση των τθ κ δεν τα προστατευσε, δεν εκανε τη "χαμαλοδουλεια" να μπαινει ενδιαμεσα τους, τουεναντιον τα καρφωσε πανω σε αυτα καθως ειναι της φιλοσοφιας, αφου θα πεσουν που θα πεσουν ας πεσουν μια ωρα νωριτερα. Κ το λεω μετα γνωσης!

Βεβαια αυτο ειναι κατι το οποιο για μενα ειναι εντελως λαθος καθως ο γιατρος σαν γιατρος πρεπει να μην προκαλει βλαβη αλλα να θεραπευει(υπαρχει κ ρητο).

Τα αδυναμα μαλλακια του με τη φινα θα δυναμωναν κ πολλα απο αυτα θα εμεναν στο κεφαλι του περισσοτερο απο την τελευταια μερα της επεμβασης.

Δυστυχως Pan77 εφαγες τον προλογο των vlafo kai giorgou . ομως απορω, δεν ειδε.τις δικες.τους περιπτωσεις;;;
 
Μπλουζα