m3e36 (friend), FUE, 3978g, 17-18/11/2000

m3e36

Active Member
Στο 6μηνο ηταν φρεσκοκουρεμενος.
Τωρα εχει μεγαλωσει και το μαλλι εχει πυκνωσει και λιγο παραπανω οποτε εχει μια ψιλοβελτιωση σε γενικές γραμμες.
Εκανα ενα συγκριτικο απο τους 6 μηνες και απο χθες
Αριστερη φωτο: 6 μηνες αποκαλυπτικη
Μεσαια φωτο: 6 μηνες πιο κοντα σε αυτο που εβλεπα με τα ματια μου
Δεξια φωτο: 7 μηνες παρα 9 ημερες
Υ.γ θα βρεθουμε την μεθεπομενη κυριακη 20/7 για φωτο και βιντεο
 

Συνημμένα

  • Polish_20210610_020612608.jpg
    Polish_20210610_020612608.jpg
    1.9 MB · Προβολές: 440

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

bobby

Well-Known Member
Πολύ ωραίο αποτέλεσμα τηρουμένων των αναλογιών (περιοχή για κάλυψη, αριθμός graft)!
Σε όρους less is more τρομερό. Με αλλά 1000 για πύκνωση είναι μπόμπα! Είναι αλήθεια ότι τέτοια περιοχή για να καλυφθεί σωστά θέλει 5k, αυτό δεν μειώνει την δουλειά που έγινε που είναι πολύ καλή. Έχει πολλά αποτελέσματα εν εξελίξει ο Τυρκαλάς και φαίνεται ότι όλα πάνε πολύ καλά!
 

veg

Active Member
ο φιλος σου πρεπει να ειναι super ευχαριστημενος γιατι βελτιωθηκε η εικονα του κυριως με τροπο φυσικο που για μενα ειναι το σημαντικοτερο .

οι λιγες τριχες που ειχε μπροστα θεωρω οτι δινουν μια επιπλεον φυσικοτητα στην haιrline γιατι καπως ετσι θα ηταν αν δεν του ειχαν πεσει . Απο την φυση του ειχε μπροστα ελαφρως μια 'προεξοχη ΄ και αυτη ακολουθησε μαλλον και ο γιατρος .
.
 

Kostas97

Well-Known Member
Καταρας μπραβο στο φιλο και σ σενα, που οι φωτογραφιες ειναι αποκαλυπτικες.
Λογικα ο φιλος θα ναι ηδη απολυτα χαρουμενος.
Προσωπικα αν υπηρχε η δυνατοτητα θα κοιτουσα μια πυκνωση, αλλα περι ορεξεως.
 

vlafo

Well-Known Member
Πολύ ωραίο αποτέλεσμα τηρουμένων των αναλογιών (περιοχή για κάλυψη, αριθμός graft)!
Σε όρους less is more τρομερό. Με αλλά 1000 για πύκνωση είναι μπόμπα! Είναι αλήθεια ότι τέτοια περιοχή για να καλυφθεί σωστά θέλει 5k, αυτό δεν μειώνει την δουλειά που έγινε που είναι πολύ καλή. Έχει πολλά αποτελέσματα εν εξελίξει ο Τυρκαλάς και φαίνεται ότι όλα πάνε πολύ καλά!
Πέρα από το avatar σου που είναι respect, για τη δήλωση σου σε όρους less is more 200% σου δίνω.
 

vlafo

Well-Known Member
Καταρας μπραβο στο φιλο και σ σενα, που οι φωτογραφιες ειναι αποκαλυπτικες.
Λογικα ο φιλος θα ναι ηδη απολυτα χαρουμενος.
Προσωπικα αν υπηρχε η δυνατοτητα θα κοιτουσα μια πυκνωση, αλλα περι ορεξεως.
Kosta
To 99% των περιπτώσεων δε μπαίνει πάλι για πυκνώσεις και τα συναφή,μην κοιτάς εδώ που είμαστε άρρωστοι.
Εδώ τόλμησα και το είπα μια μέρα στη σύζυγο και σε ένα φίλο σαν σκέψη να ξαναμπώ για να πιάσω μαμά πυκνότητες ,και μου είπαν θέλεις γιατρό σου έχει γίνει εμμονή.:)
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Για εσένα ισχύει, για τον φίλο εδώ όχι, πρέπει να μπει για πύκνωση. Είναι προφανές, πριν ήταν καραφλός τώρα έχει διάχυτη αραίωση, τώρα αν είναι 1000 ή και κάτι παραπάνω είναι άλλη κουβέντα.
 

mike1988

Active Member
Για εσένα ισχύει, για τον φίλο εδώ όχι, πρέπει να μπει για πύκνωση. Είναι προφανές, πριν ήταν καραφλός τώρα έχει διάχυτη αραίωση, τώρα αν είναι 1000 ή και κάτι παραπάνω είναι άλλη κουβέντα.
Εμένα το αποτέλεσμα μέχρι στιγμής μου φαίνεται πάρα πολύ καλό!! Επειδή και μένα το pattern ήταν έτσι, θεωρείς πως σε τέτοιες περιπτώσεις είναι καλύτερα να κλείσεις ζώνες ή να το πας όπως εδώ που πρακτικά έγινε τοποθέτηση σε όλη την επιφάνεια? Προσωπικά νομίζω ότι είναι καλύτερο το 2ο σε τέτοια μεγάλα norwood αλλά είναι καθαρά υποκειμενικό....
 

vlafo

Well-Known Member
Εμένα το αποτέλεσμα μέχρι στιγμής μου φαίνεται πάρα πολύ καλό!! Επειδή και μένα το pattern ήταν έτσι, θεωρείς πως σε τέτοιες περιπτώσεις είναι καλύτερα να κλείσεις ζώνες ή να το πας όπως εδώ που πρακτικά έγινε τοποθέτηση σε όλη την επιφάνεια? Προσωπικά νομίζω ότι είναι καλύτερο το 2ο σε τέτοια μεγάλα norwood αλλά είναι καθαρά υποκειμενικό....
Mike
Το έχουμε πει πολλές φορές και είναι πιο σωστό να κλείνεις ζώνες,τελεία και παύλα.
Υπάρχει όμως και το υποκειμενικό στοιχείο,που ο άλλος ικανοποιείται με αυτή την εικόνα σε σχέση με την προηγούμενη,δεν δίνει άλλα λεφτά,δεν ξαναμπαίνει για 2 μμ υπολογίζοντας την όλη ταλαιπωρία,είναι και αυτό μια άποψη,αλλά τεχνικά και στρατηγικά αν έχεις σοβαρό πλάνο κλείνεις ζώνες και προχωράς.
 

mike1988

Active Member
Mike
Το έχουμε πει πολλές φορές και είναι πιο σωστό να κλείνεις ζώνες,τελεία και παύλα.
Υπάρχει όμως και το υποκειμενικό στοιχείο,που ο άλλος ικανοποιείται με αυτή την εικόνα σε σχέση με την προηγούμενη,δεν δίνει άλλα λεφτά,δεν ξαναμπαίνει για 2 μμ υπολογίζοντας την όλη ταλαιπωρία,είναι και αυτό μια άποψη,αλλά τεχνικά και στρατηγικά αν έχεις σοβαρό πλάνο κλέινεις ζώνες και προχωράς.
Συμφωνώ και το καταλαβαίνω βέβαια παίζουν και άλλα ρόλο. Τι εννοώ εγώ πχ έδωσα ένα ψ ποσό και έβαλα 2500 grafts. Αν όμως έχω ξανά πχ το ίδιο ποσό σε 5 χρόνια για να μπω για 2η, προτιμότερο είναι να έχω μια αραίωση από την τοπική φαλάκρα(υποκειμενικά πάντα). Στο λέω επειδή ανάλογα την έκταση του προβλήματος και άλλες παραμέτρους μπορεί να αλλάξει λίγο και η στρατηγική. Ιδεατά συμφωνώ απόλυτα, ότι με βάση και τις δυσκολίες της πύκνωσης το σωστότερο πλάνο είναι αυτό που λες. Καλή συνέχεια στον φίλο...νομίζω ότι άλλαξε εντελώς η εικόνα του....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αγαπητέ εμείς τονίζουμε ποιο είναι το βέλτιστο. Από εκεί και πέρα ούτε στην τσέπη του άλλου μπορούμε να πούμε ούτε στο πως είναι ευχαριστημένος.
 

bobby

Well-Known Member
Πέρα από το avatar σου που είναι respect, για τη δήλωση σου σε όρους less is more 200% σου δίνω.
Φίλε και σύγγαυρε valgo δεν το έκανα προσβλητικά. Εσύ που ασχολείσαι με το άθλημα χρόνια ξέρεις ότι κανονικά θέλει 5k οπότε το 3978 είναι όντως less is more. Τώρα αν ταίριαξε με την συντηρητική τακτική του Αναστασάκη, ΟΚ τι να κάνουμε. Η αλήθεια είναι ότι υπάρχουν περιορισμοί και μερικές φορές το less is more είναι πολύ καλύτερο από το nothing. Υπάρχουν βέβαια και περιπτώσεις όπως η δική σου που έχοντας τέτοια χαρακτηριστικά (δότρια, ηλικία, μικρή έκταση προβλήματος) δεν πρέπει να πας συντηρητικά, πρέπει να πας για Ουαου αποτέλεσμα. Προσωπική μου βέβαια άποψη είναι ότι και με 1000 λιγότερα πάλι Ουαου θα ήσουν αλλά δεν θα τα χαλάσουμε. Για μένα ο σωστός γιατρός είναι αυτός που μπορεί να δουλέψει όλες τις περιπτώσεις και τις εύκολες και τις δύσκολες αλλού να χρησιμοποιεί τακτική less is more αλλού (που τον παίρνει) να πηγαίνει για Ουαου, μα πάντα να κοιτάει και το αύριο ειδικά στους νεαρότερους ασθενείς.Πάντως να ομολογήσω ότι τα αποτελέσματα του Τυρκαλά πάνε πολύ καλά και σίγουρα αποτελεί επιλογή για Ελλάδα όχι οι λόγω τιμής αλλά και αποτελεσμάτων από ότι φαίνεται.
 

bobby

Well-Known Member
Kosta
To 99% των περιπτώσεων δε μπαίνει πάλι για πυκνώσεις και τα συναφή,μην κοιτάς εδώ που είμαστε άρρωστοι.
Εδώ τόλμησα και το είπα μια μέρα στη σύζυγο και σε ένα φίλο σαν σκέψη να ξαναμπώ για να πιάσω μαμά πυκνότητες ,και μου είπαν θέλεις γιατρό σου έχει γίνει εμμονή.:)
Που να πας ρε vlafo στα 18 θελεις να γυρίσεις;;;;;;;
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Τα δειγματα γραφης απο τα μεχρι τωρα περιστατικα του Τυρκαλα ειναι πολυ θετικα,χαιρομαι που βλεπω φυσικες hairline χωρις να προδιδουν επεμβαση,μπραβο στον γιατρο και συγχαρητηρια στον φιλο για το αποτελεσμα του,a new chapter of his life begins :)
 

vlafo

Well-Known Member
Φίλε και σύγγαυρε valgo δεν το έκανα προσβλητικά. Εσύ που ασχολείσαι με το άθλημα χρόνια ξέρεις ότι κανονικά θέλει 5k οπότε το 3978 είναι όντως less is more. Τώρα αν ταίριαξε με την συντηρητική τακτική του Αναστασάκη, ΟΚ τι να κάνουμε. Η αλήθεια είναι ότι υπάρχουν περιορισμοί και μερικές φορές το less is more είναι πολύ καλύτερο από το nothing. Υπάρχουν βέβαια και περιπτώσεις όπως η δική σου που έχοντας τέτοια χαρακτηριστικά (δότρια, ηλικία, μικρή έκταση προβλήματος) δεν πρέπει να πας συντηρητικά, πρέπει να πας για Ουαου αποτέλεσμα. Προσωπική μου βέβαια άποψη είναι ότι και με 1000 λιγότερα πάλι Ουαου θα ήσουν αλλά δεν θα τα χαλάσουμε. Για μένα ο σωστός γιατρός είναι αυτός που μπορεί να δουλέψει όλες τις περιπτώσεις και τις εύκολες και τις δύσκολες αλλού να χρησιμοποιεί τακτική less is more αλλού (που τον παίρνει) να πηγαίνει για Ουαου, μα πάντα να κοιτάει και το αύριο ειδικά στους νεαρότερους ασθενείς.Πάντως να ομολογήσω ότι τα αποτελέσματα του Τυρκαλά πάνε πολύ καλά και σίγουρα αποτελεί επιλογή για Ελλάδα όχι οι λόγω τιμής αλλά και αποτελεσμάτων από ότι φαίνεται.
Εννοείται δεν το έκανες το ξέρω.
Φυσικά τόσα ήθελε τίποτα λιγότερο καθαρό nw5.
Όταν υπάρχουν περιορισμοί αναγκαστικά πορεύεσαι με λιγότερα από αυτά που χρειάζεσαι,αλλά ξέρεις πόσοι είναι συνολικά nw6-nw7?
Πάνω από 20-25% δεν είναι,η πλεοψηφία είναι nw5.
Άρα αυτό σημαίνει ότι ολική επαναφορά μπορείς να κάνεις και εκεί,και δε χρειάζεται συντηρητισμός (αυτό έχει κάποιους περιορισμούς όντως σε κάποιες πειρπτώσεις)αρκεί τα δεδομένα να είναι πλήρως αναλυμένα γιατί με μια επέμβαση δεν τελειώνεις.
Περιπτώσεις σαν τη δική μου με τέτοια χαρακτηριστικά είναι αρκετές και είναι ανεπίτρεπτο να μην προτείνεται μια ολοκληρωμένη λύση,με πυκνότητα,φυσικότητα κ.λ.π.
Μετριότητες και χαλαρές προσεγγίσεις με βρίσκουνε κάθετα αντίθετο και δεν ταιριάζουν.
Ο καλός γιατρός για μένα είναι αυτός που θα κοιτάξει να σου δώσει το μέγιστο αποτέλεσμα με βάση αυτό που μπορεί να πάρει,και να στο εξηγήσει επακριβώς και τεκμηριωμένα.
Αυτά που λές για το αύριο και το μέλλον του ασθενούς τα θεωρώ δεδομένα,αλλιώς αν είναι όπως γίνεται στις περισσότερες των περιπτώσεων να σε βάλουν μέσα να στα πάρουν (που αυτό συμβαίνει)τότε ή όποια συζήτηση για τους γιατρούς τελειώνει εδώ.
Δυστυχώς "all for the money"
 

bobby

Well-Known Member
Εννοείται δεν το έκανες το ξέρω.
Φυσικά τόσα ήθελε τίποτα λιγότερο καθαρό nw5.
Όταν υπάρχουν περιορισμοί αναγκαστικά πορεύεσαι με λιγότερα από αυτά που χρειάζεσαι,αλλά ξέρεις πόσοι είναι συνολικά nw6-nw7?
Πάνω από 20-25% δεν είναι,η πλεοψηφία είναι nw5.
Άρα αυτό σημαίνει ότι ολική επαναφορά μπορείς να κάνεις και εκεί,και δε χρειάζεται συντηρητισμός (αυτό έχει κάποιους περιορισμούς όντως σε κάποιες πειρπτώσεις)αρκεί τα δεδομένα να είναι πλήρως αναλυμένα γιατί με μια επέμβαση δεν τελειώνεις.
Περιπτώσεις σαν τη δική μου με τέτοια χαρακτηριστικά είναι αρκετές και είναι ανεπίτρεπτο να μην προτείνεται μια ολοκληρωμένη λύση,με πυκνότητα,φυσικότητα κ.λ.π.
Μετριότητες και χαλαρές προσεγγίσεις με βρίσκουνε κάθετα αντίθετο και δεν ταιριάζουν.
Ο καλός γιατρός για μένα είναι αυτός που θα κοιτάξει να σου δώσει το μέγιστο αποτέλεσμα με βάση αυτό που μπορεί να πάρει,και να στο εξηγήσει επακριβώς και τεκμηριωμένα.
Αυτά που λές για το αύριο και το μέλλον του ασθενούς τα θεωρώ δεδομένα,αλλιώς αν είναι όπως γίνεται στις περισσότερες των περιπτώσεων να σε βάλουν μέσα να στα πάρουν (που αυτό συμβαίνει)τότε ή όποια συζήτηση για τους γιατρούς τελειώνει εδώ.
Δυστυχώς "all for the money"
Φίλε μου δεν διαφωνούμε πουθενά. Για το less is more πιο πολύ αναφέρομαι στους περιορισμούς μια διήμερης ΜΜ (4000+-) από εκεί και πέρα ο καθένας κάνει την έρευνα του και επιλέγει αυτό που του ταιριάζει καλύτερα (αφού πρώτα έχει ενημερωθεί ενδελεχώς από το φορουμ).
 

m3e36

Active Member
7 μηνες και 5 μερες
Τελικα δε βρεθηκα την περασμένη κυριακη με τον φιλο μου.
Ειχε γκρίνια απο τη γκομενα του οτι λόγω 3ημερου δεν την παει πουθενά και τελικα ακυρώθηκε η συνάντηση μας.
Μιλουσαμε πριν λιγο στο τηλεφωνο και μου εστειλε αυτες στο messenger.
Τα μαλλια του έχουν μηκος 3 δαχτυλα απ οτι μου ειπε.
Τον ρωτησα πως παει πως τα βλέπει και μου λέει για να κλείσω εντελως θελω λιγο ακομα...
Μου λεει αν τον επομενο μηνα πυκνωσω οσο απο τον 6ο στον 7ο πιστεύω οτι θα κλείσω εντελως.
 

Συνημμένα

  • Polish_20210623_184248805.jpg
    Polish_20210623_184248805.jpg
    171.8 KB · Προβολές: 310
  • Polish_20210623_184223925.jpg
    Polish_20210623_184223925.jpg
    129.1 KB · Προβολές: 306
  • Polish_20210623_184159390.jpg
    Polish_20210623_184159390.jpg
    111 KB · Προβολές: 301
  • Polish_20210623_184131608.jpg
    Polish_20210623_184131608.jpg
    93.4 KB · Προβολές: 295
  • Polish_20210623_184100919.jpg
    Polish_20210623_184100919.jpg
    142.4 KB · Προβολές: 316
  • received_488270989132628.jpeg
    received_488270989132628.jpeg
    18.5 KB · Προβολές: 275
  • received_297878722113205.jpeg
    received_297878722113205.jpeg
    26.5 KB · Προβολές: 272
  • received_3777648102347186.jpeg
    received_3777648102347186.jpeg
    20.8 KB · Προβολές: 264
Μπλουζα