NW stage III - MET 2195 FUs - F.U.E. - Άνδρας 38 ετών - 22-3-21

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αυτο που εγραψα ηταν για μια hairline στα 6 cm σε ηλικια 38 χρονων που ειναι ο συγκεκριμενος πελατης. Αυτη θα ηταν μια μαξιμαλιστικη προσεγγιση μεταμοσχευσης... παντα συμφωνα με την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ (το επαναλαμβανω τοσες μα τοσες φορες και εσυ συνεχιζεις να μου απαντας με επιθετικο και ειρωνικο υφος...δε σεβεσαι μια αντιθετη απο τη δικη σου αποψη).

Δεν υπάρχει επιθετικό ύφος αλλά έντονη διαφωνία για αυτά που γράφεις και ειδικότερα για την χρήση αυτού του περιστατικού για να μας αποδείξεις ότι η κλινική είναι και εδώ αρκούντως συντηρητική. Εννοείται ότι σε σέβομαι σαν άνθρωπο και φυσικά σέβομαι και τις απόψεις σου. Έντονη κριτική όμως με επιχειρήματα θα μου επιτρέψεις να κάνω.

Πιο πάνω έγραψες ότι θα ήθελες μια hairline στα 6cm και εγώ ότι σου αποδεικνύω ότι η hairline είναι στα 6cm με απόκλιση 1-2mm (+/-). Άρα αυτό που βλέπεις είναι αυτό που γράφεις ότι θα ήθελες. Οπότε τι συζητάμε? Αν για σένα τα 5mm κάνουν την διαφορά ναι θα το επαναλάβω δεν ήξερες τι βλέπεις δεν μπορείς με το μάτι να ξεχωρίσεις το 6 με τον 6.5cm.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tasos33

Well-Known Member
Είναι προφανές πάντως ότι υπάρχει εμπάθεια από συγκεκριμένο μέλος, δεν γίνεται ουσιαστική κριτική και φυσικά όλο αυτό έχει καταντήσει κουραστικό. Πολλοι το έχουν επισημάνει γραπτώς και πολλοί άλλοι το συζητάνε αλλά δε το γράφουν.
 

tol

Well-Known Member
Αν για σένα τα 5mm κάνουν την διαφορά ναι θα το επαναλάβω δεν ήξερες τι βλέπεις δεν μπορείς με το μάτι να ξεχωρίσεις το 6 με τον 6.5cm.


Σίγουρα στα 6.5-7.
Μετά βεβαιότητας.

Στο παραπανω σχολιο του φιλου vlafo εκανες like συμφωνωντας.

Αφου, λοιπον, φιλε Cvial, εσυ μπορεις να ξεχωρισεις το 6 με το 6,5 (ενω εμεις δεν μπορουμε) σε ρωτω ευθεως (και αν θελει, ας απαντησει και ο φιλος vlafo)...

Αν του Τζορτζ Κλούνεϊ η hailine ειναι με βεβαιοτητα στα 6,5 με 7 cm, τοτε του συγκεκριμενου πελατη που συζηταμε ποσο ειναι η hairline;

Θελεις να μας πεισεις (ντε και καλα) οτι ειναι πιο χαμηλα απο του Κλούνεϊ;
 

tol

Well-Known Member
Αρα, και το συγκεκριμενο περιστατικο, παρα τη μεγαλη πυκνοτητα, εξακολουθει να αποτελει μια σχετικα συντηρητικη προσεγγιση

Φιλε Cvial, εξακολουθεις να διαστρεβλωνεις τα γραφομενα μου (και ειλικρινα δεν ξερω γιατι το κάνεις αυτο).


Δεν υπάρχει επιθετικό ύφος αλλά έντονη διαφωνία για αυτά που γράφεις και ειδικότερα για την χρήση αυτού του περιστατικού για να μας αποδείξεις ότι η κλινική είναι και εδώ αρκούντως συντηρητική


Γνωριζεις την εννοιολογικη διαφορα των φρασεων: "σχετικα συντηρητικη" και "αρκουντως συντηρητικη";

Που εγραψα εγω "αρκουντως συντηρητικη";

Σε παρακαλω πολυ...μην παραποιεις οσα γραφω, για να μου επιτιθεσαι.
 

vlafo

Well-Known Member
Τοl
Το like το έκανε για να αποδειχτεί μέσω της φώτο του Clooney,πως η χερλάιν του δεν είναι 5 η 5.5 όπως πόσταρες,αλλά 6.5 ή 7.
Τα 5mm κανείς δεν τα πιάνει με το μάτι αλλά τα 5cm από τα 7cm φαίνονται πολύ καθαρά.
Άρα ο Clooney σίγουρα δεν έχει 5cm χερλάιν,ο Pit πιθανόν.
 

tol

Well-Known Member
Είναι προφανές πάντως ότι υπάρχει εμπάθεια από συγκεκριμένο μέλος, δεν γίνεται ουσιαστική κριτική

Φιλε Τασο, εξακολουθεις να εισαι εριστικος. Δε φθανει που εχεις κανει στροφη 180° και απο εκει που πριν τρια χρονια ησουν πρωτοστατης στον αγωνα κατα του κ. Αναστασακη (του ειχες προσαψει το προσωνυμιο mr Toppik και γενικα εγραφες χλευαστικα και ακρως υποτιμητικα σχολια για το προσωπο του), τωρα εχεις το θρασος να με κατηγορεις οτι ασκω ανουσια κριτικη!!!

Οταν εγραψα καποια σχολια για μικροϊνες, εσυ που το ειχες κανει σημαια, με ειρωνευτηκες.

Στο συγκεκριμενο περιστατικο που ο κ. Αναστασακης το ανεβασε με εναν προλογο ως επιθετικη προσεγγιση μεταμοσχευσης, εξεφρασα κοσμια τις αποψεις/ενστασεις μου.

Καταρχας, εδωσα συγχαρητηρια στον γιατρο για τη μεγαλη πυκνοτητα των 50 grafts ανα cm2.

Στη συνεχεια...ποιο ηταν το "εγκλημα" μου;

Εγραψα αυτολεξει οτι, κατα την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΤΑΠΕΙΝΗ μου αποψη, δεν ειναι μια μαξιμαλιστικη προσεγγιση. Για μενα θα ηταν, αν η hailine ηταν τουλαχιστον μισο εκατοστο πιο χαμηλα και αν ειχε γινει αποκατασταση των temples.

Που ειναι, φιλε Τασο, η εμπαθεια στα γραφομενα μου;

Εχεις διαφορετικη αποψη; Ωραια...υπαρχει, ομως, και η διαφορετικη οπτικη προσεγγιση που δεν τη σεβεσαι.

Ειναι, δηλαδη, εμπαθης η δικη μου κριτικη, ενω, οταν εσυ θεωρουσες τον κ. Αναστασακη "καρικατουρα" στον τομεα των μεταμοσχευσεων, τον ειρωνευοσουν, τον υποτιμουσες, εκανες καλοπροαιρετικη κριτικη; Συγχαρητηρια, λοιπον.
 

tol

Well-Known Member
Τοl
Το like το έκανε για να αποδειχτεί μέσω της φώτο του Clooney,πως η χερλάιν του δεν είναι 5 η 5.5 όπως πόσταρες,αλλά 6.5 ή 7.
Τα 5mm κανείς δεν τα πιάνει με το μάτι αλλά τα 5cm από τα 7cm φαίνονται πολύ καθαρά.
Άρα ο Clooney σίγουρα δεν έχει 5cm χερλάιν,ο Pit πιθανόν.

Ναι, αλλά δεν απαντησες, φιλε vlafo.

Αν ο Κλούνεϊ εχει στα 7 cm hairline, ο συγκεκριμενος πελατης που συζηταμε, ποσα cm εχει τη hairline του;
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Στο παραπανω σχολιο του φιλου vlafo εκανες like συμφωνωντας.

Αφου, λοιπον, φιλε Cvial, εσυ μπορεις να ξεχωρισεις το 6 με το 6,5 (ενω εμεις δεν μπορουμε) σε ρωτω ευθεως (και αν θελει, ας απαντησει και ο φιλος vlafo)...

Αν του Τζορτζ Κλούνεϊ η hailine ειναι με βεβαιοτητα στα 6,5 με 7 cm, τοτε του συγκεκριμενου πελατη που συζηταμε ποσο ειναι η hairline;

Θελεις να μας πεισεις (ντε και καλα) οτι ειναι πιο χαμηλα απο του Κλούνεϊ;

Δεν μπορώ να το ξεχωρίσω αλλά μπορώ να το μετρήσω με καλή ακρίβεια και για αυτό πόσταρα το σχηματάκι πιο πάνω. Αλλιώς δεν θα έκανα κανένα σχόλιο.

Ως προς τον Clooney πρέπει να καταλάβεις ότι κάθε απόσταση έχει σχέση με το μέγεθος του κεφάλιου. Σε ένα μικρό κεφάλι όλες οι αποστάσεις είναι μικρότερες αλλά αυτό δεν μπορείς να το καταλάβεις αν δεν έχεις ένα μέτρο σύγκρισης. Αν το κεφάλι του Clooney είναι μεγαλύτερο από του φίλου εδώ ναι μπορεί και να ισχύει αυτό που λες.
 

tol

Well-Known Member
Τοl
Το like το έκανε για να αποδειχτεί μέσω της φώτο του Clooney,πως η χερλάιν του δεν είναι 5 η 5.5 όπως πόσταρες,αλλά 6.5 ή 7.

Φιλε vlafo...θελω να ειστε ακριβεις και να μην παραποιειτε αυτα που γραφω...

Εγω, οταν ανεβασα την παρακατω φωτογραφια, εγραψα για 5,5 cm και πουθενα για 5 cm. Πηγαινε και ξαναδιαβασε το σχολιο μου.

Screenshot_20210324-160610.png


Σε ρωτω, λοιπον, με βαση αυτη τη φωτογραφια (αφου αυτη ανεβασα και οχι καποια αλλη)...

Που ειναι το λαθος μου;

Πιστευεις, δηλαδη, οτι με βαση την πιο πανω φωτογραφια που ποσταρα οτι η hairline του Κλούνεϊ ειναι στα 6,5 με 7 cm;

Αν ειναι ετσι, τοτε ολοι εδω στο forum εχουμε hairline στα 8 και στα 9 cm!!!
 

vlafo

Well-Known Member
Φιλε vlafo...θελω να ειστε ακριβης και να μην παραποιειτε αυτα που γραφω...

Εγω, οταν ανεβασα την παρακατω φωτογραφια, εγραψα για 5,5 cm και πουθενα για 5 cm. Πηγαινε και ξανα διαβασε το σχολιο μου.
Ρε συ Tol μιλάς σε μένα που είμαι πάντα ακριβής.
Τι 5 τι 5.5 εκεί είναι το θέμα?
Δεν είναι τόσο σου εξήγησα είναι 6.5 με 7.
Άρα δεν είναι μέσα σε αυτό που αρχικά πόσταρες,δεν έχει χαμηλή χερλάιν.
Αυτό σου λέμε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tol

Well-Known Member
Δεν είναι τόσο σου εξήγησα είναι 6.5 με 7.
Επιμενεις, δηλαδη, οτι στη φωτογραφια που ποσταρα η hairline του Κλούνεϊ ειναι στα 7 cm!!!!

Τι να πω, φιλε vlafo;

Ας σταματησουμε το διαλογο εδω.

Αν στη φωτογραφια που ποσταρα η hairline του Κλούνεϊ ειναι στα 7 cm, τοτε εγω δεν ειμαι απλα "αρχιμανδριτης", οπως εχω γραψει σε παλαιοτερο σχολιο μου, αλλά "αρχιεπισκοπος πασης Ελλαδος"!!! :D :)
 

vlafo

Well-Known Member
Ούτε του Farrel είναι τόσο χαμηλή από 6 cm και πάνω.
Μόνο του Pit όπως σου έγραψα.
Πες μου λοιπόν εσύ πόσο την κόβεις?
 

Ronaldo

Well-Known Member
Φιλε Τασο, εξακολουθεις να εισαι εριστικος. Δε φθανει που εχεις κανει στροφη 180° και απο εκει που πριν τρια χρονια ησουν πρωτοστατης στον αγωνα κατα του κ. Αναστασακη (του ειχες προσαψει το προσωνυμιο mr Toppik και γενικα εγραφες χλευαστικα και ακρως υποτιμητικα σχολια για το προσωπο του), τωρα εχεις το θρασος να με κατηγορεις οτι ασκω ανουσια κριτικη!!!

Οταν εγραψα καποια σχολια για μικροϊνες, εσυ που το ειχες κανει σημαια, με ειρωνευτηκες.

Στο συγκεκριμενο περιστατικο που ο κ. Αναστασακης το ανεβασε με εναν προλογο ως επιθετικη προσεγγιση μεταμοσχευσης, εξεφρασα κοσμια τις αποψεις/ενστασεις μου.

Καταρχας, εδωσα συγχαρητηρια στον γιατρο για τη μεγαλη πυκνοτητα των 50 grafts ανα cm2.

Στη συνεχεια...ποιο ηταν το "εγκλημα" μου;

Εγραψα αυτολεξει οτι, κατα την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΤΑΠΕΙΝΗ μου αποψη, δεν ειναι μια μαξιμαλιστικη προσεγγιση. Για μενα θα ηταν, αν η hailine ηταν τουλαχιστον μισο εκατοστο πιο χαμηλα και αν ειχε γινει αποκατασταση των temples.

Που ειναι, φιλε Τασο, η εμπαθεια στα γραφομενα μου;

Εχεις διαφορετικη αποψη; Ωραια...υπαρχει, ομως, και η διαφορετικη οπτικη προσεγγιση που δεν τη σεβεσαι.

Ειναι, δηλαδη, εμπαθης η δικη μου κριτικη, ενω, οταν εσυ θεωρουσες τον κ. Αναστασακη "καρικατουρα" στον τομεα των μεταμοσχευσεων, τον ειρωνευοσουν, τον υποτιμουσες, εκανες καλοπροαιρετικη κριτικη; Συγχαρητηρια, λοιπον.
Φίλε tol, προσωπικά πιστεύω καλύτερα να μην υποστηρίζεις καμία κλινική, να έχεις άποψη και να κάνεις κριτική και ας σε χαρακτηρίζει "εμπαθή" κάποιος, παρά να είσαι κολωτούμπας, γλείφτης και τσιράκι μιας κλινικής....
 
  • Like
Reactions: tol

Theodor

Member
Είναι προφανές πάντως ότι υπάρχει εμπάθεια από συγκεκριμένο μέλος, δεν γίνεται ουσιαστική κριτική και φυσικά όλο αυτό έχει καταντήσει κουραστικό. Πολλοι το έχουν επισημάνει γραπτώς και πολλοί άλλοι το συζητάνε αλλά δε το γράφουν.
Θα συμφωνήσω εδώ με το φίλο. Παρακολουθώντας το forum 3 χρονια μπήκα στο πειράσμο να συμμετέχω στις συζητήσεις πρόσφατα.
Χωρίς να έχω κάποιο πρόβλημα με τον tol και παράλληλα χωρίς να είμαι φανατικός υποστηρικτής κανενός και καμίας κλινικής, ήμουν αρκετά διστακτικός στο να εκφράσω την άποψη μου στο συγκεκριμένο θέμα για να μην υπάρξει ίντριγκα, αλλά να ξέρουμε τι λέμε, να το εξηγήσουμε λίγο.

Διαβάζοντας τα λεγόμενα του σε παλαιότερο νήμα, καθώς του ότι με τον τρόπο που τα έγραψε, εκφράζει κατα τη δική του άποψη με τρόπο απόλυτο ότι ο κάθε ασθενής η πολίτης πριν προβεί σε ΜΜ, πρέπει να είναι ο Άλμπερτ Αινστάιν στις θεωρητικές γνώσεις των Μεταμοσχέυσεων. Μπορείται να δείτε την συζήτηση στο επισυναπτόμενο αρχείο που ανέβασα, έκανα μια τοποθέτηση με τεκμηριωμένες απαντήσεις και επιχειρήματα για τους λόγους για τους οποίους δεν είναι εφικτό αυτά τα οποία γράφει ο συγκεκριμένος χρήστης να είναι εις γνώσης ανθρώπων πριν πάνε για ΜΜ. Μιλάω για το νήμα το οποίο άνοιξε ο ίδιος με τίτλο ''ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΙ ΠΕΛΑΤΕΣ ΚΛΙΝΙΚΩΝ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗΣ, ΑΛΗΘΕΙΑ Η ΟΧΙ ''. Βέβαια δεν τράβηξε η συζήτηση, διότι διακρίνω οτι απαντήσεις δίνονται κατ' επιλογή, αν και θα ήθελα να δω με βάση αυτά που έγραψε λίγο πιο αναλυτικά τον τρόπο σκέψης του για το αν πρέπει να έχουμε μεταπτυχιακό και διδακτορικό στη γνώση πριν πειραματιστεί κάποιος γιατρός στην αποκατάσταση του προβλήματος μας.

Με τα ίδια ακριβώς κριτήρια θα μπορούσαμε να απαντήσουμε και εδώ. Δεν σημαίνει οτι δεν έγινε σωστή εκτίμηση η δουλειά απο το γιατρό γιατί ο κάθε άνθρωπος, το κάθε κεφάλι είναι διαφορετικό με διαφορετικές αποστάσεις, με διαφορετικό hairline , με διαφορετικούς κροτάφους, μεγαλύτερο η μικρότερο μέτωπο με διαφορά ηλικίας και πολλά άλλα.

Τώρα όσον αφορά πρότυπα του στυλ, Colin Farell, Brad Pitt κ George Clooney, είναι άπιαστα όνειρα, μας ποστάρεις εκατομυριούχους ως μέτρο σύγκρισης που τα 20,30,50,100 χιλιάδες δολάρια για αυτούς που μπορεί να δώσουν για ΜΜ η για receding hairline είναι τίποτα, τα καίνε με τον αναπτήρα αυτά τα ποσά και δεν τους νοιάζει.

Αυτα. Φιλικά Πάντα ;)
 

Συνημμένα

  • ΤΟΛ11.jpg
    ΤΟΛ11.jpg
    446.6 KB · Προβολές: 113

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Φίλε tol, προσωπικά πιστεύω καλύτερα να μην υποστηρίζεις καμία κλινική, να έχεις άποψη και να κάνεις κριτική και ας σε χαρακτηρίζει "εμπαθή" κάποιος, παρά να είσαι κολωτούμπας, γλείφτης και τσιράκι μιας κλινικής....

Το χειρότερο είναι να είσαι εμπαθής και να παραπληροφορείς λόγω της εμπάθειάς σου την οποία καλύπτεις με τον μανδύα της ανεξαρτησίας σου. Τα τσιράκια, οι κωλοτούμπες και οι γλείφτες φαίνονται από χιλιόμετρα και ο καθένας μπορεί να προφυλαχθεί.
 

tol

Well-Known Member
Πες μου λοιπόν εσύ πόσο την κόβεις?

Επιμενω οτι στη φωτογραφια που εχω ποσταρει, η hairline του Κλούνεϊ ειναι στα 5,5 cm.

Στη φωτογραφια που ποσταρε ο φιλος Cvial ειναι στα 6 με 6,5 cm.

Αλλα τι με ενδιαφερει η φωτογραφια που ποσταρε ο φιλος Cvial;

Εγω δεν τη σχολιασα πουθενα. Αυτο εγινε εκ των υστερων.

Εγω, οταν εγραψα για 5,5 cm, εκρινα ΜΟΝΟ τις φωτογραφιες που ειχα ανεβασει ο ιδιος.

Ας το αφησουμε, φιλε vlafo. Προφανως εχουμε αλλη αντιληψη της πραγματικοτητας.

Το ξαναγραφω...αν στη φωτογραφια που ποσταρα, ο Κλούνεϊ εχει hairline στα 7 cm, τοτε θα πρεπει ολοι εδω στο forum να κλαιμε την μοιρα μας, αφου θα ειχαμε hairline στα 8, στα 9 και στα 10 cm.
 

vlafo

Well-Known Member
Φίλε tol, προσωπικά πιστεύω καλύτερα να μην υποστηρίζεις καμία κλινική, να έχεις άποψη και να κάνεις κριτική και ας σε χαρακτηρίζει "εμπαθή" κάποιος, παρά να είσαι κολωτούμπας, γλείφτης και τσιράκι μιας κλινικής....
Ronaldo
Κανείς δεν είπε τίποτα για τον tol, αλλά θα πρέπει και αυτός με τη συγκεκριμένη κλινική να είναι δίκαιος όπως είναι και όχι να υπεκφεύγει βρίσκοντας πάντα κάτι να πει.
Φυσικά και έχει κάνει καλά σχόλια,αλλά δεν είδα να απαντάει για το προχθεσινό περιστατικό που αναγνωρίστηκε από όλους.
Και για να μην σου πάρει κανείς τη δόξα tol,κανένας δεν υπήρξε χειρότερος πολέμιος από εμένα στο συγκεκριμένο γιατρό, όχι γιατί είχα κάτι μαζί του,αλλά θεωρούσε ότι μπορούσε να με ξεγελάσει με διαφορά τρικ και κυρίως με λόγια.
Αλλά αν αυτό αλλάξει προς το καλύτερο ο πρώτος που θα το αναγνωρίσει θα είμαι.
 
Μπλουζα