NW V-VI, repair Combo 2900 FUs - ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ ΝΗΜΑ ΓΙΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΗ ΠΕΛΑΤΩΝ -

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

bobby

Well-Known Member
Τελικά γιατρέ, ποια είναι κατά την γνώμη σας η καλύτερη στρατηγική για ένα αντίστοιχο περιστατικό με τον φίλο (με προϋπόθεση ότι έχει καλή δότρια για δεύτερη επέμβαση-πύκνωση συνολικά 5000-6000 graft); Κλείσιμο Ά ζώνης (μπροστά) στην πρώτη επέμβαση και Β´ & Γ´ ζώνες στην δεύτερη, όπως αναφέρει παραπάνω ο @Nik.Mos ή όπως ο Γιώργος αντιμετώπιση όλης της περιοχής με ικανοποιητική πυκνότητα και πολύ ωραίο οπτικά αποτέλεσμα και στην συνέχεια τυχόν touch up και πύκνωση για να το απογειώσει;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vagosx

Well-Known Member
Αγαπητέ Cvial θα μπορούσες να μας υπολογίσεις ποσο είναι Coverage value (CV) του συγκεκριμενου ασθενή;
 

makis25

Well-Known Member
Για να εχει ο ασθενης αυτη την εικονα πρεπει να εχουν συμβει 2 πραγματα . 1) 100% επιτυχης μεταμοσχευση . Πρεπει να χουν φυρτωσει ολα ή σχεδον ολα! 2) Ανταποκριθηκαν προυπαρχουσες τριχες στη θεραπεια μινοξ+duta και φουντωσε ακομη παραπανω το μαλλι . Ελπιζω να μη σταματησει τη θεραπεια . Ξεχωριζουν πισω στο κεφαλι οι ουλες ισως επρεπε εστω μισο ποντο πιο μακρυ μαλλι πισω . Ενα περασμα ακομη αν κανει με ακομα 2k+ σε ολο το κεφαλι αν εχει τοσα διαθεσιμα και θα ναι σουπερ . Αυτοπου βλεπω στις φωτογραφιες ειναι πολυ υψηλα ποσοστα επιβιωσης των μοσχευματων μαζι με θεραπειες.
 

nick90

Well-Known Member
Θα ήθελα να ρωτήσω και τους πιο έμπειρους:

Πόσα τ.ε. εκτιμάτε ότι είναι η συγκεκριμένη επιφάνεια; εκτιμώ ότι είναι περίπου 160-180+ τ.ε. όπου τοποθετήθηκαν 2900 grafts.

Αμα κάνετε τους υπολογισμούς βγαίνει μια μεση πυκνότητα 16-18 μοσχεύματα ανά τετραγωνικό εκατοστό. Και μετά ρωτάω αν σας φαίνεται λογική αυτή η εικόνα που παραθέτω παρακάτω.

Μήπως είναι υπερβολικά σκοτεινή αυτή η φωτογραφία και δεν αντικατοπτρίζει την πραγματικότητα της κατάστασης του ασθενή ;

8.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία:

makis25

Well-Known Member
Θα ήθελα να ρωτήσω και τους πιο έμπειρους:

Πόσα τ.ε. εκτιμάτε ότι είναι η συγκεκριμένη επιφάνεια; εκτιμώ ότι είναι περίπου 160-170+ τ.ε. όπου τοποθετήθηκαν 2900 grafts.

Αμα κάνετε τους υπολογισμούς βγαίνει μια μεση πυκνότητα 16-18 μοσχεύματα ανά τετραγωνικό εκατοστό. Και μετά ρωτάω αν σας φαίνεται λογική αυτή η εικόνα που παραθέτω παρακάτω.

Μήπως είναι υπερβολικά σκοτεινή αυτή η φωτογραφία και δεν αντικατοπτρίζει την πραγματικότητα της κατάστασης του ασθενή ;

Προβολή συνημμένου 34225
Γιαυτο εγραψα πως γνωμη μου ειναι πως βοηθησαν και τα φαρμακα . Φυσικα απο κοντα θα φαινεται πιο αραιο . Αλλα σε συγκριση με το πριν ειναι μερα με νυχτα .
 

nick90

Well-Known Member
Γιαυτο εγραψα πως γνωμη μου ειναι πως βοηθησαν και τα φαρμακα . Φυσικα απο κοντα θα φαινεται πιο αραιο . Αλλα σε συγκριση με το πριν ειναι μερα με νυχτα .
Με συγχωρείς αλλά πως συγκρίνεις με το πριν για να πεις ότι είναι η μέρα με τη νύχτα όταν η συγκεκριμένη φωτογραφία είναι τόσο σκοτεινή; Άμα δεις το χρώμα του δέρματος φαίνεται για κάποιο περίεργο λόγο τέρμα καφέ σκούρο στη συγκεκριμένη φωτογραφία και δεν φαίνονται καν τα κενά του δέρματος ανάμεσα από τα μαλλιά.
 

makis25

Well-Known Member
Με συγχωρείς αλλά πως συγκρίνεις με το πριν για να πεις ότι είναι η μέρα με τη νύχτα όταν η συγκεκριμένη φωτογραφία είναι τόσο σκοτεινή; Άμα δεις το χρώμα του δέρματος φαίνεται για κάποιο περίεργο λόγο τέρμα καφέ σκούρο στη συγκεκριμένη φωτογραφία και δεν φαίνονται καν τα κενά του δέρματος ανάμεσα από τα μαλλιά.
Δηλαδη εσυ ειδες τη φωτο πριν που ειναι το κεφαλι πρακτικα γυμνο , βλεπεις το μετα απο διαφορες γωνιες και κοντινα στη προηγουμενη σελιδα και κρινεις πως δεν ειναι μερα με νυχτα επειδη φαινεται σκοτεινη μια φωτο . Ενταξει .
 

vlafo

Well-Known Member
Αγαπητέ Cvial θα μπορούσες να μας υπολογίσεις ποσο είναι Coverage value (CV) του συγκεκριμενου ασθενή;
Πως να το υπολογίσει χωρίς στοιχεία?
Ούτε έκταση ξέρουμε,ούτε πάχος τρίχας,οπότε χωρίς αυτές τις 2 μεταβλητές δε γίνεται.
Μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε.
 

vlafo

Well-Known Member
Η φωτογραφία φυσικά και είναι σκοτεινή και δείχνει άλλη εικόνα (αυτά εννοούνται) δεν είναι υψηλής ανάλυσης.
Από κοντά θα είναι πολύ χειρότερος,αλλά σαφώς και υπήρξε διαφορά του πριν με το μετά.Προς το καλύτερο.
Το πλάνο βέβαια,τα απλώνω όλα παντού σε μια έκταση περίπου 200τμ είναι λάθος το έχουμε ξαναπεί.
Υ.γ:Μου θυμίζει μια άλλη κλινική που το έκανε συχνά και είμασταν στα κάγκελα,αλλά εδώ το παγώνι.
 

makis25

Well-Known Member
dhi λες; ε οχι vlafo , το χειροτερο αποτελεσμα του αναστασακη να παρεις ειναι καλυτερο απο τα περισσοτερα καλα της dhi . Για την ακριβεια μιση δεκαετια ακριβως 2 καλα αποτελεσματα διχως αμφιβολια ειδαμε απο dhi και απο αυτα το ενα ηταν με δυο μεταμοσχευσεις .
 

nick90

Well-Known Member
Η φωτογραφία φυσικά και είναι σκοτεινή και δείχνει άλλη εικόνα (αυτά εννοούνται) δεν είναι υψηλής ανάλυσης.
Από κοντά θα είναι πολύ χειρότερος,αλλά σαφώς και υπήρξε διαφορά του πριν με το μετά.Προς το καλύτερο.
Το πλάνο βέβαια,τα απλώνω όλα παντού σε μια έκταση περίπου 200τμ είναι λάθος το έχουμε ξαναπεί.
Υ.γ:Μου θυμίζει μια άλλη κλινική που το έκανε συχνά και είμασταν στα κάγκελα,αλλά εδώ το παγώνι.
Αυτό ακριβώς @vlafo . Εννοείται ότι άλλαξε η εικόνα του ασθενή προς το καλύτερο αλλά δεν είναι και ρεαλιστική αυτή η εικόνα του ασθενή που μας παρουσιάζεται στη συγκεκριμένη φωτογραφία. Οφείλουμε να το αναφέρουμε γιατί πολλοί δεν το αντιλαμβάνονται και λυπάμαι που και πιο έμπειρα μέλη σωπαίνουν και δεν μιλάνε με ότι συνέπειες αυτό συνεπάγεται για τα μέλη που δεν γνωρίζουν από εμβαδά, πυκνότητες και σωστή στρατηγική κατανομής των grafts.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Όχι φίλε Μάκη
Μιλάω για την Advance που μπορώ εύκολα να θυμίσω τι γινότανε με αυτή τη στρατηγική.
Για dhi δεν ασχολούμαι με τέτοιες κλινικές.
Το έχω ξαναπεί για χάρη της σωστής κριτικής.
Έχω χ αριθμό,δεν ακολουθώ τη στρατηγική τη σωστή από μπροστά προς τα πίσω να καλύψω,αλλά τα απλώνω σε όλο το κεφάλι είναι ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ.
Όταν αυτό εμένα μου πλασάρεται σαν σωστό και πρέπει κιόλας να το υιοθέτησω,όταν εδώ έχουν δοθεί κυριολεκτικά πόλεμοι για να αποδείξουν αυτό το λάθος,εγώ φίλε Μάκη δεν θα αλλάξω και θα λέω άλλα
Ο μόνος που διαφωνούσε ήταν ο George που έβαζε μέσα στο παιχνίδι και το crown.
 

vlafo

Well-Known Member
Νick
Αν τον δεις αυτόν από κοντά ξέρεις πως θα δείχνει?
Ήταν αεροδρόμιο ο άνθρωπος και τώρα θα έχει κάποιες διάσπαρτες τρίχες,έτσι θα δείχνει.
Βέβαια από μπροστά η χερλάιν,θα του έχει δώσει μια πολύ καλύτερη εικόνα.
Τι περιμένεις εσύ δηλαδή?
Μια έκταση που χρειαζότανε τουλάχιστον 5000g+ να δείξει καμία θεαματική αλλαγή με μόνο τόσα λίγα?
Not a chance.
 

nick90

Well-Known Member
Νick
Αν τον δεις αυτόν από κοντά ξέρεις πως θα δείχνει?
Ήταν αεροδρόμιο ο άνθρωπος και τώρα θα έχει κάποιες διάσπαρτες τρίχες,έτσι θα δείχνει.
Βέβαια από μπροστά η χερλάιν,θα του έχει δώσει μια πολύ καλύτερη εικόνα.
Τι περιμένεις εσύ δηλαδή?
Μια έκταση που χρειαζότανε τουλάχιστον 5000g+ να δείξει καμία θεαματική αλλαγή με μόνο τόσα λίγα?
Not a chance.
Αυτό ακριβώς. Λίγη λογική θέλει παιδιά. Οι μεταμοσχεύσεις βασίζονται στα μαθηματικά. Χαίρομαι που τα αναφέρεις όλα αυτά γιατί βλέποντας αυτή την εικόνα θα νομίζει κάποιος που είναι norwood 6 ότι θα γίνει ετσι με 2900 grafts σε όλο το κεφάλι. Not a chance που είπες και εσύ.
 

vlafo

Well-Known Member
Τα έχουμε ξαναπεί χιλιάδες φορές,οι φωτογραφίες πρέπει να είναι πολύ συγκεκριμένες για να αποτυπώνουν την πραγματικότητα.
Εδώ εγώ που είμαι φούλ,είναι κάποιες φορές που αν εστιάσω και τραβήξω κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες,θα φανεί κενό.
Λοιπόν nw5 και πάνω,θέλουν από 5000g και πάνω για να δείχνουν μια ωραία εικόνα.
Ξεκάθαρα.
 

Hairsick

Active Member
Πιστεύω ότι κάθε περιστατικό πρέπει να το κρίνουμε από το σημείο εκκίνησης και όχι μόνο αυτό του τερματισμού. Στην συγκεκριμένη περίπτωση δε νομίζω ότι με μια επέμβαση αυτός ο άνθρωπος θα μπορούσε να πάρει κάτι παραπάνω. Πέτυχε υψηλότατη φυτρωση και κάλυψε το φαλακρό κομμάτι του κεφαλιού. Από εδώ και έπειτα, θα μπορούσε να πάει και για πύκνωση, με μια επόμενη επέμβαση; Με smp; Αυτός θα κρίνει.

ΥΓ ορισμένες μετά φωτό είναι όντως υπο-φωτισμένες, αλλά το ίδιο είναι και οι πριν.
 

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Πιστεύω ότι κάθε περιστατικό πρέπει να το κρίνουμε από το σημείο εκκίνησης και όχι μόνο αυτό του τερματισμού. Στην συγκεκριμένη περίπτωση δε νομίζω ότι με μια επέμβαση αυτός ο άνθρωπος θα μπορούσε να πάρει κάτι παραπάνω. Πέτυχε υψηλότατη φυτρωση και κάλυψε το φαλακρό κομμάτι του κεφαλιού. Από εδώ και έπειτα, θα μπορούσε να πάει και για πύκνωση, με μια επόμενη επέμβαση; Με smp; Αυτός θα κρίνει.

ΥΓ ορισμένες μετά φωτό είναι όντως υπο-φωτισμένες, αλλά το ίδιο είναι και οι πριν.

Η πόζα bird's view για να βγει με παρομοιο φωτοσμό με το hairline πρεπει να υπάρχουν φωτα πισω από τον φωτογραφο.
Δεν έχω και δεν πρόκειται να βάλω, διότι η πόζα αυτη ειναι μονο για ακαδημαικούς σκοπούς (εκτος αν εισαι πουλι...)
Το ότι την ανεβαζω δεν σημαινει ότι έχει "πρακτική αξια".
Απλα δεν περιμενα ποτε πως θα φτασουν στο σημειο καποιοι να πιαστουν από αυτο και να προσπαθησουν να ακυρωσουν
ολα τα υπολοιπα.
Τελοσπαντων, προβλημα του φορουμ ειναι αυτες οι συμπεριφορές, οχι δικο μου.
 

Hairsick

Active Member
Η πόζα bird's view για να βγει με παρομοιο φωτοσμό με το hairline πρεπει να υπάρχουν φωτα πισω από τον φωτογραφο.
Δεν έχω και δεν πρόκειται να βάλω, διότι η πόζα αυτη ειναι μονο για ακαδημαικούς σκοπούς (εκτος αν εισαι πουλι...)
Το ότι την ανεβαζω δεν σημαινει ότι έχει "πρακτική αξια".
Απλα δεν περιμενα ποτε πως θα φτασουν στο σημειο καποιοι να πιαστουν από αυτο και να προσπαθησουν να ακυρωσουν
ολα τα υπολοιπα.
Τελοσπαντων, προβλημα του φορουμ ειναι αυτες οι συμπεριφορές, οχι δικο μου.
Σε μια περίπτωση όπως αυτή, το smp θα ήταν μια καλή λύση από εδώ και έπειτα; Γενικά από την εμπειρία σας αποτελεί αξιόλογη λύση για την ληπτρια για τόνωση της πυκνοτητας ή ενδείκνυται περισσότερο για κάλυψη της δοτριας;
 

grg19ggls

Member
Το αποτέλεσμα είναι πάρα πολύ ωραίο, λαμβάνοντας υπόψιν τον περιορισμένο αριθμό των grafts και τη προηγούμενη εικόνα.
Βοηθάει και το χρώμα της τρίχας του (μικρή χρωματική αντίθεση δέρματος - τρίχας).
Είναι λογικό να αισθάνεται άλλος άνθρωπος. Στη θέση του θα ήμουν πολύ χαρούμενος.

Όσοι είμαστε μικρά NW εστιάζουμε στις εντυπωσιακές hairline και στις υψηλές πυκνότητες.
Η πραγματικότητα είναι οτι είναι πολύ σημαντικό να βλέπουμε αποτελέσματα σε μεγάλα NW από όλες τις κλινικές καθώς μπορεί να αλλάξει πολύ τη ψυχολογία του ανθρώπου.

Ερώτημα: Εφόσον έχει να δώσει η δότρια του (+ έχει και ωραία γένια απο οτι βλεπουμε), να υποθέσουμε οτι η επαναληπτική μεταμόσχευση θα είναι πιο "επιθετική" ως προς τη πυκνότητα στο hairline?
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Θα ήθελα να ρωτήσω και τους πιο έμπειρους:

Πόσα τ.ε. εκτιμάτε ότι είναι η συγκεκριμένη επιφάνεια; εκτιμώ ότι είναι περίπου 160-180+ τ.ε. όπου τοποθετήθηκαν 2900 grafts.

Αμα κάνετε τους υπολογισμούς βγαίνει μια μεση πυκνότητα 16-18 μοσχεύματα ανά τετραγωνικό εκατοστό. Και μετά ρωτάω αν σας φαίνεται λογική αυτή η εικόνα που παραθέτω παρακάτω.

Μήπως είναι υπερβολικά σκοτεινή αυτή η φωτογραφία και δεν αντικατοπτρίζει την πραγματικότητα της κατάστασης του ασθενή ;

Προβολή συνημμένου 34225

Ορισμένες φορές νομίζω ότι χάνουμε την ουσία. Το βασικό ερώτημα είναι αν ο άνθρωπος με βάση το πριν και το μετά έχει λόγο να είναι ευχαριστημένος και να το δηλώσει στο google review. Θα έλεγα ότι μάλλον πρέπει να είναι ενθουσιασμένος και δεν τον αδικώ.

Ως προς το αποτέλεσμα. Νομίζω ότι πέτυχε την απόλυτη φύτρωση. Αυτό είναι προφανές. Κάποιες φώτο μπορεί να είναι υποφωτισμένες αλλά είναι τόσο πολλές που βγαίνει αβίαστα συμπέρασμα. Ναι μπορεί η επιφάνεια προς κάλυψη να ήταν μεγάλη (180+cm2) και να μπήκαν 2900 αλλά υπήρχαν και αρκετές διάσπαρτες που στο πριν τις κράταγε κοντές δεν τις έπιανε το μάτι. Στο μετά τις άφησε να μακρύνουν. Αυτές σε συνδυασμό με την απόλυτη φύτρωση, το μήκος και την έξυπνη φύτευση για να εκμεταλλευτεί το layering μαζί με ότι έδωσε η duta δίνουν αυτή την εικόνα. Είναι πολύ decent γιατί ναι μεν σε χειρότερες συνθήκες φωτισμού θα "φέγγει" αλλά δεν έχει κενά, είναι ομοιόμορφη και ευχάριστη στο μάτι. Το κόντρατ επίσης καλό και συνεισφέρει και αυτό.

Τέλος ως προς τις 2 σχολές. Δεν χρειάζεται να απαξιώνουμε τόσο πολύ την μια σε βάρος της άλλης. Και εγώ είμαι υπερ του τελειώνω την μια περιοχή και πάω στην άλλη με ένα μικρό touchup της πρώτης αν χρειαστεί. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι και με αυτό το σενάριο (άπλωμα και πύκνωση σε 2η μμ) δεν θα πάρεις ένα σπουδαίο αποτέλεσμα στο τέλος. Ειδικά όταν μιλάμε για δύσκολες περιπτώσεις repair και μεγάλων NW.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα