Mic6, fue, 5036 grafts, 4-5/7/2018

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εννοείται ρε συ Mic πρέπει να περιμένουμε, το σχολιό μου είναι για τον Δημήτρη που την είδε σε καλή κατάσταση τώρα. Προφανώς και στον 6ο μήνα μπορεί να είναι πολύ καλύτερα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Tsek

Well-Known Member
Η επιχειρηματολογία σου είναι νηπιακή. Να του απαντήσει επιστημονικά και όχι έτσι. Ξαναλέω για να μην έχουμε πάλι τα ίδια ο φίλος είναι σε καλό στάδιο μέχρι στιγμής.
Η δουλειά της εκείνη την ώρα είναι να του ολοκληρώσει την επέμβαση, όχι να του κάνει διάγνωση για την επόμενη για αυτο και απαντανε τυπικά.
Αυτό κατάλαβα και εγώ γιατί το ίδιο ειπώθηκε και σε εμένα. Όταν λοιπόν τελειώσει το αποτέλεσμα μπορεί να ξαναπάει και να του πουν.
 

dimitris50423

Well-Known Member
Νόμιζα ότι πρέπει να περιμένουμε 6 μήνες για να κρίνουμε. Εσύ το είπες admin

Απαντησε ο mic6. Για 3ο μηνα η δοτρια ειναι σε πολυ καλη κατασταση μετα απο εξαγωγη 5000 μοσχευματων.
Και θα αξιολογηθει στο 6μηνο εγω εγραψα για 3 μηνο.
Ουτε ληπτρια ουτε δοτρια μπορουμε να κρινουμε στο 3μηνο εκτος κ αν δουμε κατι τραγικο.
 

Panos1982

Well-Known Member
Την διαγνωση πρεπει να την κανει πριν κανει την 1η μμ, οχι αφου τελειωσει η 1η μμ.

Ειναι σιγουρα σωστο η συνολικη μετρηση δοτριας και η διαχειριση των μοσχευματων να ειναι γνωστα απο την αρχη για να υπαρχει μακροπροθεσμα ενα σωστο πλανο.

Αν καποιος εχει διαθεσιμα 7500 θυλακια και τα βγαλει σε 3 συνεδριες 2500 καθε φορα ειναι πολυ ευκολο για τον οργανισμο να κανει το healing αλλα και αποφευγεις πιθανο overharvesting σε περιοχες,
γιατι το πας σιγα σιγα και το sockloss ειναι λιγοτερο κ ολα πιο ευκολα κ πιθανως αν εισαι σε εναν καλο γιατρο θα σου τα βγαλει και τα 7500 που εχει να δωσει η δοτρια.

Σε μεγαλες συνεδριες του τυπου 5000+ τα πραγματα ειναι πολυ διαφορετικα μπορει να υπαρξουν προβληματα overharvesting πολυ πιο ευκολα μπορει να υπαρξει sockloss πολυ πιο εντονο κ υπαρχει και η πιθανοτητα να μην καταφερεις να βγαλεις και τα 7500 που συνολικα εχεις γιατι καποια μπορει να χαθουν λογο του mega trauma που υπαρχει στη δοτρια. Δεν ειναι κατι τοσο σπανιο. Ειδικα αν τα εργαλεια δεν ειναι σωστα η ο γιατρος δεν ειναι πολυ προσεκτικος γενικοτερα ολοι οι κινδυνοι ειναι μεγαλυτεροι απ οτι αν κανεις μικροτερα κ περισσοτερα sessions.

Θελω να πω οτι οπως σωστα λεει κ ο τσεκ η μετρηση της δοτριας για να ειναι ακριβης πρεπει να αξιολογηθει μετα το περας των 6 μηνων η πριν μπεις για την 2η μμ. Μπορεις σιγουρα να την υπολογισεις που θα κυμαινεται αλλα δε μπορεις να εισαι ακριβης αν δεν γινει πρωτα το healing ( και μιλαω αποκλειστικα για τα mega session των 5κ + )

Εμενα η dilek ( το δεξι χερι του ερντο που κανει κουμαντο εκει μεσα) ενω οταν εγιναν οι μετρησεις μου ειπε οτι ειχα αλλα 2500 διαθεσιμα , μετα που ολοκληρωθηκε η επεμβαση μου λεει οτι θα εχω περιπου 2000 ακομα ( ισως εριξε το νουμερο γιατι δεν εβαλα 5κ εβαλα παραπανω σχεδον 5200 ) αλλα θυμαμαι χαρακτηριστικα οτι μου ειπε οτι θα δουμε και πως θα παει το healing.

Εγω οπως βλεπω την δοτρια μου αυτη τη στιγμη δε θα ηθελα να αφαιρεσω θυλακια με φυε πανω απο 1200.
Ισως με το splitting γινουν 1500 ψευτης να βγω αλλα για παραπανω δε με βλεπω....
Η επομενη επεμβαση που θα κανω οταν θα ερθει εκεινη η ωρα θα ειναι σιγουρα με Strip μεθοδο κ οχι με fue.

Φιλε Mic οπως ειπε ο δημητρης οι καλες μμ φαινονται απο νωρις...θα τα πας πολυ καλα και ηδη φαινεται αυτο.
Η δοτρια σου ειναι μεσα στα φυσιολογικα πλαισια εχεις γλυτωσει απο πιθανα παρατραγουδα που ειχαν πιθανοτητα να συμβουν...(δε τα αναφερω γτ εχω ηδη γραψει πολλα) αλλα η κατασταση της για τους 3 μηνες και τον αριθμο που εβγαλες ειναι παρα πολυ καλη και να ξερεις οτι θα βλετιωθει κι αλλο και θα εισιαι μια χαρα.

Θα βιαστω λιγο, και θα πω οτι σου πηγε απροσδοκητα πολυ καλα η πρωτη επεμβαση.... συμφωνα με τα δειγματα που βλεπω..
 

mic6

Well-Known Member
Σε ευχαριστώ Πανό για την τόσο σοβαρή και εμπεριστατωμένη απάντηση σου. Μόλις χθες διάβαζα κι εγώ το νήμα σου!

Πλην της δότριας βλέπεις και τη φύτρωση καλή για τρίμηνο;
Ειναι σιγουρα σωστο η συνολικη μετρηση δοτριας και η διαχειριση των μοσχευματων να ειναι γνωστα απο την αρχη για να υπαρχει μακροπροθεσμα ενα σωστο πλανο.

Αν καποιος εχει διαθεσιμα 7500 θυλακια και τα βγαλει σε 3 συνεδριες 2500 καθε φορα ειναι πολυ ευκολο για τον οργανισμο να κανει το healing αλλα και αποφευγεις πιθανο overharvesting σε περιοχες,
γιατι το πας σιγα σιγα και το sockloss ειναι λιγοτερο κ ολα πιο ευκολα κ πιθανως αν εισαι σε εναν καλο γιατρο θα σου τα βγαλει και τα 7500 που εχει να δωσει η δοτρια.

Σε μεγαλες συνεδριες του τυπου 5000+ τα πραγματα ειναι πολυ διαφορετικα μπορει να υπαρξουν προβληματα overharvesting πολυ πιο ευκολα μπορει να υπαρξει sockloss πολυ πιο εντονο κ υπαρχει και η πιθανοτητα να μην καταφερεις να βγαλεις και τα 7500 που συνολικα εχεις γιατι καποια μπορει να χαθουν λογο του mega trauma που υπαρχει στη δοτρια. Δεν ειναι κατι τοσο σπανιο. Ειδικα αν τα εργαλεια δεν ειναι σωστα η ο γιατρος δεν ειναι πολυ προσεκτικος γενικοτερα ολοι οι κινδυνοι ειναι μεγαλυτεροι απ οτι αν κανεις μικροτερα κ περισσοτερα sessions.

Θελω να πω οτι οπως σωστα λεει κ ο τσεκ η μετρηση της δοτριας για να ειναι ακριβης πρεπει να αξιολογηθει μετα το περας των 6 μηνων η πριν μπεις για την 2η μμ. Μπορεις σιγουρα να την υπολογισεις που θα κυμαινεται αλλα δε μπορεις να εισαι ακριβης αν δεν γινει πρωτα το healing ( και μιλαω αποκλειστικα για τα mega session των 5κ + )

Εμενα η dilek ( το δεξι χερι του ερντο που κανει κουμαντο εκει μεσα) ενω οταν εγιναν οι μετρησεις μου ειπε οτι ειχα αλλα 2500 διαθεσιμα , μετα που ολοκληρωθηκε η επεμβαση μου λεει οτι θα εχω περιπου 2000 ακομα ( ισως εριξε το νουμερο γιατι δεν εβαλα 5κ εβαλα παραπανω σχεδον 5200 ) αλλα θυμαμαι χαρακτηριστικα οτι μου ειπε οτι θα δουμε και πως θα παει το healing.

Εγω οπως βλεπω την δοτρια μου αυτη τη στιγμη δε θα ηθελα να αφαιρεσω θυλακια με φυε πανω απο 1200.
Ισως με το splitting γινουν 1500 ψευτης να βγω αλλα για παραπανω δε με βλεπω....
Η επομενη επεμβαση που θα κανω οταν θα ερθει εκεινη η ωρα θα ειναι σιγουρα με Strip μεθοδο κ οχι με fue.

Φιλε Mic οπως ειπε ο δημητρης οι καλες μμ φαινονται απο νωρις...θα τα πας πολυ καλα και ηδη φαινεται αυτο.
Η δοτρια σου ειναι μεσα στα φυσιολογικα πλαισια εχεις γλυτωσει απο πιθανα παρατραγουδα που ειχαν πιθανοτητα να συμβουν...(δε τα αναφερω γτ εχω ηδη γραψει πολλα) αλλα η κατασταση της για τους 3 μηνες και τον αριθμο που εβγαλες ειναι παρα πολυ καλη και να ξερεις οτι θα βλετιωθει κι αλλο και θα εισιαι μια χαρα.

Θα βιαστω λιγο, και θα πω οτι σου πηγε απροσδοκητα πολυ καλα η πρωτη επεμβαση.... συμφωνα με τα δειγματα που βλεπω..
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ειναι σιγουρα σωστο η συνολικη μετρηση δοτριας και η διαχειριση των μοσχευματων να ειναι γνωστα απο την αρχη για να υπαρχει μακροπροθεσμα ενα σωστο πλανο.

Αν καποιος εχει διαθεσιμα 7500 θυλακια και τα βγαλει σε 3 συνεδριες 2500 καθε φορα ειναι πολυ ευκολο για τον οργανισμο να κανει το healing αλλα και αποφευγεις πιθανο overharvesting σε περιοχες,
γιατι το πας σιγα σιγα και το sockloss ειναι λιγοτερο κ ολα πιο ευκολα κ πιθανως αν εισαι σε εναν καλο γιατρο θα σου τα βγαλει και τα 7500 που εχει να δωσει η δοτρια.

Σε μεγαλες συνεδριες του τυπου 5000+ τα πραγματα ειναι πολυ διαφορετικα μπορει να υπαρξουν προβληματα overharvesting πολυ πιο ευκολα μπορει να υπαρξει sockloss πολυ πιο εντονο κ υπαρχει και η πιθανοτητα να μην καταφερεις να βγαλεις και τα 7500 που συνολικα εχεις γιατι καποια μπορει να χαθουν λογο του mega trauma που υπαρχει στη δοτρια. Δεν ειναι κατι τοσο σπανιο. Ειδικα αν τα εργαλεια δεν ειναι σωστα η ο γιατρος δεν ειναι πολυ προσεκτικος γενικοτερα ολοι οι κινδυνοι ειναι μεγαλυτεροι απ οτι αν κανεις μικροτερα κ περισσοτερα sessions.

Θελω να πω οτι οπως σωστα λεει κ ο τσεκ η μετρηση της δοτριας για να ειναι ακριβης πρεπει να αξιολογηθει μετα το περας των 6 μηνων η πριν μπεις για την 2η μμ. Μπορεις σιγουρα να την υπολογισεις που θα κυμαινεται αλλα δε μπορεις να εισαι ακριβης αν δεν γινει πρωτα το healing ( και μιλαω αποκλειστικα για τα mega session των 5κ + )

Εμενα η dilek ( το δεξι χερι του ερντο που κανει κουμαντο εκει μεσα) ενω οταν εγιναν οι μετρησεις μου ειπε οτι ειχα αλλα 2500 διαθεσιμα , μετα που ολοκληρωθηκε η επεμβαση μου λεει οτι θα εχω περιπου 2000 ακομα ( ισως εριξε το νουμερο γιατι δεν εβαλα 5κ εβαλα παραπανω σχεδον 5200 ) αλλα θυμαμαι χαρακτηριστικα οτι μου ειπε οτι θα δουμε και πως θα παει το healing.

Εγω οπως βλεπω την δοτρια μου αυτη τη στιγμη δε θα ηθελα να αφαιρεσω θυλακια με φυε πανω απο 1200.
Ισως με το splitting γινουν 1500 ψευτης να βγω αλλα για παραπανω δε με βλεπω....
Η επομενη επεμβαση που θα κανω οταν θα ερθει εκεινη η ωρα θα ειναι σιγουρα με Strip μεθοδο κ οχι με fue.

Φιλε Mic οπως ειπε ο δημητρης οι καλες μμ φαινονται απο νωρις...θα τα πας πολυ καλα και ηδη φαινεται αυτο.
Η δοτρια σου ειναι μεσα στα φυσιολογικα πλαισια εχεις γλυτωσει απο πιθανα παρατραγουδα που ειχαν πιθανοτητα να συμβουν...(δε τα αναφερω γτ εχω ηδη γραψει πολλα) αλλα η κατασταση της για τους 3 μηνες και τον αριθμο που εβγαλες ειναι παρα πολυ καλη και να ξερεις οτι θα βλετιωθει κι αλλο και θα εισιαι μια χαρα.

Θα βιαστω λιγο, και θα πω οτι σου πηγε απροσδοκητα πολυ καλα η πρωτη επεμβαση.... συμφωνα με τα δειγματα που βλεπω..

Πάνο αν εννοείς το "πάρα πολύ καλή" σε σχέση με το στρεσάρισμα που υπέστει, για την occipital θα συμφωνήσω (εκτός από εκείνη την γραμμή), για την parietal/temporal όχι, εκεί είναι ταλαιπωρημένημε με βάση την εικόνα που έβαλε ο mic6 και φυσικά περιμένουμε το 6μηνο για να δούμε που θα καταλήξει. Βέβαια αν έβαζε πιο ευκρινείς φώτο, πάντα σε φως ημέρας θα μπορούσαμε να έχουμε καλύτερη άποψη.
 

mic6

Well-Known Member
Πείτε μου το φωτό να βγάλω και θα το κάνω. Αυτό θέλω κι εγώ, όχι να κρύψω.

Έξω στο μπαλκόνι; Να δανειστώ φωτογραφικη μηχανή; Να βάλω φλας ή όχι;
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Σαν την τελευταία που έβαλες απλά να έχει καλύτερη ευκρίνεια. Ο φωτισμός είναι μια χαρά.
 

mic6

Well-Known Member
Φωτό στο φως με canon σήμερα 3 μήνες από τη μμ
e1e67952a4b94872f8ab4efaf3e94700.jpg
bf076f3be6b7285b41c1e092e6f46f1c.jpg
289dc8bf5e86d312abf88e876b5a820d.jpg
e942b93727942e71a2ac9c2847d887a7.jpg
b8dc2dbbee3d01acfc0ecf06838fda64.jpg
9125c7b8a7bc07679232a12a2e4e6fa4.jpg
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εδώ φαίνεται χειρότερα και η occipital, 3 οριζόντιες γραμμές αντί για 1 που φαινόταν στην πρώτη φώτο γιατί σε αυτή λόγω γωνίας λήψης δεν υπάρχει layering . Για να μην τρομάζεις η εικόνα θα βελτιωθεί τους επόμενους μήνες, πάντως το extraction και η ταλαιπωρία της δότριας από 5000g motorised με μεγαλούτσικο punch 0.9 είναι εμφανής.
 
Τελευταία επεξεργασία:

mic6

Well-Known Member
Όσο φυτρώνουν τα από πάνω δεν τρομάζω καθόλου! Και έτσι να μείνει η δοτρια δεν μου καίγεται καρφί λόγω τιμής. Είναι αυτό που απάντησα στον Adriano στο νήμα του Άκη, κάποιοι τα βλέπουμε διαφορετικά από άλλους και μόνος μας στόχος ήταν και είναι να εξολοθρευσουμε την καράφλα που στη δική μου περίπτωση ήταν και μεγάλη!
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ρε συ mic μην τα μηδενίζεις όλα. Εσένα μπορεί να μην σου καίγεται σε κάποιον άλλον μπορεί να καίγεται. Το φόρουμ έχει σαν σκοπό να κάνει τη σωστή ανάλυση, να καλύψει όλες τις περιπτώσεις και να τονίσει περισσότερο τα πλην και όχι τα συν που τα βλέπουν όλοι. Εννοείται ότι δεν υπάρχει κάτι προσωπικό με σένα, εσύ να συνεχίσεις να είσαι ευχαριστημένος και πολύ καλά θα κάνειςμ εξάλλου περί ορέξεως...
 

Panos1982

Well-Known Member
Σε ευχαριστώ Πανό για την τόσο σοβαρή και εμπεριστατωμένη απάντηση σου. Μόλις χθες διάβαζα κι εγώ το νήμα σου!

Πλην της δότριας βλέπεις και τη φύτρωση καλή για τρίμηνο;

Η φυτρωση σου ειναι πανω του μεσου ορου για το 3μηνο που εισαι, ειναι πολυ καλη !!!!

Πάνο αν εννοείς το "πάρα πολύ καλή" σε σχέση με το στρεσάρισμα που υπέστει, για την occipital θα συμφωνήσω (εκτός από εκείνη την γραμμή), για την parietal/temporal όχι, εκεί είναι ταλαιπωρημένημε με βάση την εικόνα που έβαλε ο mic6 και φυσικά περιμένουμε το 6μηνο για να δούμε που θα καταλήξει.

Cvial, εννοω παρα πολυ καλη απο αποψη οτι επεφυγε οverharvesting και πιθανα πολυ εντονα sockloss εκτεταμενα η συγκεντρωμενα που δεν ειναι κατι σπανιο σεπολυ μεγαλες συνεδριες , ειδικα αν οι γιατροι δεν ειναι κ οι καλυτεροι.

Αυτη η μικρη ελλειψη πυκνοτητας που βλεπεις στη parietal ειναι πολυ φυσιολογικη και παρακολουθησε περιστατικα τοσο μεγαλα να δεις οτι ολα καπως ετσι ειναι τους πρωτους μηνες . Μη κρινεις απο εμενα γιατι εγω δεν ειμαι ενα συνηθες κεφαλι εχω πολυ χοντρη τριχα κι αυτο βοηθαει τη κατασταση.
Επισης λογο της καμπυλοτητας που κανει το κεφαλι στην parietal ειναι πιο ευαλωτη η περιοχη στο να δειχνει πιο αδεια, για την temporal οχι.

@mic6 αν βγαλεις φωτο προσεξε καλα 2 πραγματα
1ον ο φωτισμος να ειναι καλος κ να υπαρχει ευκρινεια

2ον η καμερα να ειναι εντελως καθετα με το κεφαλι σου , ουτε απο πανω προς τα κατω ( θα την δειχνει πυκνοτερη)
ουτε απο κατω προς τα πανω (θα την δειχνει χειροτερη ) προσπαθησε η καμερα να ειναι εντελως καθετη με το κεφαλι.
 

mic6

Well-Known Member
Ρε συ mic μην τα μηδενίζεις όλα. Εσένα μπορεί να μην σου καίγεται σε κάποιον άλλον μπορεί να καίγεται. Το φόρουμ έχει σαν σκοπό να κάνει τη σωστή ανάλυση, να καλύψει όλες τις περιπτώσεις και να τονίσει περισσότερο τα πλην και όχι τα συν που τα βλέπουν όλοι. Εννοείται ότι δεν υπάρχει κάτι προσωπικό με σένα, εσύ να συνεχίσεις να είσαι ευχαριστημένος και πολύ καλά θα κάνειςμ εξάλλου περί ορέξεως...
Είναι μηδενισμός να λέω ότι εμένα δεν μου καίγεται καρφί για τη δοτρια;;;;; Και αφού δεν μου καίγεται τι να κανω; Απλά σας μεταφέρω την πραγματικότητα. Για τον εαυτό μου μιλάω, δεν μηδενίζω κάτι!

Καλά κάνει το φόρουμ και αναλύει, σε αυτό συμβάλω κι εγώ τραβώντας φωτό κάθε μισή ώρα!
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Καταρχήν είσαι αξιέπαινος που βάζεις ειλικρινείς και άμεσες φώτο. Εφόσον αναφέρεσαι και μόνο στον εαυτό σου για την δότρια θα συμφωνήσω.
 

mic6

Well-Known Member
Καταρχήν είσαι αξιέπαινος που βάζεις ειλικρινείς και άμεσες φώτο. Εφόσον αναφέρεσαι και μόνο στον εαυτό σου για την δότρια θα συμφωνήσω.
Χαρά μου είναι να βοηθάω και εκτιμώ αφάνταστα τις απόψεις και τον χρόνο όλων. Εννοείται μιλάω μόνο για τον εαυτό μου. Εξάλλου όπως είπα είναι πρώτη φορά στη ζωή μου που έχω τόσο κουρεμενα με μηχανη τα πίσω, αυτό δεν θα υπάρχει στο μέλλον οπότε ενας λόγος λιγότερος να μη με νοιάζει.

Αλλά ρε συ admin όταν έχεις να καλύψεις στρέμματα και βλέπεις να πηγαίνει τόσο καλά, πίστεψε με λίγο κοιτάς τα πίσω...
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Η φυτρωση σου ειναι πανω του μεσου ορου για το 3μηνο που εισαι, ειναι πολυ καλη !!!!



Cvial, εννοω παρα πολυ καλη απο αποψη οτι επεφυγε οverharvesting και πιθανα πολυ εντονα sockloss εκτεταμενα η συγκεντρωμενα που δεν ειναι κατι σπανιο σεπολυ μεγαλες συνεδριες , ειδικα αν οι γιατροι δεν ειναι κ οι καλυτεροι.

Αυτη η μικρη ελλειψη πυκνοτητας που βλεπεις στη parietal ειναι πολυ φυσιολογικη και παρακολουθησε περιστατικα τοσο μεγαλα να δεις οτι ολα καπως ετσι ειναι τους πρωτους μηνες . Μη κρινεις απο εμενα γιατι εγω δεν ειμαι ενα συνηθες κεφαλι εχω πολυ χοντρη τριχα κι αυτο βοηθαει τη κατασταση.
Επισης λογο της καμπυλοτητας που κανει το κεφαλι στην parietal ειναι πιο ευαλωτη η περιοχη στο να δειχνει πιο αδεια, για την temporal οχι.

@mic6 αν βγαλεις φωτο προσεξε καλα 2 πραγματα
1ον ο φωτισμος να ειναι καλος κ να υπαρχει ευκρινεια

2ον η καμερα να ειναι εντελως καθετα με το κεφαλι σου , ουτε απο πανω προς τα κατω ( θα την δειχνει πυκνοτερη)
ουτε απο κατω προς τα πανω (θα την δειχνει χειροτερη ) προσπαθησε η καμερα να ειναι εντελως καθετη με το κεφαλι.

Αν εννοείς ότι δεν έγινε η "μάχη του Δράμαλη" σε μια μμ με σαφώς χειρότερα χαρακτηριστικά extraction (punch, manual vs motorised, skills) σε σχέση με αυτές του Erdo σε παρόμοια graft θα συμφωνήσω. Νόμιζω ότι όμως τώρα με τις νέες φώτο είναι πιο σαφής η εικόνα.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα