NW stage V, 7/2/2020 - 2910 FUs - F.U.T - Άνδρας 43 ετών

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αγαπητέ εκπρόσωπε, νομίζω ότι είναι καλό να μην αναφέρεστε διαρκώς σε «αρνητές» και «εχθρούς» αλλά να επικεντρωθείτε στο έργο σας και να αφήσετε να μιλήσει αυτό για εσάς. Έτσι θα συμβάλετε και εσείς στην αποκλιμάκωση.

Όσον αφορά τις «πυκνότητες για πλάκα» θα παρατηρήσω ότι το θέμα είναι λίγο πιο πολύπλοκο. Προφανώς με όρους επίδειξης αρκετοί γιατροί μπορεί να πετύχουν οποιαδήποτε πυκνότητα. Το μέγα θέμα είναι αν σε πραγματικές συνθήκες τις πετυχαίνουν σε συνδυασμό με υψηλές φυτρώσεις και χωρίς να προκαλούν βλάβη στα υπάρχοντα τριχοθυλάκια. Αυτό είναι το διακύβευμα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Kostas97

Well-Known Member
Αγαπητέ εκπρόσωπε, νομίζω ότι είναι καλό να μην αναφέρεστε διαρκώς σε «αρνητές» και «εχθρούς» αλλά να επικεντρωθείτε στο έργο σας και να αφήσετε να μιλήσει αυτό για εσάς. Έτσι θα συμβάλετε και εσείς στην αποκλιμάκωση.

Όσον αφορά τις «πυκνότητες για πλάκα» θα παρατηρήσω ότι το θέμα είναι λίγο πιο πολύπλοκο. Προφανώς με όρους επίδειξης αρκετοί γιατροί μπορεί να πετύχουν οποιαδήποτε πυκνότητα. Το μέγα θέμα είναι αν σε πραγματικές συνθήκες τις πετυχαίνουν σε συνδυασμό με υψηλές φυτρώσεις και χωρίς να προκαλούν βλάβη στα υπάρχοντα τριχοθυλάκια. Αυτό είναι το διακύβευμα.
Καλησπερα σε ολους!
Θα μπορουσε εαν ανεβει το περιστατικο της επιδειξης να επιβεβαιωθει αν οντως πετυχε κατι τετοιο;; Εάν ναι θα μπορουσατε @Anastasakis Hair Clinic να μας παρουσιασετε την οψη αυτου του κροταφου και εχοντας μαλλι ωστε να αντιληφθουμε καλυτερα για τι πυκνοτητα μιλαμε.
Ευχαριστω.

Υ.Γ. Εκτιμω την τετραγωνη λογικη @CVIAL . Φαινεται οτι εχετε περασει απο πολυτεχνειο. :)
 
  • Like
Reactions: tol

Harris_G

Well-Known Member
Πιστευω οτι το fishing εχει υπερ-ποινικοποιηθει. Νοημοσυνη εχουμε οι περισσοτεροι, δεν ειμαστε παιδακια να μας δινουν σοκολατες και να τρεχουμε. Το λαθος ξεκιναει απο την τεμπελια για ερευνα. Μπαινει ο αλλος νεο μελος δε διαβαζει τπτ "πειτε μου που να κανω".
 

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Αγαπητέ εκπρόσωπε, νομίζω ότι είναι καλό να μην αναφέρεστε διαρκώς σε «αρνητές» και «εχθρούς» αλλά να επικεντρωθείτε στο έργο σας και να αφήσετε να μιλήσει αυτό για εσάς. Έτσι θα συμβάλετε και εσείς στην αποκλιμάκωση.

Όσον αφορά τις «πυκνότητες για πλάκα» θα παρατηρήσω ότι το θέμα είναι λίγο πιο πολύπλοκο. Προφανώς με όρους επίδειξης αρκετοί γιατροί μπορεί να πετύχουν οποιαδήποτε πυκνότητα. Το μέγα θέμα είναι αν σε πραγματικές συνθήκες τις πετυχαίνουν σε συνδυασμό με υψηλές φυτρώσεις και χωρίς να προκαλούν βλάβη στα υπάρχοντα τριχοθυλάκια. Αυτό είναι το διακύβευμα.

Έχετε ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο.
Και για αυτο ποσταρα κάτι τόσο απλό, διότι ειναι απλοϊκή η λογική της "πυκνοτητας".
Ειναι πολυ πιο πολυπλοκο ζητημα.
Όταν ενα multivariate θέμα προσεγγιζεται ως univariate από έναν μη-ειδικό, αν απαντηθει ως multivariate (που θα επρεπε) και θα θεωρηθει ως υπεκφυγη και θα προσβληθεί ο συνομιλητής οτι του κανεις τον έξυπνο κτλ.
Τα έχετε δει.
Οποτε μια παραμετρος, απάντησ, επόμενη παραμετρος.;)
 

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Καλησπερα σε ολους!
Θα μπορουσε εαν ανεβει το περιστατικο της επιδειξης να επιβεβαιωθει αν οντως πετυχε κατι τετοιο;; Εάν ναι θα μπορουσατε @Anastasakis Hair Clinic να μας παρουσιασετε την οψη αυτου του κροταφου και εχοντας μαλλι ωστε να αντιληφθουμε καλυτερα για τι πυκνοτητα μιλαμε.
Ευχαριστω.

Υ.Γ. Εκτιμω την τετραγωνη λογικη @CVIAL . Φαινεται οτι εχετε περασει απο πολυτεχνειο. :)

Όχι δυστυχως, ειναι περιστατικό 2/6/2020 και μάλιστα από επαρχία. (2300 FUE)
Μπορειτε να δειτε το πριν-αμεσως μετα όμως!
Θα εχω πιθανόν update κάποια στιγμή τον Ιανουαριο

Ελπίζω να σας κάλυψα.
Για αντιστοιχες πυκνότητες σε average ή above average διαμετρους τριχων, εχω ανεβασει 5-6 περιστικά μια-δυο σελιδες πισω στον @CVIAL που τα ζητησε (που δεν σχολιασε... :( )
 

Συνημμένα

  • DSC01660.JPG
    DSC01660.JPG
    1.2 MB · Προβολές: 142
  • DSC01695.JPG
    DSC01695.JPG
    1.1 MB · Προβολές: 133
  • DSC01696.JPG
    DSC01696.JPG
    705.5 KB · Προβολές: 130
  • DSC01697.JPG
    DSC01697.JPG
    911.3 KB · Προβολές: 147
  • DSC01698.JPG
    DSC01698.JPG
    1.4 MB · Προβολές: 146
  • IMG_8725.jpg
    IMG_8725.jpg
    883 KB · Προβολές: 146
  • IMG_8724.jpg
    IMG_8724.jpg
    786.4 KB · Προβολές: 149
  • IMG_8722.jpg
    IMG_8722.jpg
    784.2 KB · Προβολές: 147
  • IMG_8721.jpg
    IMG_8721.jpg
    827.9 KB · Προβολές: 153

tasos33

Well-Known Member
Φιλε Τασο...(σε εσενα απαντω τωρα...και οχι στην κλινικη...για να μην παρεξηγηθω)...

Να σου επιστρεψω την προκληση...

Αφου εισαι τοσα χρονια ενεργος, μπορεις να μας αναφερεις την μαρτυρια ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΟΣ ανεξαρτητου μελους του forum για τη συγκεκριμενη κλινικη; Ζητας απο τον φιλο Doctor who να σου αναφερει ονοματα και περιστατικα...

Να σου απαντησω εγω...ΝΑΙ ΔΥΟ ΗΤΑΝ.

Αφου μονο δυο ηταν τα ανεξαρτητα μελη που εχουν καταθεσει τις εμπειριες τους για τον κ. Αναστασακη, τι θελεις να κανουμε; Να επικαλεστουμε τις μαρτυριες ΑΝΥΠΑΡΚΤΩΝ μελων;

Αν εσυ εχεις ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ονομα ανεξαρτητου μελους που επιβεβαιωνει οτι δε γινονται αυτα, αναφερε το.

Πριν απο 20 μερες η ΙΔΙΑ Η ΚΛΙΝΙΚΗ δεν ανεβασε φωτογραφιες με πελατη που ειχε κανει χρηση toppik, για να αποδειξει πώς ειναι οι φωτογραφιες με toppik και πώς χωρις toppik; Το ειχες διαβασει το σχετικο νημα; Μετα απο αυτο το περιστατικο, δε δικαιουται καποιος να ειναι επιφυλακτικος;


ΥΓ. Αν θελεις διορθωσε με...επειδη ειμαστε και αλλοι παλια μελη στο forum...εσυ δεν ησουν που, οταν ειχαν εμφανιστει αυτα τα ΔΥΟ περιστατικα πριν απο δυο-τρια χρονια, αποκαλουσες τον κ. Αναστασακη mr. Toppik; Μαλιστα εσυ τοτε δεν εκανες επικριτικα και κοροϊδευτικα σχολια για την κλινικη και τον ιδιο τον κ. Αναστασακη; Scripta manent...(τα γραπτα μενουν), φιλε Τασο. Δεν μπορεις να τα αμφισβητησεις. Αρα, μην κατακρινεις ολους οσους γραφουν αρνητικα σχολια για τον mr. Toppik, αφου ησουν απο τους πρωτους που τον ειρωνευοσουν και τον θεωρουσες μια μετριοτητα.

Ουδέποτε αρνήθηκα, ούτε ξεχνώ τα επικριτικά σχόλια για την κλινική, τα οποία δεν ήταν καθόλου κολακευτικά. Πριν χρόνια ο Αναστασάκης έδινε περισσότερο βάρος στην πώληση τοππικ και λιγότερο στις μμ. Προφανώς και έχει κάνει άλματα στην δουλειά του και αυτό φαίνεται συγκρίνοντας παλαιότερες μμ του με πιο πρόσφατες.

Παρά την αδιαμφισβήτητη πρόοδο που έχει κάνει ,προσωπικά δε θα τον επέλεγα για το κεφάλι μου γιατι πολύ απλά δε μου ταιριάζει ο τρόπος που δουλεύει , κυρίως η συντηρητική προσέγγιση του χωρίς αυτό να είναι κακό φυσικά. Τα του χαρακτήρος του που επίσης έχω κατακρίνει στο παρελθόν , δε με ενδιαφέρουν γιατί τον κάθε γιατρό μμ τον επιλέγω να μου κάνει την δουλειά που θέλω και όχι γιατί είναι αλήτης ή αλαζόνας η χριστιανός ορθόδοξος.

Όπως παραδέχτηκες και εσύ δύο είναι τα μέλη που στο παρελθόν έκαναν αναφορά για τοππικ στις φωτό της μμ τους και αυτό είναι η πραγματικοτητα. Τα πάμπολλα μέλη που θυμάται ο doctor who είναι αποκύημα φαντασίας και αυτό κατέκρινα. Τώρα αν σου πω ότι έχει υπάρξει ανεξάρτητη παρουσίαση μέλους που έχει κάνει μμ εκεί και δεν έχει αναφέρει κάτι τέτοιο τι θα μου πεις? Τον θυμάσαι?

Το νήμα που αναφέρεις προ 20 ημερου δεν το έχω έχω διαβάσει.

Άνευ παρεξηγήσεως και χωρίς να θέλω να προκαλέσω καμία ένταση ,μαζί σου είμαι πιο επιφυλακτικός . Θυμάμαι στο παρελθόν έχουμε έρθει σε φιλική αντιπαράθεση για κάποιους λόγους . Τους ξέρεις τους θυμάσαι πιστεύω.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Τάσο και εσύ παίρνεις μια προειδοποίηση για διπλό μήνυμα εντός 24 ωρών. Θα παρακαλέσω όλα τα μέλη να μην το ξεχνούν.
 

aeratos28

Just aeratos
Εγώ θα πω κάτι για τον εκπρόσωπο γιατί το βλέπω να το γράφει συνεχώς και δεν είδα να έχει απαντηθεί.εχω πει πως δεν θα απαντάω γενικώς στα νήματα αλλά βλέπω επανάληψη σε αυτό που θα αναφέρω παρακάτω από μεριά του..αυτό το "εκπαιδευμένα" με τα ειρωνικά αυτακια που βάζει συνεχώς και με τις τελείες τις παραπάνω περιπαιχτηκα ,μπορεί να μην το δέχεται αλλά είναι πραγματικότητα..αυτό το φόρουμ λοιπόν να τον ενημερώσω πως εδώ και πολλά χρόνια δεν έχει καταστρέψει κανέναν με τις συμβουλές του..ίσα ίσα που έχει γλυτώσει αναρίθμητα κεφάλια γιατί ανυποψίαστοι άνθρωποι ήταν έτοιμοι να πάνε σε κλινικές σουπερμάρκετ με τα γνωστά αποτελέσματα..ενδεικτικά να αναφέρω τον john john που ένα βήμα πριν την πρώτη του επέμβαση βρήκε το φόρουμ και γλύτωσε το κεφάλι του ..για αυτό αφήστε αυτή τη συνεχόμενη υποτίμηση στα μέλη εδώ γιατί τόσα χρόνια αυτό δεν το έχω δει ξανά..να μπαίνει κάποια κλινική και να απαξιώνει έτσι μέλη που απλά δεν συμφωνούν..θα έπρεπε να είχατε λίγο μετριοπάθεια όπως είπε και ο cvial στα λόγια σας για να έχουμε και εμείς την ανάλογη συμπεριφορά.και αυτό με την προστασία συνεχώς και ότι ο γιατρός φροντίζει για το καλύτερο για εσάς και όχι οι "εκπαιδευμένοι" ε δεν είναι έτσι..ξεχνάτε το λόγο εγγραφής σας ,το γεγονός που σας έκανε να γίνεται μέλος και δεν δίκαιο ..να τα αναφέρουμε ολα
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Για αντιστοιχες πυκνότητες σε average ή above average διαμετρους τριχων, εχω ανεβασει 5-6 περιστικά μια-δυο σελιδες πισω στον @CVIAL που τα ζητησε (που δεν σχολιασε... :( )

Σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση. Θα τοποθετηθώ εν καιρώ όταν βρω καιρό να τα δω αναλυτικά.
 

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Εγώ θα πω κάτι για τον εκπρόσωπο γιατί το βλέπω να το γράφει συνεχώς και δεν είδα να έχει απαντηθεί.εχω πει πως δεν θα απαντάω γενικώς στα νήματα αλλά βλέπω επανάληψη σε αυτό που θα αναφέρω παρακάτω από μεριά του..αυτό το "εκπαιδευμένα" με τα ειρωνικά αυτακια που βάζει συνεχώς και με τις τελείες τις παραπάνω περιπαιχτηκα ,μπορεί να μην το δέχεται αλλά είναι πραγματικότητα..αυτό το φόρουμ λοιπόν να τον ενημερώσω πως εδώ και πολλά χρόνια δεν έχει καταστρέψει κανέναν με τις συμβουλές του..ίσα ίσα που έχει γλυτώσει αναρίθμητα κεφάλια γιατί ανυποψίαστοι άνθρωποι ήταν έτοιμοι να πάνε σε κλινικές σουπερμάρκετ με τα γνωστά αποτελέσματα..ενδεικτικά να αναφέρω τον john john που ένα βήμα πριν την πρώτη του επέμβαση βρήκε το φόρουμ και γλύτωσε το κεφάλι του ..για αυτό αφήστε αυτή τη συνεχόμενη υποτίμηση στα μέλη εδώ γιατί τόσα χρόνια αυτό δεν το έχω δει ξανά..να μπαίνει κάποια κλινική και να απαξιώνει έτσι μέλη που απλά δεν συμφωνούν..θα έπρεπε να είχατε λίγο μετριοπάθεια όπως είπε και ο cvial στα λόγια σας για να έχουμε και εμείς την ανάλογη συμπεριφορά.και αυτό με την προστασία συνεχώς και ότι ο γιατρός φροντίζει για το καλύτερο για εσάς και όχι οι "εκπαιδευμένοι" ε δεν είναι έτσι..ξεχνάτε το λόγο εγγραφής σας ,το γεγονός που σας έκανε να γίνεται μέλος και δεν δίκαιο ..να τα αναφέρουμε ολα

Σίγουρα το φορουμ έχει βοηθησει πολύ κόσμο να μην πέσει θυμα.
Δεν υπάρχει καμία υποτιμηση, και εκτιμούμε πραγματικά όλα τα μέλη και το feedback τους.
Προσωπικά, οι αντιδράσεις μου ξεκίνησαν επειδή θεωρησα πως εντελώς άδικα κάποιοι να μας
υποβιβάζουν σε αντιστοιχη κατηγορία με αυτη από την οποία το κοινό χρειάζεται όντως προστασια.
Ας κοιταξουμε μπροστα και ελπίζουμε σε πιο αρμονικές σχέσεις στο μελλον.
 
Τελευταία επεξεργασία:

vlafo

Well-Known Member
Η κότα ή το αυγό;. Αυτό το παιχνίδι παίζουμε. Το γεγονός να κάνουμε ΟΛΟΙ ένα βήμα πίσω για να τελειώνει το θέμα εδώ, να κερδίσει το φόρουμ και να πάμε παρακάτω δεν παίζει; Το πρόβλημά μας είναι ποιος θα κάνει το πρώτο βήμα; Εγώ παρόλο που προκλήθηκα δις από τον Ζόντο του είπα ταπεινά συγγνώμη, μπορεί να έκανα λάθος και να σε αδίκησα, no hard feelings, πάμε παρακάτω. Μόνο με τη συναίνεση (ακόμα και αν πάρεις την πρωτοβουλία παρόλο που θεωρείς ότι δεν φταις) προχωράς μπροστά. Δεν θέλω απάντηση. Απλά σκεφτείτε το.
Φυσικά και δεν παίζουμε κανένα παιχνίδι και πιστεύω δεν έχει κανένας όρεξη πέρα από κάποιες κοκορομαχίες να αναλωνόμαστε σε συνεχείς αντιπαραθέσεις.
Διαφωνώ πως δεν έγιναν πολλά βήματα από τα μέλη και πως δεν έκαναν πίσω.
Και εγώ με τον τρόπο μου δεν συνέχισα και δεν σχολίαζα επίτηδες κάποια αποτέλεσματα για να μην δώσουμε λαβή.
Το πρόβλημα ξεκινάει από το γεγονός πως σε αντιμετωπίζει ο άλλος.

Ετσι όπως είναι "στημένη" ή κλινική και πως σε αντιμετωπίζει είναι το λάθος της.Ο λόγος της είναι κατά τέτοιο τρόπο δομημένος που δεν σου αφήνει και πολλά περιθώρια και αντί να συζητήσεις αντιδράς σαν άμυνα εξαιτίας της συμπεριφοράς της.Εκεί είναι η ουσία του προβλήματος.Και δεν αλλάζει αυτό εύκολα ή μάλλον το θεωρώ αδύνατο.

Πάρε τον Ζόντο για παράδειγμα που πολύ όμορφα σου είπε κάτι και πολύ σωστά αντίδρασες.Πως ήταν η προσέγγιση του.
Και επειδή τον γνώρισα κιόλας είναι ένας πολύ αξιόλογος άνθρωπος και άψογος συνομιλητής.Και μου μίλησε για σένα και για το φόρουμ και του εξήγησα κάποια πράγματα και τα κατάλαβε ο άνθρωπος.

Όταν ο άλλος απέναντι σου δεν σχολιάζει, δεν κριτικάρει,δεν αυτοπροβάλλεται και σου δείχνει ότι αυτό που λες μπορεί και νάναι σωστό και δε χρειάζεται να είσαι γιατρός,τότε αντίστοιχα και εσύ συζητάς και επιζητάς τη γνώση του και την καθοδήγηση του.
Θα μου πεις πολλοί συνομιλητές μας δεν γνωρίζουνε και πάνε να επιβάλλουν την άποψη τους μέσα στην άγνοια τους ο γιατρός δεν θα το κάνει?
Ναι αλλά δεν είναι λύση αυτό και σίγουρα δε μπορείς έτσι να συζητήσεις νορμάλ.
Για αυτό πρέπει να συνεχιζει να αναρτάει η κλινική μόνο περιστατικά και να αφήνει όλα τα μέλη να σχολιάζουν και να ρωτάνε οτιδήποτε χωρίς οι απαντήσεις της να περιέχουν μέσα ούτε ειρωνεία, ούτε σχόλιασμό ούτε κριτική στα μέλη γιατί δεν είναι αποδεκτό το αποτέλεσμα της από τα μέλη.
Εγώ λοιπόν θέλω να δω από την κλινική ένα αποτέλεσμα dense packing χερλάιν κροτάφους με 3000g>μπροστά μόνο σε μικρή έκταση και όχι σε ολόκληρο το κεφάλι.
Έχουμε?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Φυσικά και δεν παίζουμε κανένα παιχνίδι και πιστεύω δεν έχει κανένας όρεξη πέρα από κάποιες κοκορομαχίες να αναλωνόμαστε σε συνεχείς αντιπαραθέσεις.
Διαφωνώ πως δεν έγιναν πολλά βήματα από τα μέλη και πως δεν έκαναν πίσω.
Και εγώ με τον τρόπο μου δεν συνέχισα και δεν σχολίαζα επίτηδες κάποια αποτέλεσματα για να μην δώσουμε λαβή.
Το πρόβλημα ξεκινάει από το γεγονός πως σε αντιμετωπίζει ο άλλος.

Ετσι όπως είναι "στημένη" ή κλινική και πως σε αντιμετωπίζει είναι το λάθος της.Ο λόγος της είναι κατά τέτοιο τρόπο δομημένος που δεν σου αφήνει και πολλά περιθώρια και αντί να συζητήσεις αντιδράς σαν άμυνα εξαιτίας της συμπεριφοράς της.Εκεί είναι η ουσία του προβλήματος.Και δεν αλλάζει αυτό εύκολα ή μάλλον το θεωρώ αδύνατο.

Πάρε τον Ζόντο για παράδειγμα που πολύ όμορφα σου είπε κάτι και πολύ σωστά αντίδρασες.Πως ήταν η προσέγγιση του.
Και επειδή τον γνώρισα κιόλας είναι ένας πολύ αξιόλογος άνθρωπος και άψογος συνομιλητής.Και μου μίλησε για σένα και για το φόρουμ και του εξήγησα κάποια πράγματα και τα κατάλαβε ο άνθρωπος.

Όταν ο άλλος απέναντι σου δεν σχολιάζει, δεν κριτικάρει,δεν αυτοπροβάλλεται και σου δείχνει ότι αυτό που λες μπορεί και νάναι σωστό και δε χρειάζεται να είσαι γιατρός,τότε αντίστοιχα και εσύ συζητάς και επιζητάς τη γνώση του και την καθοδήγηση του.
Θα μου πεις πολλοί συνομιλητές μας δεν γνωρίζουνε και πάνε να επιβάλλουν την άποψη τους μέσα στην άγνοια τους ο γιατρός δεν θα το κάνει?
Ναι αλλά δεν είναι λύση αυτό και σίγουρα δε μπορείς έτσι να συζητήσεις νορμάλ.
Για αυτό πρέπει να συνεχιζει να αναρτάει η κλινική μόνο περιστατικά και να αφήνει όλα τα μέλη να σχολιάζουν και να ρωτάνε οτιδήποτε χωρίς οι απαντήσεις της να περιέχουν μέσα ούτε ειρωνεία, ούτε σχόλιασμό ούτε κριτική στα μέλη γιατί δεν είναι αποδεκτό το αποτέλεσμα της από τα μέλη.
Εγώ λοιπόν θέλω να δω από την κλινική ένα αποτέλεσμα dense packing χερλάιν κροτάφους με 3000g>μπροστά μόνο σε μικρή έκταση και όχι σε ολόκληρο το κεφάλι.
Έχουμε?




και δεκαδες άλλα στο ahc.gr
 

Harris_G

Well-Known Member
@vlafo ξέρω τι θέλεις να δεις ότι και γω δλδ, Κατι πυκνότητες τύπου Freitas κλπ (στη φυσικοτητα υστερει σε κάποια, αποψή μου πάντα αλλά μπορεί σε πυκνότητα να είναι και ο νο1).
Αυτά που μας δείχνει η κλινική ναι μεν δεν είναι όσο πυκνά όσο Freitas και άλλων συναφών αλλά είμαι 100% σίγουρος ότι αναθεμα αν παίρνει ο ένας στους 10 φίνα απο τα αποτελέσματα της AHC. Και φυσικά όλοι ξέρουμε πόσο boostάρει η φίνα.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ηarris_G παίρνεις και εσύ μια προειδοποίηση. Προσέξτε γιατί από εδώ και πέρα τα λάθη τιμωρούνται.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού



και δεκαδες άλλα στο ahc.gr

Το πρώτο είναι δόκιμο (τα άλλα όχι) και μάλιστα είναι ένα κλικ πιο κάτω από κορυφαίο αποτέλεσμα. Δεν υπάρχει θέμα με τις πυκνότητες στην κλινική, άνετα μπορεί να δουλέψει 45-50g με πολύ υψηλή επιβίωση, έτσι και αλλιώς και οι κορυφαίοι τόσο παίζουν. Για μένα το θέμα είναι στον αριθμό των graft λόγω περιορισμού strip (κατά δήλωση της κλινικής) αφού σε πολλά περιστατικά κάνει FUΤ, καθώς και ο λόγος (που και εδώ παίζει ρόλο το στριπ). Φυσικά όπως είπε και ο Harris άλλο να έχεις ασθενείς με φίνα και άλλο όχι. Παίζει μεγάλο ρόλο. Όπως και η διαχείριση. Ο Λορένζο εδώ θα έβαζε σίγουρα 4.000g με υψηλότερο λόγο λόγω FUE (πιθανώς και σε μια μμ αν το επέτρεπε η δότρια) αλλά αν δεν έπαιρνε φίνα και ήταν κάτω από 40-45 δεν θα τον αναλάμβανε.

Το σίγουρο είναι ότι όντως ο γιατρός έχει για όλους τους παραπάνω λόγους μια πιο συντηρητική αντιμετώπιση η οποία όμως είναι δικαιολογημένη και έχει ένα σκεπτικό που σε κάποιους αρέσει σε άλλους όχι. Δεν είναι όμως θέμα ικανοτήτων αλλά φιλοσοφίας αντιμετώπισης. Πιθανώς όμως και αυτό στο μέλλον να μεταβληθεί ειδικά όσο ανεβαίνει η FUE και τα combo.
 

vlafo

Well-Known Member



και δεκαδες άλλα στο ahc.gr
Θα σχολιάσω το πρώτο περιστατικό.
Το dense packing αφορά όχι κλείσιμο κρατάφων και χτίσιμο χερλάιν μόνο,αλλά και δέσιμο β ζώνης με forlock που εδώ δεν έγινε, ήθελε σίγουρα και άλλα μοσχεύματα ή άλλη κατανομή που για μένα θα ήταν πιο ορθολογική.
Εκεί θέλουμε να δούμε συνολικό δέσιμο μέσα σε ζώνες με λέπτυνση τρίχας και όχι υγιή μαλλιά .
Τα υπόλοιπα έχουν επιτευχθεί όπως φύτρωση και πυκνότητα 45g.
Υγ:Cvial απαντώ γιατί έχω το δικαίωμα σύμφωνα με τους κανόνες(δέχτηκα πρόσκληση-απάντηση).
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Σωστός,. Εδώ να υπενθυμίσω ότι ο κανόνας ισχύει για 24 ώρες και όχι με την αλλαγή μέρας (23:59 και 00:01) και δεν ισχύει όταν η κλινική (που άνοιξε το νήμα) απαντήσει σε σχόλιο χρήστη με πληροφορίες οι οποίες μπορούν να σχολιαστούν ΜΟΝΟ από τον χρήστη στον οποίο απευθύνθηκε η κλινική.
 

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
@vlafo ξέρω τι θέλεις να δεις ότι και γω δλδ, Κατι πυκνότητες τύπου Freitas κλπ (στη φυσικοτητα υστερει σε κάποια, αποψή μου πάντα αλλά μπορεί σε πυκνότητα να είναι και ο νο1).
Αυτά που μας δείχνει η κλινική ναι μεν δεν είναι όσο πυκνά όσο Freitas και άλλων συναφών αλλά είμαι 100% σίγουρος ότι αναθεμα αν παίρνει ο ένας στους 10 φίνα απο τα αποτελέσματα της AHC. Και φυσικά όλοι ξέρουμε πόσο boostάρει η φίνα.

1 στους 200 περιπου.
Πραγματικα στατιστικά.
Και ευχαριστω πολυ για την επισημανση, ερχομενη απο εσας έχει άλλη βαρυτητα
 

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Θα σχολιάσω το πρώτο περιστατικό.
Το dense packing αφορά όχι κλείσιμο κρατάφων και χτίσιμο χερλάιν μόνο,αλλά και δέσιμο β ζώνης με forlock που εδώ δεν έγινε, ήθελε σίγουρα και άλλα μοσχεύματα ή άλλη κατανομή που για μένα θα ήταν πιο ορθολογική.
Εκεί θέλουμε να δούμε συνολικό δέσιμο μέσα σε ζώνες με λέπτυνση τρίχας και όχι υγιή μαλλιά .
Τα υπόλοιπα έχουν επιτευχθεί όπως φύτρωση και πυκνότητα 45g.
Υγ:Cvial απαντώ γιατί έχω το δικαίωμα σύμφωνα με τους κανόνες(δέχτηκα πρόσκληση-απάντηση).


Ας δούμε τι λένε οι ιατροι για όλα αυτα και η βιβλιογραφια.

Dense packing: Ιατρικός όρος που επινοήθηκε το 1994 από τον Rassaman. (δειτε pdf)
Έτοτε χρησιμοποιείται καχραστικά για λόγους μαρκετινγκ, οσυσιατικά σημαινωντας αυτο που θέλει ο καθενας να καταλαβει.

Επιστημονική κριτική για το dense packing

Inadequate density will not provide cosmetic coverage, while excessive density (dense-packing) carries the risk of excessive vascular damage. This may lead to reduced graft survival11,12 and a thinner final appearance compared to transplanting at lower densities. Tykocinsky13 reported on his concept of “safe linear damage” (SLD), estimating it at 35mm/cm2. To calculate the Safe Incision Density (SID) for each instrument, the figure 35 (SLD/cm2) is divided by the blade width or the needle caliber. A 0.7mm blade has a SID of 50 sites/cm2 while an 18G needle (1,75mm diameter), has an SLD of just 17 sites/cm2
Mayer and Keene’s Study Comparing FU Growth with Different Planting Densities, presented at the 2003 annual meeting of the International Society of Hair Restoration Surgeons
Mayer, Keene, Perez 2004 Study Hair Transplant Orlando Workshop, presented at the 13th annual meeting of the International Society of Hair Restoration Surgery, Sydney Australia: August 2005
Tykocinski A. Safe linear damage. Lateral Slits Workshop. Annual Meeting of the International Society of Hair Restoration Surgery, Sydney, Australia: August 2005


Some experts consider megasessions and one-pass technique as too risky17 and endorse a more conservative approach. Unger considers that increasing the density in subsequent sessions is preferable to trying to achieve a high density in just one session (dense packing) that could result in delayed or severely reduced growth.18,19
Unger WP. Hair transplantation: current concepts and techniques. J Investig Dermatol Symp Proc. 2005 Dec;10(3):225-9
Unger WP. On: follicular transplantation by Bernstein &Rassman. Dermatol Surg. 1997 Sep;23(9):801-5
Unger W Dense FU packing. Hair Transplant Forum Int 2003;13:13–13



Nevertheless, dense packing has received plenty of criticism concerning decreased survival and depleting the donor area “bank”.44
Nakatsui TC. High-density follicular unit transplant. In: Unger W, Shapiro R, Unger M. Hair Transplantation. 5th ed. InformaHealth, London and New York, Jan 2011; p 358-361



Recipient area reasons
Creating >3000-4000 recipient incisions is likely to exceed the (unknown) safe “limit” of cumulative microvascular injury of the recipient area.26 Of course, this will rarely lead to actual scalp necrosis, due to the extraordinary anastomotic network of the scalp. Nevertheless, it can significantly reduce the survival rate of grafts and cause permanent loss of native hair. To minimize injury, most megasession advocates use only micro-blades for site creation and try to keep sites as small as possible. Small size micro-blades and dense-packing in megasessions require grafts to be significantly trimmed, which might decrease the survival rate even further, as Seager27 and Beehner28 have demonstrated since 1997. Moreover, longer sessions increase “out-of-body” time, even with the most experienced surgical teams. Limmer (1996) demonstrated that even under optimal conditions, the graft survival rate is reduced by 1% every hour after the 6 hour-barrier.29 Grafts accumulate sub-lethal stresses from each stage of the procedure, that, in their totality, can lead to loss of survival. Thus, keeping every step to a reasonable duration is necessary.30 For this reason, some experts claim that the very long duration of megasessions is the principal disadvantage of this technique.31 Another factor is graft placement, particularly when unpredictable popping of grafts occurs. In these unfortunate cases, a session scheduled to last 9-10 hours according to the number of grafts and staff size/skill, can last significantly longer and jeopardize survival and result. Finally, due to the excessive number of grafts, forehead edema can be more pronounced and strategies to avoid that must be applied.32

Perez-Meza D. Wound healing and revascularization of the hair transplant graft: role of the growth factors. In: Unger W, Shapiro R. Hair Transplantation. 4th edn. New York: Marcel Dekker; 2004; p 287-94
Seager DJ. Micrograft size and subsequent survival. Dermatol Surg. 1997 Sep;23(9):757-61; disc. 762
Beehner ML. A comparison of hair growth between follicular-unit grafts trimmed “skinny” vs. chubby. Dermatol Surg. 1999 Apr;25(4):339-40
Limmer R. Micrograft survival. Stough D, Haber R, eds. Hair Replacement. St. Louis: Mosby; 1996. p 147–9
Parsley WM, Perez-Meza D. Review of factors affecting the growth and survival of follicular grafts. J Cutan Aesthet Surg. 2010 May;3(2):69-75
Hwang SJ. The effects of dehydration, preservation temperature and time on the hair grafts. Ann Dermatol. 2002 Aug;14(3):149-52
Steven C. Chang. Prevention of forehead edema and periorbital ecchymosis after hair transplantation. Hair Transplant Forum Int. 2005;15(3):88


Πολυ δυνατό hairline, κάτι που καποιοι ζητάνε επιμονα ενώ οι experts του εξωτερικού το θεωρούν λάθος και επιπλοκή

Too dense hairline border

There should be a “soft”, feathered appearance to at least the outer 3mm to 5mm of the hairline’s depth. This mistake very often coexists with the “overly straight” error. The hairline should not be a wall of hair, but an undetectably smooth construction that provides a smooth transition from the hairless forehead towards the hairy scalp.
Shapiro R. Principles of creating a natural hairline. In: Unger W, Shapiro R, Unger M. Hair Transplantation. 5th ed. Informa Health, London and New York, Jan 2011; p 374
Lam S. Hair Transplant Operative 360. In: Hair Transplant 360 for Physicians. Jaypee Brothers Medical Publishers (P) Ltd, 2011; pp. 47-126.
 

Συνημμένα

  • 5.full.pdf
    59.3 KB · Προβολές: 171

vlafo

Well-Known Member
Η πιστή εφαρμογή της ιατρικής βιβλιογραφίας είναι το ορθό και πολύ καλά κάνει όποιος την ακολουθεί.
Βέβαια κάποιοι experts μάλλον παραβαίνουν αυτόν το κανόνα,αλλά αυτοί γνωρίζουνε καλύτερα από τον καθένα.
 
Μπλουζα