Oral minoxidil

karaflomallias

Active Member
Τελικά έχεις Κάνα νεο από B...σχετικά με το χάπι μινοξιδιλης ;
εκανα σήμερα ραντεβού με γιατρό συνεργάτη του dr B... το είχα ζητήσει με το mail μου .. συζητήσαμε διεξοδικά... μου έλυσε όλες μου τι απορίες και μου είπε να διακόψω το χάπι 5 mg μινοξ που λάμβανα ημερησίως από 18 Μαιου κ να επιστρέψω στην τοπική εφαρμογή λοσιόν μινοξ που εφαρμόζω τα τελευταία 3 - 3.5 χρόνια...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

witcher

Well-Known Member
εκανα σήμερα ραντεβού με γιατρό συνεργάτη του dr B... το είχα ζητήσει με το mail μου .. συζητήσαμε διεξοδικά... μου έλυσε όλες μου τι απορίες και μου είπε να διακόψω το χάπι 5 mg μινοξ που λάμβανα ημερησίως από 18 Μαιου κ να επιστρέψω στην τοπική εφαρμογή λοσιόν μινοξ που εφαρμόζω τα τελευταία 3 - 3.5 χρόνια...
Για ποιο λόγο σου πρότειναν από την κλινική του Bisanga να σταματήσεις το χάπι μινοξ και να πας πάλι στην τοπική εφαρμογή; Τι σου είπαν δηλαδή;
 

karaflomallias

Active Member
Για ποιο λόγο σου πρότειναν από την κλινική του Bisanga να σταματήσεις το χάπι μινοξ και να πας πάλι στην τοπική εφαρμογή; Τι σου είπαν δηλαδή;
κανω και γω θεραπεία με ενα χαπάκι 5 mg minox / ημερα από 18 Μαιου ... ύστερα από σύσταση του dr B.... πιο πριν και για 3 χρόνια περίπου έκανα εφαρμογή τοπικής λοσιόν μινοξ που μου έγραφε και παραμετροποιούσε έλληνας γιατρός ανά 6 μηνο... κοντεύω μήνα στην oral ... δεν είχα καμία παρενέργεια μέχρι την Τετάρτη που πέρασε όταν και έκανα α' δόση moderna .. από την επόμενη ημέρα έχω μια αίσθηση ταχυκαρδίας/ αρρυθμίας με ελαφριές ενοχλήσεις στο στήθος.. έκανα καρδιογράφημα και βγήκε φυσιολογικό αλλά η αίσθηση ταχυκαρδίας/ αρρυθμίας συνεχίζει .. ίσως να είναι και ιδέα μου ... αλλά έχω προβληματιστεί πολύ μήπως πρέπει να κόψω το χάπι...
 

karaflomallias

Active Member
με το χάπι έχω παρενεργειες... μια αίσθηση παλμών αρρυθμίας που εντείνεται με την σωματική άσκηση ή όταν πιέζομαι κλπ.. με τη λοσιον δεν είχα ποτέ καμία παρενεργεια
 

witcher

Well-Known Member
με το χάπι έχω παρενεργειες... μια αίσθηση παλμών αρρυθμίας που εντείνεται με την σωματική άσκηση ή όταν πιέζομαι κλπ.. με τη λοσιον δεν είχα ποτέ καμία παρενεργεια
Ε τότε ορθά σου είπε ο γιατρός να κόψεις το χάπι μινοξ. Και η τοπική μινοξ απορροφάται αλλά σε αρκετά μικρότερο βαθμό και έτσι έχει λιγότερες πιθανότητες για παρενέργειες με την τοπική.
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Στο ιατρειο μου χρησιμοποιώ πολυ συχνα LDOM (low dose oral Minoxidil) με εξαιρετικα αποτελέσματα και μηδενικές σχεδον παρενεργειες.
Παραμενει off-label use μονο υπο παρακολουθηση από ιατρό.
Αυτη ειναι η συμβουλη μου.
Καλο θα ειναι να μην γινονται "ταρζανιες" και "πατεντες" ειδικα με φαρμακευτικες ουσιες που δεν ειναι προτυποποιημενη η παρασκευη τους συμφωνα με GMP και το καθε χαπι μπορει να περιέχει μεσα ότι να'ναι σε ποσοτητα.

Κυριε Αναστασάκη όταν λέτε low dose oral φαντάζομαι θα μιλάτε για ποσότητες από 0,67 εώς 2,5 mg ημερησίως σωστά ; Σας ρωτάω γιατί διαβάζω πως και τα 5 mg δε θεωρούνται τόσο low dose. Επίσης, ποια η άποψη σας για ορισμένους που χτυπάνε μέχρι και 12 mg ημερησίως ; Δεν είναι σαν death wish ; Βεβαια εχει αποτέλεσμα αλλά και πάλι . Αυτουνού για παράδειγμα μέσα σε 4 μήνες κόντεψε να του ενώσει τα τεμποραλς με τα φρύδια .

1636637951054.png
1636637964069.png
 

ntinzerv

Member
Κυριε Αναστασάκη όταν λέτε low dose oral φαντάζομαι θα μιλάτε για ποσότητες από 0,67 εώς 2,5 mg ημερησίως σωστά ; Σας ρωτάω γιατί διαβάζω πως και τα 5 mg δε θεωρούνται τόσο low dose. Επίσης, ποια η άποψη σας για ορισμένους που χτυπάνε μέχρι και 12 mg ημερησίως ; Δεν είναι σαν death wish ; Βεβαια εχει αποτέλεσμα αλλά και πάλι . Αυτουνού για παράδειγμα μέσα σε 4 μήνες κόντεψε να του ενώσει τα τεμποραλς με τα φρύδια .

Προβολή συνημμένου 42287
Προβολή συνημμένου 42288
Απιστευτο! Πως ηταν πριν, ξερουμε; Κι εμενα μου παν να ξεκινησω 5 mg oral minox..Ισως τα 2,5 να ναι πιο φιλικα....
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Απιστευτο! Πως ηταν πριν, ξερουμε; Κι εμενα μου παν να ξεκινησω 5 mg oral minox..Ισως τα 2,5 να ναι πιο φιλικα....

Οι συγκριτικές είναι η πάνω με την κάτω φίλε μου. Παρατήρησε λίγο προσεκτικά. Πρέπει να ηταν στα αρχικά στάδια αραίωσης αλλά και πάλι στη 2η φώτο μιλάμε για πίθηκα. Τσέκαρε τη φαβορίτα και την πυκνότητα στο μαλλί. Μιλάμε πρέπει να ξεπέρασε και τους μαμά λόγους ο τύπος ! Ξεκίνα με 2,5 γιατί όχι. Στο νήμα μου είχα ανεβάσει ένα πινακάκι με τη συγκέντρωση της μινοξιδιλης στο αίμα στα 5 mg και στα 2,5 . Στα 5 ήταν 80 φορές παραπάνω από το τοπικό διάλυμα τη 1η ώρα και νομίζω στα 2,5 40 κάπου εκεί. Συμβουλεύσου γιατρό και αν σου πει οκ ξεκίνα.
 

dimos18

Member
Παιδιά, μπορεί να μου στείλει κάποιος που ξέρει σε πμ πού μπορώ να προμηθευτώ χάπι μινοξιδιλης. Ελλάδα δυσκολεύομαι πολύ να βρω.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ntinzerv

Member
tha to psakso ke tha apadiso piso an se endiaferei
Εγω ειχα συνταγη γιατρου απ το κυριου Αργυρίου αλλα δε μ τη ζητησανε στο φαρμακειο αυτό. Λογικα θα στη δωσουν και χωρις συνταγή αμα τους πεις οτι ειναι για τ μαλλια. 5mg απ οτι θυμαμαι ειναι για τα μαλλια...
 

DHTKiller

New Member
Εγω ειχα συνταγη γιατρου απ το κυριου Αργυρίου αλλα δε μ τη ζητησανε στο φαρμακειο αυτό. Λογικα θα στη δωσουν και χωρις συνταγή αμα τους πεις οτι ειναι για τ μαλλια. 5mg απ οτι θυμαμαι ειναι για τα μαλλια...
σ εστειλα προσοπικο μηνημα φιλε
 

Issam

New Member
Guys, I am new here, and I was searching for alternative of Loniten, I would really appreciate if you can provide me with the name of pill you have been taking to check with the local pharmacies.
 

veg

Active Member
να ρωτησω κατι σχετικα με την μινοξιδιλη , που δεν ειναι ακριβως στο θεμα του τιτλου , αλλα ειπα να μην ανοιξω νεο . Χρησιμοποιουσα το
alopexy , Γαλλικη εταιρεια νομιζω ,για καποιους μηνες , εχω ανδρογεννητικη αλωπεκια , οποτε δεν ξερω ακριβως τι βοηθησε και τι οχι , δεν παρατηρουσα τιποτα δραματικο στο χασιμο τριχων , λιγα πραγματα αλλα ουτως η αλλιως ειναι αλλιως καποιος να εχει πληρες μαλλι και αλλιως 'κουτσουρεμενο ΄,εννοω για να δεις πολλες τριχες να φευγουν πρεπει να εχεις και πολλες . Μου το ειχαν συστησει λογω δοσομετρητη και πραγματικα , ειναι καλο . Απο την αλλη , δεν μπορω να πω οτι ειδα αλλαγες στην εικονα . Πιθανως σταθεροτητα .

μετα απο καποιους μηνες και τελειωνοντας τη συσκευασια λεω , δεν δοκιμαζω το regain αφρο , ετσι για αλλαγη . Μου εκανε λοιπον εντυπωση που απο την πρωτη μερα παρατηρησα περισσοτερες τριχες στο χτενισμα (του οτι εχει απομεινει ) , και αναμεσα τους αρκετες μικρες τριχες πιο κοντες απο τα κοντα μαλλια μου . Αυτο αραγε σημαινει , οτι ειναι πιο επιθετικη αυτη η μινοξιδιλη και λειτουργει σαν να βαζεις πρωτη φορα ? η πρεπει αμεσα να επιστρεψω στην πρωτη μαρκα γιατι μαλλον ο οργανισμος ειχε συνηθισει αλλη 'συνθεση ' και τωρα αντιδρα αρνητικα σε αυτη ?¨ Υποθετω οτι ολα τα σκευασματα μινοξιδιλης πρεπει λογικα να ειναι παραπλησια με μικροδιαφορες .

Γνωριζω για το shedding της μινοξιδιλης το πρωτο διαστημα , εγω την χρησιμοποιουσα μηνες , μαρκα αλλαξα απλως και διαπιστωσα στις 2-3 πρωτες μερες αυξημενο αριθμο και αρκετες πολυ μικρες αναμεσα . Αν εχει κανεις καποια ιδεα ,αποψη , να την ακουσω , ευχαριστω !
 
Μπλουζα