Oral minoxidil

nine

Active Member
Στο εξωτερικο χρησιμοποιειται η μινοξιδιλη σε oral μορφη με καλα αποτελεσματα απο οτι διαβαζω.
Εδω δεν εχω ακουσει κατι ουτε απο γιατρους/δερματολογους.
Υπαρχει καποιος εδω που κανει θεραπεια με αυτη την μορφη; Αξιζει; Παρενεργειες;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ej9283

Member
Γεια σου φιλε, δεν ξερω αν μπαινεις ακομα στο φορουμ, απανταω παντως καλου κακου.

Σημερα πηρα το πρωτο χαπι με 5mg minox! Εχω προμηθεια για ενα χρονο οποτε θα δουμε.
 

karampalikis

Active Member
Γεια σου φιλε, δεν ξερω αν μπαινεις ακομα στο φορουμ, απανταω παντως καλου κακου.

Σημερα πηρα το πρωτο χαπι με 5mg minox! Εχω προμηθεια για ενα χρονο οποτε θα δουμε.
Μίλησες με κάποιον γιατρό ή μόνος σου την ξεκινήσες;
Χρειάζονται φαντάζομαι συνταγή γιατρού.

Δεν έχω ιδέα τι παίζει με τα χάπια μινοξιδιλης και δεν ξέρω κάποιον που να τα παίρνει αλλά θα σου έλεγα να προσέχεις (ειδικά αν δεν σου τα έχει γράψει κάποιος γιατρός ) γιατί αν θυμάμαι καλά αρχικά η μινοξιδιλη είχε χρησιμοποιηθεί ως φάρμακο για την πίεση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

makis25

Well-Known Member
κοψε το αυτη τη στιγμη . Αν πηρες ενα σημερα , μη παρεις δευτερο και πετα τα χαπια στα σκουπιδια . Ειναι εξαιρετικα επικίνδυνο αυτο που κανεις . Διχως σοβαρη επιβλεψη , και εξετασεις απο πριν , μπορει απο το στομα μινοξιδιλη να προκαλεσει σοβαρες ταχυαρρυθμιες .
 

ej9283

Member
Μίλησες με κάποιον γιατρό ή μόνος σου την ξεκινήσες;
Χρειάζονται φαντάζομαι συνταγή γιατρού.

Δεν έχω ιδέα τι παίζει με τα χάπια μινοξιδιλης και δεν ξέρω κάποιον που να τα παίρνει αλλά θα σου έλεγα να προσέχεις (ειδικά αν δεν σου τα έχει γράψει κάποιος γιατρός ) γιατί αν θυμάμαι καλά αρχικά η μινοξιδιλη είχε χρησιμοποιηθεί ως φάρμακο για την πίεση.

κοψε το αυτη τη στιγμη . Αν πηρες ενα σημερα , μη παρεις δευτερο και πετα τα χαπια στα σκουπιδια . Ειναι εξαιρετικα επικίνδυνο αυτο που κανεις . Διχως σοβαρη επιβλεψη , και εξετασεις απο πριν , μπορει απο το στομα μινοξιδιλη να προκαλεσει σοβαρες ταχυαρρυθμιες .

Εχω κανει πληρεις αιματολογικες εξετασεις και τα χαπια τα εφερε απο το βελγιο γνωστος γιατρος που ανοιξε φετος κλινικη στην αθηνα μετα απο consultation που καναμε. Θα ξαναπαω σε 6 μηνες να δουμε την προοδο. Ο λογος ειναι οτι αφρος/σταγονες καθε μερα για το υπολοιπο της ζωης μου δεν υπαρχει περιπτωση να παιξει. Μεγαλος πονοκεφαλος.

Μακη, αυτο που το διαβασες; 5mg την ημερα ειναι πολυ μικρη ποσοτητα. Η ουσια που παιρνουν αυτοι που παιρνουν για την πιεση ειναι γυρω στα 30mg, υπαρχουν δε και extreme περιπτωσεις με 80-100mg. Δεν λεω οτι δεν εχεις δικιο, σε ρωταω επειδη το εχω ψαξει αρκετα.

Επισης το αποτελεσμα του χαπιου (υποτιθεται οτι) ειναι καλυτερο σε σχεση με την τοπικη ουσια. Τελοσπαντων, θα δουμε. Θα τραβηξω μια απο αυτες τις μερες φωτογραφιες για να συγρκινω σε 3 μηνες αν και επειδη σκοπευω να κανω και microneedling το συμπερασμα δεν θα λεει και πολλα πραγματα.
 

manly_Man

Well-Known Member
καταρχην παιρνοντας το χάπι μινοξ δεν μπορεις να ξέρεις αν θα βοηθήσει τις τρίχες στο κεφάλι ή θα σου βγάλει περισσοτερες τρίχες σε πλατη, ώμους που το εχει κ ως παρενέργεια ως τοπικό...πάντως σιγουρα θα έχεις περισσοτερες παρενέργειες απο το τοπικό

 
Τελευταία επεξεργασία:

ej9283

Member
καταρχην παιρνοντας το χάπι μινοξ δεν μπορεις να ξέρεις αν θα βοηθήσει τις τρίχες στο κεφάλι ή θα σου βγάλει περισσοτερες τρίχες σε πλατη, ώμους που το εχει κ ως παρενέργεια ως τοπικό..φαντασου κ ως χάπι τι παρενέργειες θα σου δώσει...

Ναι γενικα βγαζει παντου, οχι μονο στο κεφαλι. Δεν ειναι παρενεργεια αυτη, αναμενομενο ειναι.
 

manly_Man

Well-Known Member
παρενέργεια ειναι οταν χρησιμοποιηεις κατι για τα μαλλια κ σου βγάζει αλλου τρίχες....και περα απο τις τρίχες μπορει να προκαλει ταχυπαλμια κ αλλα πολλα ως τοπικο που περναει μικρή ποσότητα στο αίμα..αρα αν το πάρεις σε χάπι ολα αυτα θα εμφανιστούν πιο εύκολα και σε μεγαλύτερο βαθμό.
 

ej9283

Member
παρενέργεια ειναι οταν χρησιμοποιηεις κατι για τα μαλλια κ σου βγάζει αλλου τρίχες....και περα απο τις τρίχες μπορει να προκαλει ταχυπαλμια κ αλλα πολλα ως τοπικο που περναει μικρή ποσότητα στο αίμα..αρα αν το πάρεις σε χάπι ολα αυτα θα εμφανιστούν πιο εύκολα και σε μεγαλύτερο βαθμό.

Και στο μουσι αν θες να βγαλεις τριχες παλι το ιδιο χαπι θα παρεις και αρα τοτε 'παρενεργεια' θα ειναι να σου βγαλει στο μαλλι. Δρα παντου απο τη φυση του, αρα το να χρησιμοποιεις τη λεξη παρενεργεια ειναι λαθος κατα τη γνωμη μου.

Κοιτα μαν, αν παθω κατι θα το γραψω εδω, τι να σου πω. Λες ομως τοσο καλος και παγκοσμιου φημης γιατρος να μην ξερει τι κανει?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
πριν πολλα χρονια εκανα το λαθος και το δοκιμασα,ξυστά περασε το εμφραγμα,βασικα γονατησα απο εντονο τσουξιμο στην καρδια,το loniten δημιουργει ταχυπαλμια σε σημειο που φερνει την καρδια σε κοπωση,χορηγειται με αλλα αντηυπερτασικα που ριχνουν τους παλμους της καρδιας,οχι σκετο
 

ej9283

Member
πριν πολλα χρονια εκανα το λαθος και το δοκιμασα,ξυστά περασε το εμφραγμα,βασικα γονατησα απο εντονο τσουξιμο στην καρδια,το loniten δημιουργει ταχυπαλμια σε σημειο που φερνει την καρδια σε κοπωση,χορηγειται με αλλα αντηυπερτασικα που ριχνουν τους παλμους της καρδιας,οχι σκετο

μμ κακο.

καπα, θυμασαι ποσα mg minox ειχε η καθε ημερισια δοση σου και αν δεν σε πειραζει μπορεις να γραψεις ενα range τουλαχιστον ηλικιας που βρισκοσουν τοτε? btw δεν παιρνω loniten, ειναι custom ταμπλετες ουσιαστικα με 5mg (πρεπει 1 τη μερα και ειμαι στην 3η)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
μμ κακο.

καπα, θυμασαι ποσα mg minox ειχε η καθε ημερισια δοση σου και αν δεν σε πειραζει μπορεις να γραψεις ενα range τουλαχιστον ηλικιας που βρισκοσουν τοτε? btw δεν παιρνω loniten, ειναι custom ταμπλετες ουσιαστικα με 5mg (πρεπει 1 τη μερα και ειμαι στην 3η)
πρεπει να εγινε κοντα στο 2008 θα ημουν 28 τοτε,στα 2,5mg loniten το επαθα αυτο,δεν εχουν σημασια οι μαρκες,ποσιμη μινοξιδιλη ειναι σε ολες τις περιπτωσεις
 

ej9283

Member
Μμμμ οκ ειναι σιγουρα αξιο ερευνας αυτο, ευχαριστω πολυ!

Θα κοιταξω επιλογες για αντιυπερτασιακα αν και γενικα χωρις να εχω ποτε προβλημα ημουν προς λιγο υποτασικος, πχ παλια κυριως μερικες φορες οταν σηκωνομουν για 4-5 δευτερολεπτα τα εβλεπα ολα μαυρα μεχρι να επανελθουν στο κανονικοκλπ
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
αυτο που θυμαμαι ειναι να βαζω ολη την δυναμη να συκοθω απο χωμα για να μην καταλαβουν οι γονεις μου το κακο που εξελισοταν,ηταν καθαρα δευτερα στο βουνο.
η ποσιμη μινοξιδιλη δεν ειναι λυση δυστυχως
 

ej9283

Member
Μηπως πριν εννοουσες οτι χορηγειται με αλλα αντι-ΥΠΟτασικα; Ρωταω γιατι η minox αποτι διαβαζω χαμηλωνει την πιεση του αιματος.

edit: οχι, δικιο εχεις. side effects ειναι increased heart rate + low blood pressure που εχω ηδη οποτε οντως πρεπει να το τσεκαρω.
edit2: ξανα οχι, δικιο εχω εγω μαλλον. oral minox θεωρειται antihypertensive από μόνη της οπότε λογικά χρειάζεσαι ένα antihypotensive ή απλα hypertensive για να φερει το blood pressure στα ισια(?)

καλα βασικα θα παω σε γιατρο (παθολογο i guess) για σιγουρια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

dim d

Well-Known Member
Κατα την γνωμη μου, λογω οτι ημινοξ ειναι αγγειοδιασταλτικο δεν θα εμπλεκα. Αληθεια καλυτερα φινα που τουλαχιστον υπαρχει μια βιβλιογραφια γυρω της και καλα και κακα παραδειγματα. Το οτι θα ενισχυει την τριχοφυια παντου ειναι δεδομενο, αλλα σιγουρα και παλι θα χρειαστει καποια στιγμη ενα φαρμακο τυπου φινα για το μαλλι. Εγω δεν θα εμπλεκα.
 

ej9283

Member
Κατα την γνωμη μου, λογω οτι ημινοξ ειναι αγγειοδιασταλτικο δεν θα εμπλεκα. Αληθεια καλυτερα φινα που τουλαχιστον υπαρχει μια βιβλιογραφια γυρω της και καλα και κακα παραδειγματα. Το οτι θα ενισχυει την τριχοφυια παντου ειναι δεδομενο, αλλα σιγουρα και παλι θα χρειαστει καποια στιγμη ενα φαρμακο τυπου φινα για το μαλλι. Εγω δεν θα εμπλεκα.

Φινα παιρνω εδω και 2 χρονια.
 

ej9283

Member
εχεις δει αποτελεσματα; τι σε εσπρωξε προς χαπι μινοξ;

Φινα σιγουρα σταθεροποιησε την αραιωση, νομιζω την βελτιωσε και λιγο.

Κοιτα, ειμαι σε μια diffuse φαση που δεν μπορω να κανω μεταμοσχευση. Παραλληλα το να εχω τον πονοκεφαλο της τοπικης μινοξ καθε μερα για το υπολοιπο της ζωη μου δεν παιζει οποτε ειναι η μοναδικη αποδεδειγμενα καλη λυση που μενει.
 

dim d

Well-Known Member
καταλαβαινω το σκεπτικο σου...αν εχεις ψαξει αρκετα και εχεις δει εμπιεριες σε αλλα φορουμ τοτε το βλεπεις...
 
Μπλουζα