NW stage V - MET 20/3/2018 - 3592 F.Us - F.U.T. - Άνδρας 54 ετών

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

manly_Man

Well-Known Member
ενταξει νομιζω σε αυτη την περιπτωση η hairline ειναι πιο "αραιη" σε σχεση με τις αλλες παρουσιασεις της κλινικης, δεν νομιζω να το αμφισβητεί κανεις αυτο...βεβαια για την ηλικια του ασθενη θα μπορουσε να ειναι ικανοποιητικη. Επισης το crown χρειαζεται και αυτο ενισχυση με 2η μεταμοσχευση, κατα τα αλλα θα ελεγα οτι ειχε καλη φυτρωση και τα grafts που εβαλε επιασαν τοπο...σιγουρα χρειαζοταν περισσοτερα για μεγιστη καλυψη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

vlafo

Well-Known Member
Δηλαδη με ποιες κλινικες να τη συγκρινω; Με τις κορυφαιες του εξωτερικου ή με τις ασχετες ελληνικες; Δεν εχω κανενα οφελος απο καμμια κλινικη, αν σας πειραζουν τα αρνητικα σχολια και θελετε να κανετε το ασπρο μαυρο τοτε να μας το πειτε να μην σχολιαζουμε.
Στράτο με καμία από τις ελληνικές δεν θα τις συγκρίνεις γιατί τα αποτελέσματα της δεν έχουνε σχέση με αυτές.

Κοίτα τη συνολική εικόνα σε σχέση πάντα με Ελλάδα.

Εγώ δεν θα διαφωνήσω με τις άλλες κλινικές που αναφέρεις αλλά η προσέγγιση σου είναι γενικά λάθος.

Με τους κορυφαίους δεν θα συγκρίνεις γιατί δεν είναι στο ίδιο επίπεδο άρα η σύγκριση σου είναι άτοπη.
Αλλά με τις τούρκικες των 2500€ για 5000g αφου σου αρέσει να τις βάζεις στην ίδια κατηγορία, δές και διάλεξε που ήδη το έχεις κάνει.

Εγώ το κεφάλι μου σε κανέναν Τούρκο δεν το παίζω (μόνο στην HLC+Keser+Erdogan και σε αυτόν παλιότερα)
 

vlafo

Well-Known Member
ενταξει νομιζω σε αυτη την περιπτωση η hairline ειναι πιο "αραιη" σε σχεση με τις αλλες παρουσιασεις της κλινικης, δεν νομιζω να το αμφισβητεί κανεις αυτο...βεβαια για την ηλικια του ασθενη θα μπορουσε να ειναι ικανοποιητικη. Επισης το crown χρειαζεται και αυτο ενισχυση με 2η μεταμοσχευση, κατα τα αλλα θα ελεγα οτι ειχε καλη φυτρωση και τα grafts που εβαλε επιασαν τοπο...σιγουρα χρειαζοταν περισσοτερα για μεγιστη καλυψη.
Δεν είναι πράγματι,αλλά άμα έχεις παρατηρήσει δεν φτιάχνει χερλάιν τοίχο με πυκνότητες 60-70g, αλλά κυμαίνεται στα 45g-50g που είναι μια χαρά.
Για να δείξει πραγματικά θέλει και 2 μμ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

manly_Man

Well-Known Member
Δεν είναι πράγματι αλλά άμα έχεις παρατηρήσει δεν φτιάχνει χερλάιν τοίχο με πυκνότητες 60-70g, αλλά κυμαίνεται στα 45g-50g που είναι μια χαρά.
Για να δείξει πραγματικά θέλει και 2 μμ.
σιγουρα θα χρειαζοταν αλλη μια μεταμοσχευση...αφου μπηκε στον χορο θα χορεψει!
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Όταν κρίνεις μια μμ, τα 3 πιο βασικά πράγματα που κοιτάς είναι φύτρωση, φυσικότητα, διαχείριση δότριας. Αν την πατήσεις σε κάποιο από αυτά έχεις χάσει κάτι κάνοντας την μμ, έχεις δηλαδή πραγματικό κόστος. Όλα τα υπόλοιπα (πχ, περισσότερα graft, καλύτερες πυκνότητες) εμπίπτουν πιθανώς στην κατηγορία του ευκαιριακού κόστους.
 

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
Χαιρομαι που έχετε ιδιαιτερη κουβεντα για το περιστατικο μου.
Σε περιπτωση που καποιος δεν το καταλαβε, το hailine που έχω σχεδιασει ειναι ΠΙΣΩ από τις τριχες που εχει ο ασθενης.
Οι αραιες τριχες που βλεπετε μπροστα-μπροστα ειναι οι δικες του.
Ισως οι φωτογραφιες τοποθετησεις σας βοηθησουν
Το crown ειναι μια δευτερευουσα περιοχή για εμενα.
Επενδυω όσο λιγοτερα τριχοθυλάκια μπορώ.
Το συγκεκριμένο crown θεωρω μεγάλη επιτυχία μιας και δεν τοποθετησα περισσοτερα από 1300 μοσχευματα σε μια
επιφανεια ακτινας 4,5εκ.
 

Συνημμένα

  • DSC089891.jpg
    DSC089891.jpg
    348.8 KB · Προβολές: 174
  • DSC03197.JPG
    DSC03197.JPG
    1.2 MB · Προβολές: 173
  • DSC005441.jpg
    DSC005441.jpg
    1.6 MB · Προβολές: 176
  • DSC089941.jpg
    DSC089941.jpg
    422.7 KB · Προβολές: 186
  • DSC089951.jpg
    DSC089951.jpg
    716.1 KB · Προβολές: 174

vlafo

Well-Known Member
Συνεπώς η χερλάιν αυτή με πόσα g φτιάχτηκε όταν ήδη μπήκαν 1300g στο crown?
Tα υπόλοιπα?
Πιθανόν λιγότερα γιατί βλέπω και τα tριγωνάκια τραβήξανε g.
 

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
Δεν είναι πράγματι,αλλά άμα έχεις παρατηρήσει δεν φτιάχνει χερλάιν τοίχο με πυκνότητες 60-70g, αλλά κυμαίνεται στα 45g-50g που είναι μια χαρά.
Για να δείξει πραγματικά θέλει και 2 μμ.
Οι πυκνοτητες που αναφερετε (60-70) ΔΕΝ ειναι ασφαλείς σε ΜΙΑ επεμβαση.
Εχει αποδειχθει πως πυκνοτητες >40-50 οδηγουν σε υποδεεστερη επιβιωση.
Οποιοσδηποτε μεταμοσχευει σε μεγαλύτερες πυκνοτητες από 50/cm2 κινδυνευει να χασει πολλα μοσχευματα τσαμπα και βερεσε που δεν αποκαθιστανται ποτε, φυσικά.
Σε 2 συνεδριες, γινεται.

ΔΕΝ επιτρεπεται να χαθει ΚΑΝΕΝΑ μοσχευμα του ασθενή είτε λόγω ανωριμοτητας του ασθενη που θέλει να δειχνει 20 χρονων "με τη μια" και σιγουρα ούτε από ματαιδοξια του ιατρού που θέλει να εντυπωσιασει με τους αριθμούς που ανακοινωνει στα φορουμ ή στα site του.

Και τα δυο οδηγούν σε αισθητικές καταστροφες και "εγκληματα".
 

kharmacoma

Well-Known Member
Για ποιο λόγο η hairline κάποιες φορές σχεδιάζεται πίσω από τα μαμά μαλλιά? Το ίδιο είχε συμβεί και στη δική μου μεταμόσχευση, εξού και ο λόγος που ρωτάω. Δεν φτάνουν τα μοσχεύματα απλά ή υπάρχει και επιπλέον λόγος?
 

tol

Well-Known Member
Δεν είναι πράγματι,αλλά άμα έχεις παρατηρήσει δεν φτιάχνει χερλάιν τοίχο με πυκνότητες 60-70g, αλλά κυμαίνεται στα 45g-50g που είναι μια χαρά.
Για να δείξει πραγματικά θέλει και 2 μμ.
Φιλε vlafo, προσωπικη μου αποψη ειναι οτι σε καμια περιπτωση η πυκνοτητα δε φθανει τα 45-50 grafts. Τα νουμερα ειναι μικροτερα.

Οχι μονο στο συγκεκριμενο περιστατικο, αλλά σε ολα σχεδον τα περιστατικα που εχει ανεβασει ο κ. Αναστασακης.

Θεωρω οτι η πυκνοτητα τοποθετησης ειναι περιπου 35-40 grafts.

Πυκνοτητες 50 grafts θεωρουνται κορυφαιες παγκοσμιως.

Για να μην παρεξηγηθω...θεωρω οτι η πυκνοτητα των περιπου 40 grafts που επιτυγχανει ο κ. Αναστασακης ειναι ικανοποιητικη (ειδικα σε συγκριση με αλλες εγχωριες κλινικες π.χ. η DHI δεν ξεπερνα σε πυκνοτητες τα 30 grafts) και γι' αυτο τα αποτελεσματα του ειναι καλα.

Αν μετα το περας μιας μμ, φιλε vlafo, εχεις πετυχει πυκνοτητα των 50 grafts, τοτε (ειδικα με το illusion που επιτυγχανουν οι ικανοι γιατροι) θα δειχνεις σαν τον Ρουβα, τον Μπεζο και οποιονδηποτε αλλο μαλλιά μπορεις να φανταστεις.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tol

Well-Known Member
Οι πυκνοτητες που αναφερετε (60-70) ΔΕΝ ειναι ασφαλείς σε ΜΙΑ επεμβαση.
Εχει αποδειχθει πως πυκνοτητες >40-50 οδηγουν σε υποδεεστερη επιβιωση.
Οποιοσδηποτε μεταμοσχευει σε μεγαλύτερες πυκνοτητες από 50/cm2 κινδυνευει να χασει πολλα μοσχευματα τσαμπα και βερεσε που δεν αποκαθιστανται ποτε, φυσικά.
Σε 2 συνεδριες, γινεται.

ΔΕΝ επιτρεπεται να χαθει ΚΑΝΕΝΑ μοσχευμα του ασθενή είτε λόγω ανωριμοτητας του ασθενη που θέλει να δειχνει 20 χρονων "με τη μια" και σιγουρα ούτε από ματαιδοξια του ιατρού που θέλει να εντυπωσιασει με τους αριθμούς που ανακοινωνει στα φορουμ ή στα site του.

Και τα δυο οδηγούν σε αισθητικές καταστροφες και "εγκληματα".

Πριν αλεκτωρ φωνησαι ...με επιβεβαιωσε με το σχολιο του ο κ. Αναστασακης.
 

vlafo

Well-Known Member
Φιλε vlafo, προσωπικη μου αποψη ειναι οτι σε καμια περιπτωση η πυκνοτητα δε φθανει τα 45-50 grafts. Τα νουμερα ειναι μικροτερα.

Οχι μονο στο συγκεκριμενο περιστατικο, αλλά σε ολα σχεδον τα περιστατικα που εχει ανεβασει ο κ. Αναστασακης.

Θεωρω οτι η πυκνοτητα τοποθετησης ειναι περιπου 35-40 grafts.

Πυκνοτητες 50 grafts θεωρουνται κορυφαιες παγκοσμιως.

Για να μην παρεξηγηθω...θεωρω οτι η πυκνοτητα των περιπου 40 grafts που επιτυγχανει ο κ. Αναστασακης ειναι ικανοποιητικη (ειδικα σε συγκριση με αλλες εγχωριες κλινικες π.χ. η DHI δεν ξεπερνα σε πυκνοτητες τα 30 grafts) και γι' αυτο τα αποτελεσματα του ειναι καλα.

Αν μετα το περας μιας μμ, φιλε vlafo, εχεις πετυχει πυκνοτητα των 50 grafts, τοτε (ειδικα με το illusion που επιτυγχανουν οι ικανοι γιατροι) θα δειχνεις σαν τον Ρουβα, τον Μπεζο και οποιονδηποτε αλλο μαλλιά μπορεις να φανταστεις.
Φίλε tol

Για το συγκεκριμένο περιστατικό εννοείται δεν είναι 45g εκτιμώ με σχετική ακρίβεια 38-40g όχι λιγότερα.
Μπορώ όμως να σου αναφέρω συγκεκριμένα σε ποιά περιστατικά την πυκνότητα τη βλέπω σχεδόν 45g η λίγο περισσότερη.Όχι όμως 40g.
Σε πολύ συγκεκριμένα περιστατικά.

Και 45g να έχεις πυκνότητα,όταν έχεις από πίσω μαλλιά να τη στηρίξεις τότε είναι εξίσου αρκετή tol.
 

Stratos

Well-Known Member
ενταξει νομιζω σε αυτη την περιπτωση η hairline ειναι πιο "αραιη" σε σχεση με τις αλλες παρουσιασεις της κλινικης, δεν νομιζω να το αμφισβητεί κανεις αυτο...βεβαια για την ηλικια του ασθενη θα μπορουσε να ειναι ικανοποιητικη. Επισης το crown χρειαζεται και αυτο ενισχυση με 2η μεταμοσχευση, κατα τα αλλα θα ελεγα οτι ειχε καλη φυτρωση και τα grafts που εβαλε επιασαν τοπο...σιγουρα χρειαζοταν περισσοτερα για μεγιστη καλυψη.
τελικά είναι και άλλοι που δεν βλέπουν καλά όπως εγώ.. όπως λέει ο φίλος cvial. Πως να βάλει περισσότερα grafts τα οποία χρειάζεται όταν κάνει FUT? Ας του κάνουμε μία να χαρεί λίγο, να τον ξανακαλέσουμε να τραβήξει άλλη μία ταλαιπωρία, να βγάλουμε και κανένα ευρώ παραπάνω..
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
τελικά είναι και άλλοι που δεν βλέπουν καλά όπως εγώ.. όπως λέει ο φίλος cvial. Πως να βάλει περισσότερα grafts τα οποία χρειάζεται όταν κάνει FUT? Ας του κάνουμε μία να χαρεί λίγο, να τον ξανακαλέσουμε να τραβήξει άλλη μία ταλαιπωρία, να βγάλουμε και κανένα ευρώ παραπάνω..

Όταν διαβάσεις και κατανοήσεις αυτά που σου γράφουν (υψηλή φύτρωση) τότε θα καταλάβεις ότι απλά ρωτάς τον εαυτό σου και απαντάς ο ίδιος βάζοντας και λίγη σάλτσα...nickname άλλων.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Θα συμφωνήσω απολύτως με τον Tol, έχω ποστάρει σε ανύποπτο χρόνο ότι το όριο είναι οι 100 περίπου τρίχες με έξυπνη φύτευση. Αυτό στο πετυχαίνει ο συνδυασμός μιας ελάχιστης πυκνότητας που στην hairline πρέπει να είναι υψηλότερη γιατί εκεί ο λόγος δύσκολα ανεβαίνει λόγω των μονοτρίχων και λίγο αραιότερης πίσω με μεγαλύτερο λόγο. Το πίσω μπορεί να είναι και το 1cm. Για πολύ υψηλής ποιότητας αποτέλεσμα θες hairline από 45-50g με λόγο 2.1-2.2 και πίσω 40-45g με λόγο 2.4-2.6g ανάλογα τι βρίσκεις στην δότρια. Μπορείς και με ελαφρώς μικρότερη απλά δεν θα είναι world class. Αυτά βέβαια μόνο όταν πας για επιδόσεις και μπορείς. Τα 60 και 70 είναι ανέφικτα παρά μόνο για επίδειξη σε μερικά τετραγωνικά εκατοστά.

Αυτό που δεν καταλαβαίνουν οι πιο πολλοί είναι ότι στις μμ και στην εμφύτευση το πρόβλημα είναι ο χώρος. ΔΕΝ μπορείς για πολλούς λόγους (μερικά τα ανέφερε ο γιατρός παραπάνω, υπάρχουν βέβαια και άλλα) να ξεπεράσεις τα 45-50g σε μεγάλη κλίμακα, άρα αυτό που σου μένει για να αυξήσεις την κάλυψη είναι ο λόγος. Τίποτε άλλο. Εκεί παίζεται το παιχνίδι. Για αυτό και το να φυτεύεις άπειρα μονότριχα είναι προβληματικό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
DSC005441r.jpg

Προσωπικά δεν κοιτάω ποτέ την κόκκινη περιοχή, ίσα ίσα όταν αυτή είναι αραιή και ασύμμετρη είναι καλύτερα γιατί δείχνει πολύ φυσικό. Το μάτι μου πάει κατευθείαν στην κίτρινη περιοχή και ειδικά στο κέντρο (forelock) εκεί πού έχεις το μικρότερο illusion επειδή δεν έχει layering effect. Στην ίδια περιοχή αλλά προς τις άκρες έχεις βοήθεια από το layering των μπροστινών αφού το κεφάλι ανοίγει προς τα πίσω. Εδώ είναι καλή, ειδικά σε live που το μάτι σου δεν έχει τον χρόνο να παρατηρήσει λεπτομέρειες - για αυτό στα βίντεο όλα τα αποτελέσματα φαίνονται καλύτερα, το see-thru δεν είναι έντονο. Αν όμως σε αυτή την περιοχή υπήρχαν άλλα 5g, δηλαδή 200g με καλό λόγο θα ήταν αδιαπέραστη. Αυτό γίνεται βέβαια άνετα στην 2η μμ, προσωπικά έτσι το έκανα και εγώ στον εαυτό μου, αφού έβλεπα πλέον που είμαι και ήξερα που θέλω να παω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

vlafo

Well-Known Member
Προσωπικά δεν κοιτάω ποτέ την κόκκινη περιοχή, ίσα ίσα όταν αυτή είναι αραιή και ασύμμετρη είναι καλύτερα γιατί δείχνει πολύ φυσικό. Το μάτι μου πάει κατευθείαν στην κίτρινη περιοχή και ειδικά στο κέντρο (forelock) εκεί πού έχεις το μικρότερο illusion επειδή δεν έχει layering effect. Στην ίδια περιοχή αλλά προς τις άκρες έχεις βοήθεια από το layering των μπροστινών αφού το κεφάλι ανοίγει προς τα πίσω. Εδώ είναι καλή, ειδικά σε live που το μάτι σου δεν έχει τον χρόνο να παρατηρήσει λεπτομέρειες - για αυτό στα βίντεο όλα τα αποτελέσματα φαίνονται καλύτερα, το see-thru δεν είναι έντονο. Αν όμως σε αυτή την περιοχή υπήρχαν άλλα 5g, δηλαδή 200g με καλό λόγο θα ήταν αδιαπέραστη. Αυτό γίνεται βέβαια άνετα στην 2η μμ, προσωπικά έτσι το έκανα και εγώ στον εαυτό μου, αφού έβλεπα πλέον που είμαι και ήξερα που θέλω να παω.
Αυτό που λέμε όμως είναι ότι στην περίπτωση που κάποιος χρειάζεται μια μμ,αυτό μπορείς να το πετύχεις με τη μία.
Μπορείς να πετύχεις και πυκνότητα 45g και να αυξήσεις το λόγο και να τελειώνεις.
Και άριστη πυκνότητα και άριστη κάλυψη.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Προφανώς, αν δεν θες να κάνεις πάνω από μια και σε φτάνουν τα graft. Στην hairline όμως τις περισσότερες φορές θες ένα touchup, κάτι σε ενοχλεί γιατί την βλέπεις κάθε μέρα στον καθρέπτη, αρχίζεις και φλερτάρεις με το καλύτερο.
 
Μπλουζα