Pan77, FUE, 3871g, 1-2/9/2021

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μπορεί ο Lorenzo να χρησιμοποιεί μικρότερο punch αλλά και αυτός στην περίπτωση του Καραφλομαλια που έκανε ίδιου μεγέθους εξαγωγή της τάξης των 4000 grafts ζόρισε πολύ την δότρια .Δες το αντίστοιχο νήμα

Δεν είναι έτσι και θα το καταλάβεις με φώτο τις επόμενες μέρες. Ο Karaflomalias επισκέφτηκε χθες τον γιατρό για να τον δει και το υποτιθέμενο σοκλος έκτασης του 1€ (όπως είπε ο ίδιος) προϋπήρχε αφού αφορά περιοχή με ΑΑ. Θα ποστάρει φωτό του πριν την μμ και τις σημερινές όταν του τις στείλω.

Αυτό που βλέπω πάντως και με στεναχωρεί είναι ότι προσπαθούμε να τα «τσουβαλιάσουμε» όλα. Είναι δυνατόν να συγκρίνουμε την εικόνα της δότριας εδώ (ειδικά στην occipital περιοχή) ή αυτής του Zelig με αυτήν μεγέθους 1 ευρώ του karaflomalia (που επαναλαμβάνω θα αναλυθεί εκτενώς).

Για τα άλλα περί consultation κλπ δεν θα σχολιάσω όλες οι απόψεις έχουν κατατεθεί. Κατά τα άλλα έχουμε αρχίσει ξανά τις «εκπτώσεις» στις παρεχόμενες υπηρεσίες. Το αποτέλεσμα μετράει, κλπ,κλπ. Προσωπικά και το έχω ξαναγράψει όλα μετράνε και προφανώς πάνω από όλα το αποτέλεσμα το οποίο όμως δεν πρέπει να είναι εις βάρος του πλάνου, ή της δότριας.

Θεωρώ λάθος το 2000 ή 4000g. Αν κάποιος θέλει 3000g πρέπει να μπορεί να το κάνει ακόμα και αν αυξάνει η τιμή γιατί έτσι είναι το σωστό. 4000g είναι μεγάλο νούμερο για όλα τα κεφάλια σε 1μμ και το είδαμε και στον teoyoung (από άλλο γιατρό).

Τελειώνοντας παρατηρώ ότι αντί να κριτικάρουμε τα λάθος πράγματα και να πιέσουμε σαν καταναλωτές να αλλάξουν προσπαθούμε να τα δικαιολογήσουμε. Είναι λάθος μας, η δύναμη του φόρουμ και ειδικά για γιατρούς όπως ο Τιρκάλας που έχει πραγματικά πάρει απίστευτη πελατεία από εδώ μέσα, είναι να είμαστε αντικειμενικοί, να τονίζουμε τα θετικά αλλά κυρίως τα αρνητικά έτσι ώστε οι γιατροί μας να εξελίσσονται και να γίνονται καλύτεροι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

bobby

Well-Known Member
Φίλε Pan77 καλή επιτυχία.
2 πράγματα για αυτά που γράφεις.
1. Είναι πολύ σημαντικό να δούμε φωτογραφίες τις δότρια σου πριν την εξαγωγή και προφανώς όχι τέρμα ξούρα για να πιστοποιήσεις την εξαιρετική καταστασή της, όπως παρουσιάζεις οτι ήταν.
2. Διαβάζουμε την δική σου εκδοχή της ιστορίας και δεν έχουμε αντίλογο, απο επίσημα χείλη.

Εφόσον και αν λες αλήθεια λοιπόν, εγώ προσωπικά εξοργίστηκα, με τις απαντήσεις που πήρες απο διάφορα μέλη.
Άκουσον Άκουσον , να θεωρείται φυσιολογικό και νόρμα, να μπαίνει ο πελάτης για αισθητική επέμβαση, χωρίς ο ιατρός, να έχει δει ακούρευτο τον ασθενή, (διαπιστώνοντας ιδίοις όμματί, οτι δεν πάσχει απο dupa, supa, mupa, retro ή οτιδήποτε άλλο), χωρίς πλάνο εμφύτευσης και να αποδίδεται ώς δικαιολογία στην διαφορά οργάνωσης και φιλοσοφίας.......Να πειστούμε οτι σε μια επέμβαση που το αποτελεσμά της θα είναι ορατό σε εμάς και στον υπόλοιπο κόσμο για το υπόλοιπο της ζωής μας, θα είναι προιον του "έσκυψα το κεφάλι, χωρίς πολλά λόγια και έφυγα". Come on...

Στον Lorenzo και σε 10 - 20 άλλα ονόματα, δεν πληρώνεις την οργάνωση και την εμπειρία, παραπάνω....αλίμονο να πλήρωνες 5 ευρώ το graft επειδή σε κοίταζε κάποιος στο κεφάλι και σου ανέλυε την δότρια, λες και είναι πυρηνική φυσική..... Πληρώνεις όπως και σε άλλα πράγματα στην ζωή, το brand, την φήμη και μετά τα παρελκόμενα. Όταν με το καλό ο ιατρός χτίσει την φήμη ενός top ανα τον κόσμο έχοντας παγκόσμια αναγνωρισιμότητα, μάλλον οι τιμές του εκεί θα κυμαίνονται.

Ρε μάγκες πραγματικά τι είναι αυτά που τσαμπουνάτε, είστε τόσο φίλια προσκείμενοι στον γιατρό, που έχει θολώσει τόσο πολύ η κρίση σας και οτι αρνητικό η προς διερεύνηση ή απορία, αμέσως σπεύδευτε να το δικαιολογήσετε. Αλήθεια γνωρίζει ο γιατρός τι λέτε ? Έχετε δαγκώσει την λαμαρίνα του συνδρόμου του Σωτήρα και του Λευκού Ιππότη και δεν αντιλαμβάνεστε, οτι αυτά που λέτε δεν είναι υπερασπιστική γραμμή αλλά αρνητική διαφήμιση.

Φτάσαμε το 2021, να ανάγουμε περιστατικά προχειρότητας σε φιλοσοφία, αντι να προσπάθουμε να εξαλείψουμε οποιαδήποτε αδιαφάνεια,
κυνηγώντας ποιοτικότερες υπηρεσίες, δημιουργώντας μια αμφίδρομη πελατειακή κουλτούρα. Τον κάθε γιατρό/κλινική δεν τον χρειαζόμαστε για φίλο μας ή για το πόσο καλά επικοινωνιακός είναι ή για το πόσο cool είναι η στάση και το στυλ του (αν προκύψουν ευπρόσδεκτα). Τον χρειαζόμαστε για το "job done" όσο καλύτερα γίνεται.

Προσωπικά εκτιμώ τον γιατρό και τον έχω στις επιλογές μου, αλλά πρέπει να είμαστε ρεαλιστές και αμερόληπτοι.
Τα είπες όλα.... Βαριόμουν να τα γράψω εγώ και ούτε ήθελα να μπω σε αντιπαραθέσεις.... Η λέξη κλειδί είναι το αμερόληπτοι!
 

Gianney

Well-Known Member
Όντως η δημοφιλία του Τιρκαλα χτυπάει ύψη εδώ και κάνα χρόνο περίπου.Χωρις marketing , διαφήμιση μέσω βίντεο στο YouTube ,blogs κτλ και όμως ..
 

aeratos28

Just aeratos
Όσοι κάθεστε και προσπαθείτε να παραβλέψετε λάθη από όποιον γιατρό και αν προέρχονται,θα φάτε κράξιμο ..ξεκάθαρα..! Εγώ για το συγκεκριμένο περιστατικό,θα ήθελα να να κάνω κάποιες ερωτήσεις για διευκρίνιση..γτ να κάτσω να ξαναδιαβάσω το μνμ είδη προικος,πανωσέντονα κατωσέντονα ,πετσετάκια,δεν το ξανακάνω..το cons με lorenzo,έγινε από κοντά..με τον τιρκαλά ,εκτός από το viber,πήγες να σε δει από κοντά πριν κάνεις την επέμβαση?ας απαντηθεί αυτό πρώτα για να ξέρω σε ποιον θα πέσει η κατραπακιά του κραξιματος..
 

Pan77

Active Member
Ευχαριστώ όλους για τις ευχές σας.

Έχω διαβάσει όλα τα μηνύματα. Όλες οι απόψεις ευπρόσδεκτες. Καταρχάς να πω, παρότι το είπα και στην πρώτη ανάρτηση δεν κάνω σύγκριση Λορένζο και Τυρκαλά. Στην ζωή μου έχω κάνει μόνο ένα consultation διάρκειας 10 λεπτών με τον Λορένζο. Σε αυτό είπαμε τα βασικά. Κατάσταση δότριας και δημιουργίας ενός σύντομου πλάνου. Ούτε αναλυτικά πλάνα κάναμε, ούτε μετρήσεις ούτε τίποτα. Στο Τυρκαλά δεν έγιναν ούτε τα βασικά του 5λεπτου. Κατανοώ ότι αυτά δεν τα κάνουνε όλοι οι γιατροί (κυρίως στην Ελλάδα) αλλά δεν πιστεύω να ζητάω κάτι τρελό. Εδώ λέμε ότι μου ξύρισαν την δότρια και ο γιατρός με είδε πρώτη φόρα στο δωμάτιο και μετά από 10 δεύτερα ήμουν ξαπλωμένος έτοιμος για εξαγωγή.

Και ωραία, πείτε εμένα η δότρια μου είναι σε καλή κατάσταση και σχετικά θα αντέξει. Τι θα γινόταν αν είχα μέτρια δότρια ή κακή ή ντούπα ή οποιαδήποτε άλλη ιδιαιτερότητα? Δεν θα μπορούσα προφανώς να κάνω ούτε 2η μμ μελοντικά, αλλά και το αποτέλεσμα θα ήταν τραγικό, εκτός αν ο γιατρός είχε δείξει την ανάλογη προσοχή. Επίσης ίσως όλοι να μην το διαβάσατε στην πρώτη ανάρτηση αλλά ο γιατρός εκτός του ότι είχε ξεχάσει αυτά που είχα ζητήσει, δεν με ρώτησε κιόλας πριν αρχίσει η εισαγωγή, παρά μόνο σταμάτησε όταν επενέβει η βοηθός του. Ακόμα και αν ο γιατρός ''ξέρει καλύτερα'' όπως διαβάζω από μερικούς, πρέπει να ενημερώσει τον ασθενή.

Επίσης κάτι άλλο που ξέχασα να αναφέρω και απ'ότι είδα δεν το πρόσεξε κανείς είναι ότι δεν με κούρεψε επάνω στα μαλλιά. Μπορεί να ήταν ελάχιστα, αλλά η βοηθός του είπε ότι θα το κάνει ο γιατρός αργότερα για να σχεδιάσει πάνω. Ούτε σχεδιασμοί έγιναν (εκτός από μισή γραμμή στην ζώνη , ούτε τα μαλλιά μου κούρεψε. Μάλιστα μου είπε ο ίδιος αργότερα ότι κακώς δεν τα κούρεψε γιατί τον δυσκόλεψαν στην εισαγωγή, λάσπωναν όσες τρίχες είχαν μείνει και φυσικά και εγώ πόναγα περισσότερο καθώς περιπλέκονταν οι άλλες τρίχες και τραβιόντουσαν.

Το ξαναλέω ότι δεν είναι όλα αρνητικά, έγραψα και θετικά. Όπως ότι τα μοσχεύματα μπήκανε όλα ωραία και κοντά, παρότι τις δυσκολίες, ο γιατρός ρωτούσε αν πονούσα και αν ένιωθα καλά σε όλη την διάρκεια της επέμβασης και γενικά σε ότι τον ρωτούσα απαντούσε. Απλά τα αρνητικά είναι περισσότερα και σίγουρα είναι σοβαρά, τουλάχιστον κατ'εμέ.

Εννοείτε ότι θα συνεχίσω να σας κρατάω ενήμερους με φωτογραφίες κάθε μήνα. Δυστυχώς δεν τράβηξα φωτογραφίες από την δότρια πριν την επέμβαση αλλά θα ψάξω να βρω γενικά φωτογραφίες όπου να διακρίνεται καλά η δότρια και θα τις ποστάρο.
 

jacksmith

Active Member
Προσυπογράφω και εγώ αυτά που έγραψε ο Ορεο και ο Civial. Όποιος πάντως δεν βαριέται ας ρίξει μια ματιά στο Hairtransplantnetwork σε περιστατικό του Ζarev me 7000 μοσχ. , όπου ο γιατρός πραγματικά κέντησε. Γίνεται κάπου αναφορά ότι το cons του ασθενή είχε διάρκεια περίπου 2 ώρες.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

alex7

Well-Known Member
Δεκτα αυτά που λες .Εγώ που έκανα διήμερη πάντως δεν πόνεσα καθόλου.Γενικά αυτό που είδα πάνω στην επέμβαση είναι ότι ξέρουν καλα τι κάνουν .Υπάρχουν πολλές παρουσιάσεις από Τυρκαλα και δεν διαβάσαμε τόσα παράπονα άλλη φορά
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ευχαριστώ όλους για τις ευχές σας.

Έχω διαβάσει όλα τα μηνύματα. Όλες οι απόψεις ευπρόσδεκτες. Καταρχάς να πω, παρότι το είπα και στην πρώτη ανάρτηση δεν κάνω σύγκριση Λορένζο και Τυρκαλά. Στην ζωή μου έχω κάνει μόνο ένα consultation διάρκειας 10 λεπτών με τον Λορένζο. Σε αυτό είπαμε τα βασικά. Κατάσταση δότριας και δημιουργίας ενός σύντομου πλάνου. Ούτε αναλυτικά πλάνα κάναμε, ούτε μετρήσεις ούτε τίποτα. Στο Τυρκαλά δεν έγιναν ούτε τα βασικά του 5λεπτου. Κατανοώ ότι αυτά δεν τα κάνουνε όλοι οι γιατροί (κυρίως στην Ελλάδα) αλλά δεν πιστεύω να ζητάω κάτι τρελό. Εδώ λέμε ότι μου ξύρισαν την δότρια και ο γιατρός με είδε πρώτη φόρα στο δωμάτιο και μετά από 10 δεύτερα ήμουν ξαπλωμένος έτοιμος για εξαγωγή.

Και ωραία, πείτε εμένα η δότρια μου είναι σε καλή κατάσταση και σχετικά θα αντέξει. Τι θα γινόταν αν είχα μέτρια δότρια ή κακή ή ντούπα ή οποιαδήποτε άλλη ιδιαιτερότητα? Δεν θα μπορούσα προφανώς να κάνω ούτε 2η μμ μελοντικά, αλλά και το αποτέλεσμα θα ήταν τραγικό, εκτός αν ο γιατρός είχε δείξει την ανάλογη προσοχή. Επίσης ίσως όλοι να μην το διαβάσατε στην πρώτη ανάρτηση αλλά ο γιατρός εκτός του ότι είχε ξεχάσει αυτά που είχα ζητήσει, δεν με ρώτησε κιόλας πριν αρχίσει η εισαγωγή, παρά μόνο σταμάτησε όταν επενέβει η βοηθός του. Ακόμα και αν ο γιατρός ''ξέρει καλύτερα'' όπως διαβάζω από μερικούς, πρέπει να ενημερώσει τον ασθενή.

Επίσης κάτι άλλο που ξέχασα να αναφέρω και απ'ότι είδα δεν το πρόσεξε κανείς είναι ότι δεν με κούρεψε επάνω στα μαλλιά. Μπορεί να ήταν ελάχιστα, αλλά η βοηθός του είπε ότι θα το κάνει ο γιατρός αργότερα για να σχεδιάσει πάνω. Ούτε σχεδιασμοί έγιναν (εκτός από μισή γραμμή στην ζώνη , ούτε τα μαλλιά μου κούρεψε. Μάλιστα μου είπε ο ίδιος αργότερα ότι κακώς δεν τα κούρεψε γιατί τον δυσκόλεψαν στην εισαγωγή, λάσπωναν όσες τρίχες είχαν μείνει και φυσικά και εγώ πόναγα περισσότερο καθώς περιπλέκονταν οι άλλες τρίχες και τραβιόντουσαν.

Το ξαναλέω ότι δεν είναι όλα αρνητικά, έγραψα και θετικά. Όπως ότι τα μοσχεύματα μπήκανε όλα ωραία και κοντά, παρότι τις δυσκολίες, ο γιατρός ρωτούσε αν πονούσα και αν ένιωθα καλά σε όλη την διάρκεια της επέμβασης και γενικά σε ότι τον ρωτούσα απαντούσε. Απλά τα αρνητικά είναι περισσότερα και σίγουρα είναι σοβαρά, τουλάχιστον κατ'εμέ.

Εννοείτε ότι θα συνεχίσω να σας κρατάω ενήμερους με φωτογραφίες κάθε μήνα. Δυστυχώς δεν τράβηξα φωτογραφίες από την δότρια πριν την επέμβαση αλλά θα ψάξω να βρω γενικά φωτογραφίες όπου να διακρίνεται καλά η δότρια και θα τις ποστάρο.

Επειδή έχω μάθει να είμαι αναλυτικός και του the point, το consultation του Pan77 διήρκησε 30 λεπτά (όπως για όλους) και τις επόμενες μέρες μετά πήρε μια γραπτή εκτίμηση με στοιχεία και νούμερα της κατάστασής του από εμένα (όπως και όλοι όσοι έρχονται στα cons). Φροντίζω και παίρνω φωτοτυπίες από τον γιατρό και τα στέλνω σε όλους ανεξαιρέτως.

Pan77.jpg


To consultation του Pan77 με όλα τα απαραίτητα στοιχεία και νούμερα.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Όσοι κάθεστε και προσπαθείτε να παραβλέψετε λάθη από όποιον γιατρό και αν προέρχονται,θα φάτε κράξιμο ..ξεκάθαρα..! Εγώ για το συγκεκριμένο περιστατικό,θα ήθελα να να κάνω κάποιες ερωτήσεις για διευκρίνιση..γτ να κάτσω να ξαναδιαβάσω το μνμ είδη προικος,πανωσέντονα κατωσέντονα ,πετσετάκια,δεν το ξανακάνω..το cons με lorenzo,έγινε από κοντά..με τον τιρκαλά ,εκτός από το viber,πήγες να σε δει από κοντά πριν κάνεις την επέμβαση?ας απαντηθεί αυτό πρώτα για να ξέρω σε ποιον θα πέσει η κατραπακιά του κραξιματος..

Όταν δεν μπορείς ή δεν έχεις κάνεις consultation πριν την ημέρα της επέμβασης οφείλεις να το κάνεις πριν ξεκινήσει η επέμβαση.
 

Pan77

Active Member
Όταν δεν μπορείς ή δεν έχεις κάνεις consultation πριν την ημέρα της επέμβασης οφείλεις να το κάνεις πριν ξεκινήσει η επέμβαση.

Ακριβώς. Και αυτό είχε συμφωνηθεί αφού έμενα σε άλλη πόλη. Μάλιστα για αυτό πήγα από τις 9 το πρωί, γιατί μου είχε ζητηθεί να πάω εκείνη την ώρα για να γίνουν οι ''απαραίτητες διαδικασίες'' πριν αρχίσει η επέμβαση, ασχέτως που ο γιατρός εμφανίστηκε 2 ώρες μετά για τους δικούς του λόγους και στα καπάκια ξεκινήσαμε.
 

aeratos28

Just aeratos
Ότι οφείλει ο γιατρός να κάνει πριν την επεμβαση,οφείλει .δεν το συζητώ.οπως και ο ασθενής οφείλει να έχει σιγουρέψει τι και πως από πριν .πριν ξαπλώσει στο κρεβάτι..δεν επαναπαυεσαι..στον lorenzo,πηγε και τον είδε από κοντά χωρίς να υπάρχει χειρουργείο αργότερα..στον τιρκαλά που έκλεισε την επέμβαση,στηριχθηκε σε λεγόμενα από το viber?.ότι έκανε παπαριά ο γιατρός που δεν έλεγξε πριν το χειρουργείο και δεν θυμοταν τι του είχε πει ο ασθενής ειναι μεγάλη μαλακία...το ότι ο ασθενής δεν πήγε όμως να τα συζητήσει όλα αυτά πρόσωπο με πρόσωπο με τον γιατρό,να έχει γραπτώς τα πάντα και μετά να αποφασίσει αν θα πάει η όχι για επέμβαση,σε αυτό δεν του φταίει ο γιατρός..
Όταν δεν μπορείς ή δεν έχεις κάνεις consultation πριν την ημέρα της επέμβασης οφείλεις να το κάνεις πριν ξεκινήσει η επέμβαση.
 

Aldo

Well-Known Member
Ακριβώς. Και αυτό είχε συμφωνηθεί αφού έμενα σε άλλη πόλη. Μάλιστα για αυτό πήγα από τις 9 το πρωί, γιατί μου είχε ζητηθεί να πάω εκείνη την ώρα για να γίνουν οι ''απαραίτητες διαδικασίες'' πριν αρχίσει η επέμβαση, ασχέτως που ο γιατρός εμφανίστηκε 2 ώρες μετά για τους δικούς του λόγους και στα καπάκια ξεκινήσαμε.
Καλά αποτελέσματα να έχεις, καταρχην.

Δηλαδη φίλε ούτε μικροσκόπιο δεν μπήκε στην δότρια ;
Ανέφερες στον γιατρό για το cons με Λορέντσο ;

Έπειτα, έγινε κάποια συζήτηση για το που θα μπουν τα μόσχευματα ή για πιο λόγο ας πούμε αποφάσισε να τα βάλει με τον Χ τρόπο ;
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Για όσους καταλαβαίνουν την παραπάνω ανάλυση του Λορένζο η δότρια του Pan77 είχε μέση πυκνότητα 85g (80-90) και λόγο 2.5 με έκταση 260cm2, άρα 85*260 = 22,100g άρα διαθέσιμα περίπου 11,000g (ή για την ακρίβεια 11,700g - για όσους ενδιαφέρονται το αναλύω). Μια άριστη δότρια δηλαδή. Επίσης έχω όλες τις φώτο του από το consultation (δότριας, κλπ) και αν χρειαστεί κάποια στιγμή θα ποστάρω.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ότι οφείλει ο γιατρός να κάνει πριν την επεμβαση,οφείλει .δεν το συζητώ.οπως και ο ασθενής οφείλει να έχει σιγουρέψει τι και πως από πριν .πριν ξαπλώσει στο κρεβάτι..δεν επαναπαυεσαι..στον lorenzo,πηγε και τον είδε από κοντά χωρίς να υπάρχει χειρουργείο αργότερα..στον τιρκαλά που έκλεισε την επέμβαση,στηριχθηκε σε λεγόμενα από το viber?.ότι έκανε παπαριά ο γιατρός που δεν έλεγξε πριν το χειρουργείο και δεν θυμοταν τι του είχε πει ο ασθενής ειναι μεγάλη μαλακία...το ότι ο ασθενής δεν πήγε όμως να τα συζητήσει όλα αυτά πρόσωπο με πρόσωπο με τον γιατρό,να έχει γραπτώς τα πάντα και μετά να αποφασίσει αν θα πάει η όχι για επέμβαση,σε αυτό δεν του φταίει ο γιατρός..

Σωστό αυτό από την στιγμή που είναι Ελλάδα. Υπάρχουν όμως άλλοι που κάνουν μμ στο εξωτερικό και δεν ταξιδεύουν μόνο για ένα consultation (εγώ πήγα όμως). Μια πρώτη εκτίμηση μπορεί να γίνει διαδικτυακά ή με πολύ καλές φώτο με ανασηκωμένα τα μαλλιά με τσατσάρα. Πριν όμως την μμ είναι must η συζήτηση και όλα τα άλλα.
 
Μπλουζα