NW stage III - MET 2195 FUs - F.U.E. - Άνδρας 38 ετών - 22-3-21

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Αυτές φίλε Tol κατά αρχήν είναι οι φυσικές τους.
Δεν έχουνε πολλοί τέτοιες και δεν είπα ότι είναι άσχημες κατά ανάγκη αλλα δεν είναι ο κανόνας.
Για τον κανόνα σου μιλάω εγώ.
Δηλαδή η δικιά μου μου που έχω ωραίο μέτωπο και εκεί την έφερα πάλι είναι άσχημη?
Εγώ προτιμώ την καθαρή εικόνα μπροστά.
 

Συνημμένα

  • 20201220_121907.jpg
    20201220_121907.jpg
    2.7 MB · Προβολές: 227

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Επιτρεψε μου να εχω διαφορετικη αποψη. Δε χρειαζεται να ειναι καποιος επαγγελματιας φωτογραφος, για να σχηματισει γνωμη.

Βγες σε μια παραλια καλοκαιρι με νταλα ηλιο...οχι κοντρα, αλλά απο διαφορετικες οπτικες γωνιες...το 50% του ανδρικου πληθυσμου, ακομη και νεαρα ατομα, δειχνουν αραιομαλλιαδες.

Οι ιδιοι πηγαινουν και καθονται σε σκια και δειχνουν "Μπεζοι".

Αυτη ειναι η προσωπικη εμπειρια 50 χρονων. Τωρα, αν εσυ εχεις επαγγελματικη γνωση, τοτε...απλα διαφωνουμε.

ΥΓ Και, φυσικα, πολλες φορες φορες το αντικειμενο της διαφωνιας μας (και ησουν δογματικα απολυτος σε αυτο) δεν ηταν ο ηλιος ή η σκια, αλλά ο φωτισμος στα στουντιο των επισημων κλινικων. Τοτε που εγω εγραφα για ανυπαρκτες σκιες και εσυ για τελειο φωτισμο. Τοτε που σε ρωτουσα..."γιατι στα διαφορα στουντιο με τον τελειο φωτισμο, με προβολεις σε πολλα σημεια, τα εκαστοτε ανδρικα μοντελα δειχνουν Ρουβαδες και, οταν τους βλεπεις στο δρομο, αναρωτιεσαι αν ειναι οι ιδιοι ή ο διδυμος αδερφος τους; Δε θα μπορουσε πιθανον (οχι βεβαια) να συμβαινει κατι αναλογο με τα στουντιο των κλινικων μεταμοσχευσης;" Ακομη περιμενω την απαντηση!

Συνεχίζεις να κάνεις λάθος γιατί μπερδεύεις το μάτι με τον φωτογραφικό φακό. Δυστυχώς έχουμε μπει σε μια ατέρμονη συζήτηση που δεν ξέρω αν θα καταλήξει κάπου. Στην φωτογραφική διάλεκτο ο όρος «σκιά» αντικαθίσταται από τον όρο «διάχυτο φωτισμό» δηλαδή δεν υπάρχει ένας σημειακός πομπός φωτός αλλά το φως έρχεται περιμετρικά από παντού με την ίδια ένταση. Τέτοιο φως ΔΕΝ δημιουργεί σκιές δηλαδή αλλού δείχνει χειρότερα (και μη ρεαλιστικά πράγματα) και αλλού καλύτερα. Αυτός είναι ο ορισμός του σωστού (και αποκαλυπτικού) φωτισμού στην φωτογραφία. Αν ο περιμετρικος φωτισμός σου δεν είναι επαρκής (ένταση) απλά χρησιμοποιείς φακό με μεγάλο διάφραγμα ή αυξάνεις το ISO για να πάρεις την φωτό με σωστή έκθεση. Αυτές είναι βασικές γνώσεις σε πρωτοετείς σπουδαστές φωτογραφίας σε ΙΕΚ. Αυτά τα «βγες έξω στον ήλιο γιατί μέσα είναι σκοτεινά και δεν μπρούμε να έχουμε αξιόπιστες φώτο» επιτρέπεται να τα λένε μόνο αδαείς (και φυσικά μέχρι κάποιος να τους εξηγήσει την πραγματικότητα).
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Φιλε vlafo, ως απαντηση θα σου ποσταρω καποιες φωτογραφιες.

Προβολή συνημμένου 33097

Προβολή συνημμένου 33098

Προβολή συνημμένου 33099

Προβολή συνημμένου 33100


Δηλαδη, φιλε vlafo, αυτες οι hairline 55αρηδων δεν ειναι στα 5,5 cm; Ειναι αφυσικες; Δεν ειναι ωραιες; Δεν ειναι οι ιδανικες;

Δηλαδη, φιλε vlafo, ιδανικες ειναι αυτες στα 7 cm;

Επιτρεψε μου να διαφωνω καθετως και ανυπερθετως.

Μαλλον προσπαθουμε να βαφτισουμε το ψαρι κρεας.

Αν ρωτησεις 100 ανδρες σε ποιο υψος θα ηθελαν τη hairline, στα 5,5 ή στα 7 cm, μαλλον οι 99 θα απαντουσαν στα 5,5. Μαλλον θα ησουν μοναδικος με αντιθετη αποψη.

Βεβαια, θα μου πεις..."προσωπικα γουστα ειναι αυτα"...ενταξει...παω πασο. Καλο βραδυ να εχεις, φιλε μου.

Μα είναι δυνατόν να βάζεις Μπεζο και Brad Pitt σαν πρότυπο για να την πεις στον Αναστασάκη ότι είναι συντηρητικός σε αυτό το περιστατικό για το κατέβασμα της hairline? Ήμαρτον!

Επίσης υπάρχει και κάτι άλλο. Κάθε άνθρωπος έχει μια φυσική, νεανική hairline. Αυτή φαίνεται αν κάποιος ανασηκώσει τα φρύδια του και είναι εκεί που τελειώνει ο μετωπιαίος μυς. Και ερωτώ τον Tol, αν ο ασθενής εδώ στα 5.5cm είναι εντός του μετωπιαίου μυ, θα του «χώσει» τριχοθυλακια πάνω στον μυ με συνέπεια κάθε φορά που σύσπαται να ανέβοκατεβαίνει η hairline? Αστεία πράγματα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tol

Well-Known Member
Μα είναι δυνατόν να βάζεις Μπεζο και Brad Pitt σαν πρότυπο για να την πεις στον Αναστασάκη ότι είναι συντηρητικός σε αυτό το περιστατικό για το κατέβασμα της hairline? Ήμαρτον!

Φιλε Cvial, καταλαβαινεις τι γραφω ή απλα θελεις να με ειρωνευεσαι με φρασεις, οπως "ημαρτον";

Δεν ποσταρα τις φωτογραφιες, "για να την πω στον κ. Αναστασακη" , αλλά για να δουμε αν υπαρχουν φυσικες hairline στα 5 cm σε μεγαλη ηλικια και αν αυτες αποτελουν προτυπο αισθητικης ή οχι.

Προσωπικα ποσταρα τις φωτογραφιες ως απαντηση στον φιλο vlafo.

Ειναι δυνατον να υπονοω οτι τετοιες hairline οφειλει να κανει ο κ. Αναστασακης; Ουτε ο Λορεντζο δεν μπορει να κανει τετοιες.

Προσωπικα απο την αρχη του νηματος δεν εγραψα για hairline Μπραντ Πιτ και Μπεζου στα 5 cm σε ηλικια 55 χρονων.

Αυτο που εγραψα ηταν για μια hairline στα 6 cm σε ηλικια 38 χρονων που ειναι ο συγκεκριμενος πελατης. Αυτη θα ηταν μια μαξιμαλιστικη προσεγγιση μεταμοσχευσης... παντα συμφωνα με την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ (το επαναλαμβανω τοσες μα τοσες φορες και εσυ συνεχιζεις να μου απαντας με επιθετικο και ειρωνικο υφος...δε σεβεσαι μια αντιθετη απο τη δικη σου αποψη).
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι έχουμε εμπλακεί σε μια ατέρμονη συζήτηση, όταν είναι προφανές το άτοπο των ισχυρισμών σου (όχι περί του γούστου αλλά περί της απαίτησης από τον γιατρό). Καταρχήν δεν ξέρεις που είναι η hairline (στα 6,6.5,7). Δεύτερον δεν ξέρεις που είναι η φυσική του. Όταν (και αν) τα μάθεις τότε δικαιούσαι να προχωράς σε υποθέσεις και σχόλια. Τώρα έχεις βάλει το κάρο μπροστά από τον γάιδαρο.

Τέλος θα σε παρακαλέσω να σταματήσεις να γράφεις αυτά τα «περί προσωπικής γνώμης», σου εξήγησα τι δεν σέβομαι.Τις γενικεύσεις κάνοντας την τρίχα τριχιά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Harris_G

Well-Known Member
@tol
1) Στο προηγουμενο repair case του γιατρού περιμενα να πεις κατι θετικο οπως καναμε ολα τα πιο παλια μελη.
2) Συμφωνω απολυτα οτι δε το λες επιθετικο με βαση το μεσο ορο επιθετικοτητας ολων των γιατρων αλλα μπορει να ειναι επιθετικο με βαση τον μο του ιδιου του γιατρου.
3) Τριτον σε καμια περιπτωση δεν ειναι η καλυτερη επιλογη το υπερβολικο κατεβασμα.πχ φωτο που παραθετω.
ΥΓ Μπορει να αρεσε το αποτελεσμα στο λήπτη και αυτο ειναι που μετραει.
 

Συνημμένα

  • erdo.png
    erdo.png
    733.4 KB · Προβολές: 204

vag25

Well-Known Member
Ασχετο αλλα απο αυτες τις hairline που εβαλε ο tol μονο του Clooney μου αρεσει. Οι αλλες και ειδικα του μπεζου δεν μου αρεσουν προσωπικα. Πολυ ασχημη του μπεζου, cringy, θα αφαιρουσα μαλλι :p
Και το λεω παρολο που ευκολα θα πετυχαινα κατι τετοιο με μμ.

Πολυ ωραια η πρωην hairline σου Vlafo. Ευχομαι να επιστρεψεις εκει!
 

Kostas97

Well-Known Member
Το πολυ πυκνο μαλλι ειναι αληθεια πως δεν παει στους περισσοτερους. Ειδικα οταν η τριχα ειναι και σκληρη και δε στρωνει.
Εμενα μεσηλικες με μαλλι μπεζου μου φαινονται περιεργοι.
 

vlafo

Well-Known Member
Ασχετο αλλα απο αυτες τις hairline που εβαλε ο tol μονο του Clooney μου αρεσει. Οι αλλες και ειδικα του μπεζου δεν μου αρεσουν προσωπικα. Πολυ ασχημη του μπεζου, cringy, θα αφαιρουσα μαλλι :p
Και το λεω παρολο που ευκολα θα πετυχαινα κατι τετοιο με μμ.

Πολυ ωραια η πρωην hairline σου Vlafo. Ευχομαι να επιστρεψεις εκει!
Θα συμφωνήσω και πρέπει να πούμε και κάτι άλλο που παίζει ρόλο.
Παρουσιάζονται 3 ωραίοι άντρες,για να το δεις αυτό σε άλλους διαφορετικούς.
Δες π.χ τον Γουίλιαμ Νταφόε.
Του Clooney είναι πράγματι πολύ ωραία και κάπως έτσι ήμουν(οχι τόσο κοντή αλλα στην ευθεία ) γιατί έχουμε το ίδιο μαλλί.
Η χερλάιν μου είναι στα 7 και εκεί στόχευσα πάλι να επιστρέψω.
Ολική αποκατάσταση κάναμε, ελπίζω να έχω απόλυτη φύτρωση για να ξανάρθω εκεί που ήμουν όπως στη φώτο.
Thanks anyway.
 

veg

Active Member
συμπτωματικα στα αθλητικα σαιτ σημερα , εχουν φωτο εναν τερματοφυλακα που ενδιαφερεται η αεκ , αυτος εχει εκ φυσικου πολυ χαμηλη hairline , η πλειοψηφια δεν ομως ειναι ετσι . Θεωρω μαλιστα οτι σε μεγαλη ηλικια μετα τα 65 , αν εχει διατηρηθει τετοια hairline σε πολλες περιπτωσεις μοιαζει λιγο ασχημη για την δικη μου αισθητικη .


*αυτος ο Μπεζος ολο θα φταρνιζεται απο το πολυ 'μελέτημα΄ που του γινεται (εχω διαβασει το ονομα του παλι στο φορουμ ...)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Εμενα μεσηλικες με μαλλι μπεζου μου φαινονται περιεργοι.
Αυτός είναι ένας τεράστιος μύθος.
Ο συγκεκριμένος είναι κάπως αλλά άπειρα παραδείγματα μεγάλων με φουλ μαλλί που είναι μια χαρά.
Μην πέφτεις στην παγίδα των κλινικών ότι δεν είναι φυσικό να έχεις τέτοιο μαλλί.
Ρεαλιστικό δεν είναι με μμ αλλά όχι ότι είναι άσχημο.
Βλέπε Κούρκουλο, Φέρτη,Αντωνόπουλο,άπειρα παραδείγματα.
 

Ronaldo

Well-Known Member
Όλοι θα ήθελαν να είχαν όσο πιο πυκνό μαλλί γίνεται, δεν υπάρχει περίπτωση να δώσεις την επιλογή σε κάποιον για το αν θέλει να εχει πυκνό ή αραιό μαλλί και να σου πει αφου πέρασα τα 50 δεν θέλω πυκνό. Αυτά μόνο οι κλινικές τα λένε για να δικαιολογηθούν για το αποτέλεσμα. Το πυκνό ποτέ δεν φαίνεται άσχημο σε αντίθεση με το αραιό. Έτσι όταν κάποιος διαθέτει όλα τα εφόδια(καλή ηλικία, όχι μεγάλο norwood) για να το πετύχει, θα πρέπει να απαιτεί να το πάρει και να μην επαναπαύεται με μέτριες πυκνότητες και σχεδιασμούς.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ασχετο αλλα απο αυτες τις hairline που εβαλε ο tol μονο του Clooney μου αρεσει. Οι αλλες και ειδικα του μπεζου δεν μου αρεσουν προσωπικα. Πολυ ασχημη του μπεζου, cringy, θα αφαιρουσα μαλλι :p
Και το λεω παρολο που ευκολα θα πετυχαινα κατι τετοιο με μμ.

Πολυ ωραια η πρωην hairline σου Vlafo. Ευχομαι να επιστρεψεις εκει!

clooney.png

Επειδή για τον clooney έχουν ακουστεί πολλά, εδώ στα πόσα cm νομίζεις ότι είναι η hairline (βγάλε έξω τις λίγες τρίχες στο window peak που ενίοτε τις ξυρίζει).
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Επειδή στις φώτο κάπου είδα έναν χάρακα βάση του οποίου προσδιορίζεται μια πραγματικά μετρημένη απόσταση με μεζούρα σε επαφή με το κεφάλι (3.5cm μέχρι την πρώτη τούφα μαλλί), έκανα το ακόλουθο: μέτρησα την απόσταση της hairline από τα φρύδια και την συνέκρινα με την πραγματική διάσταση των 3.5cm. H απόσταση είναι περί τα 6cm, άντε ελάχιστα παραπάνω γιατί οι μετρήσεις δεν έχουν την απόλυτη ακρίβεια (μπορεί βέβαια να είναι και προς τα κάτω). Αυτό είναι λοιπόν που έλεγα στον Tol νωρίτερα. Πως γράφει για νούμερα όταν δεν ξέρει τι είναι αυτό που βλέπει.

IMG_1132r.jpg
 

Theodor

Member
Fue ??? Και εδω εχει γινει σχετικα ψηλα η hairline αλλα του παει.
 

Συνημμένα

  • mouz.jpg
    mouz.jpg
    517.5 KB · Προβολές: 169

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μα είναι προφανές ότι δεν υπάρχει αυστηρός κανόνας αλλά μια διακύμανση που εξαρτάται από τα επιμέρους χαρακτηριστικά του προσώπου. Εξάλλου οι ανοιχτοί κρόταφοι είναι συνδεδεμένοι με την ανδρική ωριμότητα και αρρενωπότητα.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Μα είναι προφανές ότι δεν υπάρχει αυστηρός κανόνας αλλά μια διακύμανση που εξαρτάται από τα επιμέρους χαρακτηριστικά του προσώπου. Εξάλλου οι ανοιχτοί κρόταφοι είναι συνδεδεμένοι με την ανδρική ωριμότητα και αρρενωπότητα.
Για μένα αν έπρεπε Σόνι και ντε να κάνουμε κριτική σε κάτι θα ήταν στο άνοιγμα του τόξου και όχι στο κατέβασμα .....
 

tol

Well-Known Member
Επισης, ενω ισχυριζεστε οτι η hairline εχει κατεβει αρκετα, λογω των ευνοϊκων χαρακτηριστικων, προσωπικα θεωρω οτι ειναι σχετικα ψηλα (περιπου στα 6 με 6,5 cm απο το κεντρο).

. H απόσταση είναι περί τα 6cm, άντε ελάχιστα παραπάνω



Αυτό είναι λοιπόν που έλεγα στον Tol νωρίτερα. Πως γράφει για νούμερα όταν δεν ξέρει τι είναι αυτό που βλέπει.


Φιλε Cvial, εξακολουθεις να μου απευθυνεσαι με επιθετικο, υποτιμητικο και ειρωνικο υφος, ενω εγω προσωπικα σεβομαι τις αποψεις σου.

Τι σημαινει..."ο tol δεν ξερει τι ειναι αυτο που βλεπει";

Μαλλον εσυ δεν ξερεις τι διαβαζεις. Εισαι προκατειλημμενος εναντιον μου.

Διαβασε ακριβως πιο πανω πια ηταν η πρωτη μου εκτιμηση για το υψος της hairline.

Δεν καταλαβαινεις νεα ελληνικα τι γραφω;

Γιατι με προσβαλλεις;

6 με 6,5 cm δεν εγραψα;

Τι διαφορετικο εγραψες εσυ με τις ακριβεις μετρησεις σου;

Βλεποντας την παρακατω φωτογραφια και λαμβανοντας υποψη οτι η μπλε γραμμη ειναι 3,5 cm, δεν ειναι λογικο η κοκκινη να ειναι στα 6 με 6,5 που εγραψα ευθυς εξ αρχης χθες;

Screenshot_20210324-143132~2.png


Προσωπικα αυτο που θα θεωρουσα ως μαξιμαλιστικη μεταμοσχευση ειναι ενα κατεβασμα μισου ή ενος το πολυ εκατοστου. Αυτο εγραψα.

Μισο εκατοστο κατεβασμα της hairline και αποκατασταση των temples, κατα την προσωπικη μου αποψη, ειναι μεγαλη διαφορα στην τελικη εικονα.
 
Μπλουζα